Re: Ustępowanie dziecku Dodaj do ulubionych

Widzę, że nadajemy na innych falach.
Nikt nie pisze, że masz ustępować zawsze. Ale opisałaś sytuację, że informujesz syna "jeszcze tylko jedna bajka" i on histeryzuje. A ty boisz się mu ustąpić. No to ja mówię, że nie masz się czego bać. Pisałam też o mądrym ustępowaniu, bo nie chodzi o to, by ulegać szkodliwym zachciankom, tylko o to by nauczyć dziecko, że kompromisy są potrzebne (najlepiej uczymy na własnym przykładzie). Czy ty mądrze ustępujesz, czy w ogóle ustępujesz (z postu wynika tylko tyle, że się boisz, a nie że to robisz) - tego nie wiem. Mądrość, doświadczenie i wiedzę niewątpliwie masz większą od swojego dziecka - i o to mi chodziło, a nie o to, że masz się czegoś uczyć (każdy się powinien uczyć, ale to jego sprawa). Nie ma takiej możliwości, byś nie miała autorytetu u malucha. Przynajmniej dopóki nie stanie się nastolatkiem. Dlatego nie ma co walczyć o autorytet za pomocą uporu - po co wyważać otwarte drzwi?. I dlatego warto ustępować, np. zostawić na kolejne 5 minut na placu zabaw. Świat się od tego nie zawali, a drugie dziecko nie ucierpi. Czas na negocjacje i ustępstwa możesz zresztą wcześniej odjąć z czasu przeznaczonego na zabawę.
Nie pisałam NIC o partnerskim podejściu do dziecka. To temat na inną dyskusję, już sama interpretacja słowa partnerski rodzi wątpliwości. Natomiast to, że komuś ustępujemy (czasami, nie zawsze!) jest po prostu ważne, ze strony czysto technicznej. Bo pozwala wiele konfliktów całkowicie wygasić.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.