Dodaj do ulubionych

grzybobrana czas...

05.09.18, 10:34

powiadają ze polskie lasy są zlotonosne
--oto trufle najdroższe grzyby świata
https://money.wpcdn.pl/i/h/69/art426565.jpg
Edytor zaawansowany
 • marii51 05.09.18, 10:35
  W Europie mamy od 120 do 200 gatunków trufli, z czego tylko kilka gatunków ma wysoką wartość kulinarną i ekonomiczną. Jest też wiele grzybów je przypominających. Jeśli chodzi o trufle o wysokich walorach kulinarnych, to najbardziej ceniona jest trufla biała. W Polsce nie występuje, a przynajmniej nie udało się jej do tej pory odnaleźć. Jest to gatunek występujący najczęściej we Włoszech, konkretnie w Piemoncie – mówi nam dr Hilszczańska.

  Wymienia kolejne gatunki, które są popularne w Europie. W Hiszpanii na setkach hektarów uprawia się truflę czarnozarodnikową. Jest ceniona również we Francji i we Włoszech. A w Polsce występuje przede wszystkim trufla letnia, która jest najmniej wybredna jeśli chodzi o warunki klimatyczne.

  - W Europie można ją znaleźć od Portugalii na zachodzie Europy, poprzez centrum i kraje basenu Morza Śródziemnego. Sięga też na północ, bo najbardziej wysunięte w tym kierunku stanowiska trufli letniej znaleziono na Gotlandii. I dlatego właśnie temu gatunkowi poświęciliśmy najwięcej uwagi w naszych badaniach – mówi nam dr Hilszczańska.
 • marii51 05.09.18, 10:36
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trufle-w-polsce,109,0,2414957.html
 • marii51 05.09.18, 10:40


  juz wiemy,więc mozemy się wybraćsmilev.wpimg.pl/NDQ3NzQ0Jy1-fGFMYQA2cmcDYR5_Rz4tPFRgCj0fenVoBntPYQR7aXwLdkxpBHpxZQthHSNKNyYoHT4UNg==
 • marii51 17.09.18, 14:14
  Do lasów w Polsce,
  albo przynajmniej w niektórych jej częściach, powróciły grzyby.
  Nie jest tak dobrze jak przed rokiem, ale relacje samych grzybiarzy pokazują,
  że są takie miejsca, w których zbiory można liczyć nawet w setkach sztuk.
  Najlepiej mają mieszkańcy Podlasia i Pomorza, najgorzej jest w województwach lubuskim i wielkopolskim. Przynajmniej jeśli wierzyć w deklaracje samych grzybiarzy.

  www.fakt.pl/pieniadze/finanse/mapa-wystepowania-grzybow-w-polsce/lt5w2cn
 • marii51 17.09.18, 14:15
  Z mapy powstającej na podstawie zgłoszeń grzybiarzy widać, że owocne zbiory powinny być też w podlaskim. Kilkanaście miejsc jest także na terenie województwa mazowieckiego w okolicach Warszawy, Łodzi, Ciechanowa, Ostrołęki, czy też Przasnysza.

  Sporym sukcesem mogli pochwalić się także mieszkańcy Dolnego Śląska, zwłaszcza w okolicach Jeleniej Góry i Świdnicy. Nie jest źle także w Małopolsce i w niektórych regionach Warmii i Mazur.

  Wybierając się grzyby pamiętajmy, by zachować ostrożność i zbierać tylko te gatunki, które doskonale znamy. Powinniśmy też dostosować się do zasad obowiązujących w Lasach Państwowych, jak chociażby zakaz wjazdu autem w głąb lasu, a także zbieranie lub niszczenie gatunków chronionych.
 • czuk1 22.09.18, 09:50
  Dziś dopiero mam czas na pierwsze grzybobranie. Zrobiłem odpowiednie przygotowania. Oprzyrządowanie leży i czeka na wyjazd.
  Ten ... nie dochodzi do skutku. Od 4 godzin przechodzi nad nami niż, z ciągłym deszczem. Temperatura spadła z 17 st. do 10-ciu.
  Chyba będą nici.

  --
  Prezes na dzisiejszej konwencji w Gdańsku: "Solidarność powstała nie 31 sierpnia, tylko sensu stricto 17 września. I brał udział w tej operacji - i to znaczący udział - mój śp. brat. Jakiś tam malutki także ja". Stach Kornatowski @kornatowskis
 • marii51 22.09.18, 12:08
  Mariusz ,więc życzę poprawy pogody
  rozumiem że nawet po deszczu nie jest najlepiej chodzić na śliskim runie leśnym
  -- życże odpowiedniej pogody i dobrych zbiorów .
 • czuk1 22.09.18, 12:55
  dkb
  i pozdrawiam

  --
  Prezes na dzisiejszej konwencji w Gdańsku: "Solidarność powstała nie 31 sierpnia, tylko sensu stricto 17 września. I brał udział w tej operacji - i to znaczący udział - mój śp. brat. Jakiś tam malutki także ja". Stach Kornatowski @kornatowskis
 • marii51 22.09.18, 15:02

  AŻ Z USĄ "
  www.fakt.pl/pieniadze/finanse/borowik-wysmukly-nowy-gatunek-grzyba-w-polskich-lasach/1kq0756
 • czuk1 22.09.18, 15:40
  Od dziesiątków lat takie borowiki rosną u nas , głownie w lasach mieszanych, z przewagą sosny.
  Faktycznie.... nie są tak robaczywe. Prawdopodobnie dlatego, że w takich sosnowych lasach nie mas dobrych warunków do życia tych robaków.

  --
  JK to mistrz intrygi który potyka się o własne nogi – Stanisław Michałkiewicz
 • marii51 22.09.18, 16:02
  Zbieraliśmy również takie borowiki ,kiedys podpatrzyłam że na płycie od pieca kolega szuszył pokrojone te chude nózki od tych borowików --- niby nic nie warte .. bo nie posiadają miąższu ale zimą do zupy i nadają jej zapach
  hoć gro zbieraczy poprostu je wyrzuca
  ps do JK to mistrz intrygi który potyka się o własne nogi – Stanisław Michałkiewicz
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Solidarność powstała nie 31 sierpnia. Sensu stricto powstała 17 września i udział w tej operacji - i to znaczący udział - miał mój świętej pamięci brat. Jakiś tam malutki także i ja - powiedział Jarosław Kaczyński.
  Prezes PiS skrytykował także dorobek transformacji. - Skrzywdzono miliony Polaków, zabrano im pracę, oszczędności, zabrano im książeczki mieszkaniowe, zabrano im na lata życiowe perspektywy - podkreślił

 • czuk1 22.09.18, 16:11
  Oj boję się, że nie znasz dobrze grzybów. A jeśli tak.... to nie znając ich .... lepiej zapytać lub wyrzucić.
  Najlepiej wziąć atlas grzybów. Link - grzyby.pl/atlas-grzybow-przyrodnika.htm
  Zobacz, że podobne, do pokazanego tu borowika , są grzyby z pierwszych 4-ech grup.


  --
  JK to mistrz intrygi który potyka się o własne nogi – Stanisław Michałkiewicz
 • marii51 23.09.18, 07:48
  Mariusz, grzyby to ja znam, nie niepokój się ..
  a teraz malutko bywam -już mi czasy świetności zbiorów jakby minęły
  nie mam ochotnych, gdy jest wysyp ,a sama nie mam odwagi
  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/xzektkqTURBXy80MmUyNmEzNTdmNzRiNDQ0NTM4YmE0ZDZjMDVmOGUyOS5qcGVnkZUCzQJsAMLD
 • marii51 23.09.18, 09:57
  finanse.wp.pl/gdzie-na-grzyby-kilka-dni-deszczu-i-grzybiarze-juz-wychodza-do-lasow-w-sieci-chwala-sie-miejscowkami-6298118878906497a
 • marii51 04.11.18, 13:22
  nadal grzybowy raj w lasach

  wiadomo po deszczach pogoda na ŚLĄSKU DO 20 STOPNI
  ALE OKOLICE gDYNI TEŻ LASY UROZMAICONE GZRYBKAMI
  gazetawroclawska.pl/mnostwo-grzybow-w-lasach-dolnego-slaska-gdzie-jechac-lokalizacje-14-listopada-2018/ga/13632082/zd/31984910?fbclid=IwAR0Q85qqFxbElFGh4JLwVKCdYtvwsxG6IkPFPu89NoSXGE9S6STkNTWlenY
 • czuk1 05.11.18, 00:12
  Grzybiarze odpowiadają ..... w lesie. Ja już byłem .... mam już komplet grzybów.
  Zamiast zachęcania..... ostrzegam . Ponad pół wieku chodziłem na grzyby.Ale widać muszę przestać.
  Wystraszyły mnie (29.X) z Puszczy Solskiej latające bestie. A to było tak:

  W pewnym momencie osiadło na mnie jednocześnie kilkanaście czarnych muszek . Siadają na czapkę, schodzą na szyję i pod ubrania, z czapki na pajęczynie własnej schodzą szybko na kurtkę i wędrują w dół. Oganiam się jak od much ale widzę ... ....to są fruwające duże stosunkowo kleszcze. Po wylądowaniu na mnie odpadają im skrzydełka i podejmują zadanie dotrzeć do ciała mojego by się wessać. Zrzucenie wszystkich z ubrania okazuje się nie możliwe, bo jest ich kilkadziesiąt. Zostaje ucieczka z lasu. Dokładne obejrzenie się - poza lasem , poprzez zrzucanie okryć pokazuje, że we włosach mam 3 kleszcze, na częściach ubrania 14 szt, wychodzą też koszyka z grzybami. Szybki powrót. I w domu okazuje się - mam na koszuli, spodniach - 4 kleszcze, 1- w spodenkach , w grzybach 3 . Wszystko poszło do prania. A grzyby zostały przejrzane i umyte, wyniesione poza mieszkanie.
  Żyję bardzo długo ale nie widziałem takich potworków. OSTRZEGAM.Naprawdę strach wchodzić do lasu (tu do Puszczy Solskiej).
  Mamy nabytki - żarłoczne azjatyckie biedronki , dużo żmij, ..... i te latające kleszcze
  - "

  "Strzyżaki - jeśli nie wiesz, co cię ugryzło i masz dziwny ślad na skórze, to mógł być... latający kleszcz . Kleszcz ze skrzydłami, strzyżak jeleni, łowik, wesz jelenia - tak najczęściej określa się gatunek owada, który żyje w polskich (i nie tylko) lasach. Latające kleszcze to pasożyty, które atakują zwierzęta i ludzi. Czym grozi zetknięcie z nimi i jak ich unikać?
  Strzyżak jeleni, czyli latające kleszcze w natarciu
  Kleszcze ze skrzydłami to tak naprawdę wcale nie kleszcze. Jednak potocznie właśnie tak się je nazywa, bo podobnie wyglądają i zachowują się w zbliżony do tych pajęczaków sposób - też żywią się krwią, są jajożyworodne i pozostają na zewnątrz organizmu żywiciela, a nie w środku jak na przykład tasiemiec.
  Generalnie jednak strzyżakom gatunkowo bliżej do wszy i much (po angielsku mówi się na nie nawet deer ked albo deer fly, czyli dosł. jelenia mucha) - należą do rodziny narzępikowatych i rzędu muchówek. Od "zwykłych" kleszczy i obrzeżków (tzw. kleszczy gołębich) odróżnia je głównie fakt, że łowiki mają skrzydła i latają, choć na krótkie dystanse. Oprócz tego są mniejsze i bardziej ruchliwe.
  Z kleszczami nie ma żartów. Coraz więcej z nich przenosi groźne kleszczowe zapalenie mózgu
  Niestety strzyżaki jelenie (Lipoptema cervi) są dość powszechne w Polsce i całej Europie, a także w Chinach, na Syberii i w Ameryce Północnej. Kiedy wybieramy się na wakacje musimy się więc liczyć z tym, że można się na nie natknąć w wielu miejscach. Na szczęście żerują właściwie wyłącznie w lasach i na ich obrzeżach - na plaży czy w mieście nie trzeba się ich obawiać.
  Z Azji przywędrował do nas też drugi gatunek (Lipoptena fortisetosa) latającego kleszcza, który nie ma polskiej nazwy. Od "naszego" można go jednak odróżnić wyłącznie pod mikroskopem, bo wygląda i zachowuje się niemal identycznie.
  Latające kleszcze. Niepozorne pasożyty, które atakują chmarami i mogą wejść nawet pod powiekę
  Ogółem wszy jelenie wyglądają dość niepozornie. Osiągają maksymalnie 6 mm długości, mają brunatny kolor i przejrzyste skrzydełka, które zrzucają po tym, jak trafią na żywiciela. Do tego są dość płaskie, co mocno utrudnia ich złapanie.
  Głównymi żywicielami strzyżaków są sarny, jelenie i łosie, ale mogą atakować też psy, domowe myszy, krety, gołębie i drób oraz ludzi. Na zwierzętach nie tylko żerują, ale również się rozmnażają - kopulują i składają jaja.
  Ludzie są w nieco lepszej sytuacji, choć kleszcze ze skrzydłami raczej nie atakują pojedynczo, tylko całymi chmarami. Ze względu na swoją ruchliwość i niewielki rozmiar dosłownie wciskają się różne szczeliny i zakamarki ubrań i ciała - mogą nawet wejść pod powiekę czy do ucha. Na odnóżach mają haczyki, którymi wczepiają się we włosy i mniejsze włoski, przez co bardzo trudno je wyciągnąć. Z kolei twardy pancerzyk utrudnia ich rozgniecenie.
  Groźne czy niegroźne?
  O ile latające kleszcze nie rozmnażają się na człowieku, to mogą ugryźć i to robią (choć preferują jeleniowate, w których futrze są w stanie nawet przezimować). Zwykle wystarczy im 15-25 minut, by wyssać z ludzkiego ciała odpowiednią ilość krwi.
  Sam ślad po ugryzieniu łatwo przeoczyć, bo jest słabo widoczny - przynajmniej na początku. W ciągu trzech dni w miejscu ugryzienia powstaje jednak twardy, zaczerwieniony obrzęk opisywany czasem jako grudka. Niestety, mocno swędzi i to przez dość długi czas. To uczucie i sam obrzęk mogą się utrzymywać przez dwa do trzech tygodni, a w niektórych przypadkach nawet przez cały rok.
  Czy zetknięcie z nimi jest groźne? Są badania, które dowodzą, że wszy jelenie mogą przenosić chorobotwórczą bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje uciążliwe i bolesne zmiany skórne (egzemę). Pojawiają się też doniesienia o tym, że łowiki przenoszą bakterie z rodzaju Anaplasma i Borrelia, które powodują odpowiednio anaplazmozę oraz boreliozę.
  Ze względu na brak rzetelnych, naukowych dowodów, medycyna nie uznaje jednak latających kleszy za nosicieli groźnych dla zdrowia i życia ludzkiego chorób.
  U osób wrażliwych i alergików ugryzienie wszy jeleniej może jednak doprowadzić do reakcji alergicznej, także wtórnej. Ich głównym objawem są silnie swędzące, rumieniowe zmiany skórne.
  Strzyżak jeleni: jak się chronić
  O ile pogryzienie przez strzyżaki nie stanowi poważnego zagrożenia, to trudno go uniknąć, jeśli się z nimi zetkniemy. Nie ma bowiem żadnego sposobu o potwierdzonej skuteczności, który by chronił przed ich atakiem. Łowiki "polują" jednak głównie na ciemno ubarwione zwierzęta. Stąd można być po prostu ubierać się w jasne rzeczy, jeśli zamierzamy się wybrać do lasu albo w jego okolicę."

  ..... to jest to ostrzeżenie. Informacja z GW.Zdrowie.

  Udanego grzybobrania - a nie walki z kleszczami - życzę.
 • marii51 05.11.18, 06:53
  Nie wybieram się zamawiam i udaje mi się mieć zebrane w domu//
  ale przezornie zawsze przebierając uważam ,staram się przebierać
  na bialym papierze lub obrusie -ubranie tez zakladam jasne--
  każdy żuczek wtedy widowczny--dobrze polać dookoła wysypanych grzybow octem na te mszyce wszelakie--
  POZDRAWIAM ... smile
  bo z lasu wiele w grzybach można zwiężć do domu

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka