Dodaj do ulubionych

wigilia dla wegetarianina

IP: *.ae.poznan.pl 20.11.06, 12:21
jeszcze trochę czasu jest, ale proszę o pomoc - co przygotować dla
wegetarianina na wigilię? sporo tradycyjnych potraw odpada, może
jakieś "bliskie zamienniki" ktoś mi podpowie?
barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, makiełki i kompot z suszonych
śliwek... a dania głownego nie ma...
Obserwuj wątek
    • jollka2 Re: wigilia dla wegetarianina 20.11.06, 12:29
      Mysle, że lepiej byłoby zajrzec na forum dla wegetarian na GW niz pytac
      na "mięsożernym" forum.
      --
      "To smutne, że głupcy są zawsze tacy pewni siebie, a mędrcy tak pełni
      wątpliwości" (B.Russell)
      • nchyb Re: wigilia dla wegetarianina 20.11.06, 14:00
        > na "mięsożernym" forum
        forum kuchnia nie jest forum mięsożerców. To jest forum dla grujących
        lubiących czytać. I ogą być zarówno wegetarianami, weganami jak i ięsożercai.
        Ja miesa od lat nie jadam, a często korzystam z tego właśnie forum. Niejedzenie
        ięsa nie wyklucza korzystania z forum kuchennego...
        --
        Kryminały i sensacje
        • jollka2 nchyb 20.11.06, 14:06
          Oczywiście, że wegetarianie moga tu sobie zaglądać, sądzilam jednak, że
          wolą "swoje" forum, gdzie są wyłącznie potrawy wegetariańskie.
          A tak z innej beczki, to czytalam kiedyś kilka postow na forum wegetariańskim i
          były tam odpowiedzi i osądy innych tak agresywne, że przestałam tam zaglądać.
          --
          wątpliwości" (B.Russell)
          • nchyb Jollka... 20.11.06, 14:29
            nie, jednak sie myliłaś.
            Forum wegetariańskie poświęcone jest głównie sporom ideologicznym. Czysta
            szztuka kulinarna, czy to mięsna, czy też bezmięsna,uprawiana jest na forum
            kuchennym :-)

> A tak z innej beczki, to czytalam kiedyś kilka postow na forum wegetariańskim
            i
            >> były tam odpowiedzi i osądy innych tak agresywne, że przestałam tam zaglądać.
            no właśnie o ty mówię. Mam w nosie 9 innej częśc ciała też) spory, co lepsze i
            czystsze ideologicznie, czy warto zabijać zwierzaczki czy nie itp itd...
            Mie to nie bawi, ja kocham jedzenie, lbuję sę w nim, uwielbiam o nim czytać i
            oglądac. Gotować też lubię więc forum kuchnia niech żyje!!!! :-)
            --
            Kryminały i sensacje
            • jollka2 Re: Jollka... 20.11.06, 14:34
              Ja byłam niemile zaskoczona, gdyż uważalam wegetarian za lagodnych i otwartych
              ludzi. Sama przechodziłam kiedys na wege, ale szybko "powróciłam", lecz do dziś
              czuję niechęć przy przetwarzaniu mięsa.
              I pewnie masz racje, że TAM jest ideologia, a TU gotowanie :)
              --
              wątpliwości" (B.Russell)
              • nchyb Re: Jollka... 20.11.06, 14:42
                > Ja byłam niemile zaskoczona, gdyż uważalam wegetarian za lagodnych i otwartych
                >
                > ludzi.
                Chrześcijaństwo teoretycznie to też głównie religia miłości... :-)
                Niestety, fanatycy wszędzie się trafiają i wtedy jest strasznie.
                A że ideo mnie nie rusza, mięsa nie jem z innych względów (buty noszę skórzane,
                ryby uwielbiam), to i forum kucnia jak znalazł dla mnie...
                Pozdrawiam,
                łącząc się uczuciowo co do niechęci przy obróbce mięsa (mam w domu męża i 2
                synów - wszyscy mięsożercy, ale szanują moje odczucia, zawsze zamawiając pizzę
                zamawiają dla mnie wrsję wege... )
                --
                Kryminały i sensacje
    • chihiro2 Re: wigilia dla wegetarianina 20.11.06, 12:42
      To tylko osoby jedzace mieso mysla, ze jest cos takiego jak danie glowne (czyli
      np. mieso, ziemniaki i surowka). Wegetarianie najczesciej zadowalaja sie jednym
      posilkiem, a poniewaz podstawe ich posilkow stanowia warzywa, mysle, ze nie
      musisz sie przejmowac tym, ze nie masz "dania glownego". Barszcz, kapusta -
      wszystko brzmi swietnie :) Mozesz podac tez inne dania, zupelnie nie
      tradycyjnie swiateczne. Ja jestem wegetarianka i jadam na Wigilie zupe z owocow
      suszonych, bigos bezmiesny i salatke jarzynowa (nie przepadam za zadnym z tych
      dan, ale jadam je wlasnie tylko na wigilie; barszczu nie lubie). W zupelnosci
      mi wystarcza.
      --
      In order to be irreplaceable, one must always be different.
      Coco Chanel
    • e_katt Re: wigilia dla wegetarianina 20.11.06, 14:11
      Jakiś solidny pieróg albo kulebiak z farszem kapustno-grzybowym.

Btw, Moniko, rozłożyłaś mnie tym pytaniem: bo od kiedy to wigilia w swojej
      tradycyjnej, postnej odmianie wymaga komponowania innego menu, s p e c j a l n i
      e przeznaczonego dla wegetarian? Może się nie znam, ale może być coś bardziej
      wegetariańskiego od postnej wigilii?! No, kurde... Tylko proszę mi tu nie
      wyskakiwać z laktovo- i innymi witarianizmami, bo tradycyjne potrawy wigilijne
      występują w tak różnej i BEZMIĘSNEJ odmianie, że przygotowanie kolacji w dniu
      24. grudnia wydaje się bardziej, niż prostym zadaniem.
      • hania55 Re: wigilia dla wegetarianina 20.11.06, 21:36
        Ryby odpadają, ale poza tym hulaj dusza! Kapusta, groch, grzyby, ziemniaki - w
        różnistych kombinacjach.
        Z kulebiakiem super pomysł. Jeśli ktoś ma ochotę na coś odbiegającego od
        tradycji, można pierogi z soczewicą zrobić.

--
        "Nawet hienie, która przecież jest hieną i żywi się ścierwem, żołądek
        przewróciłby się na drugą stronę na samą myśl, że makaron z małżami można
        posypać parmezanem." (A. Camilleri)
      • chihiro2 Re: wigilia dla wegetarianina 20.11.06, 21:13
        Ryby zawsze sa wykluczone dla wegetarian. Ryba tez zwierze, czyli zabita jest
        miesem. Jajka wiekszosc wegetarian jada, tak samo jak nabial (z serami z
        podpuszczka sprawa robi sie bardziej skomplikowana). Ale zawsze warto spytac,
        bo odmian wegetarianizmu jest kilka, no i sa preferencje smakowe i ideologiczne.
        --
        Coco Chanel
      • mrgodot Re: ciekawe linki wigilijno-wegetariańskie 20.11.06, 21:40
        Nie do końca rozumiem. Przecież w Wigilię nie jada się mięsa. Rozumiem, że
        należysz do tej grupy, która nie jada również ryb (w sumie mięso, nie wszyscy
        są konsekwentni). Ale kapusta z grzybami, postny barszcz i pierogi (w wersjach
        wegetariańskich) to już aż nadto. Ja nigdy nie jadam tzw. głównego dania (po
        barszczu, śledziach i sałatkach bezmięsnych), bo już nawet pierogów nie jestem
        w stanie w siebie wcisnąć. Jeśli to mało to postaw na sałatki i różne pierogi z
        warzywnym farszem. Tradycją nie ma się co przejmować, bo u nas tradycyjnie je
        się ryby, a skoro te eliminujesz, to i tradycję szlak trafia. To może greckie
        pierożki z serem feta i ziołami? Albo w wersji meksykańskiej - np. z
        fasolą/kukurydzą i serem? No i sałatki. Tego nigdy dość.
      • katimai Re: wigilia dla wegetarianina 21.11.06, 11:40
        barszcz z uszkami, grzybowa z ziemniakami, pierogi ruskie, z grzybami, i z
        kapustą
        paszteciki, bigos wegetariański, kapusta z grzybami, krokiety,

ja robie kotlety sojowe na kilka sposobów
        panierowane, w cieście i sosie greckim ( tak jak sie robi rybę po grecku),
        panierowane kotlety robię też w zalewie octowej (tez jak rybę )

oprócz tego można zaserwowac pieczarki panierowane w zalewie octowej, pieczarki
        faszerowane w cieście - smażone na głebokim oleju
        i mase innych warzyw
        naprawdę wegetarianin przy stole wigilijnym ma więcej do jedzenia - niz
        niejeden mięsożerca :))
        • chihiro2 Re: wigilia dla wegetarianina 21.11.06, 12:32
          No nie wiecej, bo osoba miesozerna je wszystko to co wegetarianin plus mieso.
          To, ze cos jest z soi czy warzyw nie znaczy przeciez, ze osoba miesozerna nie
          moze tego jesc!
          --
          Coco Chanel
          • katimai Re: wigilia dla wegetarianina 21.11.06, 13:21
            chihiro2 napisała:

> No nie wiecej, bo osoba miesozerna je wszystko to co wegetarianin plus mieso.
            > To, ze cos jest z soi czy warzyw nie znaczy przeciez, ze osoba miesozerna nie
            > moze tego jesc!

nie pisałam w tym kontekscie
            nie trzeba tlumaczyc rzeczy oczywistych :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka