Dodaj do ulubionych

Instalacja wodna

19.10.11, 13:41
Jakie są Wasze opinie co do wykonywania instalacji wodnej z miedzi?
Edytor zaawansowany
 • Gość: cromwell IP: *.163.246.94.ip4.artcom.pl 19.10.11, 19:10
  czy kolega nawiedzony wie
  iz w niektorych miejscach kraju sanepid nie wyda pozwolenia na uzytkowanie obiektu o dzialalnosci spozywczej w przypadku instalacji z miedzi?
  prosze sobie poszukac w sieci dlaczego
  nie podchodzic bezkrytycznie do tematu
 • copper9 20.10.11, 11:59
  Nie widzę przeciwskazań, aby sanepid nie wydawał pozwoleń na użytkowanie obiektów wyposażonych w instalacje z miedzi ze względu na to, że instalacje te są całkowicie higieniczne, nie wydzielają szkodliwych substancji, ani pożywek które mogłyby wspierać rozwój mikroorganizmów.
 • Gość: cromwell IP: *.163.246.94.ip4.artcom.pl 20.10.11, 19:14
  no tak
  wystarczy belkot sprzedawcy
  i juz czlowiek zapomina czego uczyl sie w szkole
  miedz jest wprawdzie metalem polszlachetnym
  ale reaguje swobodnie z wiekszoscia zwiazkow zawartych w wodzie jak np fluor czy chlor
  paskudnie zachowuje sie w kontakcie z drobinami kwasu siarkowego
  /achtung na studnie glebinowe/
  podobnie jest z wodami zrodlanymi nasaczonymi CO2 i wieloma innymi
  niektore zwiazki miedzi sa silnie toksyczne

  no dobra
  dosyc straszenia
  przedstaw sobie wacpan jak to sie ma do kosztow w porownaiu do praktycznie obojetnych rur z PP
  i tyle w temacie zbawco ludzkosci
 • copper9 21.10.11, 09:41
  Jeżeli sanepid nie wydaje pozwoleń na użytkowanie takiej instalacji w obiektach o działalności spożywczej to tylko i wyłącznie ze względu na jakość wody, a dokładniej jej ph, a co za tym idzie agresywność. Przedsiębiorstwa wodociągowe nie dostarczają bowiem wody w stanie, który jest całkowicie sterylny. Dlatego wystarczy zaopatrzyć przewód zasilający w filtr siatkowy, nie przepuści zanieczyszczeń z sieci zewnętrznej lub ujęcia, w tym też produktów korozji, do instalacji w budynku.
 • dokto 21.10.11, 11:19
  Coś zamieszałeś albo stosujesz jakieś skróty myślowe w swoim pisaniu. Wyjaśnij więc:

  1. Co ma sterylność (czyli brak drobnoustrojów) do pH wody z wodociągów?

  2. Jakim filtrem siatkowym chcesz zatrzymać rozpuszone w wodzie produkty korozji?
 • copper9 21.10.11, 12:08
  Wracając jeszcze do odpowiedzi na temat porównania kosztów. Owszem instalacja z miedzi jest droższa, ale należy brać pod uwagę trwałość i długowieczność jaką charakteryzuje się miedź.

  Pierwsza część przedniej odpowiedzi dotyczy odniesienia się do pozwoleń sanepidu na użytkowanie obiektów o działalności spożywczej.

  Miedź jako metal półszlachetny reaguje na wpływ środowsika podobnie jak srebro, czyli tworzy ochronną (pasywacyjną) warstwę tlenków, a warstwa ta zabezpiecza metal przed jego dalszym utlenianiem. Zatem w ruruciągach instalacji wodociągowych, które są wykonane z miedzi warstwa ochronna tlenków tworzy się w wyniku reakcji miedzi z tlenem, który jest zawarty w wodzie, a to chroni instalację przed korozją. Filtr siatkowy należy stosować w celu skorzystania z dobroczynnych własności miedzi.
 • Gość: cromwell IP: *.163.246.94.ip4.artcom.pl 21.10.11, 17:16
  mistrzu
  czekam, z utesknieniem na elaborat odnosnie zbawiennych czynnikow na zdrowie instalacji miedzianej
  powiem ci w sekrecie iz nie mam takowej
  ale mam w zanadrzu 10 mb miedzianego kabla 5x2.5 mm2
  planuje oskorowac przewod zmiac w klebowisko
  i wrzucac do przygotowanego wiadra z woda
  jak myslisz pomoze mi w jakis sposob?
  jak dotad nie narzekam na zdrowie
  moja tesciowa podobnie
  ale lepiej dmuchac na zimne
 • copper9 24.10.11, 10:14
  Miedź to niezbędny mikroelement odżywczy. Podczas procesu normalnego użytkowania instalacji śladowe ilości jonów miedzi (od setnych części mg/l do kilku mg/I Cu) przechodzą z powierzchni wew. przewodów do wody co zapewnia dodatkowe źródło zaopatrzenia w ten pierwiastek.

  Całkowita higieniczność jest jedną z najważniejszych właściwości miedzi. Rury wykonane z miedzi nie wydzielają zarówno szkodliwych substancji jak i pożywek, które mogłyby wspierać wzrost mikroorganizmów. W związku z czym mikroorganizmy, które znajdują się naturalnie w rurociągach nie mają sposobności nadmiernego namnażania.
 • andrzej.sawa 23.10.11, 05:17
  Niektóre związki miedzi sa trujace.
 • Gość: gość IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 23.06.14, 09:11
  Przy instalacji wodnej, czy ogólnie budowie instalacji hydraulicznych warto słuchać się hydraulika, tylko takiego dobrego z polecenia, a nie hydraulika z ogłoszenia z gazety. Druga sprawa to hurtownia (www.klimatech.net.pl ). Duzy wybór zaopatrzenia to możliwość wyboru i niższe ceny, co ma wpływ na ogólny koszt instalacji.
 • witeks77 01.11.14, 13:27
  jest to dobry pomysł ale wypierany jak zawsze nowszymi technologiami jednak nie mniej gorszy dlatego każdy musi sam zdecydować albo korzystać z usług takich firm które wykonują instalacje wodno kanalizacyjne, co czy sanitarne a wtedy poznamy wszystko to co jest możliwe do wyboru
 • kub.a81 27.11.14, 12:22
  Ja korzystając z usług hydraulicznych nie zdecydowałem się na miedziane tzn firma która wykonuje u mnie usługi hydrauliczne i montaże instalacji sanitarnych nic mi o tym nie wspomniała, wiec raczej nie polecali miedzianej instalacji. Ja zawsze korzystam z usług Instal Therm w Łodzi na Piłsudskiego :)
 • marek.murek 01.11.15, 19:04
  Nie, nie polecali tylko zapewne szukali tanich i łatwych w montażu materiałów. Miedź łatwo transportować czy wykonywać z niej instalacje, ale giętkość przewodów z jednej strony ułatwia ich układanie a z drugiej wymaga lepszego zamocowania ? i tu niektórzy ?fachowcy? podziękują za temat.
  Jeśli będziesz miał kominek z płaszczem to zdecydowanie lepiej nie ryzykować z pvc tylko zostać przy miedzi, tak jak i z piecami na paliwo stałe (węgiel, miał).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka