Dodaj do ulubionych

Niepokojące zachowania u 6-latki

07.12.18, 02:47
Witam
Moja 6-letnia córka od kilku dni dziwnie się zachowuje, nie jest sobą. Moje od zawsze wesołe i pogodne dziecko ciągle mówi "powiedziałam sobie w głowie" lub powiedziałam sobie w mózgu" i cytuje. Najgorsze, że są to niepokojące rzeczy. Mówi ze przyslała, zeby mnie nie bylo albo nazwała mnie mamucha(to samo jest w stosunku do ojca). Ciagle mówi, ze jedno z nas kocha bardziej, drugie mniej. Do tego doszedł jeszcze temat raka, pytała czy jest taka choroba rak piersi czy rak płuc, mimo, że nie wiem, gdzie ona to słyszała. Pyta czy ja umrę na raka lub ona, czy ja mam raka. Wspomina o śmierci. Straszne rzeczy opowiada. Ciągle coś mówi zwiazanego z tymi tematami i ogólnie jest bardzo pobudzona...Wczoraj mój mąż miał wrażenie że córka ma rozszerzone źrenice, ale ja tego nie zauważyłam. Nie jest sobą, naszą pogodną Gabrysia. Proszę o poradę w tym temacie.
Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • eukaliptusy 09.12.18, 00:07

Po pierwsze, normalne jest, że dziecko ma różne stany emocjonalne i z pomocą rodzicow uczy się z nimi radzić. Oczekiwanie, ze będzie nieustannie „pogodna Gabrysia” to fundowanie jej murowanej depresji albo nerwicy kiedy dorośnie.
    Po drugie, to normalne, ze dziecko o czymś usłyszało i się dopytuje.
    Dziewczynka pierwszy raz rozważa tematy egzystencjalne, a pani i męża nadmiarowa reakcja jeszcze bardziej ja niepokoi i nakręca. wy się boicie tematu, a ona to wyczuwa i reaguje.
  • darcia84 09.12.18, 19:49
    Niestety nie są to normalne zachowania i pytania. Niektóre rzeczy ja tak w główce męczą, że albo sie w nią uderza pięścią albo trzęsie. Ciagle temat śmierci, raka...
  • eowen 10.12.18, 11:32
    Ależ to są jak najbardziej normalne pytania u dziecka. Moja ma 4 lata i co jakiś czas dopytuje o śmierć i poboczne tematy. Przy czym ja od samego początku staram się jej to wszystko wytłumaczyć, oczywiście, na tyle, ile jest w stanie pojąć. Najpewniej jej emocjonalna reakcja jest odpowiedzią na Waszą reakcję,
  • eukaliptusy 09.12.18, 00:11
    Polecam film Pixara „W głowie się nie mieści” (inside out). Ładnie jest pokazane, jak kończy się bycie „zawsze pogodnym” dzieckiem.
  • verdana 10.12.18, 15:00
    Prawdopodobnie usłyszała coś o raku i czyjejś śmierci i teraz ma lęki. Przykre, ale najzupełniej normalne. Moja trzylatka przez prawie pół roku bała sie, ze umrze. Naprawdę oczekiwałaś, ze dziecko nigdy nie spotka sie z problemami, ze niezaleznie co usłyszy przejdzie nad tym do porządku dziennego i będzie się radośnie bawiło dalej? A Twoje dziecko może mieć naprawde powazny problklem - czegoś sie boi, a Wy, zamiast z nią o tym pogadać, zastanawiacie sie, czy ma prawo roztrząsać trudne tematy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.