Dodaj do ulubionych

Niby przesądy, ale...

13.04.19, 22:51
Pamiętacie, kumy i kumowie, jak to głupie dziewuchy łykały bazie, bo pono od chorób gardła leczą? No wiec dzisiaj mam trochę więcej wiedzy i... to wcale nie było takie głupie. Okazało się, że zaparzone "bazie", taka herbatka baziowa, naprawdę zawiera naturalne środki przeciwzapalne i odrobinę antybiotyków i leczy z przeziębień, wspomaga leczenie grypy i anginy.

Czy znajdzie się jeszcze coś w powieści, co na pozór jest totalną głupotą i przesądem, ale przy dzisiejszej wiedzy okazuje się nieźle umocowane w najnowszych okryciach naukowych?
Edytor zaawansowany
 • jozly 14.04.19, 22:30
  Wiosną Jagustynka radzi ciężarnej Hance, która się strzęsła na wozie: "Trzeba by się wam napić maciórkowego naparu!" I rzeczywiście - macierzanka ma działanie dezynfekujące i przeciwzapalne, poprawia trawienie oraz wzmacnia system nerwowy.
 • aria.pura 18.04.19, 00:57
  Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że wierzba, z której bazie pochodzą, zawiera kwas acetylosalicylowy, czyli po prostu aspirynę.
 • seshat 19.04.19, 20:47
  Ano właśnie o to, kumo, chodzi. Dlatego pytam, co jeszcze? Co jeszcze z mądrości ludowych ma sens i jest uzasadnione naukowo :D
 • aria.pura 24.04.19, 03:40
  W zasadzie całe ziołolecznictwo, które jeszcze w latach 70. zeszłego wieku traktowano w najlepszym razie podejrzliwie. A skoro o tym mowa, to wiejskie zielarki wiedziały, że jedne różne rośliny należy zbierać o różnych porach doby - jedne przed południem, inne po południu, jeszcze inne po zachodzie Słońca. W nowszych czasach stwierdzono, że stężenie leczniczych substancji w roślinach zmienia się w ciągu dnia i u jednych gatunków najwyższe przypada właśnie na godziny poranne, u innych - na późniejsze.
 • tt-tka 03.05.19, 02:35
  Z "Chlopow" to sobie nie przypominam, ale Rozalka w "Antku" Prusa... miala pecha. Bo tak wtedy leczono i czesto skutecznie, tym razem matka po prostu przegrzala.
  Podobnie jak zakopywanie - nie pamietam, o jaka konkretnie chorosc szlo - w kupie gnoju. Cieplo i amoniak czynily cuda ozdrowiencze.


  --
  Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka