Dodaj do ulubionych

Banki chcą pieniędzy, a nie mieszkań

IP: *.izacom.pl 18.02.09, 01:59
I gdzie są teraz ci wszyscy zawistnicy, czekający na "tanie
mieszkania z licytacji komorniczych"?
Edytor zaawansowany
 • Gość: :) IP: *.hsd1.il.comcast.net 18.02.09, 02:26
  Jakos sie bankom nie dziwie,lepiej odzyskac z pozyczonych np.300tys-
  600tys,niz-100tys.Oczywiscie nie spadlismy z
  kosmosu,kredytobiorca,ktory stracil mieszkanie raczej nie bedzie
  potulnie do konca zycia placil haracz za w sumie nie z jego winy
  wzrost kursu franka(sadze,ze to banki zbyt lekko dawaly kredyty,co
  sie dziwic ludziom,ze chcieli skorzystac).Zaloze sie ze majac wybor-
  oddac czesc dochodu,albo prysnac na np.10 lat zagranice(po pewnym
  czasie kazde przestepstwo gospodarcze sie przedawnia),o korzysciach
  materialnych nie wspomne,raczej nie bedzie sie dlugo zastanawial.
 • Gość: Czarli Rekin IP: 94.157.9.* 18.02.09, 02:32
  maja co chcieli ... nic nie ma za darmo ...

  nic nie trwa wiecznie ...

  za glupote trza placic ...

  chytry 2 razy traci ... tak maja ci wielcy bynznesmeni opcyjni ...
  tak maja ci co brali kredyty na granicy/ponad swoje mozliwosci ...

  zycie daje w kosc ...
 • Gość: Karol Marks IP: *.ssp.dialog.net.pl 18.02.09, 03:09
  "Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większą
  ilość towarów, mieszkań i wytworów techniki. Jednocześnie będą udzielać coraz
  więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będą
  mogły być spłacane. Niespłacane kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które z
  kolei zostaną znacjonalizowane. To w rezultacie doprowadzi do powstania komunizmu".

  Karol Marks, 1867 rok.
 • nameko 18.02.09, 07:28
  Kredyt walutowy to spekulacja, ale dopiero po 30 latach możecie płakać. Na razie w wiekszosci przypadków rata jest na poziomie najwyzej porównywalnym z kredytem złotowym.
  Nie ma co sie podniecac że "zaraz bedziemy mieć setki tys licytacji komorniczych". Kto wziął rozsądny kredyt (z zapasem zdolnosci plus nie przepłacił za meiszkanie) raczej moze spac spokojnie.

  Licytacje będą, ale bedą dotyczyć tysięcy, może dziesiątek tys ale nie wszystkich. Wzrost kursu franka o 65% bedzie dotyczył głownie tyych którzy probowali być sprytniejsi od KNF i rekomendacji S.
  Ale jesli kogoś probują ratowac a on i tak wpierd... sie w bagno to już jego sprawa:
  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=624&w=90851772
  Dopóki rata spłacana jest spokoj. Gorzej bedzie gdy rata przestanie być spłacana: kredyt na 400 000zł teraz wart 700 000zł, a mieszkanie ledwie 300 000. Ani sprzedac ani wynając (bo najem tez spada a wkrótce dosłownie poleci i czynsz tez nie wystarczy na rate). Jesli dłużnik nie bedzie spłacał rat, ma czas, bank wysle pogrózki, wakacje, zmiana warunkow a jak nadal nic stanie sie dłużnikiem jelonkiem:
  wypowiedzenie umowy: prosimy o spłatę 500 000-600 000zł (złoty powinien nieco odreagowac w nastepnych latach). Licytacja komornicza: wycena 250 tys, sprzedane za 2/3 wartosci: 170 tys, minua koszty komornicze i tak dalej. Po sprzedazy mieszkania: do zapłaty pozostało: 350 000zł. Ci są w d...e, może starczy rodowego majątku (drugie mieszkanie po babci, działka, samochód) na spłacenie wszystkiego. Ot, jak przy rewolucji, relokacja zasobów, dzieci tej bańki - jelonki, zostaną niestety zjedzone.
  Niektóre kredyty mają dodatkowo zabezpieczenie w postaci mieszkanai/domu rodziców. Wiec moze starczy z egzekucji na zaspokojenie banku. Przykre ale prawdziwe. Kto wziął "po korek" lepiej niech bedzie czujny, bardzo czujny.

  Jeszcze coś: bankom bym specjalnie nie ufał. Na razie mają w miarę dobrą sytuację, za jakis czas mogą jednak bardziej potrzebować gotówki.
  Więc po pierwsze - zedrą kasę za ubezpiecznie niskiego wkładu własnego (jesli ktoś brał kredyt na 70% wartosci to po aprecjacji franka jego kredyt moze przekraczac 100% ceny zakupu (nie mówiąc o aktualnej wartosci mieszkania)
  Jesli kredyt bedzie dodatkowo zabezpieczony jeszcze jedną nieruchomoscią a dłużnik nie bedzie spłacał rat bank również moze sie skusić.
  Przykład mbanku chyba pokazał niektórym że banki to rekiny i połykają płotki jak młode pelikany nie zważając na ich piski i wrzaski.
 • nameko 18.02.09, 07:43
  Myślę że sytuacja na tyle sie zmieniłą że warto zrekapitulować zyski i straty z zaciągniecia kredytu w CHF i ich wpływ na gospodarke w nastepnych latach. Oczywiście kredyty te - w wiekszosci - zaciągano na 30 lat i w końcowym rozrachunku okażą sie pewnie b.korzystne tym niemniej warto rozpatrzeć skutki średnioterminowe (1-3 lata) dla gospodarki.

  Problemem moga być kredyty zaciągane w ostatnich trzech latach (kredyty w poprzednich latach dot. nieprzepłaconych mieszkań, czesto w duzej mierze spłacone, brane przy kursie w granicahc 2,00-2,50)
  W latach 2006-2008 zaciągnieto ok 800 000 kredytów na kwotę 150 000 000 000 zł, z czego ponad 2/3 to kredyty frankowe.
  Wynika z tego że ponad 100 mld zł kredytów jest indeksowane walutami, a własciwie jedną walutą - frankiem szwajcarskim.
  Szacuje że sredni kurs po jakim brano kredyt wyniósł 2,2.
  Aktualnie mamy kurs 3,3 co oznacza wzrost zadłuzenia o ok 50%.

  Co mamy na dziś
  1. Wzrost wartości zadłużenia średnio o 50%
  2. Automatyczny wzrost wartosci kredytu z np LTV 70% do LTV 100% a co za tym idzie koniecznosc wykupu ubezpieczenia niskiego wkładu i/lub przedłuzenia tej opłaty na nastepne lata spłaty zobowiązania
  3. Prawdopodobny spadek wartości nieruchomosci w stosunku do ceny zakupu z lat 2006-2008 o 10-50% z dalszym trendem spadkowym.
  4. Niemożność sprzedaży mieszkania, praktycznie klincz: z jednej strony bowiem spadek wartosci, z drugiej wzrost wartosci kredytu: jesli np ktos kupił mieszkanie za 300 000zł to aktualnie jego mieszkanie moze byc warte 200-250 tys zł podczas gdy kredyt nawet 400-500 tys zł.
  5. W przypadku utraty pracy koniecznosc spłąty kredytu i/lub wynajęcia mieszkania w celu uzyskania srodkow na rate.
  6. W związku ze spadkiem popytu i dość lawinowym wzrostem podaży mieszkan/pokoi na wynajem prawdopodobnie spadną ceny najmu. Szacuje ze bedzie to nawet 30-40% jeszcze w tym roku.
  7. Ponieważ zysk z najmu spadnie a jednoczesnie wzrosnie koszt obsługi (ubezpieczneie wkładu itd) może zdarzyć sie iż opłata czynszowa nie pokryje nawet 50% raty kredytu = coraz więcej złych kredytów. Opcja "jak stracę prace/inne to najwyżej wynajmę" straci sens.
  8. Wyssanie z rynku poteżnych pieniędzy przeznaczanych na spłate rat kredytów walutowych, zarówno przez firmy jak i osoby prywatne spowoduje wyraźny spadek popytu na towary = spadek produkcji = wzrost bezrobocia = spadek popytu = kula śniegowa o trudnej na dzis do oszacowania sile
  9. Wzrost liczby "klinczowych" mieszkań spowoduje spadek ilosci mieszkan w sprzedaży (mieszkania z hipoteką obciążoną na 100-150% ich wartosci nie beda w ogołe uczestniczyły w rynku) bedzie w ograniczonym stopniu działać na spadek cen
  10. Jednakże "zdjęcie" z rynku tych mieszkan nie bedzie miało aż tak duzego znaczenia nizby sie wydawało, tak jak to jest w przypadku rynku gdzie np popyt spada z 10 000sztuk do 500 sztuk towaru a na rynku jest go nsdal 8000szt. Spadek podaży z 10 000szt na 8000 nie zmieni ogólnego faktu duzej nadpodaży.
  11. Jeśli bedzie rosła ilośc złych kredytów wraz z nimi bedzie rosła ilosć egzekucji komorniczych co również bedzie wpływać na spadek cen.
  12. Pogorszenie sie sytuacji gospodarczej (pkt 8) spowoduje dalsze ograniczenie akcji kredytowej, bezrobocie ograniczy tez liczbę potencjalnych klientów. Spowoduje to dalszy spadek popytu - kolejny czynnik spadkowocenowy.

  Mamy wiec za sobą 3 lata boomu kredytowo-mieszkanowiego.
  A co nas czeka w najblizszych 3 latach?
  a) Ostre pogorszenie koniunktury, kumulowane kulami jak ta z pkt 8
  b) spadek dostepnosci kredytu, wzrost jego ceny
  c) bardzo duzy wzrost podazy mieszkan na wynajem
  d) znaczny spadek popytu na mieszkania i biura
  e) spadek cen najmu
  f) spadek rentownosci inwestycji nieruchomosciowych
  g) spadek cen mieszkan przy bardzo niskim popycie
  h) dalszy pat na rynku gdzie sprzedajacy beda oczekiwac wysokiej ceny a kupujacy beda skłonni zapłacic coraz mniej (wraz z pogorszeniem sytuacji i spadkiem kosztow wynajmu). Przy niskich stawkach czynszowych nie bedzie tez opłacał sie zakup inwestycyjny (ceny najmu bedą spadały dużo szybciej niż ceny sprzedazy)
  i) grozba mimo wszystko licznych licytacji komorniczych co moze doprowadzic do spadku cen obserwowanego w USA, a przynajmniej dalszego przyspieszenia spadku cen mieszkan.

  Aha, jeszcze coś, wszystko to nie zmienia faktu że dla wielu kredyt CHF jest był korzystny. Jesli ktoś np zaciągnął kredyt w 2002r a np spłacił w zeszłym zarobił i na niskiej cenie zakupu i na spadku kursu franka. Kredyt taki może być korzystny również dla tych którzy przetrwają obecny kryzys ze zdolnością do regulowania rat. Ale to sie okaże dopiero za jakies 5 lat, jak wyjdziemy z teog bagna.
 • plosiak 18.02.09, 08:29
  Wiesz za ile sprzedawane są wierzytelności ? Za ułamek ich wartości. To nie
  spółki węglowe, tutaj decyduje rynek. Dla banku żaden biznes sprzedać kredyt.

  Po drugie, gdzie są te setki tysięcy licytowanych mieszkań ? Większość ludzi
  liczyła się z tym, że rata może wzrosnąć, najwyżej nie kupi drugiego samochodu
  itd. W kilkuletniej perspektywie jest możliwy spadek CHF.
 • rydzyk_fizyk 18.02.09, 08:35
  Za ułamek wartości sprzedaje się wierzytelności z małymi szansami na odzyskanie - np. wierzytelności firm telekomunikacyjnych z wiszącym nad nimi 2-letnim terminem przedawnienia.

  Co innego kredyt z zabezpieczeniem na nieruchomości.

  Ale wcale nie mówię, że będzie łatwo i że banki będą chciały koniecznie pójść tą drogą - po prostu mają wyjście. Tyle, że może się okazać, że skoro jest potrzeba to pojawi się i rynek.

  Na razie rzeczywiście dla banku lepszy jest regularnie spłacający klient - tyle, że banki są świadome, że sytuacja na rynku pracy w tym roku znacznie się pogorszy.
  --
  eksmisja.wordpress.com/2009/02/15/lowcy-placht/
  eksmisja.wordpress.com/2009/02/14/droga-do-miliona/
 • Gość: lena IP: *.netpoint.pl 18.02.09, 08:50
  Ano zobaczymy:
  kredyty.ogar.pl/


  .
 • nameko 18.02.09, 08:55
  Opłaca sie, opłaca. Nie znasz podstaw: Na każdy zły kredyt bank musi utworzyć rezerwy (czyt. zamrozić gotówkę). Jak wiesz pieniadz musi zarabiać. Wraz z upływem czasu natomaist lawinowo rośnie zadłuzenie dlużnika ('karne' oprocentowanie kredytu przeterminowanego) a spada szansa na odzyskanie długu. Na dodatek początkowo bank musi utworzyc rezerwe tylko wartości 20% kredytu, jednak po 6 mcach niespłacania musi już utworzyć rezerwy na 100% wierzytelności. Po co wiec narażać sie na dodatkowe straty (wynikające z zamrożenia gotówki (rezerwy)).
  Dlatego bankowi często opłaca sie sprzedać wierzytelność choć traci: po prostu strata 50% jest lepsza od i tak prawie pewnej jeszcze wiekszej straty póżniej (spadek cen mieszkan plus niemoznosc zarabianai na pieniadzach 'zamrożonych' w rezerwach)
  Ponieważ banki będą chronicnzie potrzebowały pieniędzy (brak finansowania przez banki-matki, tworzenie rezerw, może spadek wartosci lokat (zwłaszcza jak bank bedzie miał duży wolumen złych kredytów) możliwe że będą wolały tego wróbla w garsci tym bardziej że sprzedaż nieruchomości za 30-50% wartosci długu nie pozbawia ich prawa do dalszej egzekucji długu (pozostałej części)
 • arfer 18.02.09, 11:13
  Co do zasady zgoda.

  Tyle, że do momentu, gdy kredyty będą spłącane, bank będzie udawał, że wszystko jest OK. Zresztą już dziś część zapisów umownych to fikcja, nie ma nawet ludzi, którzy mieliby się tym zajmować.

  W polskich realiachh egzekucja z nieruchomości to droga przez mękę. Po co bankom dziesiątki niesprzedawalnych mieszkań ?
 • arfer 18.02.09, 11:26
  Realizując potężną stratę ? Na kredycie, który jest prawidłowo obsługiwany ? Wolne żarty.
 • rydzyk_fizyk 18.02.09, 11:36
  wydawało mi się, że mówimy raczej o zagrożonych kredytach.

  Co do prawidłowo obsługiwanych zgoda. Chociaż mogą być ciekawe
  przypadki jak np. kredyt z wkładem własnym, gdzie dopiero teraz
  wierzytelność dobiła do pełnej wartości nieruchomości.
  --
  eksmisja.wordpress.com/2009/01/26/miasteczko-wilanow-ruchem-konika-szachowego/
 • kle_kotka 18.02.09, 11:48
  "...Nam zależy przede wszystkim, żeby kredyt był spłacany w
  terminie, niezależnie od wartości zadłużenia i mieszkania nie
  będziemy podejmować żadnych działań wobec klientów spłacających
  terminowo kredyt - zapewnia Aleksandra Kwiatkowska z GE Money Banku."

  Jesli GE zatrudnia samych takich fachowcow....
 • jimmyjazz 18.02.09, 12:59
  kle_kotka napisała:

  > Jesli GE zatrudnia samych takich fachowcow....

  A co w tym niefachowego? Ot po prostu nie wykonują panicznych ruchów
  tylko dlatego że kursy walut szaleją. Poszaleją i się uspokoją. Po
  co mają robić problem (i zrażać do siebie klientów) jeżeli on sam
  sie pewnie rozwiąże za kilka miesięcy.

  A akurat ge ma służby windykacyjne sprawne i nie bawią się w długie
  negocjacje.

  --
  ___
  Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić
  podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.
 • arfer 18.02.09, 11:51
  Masz rację.

  Tyle, że bank zachowałby się asymetrycznie, wymagając np. w wyniku wzrosu kapitału do spłaty (a więc i LTV) dodatkowego zabezpieczenia bądź ?? renegocjowania umowy, podczas, gdy w czasach, gdy LTV w wielu przypadkach drastycznie spadało (choćby z powodu kursu właśnie) odmawiał negocjacji marży i odstąpienia od odnawiania np. ubezpieczenia LTV na kolejny okres.
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 18.02.09, 11:36
  czasem wystarczy kilka, po to by postraszyć.... Sprawa w TV, jakies
  stowarzyszenie poszkodowanych, a reszta, by nie miec problemow, na wszelki
  wypadek zapozyczy sie gdzies, byleby tylko spłacić...
 • Gość: afera IP: 94.251.143.* 19.02.09, 23:54
  Donek pomoze splacic-obiecal.
 • Gość: Misiek IP: *.sds.uw.edu.pl 18.02.09, 08:44
  > Kredyt walutowy to spekulacja, ale dopiero po 30 latach możecie
  > płakać.

  Nie po 30 tylko przy wejsciu do strefy euro. Kursy EUR i CHF są dość dobrze ze
  sobą skorelowane więc tak naprawdę kwota kredytu ustali się
  po kursie zamiany PLN na EUR.

  Jeśli w tym momencie CHF będzie droższy niż przy braniu kredytu - oznacza to
  strate, jeśli tańszy - zysk.

  Sądzę że właśnie na to grały banki - będzie to dla nich czysty zarobek...
 • Gość: Z IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.02.09, 09:35
  Bank też może się bardzo zdziwić pewnego słonecznego poranka, gdy
  jego stan kapitału wyniesie zero, bo ludzie wycofają z tego banku
  wszystkie depozyty. Wtedy banku nie będzie stać nawet na najtańszego
  adwokata. Może dojść do czegoś takiego z winy naszych ulubieńców z
  takiego białego budynku z okrągłą kopułą. Gdy tacy jedni postanowią
  dofinansować taki bank z pieniędzy państwowych, to im jelonki
  frankowe na wyborach serca z piersi powyrywają.
 • Gość: :))) IP: 94.75.67.* 18.02.09, 10:35
  nameko napisał:

  > Kto wziął rozsądny kredyt (z zapasem zdolnosci plus nie przepłacił
  za meiszkanie) raczej moze spac spokojnie. (...)

  Tylko ilu takich jest w stosunku do wszystkich? Powszechne było
  naciąganie zdolności kredytowej na maksa, ponieważ (znamy polskie
  realia) nikogo, prócz paru kulczyków, nie było by stać na kredyt na
  "apartamenta" za 8 tys/m2. A teraz okaże się, że rzeczywistość
  skrzeczy.
 • steady_at_najx 18.02.09, 10:39
  > Tylko ilu takich jest w stosunku do wszystkich? Powszechne było
  > naciąganie zdolności kredytowej na maksa, ponieważ (znamy polskie
  > realia) nikogo, prócz paru kulczyków, nie było by stać na kredyt
  na
  > "apartamenta" za 8 tys/m2.


  Wlasnie takie branie "na styk", falszowanie dochodow tworzylo ta
  dzika spirale podwyzek cen m2 - takze osoby ktore wchodzily w ta
  ruletke sa niejako same wspolwinne sytuacji.

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • Gość: ff IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.09, 08:57
  > "Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większą
  > ilość towarów, mieszkań i wytworów techniki. Jednocześnie będą udzielać coraz
  > więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będ
  > ą
  > mogły być spłacane. Niespłacane kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które
  > z
  > kolei zostaną znacjonalizowane. To w rezultacie doprowadzi do powstania komuniz
  > mu".
  >
  > Karol Marks, 1867 rok.

  prawdziwego komunizmu widać jeszcze nie było bo marx sądżąc po tym cytacie
  zakładał ewolucyjną drogę ku komunizmowi a nie rewolucyjną. no cóż... wszystko
  przed nami.
  gdyby marks widział jak jego system wprowadzono w zycie to pewnikiem obciąłby
  sobie obydwie łapy byle nie napisać ani słowa wiecej o swoim systemie.
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 18.02.09, 09:35
  bo do prawdziwego komunizmu zabrakło nam 1273 kilometry!*

  * "Każda udana pięciolatka zbliża nas o krok do komunizmu"
  :))
 • arfer 18.02.09, 11:08
  Gdyby Kaczy rząd implementował MIFID, nie byłoby problemu.
 • morlokh 18.02.09, 06:33
  Gość portalu: :) napisał(a):
  Zaloze sie ze majac wybor-
  > oddac czesc dochodu,albo prysnac na np.10 lat zagranice(po pewnym
  > czasie kazde przestepstwo gospodarcze sie przedawnia),o korzysciach
  > materialnych nie wspomne,raczej nie bedzie sie dlugo zastanawial.

  O czym ty chłopie bredzisz? O jakim przestępstwie gospodarczym i o jakim
  przedawnieniu pieprzysz?
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:02
  >oddac czesc dochodu,albo prysnac na np.10 lat zagranice(po pewnym

  tak tak i poznac Spiaca Krolewne i zyc dlugo i szczesliwie.

  Pomarzyc to sobie mozna, niestety musialby prysnac np do Argentyny.

  Bo zarowno w Europie jak i wielu innych krajach mozna takiego
  dluznika poszukiwac a pozniej ekstradycja.

  Juz widze te dziesiatki tysiecy "pryskajacych".

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 08:33
  Nie błaźnij się. Niespłacanie długów nie jest przestępstwem. Więc nie podlega
  karalności. Oczywiście, że istnieje taka instytucja jak przedawnienie
  karalności, dotyczy przestępstw i wykroczeń - tak gwoli informacji.

  Zobowiązania cywilne również podlegają przedawnieniu. Kredyt - 3 lata. Choć
  oczywiście w przypadku uzyskania tytułu wykonawczego to się przedłuża.

  Nie istnieje ekstradycja za długi.
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:41
  O debil "mieszkanie za kazda cene wrocil".

  Przeprosisz za te wszystkie gnioty ktore produkowales ? Czy bedziesz
  udawal ze ich nie bylo przyglupie ? Bo to co do tej pory
  produkowales kompromituje cie na tym forum zupelnie.

  3 lata i sie przedawni ? Chyba zyjesz w swiecie basni. Wyjedz na 3
  lata i pozniej wroc, ciekawe czy ci sie przedawni.

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 08:51
  Hahahaha, jednak prawda w oczy kole. Ktoś obala twoje bajeczki i się denerwujesz.

  Art. 118 Kodeksu cywilnego (na oczy nie widziałeś tyle tekstu pisanego, więc
  streszczę) - świadczenia okresowe przedawniają się z upływem lat trzech.

  Oczywiście, dotyczy to rat wymagalnych, ale to ja mam rację, a nie jakiś
  wypierdek, co o prawie wie tyle, że stworzyli je złodzieje i jest głupie.
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:54
  Kredyt hipoteczny jest swiadczeniem okresowym ?

  Chyba 3 lata po zakonczeniu jego splacania (zgodnie z umowa) a nie
  od momentu zaprzestania jego placenia.

  Kuzwa jaki idiota.

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • nameko 18.02.09, 09:08
  Ty weż sie nie ośmieszaj plosiak bo tu poważni ludzie na forum są.
  Po pierwsze 3 lata to masz na dochodzenie roszczen, w tym czasie musisz uzyskać tytuł wykonawczy, egzekucyjny, jesli zgłosisz roszczenie pożniej niż po 3 latach od zapadalnosci długu WTEDY sąd orzeknie przedawnienie. To po pierwsze. Po drugie kredyt to nie świadczenie okresowe.
  Gdyby to było takie proste synu ludzie braliby megakredyty jechali na 3 lata na Seszele i wracali bogaczami.
 • nameko 18.02.09, 09:13
  mała errata:

  Jest:
  w tym czasie musisz uzyskać tytuł wykonawczy, egzekucyjny,

  Powinno być
  w tym czasie musisz zgłosić sie do sądu po tytuł wykonawczy, egzekucyjny (ważne byś zdążył zgłosić to do sądu przed przedawnieniem - zgodnie z prawem w tym momencie bieg przedawnienia ulega zawieszeniu)
 • rydzyk_fizyk 18.02.09, 09:54
  Dokładnie mówiąc ulega przerwaniu a nie zawieszeniu.

  Z punktu widzenia kredytów hipotecznych najważniejsze i tak jest to,
  że przedawnieniu nie ulega odpowiedzialność rzeczowa właściciela
  nieruchomości.

  Bank będzie mógł wyegzekwować z nieruchomości nawet przedawnioną
  wierzytelność hipoteczną.
  --
  eksmisja.wordpress.com/2009/01/31/gniazdko-na-lata/
 • steady_at_najx 18.02.09, 09:14
  Prawda ?

  Nie ma to jak glupek co mowi ze "kredyt sie przedawnia po 3 latach
  nieplacenia".

  Otoz plosiak przedawnic sie moze "rata" (rozumiesz pojecie RATA?) a
  nie kredyt.

  Ale to jest wlasnie caly plosiak. Przeczyta cos nie zrozumie
  dokladnie a uwaza ze tak jest ! ;)))
  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 16:38
  Ciulu, jeśli kredyt (cały) zostanie wypowiedziany przez bank, bo ktoś nie płaci
  rat, to od tego momentu przedawnienie całego niespłaconego kredytu następuje po
  3 latach. Bo w chwili jego wypowiedzenia wszystkie raty stają się wymagalne. Ale
  i tak tego nie pojmiesz.
 • steady_at_najx 18.02.09, 18:13
  Juz nemeko ci pisal. Ale jestes zbyt glupi zeby to zrozumiec.

  Kredyt przedawnia sie po 3 latach. hehehe.
  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • rydzyk_fizyk 19.02.09, 10:31
  Tu akurat ma rację.
  Tak to jest ciekawie skonstruowane, że roszczenia z kredytu
  bankowego uznaje się za związane z prowadzeniem działalności
  gospodarczej.
  --
  eksmisja.wordpress.com/2009/02/03/jutrzenka-radosci/
 • plosiak 18.02.09, 16:36
  Słuchaj, kredyt jest udzielany przez przedsiębiorcę. Więc ulega 3-letniemu
  przedawnieniu. A dokładnie rzecz ujmując kolejne raty, jeśli byłyby niespłacane,
  to od dnia wymagalności poszczególnych rat biegnie 3-letni okres przedawnienia.
  Oczywiście, jeśli kredyt jest zabezpieczony hipotecznie, to może się roszczenie
  przedawniać ;)

  A bieg przedawnienia jest przerywany przez wiele czynności, np. złożenie pozwu.
  Co jednak w przypadku kredytów hipotecznych nie będzie stosowane, bo bank wydaje
  BTE, który podlega zaopatrzeniu w klauzulę przez sąd i można wszczynać egzekucję.
 • rydzyk_fizyk 19.02.09, 10:29
  Przerwanie biegu przedawnienia (termin biegnie od zera) następuje
  m.in. na skutek wniosku o wszczęcie egzekucji czy też wniosku o
  nadanie klauzuli wykonalności.

  Ponadto, przedawnienie wierzytelności nie ma wpływu na istnienie
  hipoteki i możliwość przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości.
  --
  Przypadki Zbigniewa Ziobro – śladami Aleksandry Jakubowskiej
  Prezydent ubezwłasnowolniony częściowo
 • rydzyk_fizyk 18.02.09, 08:43
  > Zobowiązania cywilne również podlegają przedawnieniu. Kredyt - 3 lata.

  Doprecyzujmy - po 3 latach przedawnia się najwyżej roszczenie o zapłatę danej raty.

  Ponadto, przedawnienie się roczenia nie zmienia faktu, że wierzyciel może przeprowadzić egzekucję z nieruchomości.
  --
  Prezydent Lech Kaczyński i problemy z alkoholem
  Centralne Biuro Adresowe
 • Gość: afera IP: 94.251.143.* 20.02.09, 00:01
  Jak nie
  splacisz kredytu mozesz za kare ministrem zostac....
 • Gość: afera IP: 94.251.143.* 20.02.09, 00:04
  Minister z USA ci pomoze...jak nie splacic i nie siedziec
 • uniwr 20.02.09, 00:32
  www.wiadomosci24.pl/artykul/kupfranki_pl_w_imie_tanszego_franka_89225.html

  mobile.ithink.pl/artykuly/biznes/pieniadze/rusza-inicjatywa-spoleczna-kupfranki-pl/

 • Gość: Janosik IP: 80.50.120.* 18.02.09, 09:39
  Jeżeli banki nic nie zrobią, żeby ulżyć Kowalskiemu, to zostaną ze stertą
  mieszkań i domów i wielką dziurą w swoich budżetach. W interesie banku jest, aby
  klient był w stanie spłacać swoje długi. Hej!
 • Gość: Elo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.09, 02:46
  W naszym kraju jest silne przywiązanie do mieszkania i jest to główna wartość i
  majątek danej rodziny, jak ziemia dla rolnika.
  Stąd kredyty hipoteczne mają priorytet i są spłacane nawet przez całe rodziny,
  rodzice pomagają dzieciom, rodzeństwo pomaga sobie nawzajem aby spłacać ten kredyt.

  Nie jest to dobre, M3-80m3 wzięte na 30 lat z myślą, że 'jak biorę na 30 lat to
  niech będzie duże, takie jak chcę i w dobrej lokalizacji!' powinno się zamienić
  na M2-45m3 z runku wtórnego tak aby być w stanie samodzielne spłacać. A jak się
  nie ma kasy to się wynajmuje mieszkanie albo mieszka u mamusi.

  Ale znowu problemem jest tutaj nasze 'rolnicze' myślenie. Dobry rolnik nie
  oddaje ziemi, nawet jak ma z głodu paść to nie odda i już!
 • nameko 18.02.09, 07:50
  I tak własnie będzie. A czy odda czy nie zależeć bedzie od tego ile potrwa kryzys i jak bedzie głęboki. Jeśli przez 5 lat ani Ty ani mamusia nie bedziecie miec pracy ze spłatą może być ciężko. A sprzedać nie można bo kredyt np wart wiecej niz mieszkanie Twoje i mamy razem wzięte - i właśnie to jest najwiekszym zagrożeniem dla kredytów walutowych. Gdyby kryzys miał za pół roku-rok minąć nie byłoby nawet nad czym sie zastanawiać.
 • 4v 18.02.09, 02:53
  to niech zwiększą oprocentowanie.
  choćby kosztem koników polnych - kredyciarzy konsumpcyjnych.

  --
  PokolenieJP
 • myslacyszaryczlowiek1 18.02.09, 03:16
  Dlaczego nie wchodzi w życie ustawa o upadłości konsumenckiej?
  Dlaczego nie zadba o młode małżeństwa i ich pierwsze mieszkanie?
  Dlaczego nie reaguje ostro na praktyki M banku.
  Takie wielkie pole do działania.
  Bo dla niego ważniejsze są stołki w Brukseli niż wy drodzy rodacy.
  Bo wybraliście sobie Tuskkukiełki które reprezentują interesy banków i
  wielkich korporacji a was mają w dupie, zresztą na własne życzenie wybraliście
  sobie to co media wam podsunęły sprytną socjotechniką.
 • Gość: m IP: *.icpnet.pl 18.02.09, 07:32
  > Dlaczego nie wchodzi w życie ustawa o upadłości konsumenckiej?

  A co ma ona do obecnej sytuacji? Przecież trudno mówić tutaj o niezawinionym
  znalezieniu się w trudnej sytuacji. Wszyscy trąbili, że zadłużanie się w innej
  walucie niż się zarabia jest głupie. Patrząc na jakikolwiek długoterminowy kurs
  walut wiadomo było, że jest ryzyko. Czemu wszyscy mamy potem płacić za to, że
  ktoś chciał sobie zafundować życie ponad stan?

  > Dlaczego nie zadba o młode małżeństwa i ich pierwsze mieszkanie?

  Z naszych podatków? Czemu?

  > Dlaczego nie reaguje ostro na praktyki M banku.

  A jak ma reagować? Wołami zmuszali ludzi do podpisywania umowy kredytowej z
  nimi? Będzie nauczka dla wszystkich wtórnych analfabetów którzy nie czytali ze
  zrozumieniem umowy kredytowej.

 • Gość: :))) IP: 94.75.67.* 18.02.09, 10:39
  Gość portalu: m napisał(a): > > Dlaczego nie zadba o młode małżeństwa
  i ich pierwsze mieszkanie?
  >
  > Z naszych podatków? Czemu? (...)

  Aby oni mieli dzieci, które będą płacić podatki na twoją emeryturę.
  Bez tego kit z okien będziesz żarł.
 • steady_at_najx 18.02.09, 10:43
  Panstwo moze dbac budujac mieszkania po kosztach wytworzenia.

  A nie dmuchajac kabzy prywatnym deweloperom przy cenach 3 pensji za
  m2.
  Nie tedy droga.
  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • kle_kotka 18.02.09, 12:11
  chciała Kaczka wybudować 3 mln mieszkań to nie
  chcieliscie ;o))))))))))))
 • arfer 18.02.09, 11:18
  Tyle, że programy wsparcia mieszkalnictwa - wszędzie na całym świecie - są dedykowane do najbardziej potrzebujących. Nie jest intencją budżetu dopłacanie do mieszkań za 10k w Warszawie czy Wrocławiu.

  Jeśli ktoś jest taki bardzo potrzebujący, może mieszkać poza centrum. Albo narzekać i zbierać na standardowy kredyt.
 • nameko 18.02.09, 11:35
  Gość portalu: :))) napisał(a):

  > > Aby oni mieli dzieci, które będą płacić podatki na twoją emeryturę.
  > Bez tego kit z okien będziesz żarł.

  Kiepska inwestycja:
  Co jeśli zamiast dzieci-płatników ZUS wychowa np rolników albo lewych rencistów?
 • nameko 18.02.09, 07:55
  Nie słyszałeś żeby brac kredyt w walucie w której sie zarabia? To nawet ten twój głupek z Nowego Światu mówił.
  Może zaproponuj żeby rząd (czyli de facto wszyscy Polacy) spłacali kredyty milionowi osób którym sie zachciało pospekulować frankiem?
 • plosiak 18.02.09, 08:35
  Kredyt ma być tani, a nie w złotych.
 • Gość: Macho IP: 82.177.197.* 18.02.09, 08:48
  Kredytu ma nie być.
  Zły to pan co żyje nad stan.
 • Gość: gzesiolek IP: 213.17.128.* 18.02.09, 10:30
  A znasz inny sposób dla młodego pracującego małżeństwa na
  zamieszkanie we własnym mieszkaniu?
  Nie każdy ma kasiastych rodziców.
  Kształce się i zarabiam po to aby móc mieszkać na swoim.
  I tak odkladalismy pare lat i dorzucilem wszytskie oszczednosci plus
  pieniadze z prezentow slubnych/przedslubnych i dzieki temu bralismy
  kredyt na 75% wartosci mieszkania...
  Nie mam problemów ze spłatą raty kredytu który brałem przy kursie
  2,5PLN/CHF
  I rata ta jest nadal niższa niż jakby brał ten sam kredyt w PLN.
  Jedyny problem to wzrost zadłużenia i oczekiwanie na reakcje banków.
  Na ten moment kapital do splacenia w zlotowkach osiagnal u mnie
  wartosc mieszkania z wyceny z konca 2006 roku... wiec na ten moment
  mieszkanie pewnie jest 20% tansze...
  Czy to jest zycie ponad stan? Ja sadze ze to raczej stan zycia dla
  ludzi ktorzy prezentuja dla kraju duuuza wartosc jest ponizej
  normalnosci...
 • steady_at_najx 18.02.09, 10:37
  Kredyt ?

  Tak, jak najbardziej.

  Ale nie na 100 % (bo to glowna przyczyna banki)
  i nie na 2 krotnie przewartosciowane mieszkanie.

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • raf-ber 18.02.09, 15:23
  Za rok wynajmiesz sobie takie mieszkanie jak twoje za polowe raty która będziesz
  płacił ale to był twój wybór. Problem jest taki że zanosząc co raz więcej do
  banku, kolesie do ciebie podobni, co raz mniej zostawią w sklepie - więc ktoś
  straci prace (może ty) i przestanie te raty spłacać...
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 18.02.09, 09:42
  jak widać kredyt brany gdy frank był po 2 zł okazał sie nie być tani - to tak
  jak w promocji - coś wydaje się być tanie - a często jest droższe niż bez
  promocji...
 • Gość: mm IP: 85.219.229.* 18.02.09, 07:55
  Myśl szary człowieku!!! - mamy wolny rynek, a nie Rosję czy
  Białoruś, aby wszystkim sterować ręcznie!!!!!!!!!!!
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:12
  I wszyscy solidarnie powinni splacac w swoich podatkach kredyt tych
  co na starcie musieli miec "nowoczesne mieszkanie w nowooddanej
  inwestycji" w typie "debowe klony" albo inny "cichy zakatek w
  centrum" oczywiscie budowany przez "ą ę property la ple merde
  developement" - na dodatek w pelni wyposazony !! I tak od reki na
  120% ! a co tam, przeciez wzrost, przeciez silna gospodarka!

  Nie zycze sobie zeby z moich podatkow finansowano ratunek dla
  glupkow ktorzy ani mysleli czekac, oszczedzac czy rozsadnie planowac
  tylko chcieli miec JUZ i koniecznie z KLASA.

  Pamietam jak dwa lata temu probowalismy przekazac pewne prawdy tu na
  forum - slyszelismy ze jestesmy idiotami i przeciez warto "splacac
  swoje" i "kto nie ryzykuje ten nie ma". Zaryzykowali - niech teraz
  glowkuja.
  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 08:38
  Co do zasady masz rację, niech każdy sam płaci swoje długi.

  Ale nie nazywaj idiotami tych, którzy płacą i się cieszą, że mieszkają na swoim,
  a kredyt jest nadal tańszy niż w złotych.

  Skoro posługujesz się tradycyjnie skrajnościami - nie dla każdego mieszkanie z
  mamusią w komunalnym mieszkaniu z jedną izbą z kiblem na półpiętrze stanowi
  szczyt marzeń i jest dowodem na życiową zapobiegliwość.
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:44
  > Skoro posługujesz się tradycyjnie skrajnościami - nie dla każdego
  mieszkanie z
  > mamusią w komunalnym mieszkaniu z jedną izbą z kiblem na
  półpiętrze stanowi
  > szczyt marzeń i jest dowodem na życiową zapobiegliwość.


  O ! Kolezka jest ekspertem. Kupil _przypadkiem_ w dobrym czasie
  mieszkanie i teraz uwaza ze jest rekinem biznesu.

  Otoz powtarzam ci marny glupolu. Kupiles to przypadkiem i te hasla
  mozesz zamknac w schowku na rowery od tej swojej 42 metrowej
  inwestycji zycia.
  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 08:47
  Skoro marzyłeś o 42m2, a dalej biegasz do klopa na półpiętro i wąchasz bąki
  sąsiada, to współczuję.

  Ja kupiłem większe mieszkanie, w dobrych czasach, a skoro cię skręca z
  zazdrości, to piszesz, że przypadkiem nabyłem. A za co spłacam ?

  Na pewno taki idiota jak ja nie może zarabiać, więc albo tatuś płaci raty, albo
  spadek itd.

  Nie błaźnij się, powtarzam ci.
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:49
  > Ja kupiłem większe mieszkanie, w dobrych czasach, a skoro cię
  skręca z
  > zazdrości, to piszesz, że przypadkiem nabyłem. A za co spłacam ?

  Jedyne co mnie skreca to jak czytam twoje pelne gniotow posty pisane
  w tonie "kupilem ja mundry"

  Moze odniesiesz sie do swoich gniotow sprzed kilku miesiecy ? czy
  juz zapomniales bzdury ktore produkowales ?

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 08:53
  Ja produkowałem ? Pomyliło ci się z twoimi wypocinami.
 • Gość: m IP: 193.138.241.* 18.02.09, 09:51
  Jacy my jesteśmy zapobiegliwi, jacy porządni i oczywiście musimy gardzić tymi co
  mieszkają z mamusią.Musimy też stawiać na osiedlu zasieki i inne czarcie
  zapadki,a naszym największym marzeniem są apartamentowce otoczone fosą i z
  mostem zwodzonym.Bo my się boimy komornika!buuuuuuu
 • raf-ber 18.02.09, 15:31
  steady_at_najx napisał:

  > I wszyscy solidarnie powinni splacac w swoich podatkach kredyt tych
  > co na starcie musieli miec "nowoczesne mieszkanie w nowooddanej
  > inwestycji" w typie "debowe klony" albo inny "cichy zakatek w
  > centrum" oczywiscie budowany przez "ą ę property la ple merde
  > developement" - na dodatek w pelni wyposazony !! I tak od reki na
  > 120% ! a co tam, przeciez wzrost, przeciez silna gospodarka!
  >
  > Nie zycze sobie zeby z moich podatkow finansowano ratunek dla
  > glupkow ktorzy ani mysleli czekac, oszczedzac czy rozsadnie planowac
  > tylko chcieli miec JUZ i koniecznie z KLASA.
  >
  > Pamietam jak dwa lata temu probowalismy przekazac pewne prawdy tu na
  > forum - slyszelismy ze jestesmy idiotami i przeciez warto "splacac
  > swoje" i "kto nie ryzykuje ten nie ma". Zaryzykowali - niech teraz
  > glowkuja.
  >

  Dodam tylko tyle, że ratować można kogoś kto wziął kredyt by otworzyć biznes -
  zwiększyć produkcje, zmodernizować - utworzył nowe miejsca pracy itd. Teraz
  bankrutuje bo nie ma zamówień ale nie...jest bydlakiem bo zwalnia ludzi! Ci jego
  pracownicy co przychodzili co pól roku po podwyżkę (i kupili na kredyt
  mieszkanie) są bardzo pokrzywdzeni bo stracili prace i nie mają za co płacić
  rat... Oczekuje programu pomocy dla nabywców "50 calowych fullHD" którzy nie
  mają na ratę :p
 • jimmyjazz 18.02.09, 08:54
  myslacyszaryczlowiek1 napisał:

  > Dlaczego nie reaguje ostro na praktyki M banku.

  Bo to prywatna firma i wolni ludzie.

  > Takie wielkie pole do działania.

  No można powołać NKWD. I rozwiązac problemy.

  > Bo wybraliście sobie Tuskkukiełki które reprezentują interesy
  banków i
  > wielkich korporacji a was mają w dupie, zresztą na własne życzenie
  wybraliście

  Akurat gbyby tak było to byśmy mieli to co w USA - mld z kieszeniu
  podatników poszły do banków. I nic. Wielkie zero. No poza bilionem
  usd długu.

  --
  Takie tam forum
 • Gość: Jaa IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.02.09, 09:38
  Co za debilna wypowiedz.
  A moze jeszcze rzad ma Cie nakarmic, ubrac, kupic nowa fure itd.
  Socjalisto opamietaj sie!

  Chyba ze chcesz zrobic z polaczkow niemyslacych szarych czlowieczkow co nic nie
  potrafia tylko patrzec i wolac do rzadu "daj, daj, daj, pomoz, daj, pomoz, daj,
  daj".

  Te czasy minely. Dzis juz trzeba samemu a nie za raczke partii, panstwa, zwiazku
  zawodowego, czy innych sekretarzy partii co obiecywali, ze Panstwo "da". Goowno
  da! "Jazda do roboty je... nieroby..." jak to spiewal Kazik Staszewski.
 • Gość: :))) IP: 94.75.67.* 18.02.09, 10:43
  Gość portalu: Jaa napisał(a):

  > Co za debilna wypowiedz.
  > A moze jeszcze rzad ma Cie nakarmic, ubrac, kupic nowa fure itd.
  > Socjalisto opamietaj sie!
  >
  (...)
  >
  > Te czasy minely. Dzis juz trzeba samemu (...)

  Chyba, że jesteś rolnikiem - kiedyś władza dała małorolnemu ziemię za
  darmo a teraz władza płaci mu za fakt posiadania przezeń ziemi.
  Wszyscy musimy utrzymać naszych małorolnych. Każdy ma swojego chłopka
  na utrzymaniu. Ten lepszym obywatelem, czyj chłopek tłustszy i
  bardziej błyszczący.
 • Gość: USA IP: *.sttlwa.dsl-w.verizon.net 18.02.09, 09:46
  Musisz zrozumiec ze nie rola rzadu jest opieka nad tymi ktorzy maja
  klopoty. To fakt ze nawed w US, gdzie powszechnie uwaza sie ze nie
  taka jest rola rzadu, nastapily pewne zelrzenia tej opinji. Nie
  nastapily one na tyle rzeby pomagac bednym, mlodym malzenstwom itp.
  Nie taka jest rola rzadu. kazdy jest kowalem swego szczescia i
  powinien podejmowac decyzje za siebie. Czasy krolow, carow,
  pierwszych sekretarzy sie skonczyly. To Ty kolego masz brac
  odpowiedzialnosc za swoje decyzje takze te dotyczace ryzyka
  finansowego. Rzadu rola w finansowaniu inwestycji koniecznych
  krajowi TAK ! Rzad rozdzielajacy pieniadze podatnika jak to robili
  komunisci NIE. Co mnie obchodzi ze ktos sie ozenil, ma dzieci i go
  nie stac. To byly jego wybory zyciowe. Mnie nie stac i nie mam
  dzieci Nie prosze rzadu zeby doplacal do moich uciech lozkowych
 • myslacyszaryczlowiek1 18.02.09, 13:46
  Macie w USA upadłość konsumencką?
  Przy kredycie na dom zabiorą wam najwyżej dom a nie spadek wartości domu.
 • arfer 18.02.09, 11:07
  A co ma zrobić? Pomodlić się, by globalny trend się odwrócił ?

  Niedawno weszła w życie poprawka do programu RnS - mnożnik wynosi 1,4 i w zasadzie w grę wchodzi już większość mieszkań w miastach poza wielkimi aglomeracjami. Nie jest rolą programu rozdawanie odsetek i wspomaganie każdego, ale z założenia tych bardziej potrzebujących.

  Jak rząd ma reagować na mBank ? Wydać dekret ? Wysłać ZOMO ? Te czasy już minęły.
 • myslacyszaryczlowiek1 18.02.09, 13:50
  Od tego ma odpowiednie urzędy aby chronić konsumentów. Jeśli jest zapis
  niekorzystny dla nich może zmusić mbank do zmian w umowie. Wolny rynek
  wszystkiego nie załatwi.
 • Gość: Witek waw IP: *.chello.pl 18.02.09, 03:19
  Jeśli prognozy się sprawdzą i bezrobocie wzrośnie, to będziemy mieli
  do czynienia z analogiczną sytuacja jak w USA. Niestety wówczas
  będzie to samonapędzająca się maszynka gdzie licytacje będą
  powodować dalszy spadek cen mieszkań. Moim zdaniem
  prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza w 2 najbliższych
  latach jest spore ponieważ nałoży się na to również silna presja na
  zarobki (ich spadek) oraz olbrzymia podaż mieszkań (w budowie jest
  730 tys mieszkań - dane GUS). Generalnie nie wesoło:/ Szczerze
  współczuje ludziom których do bankructwa doprowadzą sytuacje losowe
  a ich zabezpieczenie kredytu (nieruchomość) pokryje ok. 50% roszczeń
  banku.
 • Gość: gosc IP: *.jjs-isp.pl 18.02.09, 04:22
  Trzeba to przetrzymać, kiedyś frank musi spaść. Prędzej czy później
  ta tendencja się odwróci.
  Myślę, że w ciągu 30 lat jeszcze napotkamy wiele przeszkód, trzeba
  się z tym liczyć biorąc kredyt w obcej walucie.

  Pozdrawiam wszystkich kredytobiorców walutowych.
 • nameko 18.02.09, 07:59
  Oczywiście ze tak, trudno tylko bedzie pewnie to "wystarczy przetrzymać" bo - czasowe - osłabienie waluty moze spowodowac upadki firm, wzrost bezrobocia i inne przykre konsekwencje.
  A wtedy nawet spadek kursu CHF do 2,50 nie uratuje sprawy: mając prace można spłacac chf i po 3,50, gdy sie jej nie ma moze byc trudno z obsługą franka i po 2,50.
 • plosiak 18.02.09, 08:40
  Oczywiście, ale równie dobrze można było stracić pracę rok temu. Dziś jest
  kryzys, ale to nie jest tak, że bez końca pensje spadają, a ceny rosną.
 • Gość: Witek waw IP: 217.96.70.* 18.02.09, 09:38
  Problemem jest to że zabezpieczenie traci na wartości a kwota
  zadłużenia (kredyt walutowy) rośnie. Nie da się załatwić sprawy
  przez sprzedanie nieruchomości bo ta nie pokrywa zadłużenia. To jest
  cały szkopuł
 • Gość: życzliwy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.09, 15:19
  Jedna rozsądna myśl którą podzielam brawo!
 • Gość: Janek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.09, 07:48
  bo w USA ludzie biora kredyt w walucie w jakiej zarabiaja i na
  STAŁY KREDTYT, ktory aktualnie wynosi ponizej 5%
  ponadto jest mozliwosc bankructwa co oznacza, ze zostawiasz dom i
  przez 10 lat nie otrzymujesz kredytu
  i nikt ci na zarobki ani na dom babci nie wchodzi
 • arfer 18.02.09, 11:24
  A sub-prime, kredyty NINJA itd itp ?

  U nich w okolicach szczytu cenowego stopy bazowe leciały w górę, u nas w zasadzie spadają.
 • arfer 18.02.09, 11:22
  Nawet wówczas nie - w USA podstawy kryzysu były nieco inne, a ludzie nie mieli oszczędności, bo żyli na potęgę na kredyt. U nas akcja kredytowa jest nieporównywalnie mniejsza.

  A oszczędności ludności i firm rekordowo wysokie.

  Miło i łatwo nie będzie, ale do USA nam daleko.
 • Gość: Jim IP: *.chello.pl 18.02.09, 03:45
  Banki niechętnie zabierają mieszkania nie dlatego że dbają o ludzi, tylko dlatego że mieszkania tanieją. Po co bankowi mieszkanie które jest mniej warte niż kredyt? Gdyby mieszkania drożały ludzie już dawno byliby na ulicy.

  Autorzy artykułu pytają: "Co to może oznaczać dla kredytobiorców?" Równie ważne są pytania:
  - Co to może oznaczać dla banków?
  - Czy gdy Bank zbankrutuje to rząd zacznie popełniać błędy i pompować pieniądze by taki Bank ratować?
  - Co się wtedy stanie ze złotówką i całą gospodarką?

  NIE RATOWAĆ BANKÓW - JEŻELI MAJĄ ZBANKRUTOWAĆ TO NIECH ZBANKRUTUJĄ - TO OCZYŚCI SYSTEM
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:15
  >NIE RATOWAĆ BANKÓW - JEŻELI MAJĄ ZBANKRUTOWAĆ TO NIECH ZBANKRUTUJĄ -
  TO OCZYŚCI SYSTEM


  uwazasz ze jesli bank zbankrutuje to Twoj kredyt znika ? Otoz nie.
  Przejmuje i wymaga go tylko ktos inny.


  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • Gość: Jim IP: *.chello.pl 22.02.09, 21:40
  Ja nie mam do spłacenia żadnych kredytów.
 • plosiak 18.02.09, 08:42
  Przez ostatnie 4 lata mieszkania drożały i nie słyszałem o ani jednym przypadku
  wyrzuceniu kogoś z mieszkania tylko z tego powodu. Póki kredyt jest płacony,
  człowiek jest bezpieczny.
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:47
  >Przez ostatnie 4 lata mieszkania drożały

  A miales glupku przez ostatnie 4 lata taka sytuacje jak teraz ?
  Nadciagajace zwolnienia w firmach, spadek wartosci nieruchomosci i
  galopujace ceny walut ? I to wszystko skupione w jednym momencie.

  Nie kompromituj sie swoimi osobistymi analizami - uraczyles nas juz
  na tym forum taka iloscia gniotow ze powinienes zmienic nick
  na "kompromito".

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 08:48
  Sam zmień nick - może na stojący_w_kolejce_do_wspólnego-kibla.
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:51
  Widac przyglupie ze do argumentu juz sie odniesc nie umiesz.

  Wytlumacz zatem powtarzam, co takiego bylo w ciagu ostatnich 4
  latach co mozesz porownac do sytuacji biezacej. Umiesz glupku ?

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 08:54
  Z tobą nie rozmawia się na argumenty, tylko na epitety. Oczywiście zaraz
  powiesz, że nigdy nikogo nie obraziłeś :)
 • steady_at_najx 18.02.09, 08:55
  Takim kretynom jak ty naleza sie wylacznie epitety.

  Ciesz sie jednak ze chroni cie to forum bo bysmy porozmawiali jak
  faceci :)

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • Gość: pecet IP: 194.9.79.* 18.02.09, 09:05
  BUhahahaha!!! Ty pajacu bez jaj, ty chcesz rozmawiać jak mężczyzna?? Obrażasz wszystkich wokół, bo czujesz się anonimowy? Jełopie jeden, już dawno bym ci facjatę przemaglował jakbyś chciał "porozmawiać jak mężczyzna". Obawiam się jednak, że jedyne na co cie stać to pukanie w klawiaturkę swoim cherlawymi rączkami i siedzenie po 20h/dobę na tym żenującym forum. "Męszczyzno" od siedmiu boleści, może jednak umówisz się na prywatne widzenie? :))))
 • steady_at_najx 18.02.09, 09:12
  Ojejej. Plosiak to ty ? hehe nie zalogowales sie ? :)

  Przemalowal bys mi facjate ? No co ty ? hehehe.

  A kto ty jestes ? znam cie glupku ? :D

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • jimmyjazz 18.02.09, 11:20
  Obaj panowie jak widac trzymają poziom. Brawo. Może piszcie do
  siebie na maila a nie zaśmiecajcie forum.

  --
  Takie tam forum
 • plosiak 18.02.09, 16:48
  Zabolało ? Już dwie osoby myślą, a ty nie ?

  Musisz mieć małego, skoro chcesz się dowartościować obijając komuś twarz.
  Prawdziwy facet tak nie postępuje, ale co ty możesz o tym wiedzieć ?
 • steady_at_najx 18.02.09, 18:12
  > Prawdziwy facet tak nie postępuje, ale co ty możesz o tym wiedzieć ?

  taki jak ty ? Podtatusialy z podwojnym podbrodkiem co sie zdyszy jak wbiegnie na 3 pietro ? Tak - jak ci ktos na ulicy napluje w twarz to powiesz mu "czemu wykazuje agresje?" :))

  Jestes klucha nie facet. Najpierw zrzuc te 10 kilo nadwagi.
  Sam nick juz mowi o tym jaki z ciebie facet :) Pewni zdrobnienie od "prosiak" ?:))
  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • steady_at_najx 18.02.09, 09:17
  Tak przy okazji.

  inetnum: 194.9.78.0 - 194.9.79.255
  netname: ELTERIXPL-NET
  descr: Elterix S.A.

  Myslisz ze ciebie trudno znalezc ?
  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • nameko 18.02.09, 09:19
  Gość portalu: pecet napisał(a):

  umówisz się na (...) widzenie? :))))

  A Ty pecet z pierdla nadajesz czy jak?
 • steady_at_najx 18.02.09, 09:20
  W Gdyni jest zaklad karny ?:)))


  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • plosiak 18.02.09, 16:52
  Nie wiem, ale klikam z innego grodu.

  Ale daj znać, czy dorwałeś forumowego adwersarza, wtedy będziesz bardzo męski.
 • steady_at_najx 18.02.09, 18:16
  Piszesz ciole ze szczecina.


  A przypadkiem siec z ktorej pisal "pecet" dziala na pomorzu. I ten post kilka minut po twoim. No faktycznie zbieg okolicznosci.

  Wez sie nie osmieszaj. Nedzny dupek wylogowal sie a pozniej "buchnal odwaga" - bales sie to napisac ze swojego loginu ?

  Jestes zalosny.

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • steady_at_najx 18.02.09, 18:23
  O i widze ze pracujesz w kancelarii ( na pol etatu na dodatek ) i wyciagasz uwaga PRAWIE 3 tysiace na reke :))))

  Rany jaki ty jestes kiepski :)))

  3 tysiace na reke i pewnie masz zajebiste mieszkanko! :D

  Aplikancino ty ....

  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=74007017&a=74020269

  --
  Deweloperski ogrodek :tnij.com/ogrodek
  Banka nieruchomosci : tnij.com/dwagrosze
 • Gość: mb IP: 79.162.155.* 18.02.09, 04:02
  >Kwiatkowska dodaje, że GE Money Bank dodatkowo ubezpieczył kredyty, >które
  przekraczają 80 proc. wartości nieruchomości.
  Ufff. No to wszystko OK
  Ubezpieczalnie jak wiadomo pochodzą z Księżyca i wypłacają ubezpieczenie każdemu
  i w oczekiwanej wysokości.
  Nie będzie miało to oczywiście żadnego wpływu na wysokość składek
  ubezpieczeniowych w przyszłości.
  Hahahaha
 • nameko 18.02.09, 08:05
  Dokładnie, banki nie bedą ludziom mieszkan zabierac ale bedą starały sie zabezpieczyc. Jesli w wyniku wzrostu kursu CHF kredyt bedzie wart 100-120% ceny zakupu mieszkania bank nie omieszka "poprosić" o takie ubezpieczenie. A że kosztuje ono nawet kilka % wartosci mieszkania może byc zobowiązaniem nie do przejscia. Zwłaszcza że jak słusznie zauważył mb ubezpieczenia takie będą coraz droższe.
 • Gość: LOL IP: *.range81-156.btcentralplus.com 18.02.09, 06:24
  ja juz kupilem tyle ze w londynie, bank sprzedal je za ok 75% ceny.
  zyc nie umierac w tej "recesji".
 • Gość: promo IP: *.nat.tvk.wroc.pl 18.02.09, 06:48
  Drodzy Klienci Banków...otóż Banki niewiele mogą wam zrobić. W szczególności
  spadek realnej wartości zabezpieczenia nie może być przyczyną wypowiedzenia
  umowy kredytowej - vide 268 klauzula abuzywna w rejestrze UOKiK: wyrok z dnia
  29.12.2004 roku, w sprawie Prezesa UOKiK vis Kredyt Bank (sygnatura XVII Amc
  92/03)- poniżej zakwestionowana klauzula :"„Bank może wypowiedzieć umowę
  kredytu w całości lub w części, w
  szczególności z powodu: 1)
  niespłacenia w terminie należności,
  o których mowa w § 13 ust. 1, 2)
  zagrożenia terminowej spłaty kredytu
  z powodu złej sytuacji finansowo
  majątkowej Kredytobiorcy, 3)
  znacznego obniżenia się realnej
  wartości złożonego zabezpieczenia
  lub utraty tego zabezpieczenia, 4)
  niedotrzymania innych warunków
  umowy kredytu” - zwracam uwagę na punkt 3. Dla bardziej zainteresowanych - nie
  ma do tego wyroku uzasadnienia, bo Kredyt Bank o nie nie wystąpił. Banki o tej
  klauzuli wiedzą, ale myślą że nie wiedzą o niej ich klienci...to niech się
  dowiedzą. Klienci ponoszą ryzyko kursowe i ryzyko stopy procentowej, a Banki
  ponoszą ryzyko spadku rynkowej wartości zabezpieczenia. Oczywiście inne Banki
  mogą mieć podobne "kwiatki" zapisane w inny sposób, ale...
 • Gość: promo IP: *.nat.tvk.wroc.pl 18.02.09, 06:49
  nie dodalem ze to byl cyctat sorki
 • rydzyk_fizyk 18.02.09, 10:17
  Zapomniałeś dodać, że bank nie potrzebuje do tego żadnych klauzul
  umownych - wystarczą przepisy ustawy Prawo Bankowe oraz Kodeksu
  Cywilnego.

  No i warto wspomnieć, że wyrok dotyczył kredytu konsumenckiego a nie
  hipotecznego co zmienia postać rzeczy.
  --
  eksmisja.wordpress.com/2009/02/12/zielonym-do-gory/
 • arfer 18.02.09, 11:45
  Dokładnie.

