Z pasją o podróżach, wycieczkach i wyjazdach

obywatelstwo polski i ukrainskie jednoczesnie????? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Słuchajcie nadał mi prezydent obywatelstwo polskie bez żadnych uwarunkowań że muszę się zrzec ukraińskiego. Poszłam do urzędu wojewódzkiego odebrałam je podpisałam się i jestem obywatelką polską. Ale w ambasadzie ukraińskiej powiedziano mi że to jest nielegalne i niezgodne z prawem i podlega ściganiu i mogę być karana sądownie że nie zrzekłam się obywatelstwa ukraińskiego. Prezydent RP wydaje albo obtywatelstwo z warunkiem zrzeczenia się albo bez tego warunku nadaje. Ja dostałam bez warunku zrzeczenia się. CZY JEST KTOŚ W TAKIEJ SYTUACJI JESZCZE ŻE W ZASADZIE MA DWA OBYWATELSTWA POLSKIE I UKRAIŃSKIE? Polska ode mnie nie żąda zrzeczenia się ukraińskiego a Ukrainę nie powiadamiają że mi to obywatelstwo przyznali. Słyszałam że dużo osób nie zrzeka się i ma jakby dwa choć trochę nielegalnie ale tylko w świetle prawa ukraińskiego. Chce wiedzieć czy jest ktoś kto jest w takiej sytuacji jak ja i co właściwie mam robić dalej, żeby np. nie iść na Ukrainie za to siedzieć:(
    • cyba najprosciej pojsc do anbasady ukrainskeij w polsce i tam o to zapytac.
      • Gość: inna86 IP: 93.95.94.* 23.11.10, 08:32
        Witajcie:) Gdzieś mi się obiło o uszy, że jak już dostanie się polskie obywatelstwo bez zrzekania się ukraińskiego to aby nie było żadnych problemów to można jechać do konsulatu ukraińskiego i powiedzieć o tym fakcie i normalnie oddać paszport i co dalej? Bo to nie jest jednoznaczne zrzeczenia się obywatelstwa. No i czy nie patrzą krzywo, że tak się to robi? Bo ja jak dzwoniłam do nich i mówiłam, że dostałam obywatelstwo polskie to mnie nastraszył, że to co zrobiłam to przestępstwo i teraz on nie wie jak to będzie (konsulat w Krakowie) Dlatego pytam jak to się odbywało w innych przypadkach? Zapewne po oddaniu tego paszportu to trzeba złożyć jakis wniosek o zrzeczenie się ukraińskiego i pewnie kasę się płaci za to?

Tutaj ktoś o tym pisał że udał się po otrzymaniu polskiego obywatelstwa do ambasady i oddawał paszport ukraiński tylko nie umiem tej osoby znaleźć. Dajcie znać czy tak się da i kto to już robił i czy tu jest dobra wola urzędnika, aby nie robić problemy czy ma mi przyjąć ten wniosek bez żadnego ale i ewentualnie pouczyć, że tak się nie robi (w co wątpię)
        • Gość: Dima IP: *.ae1x418.dibhala.lubman.net.pl 10.03.12, 20:34
          Ja jak robiłem obywatelstwo Polskie (za czasow Kwaśniewskiego) to dostalem warunek że nadadzą mi obywatelstwo Polskie w przypaku zrzeczenia sie obywatelstwa ukrainskiego i dostalem wszystie dokumenty do podpisania zwazane z obywatelstwem polskim tylko w tedy jak dalem pani podtwierdzenie zrzeczenia sie ukrainskiego. I moim zdaniem jezeli od pani nikt nie wymagal takich dokumentów z polskiej strony to raczej polska strona nie będzie robic zadnych problemów. ą co dotyczy ukraińskiego konsulatu w lublinie to tylko jeden konsul byl tam obeznany w prawie bo co do reszty to pozostawialo wielie do zyczenia co dotyczy znajomosci prawa mięzy narodowego bo niewiedzieli jakie dokumenty byli mi potrzebne a jakie nie po roku Jazdy do konsulatu sam mógl bym byc poslem :-)
          • Gość: Dima IP: *.play-internet.pl 01.07.13, 13:47
            Czy ktoś z osób posiadających 2 paszporty przekraczał już granicę z 2 paszportami, czyli paszport pl po stronie pl a po ua paszport au. Czy potem przy wjeździe i bardzo ważne wyjeździe z Ukrainy do Polski pogranicznik ua nie spyta np. a gdzie wiza i td. w ukr. paszporcie??.

bardzo proszę o odpowiedź osób mających w tym doświadczenie.
            dzięki!
    • Mam troche takich znajomych - prawo polskie pozwala na podwojne
      obywatelstwo, a ukrainskie nie. Mimo to na Ukrainie jest sporo ludzi,
      ktorzy maja podwojne obywatelstwo, i nie siedza. Po prostu nie
      afiszuja sie z tym na Ukrainie, i sa tam traktowani jako obywatele
      ukrainscy.

Moje dziecko tez ma dwa obywatelstwa (pl i ua), ale to jest troche
      inaczej, bo nie jest pelnoletnim obywatelem. Kiedy bedzie pelnoletni,
      bedzie musial (podobno) wybrac jedno (jesli sobie przypomną, ze ma
      dwa).
      --
      Katia
      na Kresach
      70/96
      • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 14.07.09, 18:24
        acha czyli na tej zasadzie. To wiem żeby się nie afiszować. Ale jeśli np. pojadę
        na Ukrainę normalnie jako już Polka i będę się posługiwać paszportem polskim i
        dowodem osobistym polskim to dla nich jestem Polką przecież. Wiesz jak na
        granicy przy wjeździe pokażę polski paszport i polski dowód osobisty to chyba
        nie powinno być problemów żadnych. Wiesz a ukraiński schowam głęboko do szuflady
        niech sobie tam leży.
        • Gość: drak IP: *.quarto.pl 14.07.09, 20:05
          nie będziesz miała problemów ale...,mogą się zacząć jak (np czystym
          przypadkiem) na granicy znajdą drugi paszport.Ukraińcy znajdą kilka
          solidych paragrafów.Będziesz musiała będąc w sytuacji stresowej
          wybrać: przyznanie się do podwójnego obywatelstwa,czy przyznanie się
          do przemytu paszportu.lepiej nie kusić losu
          • Po pierwsze gratuluję obywatelstwa RP i zarazem U.E.Po drugie nie
            popadaj w psychozę.Spokojnie schowaj sobie w domu ukraińskie papiery
            i niech sobie leżą "ku pamięci" niczego się nie zrzekaj.Na granicy
            pokazuj tylko polski paszport i jak zapytają to jesteś
            polką,pamiętaj,że gdyby coś złego się działo,zawsze możesz zadzwonić
            do polskiego konsula,z pewnością Ci pomoże.Tak robi mój znajomy
            Wania jeszcze nigdy nic się mu nie przytrafiło,a do Zaporoża jeździ
            kilka razy w roku.Na granicy nie wiedzą,że masz dwa obywatelstwa bo
            niby skąd mają to wiedzieć?Oczywiście jeśli znajdzie się jakaś
            zazdrosna "menda" która Cię zakapuje to już będą wiedzieli i wtedy
            będziesz musiała się któregoś zrzec.Gdyby Cię trafili to mów,że nie
            wiedziałaś,że nie można mieć dwóch i dzwoń po konsula,nic Ci nie
            zrobią.
            • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 14.07.09, 22:32
              Dzięki wielkie:) czekałam na to obywatelstwo przez ponad 12 lat i zamiast
              cieszyć się z tego ładnie się wystraszyłam. Pewnie że na granicy nawet nie
              zamierzam się do niczego przyznawać i nawet nie będę się posługiwać ukraińskim
              paszportem po prostu niech sobie spoczywa na wieki w szufladzie ku tzw. pamięci.
              Szkoda że Ukraina tak stwarza. Polakom z tego co widzę jest wszystko jedno i
              mają to gdzieś czy mam jedno, dwa czy dziesięć. I tak powinno być. W takim
              razie to zostawię i będę korzystać z uroków bycia Polką bez żadnych ale:)
              • Ja bym Ci radził używać zarówno polskich jak i ukraińskich dokumentów. Tylko z
                głową. Dla Ukraińców bądź Ukrainką a dla Polaków Polką. Nigdy nie trzymaj razem
                polskich i ukraińskich dokumentów. Jak zbliża się ukraińska kontrola graniczna
                to głęboko chowaj polski paszport. I nie chwal się na Ukrainie drugim
                obywatelstwem. Nikt nie powiadomi odpowiednich służb na Ukrainie o tym stanie
                rzeczy a "czego oczy nie widziały tego sercu nie żal".
                • strzelec1 napisał:

> Ja bym Ci radził używać zarówno polskich jak i ukraińskich dokumentów. Tylko z
                  > głową. Dla Ukraińców bądź Ukrainką a dla Polaków Polką. Nigdy nie trzymaj razem
                  > polskich i ukraińskich dokumentów. Jak zbliża się ukraińska kontrola graniczna
                  > to głęboko chowaj polski paszport. I nie chwal się na Ukrainie drugim
                  > obywatelstwem. Nikt nie powiadomi odpowiednich służb na Ukrainie o tym stanie
                  > rzeczy a "czego oczy nie widziały tego sercu nie żal".

No to większej głupoty chyba nie słyszałem! Już byłem świadkiem podobnej
                  sytuacji na granicy kiedy dziewczyna chciała się posłużyć dwoma paszportami. A
                  jak później wytłumaczyć brak jakiejś tam pieczątku wyjazdu bądź wjazdu? Podczas
                  przekraczania granicy należy posługiwać się jednym paszportem!!!
                  --
                  lwow.strefa.pl
                  • gorodok a z tym posługiwaniem się ukraińskim paszportem wcale tak nie jest.
                    wiadomo albo jednym albo drugim. Tylko że jest taki myk. W momencie odebrania
                    dowodu pl oddajesz kartę stałego pobytu. A jak byś chciał wjechać i wyjechać z
                    Ukrainy to oni oprócz paszportu żądają kartę stałego pobytu (bądź innej w
                    zależności na jakiej podstawie jesteś w Polsce) bez tej karty nie wjedziesz,
                    przyczepią się, bo też na jakiej podstawie jesteś tyle czasu w Polsce. Ta karta
                    musi być na granicy. Tak więc ten zagran paszport to możesz sobie potem .... Bo
                    nie masz jak się nim posłużyć bo bez karty on jest nic nie wart. Więc tylko
                    polski a ukr zostawić sobie na pamiątkę niech leży i traci ważność.
                  • Jeden paszport dla polskich strażników a drugi dla ukraińskich. Wtedy nigdy nie
                    dostaniesz żadnej pieczątki bo nikt nie bije pieczątek swoim. Ważne tylko żeby
                    się nie pomylić i nigdy nie pokazać Ukraińcom polskiego paszportu. wcale nie
                    jest taka głupota bo znam ludzi którzy tak robią i nigdy nie mają problemów.
                    • Nikt nie bije pieczątek swoim? To dlaczego miałem cały paszport spieczętowany
                      ukraińskimi i polskimi pieczątkami? Poco opowiadać takie głupstwa? I jak później
                      wytłumaczyć na jednej czy drugiej stronie brak pieczątki np wjazdu?

• > Nikt nie bije pieczątek swoim? To dlaczego miałem cały paszport spieczętowany
                        > ukraińskimi i polskimi pieczątkami? Poco opowiadać takie głupstwa?

Jakimi głupstwami??
                        Raz poprosiłem o pieczątkę pogranicznika polskiego to się na mnie popatrzył jak
                        na wariata i powiedział, ze pracuje tu 4 lata i drugi raz dopiero ktoś chce
                        pieczątkę. Innym razem mi powiedzieli ze nie mogą wbijać pieczątek obywatelom
                        UE. Dlatego widocznie musiałeś sam poprosić o pieczątkę że dostałeś - ja mam
                        pieczątki tylko z takiej okazji.

> I jak później
                        > wytłumaczyć na jednej czy drugiej stronie brak pieczątki np wjazdu?

Polakom mówi się wprost, że się ma ukraiński paszport. Nie wzbudza to ich
                        szczególnego zainteresowania. Nie widziałem przypadku, że się Ukrainiec pytał
                        dlaczego w ukraińskim paszporcie nie ma polskich pieczątek i nie wiem jak
                        odpowiedzieć na takie pytanie.
                        • Nie wiem jak Polakom ale Ukraińcom biją pieczątki wszyscy! A problem z podwójnym
                          obywatelstwem jest właśnie z ukraińskiej strony. Więc jak zobaczą że nie ma ktoś
                          polskich pieczątek w paszporcie to już pozamiatane!
                        • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 27.07.09, 15:46
                          Ej ja w tym roku byłam na Ukrainie chyba 3 razy i za każdym razem dostałam
                          pieczątkę nie prosząc o to. Oni raz przybijają a raz nie. Ale nie zdarza się że
                          nigdy nie dają. albo na wjeździe albo na wyjeździe się dostaje. ja przynajmniej
                          zawsze mam, wprawdzie nie komplet ale mam.
                      • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 27.07.09, 15:44
                        Sorry no i po co tak sobie komplikować życie. Kto był na granicy
                        polsko-ukraińskiej wie doskonale że opłaca się przekraczać ją jako Polak z
                        jednego prostego względu. Raz że stoisz w kolejce UE, która jest o wiele
                        mniejsza i szybciej się posuwa do przodu. A dwa zawsze na polaków Ukraińcy
                        patrzą inaczej a jak już masz paszport polski i umiesz mówić do ukraińskich
                        celników po ukraińsku to jest już super. A jak jesteś Ukrainką i oni się ciebie
                        coś pytają (w moim przypadku kiedy mieszkam w Polsce ponad 15 lat i nie
                        pamiętam, ha co ja mówię ukraińskiego nawet nie znam!!! co innego rosyjski) to
                        już jest problem bo ile razy nie jechałam to się pytali: a co Ukrainka i języka
                        rodzonego dobrze nie zna! Więc nie wiem jakie korzyści płyną z posiadania
                        obywatelstwa ukraińskiego? Ani to z czerwonym paszportem z tryzubem nie można
                        nigdzie bez wizy pojechać a i niestety jest się w UE traktowanym jako ktoś
                        gorszy i mniej się zarabia. Nie twierdzę że Polacy są uważani za kogoś o wiele
                        lepszego bo w końcu nie na darmo jest przysłowie "Kurica nie ptica Polsza nie
                        zagranica". Więc wybaczcie ale mi osobiście (oprócz ewentualnych względów
                        patriotycznych, a dokładniej przynależnościowych do ojczystej ziemi)obywatelstwo
                        ukraińskie nie jest do niczego potrzebne.
                      • Gość: junika IP: *.chello.pl 09.04.10, 14:56
                        brak pieczątek nie głupota!!!! LUDZIE!!!!! TO JEST NAPRAWDĘ W PORZĄDKU, OSTATNIO JEŹDZIŁAM 2 RAZY I NIKT NIE BIŁ MI PIECZĄTEK!!! A OSTATNI PASZPORT MIAŁAM NOWIUSIEŃKI - UKRAIŃSKI.. I TAKI MI ZOSTAŁ PO PRZEKROCZENIU GRANICY, BEZ PIECZĄTEK!!!1 CHYBA MOŻE ŻE JUŻ DŁUGO JEŻDZĘ TO DLATEGO....
                    • Gość: nibynicanick IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.08.11, 00:27
                      inna86 chyba pojęcia nie masz o czym piszesz. Jaka karta ? jaki stały pobyt / Gdy się ma obywatelstwo RP to masz dowód osobisty a nie jakąś tam kartę pobytu. A Ty strzelec1 po co wprowadzasz ludzi w błąd ? Jak nie znasz odpowiedzi, to lepiej nie się wypowiadaj
                      • Gość: slawek IP: 31.61.114.* 19.01.12, 17:58
                        Witam, widzę, że co niektóre osoby piszące tu nigdy chyba nie były na przejściu polsko-ukraińskim. Otóż moja żona jest Ukrainką, ma kartę pobytu i często jeździmy do UA. Dopóki jeździła na wizach, zawsze Polacy bili jej pieczątki w ukraińskim paszporcie. Od kiedy ma kartę, nikt nie wbija jej żadnych pieczątek. Ukraińcy nie stawiają pieczęci Ukraińcom i jeśli ktoś twierdzi,że jest inaczej opowiada bajki. Polacy również nie pieczętują paszportu właściciela karty pobytu, gdyż posiada dokument pobytowy, który stawia go w jednym rzędzie z obywatelami polskimi. Za to bardzo często Ukraińcy żądają od niej, aby pokazała kartę pobytu, ponieważ w paszporcie nie ma żadnej wizy, czy też pieczątki i chcą wiedzieć, czy aby przypadkiem nie nabyła polskiego obywatelstwa. Dochodzimy do sedna. Ukrainiec, który ma polskie obywatelstwo, nie posiada karty pobytu, gdyż musi ją zdać. Ciekawe więc, co pokaże Ukraińcom na granicy??? Dowód osobisty??? Pojeździjcie troszkę do UA ( my średnio jesteśmy raz w miesiącu ), a później dyskutujcie. Ja oczywiście mam polski paszport i mnóstwo ukraińskich pieczątek wjazdowych i wyjazdowych, ale żadnej, powtarzam żadnej polskiej. Straż Graniczna musi rejestrować wyjazd czy wjazd Polaka, ale nie wbija żadnych pieczątek obywatelom polskim i posiadaczom zezwoleń na zamieszkanie i osiedlenie się.
                • Gość: lusia IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 30.03.14, 20:37
                  a przecierz pasport ukrainy konczy waznosc na przyklad za 2lata,a zeby przedluzyc waznosc trzeba bedzie pokazac w ambasadie karte stalego pobytu,ktorej juz nie bede mila. Wtedy jak?
        • Gość: tanika IP: *.man.tk-internet.pl 11.08.13, 13:40
          no nie wiem , czy tak jest lepiej, bo jeżeli na ukr granicy posłuży się pl paszportem, to będzie przestępstwo! bo dla ukr jesteś tylko obywatelem ukr! wydaje mi się, lepiej na pl granice pl paszport, a na ua ukr
          • Gość: nibynicanick IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.08.13, 23:56
            to by dopiero była afera!
          • Gość: ania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.04.14, 20:21
            To co piszesz nie ma sensu. Jeśli posiadasz polskie obywatelstwo i polski paszport, to wtedy nie masz karty stałego pobytu. Więc jak wytłumaczysz ukr. celnikom na jakiej podstawie przebywasz w Polsce i jak z powrotem wjedziesz do polski z ukraińskim paszportem bez karty stałego pobytu? Ukraińskie celnicy też sprawdzają kartę stałego pobytu. Więc wtedy co powiesz, że masz jeszcze i polski paszport i wracasz do domu?!
      • Gość: tatiana IP: *.dynamic.chello.pl 05.07.11, 12:39
        witam ktos pisaw ze diecko mpze miec do 18 lat dwa obywatelstwa jakto zrobic i jaki so papiery potszebny zeby mozna wyjezac z dieckiem na ukraine bez obgraniczen?

• dziecko może mieć dwa, tylko tak naprawdę po co? będąc obywatelem polskim, dziecko może jeździć na Ukrainę bez ograniczeń, ponieważ dla obywateli polskich wizy nie obowiązują. wystarczy wyrobić dziecku paszport i mozna swobodnie przekraczać granicę.
          zanim podejmiesz decyzję, nprawdę się zastanów, czy jest dziecku potrzebne obywatelstwo Republiki Bananowej (czyt. Ukrainy), jeżeli stwierdzisz że tak, to odpowiedz sobie na pytanie w jakim celu.
          Gdyż, jest to niewiarygodne, ale prawdziwe: na terenie Ukrainy w lepszej sytuacji się jest, gdy jest się obywatelem EU, a nie UA ;-)))
      • Gość: katia@ IP: *.adsl.inetia.pl 27.03.14, 21:51
        katia, a u menja k tebe vopros. mojej dochke 2,5 godika, ona polka potomu chto rodilas w polsche. ja hochu jej sdelat uk grazhdanstvo, kak ty dumajesh eto vozmozhno???
    • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 14.07.09, 22:44
      vdek powiedz mi czy ten twój kolega wymeldowywał się z Ukrainy? na stałe do
      Polski bo teoretycznie to trzeba zrobić. Bo trzeba być na tymczasowym tzw obliku
      w ambasadzie wtedy oni wbijają pieczątkę że jesteś zameldowany na czasowo w
      ambasadzie. I to dają na dwa lata i potem jak to wygasa to co jechać to
      normalnie przedłużyć a raczej postawić się na ten stały oblik w konsulacie
      tj.wymeldować się z Ukrainy? czy po prostu to zostawić.
    • Pare moich kolezanek ma powojne obywatelstwo i nic z tym nie robia. A na Ukraine
      jezdza z polskim paszportem jako obywatele PL.

Odnosnie wymeldowania, ja tez sie wymeldowalam kiedys na stale na Ukr, ale w
      konsulacie Ukrainy w Krakowie powiedzieli mi ze nie musze sie wpisywac na tzw.
      Oblik, bo skoro wyrabialam sobie karte pobytu stalego nei przy pomocy konsulatu
      i oni nic o tym nie wiedzieli, to nie musze.

A ile czekalas na decyzje o nadanie obywatelstwa, bo ja czekam juz 3 lata i
      zadnej odpowiedzi, zastanawiam sie czy nie zgubili gdzies moich papierow.
    • Gość: ania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.07.09, 14:08
      Inna-gratuluje! Ja jak składałam dokumenty na obywatelstwo polskie dostałam
      pismo z kancelarii prezydenta, ze nadanie polskiego obywatelstwa jest
      uzależnione od zrzeczenia sie przeze mnie ob. ukrainskiego,a tego na razie zrzec
      sie nie moge(a raczej nie chce ze wzg majątkowych) więc musiałam to dołożyć :(
      Jak Ci sie udało ominąc zrzeczenie sie ob. ua???
      • Aniu prezydent wydaje chyba jak mu się podoba jednym daje z warunkiem innym bez.
        Ja mieszkam już w Polsce od 14 lat i DOPIERO TERAZ DOSTAŁAM!!!bardzo długo się
        czeka. A ile kasy pod drodze wydałam na tłumaczenia.zresztą każdy z was wie ile
        to wszystko kosztuje. Choć dla mnie najgorsze było to durnie przetłumaczone imię
        i nazwisko Y-jakieś przeczytać to był problem a co dopiero zapisać. teraz
        wreszcie mam spokój bo sobie spolszczyłam i już niczym się nie wyróżniam. A nie
        że w tłumie 1000 osób mnie kojarzyli najszybciej
    • Ostatnio przeczytałam na forum svoi.pl że obywatelstwo może nadać
      Wojewoda ale nie może mionać więcej niż poł roku od zawarcia związku
      malżeńskiego. Wtedy nie trzeba czekać 3 lata a wystarczy napisać
      wniosek do Wojewody i ona nadaje obywatelstwo.
      na tej podstawie Ustawa z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie
      polskim. (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 28 poz. 353
      Ale trzeba nie zaspać i nie przegapić poł roku. :)
      • Gość: anusiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.09, 12:32
        Zgadza sie, tak było kiedys, ale ten przepis jest już nieaktualny od kilkunastu
        lat :(
        • Gość portalu: anusiak napisał(a):

> Zgadza sie, tak było kiedys, ale ten przepis jest już nieaktualny
          od kilkunastu
          > lat :(
          Naprawde?? No nie załamuj mnie :(((
          • Gość: anusiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.09, 15:47
            Niestety ale to prawda :( Sama wyszłam za mąż w maju i przy okazji zapytałam w
            Urz.Woj. czy byłaby taka możliwość, odpowiedziano mi że przepis jest już
            nieaktualny od kilkunastu lat.

Zwracam sie z ponownym pytaniem do autorki tematu: Jak udało Ci sie uzyskać
            ob.polskie bez konieczności zrzekania sie ukraińskiego??? Byłabym bardzo
            wdzięczna za każda sugestie i podpowiedz ;)
            • wiesz to dziwne co piszesz bo jak moja znajoma wychodziła 10 lat temu za polaka
              to też je powiedziano że coś takiego że od wojewody jest niemożliwe i się nie
              da. Powiem krótko okłamano ją bo się dało. I wiem że jak składałam 3 lata temu
              papiery to Pani w dziale spraw obcokrajowców która przyjmowała ode mnie wniosek
              powiedziała mi że jak najbardziej można coś takiego zrobić. Tylko tak jak
              pisałam że trzeba złożyć papiery do miesiąca od zawarcia związku małżeńskiego.
              No chyba że coś się zmieniło w ciągu 2 lat. Bo wcześniej wiem że tak można było
              robić. A powiem wam że oni specjalnie mówią że nie można no chyba nie chcą żeby
              wszyscy na hura wychodzili za polaków powiedzmy sobie tylko z powodu
              obywatelstwa. No bo wiadomo szybsza droga. Wiecie ja np. jestem w Polsce od 15
              lat zaczęłam chodzić tu do podstawówki teraz skończyłam studia. Tam trzeba dość
              ładny list taki odręcznie napisać jak się składa papiery na obywatelstwo. Coś w
              stylu życiorysu no i dlaczego chce się dostać obywatelstwo. Trzeba go ładnie
              nasmarować i co tu dużo gadać posłodzić. Oni chyba przy nadaniu patrzą na to.
              zresztą ja nie wyszłam za mąż za Polaka więc to chyba też zapunktowało, nie
              robię jakichś rażących błędów gramatycznych, dopisałam tam też w tym liście coś
              z historii Polski że niby się interesuję. Nie wiem może dlatego widział że nie
              zależy mi na samym obywatelstwie. Zresztą ja już bardziej czuję się Polką a to
              obywatelstwo po prostu mi w codziennym życiu ułatwi dużo spraw. Choćby nawet
              fakt że każdy kto zobaczy moje nazwisko (w pisowni angielskiej) nie będzie się
              pytał jak mi się podoba w Polsce i jak to ładnie mówi! a sorry jak mam mówić
              skoro jestem tu od 8 roku życia:)
              • Gość: toma obyw. ua i po IP: 109.110.213.* 17.05.11, 12:41
                nadanie a uznanie za obywatela polski to dwie różne sprawy
                nadaje prezydent a uznaje wojewoda
                prezydent nie wymaga zrzeczenia się obywatelstwa polskiego
                wojewoda uzależnia od zrzeczenia się obywatelstwa
                droga przez prezydenta może trwać kilka lat ale warto czekać
                droga przez wojewodę ze względów prawnych ukrainy to błędne koło
                ukraina nie pozwoli zrzec sie obywatelstwa jeżeli polska nie zagwarantujeże takowe nada
                a tego nikt na oiśmie nie wystawi więc tak w kółko
          • Nie no to chyba że przez Wojewodę jest aktualne musisz przejść się do urzędu
            wojewódzkiego do działu cudzoziemców i się spytać. z tego co mi kiedyś ta pani w
            urzędzie mówiła że trzeba złożyć papiery na obywatelstwo do miesiąca od momentu
            zawarcia związku małżeńskiego z polakiem. Nie wiem jak teraz jest. Mi się
            wydawało że jeszcze niedawno to było możliwe. zadzwoń i się spytaj.
      • nadaje wojewoda fakt ale może Ci nie dać. Możesz złożyć i dostać decyzję
        odmowną. Nie musi Ci dać tylko może
        • Gość: anusiak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.09, 17:57
          Obywatelstwo nadaje: prezydent(nie wojewoda),a wniosku nie możesz złożyć, gdyż
          już nie ma takiej możliwości (zmiana prawa)
        • Qurcze to wręcz zaskakujące,jeszcze nie tak dawno gro polaków
          stawało na głowie,żeby dostać niemiecki paszport,szukali
          pochodzenia,odnajdowali dziadków w Wermachcie itd. z tego co czytam
          sytuacja wygląda analogicznie po stronie ukraińskiej (z wyłączeniem
          dziadków w Wermachcie).Miło wiedzieć,że ktoś tak bardzo chce być
          Polakiem czy Polką,że nawet zmienia nazwisko na polsko
          brzmiące.Życzę wszystkim ukraińcom i ukrainkom starającym się o
          polski paszport powodzenia i szybkiego otrzymania obywatelstwa.
          • Wiecie co wam powiem. Mi nie zależało na tym obywatelstwie bo w zasadzie odkąd
            weszliśmy do szengen mogę w tej strefie spokojnie jeździć z moją kartą stałego
            pobytu i to bez wizy. Mi jedynie chodziło o takie życie dnia codziennego.
            Irytowało mnie że idąc na PKP po bilet miesięczny imienny Pani mi go drukowała
            dwa a nawet trzy razy zanim wpisała moje nazwisko poprawnie! i tak mam zawsze
            właśnie przez te "Y". Mnie osobiście to złościło że nie mogłam zrobić kroku bez
            tłumaczenia się skąd jestem. Ja po prostu zostawiłam swoje imię i nazwisko takie
            jakie miałam tylko zapisałam go sobie fonetycznie żeby nikt już nie miał
            wątpliwości jak go zapisać. Po tylu latach pokracznego nazwiska miałam dość.
            Choć było miło bo wszystkie moje moje panie w dziekanacie, bibliotece i wszędzie
            od razu mnie rozpoznawały;)
            • Gość: maniek IP: *.play-internet.pl 10.06.11, 02:53
              a mogłaś zrobić sobie tzw. transliterację imienia i nazwiska, w konsulacie ukraińskim wypełnia się wniosek, przedkłada się tłumaczenie paszportu i metryki i po 5 minutach masz pieczątkę z pięknym "spolszczonym imieniem i nazwiskiem" p.s. odnośnie promessy to nie daje jej prezydent dla ludzi pochodzenia polskiego (plus łanie umotywowany wniosek) :)
    • Ania powiedz mi o co chodzi z tymi sprawami majątkowymi bo ja mam teraz właśnie
      taką sytuację że dziedziczę na ukrainie kawałek domu to nie mogę się wymeldować
      dopóki nie załatwię tych spraw spadkowych czy jak się wymelduję to to nie ma
      wpływu na to??? Daj znać jak wiesz coś bo właśnie się zastanawiam jak to jest
      • A ja i tak pójdę do Urzędu i zapytam się o to nadanie przez Wojewodę. Mam tam
        zaprzyjaznioną Pani urzędnik i mam nadzieje że mi prawdę odpowie.
        Jeżeli chodzi o sprawe majatkowe na Ukrainie a obywatelstwo Polskie. To ja się
        dowiadywałam. Ja np powinnam wszystko sprzedać, mieszkanie, dzialkę. Jeżeli
        chcesz się rozstać z ukraińskim obywatelstwem to musisz wszystko sprzedać na
        Ukrainie. To jest kompletny bezsens.:/
        • Gość: zulcia73 IP: *.knc.pl 22.07.09, 20:36
          mam męża z ukrainy i właśnie jestesmy w trakcie załatwiania spraw z
          obywatelstwem.po uzyskaniu w 2006 roku karty stałego pobytu
          składaliśmy wniosek do WOJEWODY więc to nieprawda że wojewoda nie
          nadaje obywatelstwa,ponieważ mąż nie chciał zrzekać się obywatelsta
          ukrainskiego to daliśmy sobie spokój, aż tu jakieś trzy tygodnie
          temu dostalismy pismo z urzędu rzeby przyjechac i ponowic wniosek bo
          teraz nie trzeba się zrzekać ukr.,pojechalismy, napisał w tym
          wniosku ze ma tam sprawy majątkowe i teraz czekamy na mam nadzieje
          pozytywna odpowiedź.Wracając do wojewody to może on nadać
          obywatelstwo tylko w wypadku zawarcia związku małżenskiego z polakiem
          • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 23.07.09, 08:46
            a nie mówiłam że wojewoda może:) tylko oni w urzędach często zatajają ten drobny
            fakt. Bo jak człowiek nie wie to oni często to wykorzystują. A o co chodzi z tym
            podwójnym obywatelstwem to nie rozumiem. BO ja wiem że jest tak: (zresztą
            dzwoniłam do kancelarii prezydenta w tej sprawie) Polska uznaje podwójne
            obywatelstwa, zresztą możesz ich mieć 10 jak dla Polaków im wsio rybka. W
            świetle prawa polskiego jesteś obywatelką wyłącznie Polski a jakie masz tam
            jeszcze obywatelstwa ich to nie interesuje (i tak jest naprawdę). Jeśli chodzi o
            Ukrainę to podwójne obywatelstwo jest niezgodne z prawem ukraińskim. Wg Ukrainy
            mając dwa popełniasz przestępstwo. Więc możesz się jak dla Polski nie zrzekać
            ukraińskiego, tylko że na Ukrainie ani słowa że masz polskie, albo przyjąć
            strategię taką jak ja. Wszędzie jestem tylko i wyłącznie Polką, a ewentualnie
            mieć dowód osobisty ukr. jak trzeba byłoby coś załatwić w ukr. urzędach. Wiadomo
            wtedy nic nie mówić o tym, że jest się Polką. Więc z tym że nie trzeba się
            zrzekać ukraińskiego: to ze strony polskiej jak najbardziej prawda znana od
            dawna ale ze strony ukraińskiego to co dla Polaków ok, dla nich to przestępstwo.
        • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 23.07.09, 08:39
          fakt nezsens:( czyli co jak np mam tam spadek po tacie to znaczy że muszę się go
          pozbyć??? ale co z tym wymeldowaniem. Czy mogę się wymeldować na stałe do
          Polski? i wtedy też muszę sprzedać wszsytko co mam? czy tylko jak zrzekam się
          obywatelstwa? jak coś wiecie to dajcie znać
          • Jeżeli chcesz się pozbyć ukraińskiego obywatelstwa to musisz
            wymeldować sie z Urainy, wszystko sprzedać, załatwić papiery z
            podatkammi ze nic nie zalegasz, musisz wziąć dokumenty że Twoi
            rodzice nie mają do Ciebie żadnych pretenzji że wyjezdzasz z Ukrainy
            itp.
            Dla tego też nie zamoierzam zrzekać się ukraińsiego obywatelstwa bo
            nie chce sprzedawać swoje mieszanie tam.
            • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 23.07.09, 15:23
              to wiem ze jak chce się pozbyć obywatelstwa to muszę się wymeldować. Ale czy
              mogę się po prostu wymeldować na stałe do Polski, bo jestem na tymczasowym
              obliku mam wbite w paszporcie i on mi się zaraz kończy, a nie chce mi się znowu
              stawać w ambasadzie na tymczasowy oblik i znowu bulić im kasę co dwa lata.
              Myślałam że stanę w ambasadzie na stały oblik tj. wymelduję się z Ukrainy na
              stałe do Polski oni mi wbiją pieczątkę i będzie ok. A obywatelstwa oczywiście
              nie będę się zrzekać. Czy w takim wypadku jak się wymeldowuję na stałe do Polski
              to też muszę się pozbywać majątku? Czy jest na to jakiś przypis w ustawodawstwie
              ukraińskim? jak tak to proszę mi przesłać linka chętnie poczytam sobie jak to
              jest rozwiązane
              • Gość: ja IP: *.static.tkt-net.pl 23.07.09, 16:12
                Witam.
                Ja dostałam obywatelstwo polskie rok temu i nie zrzekałam się
                ukraińskiego,bo nie będę płacić za to za co nie powinnam. Dokładnie
                2 tygodnie temu wróciłam z Ukrainy, gdzie wjechałam na polskich
                dokumentach i było OK. Nie wolno mieć dwa komplety dokumentów/
                polskie i ukraińskie/ bo to może żle się skończyć. Konstytucja
                Ukrainy zakłada,że jeśli ktoś przyjmuje obywatelstwo obce to
                automatycznie traci ukraińskie, ale oni nie bardzo chcą ten przepis
                respektować , bo kasa im ucieknie i to niemała dla tego wolą
                straszyć faktem popełnienia przestępstwa, a tak do końca nie jest.
                Obywatelstwo dostałam w t.zw.trybie przyśpieszonym przez Wojewodę/
                3,5 roku po zawarciu związku małżeńskiego/ czekałam na dezyzje
                dokładnie 3 miesiące bez konieczności zrzekania się, ale też
                podpisałam tam oświadczenie w którym wyrażnie było zaznaczone,że
                znam przepisy ukraińskie dotycz. posiadania obywatelstwa obcego i że
                zgodnie z Konstytucją UA trace automatycznie obywatelstwo ukraińskie
                więc podpisują coś takiego wyraziłam zgodę na utratę obywatelstwa i
                co tu jeszcze trzeba dodawać?
                Powinno się wysłać dokumenty do Konsulatu UA w Polsce i koniec a co
                oni z tym zrobią to już nie mój problem.Ale nie wyszle bo nie wiem
                jak losy się potoczą....... Co do wymeldowania się to trudny problem
                i dużo czasu trzeba poświęcić chyba że kasa pomoże, zresztą bez tego
                trudno co kolwiek tam załatwić.Przy wymeldowaniu niestety traeba
                podać przyczynę wymeldunku i miejsce planowanego zameldunku i tu
                zaczyna się tango i nie koniecznie tylko dwoje będą potrzebne do
                tego tańca i wiadomo koszty rosną...... Szkoda czasu i nerwów
                pozdrawiam i życze powodzenia.
              • Witam
                właśnie dziś byłam w konsulacie i dowiadywałam sie przy okazji jak
                jest z tym majątkiem na Ukrainie i zrzeczeniem się obywatelstwa.
                facet powiedział mi że jak płanujesz przyjąć obywatelstwo polskie to
                najpierw PMZ, a to znaczy wymeldowanie się i oni stawiają pieczątke
                że teraz mieszkasz w Polsce a póżniej kiedy dostajesz obywatelstwo
                polskie to musisz zrzec się ukraińskiego (ale jeżeli nie mialaś tego
                zaznaczonego to nikt przecież tego nie sprawdzi :)).
                Ale jeżeli chodzi o majątek to NIE MUSISZ jego sprzedawać ale nie
                możesz być tam zameldowana. Możesz normalnie być spadobiercą majątku
                na Ukrainie. :)
                • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 27.07.09, 08:06
                  dzięki wielkie. Wiecie fajnie że tak wiele osób jest w podobnej sytuacji i można
                  z kimś o tym porozmawiać. Wszystkim tym co obywatelstwo polskie już mają
                  gratuluję a tym którzy się starają o nie życzę powodzenia i stalowych nerwów.
                  • Gość: andriej IP: *.csk.pl 29.07.09, 23:10
                    Witam.
                    Może ktoś orientuje sie jak wygląda sytuacja ukrainca mającego pobyt
                    stały w Polsce gdyby np chciał pojechać do Niemiec,Czech itd w
                    strefie S.? Potrzebna jest wiza czy wystarczy karta i paszport?
                    • Gość: darr IP: 62.29.136.* 30.07.09, 09:38
                      Jeżeli na dowodzie os masz "rezydent",to tylko możeszz się poruszać
                      po PL.Jeżeli nie masz nic, to UE stoi otworem,ale to raczej
                      niemożliwe
                      • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 30.07.09, 11:57
                        jeśli masz kartę stałego pobytu to potrzebujesz tylko paszport i możesz jechać
                        wszędzie gdzie jest sięga strefa szengen. Jestem tego pewna bo też tak
                        jeździłam. Zresztą dzwoniłam na granicę do celników i pytałam się ich jak to
                        jest jeśli się ma właśnie kartę stałego pobytu. Powiedział że jedynie potrzebny
                        jest tak jak mówiłam paszport + karta i nie ma problemu. ZADNEJ WIZY! zresztą
                        jak nie jesteś pewny to zadzwoń do straży celnej i się spytaj. w necie jest
                        pełno numerów.
    • Gość: vasylkova IP: *.pool.ukrtel.net 30.07.09, 14:22
      bardzo wiele przydatnych informacji mozna znalezc na
      liscie
      dyskusyjnej Stowarzyszenia Malzenstw Polakow z Obcokrajowcami
      ,
      między innymi dotyczących podwójnego obywatelstwa, trybu przyznawania
      (prezydent/wojewoda), sytuacji kiedy trzeba sie zrzekac swojego, a
      kiedy nie, roznic miedzy wojewodztwami i wielu innych.

Pozdrawiam
      Kasia
      • Gość: zulcia73 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.09, 17:02
        właśnie dzisiaj dostalismy decyzję ze mąż nabył obywatelstwo polskie:)
        teraz tylko opłata -nawet nie tak dużo 219zł i z głowy
        • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 31.07.09, 07:28
          a za co wy płacicie? ja za nic nie płaciłam. Dostałam skórzaną teczkę z piękną
          decyzją i tyle żadnych opłat.
          • Gość: andriej IP: *.csk.pl 31.07.09, 09:17
            Nie mam "rezydent" mam "siedlenie sie".
            Inna86 dziekuje za info :D
            • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 31.07.09, 13:14
              W takim razie jak masz osiedlenie się to spokojnie strefa Szengen stoi przed
              tobą otworem. Tylko nie zapomnij o paszporcie bo daleko nie zajdziesz. Heh choć
              jedna radość z tej karty stałego pobytu i z polityki międzynarodowej naszego
              rządu że można sobie wreszcie gdzieś pojechać i nie płacić za wizy:)
              • Gość: zulcia73 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.09, 13:19
                opłata za wydanie decyzji 219 zł, i tak myslałam ze bedzie więcej
                • Za co płaciłaś te 219 zł ja już nic nie płaciłam!
                • acha dopiero teraz przeczytałam sorki. Ale to czemu ja nic nie płaciłam? a
                  dostawał on od prezydenta czy od wojewody?
                  • Gość: zulcia73 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.09, 11:08
                    od wojewody, w pisemku które dostał napisali że po odbiór decyzji trzeba się
                    zgłosić z dowodem wpłaty
                    • Gość: ja IP: *.static.tkt-net.pl 04.08.09, 22:08
                      Czy ktoś próbował zrzec się obywatelstwa ukraińskiego i jak to
                      wygląda w praktyce. Wiem,że nie małe są to koszty i czasowo też
                      długo, ale czy tak na dobrą sprawe konieczne???????
                      • Jak ja się zorientowałam (z tego co piszą ludzie no i z ustawodawstwa zarówno
                        polskiego, jak i ukraińskiego) sprawa wygląda tak. Jeśli dostałaś np.
                        obywatelstwo polskie bez żadnego warunku tj. prezydent lub wojewoda nie żąda od
                        ciebie zrzeczenia się ukraińskiego to w zasadzie nic nie musisz robić (wg prawa
                        polskiego gdyż ustawodawstwo RP pozwala posiadać kilka obywatelstw), ale (i tu
                        się zaczyna problem) prawo ukraińskie nie zezwala na dwa obywatelstwa więc
                        musisz się zrzec ukraińskiego jeśli chcesz polskie albo zrzec się polskiego i
                        zostać z ukraińskim.

Jeśli chodzi o to zrzekanie się to teoretycznie ambasada Ukrainy, jak im
                        zapłacisz może to zrzeczenie załatwić sama na twoją prośbę (nie wiem ile się
                        czeka i jakie są koszty ale słyszałam że długo i że jest to bardzo drogie.
                        Najlepiej zadzwonić do nich i się spytać). Ale ambasada zrobi to tylko wtedy gdy
                        jeszcze nie masz decyzji od polskiego rządu. Jeśli Ci już nadali obywatelstwo
                        polskie to musisz jechać na Ukrainę i sama to robić. Ogólnie podobno potworne
                        koszty i kupa czasu...więc jak pracujesz w PL to urlop nie starczy. Ogólnie nie
                        opłacalne z tego co zauważyłam, gdyż Polacy nie informują ambasady o nadaniu
                        obywatelstwa, więc ambasada nie wie kto je ma a kto nie. I chyba nie warto się
                        zrzekać. a jeśli musisz to radzę dzwonić do nich i się pytać (i tak jak mówię
                        albo oni to zrobią za Ciebie albo sama jedziesz na Ukrainę w miejsce
                        zameldowania i załatwiasz to)
                        • Gość: juzyk IP: 91.142.199.* 23.08.09, 12:08
                          Czy ktoś orientuje sie ile kosztuje w konsulacie UA: 1) przedluzenie
                          starego paszportu (dawniej kilkaset zł) lub wydanie nowego (parę lat
                          temu 500-1000 zł); 2) zrzeczenie sie obywatelstwa (parę lat temu
                          1200 zł)?
                          Przeczytalem komentarze i opisze swoja sytuacje, bo jestem w
                          podobnej.
                          Obywatelstwo nadal mi Prezydent RP w 2005 roku (po ok. 3 latach, bez
                          warunku zrzeczenia się poprzedniego ukraińskiego), wczesniej mialem
                          ponad 5 lat kartę stałego pobytu. W tamtym czasie istniały 2 tryby
                          uzyskania obywatelstwa polskiego: w trybie nadania i uznania (nie
                          pamiętam czym różnią się). Generalnie obywatelstwo można było
                          otrzymać od Prezydenta (na zasadzie repatriacji lub pod warunkiem
                          pobytu stałego w Polsce przez minimum 5 lat) oraz od wojewody w
                          terminie do 6 miesięcy od ślubu z obywatelem polskim. Jako przykład:
                          kolega ożenił się z Polką kilka lat temu, wtedy złożył dokumenty na
                          pobyt stały do Prezydenta (w Urzędzie Wojewódzkim), po kilku
                          miesiącach wycofał wniosek i złożył dokumenty u Wojewody i po 2-3
                          miesiącach otrzymał obywatelstwo polskie.
                          Od kilku lat nie byłem na Ukrainie i zastanawiam się, z jakim
                          paszportem przekroczyć granicę PL-UA (ciągle chodzi mi po głowie
                          Krym, chciałbym zobaczyć co się tam zmieniło przez ostatnie lata).
                          Na zdrowy rozsądek powinienem pokazać polskiej stronie polski
                          paszport, a ukraińskiej stronie - ukraiński, jednak będzie to
                          niezgodne z przepisami. Pozostaje pokazywać ukraińcom dwa paszporty
                          lub tylko polski. W prawie polskim nie istnieje pojęcie podwójnego
                          obywatelstwa (w ukraińskim jest podobnie), chyba że podpisano jakieś
                          porozumienie o takowym z obcym państwem (np. z Niemcami). Z Ukrainą
                          takiego porozumienia nie ma i jeszcze długo nie będzie (chyba, że
                          Ukraina za przykładem Rumunii wejdzie do EU, ale Rosja raczej na to
                          nie pozwoli).
                          2 lata temu latałem do Moskwy z ukraińskim paszportem (bo w takim
                          wypadku nie była potrzebna wiza rosyjska), ale pogranicznicy w
                          Moskwie strasznie długo sprawdzali paszport, raz nawet 40 minut
                          (właśnie wtedy po takim długim sprawdzeniu zapytali mnie czy mam
                          inne obywatelstwo - wysłali jakieś zapytanie, nie powiedzieli dokąd,
                          po 30 minutach przyszła taka odpowiedź). Od tamtego czasu latam z
                          polskim paszportem i jest spokoj (zdarzyło się tylko raz, że
                          zapytali mnie o ukraińskie obywatelstwo ale nic z tym nie robili).
                          Też miałem nazwisko w karcie stałego pobytu nie do wymówienia i
                          strasznie mnie bawiło, jak niektórzy męczyli się aby prawidłowo je
                          przepisać a co dopiero wymówić. Plus był taki, że ludzie często mnie
                          identyfikowali na podstawie samego nazwiska, teraz z dowodem
                          osobistym już nie jest tak łatwo.
                          • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 23.08.09, 15:35
                            Hej. Słuchaj zrzeczenie się ukraińskiego obywatelstwa jest bardzo czasochłonne i bardzo dużo kosztuje. Nie wiem dokładnie ile ale myslę że w tysiącach. Jeśli chodzi o przedłużenie paszportu to jest to niewiele ok 50zl i rano oddajesz a po południu odbierasz paszport. Wymiana na nowy jest droższa ale też bez szaleństw. Teraz ceny się nieco zmieniły na naszą korzyść.

Teraz jeśli chodzi o Twoje obywatelstwo. Ja robię teraz tak że wszędzie posługuję się tylko i wyłącznie polskimi dokumentami. Na granicy nie możesz moim zdaniem zrobić czegoś takiego że u Polaków pokażesz polski a u Ukraińców ukraiński paszport. Dlatego że pieczątki się nie będą zgadzać a jednak oni coś w tym komputerze odnotowują. Zresztą jak ja jeszcze miałam ukraińskie papiery to zawsze Ukraińcy pytali mnie na jakiej podstawie jestem tak długo w Polsce i musiałam im pokazać w moim wypadku kartę stałego pobytu. Jeśli masz już polskie obywatelstwo takiej karty już nie posiadasz!!! Bo Ci ją zabierają w momencie gdy dostajesz dowód osobisty. Więc po co robić sobie problemy. Lepiej posługiwać się wyłącznie jednym kompletem dokumentów. Najlepiej polskim, dlatego że raz: wtedy na granicy szybciej Cię odprawiają bo stoisz w innej kolejce. To jest wygodniejsze.
                            • Gość: olga IP: *.devs.futuro.pl 29.08.09, 10:03
                              Z dużą uwagą przeczytałam wypowiedzi osób , które mają podwójne obywatelstwo. Od
                              niedawna ja również jestem w takiej sytuacji, nie musiałam zrzekać się ukr. ob.
                              Na Ukrainie jeszcze nie byłam ale planuje wyjazd we wrześniu i trochę się stresuje.
                              Jednak w pol. paszporcie jest napisane miejsce urodzenia, a Lwów jest tylko na
                              Ukrainie. Boje się czy to nie zwróci uwagi Ukraińców? Czy nie zaczną dopytywać?
                              Czy mam wtedy mówić że się zrzekłam? Może ktoś był w takiej sytuacji?
                              Czy komuś się zdarzyło że Ukraińcy nakryli go na podwójnym obywatelstwie? Jakie
                              są konsekwencje?
    • Witam
      ja mam takie pytanie.
      Przebywam w Polsce od 5 lat na podstawie studiów, za 3 tygodnia wychodzę za maż.
      Przeczytałam że jest możliwe złożenia do Wojewody o nadanie obywatelstwa w
      terminie 6 miesięcy od ślubu. Ale jak to naprawdę jest? Przecież ja nie mam
      jeszcze nawet stałego pobytu. I czy procedura nadania obywatelstwa przez
      Wojewodę jest nadal aktualna?
      Dziękuje :)
      • Gość: juzyk IP: 162.27.161.* 02.09.09, 11:10
        "Cudzoziemiec będący małżonkiem obywatela polskiego może nabyć
        obywatelstwo polskie w trybie uproszczonym. Zgodnie z nim
        cudzoziemiec, zarówno mężczyzna jak i kobieta, który pozostaje co
        najmniej 3 lata w związku małżeńskim z osobą posiadającą
        obywatelstwo polskie i uzyskał w Polsce zezwolenie na osiedlenie
        się, może złożyć oświadczenie o woli nabycia obywatelstwa polskiego
        przed właściwym miejscowo Wojewodą, lub przed Konsulem. Przyjęcie
        złożonego przez cudzoziemca oświadczenia następuje w drodze decyzji
        i skutkuje nabyciem przez wnioskodawcę obywatelstwa polskiego.

Konieczne jest spełnienie łącznie obydwu warunków, tj. cudzoziemiec
        musi posiadać zezwolenie na osiedlenie się na terytorium RP i
        pozostawać co najmniej 3 lata w związku małżeńskim z obywatelem
        polskim. Oświadczenie może być złożone przez cudzoziemca tylko w
        ciągu 6 miesięcy od dnia uzyskania zezwolenia na osiedlenie się lub
        co najwyżej 3 lata i 6 miesięcy od dnia zawarcia związku
        małżeńskiego z obywatelem polskim. Organem drugiej instancji w ww.
        sprawach jest Prezes Urzędu do Spraw Cudzoziemców."
      • Gość: juzyk IP: 162.27.161.* 02.09.09, 11:14
        W związku z powyższym postem, jeżeli posiadasz np. wizę pobytową
        przez c najmniej 3 lata (bez przerw) lub kartę pobytu
        tymczasowego/stałego, to po zawarciu związku małżeńskiego w terminie
        do 6 miesięcy możesz złożyć wniosek u właściwego Wojewody o nadanie
        obywatelstwa polskiego. Na pewno będziesz musiała "umiejscowić" akt
        urodzenia.
        • Dzięki wielkie za odpowiedz :)
          Znaczy ja mam kartę pobytu czasowego ostatnie 5 lat bez przerwy.
          Znaczy że ja po 6 miesiącach mogę podać wniosek do wojewody na obywatelstwo?
          Przepraszam i jeszcze jedno pytanie, czy moja córka może dostać wtedy razem ze
          mną obywatelstwo polskie?
          • Gość: juzyk IP: *.multi-play.net.pl 05.09.09, 18:05
            moze nie napisalem wyraznie.
            musza byc spelnione 2 warunki jednoczesnie: 3 lata i 6 miesięcy od
            malżeństwa i pozwolenia na osiedlenie się. Od razu powiem, nie wiem,
            co znaczy to pozwolenie, czy masz takie zezwolenie? Jeśli masz, to
            najpóźniej do 6 miesięcy po ślubie musisz złożyć wniosek o
            obywatelstwo.
            Jeśli nie masz, to złóż od razu po ślubie wniosek o takie zezwolenie.
            Odnosnie dziecka, to poszukaj w google o obywatelstwie polskim, tam
            pisalo o dzieciach. Mysle, ze jezeli ty dostaniesz, to córka też,
            ale to moja opinia, a urzędnicy mają własne ścieżki.
        • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 05.09.09, 17:47
          juzyk powiedz mi proszę. Jeśli ktoś już dostał obywatelstwo polskie i nie
          poinformował organów Ukrainy że ma polskie. I jest sytuacja że ma i polskie i
          ukraińskie obywatelstwo, to może np. po roku pojechać na Ukrainę i zrzec się
          obywatelstwa ukraińskiego, bo np. teraz nie mam możliwości się tam wybrać bo
          podobno to całe zrzekanie się kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Chodzi mi o to czy
          muszę podawać powodu dla którego się zrzekam? czy mogę to zrobić bez problemów.
          czy np. oni mnie pozbawią obywatelstwa polskiego dopiero wtedy gdy otrzymam
          jakieś inne?
          • Gość: juzyk IP: *.multi-play.net.pl 05.09.09, 18:15
            a po co masz jechać na Ukrainę, zrezygnować możesz w konsulacie
            Ukrainy wg miejsca zameldowania. Cena 660zł. Z tego co wiem, taka
            procedura długo trwa. Nie musisz podawać powodu, bo powód już jest:
            masz polskie obywatelstwo, a ukraińskie prawo nie respektuje obcego
            obywatelstwa. Jest to kwalifikowane jako przestępstwo, aczkolwiek na
            razie nie karalne. Jest projekt ustawy, o którym pisałem wyżej, jak
            wejdzie w życie, to dopiero będzie kara za ukrywanie obcego
            obywatelstwa. RP również nie uznaje podwójnego obywatelstwa poza
            kilkoma wyjątkami. Czyli w takiej sytuacji w Polsce jesteś
            obywatelem polskim, a na Ukrainie - ukraińskim. W takiej sytuacji
            nie wiadomo, jak przekraczać granicę PL-UA.
            W myśl prawa trzeba zrzec się obywatelstwa ukraińskiego przed
            otrzymaniem polskiego, wtedy przez jakiś czas (1-3 lata) jesteś
            bezpaństwowcem i nigdzie nie możesz wyjechać. Poza tym jest ryzyko,
            że możesz nie otrzymać polskiego obywatelstwa.
            • a czy to nie jest trochę głupie??? Bo dla mnie jest idiotyczne to że mam zrzec
              się obywatelstwa ukr zanim dosatnę pl. a skąd ja mam wiedzieć czy dostanę wg.
              mnie to jest beznadziejnie głupie. Bo co jak nie dostanę to mam być zawieszona w
              przestrzeni i nie mogę nigdzie wyjechać. Dla mnie to prawo jest beznadziejne.
              Dobra to mogę sobie teraz złożyć wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa ukr. w
              ambasadzie nie podając im przyczyny i czekać na decyzję? Ten koszt 650 to jest
              ostateczna kwota, nie muszę nigdzie wyjeżdżać? No i ile mniej więcej to trwa
              tak ok.2 lat. Jak rozumiem po zrzeczeniu nie interesuje ich co się ze mną dzieję
              i już nie muszę ich powiadamiać że mam polskie? Sorry że tyle pytań ale jestem w
              tym zielona
              • Gość: juzyk IP: *.multi-play.net.pl 05.09.09, 19:36
                właśnie dlatego kolejność teraz jest taka:
                -składasz wniosek o obywatelstwo polskie
                -przychodzi decyzja pozytywna, masz dużo czasu na zrzeczenie się
                obywatelstwa ukrainskiego lub podpisujesz jakies oswiadczenie ze
                zrzekniesz sie
                -dostajesz z konsulatu jakiś papierek, dostarczasz go polskim władzom
                Jaki powód podasz w konsulacie, to jest sprawa indywidualna, ja bym
                nie zatajał faktów.
                660 zł to opłata za przyjęcie wniosku, na tym oczywiście nie koniec,
                pewnie jakieś tłumaczenia, inne dokumenty.
                Na stronie konsulatów jest opisana procedura wyjscia z obywatelstwa.
                • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 06.09.09, 17:49
                  Tak ale chyba nie wiesz że nie mogę podać że mam już polskie. Jeśli to zrobię
                  ambasada nie będzie się już zajmować moim zrzeczeniem się i muszę sama jechać na
                  Ukrainę i robić to osobiście bo jeśli już przyjęłam polskie ob. oni nie mogą
                  tego za mnie zrobić. Oni, jako ambasada zrzekają jedynie w wypadku gdy jeszcze
                  nie przyjęło się ob. polskiego. Wiem to bo dzwoniłam do nich i sami mi tak
                  powiedzieli. To po zrzeczeniu mnie tego ob. ich już nie obchodzi co się ze mną
                  dzieje? Powiem że najwyżej staram się o polskie ale jeszcze go nie mam i tyle.
                  • Nie rozumiem po jaką cholerę chcecie się zrzekać tego obywatelstwa
                    ukraińskiego?Czy ono Was gryzie w tyłek?Przecież w Polsce nikogo to
                    nie obchodzi,a na Ukrainie nikt nie wie.Nawet jak ktoś ze znajomych
                    na UA zapyta czy masz Polski Paszport to mówisz,że tak i,że już się
                    zrzekłaś ukraińskiego.Kto to sprawdzi?jak?mają jakiś system który
                    obejmuje całą Ukrainę?Nawet Milicja tego nie sprawdzi bo jak,musieli
                    by pisać do Polski,ale to za pośrednictwem Ukraińskiego Ministerstwa
                    i szczerze wątpię,żeby ktokolwiek coś takiego zrobił bo to tyle
                    zachodu,że głowa boli,a przecież nie jesteście poszukiwani za
                    przynależnośc do Alkaidy.No i jeszcze płacić ponad 600 zł?!?!.Spoko
                    mieszkacie w Polsce,jesteście polskimi obywatelami,a tu można mieć 2
                    obywatelstwa.Paszport z trizubem do szufladki i będzie pamiątka,po
                    latach pokażecie dzieciakom,żeby wiedziały skąd ich korzenie.
                    • Gość: juzyk IP: 162.27.161.* 07.09.09, 15:48
                      1. obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie
                      uznawany za obywatela innego państwa.
                      2. Obywatel polski może posiadać obywatelstwo innych państw, jeżeli
                      od władz tych państw to obywatelstwo otrzymał.

Pogranicznicy ukrainscy moga bez problemu wylapac osobe z podwojnym
                      obywatelstwem, maja w koncu systemy bazodanowe. W polskim paszporcie
                      znajduja sie informacje jak: miejsce i data urodzenia, imię i
                      nazwisko (w polskiej pisowni, ale często zbyt oczywiste, aby umknęło
                      uwadze). Skoro w Moskwie na lotnisku potrafili sprawdzić, że mam 2
                      paszporty, to ukrańcy tym bardziej potrafią.
                      • Z całym szacunkiem,ale ...Stary co Ty pleciesz?Nie porwali Cię
                        przypadkiem Obcy?Zakład o flaszkę,że nie mają możliwości sprawdzenia
                        takiej informacji czy ktoś ma dwa obywatelstwa czy jedno.Można
                        sprawdzić czy numer paszportu zgadza się z właścicielem,ale nie ile
                        właściciel ma obywatelstw.
                        • Gość: juzyk IP: *.multi-play.net.pl 07.09.09, 23:04
                          szkoda dyskusji. rozumiem, ze masz dwa paszporty i tylko na polskim
                          paszporcie przekraczasz granice PL-UA?
                          • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 08.09.09, 08:53
                            Ja widzę sens w tym żeby jednak być uczciwą, choćby w tym że posiadanie dwa ob.
                            w oczach prawa Ukrainy jest karalne. I nie mam ochoty zastanawiać się na granicy
                            czy są w stanie wykryć że mam dwa czy też nie. Nie po to mordowałam się ponad 12
                            lat żeby dostać to polskie obywatelstwo, żeby teraz musieć się czuć jak
                            przestępca! Mi obywatelstwo ukraińskie NIE JEST DO NICZEGO POTRZEBNE i Tak chcę
                            się go pozbyć, po pierwsze żeby nie mieć nieprzyjemności, a po drugie ono mi nic
                            nie daje. Nie mam żadnych korzyści z tego że jestem ukrainką, a przynależność do
                            mojej ojczyzny przynajmniej w moim wypadku nie wiąże się z obywatelstwem a z
                            ludźmi którzy tam zostali, których kocham i których mogę bez najmniejszego
                            problemu odwiedzić będąc obywatelką Polski. Więc jeśli nie zamierzam wracać do
                            tego kraju na stałe to nie rozumiem po co mi ukr. paszport. I tak jestem w
                            stanie wydać nawet 1000zł żeby zrzec się ukr. dla świętego spokoju. To tak jak z
                            biletem w autobusie. Szkoda Ci 1,20 to jak wpadnie kontrola zabulisz 120. Wolę
                            żyć uczciwie.
                            Choć uważam, że Polska będąc sąsiadką Ukrainy i partnerem w interesach powinna
                            bardziej uregulować sprawy nabycia i utraty obywatelstwa. Bo to co teraz się
                            dzieję jest nienormalne, paradoksalne jak w komediach Barei. Zresztą mogliby
                            wprowadzić podwójne obywatelstwa z Ukrainą dla tych którzy chcą, byłoby mniej
                            zamieszania i problemów. Tak naprawdę wszelkie podziały tkwią na górze u tzw:
                            "koryta" na nie wśród zwykłych ludzi
                            • Gość: zulcia73 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.09.09, 09:57
                              Dla mnie jednak 600 zł ( a na tym się pewnie nie skończy)to spory koszt,zresztą
                              tak jak mówicie po otrzymaniu polskiego obywatelstwa trzeba jechac na Ukrainę i
                              samemu to załatwiać a to wiąże się ze stratą czasu( bo przeciez w kilka dni się
                              tego nie załatwi).Musze przyznać że kiedy mój mąż dostał zawiadomienie że nie
                              musi się zrzekać obywatelstwa Ukraińskiego to nie miałam zielonego pojęcia ze na
                              Ukrainie przestępstwem jest posiadanie dwóch paszportów i bardzo się
                              ucieszyliśmy że nie trzeba będzie ponosić tych kosztów,a teraz nie bardzo wiem
                              co dalej,co prawda na Ukraine często nie jeździmy ale lepiej żyć zgodnie z
                              prawem i jakos to żałatwić.orjentuje sie ktoś z was ile może trwać załatwianie
                              formalności tam na miejscu?
                              • Gość: juzyk IP: 162.27.161.* 10.09.09, 10:29
                                Powiem o sobie - nie jestem zameldowany na Ukrainie i nikt ode mnie
                                dokumentów tam nie przyjmie. Konsulat nie może mi odmówić przyjęcia
                                wniosku o wyjście z obywatelstwa, a jeżeli odmówi, to trzeba zażądać
                                odmowę na piśmie z uzasadnieniem.
                                Na razie za posiadanie podwójnego obywatelstwa nic obywatelowi
                                Ukrainy nie grozi. Jeżeli wejdzie w życie ustawa, to owszem nawet 5
                                lat więzienia lub kara grzywny do 10000 minimalnych pensji na
                                Ukrainie. Jednak zmiany w ustawie przewidują karę za zatajanie faktu
                                posiadanie innego obywatelstwa a nie za samo posiadanie. Czyli
                                wystarczy poinformować np. listem poleconym lub faksem odpowiedni
                                konsulat w Polsce o posiadaniu obywatelstwa polskiego i żadna kara
                                już nie grozi. Jednak w tym wypadku trzeba będzie zrzec się
                                obywatelstwa ukraińskiego.
                                • Gość: inna86 IP: 213.227.74.* 10.09.09, 21:01
                                  no dobra zrzec sie. OK tylko pytanie jak. Bo Ambasada tego nie zrobi, bo jak już
                                  się jest ob. Polski to mi powiedzieli że już tego nie zrobią, czyli trzeba
                                  jechać na Ukrainę. I tu się rodzi pytanie.... Ile to tam może trwać bo przecież
                                  nie wezmę urlopu i nie pojadę tam na rok!! czy ktoś to robił na Ukrainie. Ile to
                                  trwa, wystarczy 3 tygodnie żeby złożyć dokumenty i móc jechać do domu do PL i
                                  czekać na decyzję??? czy może na Ukrainie to trwa krócej jak przez ambasadę. A
                                  zresztą nie wiem czy jak napiszę pismo do Ambasady że mam podwójne to oni od
                                  razu zechcą żebym się zrzekła ukr. a ja np. nie mogę teraz tego zrobić dopiero
                                  za rok mogę tam pojechać na dłużej. Nie wiem dla mnie to paranoja. Jak mam im
                                  napisać coś takiego- wtedy od razu wiedzą że tak jest i jak wejdzie ta ustawa to
                                  od razu będą mnie mieli i zasądzą karę. Wiecie co może jestem głupia ale dla
                                  mnie to cale prawo to istna paranoja. W Polsce z pompą gratulowali mi w urzędzie
                                  nabycia obywatelstwa polskiego i jestem czyściutkim obywatelem a tu się okazuje
                                  że jednak Ukraina ma co do tego nieco inne zdanie i nagle stałam się zupełnie
                                  nieświadomie przestępcą. Super perspektywa:) Moim zdaniem Polska powinna z Ukr.
                                  się jakoś dogadać i powinno to się odbywać jakoś normalnie a nie że każdy sobie
                                  rzepkę skrobie. No jak w średniowieczu
                                  • Gość: juzyk IP: 162.27.161.* 11.09.09, 10:12
                                    Zadzwoń do innych konsulatów, np. w Krakowie lub Gdańsku. Jeżeli
                                    powiedzą to samo, to znaczy, że trzeba jechać na Ukrainę - pod
                                    warunkiem, że jesteś tam zameldowana (a myślę, że nie jesteś),
                                    inaczej nikt dokumentow nie przyjmie, albo beda robic problemy. Na
                                    pewno na Ukrainie trwa krocej, bo nie musza przesylac dokumentow
                                    pocztą dyplomatyczną z Polski, no i powinno być przez to taniej.
                                    Prawo nie działa wstecz, więc w przyszłości nikt cię nie ukara.
                                    A zmiany w ustawie przewidują karanie za ukrywanie faktu
                                    posiadania obcego obywatelstwa - rozumiesz różnicę? Jeżeli
                                    poinformujesz konsulat i nakażą abyś zrzekła się obywatelstwa, no to
                                    nie masz wyboru. Jeżeli poinformujesz i powiedzą, że masz jechać na
                                    Ukrainę, to decyzja należy do Ciebie (ja bym to olał).
przejdź do: 1-100 101-200 201-208
(101-200)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.