Dodaj do ulubionych

jakie lubicie przyprawy?

16.07.18, 18:40
jakie lubicie przyprawy i jakich najczęściej używacie w swojej kuchni?
Obserwuj wątek
    • bene_gesserit Re: jakie lubicie przyprawy? 16.07.18, 21:03
      czosnunio
      liście laurowe
      7 smaków (arabska mieszanka ziela angielskiego, pieprzu, cynamonu, goździków, wiśni wonnej, imbiru i gałki
      quattre-epices (coś jakby skrócona wersja 7 smaków)

--
      Moja mama ma Nobla z fizyki, mój tata pracuje w przedszkolu.
    • krysia20000 Re: jakie lubicie przyprawy? 16.07.18, 23:10
      Kora cynamonu, badian, obierzyny pomarańczy i cytryny, żeby krem ciastkarski powędrował w stronę Barcelony, a nawet Belém.

Cynamon, ziarna kolendry, ususzone chili tajskie, kmin rzymski - podprażone razem i utłuczone na proszek - baza do wszelakich pikantności w stylu 'indoarabskim'.

Sumak do humusu.

Gałka muszkatołowa do bieda-beszamelu.

Pieprz, cynamon, badian, ziele angielskie i goździki do pierników.

Pieprz, pieprz i pieprz + chlust whisky do sosu na steak au poivre.

Świeży tymianek + świeży tymianek do grzybowego risotto.

Świeży estragon do ziemniaków duszonych w śmietanie i niepasteryzowanym miękkim serze.

Goździki do gruszek podgotowanych w syropie pod tartę gruszkowo-czekoladową.

Proszek imbirowy i cytryna marynowana do kurczaka z tażyna.

Liść wawrzynu, nać pietruszki, świeży tymianek do ziołowego bukietu na ciemny bulion.

Świeży rozmaryn i czosnek do jagnięciny.

Mięta do tabuleh, mojito i julepa.
        • aqua48 Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 09:44
          Moimi ulubionymi są wędzona papryka, czubrica czerwona, oraz czosnek, który daję prawie do wszystkiego. Lubię też pieprz ziołowy, gałkę muszkatołową, świeżą bazylię, imbir, pietruszkę, lubczyk, miętę i kolendrę w liściach.
          Tymianek i majeranek.
          Do jesiennych owoców kardamon, cynamon i anyż. Cykatę mam zawsze w słoikach do wypieków. Goździki do deserów.

Nie cierpię i nie używam ziela angielskiego.
          • krysia20000 Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 10:29
            Wędzona papryka do sosów bbq w teksańskim stylu i golonki duszonej w kiszonej kapuście, razem z kminkiem oczywiście. Kardamon w kawie z dżezwy, lawenda i cytryna w earl grey'u.

Jabłka usmażone w maśle i rumie z zielem angielskim, hmmmmmm!
            • aqua48 Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 14:05
              Ja tradycyjnie - kardamon z dojrzałymi węgierkami, kminek do surówki z kiszonej kapusty, natomiast do duszonej kapusty liść laurowy i pieprz w ziarnach, a karmelizowane fiołki do białego wina :)
          • krysia20000 Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 14:47
            A w tę stronę to nie szedłem jeszcze. Jeśli gruszki z serem i orzechami wołoskimi, to zazwyczaj z serem pleśniowym i średnim syropem klonowym. I bekonem. Nie wiem czy bazylia nie zagłuszona będzie w takim towarzystwie. Ale sprawdzić można.
            • aqua48 Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 15:36
              krysia20000 napisał(a):

> A w tę stronę to nie szedłem jeszcze. Jeśli gruszki z serem i orzechami wołoski
              > mi, to zazwyczaj z serem pleśniowym i średnim syropem klonowym. I bekonem. Nie
              > wiem czy bazylia nie zagłuszona będzie w takim towarzystwie. Ale sprawdzić możn
              > a.

Nie, bo smak bazylii i orzechów z miodem podkręcają ser, a gruszki łączą słodycz z kwaskowatością. Ser do tego pasuje raczej łagodny, nie pleśniowy. Dla mnie w zestawie ze smażoną gruszką bekon byłby zbędny, bo zbyt dominujący i tłusty, ale to kwestia gustu i przyzwyczajenia.
    • janek53 Re: jakie lubicie przyprawy? 16.07.18, 23:54
      Ludzie ...

Jak zwykle. Jesli w kuchni jest wiecej niz 4 przypraw, oznacza kuchenne klamstwo.
      KUCHNIA to oryginalne produkty i smaki, a nie FALSZOWANIE smaków.

To tak jak "spryskac" 5-cioma perfumami najlepszej jakosci jakas osobe aby otrzymac ... taka jaka chce.

J53.
    • positronium Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 15:08
      Najbardziej lubię aromatyczne przyprawy! :D
      Czarny, grubo mielony pieprz, pieprz zielony w całości, tłuczony czerwony pieprz też - do wszystkiego.
      Mam ostatnio fazę na kumin, szczególnie do mięs.
      Suszone papryki, zwykłe chilli i poblano, albo mielone węgierskie też są często w użyciu.
      Dużo ziaren wanilii do deserów!
      Gałka muszkatołowa w nieprzyzwoitej ilości do beszamelu.
      Sos ostrygowy, rybny, ocet ryżowy, sos hoisin, pasta z czarnej fasoli... Gdzie się da je daje, najczęściej do wrapów, zawijasów, ryżowych naleśników albo drożdżowych bułeczek na parze.
      Kolendra w każdej postaci.
      Majeranek koniecznie do wszelkich grochowych dań.
      Mogę tak wymieniać w nieskonczoność, mam pełną szafę przypraw w różnej postaci, odświeżam regularnie doniczki na parapecie ze świeżymi ziołami i staram się z wszystkiego regularnie korzystać. :)

--
      Tradycje i cenna porcelana, używane w sposób niewłaściwy i nieoględny, mogą się łatwo wyszczerbić, a nawet potłuc.
      • qubraq Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 16:49
        Oj dużo tych przypraw, dużo, kilkadziesiąt słoiczków z przyprawami stoi w gablocie, różne przyprawy do różnych potraw, czasami sam coś komponuje jakiś "smak" , np. Koper suszony albo natkę kopru włoskiego suszoną itp;
          • qubraq Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 20:45
            positronium napisała:

> Masz gablotkę osobną na przyprawy? *_* Podoba mi się ten pomysł!
            >
            Miałem dwie (nie wiem czy to właściwa nazwa - chodzi o przeszklona szafkę naścienna) ale jedną mi żona "zabrała" na swoje kuchenne skarby ;-)
            • positronium Re: jakie lubicie przyprawy? 18.07.18, 11:50
              No raczej, że właściwa nazwa. Chociaż mnie w pierwszej chwili przyszła do głowy taka gablotka muzealna, z przeszkloną górą ustawioną pod kątem, żeby można było swobodnie podziwiać wszystkie cudeńka w środku. ;)
              Ja tam mam zwykłą szafkę, ze zwykłą półką, ale przymierzam się do zrobienia magnetycznej tablicy, ze słoiczkami przytwierdzonymi do niej denkiem.

--
              Jak się ubrać na wyścigi?
        • marbor1 Re: jakie lubicie przyprawy? 17.07.18, 22:13
          Qubraczku, aż z ciekawości poleciałam do kuchni policzyć własne słoiczki z przyprawami, naliczyłam ich aż 48. Słoiczki mają pojemność ok. 150 mln. Również suszę własne przyprawy z mojej działki jak: lubczyk, koperek, natkę pietruszki, czosnek niedźwiedzi, tymianek, miętę i szałwię. Jestem zwariowaną fanką różnych przypraw, które używam w swojej kuchni.
    • damdalen Re: jakie lubicie przyprawy? 18.07.18, 22:03
      Uwielbiam wszystkie przyprawy. Z małym wyjątkiem natki kolendry - ją tylko lubię (tzn. ta marketowa może być, ale z ogródka mi śmierdzi).

Najbardziej ulubione: cząber, czarnuszka, gałka muszkatołowa, kardamon, tymianek pomarańczowy, kolendra wietnamska, werbena cytrynowa

Najczęściej aktualnie używane: świeża bazylia w różnych odmianach, natka pietruszki, czosnek, rozmaryn, różne odmiany tymianków, papryka wędzona, pieprz oczywiście

Szybko też u mnie schodzi: kolendra w ziarnach, kminek, oregano, goździki
    • krysia20000 Re: jakie lubicie przyprawy? 05.09.18, 09:25
      W życiu nie jadłem hummusu z rzymskim kminem. Najczęściej przyprawia się go sumakiem, albo sproszkowaną papryką, albo mieszanką zaatar. Ale to oprósza się, a nie ładuje do środka. Do środka wędruje pjure z ugotowanej, wyłuskanej ciecierzycy - i bez ciecierzycy hummusu nie ma, a użycie ciecierzycy z puszki to przejaw albo lenistwa, albo mało wyrafinowanego podniebienia - do tego pasta sezamowa, - i bez tego hummusu bi tahini nie ma - oliwa z pierwszego tłoczenia, czosnek, cytryna, sól i lodowata woda.

Maggi z wielkiej litery, bo to marka Nestle, pod którą sprzedaje się najróżniejsze koncentraty spożywcze i produkty błyskawiczne, nie tylko Maggi-Würze, czyli sos przyprawowy o wyglądzie sojowego i posmaku lubczyku (którego w składzie akurat nie ma). Oficjalnie Nestle produkuje dziewięć odmian tego sosu.
      • bene_gesserit Re: jakie lubicie przyprawy? 05.09.18, 18:42
        Kupna ciecierzyca w Polsce niestety nie nadaje się na humus - po ugotowaniu i zmiksowaniu ma mało ciekawą, grudkowatą konsystencje. Ta z puszki jest o wiele lepsza - humus jest kremowy, jak być powinien. Noi - kto komu zabroni robić humus z kuminem czy czymkolwiek innym? Jak smakuje?
        Poza tym lenistwo w kuchni i poza nią jest ok. Naprawdę nie zawsze trzeba sie uchetać po łokcie, żeby było dobrze.

--
        ~herbatka u pani Dulskiej~
        • krysia20000 Re: jakie lubicie przyprawy? 05.09.18, 19:05
          Ciecierzycę wcześniej warto odmoczyć, najlepiej w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i przed gotowaniem wyłuskać z błon. Przetrzeć przez sito, ręcznie, długo i boleśnie, to żadnych grudek nie będzie. Krem gładziutki, że nic tylko maseczkę odmładzającą na twarz kłaść.

Nikt nikomu hummusu z kminem bronić nie robi. To nie ja napisałem, że BEZ kminu hummusu nie ma. Może sobie być z kminem, ale to nietypowa przyprawa do hummusu, m'kay? Typowy jest sumak, którego kwasek razem z cytrynowym sokiem kontrują gorzkawo-ostre odcienie czosnku, oliwy i tahini. Do tego ożywia kolorystycznie ciemną czerwienią, podczas gdy kmin w złamanym beżu hummusu zniknie.
          • bene_gesserit Re: jakie lubicie przyprawy? 05.09.18, 19:23
            Ja tam najbardziej lubię humus z zielonymi oliwkami. Wizualnie dość odstręczający, smak za to boski.

Cieciorkę oczywiście zawsze namaczam, ale bez sody - czuję potem ten mydlany posmak. I w życiu nie przecierałabym, bo jestem, no właśnie, leniwa. Dlatego lepsza jest z puszki.

--
            Żona pierze, gotuje, sprząta, robi zakupy i opiekuje się dziećmi, mąż wbija gwoździe, pilnuje domostwa przed niedźwiedziami i zombie oraz zdobywa żywność na polowaniu.
            • krysia20000 Re: jakie lubicie przyprawy? 05.09.18, 19:48
              Ja za to w kuchni wciąż uwielbiam się namęczyć. To jedno z niewielu miejsc i aktywności, które dają mi poczucie sprawstwa, nawet jeśli odkrywczy i super wydajny specjalnie tam nie jestem. Leniwy i biernie wyczekujący jestem w nieomal wszystkich pozostałych aspektach życia.

No i nad zielone oliwki przedkładam czarne, ususzone w soli do pomarszczonej miękkości. Drewniano-zbutwiałe doznanie smakowe, niczym ciemna czekolada, cygaro i burbon.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka