Dodaj do ulubionych

Dokuczliwe szczegóły

04.10.19, 10:41
Czy też macie tak, że myślicie o jakichś drobiazgach, które gdzieś wyparowały w biegu powieści? Wiem, że jakiś czas temu padło tu pytanie skąd Szymek miał kasę na wesele i prezenty dla Nastusi. Nie chodzi tu o wpadki, typu kwantowa Jagna w noc śmierci Boryny, czy odradzająca się złotówka Kuby, tylko takie... niedopowiedzenia.
Mnie nurtuje, czy Boryna kupił na jarmarku chustkę Józce, bo przecież kupioną oddał Jagnie :/ Kto dzwonił w sygnaturkę, słyszaną przez Jambrożego, skoro to on właśnie był kościelnym? Jak to będzie z Paczesiami po okaleczeniu Dominikowej i wygnaniu Jagny - czy matka z córką zamieszkają razem na odludziu szymkowym, a on wróci na ojcowiznę?
Obserwuj wątek
  • jozly Re: Dokuczliwe szczegóły 05.10.19, 23:11
   Co do chustki, to: "Boryna kupił jedwabną chustkę na głowę dla Józki, którą był jeszcze na zwiesnę obiecał dziewczynie za pasionkę, wsadził za pazuchę i jął się przepychać do targowiska świńskiego, co było za klasztorem." oraz "Boryna powstał prędko, wyjął z zanadrza chustkę i coś jeszcze w papier owinięte.
   — Potrzymaj no to, Jaguś, bo mnie trzeba zajrzeć do Antka."
   Czyli kupił dla córki, podarował przyszłej żonie. Drugiej wtedy dla Józki nie kupił, bo już przeszedł do innej części targowiska. Nową chustkę Józi kupił dopiero Antek, gdy wychodził z więzienia (ciekawe za co kupił?): " ... sporo nakupił, gdyż dodał żonie jeszcze trzewiki i chusteczkę na głowę jedwabną, modrą w żółte kwiatuszki. Józce dał taką samą, jeno co zieloną ..."
  • princesse Re: Dokuczliwe szczegóły 17.10.19, 23:21
   Boryna sporo Józi naobiecywał, a to "na kaftan, taki, jak ma Nastusia Gołębianka", a to "wstążków, ino długich, bo bym nie miała na wasze wesele", trzewiki sam obiecał, a jeszcze dodał, że Józia wszystko będzie miała, o co poprosi. Nie wiem, ile spełnił z tych obietnic, ale możliwe, że sporo. Bo to z Antkami wojna, Grzela w wojsku, Magda całkowicie pod wpływem kowala i Józia mogła mu się jawić, jako "jedyne" dziecko, najmłodsze, bezproblemowe, a do tego przed ślubem też mógł mieć (mimo awantury z Antkami) lepszy humor.
   Chustki dla Józi na odpuście to już chyba nie kupił, chociaż jak wracają, to jest wspomniane, że Boryna miał dobry humor, ugaszczał dzieci, wszystko sprzedał, nakupili różnych różności, a Józia umiała o swoje walczyć, to może i kupił drugą. Dokuczliwych szczegółów jest trochę, to fakt. Dla mnie Kłąb jest dokuczliwym szczegółem:) A to baldach nad dobrodziejem nosi, a to znowu "Kłęba, Winciorków i innej biedoty" na weselu Boryny nie ma, a to znowu Kłąb jest powszechnie poważany i liczą się z jego zdaniem.
   (PS. To ja, lili_liliana. Miałam awarię komputera i niestety paru kont nie odzyskałam, w tym tego z forum. Witam się więc ponownie).

   --
   "Tylko mnie poproś do tańca
   Ja na nic więcej nie liczę
   Od krańca świata do krańca
   Od piekła do nieba bram

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka