• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

jak sklarować galaretę? Dodaj do ulubionych

• IP: *.pr.radom.net 21.12.07, 20:34
    Co roku na wigilie robię karpia w galarecie. Smak ok, ale wygląd...:(. W
    książce kucharskiej znalazłam informację o klarowaniu galarety za pomocą
    białka. Próbowałam ze dwa razy, ale zyskałam tyle, że zepsułam smak galarety,
    i otrzymałam klarowną ciecz ale za to z białymi szumowinkami których nie można
    było w żaden sposób oddzielić od galarety ( po prostu przenikały i przez gazę
    i przez gęściejszą ściereczkę). Wyglądało to gorzej niż w wersji pierwotnej.
    Może ktoś mi poradzi jak to zrobić dobrze ?
    Edytor zaawansowany
    • Gość: ela IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.07, 21:19
      prawdopodobnie zle sklarowalas...ja to robie tak-po wyjeciu ryby z
      wywaru,odcedzam,rozpuszczam w wywarze zelatyne,wciskam cytryne
      doprawiam,pozostawiam do wystygniecia.W miedzyczasie przygotowuje sobie karpia
      na polmiskach.Do zimnego wystydzonego wywaru wlewam bialko i miksujac lub
      roztrzepujac trzepaczka podgrzewam do zagotowania,nie przerywajac ubijania w
      wywarze.Jak sie zagotuje odstawiam ,chwile czekam ,widac ladnie sciete bialko i
      przez gesta biala sciereczke przecedzam.Nie ma prawa nie wyjsc.GAlareta bedzie
      przejrzysta i klarowna,mimo ,ze wywar po wcisnieciu soku z cytryny byl
      b.mętny.Uda sie napewno
    • 21.12.07, 21:48
      Wystarczy gotować na bardzo małym ogniu, tak żeby tylko "mrugało"
      nigdy w życiu nie klarowałam żadnej galarety i zawsze była ok, przeźroczysta i
      klarowna właśnie.

--
      Idealista - to człowiek, który zauważywszy, że róża pachnie ładniej od kapusty, wnioskuje stąd, że będzie z niej także lepsza zupa

Henry Louis Mencken
      • Gość: ewa IP: *.pr.radom.net 22.12.07, 12:41
        no właśnie w tym problem , że galareta z karpia nigdy nie będzie przejrzysta. Co
        innego z nóżek. Jeżeli zaś chodzi o klarowanie, to robiłam podobnie jak ela, i
        mimo tego to ścięte białko "przechodziło" przez ściereczkę.
        • 22.12.07, 14:45
          jeśli mówię, że robię bez klarowania i jest przejrzysta, to znaczy , że można:)

--
          Idealista - to człowiek, który zauważywszy, że róża pachnie ładniej od kapusty, wnioskuje stąd, że będzie z niej także lepsza zupa

Henry Louis Mencken
          • 22.12.07, 15:18
            Od 20 lat nie klaruję i jest przejrzysta.W pełni zgadzam się z Waderą.
        • Gość: renia IP: *.nyc.clearwire-wmx.net 02.07.14, 22:10
          gotowac na b.wolnym ogniu I nie przykrywac....
          • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 03.07.14, 14:20
            Gość portalu: renia napisał(a):

> gotowac na b.wolnym ogniu I nie przykrywac

raz zagotować, odstawic przykryty na bok, czas dowolny, temp.wystarcza!
    • Gość: koneser IP: *.dyn.optonline.net 23.12.07, 18:34
      Trzeba zakwasic wywar lyzka octu,wtedy bialko przy lekkim zamieszaniu
      w jedna strone uklada sie w smugi a nie trociy i lepiej sie odcedza,
      choc efekt nie jest gwarantowany przy burzliwym gotowaniu.
    • 24.12.13, 10:41
      Dziś w telewizorni niejaki Mikołaj Rey (pan z pierwszej polskiej edycji Masterchefa) klarował galaretę do karpia za pomocą białka - ubitego na sztywno. Kładł pianę na wywar twierdząc, że zbiera ona wszystkie paprochy i szumowiny.
      • 24.12.13, 12:00
        Aha - lekko całość zamieszał, a potem przecedził całość przez sitko wyłożone gazą.
        • Gość: gość IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.12.13, 13:04
          w miedzyczasie zrobic nowa!
      • 25.12.13, 14:28
        Zawsze klaruję galarety białkiem, choć robię to trochę inaczej niż p.Rey.
        Już Ćwierciakiewiczowa pisała o tym sposobie klarowania galaret.
    • 18.12.15, 20:05
      Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie a jeśli chodzi o gotowanie to tylko raz w roku robię karpia w galarecie i właśnie klaruje wywar białkiem i to mi wychodzi , mam tylko problem z klarownością wywaru po dodaniu soku z cytryny robi się mętny, może ktoś ma sposób na bezbarwną zalewę do karpia w galarecie.

--
      W.L.
      • Gość: x IP: *.hsi11.unitymediagroup.de 18.12.15, 21:30
        bardzo powoli zagotowujemy, ja wrzucam w trakcie podgrzewania jeszcze miseczke z kostkami lodu. Po zagotowaniu zmniejszamy temperature, zeby wywar sie NIE gotowal. Przecedzic calosc przez gaze lub papierowy filtr do kawy.
        Najwazniejsze: nie gotowac wywaru!
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.