Dodaj do ulubionych

Co jadali bohaterowie?

22.01.12, 19:58
Zwróciliście może uwagę? Ja kojarzę na razie ziemniaki z solą ale po prawdzie nie zwracałam na to szczególnej uwagi, teraz zacznę :-) Może jest coś co jadacie do dziś albo chcielibyście spróbować jak smakuje? A i kiełdasę Kubie przynieśli ale on nie dał jej uż rady zjeść.
--
forum.gazeta.pl/forum/f,63251,_MOLE_KSIAZKOWE_.html
Edytor zaawansowany
  • kooreczka 23.01.12, 12:11
    forum.gazeta.pl/forum/w,86481,89646590,89646590,dieta.html
    Temat o diecie niestety zarchiwizowało:(

Ogólnie ubogo wyglądała ich dieta- mięso co tydzień to symbol luksusu pochodzącego rzekomo z defraudacji. Musi być tanio i szybko, więc w czasie prac polowych odpadają nawet pierogi. Chyba jedyne, co bym skosztowała to świeżej kiełbasy ze świniaka, choć po takich kłótniach pewnie w gardle by stawał.
  • moleslaw 23.01.12, 16:00
    kooreczka napisała:

> forum.gazeta.pl/forum/w,86481,89646590,89646590,dieta.html
    > Temat o diecie niestety zarchiwizowało:(
    >
    > Ogólnie ubogo wyglądała ich dieta- mięso co tydzień to symbol luksusu pochodząc
    > ego rzekomo z defraudacji. Musi być tanio i szybko, więc w czasie prac polowyc
    > h odpadają nawet pierogi. Chyba jedyne, co bym skosztowała to świeżej kiełbasy
    > ze świniaka, choć po takich kłótniach pewnie w gardle by stawał.

Dziękuję za link :-) a jak znalezć inne archiwalne tematy by nie powtarzać bez sensu? No chyba że wam nie przeszkadza :-)

--
    forum.gazeta.pl/forum/f,63251,_MOLE_KSIAZKOWE_.html
  • kooreczka 01.02.12, 10:35
    Dość łatwo jest w wyszukiwarce znaleźć konkretny temat, trudniej przeglądowo. Do tematów zbiorczych wpisałam "Chłopi", wybrałam wyszukiwanie w tym forum i daty sprzed paru lat. Mimo to listy są nadal niekompletne.
  • matylda1001 23.01.12, 12:31
    Kiełbaski to ja tez bym spróbowała, i tych kaszanek wielgachnych jak koła, albo prawdziwego, zsiadłego mleka z ziemniakami. Te racuszki, co to je Jaguś na wigilijna kolacje podali, też nie daja mi spokoju:)
    --
    Nie lubię wegetarian, bo zżerają pokarm mojemu pokarmowi!
  • jadwiga1350 23.01.12, 13:40
    A wszystko to popić szklanką czystego araku.

Co do jedzenia, to zastanawiam się, czy wójtowie rzeczywiście tak sobie dogadzali, czy może była to tylko jedna z wielu plotek krążących we wsi. Może i była to prawda, bo na coś w końcu wójt musiał stracić pieniądze.

A czy pojawia się w Chłopach temat jedzenia lebiody? Bo ja tego nie kojarzę. Lebioda powinna pojawiać się w jadłospisie biedaków.
  • seshat 01.02.12, 00:32
    "Te racuszki, co to je Jaguś na wigilijna kolacje podali, też nie daja mi spokoju:) "

Co do tych racuszków, to mnie lekko dziwi, że na Wilię ciast nie podali, bo mleko użyte było do ich robienia, a to postna wieczerza, a racuszki podali. A niby z czego racuszki się robi? Ja przynajmniej robię z mleka.
  • matylda1001 01.02.12, 01:16
    Otóż właśnie, racuszków bez mleka nie bedzie, i juz, a jest to w koncu tradycyjna potrawa wigilijna. U mnie w domu tez podawane były tylko racuszki. Makowce, serniki, inne ciasta nigdy, a przeciez tylko masło w nich jest, z mleka zrobione, jakby nie było. Moja babcia i mama w Wigilie to nawet chleba z masłem nie tknęły, ale taki żółty, czy biały ser, już tak. Nie wiem jak to jest z tym postem. Moze mleko nie jest traktowane jako tłuszcz zwierzęcy, w przeciwieństwie do wołowiny. Podobnie jak jajko jest postne, a kura juz nie. Masło to może rozpusta jakas... Te jagusine racuszki mnie intryguja bo u mnie sa zwyczajne, a te jej z gryczanej mąki z miodem zatarte i w makowym oleju uprużone,
    --
  • seshat 01.02.12, 09:43
    A można w ogóle gdzieś gryczana mąkę dostać? Bo z czystej ciekawości spróbowałabym je zrobić. Czasami robię ciasto z kaszy gryczanej, z miodem, rodzynkami i inszymi cudami, podaję z bita śmietana i normalnie palce lizać, to pewnikiem i racuszki mogłyby być smaczne.
  • kooreczka 01.02.12, 10:37
    W Łodzi widziałam na targu "Dolna"- najpewniejsze źródło jeśli chodzi o mąkę i nietypowe ziarno, można też popytać w młynach.
  • matylda1001 01.02.12, 12:21
    A czy mąka gryczana to nie jest zmielona kasza gryczana? Taka nieprażona? W takim razie byłaby do zrobienia w domu, ale nie wiadomo jak Jaguś te racuszki robiła, czy samą gryczaną makę stosowała, czy jakąs mieszankę, ile czego dodawała do mąki. No i nie wiem, czy olej makowy jest osiągalny, nigdy o takim nawet nie słyszałam
    --
  • seshat 01.02.12, 20:48
    Okazuje się, że na popularnym serwisie aukcyjnym (bez kryptoreklamy) można kupić zarówno mąkę gryczaną jak i olej makowy. Zatem postaram się kupić i spróbować zrobić owe cudo.
  • tomekwachnik 08.01.19, 15:05
    ,,kto ma jeno lebiodę z otrębami ,temu nie potrza mówić o biedzie ''- Jagustynka do Antka w tomie czwartym

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka