Dodaj do ulubionych

Lakomy kasek - dla kogo ?

10.04.16, 19:00
O Jagusi mowa. Ze te jej 11 morgow nawet dla organistow mogly byc wabikiem :-)

Dla organistow wiemy, ze nie, a la kogo moglyby ? Nawet przed wygnaniem, ktore jest ostatecznym wyrzuceniem ze spolecznosci miejscowej (Jagna kuruje sie na Podlesiu w lepiance Szymkow, nikt nie ryzykuje przeniesienia jej do wygodniejszej i obszerniejszem chalupy Dominikowej, choc Szymek tam bez przeszkod gospodaruje) akcje Jagusi jako potencjalnej zony mocno spadly. Matka, ktora jeszcze jesienia goni Mateusza z chalupy i traktuje jak psa, u schylku lata mysli o nim jako zieciu przychylnie, zwiazek z jednomorgowym chlopem bylby juz dla Jagny szansa na stabilizacje, a nie czyms niepozadanym.
Kto jeszcze moglby i chcialby Jagne brac?
Edytor zaawansowany
 • bupu 10.04.16, 20:21
  Każdy kawaler-gołodupiec, co to grontu ma tyle co kot napłakał, albo i wcale, za to dwie zdrowe ręce i chęć do pracy owszem, oglądałby się, myślę, za Jagusią i jej morgami pożądliwie. Na tych jedenastu żoninych morgach stałby się gospodarzem pełną gębą. A myślę, że Paczesie by i bardzo nie opierały się, bo jak chłop pracowity i porządny, a nie żadna łajza, to, jako rzeczecie, kumo, szansa dla Jagusi na stabilizację jaką i w miarę normalne życie, zamiast losu wyrzutka.

  --
  Wiedźma
  To jest bez sensu! To jest kompletnie, konkretnie bez sensu!
  http://archiwumpanahyde.laa.pl/
 • tt-tka 10.04.16, 21:20
  Mata racje, kumo, ale tak konkretnie na bazie powiesci ? Wawrzon Socha do Marysi Balcerkowny startuje, klebowe syny to jeszcze mlodziaki, chlopaki sie o nich mowi, a nie kawaliry... Grzela, wojtowy brat, niezonaty chyba, ale ja to wim ? Za duzo tej mlodziezy meskiej to ja w Lipcach nie widze...jak z kreminalu wracaja, to kazdemu na szyi jakas dzioucha sie wiesza, zaden luzem nie chodzi.
  A jeszcze porachujmy, ze Mateusz chlop dorosly, pewny siebie i krzepki. Pyskaczom pyski zatknie, kandydatom na przyjaciol domu lagodnie wyperswaduje poufalosc, jemu ani przy nim o jagusinych zaszlosciach gadac nie beda, a inni ?
 • jadwiga1350 03.05.18, 14:47
  >Matka, ktora jeszcze jesie
  > nia goni Mateusza z chalupy i traktuje jak psa

  I ma rację, bo Mateuszowi nie w głowie wtedy ożenek, chce tylko seksu bez zobowiązań. Wykorzystałby Jagnę jak Tereskę.

  > Kto jeszcze moglby i chcialby Jagne brac?

  Kto? A każdy!

  Morgi już z niejednej Messaliny zrobiły dziewicę, z niejednej staruszki dzierlatkę, z niejednej Gburii-Furii królewnę Różyczkę.
 • tt-tka 11.08.18, 01:33
  jadwiga1350 napisała:


  > > Kto jeszcze moglby i chcialby Jagne brac?
  >
  > Kto? A każdy!
  >
  > Morgi już z niejednej Messaliny zrobiły dziewicę, z niejednej staruszki dzierla
  > tkę, z niejednej Gburii-Furii królewnę Różyczkę.

  W lipeckiej spolecznosci ? No to moze tak po nazwiskach, kumo, kto tam procz Mateusza bylby chetny i na tyle przy tym odwazny, zeby ryzykowac ?
 • jadwiga1350 12.08.18, 13:12

  > W lipeckiej spolecznosci ?

  W lipeckiej, czy też ogólnie w chłopskiej. Bo mówimy o takiej rzeczywistości:

  "A obejrzyj się ino po wsi, po ludziach, to obaczysz, o co się kłócą, o co prawują, o co zabiegają! O grunt jeno, o dobro! "

  I o takich ludziach:
  "Żarli ci też ślepiami tę mać żywicielkę, że niejeden się żegnał, niejeden „Pochwalony” mówił czapę zdejmując, a zaś wszystkim zarówno dusze klękały w niemej, gorącej czci przed tą świętą i utęsknioną."

 • tt-tka 12.08.18, 21:31
  Gront tak, ale czy w pakiecie z Jagna ? Bo o tym, kumo , mowa.
  Chlopaki sie kreca, ale z wodka zaden nie posyla, swatow nie umawia, zaden gospodarz z Dominikowa o wiazaniu syna z Jagna nie debatuje... ino golodupiec na jednej mordze sie polakomil, poki co, a i to latego, ze zakochany. O jej morgach tez mysli, czemu nie (nawet juz rozwaza, po ile braci musialby splacac, zeby na calym gruncie ostac), ale o niej bardziej. A innego zakochanego to ja tam nie widze, choc chetnych na co nieco by sie znalazlo paru... ino, jako jeszcze Boryna prawil, nie do zeniaczki.
 • ale.sobie.konto.wymyslilem 28.11.18, 10:42
  @tt-tka
  Akurat tutaj zgadzam się z Jadwigą. Każdy w miarę sensowny gołodupiec skakałby ze szczęścia gdyby dostał ofertę na 11 morgów z bardzo atrakcyjnie fizycznie dziewczyną. Owszem, gospodyni z niej tak sobie, ale lepiej martwić się o przyszłość mając 11 morgów i bogatego śwagra niż będąc gołodupcem. Oczywiście, żadnych nazwisk nie podamy, ale to mógłby być KTOKOLWIEK, może nawet parobek? Cały sekret tkwi w radykalnym obniżeniu wymagań ze strony Paczesiów - Dominikowa w I tomie wygania Mateusza i prawie że nie dochodzi do rękoczynów, w IV tomie sama proponuje go córce jako męża. A po linczu, już nawet parobek jako 'stabilizacja' dla Jagusi może być lepszy niż wizja wiejskiej, przygłupiej baby, kolekcjonującej kolejne bękarty od każdego kto przydybał i zgwałcił półprzytomną Jagusię na miedzy (też nie powiem nazwisk, ale pewnie amatorów znalazło by się sporo).
 • lili_liliana 02.12.18, 19:29
  ale.sobie.konto.wymyslilem napisał:

  > @tt-tka
  > Akurat tutaj zgadzam się z Jadwigą. Każdy w miarę sensowny gołodupiec skakałby
  > ze szczęścia gdyby dostał ofertę na 11 morgów z bardzo atrakcyjnie fizycznie dz
  > iewczyną. Owszem, gospodyni z niej tak sobie, ale lepiej martwić się o przyszło
  > ść mając 11 morgów i bogatego śwagra niż będąc gołodupcem. Oczywiście, żadnych
  > nazwisk nie podamy, ale to mógłby być KTOKOLWIEK, może nawet parobek? Cały sekr
  > et tkwi w radykalnym obniżeniu wymagań ze strony Paczesiów - Dominikowa w I tom
  > ie wygania Mateusza i prawie że nie dochodzi do rękoczynów, w IV tomie sama pro
  > ponuje go córce jako męża. A po linczu, już nawet parobek jako 'stabilizacja' d
  > la Jagusi może być lepszy niż wizja wiejskiej, przygłupiej baby, kolekcjonujące
  > j kolejne bękarty od każdego kto przydybał i zgwałcił półprzytomną Jagusię na m
  > iedzy (też nie powiem nazwisk, ale pewnie amatorów znalazło by się sporo).

  Ja też się z Wami zgadzam. I choć nie chcę robić plotek, to podejrzewam, że taki Pietrek Borynów parobek, chętnie by Marysię od księdza zostawił la Jagusi i la tych jedenastu morgów:) Więcej nazwisk nie podam, bom nie ten pleciuch co to lata z plotkami po wsi:)


  --
  "Ich will nicht gehorsam, gezähmt und gezogen sein,
  ich will nicht bescheiden, geliebt und betrogen sein,
  ich bin nicht das Eigentum von dir,
  denn ich gehör nur mir"
 • matylda1001 05.12.18, 00:59
  A dyć byli i tacy do żeniaczki, byli. Przecie jeszcze jak Dominikowa z Maciejem z sądów wracali to Maciej sie upewniał czy Walek Rafałów słał z wódką. Dominikowa potwierdziła i dodała, że nie on jeden ale ona Jagusi bele komu nie odda. Potem znowu na jarmarku Jagusia śmiała się do Boryny z Michała Wojtkowego, który ośmielil się o jej rekę wystąpić chociaz tak niezguła z niego. Myslę, że po tym całym zamieszaniu wokół Jagusi dawni wielbiciele mogli nabrać odwagi i posłac z wódka jeszcze raz. A może Jasiek Przewrotny też? Czemu by nie? Z Nastusią nie wyszło a dziesięć morgów Jaśka i jedenascie Jagusi to byłaby jedna z największych gospodarek w Lipcach.
 • ale.sobie.konto.wymyslilem 05.12.18, 12:17
  Jasiek Przewrotny? Eeee... chyba jednak obie rodziny by się nie zgodziły. Toż ani Jasiek, ani Jagna (zwłaszcza po wiadomych zajściach) sami by z gospodarką nie dali rady, tu przynajmniej jedno z małżonków musi być zmyślne i robotne. Raczej w obu przypadkach obstawiałbym kogoś biednego i rezolutnego, kto za pieniądze zwiąże się z kimś... kontrowersyjnym (ot taka Nastka dla Jasia byłaby odpowiednia, ale nie Jagusia!).
 • tt-tka 16.12.18, 15:09
  matylda1001 napisała:

  > A dyć byli i tacy do żeniaczki, byli. Przecie jeszcze jak Dominikowa z Maciejem
  > z sądów wracali to Maciej sie upewniał czy Walek Rafałów słał z wódką. Dominik
  > owa potwierdziła i dodała, że nie on jeden ale ona Jagusi bele komu nie odda.

  Alec to, kumo, przed ta cala afera bylo, przed skandalem z Borynami, z wojtem, z Jasiem i przed wygnaniem. A jo pytam o chetnego po tych wszystkich aferach.  --
  Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
 • ale.sobie.konto.wymyslilem 16.12.18, 16:53
  Nawet wtedy, jakby ją Mateusz wziął, toby wszyscy to zaakceptowali... Żeby tylko Jagnie co w głowie się nie poprzestawiało... Organiścina by profilaktycznie przytrzymała Jasia w seminarium, potem załatwiła od razu wikariat w odległej parafii, Antek by miał co jakiś czas ataki wścieklicy że Jagna Mateuszowa a nie jego a nie jego ale kończyłoby się pewnie jak zwykle na chwilowym obrażaniu się na cały świat, Hanka by mu i tak wszystko wybaczyła, a pozostałe Lipczaki... jak to chłopi, swoje by plotkowali przez następne pół wieku, ale w oczy nikt by nie powiedział poza tym że co jakiś czas jakaś kłócąca się kuma wypaliłaby 'i wy, Jagna, i wasza matka za młodu nie lepsze byłyście!'. Nie takie rzeczy potrafi przemilczeć polska wieś...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka