Dodaj do ulubionych

Kindle (+ inne czytniki)

31.05.11, 07:58
W wątku okładkowym dla Kindla pojawiły się zapytania, co to w ogóle jest, więc może by tak założyć wątek ogólnokindlowy? Albo ogólnoczytnikowy?

Bo ja chętnie bym się dowiedziała od użytkowniczek-lobbystek, jak Kindle się sprawdza i czemu właśnie Kindle, a nie coś innego. Albo jak się sprawdzają inne czytniki.

Kolejne pytanie - czy któraś z Was kupowała e-książki na Amazonie? Bo na brytyjskiej stronie jest napisane, że e-książki są tylko dla UK, a reszta może kupować na amerykańskim Amazonie. Stąd moje pytanie - czy na tym amerykańskim Amazonie można bez problemu kupować książki, będąc w Polsce?

--
I znów znalazłam buty...
wyprzedaż allegrowa
Obserwuj wątek
    • marta_monika Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 09:07
      Mam Kindla WiFi 3G od 6 miesiecy i wprost uwielbiam to urzadzenie. Kupilam go z kilku przyczyn: zaczelo mi brakowac miejsca na ksiazki w domu; duzo podrozuje i lubie czytac na lotniskach i w samolotach, a ksiazki sa ciezkie; lubie czytac kilka ksiazek na raz; lubie miec dostep do internetu, a ekran komorki jest za maly; brakowalo mi dostepu do klasyki, a dzieki Gutenbergowi ma teraz setki ksiazek, ktore zawsze chcialam przeczytac; moge na nim sluchac ksiazek audio kupionych na audible.
      Czemu Kindle? Bo jest najpopularniejszy, bo Amazon ma ogromny wybor ksiazek, bo cena nie jest odstaszajaca (189 dolarow), bo latwo skonwertowac inne formaty na .mobi, bo bateria starcza na tydzien uzytkowania (bez uzywania wi-fi).
      Kupuje ksiazki na Amazonie bardzo czesto. Co tydzien dostaje oferte ksiazek za 2 czy 3 dolary i nie moge sie oprzec. Kupuje ksiazki i place w dolarach wiec zakladam ze sa z amarykanskiego Amazona ale co to za roznica z jakiego Amazona pochodza? Dostaje je przeciez w kila sekund bezposrednio na Kindla.
      Mam tez tysiace ksiazek po polsku po prostu "znalezionych" w sieci ;-)
      Polecam polskie forum uzytkownikow Kindla
      forum.eksiazki.org/amazon-com-kindle-f146/
      --
      Sprzedam plunge Tango Two Tone 30G i jasno-zielona balkonetke Eleanor 30G
      • yaga7 Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 09:11
        > Kupuje ksiazki i place w dolarach wiec zakladam ze sa z amarykanskiego Amazona ale co to za roznica z jakiego Amazona pochodza?

Różnicy nie ma, chodziło mi o to, czy można bez problemów na tym amerykańskim kupować, bo na angielskim mam wyraźnie napisane, że nie sprzedają kindlowych książek do krajów poza UK. A normalne książki poza UK sprzedają, stąd moje zdziwienie.

A za link do forum dzięki, poczytam.

I nie wiedziałam, że na nim też można słuchać książek ;)

--
        I znów znalazłam buty...
        wyprzedaż allegrowa - regularne dostawy
        • lolkalolka Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 10:03
          > Różnicy nie ma, chodziło mi o to, czy można bez problemów na tym amerykańskim k
          > upować

Można.

> A za link do forum dzięki, poczytam.

Ja jeszcze polecam www.swiatczytnikow.pl . Dużo pożytecznych informacji, mają też stronę na fb.
          Był już ten link, ale skoro mamy wątek o czytnikach, to powtarzam go tu.

> I nie wiedziałam, że na nim też można słuchać książek ;)

Można nawet muzyki słuchać w trakcie czytania, z tym, że to taka dodatkowa, skromna funkcja.

Ja jeszcze dodam od siebie, że wzięłam Kindle 3G ze względu na darmowy dostęp do internetu. przydaje się, choć oczywiście nie można go traktować jak podstawowego narzędzia, a jedynie awaryjne - funkcja jest dość okrojona, net działa powoli, na raz można mieć otwartą tylko jedną stronę, ale w sytuacjach podbramkowych na mieście - przydaje się.

• marciasek Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 11:07
            Czy inne czytniki tez mają ekrany w technologii elektronicznego papieru, jak Kindle? Bo to rewelacyjna sprawa jest, tylko nie podoba mi się sposób, w jaki K. obsługuje nienatywne formaty plików. Pytam zatem, czy istnieje coś lepszego.
            • szarsz Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 11:20
              Tak, ja mam Sony (kupowany przez all, bo Sony czytników w Polsce oficjalnie nie sprzedaje), ma e-ink którejś tam już generacji. Do czytania potrzebne jest źródło światła, bo ekran nie promieniuje, można dokupić sobie okładkę z lampeczką, ale to jakąś straszliwą kasę kosztuje, więc na razie sobie radzę bez.
              Sony czyta wiele formatów plików, w tym rtfy, pdfy itp. co ma dla mnie duużo zalet, bo mogę czytać też swoje zawodowe dokumenty. Miałam obawy o nasze ogonki, ale też sobie z nimi radzi - tu sporo zależy od tego kto i czym robił pdfa, ja w razie czego przerabiam sobie w domu jeszcze raz.

Miałam sporo obaw kupując readera - no bo ja z tych, co nie potrafią czytać z ekranu monitora, ale okazały się na szczęście bezpodstawne. Z tego "czegoś" czytać się jak najbardziej da, bez problemów. Mój Sony nie ma takiej rozbudowanej klawiatury, jak Kindle ze zdjęcia w sąsiednim wątku, praktycznie cała wielkość czytnika to ekran (mój jest dotykowy, to nie reguła, nie wszystkie takie są). Bateria wg producenta ma trzymać miesiąc, u mnie wytrzymuje 3 tygodnie ciągłego czytania - wyrywamy sobie go z mężem z rąk :)
              Wady - jest droższy niż Kindle, ale już tańszy niż regał na książki na zamówienie i nowy pokój, żeby ten regał wstawić :) Ja go uwielbiam.
              • lolkalolka Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 11:41
                > Tak, ja mam Sony (kupowany przez all, bo Sony czytników w Polsce oficjalnie nie
                > sprzedaje), ma e-ink którejś tam już generacji. Do czytania potrzebne jest źró
                > dło światła, bo ekran nie promieniuje, można dokupić sobie okładkę z lampeczką,
                > ale to jakąś straszliwą kasę kosztuje, więc na razie sobie radzę bez.
                > Sony czyta wiele formatów plików, w tym rtfy, pdfy itp. co ma dla mnie duużo za
                > let, bo mogę czytać też swoje zawodowe dokumenty. Miałam obawy o nasze ogonki,
                > ale też sobie z nimi radzi - tu sporo zależy od tego kto i czym robił pdfa, ja
                > w razie czego przerabiam sobie w domu jeszcze raz.

No właśnie, z formatami różnie bywa.
                Kindle niby czyta pdfy bezpośrednio, ale nie skaluje. Efekt jest kiepski, więc ja wszystkie pdfy i rtfy przerabiam.
                PDFy w programiku "PDFtoEPUB", a RTFy w Calibre.
                Swoją drogą polecam Calibre (darmowy program) do zarządzania swoją biblioteką kindlową - wygodne, pozwala wysyłac pliki na Kindla z poziomu programu, dodawać im metadane, okładki. Radzi sobie też z konwersją rtfów (przy zaznaczeniu odpowiednich opcji); gorzej z pdfami, dlatego do pdfów używam programu j.w.

Przy odrobinie wprawy i paru sztuczkach konwersja i edycja idzie ładnie i bardzo szybko, ja wczoraj wieczorem wrzuciłam na Kindla kilkadziesiąt nowych plików :)
                  • lolkalolka Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 12:37
                    Ładuję przez usb. Jak na razie wystarcza mu czas ładowania podczas zrzucania plików (ok 1/2 h dziennie).
                    W wersji europejskiej nie ma wtyczki "gniazdkowej" w zestawie; można dokupić, z tym, że w Polsce jest tańsza, niż na Amazonie.
                    Ja mam wersję US i mam wtyczkę gniazdkową, taka nakładaną na tę usb, ale amerykańską :D
                    • besame.mucho Re: Kindle (+ inne czytniki) 05.06.11, 21:07
                      Możesz kupić przejściówkę :). Mam trochę sprzętu kupowanego za granicą w krajach z innymi wtyczkami i nie chciałam niepotrzebnie kupować tych samych sprzętów w Polsce - w każdym większym sklepie elektronicznym (Saturn, itd) dostaniesz za grosze taki wtyczki co z jednej strony mają nasze polskie wypustki, a z drugiej dziurki na wtyczki angielskie, amerykańskie, włoskie, itd.
                      --
                      Dobrze dobrany stanik
              • marciasek O! 31.05.11, 12:07
                1. Jeśli możesz wrzuć linka lub symbol modelu :)
                2. Kindle pdfy wyświetla, ale nie nawiguje i nie potrafi dopasować szerokości strony do swojego ekranu. Czy Sony sobie z tym radzi? Czy linki w spisie treści pdfa sa aktywne?
                3. Czy możesz opisać, w jaki sposób przerabiasz sobie pliki w domu jeszcze raz? Chodzi mo o te ze skopanymi ogonkami.

Z góry uprzejmie dziękuję :)

szarsz napisała:

> Tak, ja mam Sony (kupowany przez all, bo Sony czytników w Polsce oficjalnie nie
                > sprzedaje), ma e-ink którejś tam już generacji. Do czytania potrzebne jest źró
                > dło światła, bo ekran nie promieniuje, można dokupić sobie okładkę z lampeczką,
                > ale to jakąś straszliwą kasę kosztuje, więc na razie sobie radzę bez.
                > Sony czyta wiele formatów plików, w tym rtfy, pdfy itp. co ma dla mnie duużo za
                > let, bo mogę czytać też swoje zawodowe dokumenty. Miałam obawy o nasze ogonki,
                > ale też sobie z nimi radzi - tu sporo zależy od tego kto i czym robił pdfa, ja
                > w razie czego przerabiam sobie w domu jeszcze raz.
                >
                > Miałam sporo obaw kupując readera - no bo ja z tych, co nie potrafią czytać z e
                > kranu monitora, ale okazały się na szczęście bezpodstawne. Z tego "czegoś" czyt
                > ać się jak najbardziej da, bez problemów. Mój Sony nie ma takiej rozbudowanej k
                > lawiatury, jak Kindle ze zdjęcia w sąsiednim wątku, praktycznie cała wielkość c
                > zytnika to ekran (mój jest dotykowy, to nie reguła, nie wszystkie takie są). Ba
                > teria wg producenta ma trzymać miesiąc, u mnie wytrzymuje 3 tygodnie ciągłego c
                > zytania - wyrywamy sobie go z mężem z rąk :)
                > Wady - jest droższy niż Kindle, ale już tańszy niż regał na książki na zamówien
                > ie i nowy pokój, żeby ten regał wstawić :) Ja go uwielbiam.
                • yaga7 Re: O! 31.05.11, 12:52
                  Tak, tak, ja też chcę się dowiedzieć, co za model :)

Aha, ale książek kupowanych nie trzeba przerabiać na żadne formaty?? Czy też je trzeba przerabiać??
                  --
                  I znów znalazłam buty...
                  wyprzedaż allegrowa - regularne dostawy
                  • marciasek Re: O! 31.05.11, 13:33
                    A, to zależny od czytnika (co obsługuje) i od książek (w jakim są formacie).

Jak kupisz na Amazonie i wsadzisz do Kindla to będzie działało. Musi działać.

Jak kupisz w innym sklepie, format może być różny. Wtedy Kindle może ew. wymagać przeróbki, a inne czytniki - nie wiem.

Nie wiem, co się dzieje, kiedy książkę z Amazona wprowadzi się do czytnika innego niż Kindle - działa, czy nie? Wie ktoś?
                    • lolkalolka Re: O! 31.05.11, 14:03

Znalazłam jeszcze takie porównanie odtwarzanych formatów:

Czytnik Producent Odtwarzane formaty
                      Kindle3 Amazon AZW, PDF, TXT, MOBI, PRC
                      Nook Barnes&Noble EPUB, PDF, PDB, JPG
                      PRS-600 Sony EPUB, PDF, TXT, RTF, DOC, LRX, LRF
                      iRiver Story Iriver EPUB, PDF, TXT, DOC, PPT, XLS, HWP
                      PocketBook 302 PocketBook EPUB, PDF, FB2, TXT, RTF, HTML, PRC, CHM, DJVU, DOC
                      Kobo eReader Kobo EPUB, PDF
                      BeBook Neo Endless ideas EPUB, PDF, TXT, HTML, RTF, MOBI, CHM, PDB
                      Alex Reader Spring Design EPUB, PDF, TXT, HTML
                      Novel Pandigital EPUB, PDF
    • madzi1 Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 13:05
      A ja bym się chciała dowiedzieć czy dam rade na Kindlu otworzyć ebooki kupione np. w empiku. Bo empik sprzedaje tylko format epub i pdf. Mówicie, że Kindle sobie z pdfami nie radzi? Epub nie czyta, ale może można to przerobić na jakiś inny format?
      • lolkalolka Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 13:07
        Zarówno pdfy jak i epuby można przerobić na format łykany przez Kindla czyli .mobi.
        Tyle, że w książkach z innych księgarni zdaje się sa dodatkowo zabezpieczenia DRM. Wiem, że możńa je zdjąć, ale szczegółów nie znam.

W ogóle to trochę paranoja, że każda księgarnia wspiera tylko jeden rodzaj czytnika :/
        • marciasek Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 16:17
          z pedeefami to jest tak, że jeśli mają klasyczne zabezpieczenia (tzn. wymagane hasło pełnego dostępu), to można je zdjąć online, ale jeśli są profesjonalnie zabezpieczone i do otwarcia wymagają doinstalowania wtyczki do akrobata to już gorsza sprawa.
          • anna-pia Re: Kindle (+ inne czytniki) 06.06.11, 11:58
            Istnieje program PDF Password Remover, zdejmuje hasła w przypadku zwykłego zabezpieczenia, wystarcza do dokumentów wyedytowanych przez oficjalne organy (takich, gdzie np. nie można skopiować zawartości).

--
            urodziłem się innym rodzicom

Dekolt po 35 r.ż.
      • bluemacia Re: Kindle (+ inne czytniki) 13.08.12, 10:59
        madzi1 napisała:

> A ja bym się chciała dowiedzieć czy dam rade na Kindlu otworzyć ebooki kupione
        > np. w empiku. Bo empik sprzedaje tylko format epub i pdf. Mówicie, że Kindle so
        > bie z pdfami nie radzi? Epub nie czyta, ale może można to przerobić na jakiś in
        > ny format?

To nie jest prawdą. Empik sprzedaje też w formacie mobi - tylko mają to tak głupio rozwiązane, że każdy format jest odrębną pozycją. Ja w każdym razie kupuję w mobi na empik.com :)
    • agafka88 Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.05.11, 13:29
      Tu jeszcze archiwalny wątek:
      forum.gazeta.pl/forum/w,86228,106682382,106683167.html?v=2&f=86228&w=106682382&a=106683167&wv.x=0
      Ja mam sony prs-505, jest dużo prostszy niż Kindle, ale jestem zadowolona. Mam go już 1,5 roku. Bateria cały czas trzyma się dobrze, starcza na przeczytanie 5-7 kilkusetstronicowych książek, brak awarii jak do tej pory.
    • amused.to.death Re: Kindle (+ inne czytniki) 04.06.11, 18:32
      Ja mam Kindle od niedawna i jestem nim absolutnie zachwycona.
      Wcześniej od Amazonu odstraszało mnie czekanie, koszty przesylki, a w końcu i to, że kurierem wysyłali (nie korzystam z wysyłek kurierem).
      Kindle rozwiązał te problemy. Dużym plusem jest też to, że teraz na wakacje wezmę mnóstwo książek, a nie tylko dwie po to, żeby za kilka dni szukać gdzie można coś kupić/wymienić.

Dziś kupiłam sobie słownik hiszpańsko-angielski aby ułatwić sobie naukę hiszpańskiego - klikam na słówko i pojawia się tłumaczenie - rewelacja.

Mały, poręczny:)

a co do wtyczki to okazało się, że pasuje mi ładowarka od ipoda:)
      --
      a tak było w Meksyku... - zdjęcia i słów parę:)
      • sylwiastka Re: Moj nowy przyjaciel NOOK 22.06.11, 21:30
        Sama sobie na post odpowiem. Kupiłam Nooka, czytnik księgarni Barnes&Noble. Mam wersję Wi-Fi.
        Jest to pierwsza wersja tego czytnika, w tej chwili w ofercie jest jeszcze Simple touch reader (mniejszy, lżejszy, lepszy ekran, ale bez dodatków) i Nook color będący tabletem z ekranem LCD.

Mój Nook ma dwa ekrany, duży (6 cali), bezdotykowy w technologii e-ink oraz mały, dotykowy LCD, który służy do obsługi urządzenia. Czyta się na nim doskonale i już wiem, że całkowicie przejdę na ebooki (przy mojej mobilności papierowe książki stanowią pewien balast). Dodatkowo ma przeglądarkę internetową i odtwarzacz MP3 (nowa wersja nie ma tych dodatków). Ma mniej bajerów niż iphone, ale jedną miażdżącą zaletę - nie dzwoni! Wybrałam wersję WiFi a nie WIFI+3G, bo 3G działa na terenie USA wyłącznie.

Czytnik odtwarza najpopularniejsze formaty EPUB i PDF, nie jest bardzo związany z księgarnią B&N (jak Kindle z Amazonem). Cena bardzo adekwatna do jakości: 120USD
        Bezpośrednio na urządzenie można ściągać książki kupione w księgarni B&N, pozostałe ładuje kopiuje się z komputera.

Inne recenzje:
        blog.marcinhlybin.com/nook-czytnik-ebookow-ktory-zgniecie-kindle
        www.dobreebooki.pl/eCzytniki.php?strona=barnes_noble_nook
        --
        Ja w USA
    • lavaenn Help! - wybór czytnika 12.12.11, 11:17
      Wymyśliłam sobie prezent na święta, tylko muszę wiedzieć dokładnie co chcę... ale LWW, prawda?

Czytnik mi potrzebny wyłącznie do zwykłych pdfów, bajerów typu wifi, filmy itd i tak nie będę używać - teraz czytam na laptopie, ale on jest zdecydowanie niemobilny ;) Nie musi być dotykowy (nie przepadam), za to dobrze by było gdyby miał jakąś gwarancję. Budżet jaki mam do dyspozycji to max. 500 zł i to chyba największy problem. Jest sens szukać najtańszego e-papieru czy lepiej wybrać lcd ze średniej półki? Ma ktoś doświadczenie z Kindle sprzedawanymi na allegro?
      • alex_k Re: Help! - wybór czytnika 12.12.11, 11:42
        Ja właśnie dostałam Kindla z Amazona. Kosztował w finale tyle, ile zapłaciłabym na Allegro, ale uznałam, że mimo wszystko a Amazon.com bezpieczniej.
        Przyszedł dokładnie po 6 dniach od dnia zakupu, więc jeśli chodzi o czas, to pewnie porównywalnie z Allegro.
        Zakup był tak banalnie prosty, że byłam naprawdę zaskoczona.
        --
        Jak odszukać "tego przeklętego motyla, który-trzepocząc skrzydełkami-powoduje wszystkie burze, jakie nas nachodzą, i zmusić go, żeby przestał"?
      • anulla1974 Re: Help! - wybór czytnika 12.12.11, 12:05
        Mi zależało na e-papierze. I to był dobry wybór - chciałam by oczy trochę odpoczęły. Z amazona dużo książek nie kupuję, mam kilka e-booków z którymi Kindle mógłby mieć problem więc zdecydowałam się na najtańszego Irivera - Iriver Story.
        Tu opis
        --
        64/80
        Lubię balkonetkę.
      • agafka88 Re: Help! - wybór czytnika 12.12.11, 13:29
        Ja już 2 lata mam Sony prs 505, działa bezawaryjnie i nie mogę na niego narzekać. PDFy śmigają na nim bez problemu.

On jest właśnie jednym z pierwszych modeli i dlatego jest pozbawiony wszelkich bajerów w stylu ekranu dotykowego, ale do czytania sprawdza się świetnie.

Widzę, że na ebayu można go kupić za 90 funtów w kup teraz, gdybyś licytowała wyszłoby pewnie sporo taniej.

• szarsz Re: Help! - wybór czytnika 12.12.11, 16:15
        Dla mnie e-papier jest ważny, z lcd nie potrafię czytać, z e-papieru tak. Mam sonego z dotykowym ekranem, ale uważam, że nie jest on niezbędny, choć na pewno wygodny (namiastka przewracanai kartek). Wi-fi używam czasem, też bym sobie poradziła bez.
    • daslicht Kindle 4 12.12.11, 14:57
      Powinien przyjść do mnie jutro. Napiszę wrażenia z użytkowania. Mam nadzieję, że ekran nie okaże się zbyt mały. Niestety nie stać mnie na wersję z większym, ale może kiedyś...

--
      77/105 (70HH)
      Too big, too small, size does matter after all...
      It's dead, Jim
    • mefistofelia Re: Kindle (+ inne czytniki) 21.12.11, 02:06
      Mam pytanie do użytkowniczek Kindla.
      Zastanawiam się nad ufundowaniem sobie takiego cacka, mam jednak trochę wątpliwości. Otóż używałabym go głównie do czytania tekstów naukowych, które mam na kompie w postaci pdfów. Czy jest szansa, że będę mogła je bez problemu czytać na Kindlu?
      I druga sprawa- zależy mi bardzo na możliwości zaznaczania i robienia notatek (choćby szczątkowych- literka, ptaszek... cokolwiek). Czy jest to możliwe? Jeśli tak- wygodne? czy da się taki tekst z zaznaczeniami bezproblemowo wgrać z powrotem na komputer i tam odczytać?
      Będę wdzięczna za odpowiedzi :)
      • alex_k Re: Kindle (+ inne czytniki) 21.12.11, 09:15
        Zaznaczać na bank możesz. Pdf z kompa chyba też, przez program Calibre (darmowy z netu), z powrotem na kompa raczej też.
        Mam Kindla i moje jego używanie sprowadza się li i jedynie do czytania, a technicznie (wgrywanie ksiażek i takie tam) obsługuje mi go moje dziecko, bo ja zupełnie noga techniczna jestem, a dziecię wprost przeciwnie.
        Jeśli mądrzejsza głowa do wieczora ci nie odpowie, wieczorem wypytam syna co i jak, i ci dokładnie napiszę.
        Od siebie mogę tylko dodać, że absolutnie uwielbiam mojego Kindla :-)
        --
        Jak odszukać "tego przeklętego motyla, który-trzepocząc skrzydełkami-powoduje wszystkie burze, jakie nas nachodzą, i zmusić go, żeby przestał"?
      • mszn Re: Kindle (+ inne czytniki) 21.12.11, 12:58
        Jestem w tej samej sytuacji, książki czytam papierowe, ale mam już dosyć drukowania artykułów do pracy.

Kolega ze studiów kupił sobie ten:
        www.amazon.com/dp/B002GYWHSQ/ref=sa_menu_kdpm3
        I był zachwycony, mógł wyświetlać całą stronę artykułu. Bardzo ładnie to wyglądało, ale nie bawiłam się za długo.

Na tym najmniejszym Kindlu wyświetlanie pdfów wygląda na bardzo denerwujące, praktycznie nie ma szans na czytanie strona po stronie. W najlepszym przypadku będziesz musiała odwracać ekran na bok, żeby widzieć całe linijki tekstu i przesuwać tekst tylko góra-dół. W najgorszym przypadku będzie trzeba ustawić taki zoom, że w trakcie czytania trzeba będzie przesuwać prawo-lewo i góra-dół - ja bym rzuciła tym o ścianę po pół strony.
        Do takiego zoomowania lepszy wydaje się iPad, no ale to nie jest e-ink.

Popatrz sobie na youtubie, jest sporo filmów z recenzjami i przykładami, jak wyświetlają się pdfy.

--
        logiczka.blogspot.com
        • mefistofelia Re: Kindle (+ inne czytniki) 22.12.11, 23:50
          Dzięki za odpowiedzi :)
          Jestem mile zaskoczona youtubem. W życiu bym nie pomyślała by tam poszukać. Filmiki tego użytkownika www.youtube.com/user/TheeBookReader są bardzo pomocne.
          Ostatecznej decyzji jednak nie udało mi się podjąć. Najbardziej przekonał mnie do siebie Kindle Touch... już miałam kupować kiedy zauważyłam, że wysyłają tylko w obrębie Stanów :/ Dziwna polityka firmy, a ja nie jestem na tyle zdeterminowana by przez nią szukać pośredników.
          Kindle z guziczkami zdaje się być znacznie mniej wygodny w użytkowaniu (zwłaszcza przy robieniu notatek).
          DX natomiast wygląda świetnie, ale mnie na niego nie stać.
      • mefistofelia Re: Kindle (+ inne czytniki) 01.01.12, 16:30
        Wyjawię, że w końcu złamałam się i kupiłam sobie Kindla 3. Po kilkudniowym użytkowaniu wrażenia mam bardzo dobre. Wprawdzie około dnia zajęło mi znalezienie odpowiedniego programu do obróbki pdfów ale na szczęście się udało :) Zwycięzcą okazał się pdfmasher.
        Poradził sobie z większością pdfów, którym nie podołał Calibre i PdftoEpub. W porządku działa też amazonowa konwersja. Nie wiem jak z bardziej skomplikowanymi pdfami. Większość moich jest bez ilustracji i ma tekst w jednej kolumnie, więc zasadniczo nie powinny powodować problemów.
        Z jednym wielokolumnowym nie poradził sobie żaden z programów, które testowałam, ale jakoś przeżyję jego brak na kundlu. Gdybym czytała głównie teksty techniczne pewnie miałabym problem.
        Jak na razie czytnik zaspokaja wszystkie moje potrzeby. Jestem zachwycona słownikiem. Zaznaczanie i robienie notatek też jest bajecznie proste. Nie wiem jeszcze jak z eksportowaniem tekstów z podkreśleniami na komputer. Podejrzewam, że może to być problematyczne. Jednak wszystkie notatki i zaznaczenia pojawiają się w jednym folderze, który na pewno można otworzyć na kompie. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Jeden poważny minus to to, że kupowanie książek na Amazonie jest stanowczo zbyt proste. Całe szczęście, że mój Kindle jest bez 3G, więc nie będę mogła robić zakupów wszędzie.
    • klymenystra Re: Kindle (+ inne czytniki) 23.12.11, 09:24
      Dostalam czytnik Prestigio, bez ekranu dotykowego i jestem bardzo zadowolona. Jest wygodny w obsludze, intuicyjny, odtwarza kilka formatow, mozna tez wgrac zdjecia i sluchac muzyki (z tym, ze zdjecia sa czarno biale oczywiscie :)). Bateria jest wytrzymala.
    • aaravis Re: Kindle (+ inne czytniki) 31.12.11, 19:16
      Wątek znowu na górze więc się pochwalę: Kindla3 pod choinką znalazłam :D. Świetna rzecz, czytam zazwyczaj w poziomym ustawieniu (bo ja ślepa), na razie głównie pdf z różnych źródeł lub przekonwertowane na pdf docki (tutaj przed drukowaniem do pdfa zwiększam czasem czcionkę, jak wspomniałam ślepa jestem). Ponieważ urządzenie ma normalną klawiaturę a nie ekran dotykowy to je kocham. Bateria trzyma tydzień (Chyba że ktoś nie wyłączy wifi przed wejsciem do samolotu, wtedy to kilka godzin). Pojemność 3G, czyli ogrom.
    • elftherinii Onyx 01.01.12, 15:21
      Ja mam od kilku miesięcy czytnik Onyxa model z e-papierem, wifi, dotykowym ekranem (rysik), funkcją notatek, syntezatorem mowy i pewnie z milionem innych bajerów. Czyta w zasadzie chyba wszystkie dostępne formaty (zabezpieczone i nie), można podpiąć karte SD i w zestawie miałam pseudoskórzane etui.

Korzystam z niego raczej rzadko, z powodu ogólnego braku czasu na czytanie, więc na razie przeczytałam na nim około 7-8 książek. Czyta się wygodnie (chociaż tempo czytania mi spadło, przy moim nie jest to problemem, ale dla niektórych może być. Nie wiem jak jest z technikami szybkiego czytania na czytnikach), powiększenia tekstu też są w porządku, problem miałam może z jedną książką (ze zdjęciami). Zupełnie zbędną zabawką są notatki i podkreślenia - działają tylko na oryginalnym rozmiarze (zazwyczaj za małym do czytania). Syntezator jest fajną opcją- czyta bardzo ładnie i "ludzko", czasami sobie oczywiście nie radzi - chyba poległ chociażby na Dumbledorze ;) Internet działa w porządku, chociaż ładowanie stron bez stopniowych przejść jest nieco egzotyczne.

Żeby nie było tak kolorowo: na początku miałam z nim małe problemy. Oczywiście pierwszy z dostępnością, generalnie do kupienia są w sieci Vobis ale ten konkretny model był dostępny w jednym sklepie w moich okolicach (gdzie jako okolicę rozumiem coś co nie jest dalej niż 60 km).
      Drugi problem był z baterią, która nie chciała się ładować. Wg forum o nim, to częsty problem. W trzecim salonie, jak już poszłam reklamować, w końcu ktoś zadzwonił do serwisu i okazało się, że możliwe jest zawieszenie się baterii - wystarczyło odkręcić klapkę i na 10 sekund wyjąć baterię. Od tego czasu chodzi bez zarzutu. Można to zrobić samemu bez utraty gwarancji.

onyx-ereader.pl/pl/boox-a60
      --
      elftherinii@yahoo.com
      • mariareis Re: Onyx 01.01.12, 23:17
        O, też mam Onyxa, tylko bez tych bajerów, chciałam go tylko do czytania - używam intensywnie, na przystankach, w autobusie i w domu też. Super jest ta oprawa pseudonotesowa, nie rzuca się tak w oczy w środkach komunikacji;). Dla mnie najważniejsze jest to, żeby czytał wszystko bez żadnych sprzeciwów i dodatkowego kombinowania. Ładnie powiększa, bateria długo trzyma (około tygodnia), z innych funkcji nie korzystam. Odsłuchałam sobie IVONĘ (polski syntezator) z ciekawości, całkiem niezłe, ma odpowiednią intonację i stosuje się do kropek i przecinków, myślę, że to dobre rozwiązanie dla osób niedowidzących lub niewidomych (nie wszystko jest przerobione na audiobooki). Można też oczywiście odsłuchiwać audiobooki, jesli ktoś lubi (ja nie), można jednocześnie czytać i słuchać - reklamują, że jest to dobra funkcja przy nauce języków - nie sprawdzałam. Onyxa poleciła mi koleżanka, która do tematu przygotopwała się profesjonalnie - podobno wygrał konkurs na najlepszy czytnik (ale nie pamiętam gdzie;) wydaje mi się, że chyba na Biblionetce), a ostatnio dorzuciła wieść, że podobnież Onyxy są najbardziej ekologiczne (ale na czym to polega i kto to stwierdził już nie wiem - ploty powtarzam;). W każdym razie ja jestem zadowolona, a ostatnio wyjątkowo - kończę czytać "Lód" Dukaja, który ma około 1200 stron wydanych jednorazowo i nawet czytanie w domu nastręcza trudności, nie mówiąc o autobusie.
        Kupiłam go w sklepie internetowym za 700 zł (wersja bez internetu i ekranu dotykowego).
        --
        Nie zawsze trzeba mieć za drania
        Tego, co jest innego zdania
    • heliamphora O co chodzi z robieniem notatek? 14.01.12, 23:51
      Oświećcie mnie, bom kompletnie niekumata. Jak to "robić notatki"? Takie coś da sie wstawiać, jak komentarze w Wordzie? Czy cos analogicznego dodawać do pdf-ów? I to rozumiem że tylko na tych czytnikach z ekranem dotykowym?

Przymierzam się do kupna jakiegoś czytnika, bo niedługo ilość książek w domu spowoduje, że bedę musiała spać na klatce schodowej. Tylko nie wiem, czym się kierować wybierając, a Wy o tylu rzeczach piszecie... Słownik, mp3, a jeszcze te notatki! A czytniki to mają Bluetooth, czy tylko wtyk usb?
      • mefistofelia Re: O co chodzi z robieniem notatek? 15.01.12, 20:11
        Robić notatki czyli robić notatki :) W dowolnym miejscu w tekście możesz kliknąć i dodać swój komentarz. Z tym , że w odróżnieniu od Worda nie pojawiają się one na marginesie tylko w oddzielnym pliku.
        No i działają tylko na czytnikowych formatach, więc nie na pdfach.
        Ja mam taki model(tylko bez 3G): www.amazon.com/gp/product/B004HZYA6E/ref=famstripe_kk3g z klawiaturką. W modelach bez możesz uruchomić klawiaturę ekranową i wybierać poszczególne literki strzałkami, a w dotykowych paluchem.

Co do bluetootha, mój Kindle go nie ma. Ma natomiast WiFi i USB. Można na niego przesłać książki mailem, albo kupić w Amazonie przez czytnikową przeglądarkę. USB też oczywiście działa. Ja mam starszy model- bez 3G. Właściciele nowszego mogą korzystać z internetu prawie wszędzie, ja muszę się podłączyć do jakiejś sieci.
        Wydaje mi się, że w innych czytnikach przeważa samo USB.
        • heliamphora Re: O co chodzi z robieniem notatek? 15.01.12, 20:46
          O! Fajne. Ale czy to znaczy, że potem otwierając plik z ksiązką mogę jednocześnie otworzyć ten z notatkami i widzieć, gdzie coś dopisałam?

Ciekawe kiedy będzie możliwośc dopisania odręcznym pismem (rysikiem po ekranie dotykowym) notatki. Ach, to by było pięęęęękne...
          • mszn Re: O co chodzi z robieniem notatek? 15.01.12, 20:49
            Jestem pewna, że jakąś wersję takich "rysikowych notatek" da się wykonać na iPadzie. Oczywiście bez rysika, raczej w tej sposób: paluchem w miejsce na pdfie, wyskakuje ci klawiatura dotykowa.

--
            logiczka.blogspot.com
    • yaga7 Kindle DX 13.08.12, 06:35
      Czy któraś z Was ma może i użytkuje dużego Kindla DX?

Ostatnio u znajomych oglądałam normalnego Kindla i jednak jest on dla mnie ciut za mały...
      Nie zamierzam czytać w autobusach itp., bo rzadko nimi jeżdżę, więc argument, że mały Kindle jest bardziej poręczny w podróży, u mnie odpada. Doczytałam, że duży Kindle jest gorszy pod względem oprogramowania od małego Kindla, ale nie wiem, czy to ma znaczenie dla przeciętnego użytkownika, który chce tylko czytać książki czy gazety.

--
      allegro.pl/listing/user.php?us_id=470059
      • smallfemme Re: Kindle DX 14.08.12, 11:07
        A chcesz koniecznie Kindle? Jeśli tak, można w nim zawsze wgrać oprogramowanie z klasycznej trójki, było opisane na świecie czytników. A jak nie Kindle to może Pocketbook Pro? Oglądałam na WTK w maju, całkiem fajnie leżał w ręce.
        • yaga7 Re: Kindle DX 14.08.12, 11:10
          Ponoć Kindle jest ogólnie bezkonkurencyjny, więc to jakiś taki automatyczny wybór. No i wiem, jak wygląda - czyli mogłabym już kupować w ciemno, a inny czytnik musiałabym najpierw zobaczyć i pomacać, a potem kupić. Ale sobie sprawdzę tego Pocketbooka, o którym piszesz i porównam.

Tak, czytałam, że można wgrać oprogramowanie z trójki.

--
          • yaga7 Re: Kindle DX 14.08.12, 11:14
            Aha, już wiem, co jeszcze chciałam :)

A czy te Pocketbooki mają dostęp do netu? Bo z Kindlem jest fajnie o tyle, że jest bezpłatny dostęp do amazonowego sklepu, więc bezproblemowo można kupować książki, a ja i tak pewnie będę wszystko czytać po angielsku. No i nie musiałabym niczego konwertować, kupuję i czytam.
            A rozumiem, że żeby kupić książkę na takiego Pocketbooka, to muszę iść do jakiejś innej onlajnowej księgarni, nie? ;)

--
    • kis-moho Coś nowego? 27.11.12, 13:16
      Dziewczyny, macie jakieś nowe doświadczenia? Szukam czegoś dla rodziców, niekoniecznie z netem, raczej touchscreen (ale to się zrobił chyba standard), ważne, żeby można było czytać książki, wygodnie (!) pdfy (dwukolumnowe), i prenumeraty np. Polityki (mają chyba pdf i epub). I żeby wszystko działało jak najszybciej i najprościej, jak najmniej konwertowania plików. Myślałam o jakimś podstawowym Kindlu, ale te formaty mnie odstraszają. Może Nook albo Sony?
      Luby szuka za to czegoś zdecydowanie z ekranem dotykowym, słownikiem, dostępem do netu (wi-fi wystarczy). Konwertowanie plików nie stanowi problemu. Macie doświadczenia z Kobo? Bo to teraz ma na oku.
      Ja za to jako jedyna w rodzinie trwam przy papierze :o)
      • yaga7 Re: Coś nowego? 27.11.12, 13:41
        A rodzice chcą taki normalny mały czytnik typu 6 cali, czy jakiś większy?

Bo jak większy, to ja mogę spokojnie polecić M92 Onyx Boox. Duży, prosty w obsłudze (nie formatuję żadnych plików, czyta epuby i pdfy). Wadą na pewno jest ekran - w sensie, że jest mało "touchowaty", spokojnie można używać bez rysika, bo ma niewiele opcji.
        Luby ma też Onyxa, ale małego i tam już ekran jest porządny, sam czytnik też ma więcej funkcji.

--
        Buty i staniki :)
        • kis-moho Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:33
          > A rodzice chcą taki normalny mały czytnik typu 6 cali, czy jakiś większy?

Chyba jeszcze nie wiedzą :o) ale wydaje mi się, że to nie jest najważniejszy parametr. Dzięki za namiary na Onyxa, tego jeszcze nie miałam na moim radarze, popatrzę co on tam ma.
      • smallfemme Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:28
        Obejrzyj ofertę Pocketbooków, miałam je w rękach tylko podczas targów książki, ale wyglądały całkiem obiecująco. Mi osobiście podobał się też Cybook. Są mniej rozpoznawalne niż Kindle, Nook czy Sony, ale przyjemne w użyciu.
        • kis-moho Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:36
          > Obejrzyj ofertę Pocketbooków, miałam je w rękach tylko podczas targów książki,
          > ale wyglądały całkiem obiecująco.

Z pocketbookami jest tak - 360Plus wchodziłby w grę, aczkolwiek nie ma ekranu dotykowego, co jest jednak chyba minusem. Wszelkie Pro to nie jest nasza kategoria cenowa, jak mam płacić 300+ euro za e-book, to wolałabym kupić tablet.
          Cybook Odyssey rozważam. Wiesz, jak w nim wygląda opcja słowników?
          • sylwiastka Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:47
            kis-moho napisała:

> Z pocketbookami jest tak - 360Plus wchodziłby w grę, aczkolwiek nie ma ekranu d
            > otykowego, co jest jednak chyba minusem.
            Dla mnie to jest plus. Nie smaruje palsami ekranu, ktory sluzy do czytania. Tak, mozna umyc, ale jednak mi kazde paluchy by przeszkadzaly. dlatego odrzucilam wszystkie czytniki z jednym dotykowym ekranem.
            • kis-moho Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:49
              > Dla mnie to jest plus. Nie smaruje palsami ekranu, ktory sluzy do czytania. Tak
              > , mozna umyc, ale jednak mi kazde paluchy by przeszkadzaly. dlatego odrzucilam
              > wszystkie czytniki z jednym dotykowym ekranem.

OK, dzięki, muszę podać dalej do rozważenia. Ty masz Nook, prawda? Wiesz, czy go można dostać gdzieś w Europie (nie na ebay-u), czy tylko w Stanach?
              • sylwiastka Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:57
                Tak mam Nooka, ale juz tego modelu nie produkuja. Kupilam go w Stanach w ksiegarni Barnes & Noble. Teraz nowe Nooki maja ekran dorykowy.
                http://theandroidsite.com/wp-content/uploads/2010/04/nook_1.jpg

Moze uda ci sie znalezc na allego czy innych ebayach, ludzie je sprowadzali do Europy.
                • kis-moho Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:59
                  sylwiastka napisała:

> Moze uda ci sie znalezc na allego czy innych ebayach, ludzie je sprowadzali do
                  > Europy.

Nie, ma być ze sklepu, z gwarancją itd. Żałuję, bo Nook całkiem mi się podoba, cenowo też jest chyba przyjazny (chyba 99 USD za Simple Touch).
          • ochanomizu Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:52
            >jak mam płacić 300+ euro za e-book, to wolałabym kupić tablet.
            No ale tablet na jednym ładowaniu wytrzyma dzień-dwa (kolorowy wyświetlacz i inne wodotryski), a czytnik 3-4 tygodnie.
            • kis-moho Re: Coś nowego? 27.11.12, 14:58
              > No ale tablet na jednym ładowaniu wytrzyma dzień-dwa (kolorowy wyświetlacz i in
              > ne wodotryski), a czytnik 3-4 tygodnie.

Ładowanie dla mnie (znaczy dla obdarowywanych) nie jest szczególnym problemem.
              Tablet to oczywiście zupełnie inna bajka, i nie to, czego szukamy, ważny jest przyjazny oczom wyświetlacz. Natomiast przy podstawowych potrzebach obdarowywanych (czyli czytanie kilku rodzajów plików, do książek, pdfów i ewentualnie prenumeraty gazet) nie wydaje mi się sensowne wydawanie tak grubej kasy na e-book.
              Luby szuka sobie sam czegoś, co mu odpowiada, ale wydaje mi się, że on z kolei wybrałby tablet, gdyby miał przeznaczony na to aż tak duży budżet, ale tu mogę się mylić. Ogólnie w obydwu wypadkach szukamy czegoś do max. 200 euro, przy czym wyższą sumę musi coś naprawdę uzasadniać.
              • izas55 Re: Coś nowego? 27.11.12, 17:18
                Dla mnie osobiście (starsza ;-) pani w okularach spędzająca dzień przed komputerem) do czytania odpadają tablety i inne czytniki z wyświetlaczami LCD i podobnymi. Bardzo mi się męczą przy nich oczy. Czytniki e-booków z elektronicznym papierem czyta się jak papier i nie męczy mi się tak wzrok.
                Miałam Onyxa, ale mimo pokrowca zbił mi się ekran gdy miałam go w torbie. Był fajny, z rysikiem i dotykowym ekranem, WiFi i przeglądarką internetową. Bardzo dobrze czytał PDFy i je przeskalowywał. Nie pamiętam teraz modelu
                Teraz mam najmniejszego Kindla, kupionego na Amazonie z Polski. Jestem bardzo zadowolona, wygodnie mi się na nim czyta. Ma jedną wadę - nie przeskalowuje czcionki w plikach PDF i czyta pdfy jak obrazy a nie pliki tekstowe. Ale muszę przyznać, że nigdy nie czytałam niczego w PDFie na nim. Kupiłam go w marcu. Ładowałam może 3-4 razy!
                --
                Klub Nieanonimowych Lakieroholiczek
                Klub Nieanonimowych Lakieroholiczek na Facebooku
                • kis-moho Re: Coś nowego? 27.11.12, 17:21
                  > Teraz mam najmniejszego Kindla, kupionego na Amazonie z Polski. Jestem bardzo z
                  > adowolona, wygodnie mi się na nim czyta.

Powiedz, musisz przesuwać stronę, żeby móc czytać przy sensownej (standardowej, jak na ekranie czy w gazecie) wielkości czcionki, czy mieści Ci się cała strona?
                  • izas55 Re: Coś nowego? 27.11.12, 17:27
                    Nie, mam książki w formacie epub. Tam nie ma czegoś takiego jak klasyczna strona. W zależności od ustawienia wielkości czcionki masz albo 2 albo 102 zdania na wyświetlaczu.
                    Na dole strony jest pasek, który pokazuje procentowo gdzie jesteś. Jak mi się uda zrobić zdjęcie to ci pokażę.
                    Czegoś takiego nie robi przy PDFach i stronę trzeba przesuwać. Ale książek w PDFach raczej jest b. mało
                    --
                    • kis-moho Re: Coś nowego? 27.11.12, 17:33
                      > Nie, mam książki w formacie epub. Tam nie ma czegoś takiego jak klasyczna stron
                      > a. W zależności od ustawienia wielkości czcionki masz albo 2 albo 102 zdania na
                      > wyświetlaczu.
                      > Na dole strony jest pasek, który pokazuje procentowo gdzie jesteś. Jak mi się u
                      > da zrobić zdjęcie to ci pokażę.

A, no to swietnie. Moze to rozwiaze problem - pojawila sie obawa, ze 6 cali to moze byc malo, a wybor w wiekszych wyswietlaczach jest bardzo ograniczony... Dzieki wielkie.
                      Sprawe pdf-ów obdarowani musza przemyslec, bo byc moze beda ich uzywac, a wtedy wielkosc ekranu moze miec znaczenie.
                        • izas55 Re: Coś nowego? 27.11.12, 17:54
                          To okładeczka kupiona na Allegro, żeby zabezpieczyć delikatny wyświetlacz. Muszę sobie kupić inne, żeby mi pasowały do koloru torby ;-)
                          A sam kindle jest szary.
                          --
                • yaga7 Re: Coś nowego? 27.11.12, 17:52
                  Dla mnie (mniej starszej pani ;)) do czytania tablety również odpadają, podobnie jak małe (sześciocalowe) czytniki, bo na tych małych czytnikach muszę tak bardzo powiększać czcionkę, że naprawdę dziwnie to wygląda i nie jest to wygodne. Do tego dość szybko czytam, więc przy dużej czcionce i małym czytniku szybko klikam, co nie jest wygodne.

Na swoim dużym czytniku czytałam pdfy i zasadniczo było ok. Aczkolwiek chyba Polityka ma format pdfowy i tu już jakoś mi nie było wygodnie, epub był lepszy.

--
                  • izas55 Re: Coś nowego? 27.11.12, 17:58
                    Mi się bardzo wygodnie czyta taką wielkość czcionki jaka jest na ostatnim zdjęciu z opcjami ustawień.
                    A ten mały kindle dla mnie ma tą zaletę że jest leki i spokojnie da się go obsługiwać jedną ręką. Ten duży był na tyle ciężki, że musiałam używać obydwu rąk.
                    --
                    • yaga7 Re: Coś nowego? 27.11.12, 18:03
                      Tak, to wtedy czcionka jest jest ok, ale mam za mało słów w wierszu i to już nie jest wygodne ;)

Ważne jest po prostu, żeby dopasować czytnik do siebie i swoich potrzeb - w recenzjach ludzie piszą, że duże czytniki są dla nich za duże i za ciężkie, a dla mnie to wielkość idealna. Itp.
                      Z czytnikiem nigdzie nie jeżdżę, nie czytam w autobusach, więc mały byłby dla mnie za mały.

Dobrze, że nie słuchałam znajomych mówiących, że kupuję za duży czytnik i że będzie niewygodny. Może dla nich byłby, dla mnie jest idealny :)

--
          • smallfemme Re: Coś nowego? 28.11.12, 00:13
            Nie wiem jakie modele to pro, ja oglądałam te z serii 6XX, nie pamiętam które dokładnie, bo od maja trochę czasu minęło, ale ceny mnie nie przeraziły (porównywałam z kupionym miesiąc wcześniej Kindle Touch). Z tego co mam na zdjęciach wychodzi że to < 600 zł.
    • kis-moho Słowniki 27.11.12, 13:35
      Jeszcze jedna rzecz - jak to jest ze słownikami w różnych czytnikach? Z jakiego języka na jaki? Czy to jest coś, co można sobie dodatkowo zainstalować?
    • magdalaena1977 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 16:09
      Wiecie co - myślałam sobie żeby kupić czytnik na święta - poczytałam recenzje, sprawdziłam ceny i wyszło mi , że klasyczny kindle za niecałe 500 zł to byłoby coś dla mnie.

A potem sprawdziłam ceny ebooków - i przeraziłam się. Większość anglojęzycznych nowości taniej wypadała kupowana jako hardcover w amazon.uk niż jako ebook w amerykańskim amazonie. Anglojęzyczne nie-nowości (ale nie stara klasyka) najtaniej wychodzą jako używane paperbacki z allegro.
      Starej klasyki nie ma tak dużo - tj. większość tego, co dobre z XIX wiecznej i wcześniejszej literatury już czytałam, ew. nie mam ochoty na więcej książek tego autora.

W przypadku polskich książek - bezkonkurencyjna (i darmowa) pozostaje gminna biblioteka, a jeśli kupuję książki to zwykle chcę móc je dać potem do przeczytania np. mamie czy przyjaciółce.
      --
      Magdalaena
      • kis-moho Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 16:14
        > A potem sprawdziłam ceny ebooków - i przeraziłam się.

Mi się wydaje, że ebooki nie są po to, żeby zaoszczędzić na książkach, bo wersje elektroniczne wcale nie są dużo ta tańsze. Mnie ebooki w ogóle nie ruszają, wolę papierowe wydania, ale wiele osób decyduje się na elektroniczne wersje z wygody.
        • magdalaena1977 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 17:21
          kis-moho napisała:

> > A potem sprawdziłam ceny ebooków - i przeraziłam się.
          >
          > Mi się wydaje, że ebooki nie są po to, żeby zaoszczędzić na książkach,
          > bo wersje elektroniczne wcale nie są dużo ta tańsze.

Ja mogę czytać z ekranu, ale istotną wartością papierowych książek jest to, że można je przechowywać i czytać przez długie lata (nie to co kasety video, które wyszły z użycia). Plus jest możliwość swobodnego dzielenia się książką z bliskimi, ew. także sprzedania na rynku wtórnym.

I wydaje mi się, że jeśli kupuję coś do czytania tylko na raz (bo tylko dla mnie i nie wiadomo, czy będzie działać za 10 lat), to powinno być wyraźnie tańsze niż produkt pełnowartościowy. Mam system piano i uważam, że jest super, zastanawiam się nad przedstawieniem się na elektroniczną Politykę, ale ja do gazet nie wracam, papierowe egzemplarze wyrzucałabym po przeczytaniu. Zresztą piano jest tańsze niż regularne kupowanie gazety.
          --
          Magdalaena
      • izas55 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 17:23
        Duża część starych książek jest w public domain. Ja na amerykańskim Amazonie widziałam tyle bezpłatnych książek że dużo czasu zajęłoby mi ich przeczytanie ;-). Poza tym amazon nie musi być jedynym źródłem książek na Kindla, a elektroniczne książki też można pożyczać tak jak zwykłe. A może (tak mi właśnie wpadło do głowy), biblioteki publiczne będą miały kiedyś dział z ebookami, może by za tym lobbować ;-)
        --
          • izas55 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 18:00
            I można to wszystko zabrać ze sobą na wakacje i czytać Dumę i Uprzedzenie nad jakimś angielskim stawikiem wypatrując pana D. Bez konieczności dźwigania biblioteczki w plecaku ;-).
            --
          • magdalaena1977 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 18:39
            yaga7 napisała:

> Dokładnie, bezpłatnych jest naprawdę sporo.

No właśnie wszystkie bezpłatne, jakie sobie ściągnęłam okazały się być nędznymi powieścidłami - takimi jak z kosza po 1 zł w hipermarkecie.

> Ja mam tyle klasyki do przeczytania, że hoho ;)

A co z klasyki polecasz do czytania? Poza kanonem lektur szkolnych, Jane Austen, Conan Doylem itp. (których od dawna znam).
            Bo mnie np. biblionetka nie daje nic z kategorii "klasyka polska", a z "klasyki obcej' tylko autorów, których książki w moim prywatnym rankingu dostały etykietkę - wybitne, ale trudne i niesympatyczne vide Czechow, Singer, Dostojewski.
            --
            Magdalaena
            • izas55 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 18:50
              Sama wyszukiwarka ebookow na amazonie wyrzuca 54 tysiące książek po wpisaniu free.
              Tu adresy innych miejsc
              www.amazon.com/b?ie=UTF8&node=2245146011
              W księgarniach też jest pełno gniotów
              --
            • yaga7 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:19
              > A co z klasyki polecasz do czytania? Poza kanonem lektur szkolnych, Jane Austen
              > , Conan Doylem itp. (których od dawna znam).

Na razie się akurat zabrałam za Holmesa, bo po polsku czytałam baaardzo niewiele, a w oryginale lubię czytać.
              Zresztą mam dużo książek właśnie do powtórzenia i przeczytania po angielsku - polskie wydania czytałam bardzo dawno, a teraz chętnie się zapoznam z oryginałem (Bronte, Austen, Dickens, Wells, Poe, London).

> Bo mnie np. biblionetka nie daje nic z kategorii "klasyka polska", a z "klasyki
              > obcej' tylko autorów, których książki w moim prywatnym rankingu dostały etykie
              > tkę - wybitne, ale trudne i niesympatyczne vide Czechow, Singer, Dostojewski.

Uwielbiam Dostojewskiego, dobrze, że mi przypomniałaś :)

A patrzyłaś sobie bezpośrednio tu: www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

--
              • izas55 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:32
                Ja też się zabrałam za klasykę w oryginale. Holmes w trakcie, Szekspir czeka, i to będzie baaaardzo długo trwało bo będzie chyba czytany ze słownikiem ;-). EA Poe. I nieustająco Austen i siostry Bronte.
                Na Dostojewskiego w orginale jestem zdecydowanie za cienka ;-) Choć może powinnam sobie przypomnieć, kiedyś Puszkin w orginale wchodził mi bez większego problemu.
                --
                • yaga7 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:38
                  Akurat Dostojewskiego będę czytać normalnie po polsku albo po angielsku (to by było ciekawe).
                  Aczkolwiek zawsze marzyłam o czytaniu Dostojewskiego w oryginale (przyznam się, że w podstawówce rosyjski bardzo lubiłam i strasznie żałowałam, że w liceum już go nie było ;)).

--
                  • izas55 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:53
                    Ja zdawałam maturę z tego Puszkina ;-), może w ramach rozrywki wrócę do czytania po rosyjsku. Ale dostojewski wystarczy mi chyba na resztę życia ;-)
                    --
                • magdalaena1977 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:46
                  izas55 napisała:

> Na Dostojewskiego w orginale jestem zdecydowanie za cienka ;-)
                  > Choć może powinnam sobie przypomnieć, kiedyś Puszkin w orginale
                  > wchodził mi bez większego problemu.

Dostojewskiego biorę pod uwagę w tłumaczeniu na polski (chociaż tłumaczenia też muszą być odpowiednio stare, żeby być za darmo). Zresztą ściągnęłam sobie na komórkę pierwszą część Prousta, ale jeszcze nie zabrałam się do czytania. Czy jeśli minęło prawie 20 lat, a ja jestem starsza i daj Boże dojrzalsza, to może spodoba mi się bardziej niż w liceum? Może Dostojewskiemu też należałoby dać drugą szansę?
                  --
                  Magdalaena
        • magdalaena1977 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 18:57
          izas55 napisała:

> elektroniczne książki też można pożyczać tak jak zwykłe. A może (tak mi
          > właśnie wpadło do głowy), biblioteki publiczne będą miały kiedyś dział z
          > ebookami, może by za tym lobbować ;-)

To byłoby super. Byłabym nawet gotowa zapłacić powiedzmy 10 czy 20 % ceny papierowej za możliwość czytania ebooka przez tydzień.
          --
          Magdalaena
          • izas55 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:18
            W Stanach taka usługa istnieje bibliotekach.
            W Polsce też miał powstać taki serwis, że za chyba 35zł można czytać do woli, ale nie zgodzili się na niego wydawcy.
            --
      • yaga7 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 17:55
        My kupiliśmy czytniki nie po to, żeby zaoszczędzić kasę na książkach, tylko żeby zaoszczędzić miejsce na półkach :)

Książki po prostu fizycznie przestały się nam mieścić, a trzymanie w szafie książek z ciuchami (tak, takie szafy też mamy) to jest jednak lekka paranoja, podobnie jak trzymanie książek na podłodze (bo nie ma miejsca na półkach).

Natomiast gdybym miała do wyboru, nadal bym kupowała książki papierowe. No ale niestety, najpierw musiałabym sobie kupić apartament 200m2 ;)

--
        • teresa104 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:07
          Czytnik mam co prawda od niedawna, ale właśnie dwóch jego zalet nie sposób przecenić:
          - ma się przy sobie morze książek, nie trzeba już przed wyjazdem dumać, co wziąć, i żeby aby nie za grube, ale żeby wystarczyło
          - całą klasykę ma się w tym maleńkim puzdereczku, a jak człowiek ma, jak ja, wpojone silne przekonanie, że nie ma domu bez tych wszystkich ramot, skazany jest na pogrzebanie żywcem i oddawanie każdej przestrzeni na książki. Kiedy pokazałam ojcu, co mam w tym jednym maleństwie, to przysiadł, a trudno starszego pana zakasować.

Ostatnio szukałam kilku klasyków, o których ciężko nawet w antykwariatach. A tu, tadam, wszystko w sieci mam! Bezkosztowo w dodatku. Kosztów czytnika nie liczę, bo ten podzielony na wszystkie te książki wychodzi groszowy.

Jeszcze nie umiem się przekonać, żeby nowe książki kupować w e-wersji, wyłazi ze mnie dinozaur, ale czuję zbliżający się przełom. Zwłaszcza jeśli i rynek się zmieni.
    • ananke666 Re: Kindle (+ inne czytniki) 27.11.12, 19:03
      Za wiele się nie powymądrzam, bo doświadczenie mam tylko z jednym czytnikiem.
      Jestem przeszczęśliwą posiadaczką Kindle 4. I uwielbiam mojego kundla.

Jest niewielki, lekki, wygodnie się go trzyma w ręce, ma sensownie rozmieszczone przyciski (nie jest to wersja touch), bateria wystarcza na długo, a użytkuję intensywnie. Ma parę przydatnych funkcji - dzielenie zawartości na foldery, dodawanie do czytanego tekstu zakładek, podświetleń i notatek oraz przeszukiwanie zawartości, możliwość zwiększania/zmniejszania czcionki i odstępów między wersami itp.

Jest idiotoodporny.

Mieści furę książek i nie męczy wzroku. W słabszym oświetleniu e-papier jest bardzo delikatnie szarawy, w normalnym dziennym praktycznie biały. Zapakowany w futerał wygląda jak średniej wielkości notes i włazi do torebki. Nie wymaga dodatkowego oprogramowania do dodawania/modyfikowania zawartości, wszystko leci przez kabel usb. No jak go nie kochać...
      --
      http://tupecik.blox.pl/resource/favicon.png Tupecik
    • kis-moho Icarus 27.11.12, 20:25
      Ale się wątek rozwinął :o)
      Czy wpadła Wam kiedyś w oko firma Icarus? Bo Icarus sense całkiem spełnia nasze kryteria (to ten dla Lubego), ale nie jest najbardziej popularnym Kindlem, i zastanawiamy się, czy nie ma tam jakiegoś haczyka?
      • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 20:41
        Wygląda jak czytnik. Podobny do Kindle Touch.
        Teraz jest nowa seria Kindle Paperwhite ale jej nie oglądałam
        --
        • kis-moho Re: Icarus 27.11.12, 20:43
          > Wygląda jak czytnik. Podobny do Kindle Touch.
          > Teraz jest nowa seria Kindle Paperwhite ale jej nie oglądałam

Wiem, wiem, ja jestem na bieżąco. Mam nawet zestawienie najważniejszych parametrów różnych czytników, jeżeli ktoś ma ochotę, mogę się podzielić.
          Myślałam, że może ktoś miał Icarusa w rękach, w necie jest raczej mało recenzji...
          • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 20:57
            > Myślałam, że może ktoś miał Icarusa w rękach, w necie jest raczej mało recenzji
            > ...

O to chyba dość trudno będzie ze względu na chyba niewielu posiadaczy. Na filmiku jaki znalazłam wyglądał ok. Nie wiem ile kosztuje. Jak różnica w cenie z nowym kindlem touch jest niewielka to brałabym chyba kindla, choćby ze względu na serwis i gwarancję.
            Poza tym sprawdzcie jak szybkie jest WiFi i jak szybko działa przegladarka. We wszystkich czytnikach jakie miałam to było raczej urządzenie awaryjne.
            --
            • kis-moho Re: Icarus 27.11.12, 21:02
              > O to chyba dość trudno będzie ze względu na chyba niewielu posiadaczy. Na filmi
              > ku jaki znalazłam wyglądał ok. Nie wiem ile kosztuje. Jak różnica w cenie z now
              > ym kindlem touch jest niewielka to brałabym chyba kindla, choćby ze względu na
              > serwis i gwarancję.

Jest nieco droższy niż Touch i Paperwhite (który ma swoją drogą średnie recenzje). Za przemawia na razie opcja słownikowa - ma różne bardziej egzotyczne języki, które u nas w domu się przydają. W Kindlu jak rozumiem są tylko podstawowe typu angielski, niemiecki, hiszpański, prawda? (chodzi mi o zaznaczanie i sprawdzanie znaczenia słów, nie o menu, to jest obojętne)

> Poza tym sprawdzcie jak szybkie jest WiFi i jak szybko działa przegladarka. We
              > wszystkich czytnikach jakie miałam to było raczej urządzenie awaryjne.
              Sprawdzę, dzięki. Dużo się z tego korzysta tak na codzień?
              • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 21:08
                Ja netu używałam jak musiałam sprawdzić pocztę a wyładowała mi się bateria w telefonie z przeglądarką. 2 albo 3 razy.
                Słowniki zaraz sprawdzę bo nigdy nie używałam
                --
                • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 21:26
                  Hiszpański, portugalski, włoski, dwa british english (oxford), dwa american english, francuski i niemiecki (duden). I to chyba jak na razie wszystkie

--
            • magdalaena1977 Re: Icarus 27.11.12, 21:03

izas55 napisała:

> Jak różnica w cenie z nowym kindlem touch jest niewielka to brałabym
              > chyba kindla, choćby ze względu na serwis i gwarancję.

Tudzież na popularność. Jeśli kupię czytnik, to będzie to kindle, właśnie ze względu na to, że dla daje konkretny standard, do którego dostosowuje się wiele firm np. sprzedających ebooki.
              --
              Magdalaena
              • kis-moho Re: Icarus 27.11.12, 21:25
                > Tudzież na popularność. Jeśli kupię czytnik, to będzie to kindle, właśnie ze wz
                > ględu na to, że dla daje konkretny standard, do którego dostosowuje się wiele f
                > irm np. sprzedających ebooki.

No właśnie, tu jeszcze jedna rzecz mnie męczy. Jak rozumiem, większość e-readerów czyta epub, a kindle własny format. Czy mając Kindla jestem związana tylko i wyłącznie z amazonem? Czy mogę sobie jakoś konwertować epub? Wiem, że jest .mobi, ale to dobrze działa w praktyce? I czy takie konwertowanie jest bardzo upierdliwe?
                • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 21:31
                  Ja mam na swoim epuby jakieś (chyba).
                  Calibre konwertuje na czytywalne przez kindla formaty.
                  --
                  • kis-moho Re: Icarus 27.11.12, 21:35
                    izas55 napisała:

> Ja mam na swoim epuby jakieś (chyba).
                    > Calibre konwertuje na czytywalne przez kindla formaty.

OK, czyli nie ma z tym problemu. No to w sumie nie wiem, co - poza słownikiem - jest minusem w Kindlu. Pytanie, czy za węgiersko-angielski słownik jesteśmy w stanie zapłacić 50 euro więcej. Ja raczej nie. Coś mi mówi, że zdecydujemy się na Kindle Touch.
                    • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 21:38
                      by może jesteście w stanie dokupić słownik angielsko-węgierski, który by działał na kindlu? Może zróbcie na węgrzech jakieś rozeznanie.
                      --
                      • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 21:44
                        W moim kindlu trzeba było przesuwać stronę przy pdfach.
                        A znalazłam coś takiego www.amazon.com/Slovoed-English-Hungarian-dictionary-dictionaries-ebook/dp/B007P31YVE co można zainstalować jako domyślny słownik na kindlu
                        --
                        • kis-moho Re: Icarus 27.11.12, 21:57
                          Izas, dzięki! Widziałam te słowniki, ale nie wpadłam na to, że je można zainstalować jako standardowe do Kindla.
                          Z tymi pdf-ami musimy pomyśleć. W sumie jedyne wyjście (poza przesuwaniem) to albo duży ekran, albo konwertowanie, prawda? Bo żaden czytnik nie wyświetli pdf jak ebooka z tego co rozumiem.
                          • ochanomizu Re: Icarus 27.11.12, 22:06
                            To chyba też zależy jakiego pdfa. Takiego, który powstał z zeskanowania czegoś raczej nie jesteś w stanie przekonwertować na inny format.
                            • kis-moho Re: Icarus 27.11.12, 22:10
                              ochanomizu napisała:

> To chyba też zależy jakiego pdfa. Takiego, który powstał z zeskanowania czegoś
                              > raczej nie jesteś w stanie przekonwertować na inny format.

Nie, takich raczej nie używamy. Zwykłe pdfy, problemem może być pewnie liczba podtytułów i przypisów, no ale to już trzeba wypróbować. Net mi mówi, że konwertowanie może być nie takie łatwe, ale działa.
                              • virgaaurea Re: Icarus 27.11.12, 23:00
                                kis - moho - jesli normalne pdfy to da rade (ksiazka w pdfie), choc czym wiekszy ekran tym wygodniej;
                                natomiast jesli naukowe artykuly - szczegolnie dotyczy to nauk scislych, gdzie jest podzial na kolumny, wzory, symbole - to jest masakra absolutna jesli bedziesz chciala przekonwertowac np. cos swojego zeby wrzucic na kindla;
                                niektore wydawnictwa proponuja epuby - i one wygladaja juz ladnie, wszystkie wzory sa jak tzreba, ale to nie ejst robione za pomoca calibre;
                          • yaga7 Re: Icarus 28.11.12, 06:05
                            Mój Onyx czyta pdfy normalnie, nie jak obrazy, tylko jak ebooki. Ale nie wiem, czy to nie zależy też od tego, jak pdf został zrobiony. W sensie, jeżeli został zrobiony normalnie (na kompie zaznaczysz tekst), to w czytniku też pójdzie normalnie, a jak został zrobiony kiepsko (jak obraz), to nic się nie da zrobić.

To już chyba musiałabyś potestować na różnych czytnikach.

--
                            • izas55 Re: Icarus 28.11.12, 08:19
                              Mój Onyks też powiększał czcionki w pdfach i nie trzeba było ich przesuwać. Ale nie pamiętam jakie to były pdfy
                              --
                              • kis-moho Re: Icarus 28.11.12, 08:54
                                Dzięki dziewczyny, dowiem się w takim razie. Bo chodzi właśnie o takie bardziej skomplikowane pdf-y, dwukolumnowe, ewentualnie z podtytułami/przypisami.
                • smallfemme Re: Icarus 28.11.12, 00:26
                  Kis-moho, przeglądałaś Świat czytników? Blog jest mocno związany z Kindlem, ale jest tam sporo odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, np. o słownikach: swiatczytnikow.pl/tematy/slownik/
                  o konwersji: swiatczytnikow.pl/tematy/konwersja/
                  Ma to zastosowanie nie tylko do Kindla.
              • yaga7 Re: Icarus 27.11.12, 21:29
                Ja początkowo chciałam kindla, ale po przeczytaniu różnych recenzji stwierdziłam, że jednak wolę co innego. Na pewno na mój wybór wpływ miało to, że duży Kindle już przestał być produkowany i rozwijany, więc kupowałabym za większą kasę starego grata.

Co do formatów, mój czytnik czyta dużo więcej formatów niż Kindle. Akurat wydaje mi się, że Kindle nie czyta tak dużo formatów jak inne.

--
                  • izas55 Re: Icarus 27.11.12, 21:34
                    Ja używam kindla od marca, jedynym problemem były wspominane pdfy. Mój ś.p. Onyx czytał więcej formatów.
                    --
                    • kis-moho Re: Icarus 27.11.12, 21:41
                      Kwestia tego, że trzeba było przesuwać stronę, czy są inne problemy z pdf? Bo nie mogę znaleźć Twojego postu, a pdfy są zdecydowanie istotne.
      • klaudiona Re: Icarus podświetlany 09.06.14, 13:59
        I jak w koncu z tą jakością czytników Icarus? Bo właśnie widzę, ze teraz sie pojawil podswietalny czytnik icarus www.blog.czytio.pl/index.php/polski-debiut-icarusa-illumina-hd/ , ale jest tylko w jednym sklepie z tego co widzę. I jest tańszy od kindle czy onyxa
      • izas55 Re: darmowe e-booki po polsku 27.11.12, 22:14
        Gutenberg project, ale tam jest mało i głównie poezja
        www.gutenberg.org/browse/languages/pl
        Ostatnio jakoś mało czytam niestety po polsku. Nie szperałam po legalnych źródłach.
        Wszyscy pisarze zmarli przed 1942r są w domenie publicznej więc elektroniczne wersje można chyba rozpowszechniać bez naruszenia praw autorskich. (niech mnie jakiś prawnik poprawi jeżeli nie mam racji)
        --
        • sylwiastka Re: darmowe e-booki po polsku 27.11.12, 22:26
          Dzięki, będę szukać. Mam kilka konkretnych książek na liście. Czytanie po polsku bardziej mnie odpręża, oraz pozwala zachować kontakt z językiem. Złapałam już się nie raz, że potrafię i przez tydzień nie czytać/pisać/mówić po polsku.