Rosyjskie pieśni - nurt "Szanson" - warto znać Dodaj do ulubionych

 • drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego
 • drzewko odwrotne
 • Wyjaśniam. W Rosji od kilku lat powstał nurt piosenek romantycznych, nostalgicznych, patriotycznych wykonywanych przez wiele zespołów muzycznych,wybitnych artystów piosenkarzy, wokalistów. Miejscem do publicznego promowania i wykonywania tej twórczości - pięknych piosenek - jest radio i telewizja Szanson. W tych mediach ciągle prezentowane są najlepsze utwory muzyczne. Co rok odbywa się podsumowanie twórczości tego nurtu. Koncert z nagrodami i wyróżnieniami i nagrodami dla najlepszych wykonawców odbywa się w największej sali koncertowej na Kremlu (chyba zjazdów partii). Jest to wydarzenie artystyczne roku. Najbliższy koncert "Szanson 2012" będzie już w marcu.
  Przekazuję tu kilka piosenek tego nurtu z Youtube.
  www.youtube.com/watch?v=o80DZotNDg0
  www.youtube.com/watch?v=9b8g8Dmf6GE
  Vika Cyganowa ..... to zaledwie jedna z przedstawicielek tego nurtu.


  • Korzeni współczesnego szansona należy szukać wśród dawnych pieśni więziennych i galerniczych XVI - IX ww. oraz muzyki kontestatorów, buntujących się wobec istniejących norm życia. Na przełomie wieków XIX i XX francuskie piosenki o lekkim charakterze (szansonetki) przeniknęły do rosyjskiej kultury, gdzie uległy asymilacji przejmując elementy rosyjskich piosenek folkowych, muzyki przedmieścia romansów cygańskich, piosenek petersburskich i odesskich kuplecistów, muzyki biesiadnej i piosenek świata przestępczego. Od lat 30. XX wieku szanson był zakazany i rozwijał się "w podziemiu" oraz w środowisku rosyjskich emigrantów. Dopiero w roku 1957, kiedy to w Moskwie, na Ogólnowiatowym Festiwalu Młodzieży i Studentów swoje piosenki zaśpiewał Yves Montand, światowy szanson wszedł na rosyjską estradę. Pojawili się tacy wykonawcy, jak Mark Bernes, i Żan Tatljan, bardowie Jewgienij Agranowicz , Aleksandr Galicz i Wadimir Wysockij, Julij Kim, Aleksandr Gorodnickij, Aleksandr Dułow i inni; działajcy "w podziemiu": Arkadij Siewiernyj i Konstatntin Bieljajew, zespół Bracia Żemciużnyje ( Братья Жемчужныеwink. Magadancy (Магаданцыwink, Oberton.
   Rosyjski szanson (z francuskiego chanson - pieśń, piosenka) – termin zbiorczy, określający rozmaite gatunki rosyjskiej muzyki, m.in. piosenki autorską, miejski romans, niektóre pieśni o tematyce wojennej, a także, w dużej mierze, muzykę związaną ze światem przestępczym. Termin pojawił się w latach 1990. kiedy to elementy ostatnio wspomnianej muzyki zaczęły pojawiać się na estradzie, w radio i telewizji[1][2].
   W rosyjskim przemyśle muzycznym termin szanson był popularyzowany przez stację radiową o tej samej nazwie. W tej kategorii mieścili się tak różniący się między sobą wykonawcy, jak Aleksandr Wertyński, Piotr Leszczenko, Bułat Okudżawa, Arkadij Siewiernyj, Klawdia Szulżenko, Mark Bernes, czy Michaił Szufutinskij. Od roku 2001 w Państwowym pałacu kremlowskim odbywa się corocznie ceremonia wręczania nagrody Szanson roku.


Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.