Dodaj do ulubionych

złośc przy odrabianiu lekcji

28.04.17, 19:23
Moja ośmioletnia córka bardzo się denerwuje kiedy nie potrafi wykonac pracy domowej. rzuca zeszytami, piórnikiem, czym popadnie, kopie i uderza pięściami w biurko. Odchodzi od zadania i nie chce go skończyć. Nie pomagają prośby i groźby. Pomóżcie bo nie wiem jak zachęcić ją do odrabiania lekcji.
Edytor zaawansowany
  • 28.04.17, 19:53
    Droga jesicawolf! wytłumacz córce bardzo spokojnie, bez nerwów i negatywnych emocji, że ma prawo czegoś nie wiedzieć i ma prawo się zdenerwować ale rzucanie zeszytami w niczym jej nie pomoże. Powiedz jej, że w takiej sytuacji zawsze może poprosić Cię o pomoc i wspólnie znajdziecie rozwiązanie. Chwal córkę za każdym razem kiedy zamiast przejawiać agresję sygnalizuje Ci swoje problemy. Jeśli mimo to Twoja córka nadal będzie zachowywać się agresywnie nigdy nie reaguj tak samo - agresja rodzi agresję. W takiej sytuacji staraj się odciągnąć ją od negatywnych myśli, spróbuj zmienić temat, porozmawiajcie o czymś dla niej przyjemnym, tak aby się wyciszyła i zrelaksowała. Dopiero wtedy wróćcie do odrabiania lekcji. Przypomnij jej również o proszeniu o pomoc. Bardzo dobrą książką, którą mogę Ci polecić jest Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish rozdział I str. 37. Powodzenia !
  • 28.04.17, 20:09
    Dziękuję bardzo za poradę, mam nadzieję, że poskutkuje !
  • 28.04.17, 23:46
    Droga jesicawolf, wiele porad, której znajdziesz poniżej są jak najbardziej cennymi. Jednakże poszłabym jeszcze w innym kierunku. Postaraj się zamiast gróźb i kar stosować nagrody (drobne) i wzmocnienia. Na przykład zamiast mówić "jak nie odrobisz teraz lekcji, nie obejrzysz wieczornej bajki", powiedz "jak ładnie odrobisz lekcje, będziesz mogła wieczorem obejrzeć dodatkową bajkę". Oczywiście to był tylko przykład, Ty dostosuj wzmocnienia do tego, co Twoja córka najbardziej lubi. Jeśli problem będzie narastał, proponowałabym skontaktować się z poradnią pedagogiczno - psychologiczną. Tam znajdziesz specjalistów, którzy zapewne pomogą Twojej córce a tym samym Tobie.
    W tzw międzyczasie próbuj do córki dotrzeć poprzez pytania o uczucia, jakie towarzyszą jej podczas konieczności odrabiania lekcji, mów, że "rozumiesz, że nie lubi odrabiać lekcji, że to ją złości, że to dla niej nieprzyjemne" it. Nazywaj uczucia, jakie towarzyszą córce w tym momencie i postaraj się je zaakceptować używając sformułowań "och", "rozumiem", "mhm". I najważniejsze: słuchaj swojego dziecka ze spokojem i rozwagą.
    W niektórych poradniach odbywają się warsztaty dla rodziców, prowadzone są między innymi w oparciu o książkę Adele Faber i Elaine Mazlish "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Polecam ją serdecznie, zawiera wiele cennych rad, wiele sytuacji przedstawionych jest w formie komiksowej, obrazkowej, wiele przykładowych scen, które często mają odzwierciedlenie w naszych domach, z naszymi pociechami. Polecam książkę i życzę powodzenia :-)
  • 29.04.17, 22:58
    Długi weekend, troll się nudzi.
  • 30.04.17, 10:30
    Etam troll - kobita parcę pisze to i pokonwersować sama ze sobą musi. Kto im takie durne sposoby pisania tych prac wywmyśla to nie mam pojęcia....
  • 09.05.17, 18:58
    Kochane !! Strasznie dziękuję za porady. powoli zacynam wprowadzać wasze rady w życie. Pomagam córce w lekcjach, poświęcamy temu o wiele więcej czasu i uwagi. Pijemy meliskę i zaczynamy. Zmiana tematu w trakcie jest świetnym pomysłem, córka sama zmienia temat zamiast rzucać piórnikiem. Pracujemy dalej, jestem z niej dumna !

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.