Dodaj do ulubionych

surówka, sałatka, jarzynka.

15.12.17, 23:38
Czym się różnią : surówka, sałatka i jarzynka?
Dla mnie surówka to surowe warzywo lub mieszanka kilku z sosem albo bez. Sałatka oprócz warzyw surowych/gotowanych lub mieszanych musi zawierać w sobie chociaż jeden składnik, który warzywem nie jest - jakieś mięso, rybę, makaron, ryż czy jajka. Jarzynka natomiast to warzywa gotowane - wszelkie buraczki, marchewki z groszkiem, kapusty zasmażane.
Do tego schematu nie pasuje mi jednak sałatka z pomidorów, może powinna nazywać się surówką? No i czym jest mizeria... też surówka?
Obserwuj wątek
    • bialeem Re: surówka, sałatka, jarzynka. 16.12.17, 01:06
      Podejrzewam, że nazwy są zwyczajowe. Tak jak pomidor, to warzywo...
      Ale jeżeli chodzi o pomidora z cebulą, to u mnie w domu to był po prostu pomidor z cebulą i nikt na to "sałatka" nie mówił. Mizeria to mizeria. Mam dość problemów z tłumaczeniem ludziom, że nie powinna być słodka i nie może zawierać w sobie cebuli:D

--
      Jak masz ochotę, to masz ochotę. Z ochotą się nie dyskutuje.
    • damdalen Re: surówka, sałatka, jarzynka. 16.12.17, 15:53
      Surówka to starte surowe lub zblanszowane warzywa podane do obiadu. Trudno o ścisłą definicję. Bo rozważmy danie z pora: wersja por z jabłkiem i ogórkiem kiszonym to surówka, jeśli dodamy do tego groszku to już chyba sałatka...? A pomidory z cebulą surówką nie są nazywane chyba tylko z powodu wyglądu, tj. brakiem rozdrobnienia. A może dotyczą tylko warzyw korzeniowych...

A jarzynka (lub częściej po prostu jarzyna) to po krakowsku włoszczyzna - no ale nie wprowadzajmy dodatkowego zamieszania regionalizmami.
    • roseanne Re: surówka, sałatka, jarzynka. 16.12.17, 16:06
      Jarzynka, to u mnie warzywny dodatek do dtugiego dania, niezaleznie od rodzaju obrobki
      Tak wiec zarowno surowka ( surowe badz kiszone warzywo, z dodatkami), czy gotowane, czy pieczone
      Mieszanka korzeniowych pieczonych, z dodatkiem ziemniakow to tez dla mnie jarzynka

Salatka, ma wiecej skladnikow , moze wystepowac jako samodzielne danie, wymieszana z sosem/ dresingiem, wlaczajac pomidorowa badz owocowa

Mizeria ti mizeria 😎

--
      co bylo to bylo
      co moze byc jest
      a bedzie to co bedzie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka