IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 29.03.05, 22:09
Potzrbuję waszej pomocy!Jestem z poza Poski,i chciałabym się nauczyć robić
fajny bigos.Błagam o dobrą,sprawdzoną receptę
Edytor zaawansowany
  • jarek_zielona_pietruszka 29.03.05, 23:48
    podam jutro bo to tyle pisania,że dzisiaj nie dam rady sorry.chyba,że potrzebny
    na już to może się jeszcze zmuszę,ale poisać po kolei co robię w pięciu różnych
    garnkach musi zająć trochę czasu. pozdrawiam
  • ampolion 30.03.05, 03:35
    Jeśli wpiszesz w tej naszej wyszukiwarce "bigos" jako temat, to wyjdzie 172
    posty, jest w czym wybierać.
    --
    Od przybytku głowa nie boli.
  • Gość: bozenna7 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.03.05, 09:28
    Na święta robiłam bigos (bieszczadzkich niedzwiedzi) z FK autorstwa giezika (z
    23.11.04). Przepis jest skomplikowany - robi się 4 dni, ale efekt wyjątkowy.
    Takiego bigosu jeszcze w życiu nie jadłam, a jadłam różne - ciemny, rewelacyjnie
    przyprawiony, nie daje ciężaru na żołądku. Gorąco polecam.
  • jarek_zielona_pietruszka 30.03.05, 21:33
    obiecałem dotrzymuję
    Bardzo dużą garść suszonych grzybów namoczyć w garnku gdy zmiękną zagotowuję.
    Kapustę białą zwykle biorę całą główkę obieram i szatkuję. Poszatkowaną kapustę
    zalewam gorącym wywarem od grzybów i gotuję dodając liść pieprz ziarnisty ziele
    zarno kolendry.
    Kapusty kwaszonej do następnego garnka biorę tyle ile miałem kapusty świeżej.
    zwykle robię ze swojej więc znam jej kwaśność ale gdy ktoś robi z kupnej i to
    jeszcze takiej zaprawianej octem to radzę odcisnąć, albo nawet lekko opłukać, w
    zależności od kwaśności. Gdy kawałki są grube można trochę przesztkować. Gotuję
    dodając takie przyprawy jak do kapusty słodkiej.
    Grzyby kroję na kawałki ale nie takie całkiem drobne tak, żeby było widać, że to
    grzyby. Drobniejsze kapelusze zostawiam w całości. Wrzucam do gotującej się
    kapusty słodkiej.
    Teraz kolej na wędzone żeberka, lub kości od schabu (oczywiście wędzone) lub
    inną wędzonkę. Osobiście biorę żeberka lub wędzony boczek tak ok. 30-40 dkg i
    gotuję na półmiękko wywar dodaję do kapusty kwaszonej. Mięso kroję w drobne
    kawałki i zostawiam na później.
    Na patelni wytapiam skwarki ze słoniny (biorę kawałek wielkości ok. ½
    dłoni).skwarki do kapusty kwaszonej a na tłuszczu obsmażam kawałek łopatki,
    biodrówki lub szynki tak 30-40 dkg.( Mięso kroję na kwałki przed usmażeniem) Po
    podsmażeniu na złoty kolor mięso wrzucam do kapusty kwaszonej. Gdy kapusta i
    mięso zmiękną to mięso wyjmuję i kroję w kostkę ok. 2-3cm
    Teraz gdy wszystko powyższe już gotowe wrzucam po trochu na przemian do dużego
    gara kapusty i mięsa dla lepszego wymieszania składników.
    Dodaję przecier pomidorowy, suszone śliwki bez pestek ja daję kilkanaście, ale
    jak ktoś nie lubi to nie musi , na słoninie odsmażam na złoto 2 duże cebule pod
    koniec smażenia daję kilka posiekanych ząbków czosnku i gdy wszystko nabierze
    wspaniałego aromatu to rozprowadzam na patelni dwie łyżeczki od herbaty słodkiej
    papryki i do gara,
    Zaczynam wszystko dusić i po kolei dodaję jeszcze pętko mojej kiełbasy
    pokrojonej w kostkę, ok. ½ do ¾ litra jakiegoś mojego czerwonego wina wytrawnego
    Na koniec doprawiam solą pierzem i dla ostrości cukrem . życzę smacznego .
    pozdrawiam .
    Na wszystkie pytania chętnie odpowiem.
  • tralalumpek 31.03.05, 10:50
    pare dni temu znalazlam w informatorze o polsce w jednej z europejskich linii
    lotniczych opis polskiej potrawy narodowej czyli bigosu jak rowniez miejsc w
    krakowie gdzie mozna prawdziwy polski bigos zjesc, miedzy innymi byla
    wymieniona moja ulubiona knajpka krakowska czyli jadlodajnia pani stasi
  • aga857 31.03.05, 22:52
    A ja ugotowałam po raz kolejny bigos, oczywiście zajęło mi to trzy dni i na
    koniec- zrobiłam, nie wiem jak, rzecz fatalną- przesoliłam!! Co ja mam teraz
    zrobić? Jak od-solić bigos??
  • jarek_zielona_pietruszka 31.03.05, 23:03
    kup małą główkę kapusty świeżej wytnij głąb poszatkuj zalej wrzątkiem zacznij
    gotować. w naczyniu namocz wcześniej suszonych grzybów i gdy kapusta troszkę
    zmięknie wrzuć te grzyby w raz z zalewą do tej kapusty i niech się to dusi na
    małym ogniu do miękkości możesz dodać trochę ziarnistej kolendry, pieprzu ziela
    i liścia laurowego ale nigdy soli. gdy to już się udusi wymieszaj z bigosem i
    podduś kilkanaście minut dla wymieszania smaków. powinno pomóc no chyba, że do
    tego twojego bigosu to wpadła solniczka.pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka