Dodaj do ulubionych

mój pięciolatek nie chce rano wstawać.

23.04.17, 15:25
Mam pewien problem, mój pięcioletni syn Franek nie chce rano wstawać, przez co ciągle spóźniamy się do przedszkola. Franek chodzi spać bardzo późno(ok 24), w żaden sposób nie mogę go zmobilizować do wcześniejszego pójścia spać, rano podczas pobudki płacze, jest marudny, nie chce wyjść z łóżka chociaż bardzo lubi chodzić do przedszkola. Proszę pomóżcie mi, doradźcie co zrobić, żeby moje dziecko kładło się wcześniej spać !
Edytor zaawansowany
 • karla_kytnis 23.04.17, 15:51
  Droga aneta.88156, przede wszystkim powinnaś wytłumaczyć synowi, że chodzenie wcześniej spać jest konieczne aby się wyspać i wstać na czas do przedszkola. Pięciolatek to już duży chłopiec i jeśli z nim spokojnie porozmawiasz powinien to zrozumieć. Ustal z nim porę, o której musi być bezwzględnie w łóżku. Chwal i nagradzaj każde postępy, pamiętaj że najważniejsza jest konsekwencja. Jeśli Ty sama nie będziesz przestrzegała ustalonych zasad, Twój syn tym bardziej. Ustalenie konkretnej godziny zasypiania może być trudne, więc ustalcie porę o której dziecko musi być bezwzględnie w łózku (np. 20) nie musi być to czas , w którym dziecko idzie już spać, możesz jeszcze przez chwilę mu poczytać ale ustalcie tez porę gaszenia światła np. pół godziny po położeniu się do łóżka. Dobrą książką, która może pomóc Ci wprowadzić w życie te zasady jest książka pt. Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem autorstwa Penny Oates , rozdział I Zasady porządku domowego, ich przestrzeganie str. 7-9
 • aneta.88156 23.04.17, 16:02
  super dziękuje bardzo za poradę. Na pewno skorzystam ale zastanawiam się czy zamiast książki w nagrodę za to, że położył się wcześniej mogę puścić mu ulubiona bajkę ?
 • karla_kytnis 23.04.17, 16:15
  Jeśli chcemy wyegzekwować przestrzeganie zasad przez dziecko to oczywiście nagradzanie jest bardzo ważne kiedy Twój syn faktycznie położy się spać o wyznaczonej porze i wiesz, że bajka będzie jego ulubioną nagrodą, to pozwól mu ją obejrzeć ale najlepiej gdyby nie oglądał jej bezpośrednio przed pójściem spać. Powiedz mu, że będzie mógł obejrzeć bajkę od razu po przyjściu z przedszkola, tylko pamiętaj żeby otrzymał zasłużoną nagrodę. Kiedy już, Twój syn położy się do łóżka o wyznaczonej godzinie polecam Ci przeczytać mu książeczkę przez niego wybraną, to dużo lepszy sposób na wyciszenie i uśpienie dziecka niż bajka oglądana w TV lub na tablecie. Dodatkowo czytanie wzmacnia więzi między dziećmi a rodzicami oraz rozbudza i kształtuję wyobraźnię, wrażliwość i kreatywność .
 • aneta.88156 23.04.17, 16:28
  a co powinnam zrobić w sytuacji kiedy mój syn mimo wszystko nie będzie chciał położyć się spać o wyznaczonej porze? czy mam go jakoś ukarać? czy w ogóle są jakieś mądre kary, które mogą nauczyć czegoś dziecko ?
 • karla_kytnis 23.04.17, 16:50
  Postaraj się zachować spokój i jeszcze raz wytłumacz dziecku dlaczego musi kłaść się wcześniej, że jest to niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Bądź przy tym bardzo konkretna i autorytatywna, tak aby Twój syn czuł, że to nie są żarty. Jeśli chodzi o kary to najlepszą karą jest brak nagrody.Zabranie dziecku przywilejów jeśli na to zasłuży będzie dla Niego bardziej odczuwalną karą niż popularne stawianie w kącie,krzyki czy kary cielesne. Daj dziecku odczuć konsekwencje swojego złego zachowania. Wyrażaj otwarcie swoje uczucia i oczekiwania, pokaż tez dziecku jak może naprawić wyrządzone zło. W kwestii kar serdecznie polecam Ci książkę pt. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słychać, żeby dzieci do Nas mówiły autorstwa Adele Faber i Aline Mazlish rozdział III str. 105-150.
 • aneta.88156 23.04.17, 16:54
  dziękuję Ci bardzo,bardzo mi pomogłaś. od dziś wdrażam w życie Twoje rady. dam znać o postępach !
 • rulsanka 24.04.17, 09:20
  Dialog trolli, tego jeszcze nie było :D
 • verdana 24.04.17, 10:06
  Jeśli dialogiem można nazwać rozmowę "ja z mną".
 • aneta.88156 26.04.17, 20:46
  prosiłam o poradę a nie zbędne komentarze.
 • verdana 26.04.17, 22:01
  To już sobie poradziłaś.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.