  Zresztą - to byłoby mocno asymetryczne - nie słyszałem, by w wyniku wzrostu wartości nieruchomości "z automatu" bank obniżył marżę tam, gdzie zależy od LTV bądź anulował ubezpieczenie LTV bądź nie wymagał jego odnowienia na kolejny np.3-letni okres.
 • Gość: gościu IP: 212.2.115.* 18.02.09, 07:35
  więcej do spłaty to dla niego katastrofa finansowa to sorry, ale
  idiotą jest ten co wziął kredyt i pracownik banku który zatwierdził
  taki kredyt. Nie pieprzcie mi że gdy rata wzrośnie o kilka stówek to
  ludzi nie stać na spłatę. Nikt przy zdrowych zmysłach nie bierze
  kredytu mając tak wąski margines bezpieczeństwa. Chyba że to ze mną
  coś nie w porządku???
 • nameko 18.02.09, 08:11
  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=624&w=90851772
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 18.02.09, 10:00
  Znam parę osób, które przy nagonce w 2006-2008 wzięły takie kredyty i teraz
  płaczą.... Stąd właśnie jest m.innymi kryzys, że niektórzy mimo wszystko chcieli
  brać kredyt by kupować przewartościowane nieruchomości, patrząc na wysokość raty
  w danym momencie... I teraz taka rata wzrosła o kilkaset zł i jest to dla nich
  bardzo trudne... Oszczędzaja na wszystkim, by tylko ratę spłacić, na wiele
  więcej nie wystarcza. I tak dobrze, że pracują...
 • posraldescu 18.02.09, 11:00
  Ale i tak będą chodzić i powtarzać, że oni mają gdzie mieszkać a ty jesteś dziad.
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 18.02.09, 11:02
  no fakt - mieszkanko mam małe, więc jestem dziad :) Ale oszczędzam, więc pewnie
  sobie kupie nowe za jakis czas, na niewielki kredyt, bo będzie taniej, więc
  mniej dopłacę :)
 • plosiak 18.02.09, 16:58
  Oczywiście, wszyscy ci, których stać na większe mieszkanie i spłacają kredyt, to
  złodzieje, naciągacze itd. Bo skoro TY nie dałeś rady kupić większego, to ci co
  zdołali, to oszuści są. Punktem odniesienia dla wszystkich kredytów w tym kraju
  jesteś właśnie TY :)
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 19.02.09, 09:58
  Nie wciskaj mi słów, których nie napisałem. To, że ja staram się postępować
  racjonalnie, a o ni teraz płaczą, bo nie maja na ratę, to ich problem, ja
  jedynie pokazuję jako przykład pewnej nieodpowiedzialności. Nikomu nie
  zazdroszczę, mieszkanie mam spłacone, teraz odkładam, by zmienić na większe.
  Kredyt nie jest złem, tylko trzeba go brać z głową, a nie dlatego, bo wszystkim
  dają....
 • Gość: kioskarz IP: *.gdynia.mm.pl 18.02.09, 07:41
  ale to drobnostka. Tylko trzeba ludziom to jakoś wytłumaczyć. Ceny
  mieszkań dalej będa spadać. Więc wczesniej czy później Bank zwróci
  sie do kredytobiorców o dodatkowe poręczenia i wpłaty. Ci co kupili
  juz za późno,ale ci co nie kupili niech nie kupują. Kryzys jest
  spektakularny historycznie- nie było takiego juz dawno--- a
  właściwie dopiero będzie, ceny mieszkań jeszcze mocno spadną. NIe
  popełniajcie błędów waszych poprzedników. Nie wchodzcie teraz w
  kredyt. Inflacja znowu przyspieszy w końcówce roku.
 • Gość: Grazka IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.02.09, 07:48
  Dlaczego piszecie takie głupoty! Moja przyjaciółka zgłosiła w banku swoje
  kłopoty i prosiła o karencje w spłacie,to skończyło się komornikiem i groziła
  jej licytacji.Wpadła w panikę pisała gdzie się da i jedna instytucja pomogła
  doprowadzić do ugody.
 • plosiak 18.02.09, 08:45
  Czyli dogadał się z bankiem. Można więc ?
 • Gość: Bohomazy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.09, 07:51
  Wyjasnienie:
  Filmy na ten temat - polski lektor lub napisy

  w torrencie m. in.
  Money As Debt - Pieniądze jako dług
  The Illuminati Vol.1 - New World Order
  Money, Banking and the Federal Reserve

  I inne - sprawdź jakie
  thepiratebay.org/torrent/4584168/Truth_movies_in_Polish
 • Gość: Naprzód IP: *.zgora.dialog.net.pl 18.02.09, 08:07
  złoty. Wtedy będzie porządek.
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 18.02.09, 10:03
  Dlaczego czegokolwiek zakazywać. Jedyne co to by ludzie nauczyli sie
  odpowiedzialności. Ten kryzys może być dobrą, acz bolesną lekcją.
 • Gość: Gosc_Niemcy IP: *.dip0.t-ipconnect.de 18.02.09, 08:23
  No tak ludzie, zarabia sie zlotego, a kretyty bierze w obcej walucie.
  A zloty spada i spada,teraz trzeba placic za ten spadek.
  Banki zarabiaja a ludzie traca.
  Zarabiam Euro , a kredyt biore tez w Euro .
  Niech zloty dalej spada ,jest dobre dla ludzi z zagranicy.
  Szkoda slow.
 • Gość: arahat IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.09, 08:26
  odbieranymi dluznikom...same "sra..." ze strachu co bedzie....
 • nameko 18.02.09, 08:33
  Hmm, niektórym zadłużenie wzrosło o prawie 100%, gdyby nie niski LIBOR juz byśmy tu mieli druga Amerykę:

  Kursy Dombanku:
  kurs kupna z sierpnia 2008: 1,8950
  kurs sprzedaży z wczoraj: 3,5390

  Jeśli ktoś feralnie dostał wypłate kredytu na początku sierpnia 2008 to np dostał 250 000zł (131926CHF) a dzis ma do zwrotu 470 000zł!.
  No, dobra, coś tam spłacił po drodze wiec 'tylko' 460 tys.
  A mieszkanie warte 200 tys... Na szczęscie złoty wkrótce powinien przestać sie osłabiać.
 • Gość: Macho IP: 82.177.197.* 18.02.09, 08:36
  rozsądny. Ja cię będą licytować daj znać.
 • Gość: xXx IP: *.magma-net.pl 18.02.09, 08:42
  Każdy z kredytobiorców chyba wiedział jakie ryzyko niesie ze sobą
  branie kredytu szczególnie walutowego.
  Ludzie zapamiętajcie sobie:
  1. Kredyty są dla bogatych, a oszczędzanie dla biednych.
  2. Kwota kredytu jaką bierzecie nie może być większa niż
  równowartość dwuletnich zarobków lub dwukrotności zgromadzonych
  oszczędności.
  3. Powinno się brać kredyt w walucie w jakiej się zarabia.
 • Gość: MAXX IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.02.09, 08:59
  A ja sobie spokojnie czekam na mieszkanie 50mkw ładne,nowe w cichej okolicy w niedużym bloku w Zielonej Górze ........oferuje 1900/mkw i.......chyba sie niedługo doczekam !!!.......ludzie bez kredytu i z pewnym( nawet niewielkim kapitałem) sie cieszą -to będą ich ZŁOTE CZASY....
 • Gość: kasia IP: 194.50.110.* 18.02.09, 09:05
  "Znam się na bankowości..." dobre sobie!!
 • Gość: as IP: *.adsl.inetia.pl 18.02.09, 09:33
  Gierek brał kredyty w dewizach i wykończył Polskę a teraz ten sam
  błąd popełnili biorący kredyty hipoteczne biorąc kredyt w dewizach i
  wygląda że większość padnie
 • Gość: tt IP: *.ikard.pl 18.02.09, 09:35
  Za pare lat ci co sie tak dzis podniecaja obecna sytuacja
  beda juz na cmentarzu i wszystko jasne
 • Gość: Grześ7373 IP: *.chello.pl 18.02.09, 09:36
  Wnioski:
  1. Ogólna lekcja ekonomii dla wszystkich - kto by wytłumaczył społeczeństwu
  jak wielkie ryzyko niesie kredyt - tylko taki kryzys - mam znajomych którzy
  nawet na zagraniczne wakacje brali kredyt i śmiali się ze mnie że tego nie
  robię - a nasze góry np. w lecie są tanie i piękne.
  2. Cieszmy się, że taki bum ekonomiczny trwał tylko 2 - 3 lata - a nie jak w
  Hiszpanii kilkanaście - tam to dopiero jest hamowanie.
  3. Jaki procent społeczeństwa jest tak naprawdę niebezpiecznie zadłużony w
  stosunku do ogółu - niewielki - i to nasze szczęście w tym nieszczęściu.
  4. Słaba złotówka nakręca sprzedaż - warto poczytać co się dzieje na granicach
  - a nas media ciągle epatują negatywami.
 • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.dialog.net.pl 18.02.09, 10:09
  > 1. Ogólna lekcja ekonomii dla wszystkich - kto by wytłumaczył społeczeństwu
  > jak wielkie ryzyko niesie kredyt - tylko taki kryzys - mam znajomych którzy
  > nawet na zagraniczne wakacje brali kredyt i śmiali się ze mnie że tego nie
  > robię - a nasze góry np. w lecie są tanie i piękne.

  Powiem tak, piękne są też inne góry w lecie, w ostatnim roku były spoooro
  tańsze. Cóż lubię niektóre miejsca w Polsce i czasem spedzam tam wolne dni, ale
  niestety można tylko wypoczywać spokojnie tylko w niektórych, bo w większości
  jakośc obsługi/cena jest nieadekwatna do tego co można otrzymać gdzie indziej...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.