Dodaj do ulubionych

Czy ktoś zna melasę karobową?

01.12.17, 20:18
Ma mieć smak podobny do czekolady. Do czego używa się melassy? Zdrowe to? Można jeść na surowo? Od niedawna osoba w mojej rodzinie wie, że ma alergie na czekoladę. Chcę jej dokupić słoiczek do prezentu. Wiem, ze nie zna melasy karobowej. Ktoś próbował?
Obserwuj wątek
        • krysia20000 Re: Czy ktoś zna melasę karobową? 05.12.17, 10:36
          Szarańczyn (a raczej jadalne owoce tego drzewa) przypomina wielkie pomarszczone strąki brązowej fasoli. Albo jeszcze lepiej - tamaryndu, z którym jest spokrewniony (rodzina bobowatych). Kakaowiec właściwy, z którego wyrabia się czekoladę należy do rodziny ślazowatych (jak malwa, prawoślaz, durian, bawełna, baobab, kola, czy lipa). Jeśli chodzi o kolor, to tak, przypomina nieco czekoladę. Jeśli smak, to niekoniecznie. Za to szarańczyn nie zawiera teobrominy, alkaloidu znajdującego się w kakao, herbacie czy wyciągu z koli, z którego metabolizacją kłopoty mają niektórzy ludzie i... psy. Z tego powodu czekoladki dla czworonogów są robione z szarańczynu. Z szarańczynu wyrabia się też znaną wszystkim mączkę chleba świętojańskiego, znaną też jako guma karobowa (E410), popularny polisacharydowy zagęstnik szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, papierniczym i tekstylnym. Ta kolor ma biały, z tendencją do żółknięcia.
    • kobalt_x Re: Czy ktoś zna melasę karobową? 11.12.17, 17:52
      Dzięki za odpowiedzi. Zaoszczędzę jej wydatek na karob, gdyby miała ochotę spróbować. Pewnie czekoladą nie będzie ale coś nowego i słodkiego. Dla siebie kupiłam z ciekawości melassę z białej morwy. Pierwsze wrażenie to smak zbliżony do miodu.
      • roseanne Re: Czy ktoś zna melasę karobową? 11.12.17, 18:17
        probowalam melase z burakow ,daktyli i granatow
        buraczana najbardziej metaliczna w smaku
        daktylowa po prostu slofdki syrop, nic specjalnego
        ta z granatow zdecydowanie kwasnawa, pasowala mi do curry i dan miesnych z owocami

inne mi jeszcze w rece nie wpadly

--
        co bylo to bylo
        co moze byc jest
        a bedzie to co bedzie
    • nchyb Re: Czy ktoś zna melasę karobową? 12.12.17, 15:31
      Karob znam w wersji proszku - dobry zamiennik kakao oraz właśnie melasy - ni to miód ni to syrop klonowy.
      Czekoladą nie jest, ale jednym ze składników masy czekoladopodobnej czy nutellopodobnego kremu. Do wyrobu używa się m.in. suszonych daktyli, awokado i karobu w dowolnej postaci. Czekolada to nie jest ale wg mnie smaczny jej niby zamiennik...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka