Dodaj do ulubionych

Ratunku storczyk (LWW)

09.01.12, 02:36
Otrzymałam w prezencie.
Na karteczce zapisano "Dendrobium". Dziadek w goglach podrzucił fotkę egzemplarza zbliżonego wyglądem do tego, co to miał nieszczęście trafić do mnie. Tylko mój stanowi mniej więcej trzykrotność fotki ;)
www.garnek.pl/elap6/9475953/storczyk-dendrobium-moj
Moja wiedza na temat storczyków ogranicza się do "nie kupuj bo zmarnujesz". Co robić?
--
Dzień Niepodległości radośnie - stylizacje na 11 listopada

Kawa na ławę - linki przydatne w lobbowaniu
Obserwuj wątek
    • slotna Re: Ratunku storczyk (LWW) 09.01.12, 02:54
      Moje storyczyki pielegnuje metoda: raz na tydzien, dwa, jak sie przypomni, wsadzic do wanny lub umywalki zalac woda, zostawic na jakis czas, odstawic na miejsce. Kwitna jak szalone, a wszystkie z odpadow ogrodniczych, wiec metoda chyba spoks ;)

--
      Rzeczy, które próbują wyglądać jak rzeczy, częściej wyglądają bardziej jak rzeczy, niż same rzeczy.
        • slotna Re: Ratunku storczyk (LWW) 09.01.12, 10:26
          Normalne :) Moje tez maja prawie same korzenie i troche kory. Dlatego trzeba je tak zalewac i czekac az odciekna.

--
          Rzeczy, które próbują wyglądać jak rzeczy, częściej wyglądają bardziej jak rzeczy, niż same rzeczy.
    • teresa104 Piękny. 09.01.12, 11:12
      Storczyki są miłe w prowadzeniu, bo nic nie chcą, prócz spokoju. Dlatego jeśli trochę zmarnieje, to się nie martw, on musi odchorować zmianę otoczenia. W dodatku u storczyków wszystko trwa długo, więc zmarnienie może się okazać za miesiąc, a Ty będziesz się obwiniać. No więc nie obwiniaj się, tylko ciesz oczy, raz na tydzień wlej mu kieliszek koniakowy wody, nie podgrzewaj go kaloryferem, nie ucinaj mu korzeni powietrznych (tych wąsów sterczących u nasady) i będzie git.

Ja też chcę taki.
    • heliamphora Re: Ratunku storczyk (LWW) 10.01.12, 05:20
      Przede wszystkim, tak jak napisały dziewczyny, trzeba mu dać spokój i mało wody. Storczyki lubią miec ciasno w doniczce i nie należy ich z tego powodu przesadzać - tak zmarnowałam kiedys mojego storczyka Dendrobium, wydawalo mi się, że biedakowi ciasno :(

Jak się na tych grubych łodygach pojawią keiki - takie ministorczyki z małymi zielonymi korzonkami, to też nie oddzielaj ich za wcześnie, niech sobie posiedzą z rok :)
    • ko_kartka Re: Ratunku storczyk (LWW) 13.01.12, 00:32
      Ja mam taką metodę (ale mam jednego storczyka): do osłonki na doniczkę wlewam wodę, ciepnę minimalną ilość odżywki w płynie (Castorama) i trzymam storczyka przez kilka godzin raz na dwa tygodnie (albo tydzień, jak mnie się przypomni). Potem wylewam wodę z osłonki i na okno (wschodnie). Pół roku i kwitnie ponownie, chociaż po drodze część "ziemi" mu wysypałam przez nieuwagę, ma więcej korzeni niż "ziemi". Storczyk jest łatwy, tylko trza pamiętać, że odżywka i że się go nie podlewa, ino raz na dwa tygodnie zalewa i odsącza.
      • slotna Re: Ratunku storczyk (LWW) 13.01.12, 02:18
        > Storczyk jest łatwy, tylko trza pamiętać, że odżywka i że się go n
        > ie podlewa, ino raz na dwa tygodnie zalewa i odsącza.

Wlasnie tak. Pochwale sie, moje kwitna non stop :)

--
    • maith Re: Ratunku storczyk (LWW) 14.01.12, 15:21
      A to duży problem, że on stoi na parapecie i okno obok niego jest często otwierane?
      --
      Dzień Niepodległości radośnie - stylizacje na 11 listopada

Kawa na ławę - linki przydatne w lobbowaniu
    • mam_to_w_nosie Re: Ratunku storczyk (LWW) 15.01.12, 00:08
      O storczykach krążą mity i legendy, że powinny stać na wschodnim oknie, w moim przypadku mity
      i legendy okazały się być prawdą, odkąd przestawiłam moje storczyki na wschodnie okno kwitną
      jak głupie. Ponadto nie podlewam ich, a moczę raz na tydzień (albo dwa, jak zapomnę), ok 20-30 min,
      nie dłużej, dodaję jakiejś odżywki do storczyków. Moja obserwacja pokazuje, że storczyka należy
      zostawić w spokoju, "przesuszenie" (w sensie zapomnienie o podlewaniu przez miesiąc) im nie
      szkodzi, a wręcz służy :)

--
      When people agree with me I always feel that I must be wrong...
      Zanim napiszesz ...
      Do serca przytul kota ...
      • anka-ania Re: Ratunku storczyk (LWW) 15.01.12, 11:21
        mam_to_w_nosie napisała:

> Moja obserwacja pokazuje, że storczyka należy
        > zostawić w spokoju, "przesuszenie" (w sensie zapomnienie o podlewaniu przez mie
        > siąc) im nie szkodzi, a wręcz służy :)

Owszem, ale nie wtedy, gdy wypuszcza nowy pęd, czy też pąki. Przesuszenie w tym momencie kończy się opadem pąków. Niechcący przetestowane. :(

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka