• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Które to cele miękkie, a które twarde?

• 18.02.10, 19:12
    Dziewczyny, help! Piszę wniosek o dotację i nie pamiętam, które to cele
    miękkie, a które twarde. Ciocia Gugiel wyrzuca mi rzeczy, których nie umiem
    dopasować do swojego projektu.
    --
    Nie używam e-maila Gazetowego. Proszę o kontakt poprzez stronę verbamed.pl

Pęcherz można wyleczyć
    Edytor zaawansowany
    • 18.02.10, 20:47
      Bo to raczej są rezultaty miękkie i twarde. Twarde to takie, które łatwo
      policzyć, zmierzyć, np. liczba wydanych książek, liczba czytelników czyli
      ilościowe. Miękkie to takie jak wzrost świadomości, zwiększenie wiedzy - czyli
      raczej jakościowe. Mam nadzieję, że to o to chodziło :)
      --
      Szymonidło
      metodą Effuniak 68/92/100=>65J (Melissa)
      Najlepsze dla dziecka,najlepsze dla Ciebie
      • 18.02.10, 21:21
        Tak, już mi koleżanka przypomniała, dzięki :). Tylko dalej nie jestem pewna, jak
        potraktować takie coś: bezpośrednimi użytkownikami jest pewna policzalna grupa
        osób, ale ponieważ dany kurs i jego techniczne przyległości będą dostępne też
        dla innych, liczba faktycznie korzystających z inwestycji się zwiększy, przy
        czym jest ona niemożliwa do oszacowania w chwili obecnej (nie istnieje
        analogiczny produkt, więc nie można porównać danych).
        --

Pęcherz można wyleczyć
        • 18.02.10, 21:35
          A w ogóle, w jakim konkursie startujesz?
          Tu masz rezultat twardy - liczba przeszkolonych osób (ta policzalna, z np. listy
          obecności). Tę liczbę uczestników dodatkowych określiłabym jako potencjalnych
          odbiorców i chyba wrzuciła w rezultaty miękkie, chyba, że też będziesz ich miała
          też udokumentowanych. Twarde rezultaty trzeba udokumentować właśnie np. listami
          obecności, formularzami zgłoszeniowymi itp i się rozliczać z realizacji. W
          przypadku niemożliwej do oszacowania liczby uczestników jest to niebezpieczne
          najpierw założyć jakąś liczbę i później jej nie osiągnąć. Pytanie, czy tych
          dodatkowych też będziesz miała np. na jakichś listach? Może tych dodatkowych
          jako wartość dodaną wykazać?
          --
          Szymonidło
          • 18.02.10, 23:26
            Dzięki, tak właśnie myślałam, żeby ich zmiękczyć i podać jako (potencjalną)
            wartość dodaną. Z KL 7.2.1., ale to jest taki inny projekt, bo oprócz typowych
            działań w postaci szkolenia (konkretnego, pod kątem prowadzenia działalności)
            jest jeszcze ciąg dalszy w postaci, uogólnię, wsparcia technicznego, taki,
            powiedzmy, substytut inkubatora :). I z tego może korzystać masa osób, które o
            kursie nawet nie wiedziały (plus z innej rzeczy) - ponieważ podobna forma nie
            istnieje, nie umiem oszacować prawdopodobnego przyrostu zainteresowanych,
            jeszcze nie teraz.
            A czy koszt zakupu urządzeń typu dodatkowe telefony (będą nowi pracownicy), fax
            to koszty pośrednie?
            ---

Pęcherz można wyleczyć
            • 19.02.10, 09:13
              Koszty pośrednie to koszty niezwiązane ściśle z uczestnikami, ale i tak
              ponoszone przez realizatora, np. czynsz za wynajem biura projektowego, koszty
              rozmów telefonicznych w części odnoszącej się do realizacji projektu, koszt
              internetu. W takim rozumieniu koszt zakupu telefonów i faxu nie będzie kosztem
              pośrednim a kosztem urządzenia biura (koszt zakupu urządzeń biurowych).
              --
              Szymonidło
              • 19.02.10, 16:48
                Nawet jeśli dotyczy to rozbudowy biura? Bo siedziba/biuro jest, ale z racji
                zatrudnienia nowych osób do projektu trzeba więcej komputerów, telefonów. A
                jeśli część z komputerów idzie na realizację projektu, tzn. będzie używana
                podczas szkoleń, to jest to koszt projektu?
                --

Pęcherz można wyleczyć
                • 19.02.10, 18:13
                  Musiałabym zerknąć w wytyczne dot. kwalifikowalności kosztów, ale rozbudowa
                  biura nie wydaje mi się, aby była kosztem pośrednim. Co do komputerów, to zakup
                  nowych to koszt projektu, a w przypadku używania już posiadanych to koszt
                  projektu jest w postaci amortyzacji.
                  --
                  Szymonidło
                  • 19.02.10, 18:50
                    Dzięki. A z ciekawości, jeśli mogę, zajmujesz się dotacjami zawodowo czy masz
                    doświadczenie jako "składacz" :)?
                    --

Pęcherz można wyleczyć
                  • 19.02.10, 19:15
                    Doczytałam
                    www.pokl.lodzkie.pl/wps/wcm/res/poklarchiwum/export/sites/pokl/pl/download/Dokumenty/Wytyczne_w_zakresie_kwalifikowania_wydatkow_w_ramach_POKL_27_3_2009.pdf
                    Dotacjami zajmuję się (zajmowałam się) zawodowo od strony rozliczania wniosków,
                    sama ich nie pisałam, ale to było w poprzednim okresie finansowania. Teraz
                    wróciłam po wychowawczym i zajmuję się trochę czymś innym w tym samym miejscu
                    pracy, więc działam trochę na wyczucie ;)
                    Cytując wytyczne - koszty pośrednie obejmują koszty związane z obsługą
                    techniczną projektu, których nie da się przypisać do konkretnego zadania i mogą
                    obejmować koszty administracyjne (wymienione w wytycznych), nie mam tam
                    wymienionego sprzętu, chyba, żeby telefony pod materiały biurowe podciągnąć ;)
                    Natomiast zakup nowego sprzętu (telefony, komputery) można jako koszt
                    bezpośredni zadania potraktować, np. rekrutacja, koordynacja, zarządzanie
                    projektem (patrz. zał. nr 1 wytycznych - przykładowe koszty zadania), zależy,
                    jak te zadania masz opisane. Poza tym, jeśli jakiś koszt wymieniony w wytycznych
                    jako pośredni da się przypisać do zadania, to może on występować jako
                    bezpośredni. To samo dotyczy amortyzacji już posiadanego sprzętu, a
                    wykorzystywanego do projektu. Zależy więc wszystko, do czego chcesz używać
                    danego sprzętu i jak masz rozpisane zadania. Generalnie - da się koszt przypisać
                    do zadania - koszt bezpośredni, nie da się - pośredni.
                    --
                    Szymonidło
                    • 19.02.10, 20:53
                      Uff... skomplikowane to wszystko :). A mogę do Ciebie napisać na priv?
                      --

Pęcherz można wyleczyć
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.