Dodaj do ulubionych

C i e k a w o s t k i cd

03.05.12, 16:50
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11655753,_Bez_sensu____Nierealistyczne____To_jakby_wzywac_do.html

Nieprzemyślany pomysł Prawa i Sprawiedliwości przyjmuje jako szkodliwy dla Polski .
Edytor zaawansowany
 • czuk1 03.05.12, 17:55
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11656329,Wygwizdane_uroczystosci_3_majowe___Miller__gdzie_jest.html
 • chris.w2 03.05.12, 18:22
  czuk1 napisał:
  > Nieprzemyślany pomysł Prawa i Sprawiedliwości przyjmuje jako szkodliwy
  > dla Polski .


  Polityka nie powinna mieszac sie do sportu.

  Zawsze cos politycznego, na nie tak, w kraju organizatora imprezy sportowej mozna znalezc.
  Np. w Chinach, nie przestreganie praw czlowieka, a pomimo tego igrzyska olimpijskie
  w 2008 w Pekinie odbyly sie i nikt ich nie bojkotowal.
 • czuk1 04.05.12, 04:39
  Piątek, 4 maja 2012, Nr 103 (4338)wersja do drukubez polskich znakow

  Koperta Dworaka

  Jolanta Tomczak

  Nie daje mi spokoju scena, gdy przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak w programie Jana Pospieszalskiego pt. "Bliżej" w nerwowym geście wydobył z kieszeni kopertę i wręczył gospodarzowi.
  (zdziwienie moje - ???????) Jak poinformował, wewnątrz krył się "zielony banknot" na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, choć co tam naprawdę było i czy przypadkiem nie zielona trawa, widzowie nie mieli sposobności się przekonać.
  Bardzo ładnie, że Jan Dworak sfinansował łyżkę cementu. Bezprecedensowa hojność szefa Krajowej Rady powinna być opiewana przez bardów, zwłaszcza że tematem programu nie była nawet budowa tej świątyni, tylko dyskryminacja katolickiej Telewizji Trwam. O ile mi jednak wiadomo, redaktor Pospieszalski ani nie prowadzi zbiórki na budowę tego czy innego kościoła, ani nie jest skarbnikiem archidiecezji warszawskiej. Jakie motywy kierowały więc szefem Krajowej Rady, że nie dokonał, tak jak inni, wpłaty bezpośrednio na konto budowy Świątyni Opatrzności Bożej, tylko przyszedł z tą kopertą akurat do dziennikarza?
  Wprawdzie nie sposób w niektórych ludzkich zachowaniach doszukać się pierwiastka racjonalności, ale zapewne Jan Dworak chciał pokazać, że ma gest i że ogólnie jest katolikom przychylny, bo daje (dolara? trawę?) na budowę świątyni. Żal. (też mój - ????) Widzowie Telewizji Trwam zdążyli tę jego przychylność odczuć na własnej skórze, gdy Krajową Radę przerosło chociażby precyzyjne policzenie imiennych protestów, których - jak pokazuje licznik bijący w "Naszym Dzienniku" - już ponad dwa miliony wpłynęły do jej siedziby. Ponadto Jan Dworak przyznał się publicznie, bez cienia zażenowania, że nie ogląda Telewizji Trwam, a inne stacje, które otrzymały koncesję, "ogląda bardzo rzadko". To na jakiej podstawie oceniał ich ofertę programową? Nie za to mu płacą?
  O ile mi też wiadomo, Świątynia Opatrzności Bożej nie składała dotąd żadnych wniosków do Krajowej Rady o przydział koncesji na nadawanie na naziemnym multipleksie cyfrowym. W tym rzecz. Jan Dworak pochyla się z troską właśnie nad takimi podmiotami, które absolutnie nic od niego nie chcą. Gdyby tylko Telewizja Trwam - "zawiedziony podmiot" - nie starała się o miejsce na multipleksie, zadowalając się pokazywaniem slajdów w salce katechetycznej, to i jej szef KRRiT zapewne pomógłby jakimś datkiem w świetle jupiterów, np. na zakup mikrofonu. Jednak ponieważ katolicka stacja o to zabiega i nieznośnie twardo stawia sprawę, także przed sądem, Jan Dworak ma z nią prawdziwy kłopot. Jedyne, na co go stać, to odmowa z "bardzo bogatym uzasadnieniem". (to źle ????) Tym gorliwiej nawołuje do wznoszenia kościołów. Jaki z tego morał? Na razie wolno nam jeszcze budować świątynie. Byle nie pokazywać tego w telewizji.
  Nie wolno nam już za to protestować. Prezydent Bronisław Komorowski (który osobiście wyniósł Jana Dworaka na jego urząd i który mimo ponawianych apeli nie widzi podstaw do jego odwołania) wyciągnął asa z rękawa i wezwał, aby na czas mistrzostw Euro 2012 w Polsce zapanował "rozejm Boży", polegający w szczególności na powstrzymaniu się od manifestacji. A tych szykuje się bez liku: w obronie Telewizji Trwam, przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego, manifestować chcą taksówkarze i inne grupy zawodowe. Nietrudno przewidzieć, iż jedynym beneficjentem tak zdefiniowanego rozejmu byłaby władza, której zapewniłoby to święty spokój. Niechęć do dialogu nie jest już nawet ukrywana. A po Euro... o wszystkim zapomnimy. (oj - mylny to wniosek)
 • czuk1 04.05.12, 04:55

  .....art z moim komentarzem.... pismem pochyłym.


  Bardzo ciche konsultacje
  Mariusz Kamieniecki
  Do 2 lipca potrwają prowadzone pod egidą KRRiT konsultacje społeczne w sprawie uzupełnienia pierwszego naziemnego multipleksu na nadawanie telewizji cyfrowej. Kto o nich słyszał?
  Do dyspozycji będą cztery miejsca, które w 2014 r. zwolni TVP. (a więc nie jest za późno by złożyć wniosek wg powszechnych wymagań , wniosek dot. sytuacji finansowej wnioskodawców, uwaga moja )) O tym, kto je zajmie, zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W ramach konsultacji społecznych Polacy mają się wypowiedzieć, jakie programy chcieliby oglądać w telewizji. (to ważne bardzo , dlatego nie powinno być kwestionowane przez Nasz dziennik)
  Fundację Lux Veritatis, której wniosek o koncesję na MUX-1 w ubiegłym roku KRRiT odrzuciła, interesuje przede wszystkim to, aby Telewizja Trwam znalazła swoje miejsce na multipleksie cyfrowym (a jak będzie finansować ... to już nie jest ważne ???). Niezależnie od tego, jak się będzie toczyło postępowanie w tej sprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie (przypomnijmy - termin pierwszego posiedzenia sądu wyznaczono na 25 bm.), to w przypadku rozpisania nowego konkursu Fundacja również zamierza złożyć wnioski. - Zależy nam, aby Telewizja Trwam znalazła się na multipleksie, gdyż to zapewni naszym widzom odbiór za darmo, w każdym miejscu w Polsce - tłumaczy Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.
  (mnie też zależy)
  Widzowie mają głos
  W pierwszym konkursie o miejsce na multipleksie ubiegało się siedemnaście podmiotów, Krajowa Rada wybrała cztery. - Chcemy pokazać, jak ten proces rzeczywiście przebiegał. Niech to będzie pewnego rodzaju nauczka na przyszłość dla instytucji państwowych, by wszystkie procesy koncesyjne były transparentne, a zasady jasno określone - mówi dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.
  Przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji podczas pierwszego konkursu protestują miliony Polaków, wysyłając protesty do Krajowej Rady i uczestnicząc w marszach. - Biorący udział w tego typu postępowaniach powinny mieć jednakowe prawa niezależnie od tego, czy są to fundacje, czy też inne podmioty, a ponadto muszą być traktowane równo - wskazuje Lidia Kochanowicz.
  30 marca br., przystępując do kolejnego etapu cyfryzacji telewizji naziemnej, KRRiT ogłosiła rozpoczęcie konsultacji społecznych. Wcześniej konsultacje były prowadzone między Krajową Radą a nadawcami, teraz jednak pod naciskiem opinii społecznej postanowiono je poszerzyć także o widzów. W rezultacie mogą w nich wziąć udział zarówno odbiorcy, jak i uczestnicy rynku mediów elektronicznych, a także podmioty zainteresowane rozpoczęciem takiej działalności.

  Wybiórcze liczenie
  Oto kwestie, do których mają się ustosunkować uczestnicy konsultacji. Po pierwsze, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę zamierzają przedstawić, a także czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD TV). Pojawia się też istotne pytanie, jakiego programu oczekują widzowie. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w środę w Zespole Prasowym KRRiT, wynika, jakoby zainteresowanie konsultacjami było niewielkie, wręcz marginalne. Do 27 kwietnia wpłynęło 10 listów drogą pocztową i ponad 700 e-maili. (a dlaczego nie wpływają, jeśli można zebrać 2 mln podpisów ?)
  Niewątpliwie odzew byłby dużo większy, gdyby Krajowa Rada zdecydowała się na przeprowadzenie w mediach kampanii informacyjnej zachęcającej do udziału w konsultacjach.
  Dodajmy jednak do tego, że ponad 2,1 mln Polaków już wysłało do KRRiT petycje z żądaniem przyznania Telewizji Trwam należnego miejsca na multipleksie. Podczas jednego z posiedzeń sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu na pytanie przedstawicieli Fundacji Lux Veritatis, czy zebrane podpisy można przypisać konsultacjom, czy może telewidzowie Telewizji Trwam mają je składać ponownie, przewodniczący KRRiT Jan Dworak wyjaśnił, że nie jest to konieczne, a wspomniane ponad dwa miliony podpisów zostaną przez Radę uznane jako głos w konsultacjach społecznych (patrz wyżej - przecież konsultacje społeczne- jako listy do KRRiT - mają odpowiedzieć na konkretne pytania a podpisy za przyznaniem koncesji .... to dwie różne sprawy) . Jednocześnie zaznaczył, że nie będzie to argument, który zdecyduje o ewentualnym przyznaniu koncesji. - Jeżeli KRRiT informuje "Nasz Dziennik" jedynie o 10 listach i ponad 700 e-mailach, to ja się pytam, gdzie są głosy ponad dwóch milionów naszych telewidzów, które także wpisują się w nurt konsultacji społecznych - podnosi dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz, a wraz nią miliony Polaków, których pozbawia się prawa do wolnych, polskich, katolickich mediów.
  We wspomnianym oświadczeniu z 30 marca br. szef Krajowej Rady sygnalizuje, że głosy widzów zostaną uwzględnione. (co nie znaczy, że podpisy a nie procedury i troska o multipleksy zadecyduje o przyznaniu koncesji TVTrwam)"KRRiT otrzymała wiele listów wyrażających potrzebę umieszczenia w naziemnej telewizji cyfrowej programu religijnego. Głosy te silnie zaznaczyły się także w różnych formach debaty publicznej, w tym w manifestacjach, odezwach i rezolucjach różnych instytucji" - zauważa Jan Dworak.
  Głosy w ramach konsultacji społecznych można wysyłać za pośrednictwem poczty na adres Biura KRRiT: Departament Regulacji, skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa z dopiskiem "Konsultacje MUX-1", bądź drogą elektroniczną na adres: konsultacje_uzup_mux-1@krrit.gov.pl, do 2 lipca br. (i ten apel bardzo mi się podoba).

 • czuk1 04.05.12, 05:05
  .... znowu w "Naszej Polsce" (chyba nie mojej). Co za nazwa .... segregująca Polaków na
  "naszych i nie naszych" ?


  www.naszapolska.pl/index.php/component/content/article/39-polska/3017-przywracamy-histori-w-szkoach-zo-podpis
  Z tego co wiem zmiany programu historii niczym i nikomu nie zagrażają , wprost przeciwnie poprawiają sposób nauczania najnowszej historii
  .
 • marii51 05.05.12, 20:22
  Najnowszy program do nauczania historii jest dobrze przygotowany- wypowiadali się znawcy wykształceni w tej dziedzinie ludzie ---ale podczas pt tv -prowadzący Pospieszalski:
  wykształcenie średnie liceum-
  wmawiał korzystając z przygotowanych notatek profesorom i znawcom historii
  ,że zadania i cele postawione w najnowszym programie absolutnie nie nadają się  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • chris.w2 10.05.12, 14:11
  3 maja br. napisalem:
  > (...) Np. w Chinach, nie przestreganie praw czlowieka, a pomimo tego igrzyska olimpijskie
  > w 2008 w Pekinie odbyly sie i nikt ich nie bojkotowal.

  Wczoraj Gowin powiedzial to samo w Gazecie Wyborczej:

  " (...) Nie przypominam sobie głosów krytyki [państw Europy Zachodniej], kiedy w 2008 r.
  w Pekinie odbywały się igrzyska, nie słyszę protestów w sprawie Chodorkowskiego
  w Rosji. (...)"

  Chodorkowskiego mialem wowczas tez na mysli, ale nie chcialem sie rozpisywac.
 • czuk1 11.05.12, 11:51
  wyborcza.pl/1,75248,11701409,Tylko_cudu_brakuje.html
 • chris.w2 11.05.12, 13:49
  czuk1 napisał:
  > wyborcza.pl, Tylko_cudu_brakuje

  z artykulu:
  "(...) >Fakt< cytuje wypowiedź bp. Wojciecha Polaka, sekretarza generalnego Episkopatu Polski,
  który mówi, że proponowane przez rząd 0,3 proc. odpisu podatkowego dla Kościoła
  to za mało. (...)"

  W Niemczech podatek na kosciol wynosi 1,1% od zarobku brutto.
 • czuk1 11.05.12, 18:20
  Tak. Ale tam nie inwestuje się w modernizację i utrzymanie zabytkowych obiektów sakralnych kościoła katolickiego i nie ma kilkudziesięciu tysięcy księży na etatach budżetowych - pracujących jako nauczyciele.
 • chris.w2 12.05.12, 15:20
  czuk1 napisał:
  > ...Ale tam nie inwestuje się w modernizację... zabytkowych obiektów
  > sakralnych kościoła (...)

  Nie prawda.
  Np. calkowicie zburzony w czasie II wojny swiatowej ewangelicko-luteranski kosciol Frauenkirche
  (kosciol naszej kochanej Pani sw. Marii) w Drezdnie zostal w ostatnich latach odbudowany
  i odrestaurowany za pieniadze pochodzace ze srodkow panstwowych, spolecznych i ofiarodawcow.

  Frauenkirche w Drezdnie:

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/93/100130_150006_Dresden_Frauenkirche_winter_blue_sky-2.jpg/220px-100130_150006_Dresden_Frauenkirche_winter_blue_sky-2.jpg
 • czuk1 12.05.12, 15:22
  Dajesz przykład jednostkowy. U nas zaś jest to zasada i powszechność. Do tego angażowane są też środki pomocowe UE.
 • czuk1 12.05.12, 15:33
  Zwyczaj remontowania polskich kościołów (nie tylko w Polsce ale i na Ukrainie, w Białorusi) ze środków publicznych trwa od dziesiątków lat, był już w latach 70 i 80 tych (lecz w mniejszej skali).
  finanse-publiczne.pl/artykul.php?view=187
  info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/obiekt%C3%B3w+sakralnych
  Do wykonywania tego obowiązku zobowiązaliśmy się w Konkordacie.
  Wg zasady : Polak = katolik a więc Polska łoży środki na katolickie obiekty sakralne (bo służą one Polakom).

  kefir2010.wordpress.com/2012/03/23/konkordat-czyli-panstwo-w-panstwie-obecny-konkordat-z-czasow-sld-jest-jeszcze-bardziej-przychylny-kosciolowi-niz-konkordat-z-1925-roku/
 • chris.w2 12.05.12, 15:42
  czuk1 napisał:
  > Dajesz przykład jednostkowy. (...)

  Napisalem: na przyklad,
  przykladow takich jest znacznie wiecej.
 • pia.ed 12.05.12, 16:35
  W Szwecji tak samo ... panstwo doklada do restauracji i zachowania zabytkow,
  bez wzgledu na to czyje sa ... Przeciez to skarby kultury.

  Natomiast nigdy nie slyszalam aby na remont kosciola uzywalo sie funduszy z Unii,
  a czytalam o takim przykladzie w Polsce.
  Bylo to zwykle oszustwo, bo pieniadze z Unii wprawdzie mialy byc na remont kosciola,
  ale poszly na cos zupelnie innego niz napisano we wniosku.
  Chyba dobudowano ozdobne, szerokie schody ... choc tym starym nic nie brakowalo.
 • czuk1 12.05.12, 19:25
  natemat.pl/14167,walczyl-z-komuna-malowal-tatuaze-i-badal-owady-historia-stefana-niesiolowskiego
 • czuk1 13.05.12, 07:43
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11710984,Kwasniewski_dla__Wprost___Julia_jest_dumna_kobieta_.html
 • czuk1 13.05.12, 08:38
  www.youtube.com/watch?v=UrGhqvoN6wQ

  www.youtube.com/watch?v=6nXbjUHeTA0
 • czuk1 13.05.12, 08:43
  www.youtube.com/watch?v=6nXbjUHeTA0
  (to jest tak walka)

  wcześniejsze wpisy do wykreślenia
 • chris.w2 13.05.12, 14:08
  To sa walki ktorych nie lubie i ktore nie ogladam.
  To nie jest dla mnie boks, to jest wg mnie "cyrk".
 • czuk1 13.05.12, 17:54
  Dodałbym . Nie można tych walk pokazywać dzieciom. To jakiś nowy wariant boksu połączonego
  karate. Nim się rozwinie powinno się zakazać takich walk.

  Zakazuje się walk psów. A tu podobnie. Co widzimy ?
 • czuk1 14.05.12, 04:36
  www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120514&typ=my&id=my03.txt
  Państwo zawłaszczone przez Tuska i w fazie upadku ? Czyżby ?

  A przecież : sądy są niezawisłe, prokuratura wydzielona, gospodarka prywatna, wolność słowa duża, wzrost podatków blokowany, próby oddłużenia państwa podejmowane
 • czuk1 14.05.12, 04:47
  "Wszystko to jest częścią gry szefa PiS o władzę. Łatwiej ją zdobyć temu, kto włada przestrzenią symboliczną, kto ma pomniki i nazwy ulic. Toteż dziwi mnie i niepokoi milczenie w sprawie niedawnej propozycji Jarosława Kaczyńskiego, by warszawska ulicę Towarową przemianować na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Zapewne to milczenie bierze się w dużej mierze ze znużenia tematem i nieustającą presją szefa PiS. Tyle że od milczącego znużenia całkiem blisko do przyzwolenia. A byłoby to przyzwolenie nie tylko na utrwalanie fałszywego wizerunku Lecha Kaczyńskiego. Byłaby to także zgoda na to, by Jarosław Kaczyński narzucał nam przez wymuszenie obraz własnej wielkości. "

  fragment artykułu

  Więcej... wyborcza.pl/1,75968,11714859,Jaroslaw_Kaczynski_zada_holdow_dla_brata.html?utm_source=HP&utm_medium=AutopromoHP&utm_content=cukierek1&utm_campaign=wyborcza#ixzz1uoB2tpjy
 • marii51 16.05.12, 22:38
  mimo bardzo nieprzychylnych komentarzy w rożnych gazetach blogach...
  - chciałam wyszukać coś ,żeby zorientować się po co ta wizyta
  i mam
  wiadomosci.onet.pl/swiat/premier-tusk-bedzie-rozmawial-w-kanadzie-o-wspolpr,1,5128776,wiadomosc.html
  uważam,że wizyta była potrzebna
  -- piąty rok sprawuje premierostwo , wie gdzie trzeba pojawić się i ustalić ważne sprawy współpracy

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • chris.w2 17.05.12, 14:56
  czuk1 napisał:
  > Państwo zawłaszczone przez Tuska i w fazie upadku ?...

  Nasz Dziennik to gazeta PiS-u. Dlatego nie ma sie co dziwic, ze pisza negatywnie o Tusku.
 • czuk1 17.05.12, 16:37
  A ja się dziwię ... jednak. Bo to nieprawda. Stąd ten znak zapytania, który miał wywołać ewentualną dyskusję.

 • czuk1 18.05.12, 04:49
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11744631,Pociag_Moskwa___Paryz_w_Polsce_juz_od_2_czerwca.html
 • czuk1 18.05.12, 06:55
  www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120518&typ=po&id=po03.txt
 • czuk1 18.05.12, 07:06
  Nie chcę się - na ten moment - wypowiadać na temat tego artykułu.
  Pokazuje on jak można być stronniczym i przeciwnym rozsądnym decyzjom władz, które to (jako jedyne) są w stanie utrzymać Muzeum. Nasuwa się pytanie - czy partia może zawłaszczać placówki kulturalne i czy nie jest obowiązkiem każdego prezydenta Warszawy dokumentowanie historii stolicy ?
 • czuk1 18.05.12, 07:07
  Oto adres do strony Naszej Polski w której jest "świetny" i krytyczny artykuł.

  www.naszapolska.pl/index.php/component/content/article/39-polska/3058-gronkiewicz-waltz-przejmuje-synne-muzeum
 • czuk1 19.05.12, 10:39
  www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120519&typ=po&id=po09.txt
 • marii51 21.05.12, 12:07
  opowiada...
  wiadomosci.wp.pl/kat,8173,title,Byla-zona-Janusza-Palikota-ujawnia-jego-inna-twarz,wid,14502561,wiadomosc.html?ticaid=1e7cb&_ticrsn=5
  -- ostatnie zachowanie , ujawniające wystąpienie z kościoła- popisy kolejne ?,
  bez sensu- to nie jest człowiek odpowiedzialny pod wieloma względami (a już na kongresie tak pięknie opowiadał jak to trzeba zrobić w naszym kraju--a realizacja... niech jedzie już od nas na swój CYPR-- nie można ufać takim typom,- koniec - basta!

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • czuk1 21.05.12, 12:17
  Chciałbym usłyszeć słowa Palikota nt. wypowiedzi jego b.żony.
  --
  Mariusz
 • marii51 21.05.12, 12:27
  Wołajmy Janusz Janusz smile
  opowie opowie- Wałęsowie opowiadają- to Palikot tym bardziej ruszy w odzew... wink
  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • czuk1 21.05.12, 23:12

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11769056,Prezydent_Litwy_skarzy_sie_w_USA_na_polskich_politykow_.html
 • chris.w2 21.05.12, 23:57
  czuk1 napisał:
  > Prezydent_Litwy_skarzy_sie_w_USA_na_polskich_politykow

  Takie skarzenie sie jest dla mnie nie powazne.
  To co? Teraz (wg Litwinow) USA ma pogrozic palcem Polsce i powiedziec: badzcie uprzejmi
  dla Litwy?
 • marii51 22.05.12, 05:31
  Puść babę do rządzenia= menopauza dopadnie i kwili sama nie wie co-
  odmówiła spotkania w POLSCE , GDY Komorowski niedawno organizował- bo nie będzie polski prezydent jej mówić -- ona pojedzie na szczyt NATO i tam się wszystkiego dowie- pojechała - plotkuje o Polsce... smile
  Podpadla Putinowi ??? i na szczycie daje znaki jak on jej nie zauważa... a rzeczywiście sportykal się" car" ostatnio a jej nie zaprosił? chyba przegapiłam coś...
  Wszyscy biegliby wciąż z w amerykańskie podwoje i tam opowiadali - opowiadali .. zapatrzyła się na Fotygę czy jaki gwint?

  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • czuk1 22.05.12, 07:00
  To bardzo trafne Twoje spostrzeżenie... jak zawsze.
 • marii51 22.05.12, 11:16
  JUŻ ...wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11771291,Palikot__Wywiad_z_moja_byla_zona_to_podlosc.html

  Mariusz , co sądzisz?
  ale jakoś tak mało mówiąc ..uciekając od tematu
  i bardzo tak delikatnie , zupełnie nie osadzając byłej żony .wie że dzieci mogą przecież przeczytać --a swoje jeszcze ma za zadanie - jest w trakcie rozwodu.
  Wręcz osądza autorów artykułu przypominając ich redakcję nazwaną" hieną roku"
  Monika Olejnik trafiła na czas Palikota w znikomej kondycji
  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • czuk1 23.05.12, 07:24
  Pytasz - Mariusz, co sądzisz ?

  Szczerze ?
  Nie wierzę słowom i obietnicom Palikota. Dlatego odszedłem z tego Ruchu.
  Choć po drodze mi z jego programem o nazwie - Nowoczesna Polska.
  Na spotkaniu u Pani red. Olejnik Palikot nie miał żadnego tłumaczenia i rzeczowych argumentów do treści wywiadu jego b.żony. Dlatego ograniczył się do kłamliwych ocen dziennikarzy i sloganów , w rodzaju -" to ohydne". To jest cały Palikot.
  Tak więc ruch społeczny - "droga do nowoczesnej Polski" jest potrzebny (choćby dla przyspieszenia wymiany klasy politycznej rządzącej Polską) ale bez Palikota.
  Co na razie jest trudne do przeprowadzenia.

 • marii51 27.05.12, 13:03
  Zgadzam się z Tobą- niestety- ""Do drogi do nowoczesnej Polski ''nie ma ambitnych - młodych --szkoda.
  --
  teraz inna zupełnie rzeczywistość- jak ratują się bezrobotni byli posłowie...
  tzn ich umiejętnie naszymi podatkami wynagradzają

  www.fakt.pl/Fotyga-zarobila-w-PiS-135-tys-zl,artykuly,158520,1.html

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • skuter44 27.05.12, 16:16
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11795124,Rzad_USA_ocenia_Polske__nieskuteczne_sadownictwo_i.html
 • czuk1 28.05.12, 10:46

  To była "świetna" ekipa rządowa ..... Macierewicz, Ziobro, Lepper, Gertych, Lipiec, Kaczyński, Polaczek, Kamiński, ....... i cała reszta. Może 2-3 profesjonalistów.  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11810953,Byly_agent_WSI__Macierewicz_uniemozliwil_mi_likwidacje.html
 • marii51 28.05.12, 11:00

  fakt zrobiłby najlepszą przysługę dla AMERYKI
  ALE CO al.kaida mogłaby uczynić POLSCE?
  -- do jakich zdarzeń mogłoby dojść po zabiciu tak ważnego ... taliba..

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • czuk1 28.05.12, 13:04
  Chodzi o solidarność i nasze polskie obowiązki w NATO.
 • marii51 28.05.12, 13:31
  rok 2006
  pamiętam,Że minister SIKORSKI ZOSTAŁ NATYCHMIAST ODWOŁANY popadł w konflikt z byŁym śp prezydentem L. KACZYŃSKIM-
  WSZYSCY ZASTANAWIALI SIĘ CO TAKIEGO ZROBIŁ -
  a to właśnie może ?było to- wyraził zgodę na zlikwidowanie ...
  tylko ani Kaczyńscy wówczas obydwaj u władzy , ani Macierewicz z Nato - nie chcieli mieć nic wspólnego( na ten czas)


  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • czuk1 29.05.12, 06:01
  wyborcza.biz/biznes/1,100896,11817206,OLED___obraz__jakiego_nie_widziales.html
 • czuk1 31.05.12, 06:51
  www.se.pl/wydarzenia/kraj/prezes-nfz-jacek-paszkiewicz-ucieka-przed-komornikiem_260606.html
 • skuter44 04.06.12, 17:01
  wyborcza.pl/1,75480,11795614,Wysmiane_miliony.html
 • skuter44 05.06.12, 07:53
  wyborcza.pl/1,75968,11860782,Polska_przejezdna.html
 • marii51 09.06.12, 18:27
  a to naprawdę ciekawostka-
  PREMIER Tusk zmienia zdanie-
  będzie kandydował na 3 kadencje-

  tylko uporządkuje jeszcze partyjne wcześniejsze(PRZYSPIESZY O ROK) wybory przewodniczącego PO -
  --następnie ruszy do walki o kadencję premierowską..
  prawica musi iść na odsiecz
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  to jest oszukiwanie wyborców- odwracanie uwagi od naprawdę potrzebnych zrealizowanych spraw bieżących-
  -- chyba jednak my wyborcy za dużo na to bezprawie polityków pozwalamy!!!
  " a krowa ktora duży ryczy mało mleka daje-czy to prawica czy to lewica"

  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • skuter44 14.06.12, 06:09
  TVM1 ma przyciągać młodych odbiorców posługując się ich językiem i nadając dużo muzyki.
  Więcej... torun.gazeta.pl/torun/1,35576,11925029,O__Rydzyk_ucieka_od_moherowych_beretow.html
 • pia.ed 12.05.12, 00:32
  Czy odpis podatkowy i podatek to to samo???


  ... proponowane przez rząd 0,3 proc. odpisu podatkowego dla Kościołato za mało.
  >
  >
  W Niemczech podatek na kosciol wynosi 1,1% od zarobku brutto.
 • czuk1 12.05.12, 07:34
  Wg mnie - te 0,3 % to byłaby rezygnacja państwa z podatku od osób fizycznych na rzecz kościoła a dla podatnika oznaczałaby dyspozycję dla urzędu skarbowego by kwotę jaka stanowi 0,3 % jego podatku została przekazana na rzecz kościoła (do dyspozycji kościoła).

  Porównywanie takie - w Niemczech 1,1 % a w Polsce propozycja 0,3 % nie ma sensu.
  W Polsce kościół lub jego funkcjonariusze utrzymywani są przez Państwo i częściowo przez wiernych. Pozwala to żyć wszystkim pracującym w kościele w dobrych warunkach materialnych oraz na prowadzenie inwestycji i remontów w obiektach kościelnych w zakresie niezbędnym.
 • czuk1 12.05.12, 08:08
  www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120512&typ=po&id=po07.txt
  Przemilcza się prowokacyjną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego pod adresem
  premiera i partii go wspierających. To ta wypowiedź i okrzyk z sali spowodowały
  ostrą reakcję Palikota.
 • czuk1 12.05.12, 08:16
  wyborcza.pl/1,75478,11707535,Sceny_z_oblezonego_Sejmu.html
 • czuk1 12.05.12, 08:19
  Dwie gazety i dwa odmiennie spojrzenia na oblężenie Sejmu.
  Poprzedni wpis - dotyczył GW a teraz Naszego Dziennika.

  www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120512&typ=po&id=po31.txt
 • chris.w2 12.05.12, 14:45
  czuk1 napisał:
  > Przemilcza się prowokacyjną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego (...)

  Nic dziwnego. Nasz Dziennik to gazeta PiS-u.
 • pia.ed 12.05.12, 11:15
  czuk1 napisał:
  > Wg mnie - te 0,3 % to byłaby rezygnacja państwa z podatku od osób fizycznych na
  > rzecz kościoła a dla podatnika oznaczałaby dyspozycję dla urzędu skarbowego by
  > kwotę jaka stanowi 0,3 % jego podatku została przekazana na rzecz kościoła (do
  > dyspozycji kościoła).
  Tak przypuszczalam ... czyli w Polsce panstwo na tym traci ...
  bo podatek zamast zostac uzyty na szkolnictwo czy sluzbe zdrowia, trafia do kieszeni Kosciola.
  W Szwecji, Danii i Niemczech podatek na Kosciol nie uszczupla budzetu panstwa, bo jest jakby skladka na Kosciol placona dodatkowo, obok podatku.
  Poza tym z Kosciola latwo wystapic i wtedy na Kosciol sie nie placi ... Czesto z Kosciola wypisuja sie osoby zamozne, bo te najwiecej traca na tym dodatkowym obciazeniu ...

 • chris.w2 12.05.12, 14:41
  pia.ed napisała:
  > (...) W ...Niemczech podatek na Kosciol nie uszczupla budzetu panstwa,
  > bo jest jakby skladka na Kosciol placona dodatkowo, obok podatku. (...)

  Zgadza sie.
  Jest to dodatkowy podatek, podatek na kosciol (Kirchensteuer).
  Pieniadze pochodzace z tego podatku sa wylacznie do dyspozycji kosciola.
 • mattos 14.06.12, 20:24
  Największy zewnętrzny basen na świecie
  1 km i 13 m długości, 8 ha powierzchni i 250 tys. metrów sześciennych wody - w miejscowości Algarrobo w Chile można popływać w największym basenie na świecie. Basen należy do chilijskiego kurortu San Alfonso del Mar - prywatnego kompleksu hotelowego, położonego ok. 100 km od Santiago. Rekordowy basen został zaprojektowany przez chilijską spółkę Crystal Lagoons. Turyści - w większości z nieodległej stolicy - korzystają z luksusowego basenu od 2006 roku.

  http://img.interia.pl/turystyka/nimg/z/n/Najwiekszy_zewnetrzny_5801866.jpg


  --
  big_grin big_grin big_grin
  http://mdsa.fm.interia.pl/a21.gif
  http://i41.tinypic.com/2exvxn6.gif
 • pia.ed 15.06.12, 00:38
  wiadomosci.onet.pl/swiat/komitet-ds-zydowskich-osiedli-na-ziemiach-palestyn,1,5161200,wiadomosc.html

  Jest swietny wpis w dyskusji, zaczynajacy sie od slow:
  [b] ~Od wielu lat żadna książka tak silnie nie wstrząsnęła światem żydowskim jak „Wymyślenie żydowskiego narodu” Szlomo Sanda, profesora historii z prestiżowego Uniwersytetu Telawiwskiego. Izraelski naukowiec o polskich korzeniach przez jednych został określony jako wariat i antysemita, który kala własne gniazdo. Inni uważają go za wizjonera, który nie bał się wystąpić przeciwko największemu żydowskiemu tabu i złamać zmowę milczenia.

  Jak wskazuje tytuł książki, profesor Sand uważa, że... naród żydowski został wymyślony. W Izraelu jego naukowa rozprawa spotkała się z wielkim zainteresowaniem czytelników i – rzecz niemal bez precedensu dla prac naukowych – trafiła na listę bestsellerów, na której znajdowała się nieprzerwanie przez 19 tygodni. Podobny sukces odniosła we Francji, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę Prix Aujourd’hui.

  W październiku książka wyszła po angielsku i trafiła do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, wywołując kolejną falę polemik i prasowych sporów. Krytyczną recenzję książki opublikował niedawno „Financial Times”. Gazeta uznała ją za prowokację. Federacja Syjonistyczna Wielkiej Brytanii i Irlandii zaś ostrzegła, że lansowanie podobnych tez „może się przyczynić do wzrostu incydentów na tle antysemickim”. Autor książki – według organizacji – szuka zaś taniej sensacji.

  Rz: Kto wymyślił naród żydowski?

  Żydowscy historycy żyjący w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku. To był okres kształtowania się nowoczesnych nacjonalizmów w Europie. Mieszkańcy Starego Kontynentu zaczęli wtedy myśleć kategoriami wspólnot etnicznych. Rodziły się narody: niemiecki, polski, francuski. Żydowscy historycy w Niemczech byli ludźmi swoich czasów i działali pod wpływem dominujących w nich prądów. Wzorowali się na nacjonalistach państw europejskich, głównie Niemcach, i w taki sposób powstał syjonizm, a wraz z nim naród żydowski.

  Jak to „powstał”?

  Powstał, bo wcześniej nie istniał.

  Przecież Żydzi mieszkali w Europie od dwóch tysięcy lat. Odkąd zostali wygnani przez Rzymian z Palestyny.

  Nic takiego się nie stało. To mit. Rzymianie wcale nie wypędzili Żydów z Palestyny, a Żydzi wcale nie przybyli do Europy. System kar, jaki Rzymianie stosowali wobec ujarzmionych nacji, nie przewidywał masowych wysiedleń. Wyrzucenie całego narodu z jego ziemi to bardzo skomplikowana operacja, której wykonanie stało się możliwe dopiero w XX wieku wraz z rozwojem niezbędnej infrastruktury, np. linii kolejowych. Nawet Trzecia Rzesza miała spore problemy z takimi operacjami, a co dopiero Imperium Rzymskie. Rzymianie byli oczywiście brutalni. Mogli zabić wielu ludzi, spalić miasto, ale nie wypędzali całych narodów.

  Ale przecież to fakt powszechnie znany...

  Oczywiście, że powszechnie znany. O wypędzeniu napisano w deklaracji niepodległości Izraela z 1948 roku, a nawet na naszych banknotach. Do tego bowiem sprowadza się mit założycielski Państwa Izrael: wyrzucili nas z naszej ziemi dwa tysiące lat temu, ale teraz wróciliśmy, aby ją odebrać. Nawet ja – zawodowy historyk od kilkudziesięciu lat – bezkrytycznie w to wierzyłem. Dopóki dziesięć lat temu nie postanowiłem zbadać tego problemu...

  Co się okazało?

  Zacząłem od literatury przedmiotu. Ku mojemu zdumieniu okazało się, że nie ma ani jednej książki naukowej na temat wypędzenia Żydów z Palestyny. Wyobraża pan to sobie? Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii narodu, a nikt nie napisał na ten temat opracowania historycznego!

  To jeszcze nie dowód, że to nieprawda.

  Bądźmy poważni. Mamy do czynienia z wielką mistyfikacją. Mit o wypędzeniu Żydów to wytwór chrześcijańskiej propagandy z IV wieku. Miała to być kara za zabicie Syna Bożego. Właśnie do tego mitu nawiązali syjoniści w XIX wieku. Aby zbudować naród, trzeba było spreparować jego pamięć. Francuscy nacjonaliści odwoływali się do starożytnych Galów, włoscy do Juliusza Cezara, a niemieccy do Teutonów. Żydzi wzięli z nich przykład. Ogłosili, że Rzymianie wypędzili ich przodków z Palestyny, ci rozeszli się po całej ziemi, ale teraz muszą znowu połączyć się w jeden naród.

  Ale przecież to jest fakt – w Europie, Afryce i w Azji istniały lub nadal istnieją skupiska Żydów.

  Tak, ale wszyscy ci ludzie nie są wcale potomkami wypędzonych Żydów z Palestyny. Mało tego, w sensie etnicznym wcale nie są Żydami. To przedstawiciele rozmaitych innych ludów i narodów, których przodkowie przed wiekami nawrócili się na religię judaistyczną. Żydzi znaleźli się na całym świecie nie dzięki jakiejś mitycznej wędrówce ludów, tylko dzięki masowemu nawracaniu! Bycie Żydem w Europie czy Afryce nie miało nic wspólnego z narodowością. Żydami byli po prostu wyznawcy judaizmu.

  Judaizm jest jednak ściśle powiązany z tożsamością etniczną.

  Teraz tak. Ale wystarczy przestudiować starożytne źródła arabskie, wczesnochrześcijańskie, pogańskie czy żydowskie (z Talmudem na czele), aby się przekonać, że religia judaistyczna długo była religią nawracającą. Od II wieku przed narodzeniem Chrystusa aż do IV wieku naszej ery judaizm był najważniejszą monoteistyczną religią na świecie, której celem było pozyskanie jak najwięcej nowych wyznawców. Przekonanie pogan, że powinni wierzyć w jednego Boga, co robiono zresztą bardzo skutecznie. I stąd na świecie wzięło się tylu Żydów.

  Ale przecież większość Żydów w Polsce wyglądała zupełnie inaczej niż Polacy. Nie mogli to być nawróceni na judaizm Słowianie.

  Na judaizm nie nawracali się tylko poszczególni ludzie, ale – tak samo jak w przypadku chrześcijaństwa – całe królestwa. Na przykład w Jemenie czy Afryce Północnej. Podobnie stało się z leżącym pomiędzy Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym królestwem Chazarów. W XII wieku ten nawrócony na judaizm turecki lud zaczął być jednak spychany przez Tatarów i Mongołów Dżyngis-chana na zachód. Zatrzymali się we wschodniej Polsce. Odpowiedź na pańskie pytanie jest więc prosta:
  75 procent polskich Żydów wygląda inaczej niż Polacy, gdyż jest pochodzenia chazarskiego.

  W Polsce panuje przekonanie, że Żydzi przyszli do nas z Zachodu, a nie ze Wschodu.

  Ta teoria pojawiła się dopiero w latach 60. XX wieku. Wcześniej wszyscy wielcy historycy – począwszy od Ernesta Renana, aż po Marca Blocha – uważali, że Żydzi przybyli do Polski z Chazarii. Zdanie to podzielali zresztą badacze syjonistyczni, choćby jeden z najważniejszych żydowskich historyków międzywojnia Icchak Shipper z Warszawy. Oni mylili się tylko w jednym. Twierdzili, że Żydzi najpierw przyjechali do Chazarii z Palestyny, a dopiero potem do Polski.

  W Polsce panuje przekonanie, że Żydzi osiedlali się u nas, uciekając przed prześladowaniami na Zachodzie. Polska miała być ostoją religijnej tolerancji.

  Miło o tym mówić, a jeszcze milej słuchać. Obawiam się jednak, że muszę sprowadzić Polaków na ziemię. Z demograficznego punktu widzenia nie da się wytłumaczyć istnienia tak wielkiej populacji Żydów w Polsce jako rezultatu emigracji z Niemiec czy z Hiszpanii. Tamtejsze społeczności były na to zbyt małe. Swoją drogą, czy pan wie, jak niemieccy Żydzi nie znosili polskich Żydów? Nazywali ich pogardliwie Ost-Juden. Uważali ich za półdzikich, brudnych Azjatów, z którymi nie chcieli mieć nic wspólnego. Takim terminem określali na przykład moich pochodzących z Łodzi rodziców.

  Powiedział pan, że potomkami Chazarów było 75 procent polskich Żydów. A reszta?

  Moja mama miała osiem sióstr. Pięć miało kruczoczarne włosy i semickie rysy – tak jak ja – ale trzy były blondynkami i miały niebieskie oczy. Do dziś wielu Żydów pochodzących z Polski ma europejski wygląd. Dlaczego? Otóż, królestwo Chazarów podb
 • skuter44 15.06.12, 06:20
  podbiło ziemie zamieszkane przez Słowian. Mniej więcej w okolicach Kijowa. 25 procent polskich Żydów to potomkowie tych Słowian, którzy przyjęli judaizm od swoich chazarskich władców.

  A może to efekt mieszanych małżeństw?

  Oczywiście, to też się zdarzało, ale nie na jakąś wielką skalę. Tak czy inaczej w efekcie tego podczas okupacji Niemcy mieli poważne kłopoty z rozróżnieniem Polaków od Żydów. Ojciec opowiadał mi, że podczas pierwszych miesięcy okupacji, które przeżył w Łodzi, Niemcy bezskutecznie próbowali identyfikować Żydów na oko. W efekcie wielu Żydów, którzy mieli idealnie aryjskie rysy, chodziło sobie swobodnie po ulicach. Niemcy – choć bardzo tego chcieli – nie mogli więc w Polsce dokonać Holokaustu na podstawie swoich teorii rasowych, pomiarów i tym podobne. Zagłada Żydów w Polsce została dokonana na podstawie dokumentów: spisów ludności, dowodów osobistych, świadectw urodzenia.

  Skoro nie było takiego wydarzenia jak wypędzenie Żydów z Palestyny, to gdzie się ci Żydzi podziali?

  Nigdzie. Nadal mieszkają na swojej ziemi w Palestynie. Potomkowie starożytnych Żydów to dzisiejsi Palestyńczycy. Ludzie ci zostali bowiem zarabizowani po tym, gdy w VII wieku Palestyna została podbita przez Arabów. Nie ma się im zresztą co dziwić. Arabowie ogłosili, że każdy, kto uzna Mahometa za proroka, zostanie zwolniony od podatków. Myślę, że gdyby ktoś coś takiego zaproponował dzisiejszym Izraelczykom, zapewne duża część z nich też by się nawróciła na wiarę Allaha. (śmiech)

  Ale Palestyńczycy wyglądają przecież jak Arabowie. Nie różnią się od Egipcjan czy Irakijczyków.

  Trudno, żeby po tylu stuleciach taki mały naród zachował etniczną czystość. Palestyńczycy często pytają mnie: czyli to my jesteśmy prawdziwymi Żydami? Nie, odpowiadam, jesteście tylko ich potomkami. Żyjecie bowiem w miejscu świata, przez które przechodziło wielu zdobywców i wszyscy zostawiali tu swoją spermę. Podbój arabski był również podbojem biologicznym. Nie zmienia to jednak faktu, że członek Hamasu z Hebronu jest bliżej spokrewniony z antycznymi Żydami niż izraelski żołnierz, z którym walczy.

  Palestyńczycy nie są chyba zachwyceni, gdy mówi im pan, że w ich żyłach płynie żydowska krew?

  Rzeczywiście, nie lubią o tym słuchać. (śmiech) To chyba najlepszy dowód na to, że nie jestem agentem Hamasu i nie napisałem swojej książki na zlecenie Arabów.

  Wróćmy do kwestii żydowskiej tożsamości. Stosunek do Palestyny zawsze miał chyba także wymiar religijny.

  Tak, i co ciekawe w religijnej tradycji żydowskiej wypędzenie miało wymiar metafizyczny, a nie realny. Przeciwieństwem „wypędzenia” zawsze było „odkupienie”. Dopiero rewolucja syjonistyczna przeformowała odwieczną judaistyczną formułę „wypędzenie” – „odkupienie” na „wypędzenie” – „powrót do ojczyzny”. Żydzi przez wieki uważali, że powrócą do Ziemi Obiecanej, dopiero gdy przyjdzie Mesjasz i rozpocznie się sąd ostateczny. Powrócą jednak w sensie duchowym, po śmierci.

  Czy dlatego wielu religijnych Żydów do dziś nie popiera syjonizmu i Państwa Izrael?

  Nie popiera? Oni uważają, że jego istnienie jest obrazą Boga i bluźnierstwem. Proszę zwrócić uwagę, że przez całe wieki Żydzi wcale nie pchali się do Ziemi Obiecanej, to się zaczęło dopiero w XX stuleciu. Żydzi w Babilonie żyli przecież w odległości czterech dni jazdy wielbłądem od Palestyny! I wcale nie chcieli się tam przeprowadzić.

  Czyli wszystko zaczęło się od syjonizmu?

  Tak, ale nawet gdy ta ideologia już istniała, większość Żydów wcale nie paliła się do wyjazdu na Bliski Wschód. Gdy pod koniec lat 80. XIX wieku w Rosji zaczęły się wielkie pogromy, wśród Żydów zawrzało. Część, jak Róża Luksemburg, stała się rewolucjonistami, część poparła socjaldemokrację, ale większość głosowała nogami. Zaczęła się masowa migracja do Ameryki. W latach 20. USA uznały jednak, że mają wystarczająco dużo Żydów, i zamknęły przed nimi drzwi. Wtedy nie było już wyboru – ludzie zaczęli osiedlać się w Palestynie. Kolejna fala przybyła z Niemiec po dojściu Hitlera do władzy w latach 30. A potem już poszło. II wojna światowa, Holokaust i ostateczne zwycięstwo syjonizmu, jakim było powstanie Izraela. Swoją drogą oglądał pan kiedyś słynne żydowskie filmy kręcone w Nowym Jorku w latach 20.? Jak pan myśli, jaki kraj przedstawiano w nich jako ukochaną ojczyznę, o jakim kraju mówiono z nostalgią i miłością?

  Domyślam się, że nie o Palestynie.

  O Polsce! To była dla Żydów prawdziwa ojczyzna. Mój ojciec, umierając w Izraelu, mówił właśnie o Polsce! Kraju, do którego tęsknił i uważał za swoją prawdziwą ojczyznę. Tak mówił o Polsce stary Żyd umierający w państwie żydowskim, w Ziemi Obiecanej. Ciekawe, co?

  Pański ojciec przetrwał zagładę w Polsce?

  Nie, w grudniu 1939 roku uciekł z niemieckiej strefy okupacyjnej do sowieckiej. Wziął mamę i siostrę (ja urodziłem się już po wojnie w obozie przejściowym w Austrii) i przedostał na teren opanowany przez Armię Czerwoną. Co ciekawe, ojciec przed wojną był działaczem komunistycznym, ale Sowietom się do tego nie przyznał. Bał się, że NKWD go zamorduje, tak jak zamordowała wielu innych działaczy KPP w latach 30. Moja rodzina uratowała się więc dlatego, że byliśmy Żydami, a nie komunistami. Wywieźli ich do Uzbekistanu i tam przetrwali wojnę.

  Mam wrażenie, że czasami prowokuje pan swoich rodaków. Powiedział pan kiedyś, że powstanie Izraela było aktem gwałtu.

  Zostałem wtedy zaproszony przez uniwersytet na terytoriach okupowanych. Po wykładzie Palestyńczycy zapytali mnie, dlaczego – choć jestem zwolennikiem takiej teorii historycznej – nadal usprawiedliwiam istnienie Państwa Izrael. Odpowiedziałem, że nawet dziecko zrodzone w wyniku gwałtu ma prawo do życia. Potem opisały to palestyńskie gazety i zrobiło się sporo szumu. Ale ja to podtrzymuję. Uważam, że Izrael ma prawo do egzystencji na Bliskim Wschodzie.

  Ale nie z powodu bajek o powrocie do ziemi przodków, ale dlatego, że próba zniszczenia go doprowadziłaby do niewyobrażalnej tragedii.

  Ale obecny kształt tego państwa panu nie odpowiada?

  Nie. Mój sprzeciw wzbudza to, że Izrael oficjalnie nazywa się państwem żydowskim, a na naszej fladze jest gwiazda Dawida. Sprawia to, że ćwierć populacji kraju [tak zwani izraelscy Arabowie, nie mylić z Palestyńczykami mieszkającymi na terytoriach okupowanych – przyp. red.] traktowana jest jak obywatele drugiej kategorii. Izrael powinien porzucić swój żydowski charakter i stać się świeckim państwem Żydów i Arabów.

  Czy to nie utopia? Wielu Izraelczyków uważa, że w sytuacji, gdy kraj znajduje się w morzu wrogich Arabów, oznaczałaby to samobójstwo.

  Jest dokładnie odwrotnie! Izrael czeka katastrofa, jeżeli się nie zmieni. Prędzej czy później dojdzie tu do masowej rewolty. Nie wybuchnie ona w Autonomii Palestyńskiej, ale na północy Izraela, w Galilei, której większość mieszkańców stanowią Arabowie. Galilea będzie izraelskim Kosowem. Kosowo zaczęło separować się od Serbii, gdy kraj ten stał się państwem plemiennym, nacjonalistycznym. Choć zamieszkane przez Albańczyków, nie chciało przyłączyć się do biednej, zapóźnionej Albanii i zdecydowało się na samodzielność. To samo stanie się z Galileą. Izraelscy Arabowie nie będą chcieli wejść w skład zacofanej Autonomii Palestyńskiej, ale długo już w państwie żydowskim nie wytrzymają.

  Żydzi i Arabowie mieliby stworzyć razem jedno państwo? Przecież nienawiść jest tak wielka…

  I kto to mówi? Polak! A czy między wami a Niemcami nie było wielkiej nienawiści? I ten wasz konflikt nie trwał 60 lat, tylko 1000! A teraz jakoś jesteście świetnymi sąsiadami i znaleźliście się w jednej federacji! A Polacy doznali od Niemców tyle krzywd. Ja akurat jestem jednym z tych Żydów, którzy nie zapomnieli, że w Polsce podczas wojny nie zginęły tylko trzy miliony polskich Żydów, ale również trzy miliony Polaków. Pamięta pan film Claude’a Lanzmanna „Szoah”? Dzięwięciogodzinny dokument, większ
 • skuter44 15.06.12, 06:22
  Aby przeczytać cały wywiad który rozpoczęty jest w wpisie poprzednim (pia.ed) trzeba czytać w kolejności - wpis pia.ed i następnie mój wpis, w którym jest c.d. wywiadu.
 • skuter44 15.06.12, 12:59
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,11939990,Ostra_awantura_o_Fundusz_Koscielny___Czy_ma_pan_jaja__.html
 • skuter44 15.06.12, 14:23
  deser.pl/deser/1,111857,11901618,Kardynal_Dziwisz__wierze__ze_Tytoniowi_pomagal_Ojciec.html
  ile w tym nie mądrości -wink
 • skuter44 15.06.12, 14:35
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,11939068,Duza_asteroida_przeleci_w_poblizu_Ziemi__Ma_pol_kilometra.html
  Takie totalne zagrożenie ale z minimalnym zagrożeniem uspakaja mnie.
  Nie musiał bym się przed śmiercią męczyć i zamęczać swoją osobą rodziny (opiekunów).
  Do nieba idąc miałbym duże towarzystwo.
 • marii51 15.06.12, 20:39
  a jednak ,a a jednak skuter44
  pragnie w niebie mieć duże towarzystwo... a to wesołek ... naszsmile
  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • marii51 15.06.12, 20:41

  O tym, że prezydent był obecny na stadionie i bardzo żywiołowo reagował na boiskowe wydarzenia, wiemy wszyscy. Ale treść rozmów z siedzącymi obok osobami, pozostawała sekretem. Przynajmniej do momentu, gdy w internecie ktoś "anonimowy" ujawnił przeciek.

  A oto i rzeczony wpis (zachowujemy oryginalną pisownię).

  8 czerwca, na stadionie kibice już nie mogą się doczekać wyjścia piłkarzy na boisko, pośród nich siedzi Platini i Prezydent Komorowski.

  Piłkarze wychodzą na boisko, a wraz z nimi dziecięca eskorta. Komorowski zadaje pytanie Platiniemu:

  -Ej a co jak któryś z piłkarzy nie ma jeszcze dziecka to wychodzi sam?

  Dobrze że Platini nie zrozumiał po polsku...

  Dla niewtajemniczonych krótkie wyjaśnienie. Dzieci wprowadzające piłkarzy na boisko nie są z nimi spokrewnione. Przynajmniej nie w założeniu.

  My zaś sądzimy, iż powyższa wypowiedź, to tylko kolejny żart, jakich wiele powstało o naszym prezydencie.

  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • skuter44 16.06.12, 08:24
  Na pewno jest to kolejny żart. Prezydent dawno sportem się interesuje. Pamiętam (z swojej
  praktyki zawodowej), że w MON zajmował się m.in. za sprawami wychowania w wojsku.
 • skuter44 17.06.12, 08:30
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11949346,Gen__Petelicki_nie_zyje__Policja__Zastrzelil_sie_w.html
 • marii51 21.06.12, 19:59
  bardzo smutna wiadomość o generale-
  kto jak kto-ale to wzór przecież --a inaczej się potoczyło --
  co raz bardziej niepokoją mnie wszelkie dewagacje... które rozpoczęły się po śmierci...
  pewne osoby nawet na tej śmierci kształtują swój polityczny wizerunek (JK)
  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • skuter44 23.06.12, 14:42
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,11998853,_Wprost___General_Petelicki_byl_coraz_bardziej_na.html
 • marii51 23.06.12, 15:20
  I to są konkretne wiadomości nt temat-
  a nie,że był zastraszany, był na liście( wsród wielu,a listy nie widział nikt i nie slyszal o niej.. --to już paranoiczne byle powiedzieć coś nadzyczajnego w/g JK)
  ~~~~~~~~~~~~~~
  jeszcze raz- od takich osob jakim był GENERAŁ -ZAŁOZYCIELGROMU- OCZEKUJEMY WZORU - do naśladaowania dla przyszłych pokoleń-
  --- można zawsze biedniej żyć, ale żyć!-
  Życie to najwyższa wartość człowieka-
  zobowiązujemy się młodszej żonie ..dajemy jej dzieci - nie zostawiamy jej-radż sobie sama- bo zawsze z najtrudniejszej sytuacjii jest wyjście-
  takie pomyślne życie w dobrobycie może zamiast pomagać ,to niektórym szkodzić-
  więcej spotkań, więcej uzależnień, a nie każdy organizm wytrzymuje te wyskoki .. wszystko razem - nawet młodszaakochająca żona z dziećmi nieletnimi mogła wspomnieć,że nie można tak-
  i tak sobie uzbierał minusów na własną pierś... sad
  -- nie mogę zaakceptować najróżniejszych informacjii... wscibkość wobec powodów śmierci aż do przesady-- tylko fakt - należął do ludzi wyjątkowych!

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • skuter44 25.06.12, 12:15
  wyborcza.pl/1,76842,12004441,Slowacja_likwiduje_swieta_koscielne__Episkopat_mowi.html
 • skuter44 25.06.12, 13:23
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114884,12006623,Palikot_o_betonowym_tupolewie__Kicz__zenada__kompletny.
 • skuter44 26.06.12, 06:36
  www.plotek.pl/plotek/56,78649,11995079,Ile_zarabiaja_pilkarze_reprezentacji_Polski__Zobacz.html
 • marii51 26.06.12, 08:57
  ładnie zarabiają
  chociaż w postaci podatku nam trochę wpadnie grosza do skarbówki....wink
  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • marii51 27.06.12, 09:40
  test linka---pływanie na byle czym
  --

  a gdyby tak nieba przybliżyć
 • pia.ed 27.06.12, 13:25
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,12020057,Brak_snu__pijane_kibicki_i_okropny_smrod__czyli_dlaczego.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka