Dodaj do ulubionych

pozbawiono leków co to za prawo?!!!

14.06.19, 11:00
KTO USTANAWIA TAKIE USTAWY?

Hospicja Domowe dla Dzieci, domy dziecka, ośrodki preadopcyjne, schroniska, domy samotnej matki nie mogą wykupić w aptece leków.
Wszystko przez zmianę prawa. "Nie wiemy, co robić. Apelujemy o pomoc"


Piotr Rydzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, mówi, że od kilku dni telefon w jego gabinecie dzwoni non stop. Pomocy szukają nie tylko fundacje, ale też domy dziecka, domy spokojnej starości, domy pomocy społecznej, domy samotnej matki, schroniska i noclegownie. Żadne z nich nie może wykupić leków dla swoich podopiecznych, otrzymując fakturę.

Nowe zasady
6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego, a dokładnie artykułu 86a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Po niej apteki mogą sprzedać leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego tylko pacjentom lub podmiotom wykonującym działalność leczniczą. Jeśli aptekarz wypisze fakturę za sprzedany produkt fundacji czy domowi dziecka, według ustawy grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności
.
Edytor zaawansowany
  • marii51 14.06.19, 11:02
    - Autorami kontrowersyjnych przepisów są resorty – zdrowia i sprawiedliwości. Przepisy miały zaostrzyć walkę z tzw. nielegalnym wywozem leków za granicę – tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. Chodziło o przypadki, w których firmy czy fundacje kupowały leki i sprzedawały je za granicą. - O szkodliwości wprowadzenia nowych przepisów od samego początku alarmowała Naczelna Izba Aptekarska, choćby podczas sejmowej komisji zdrowia 3 kwietnia br. Jednak głos tej organizacji został zbagatelizowany – mówi Leleno.

    Z katarem do szpitala?
    - Pracujemy nad jakimś rozwiązaniem prawnoksięgowym, ale prawda jest taka, że nie wiemy, co robić – mówi Rydzewski. – Mamy około 300 podopiecznych domów dziecka. Jeśli jedno z nich zachoruje, to lekarz wystawi receptę na antybiotyk na jego nazwisko. Ale dom dziecka nie może go wykupić, bo apteka zazwyczaj proponuje, że wystawi faktury nie na placówkę, a na nazwisko dziecka. Ale przecież to nie dziecko jest płatnikiem. Opłata leków dla niego jest zadaniem własnym miasta czy gminy. Efekt jest taki, że dziecko zostanie bez leku – tłumaczy dyrektor MOPS-u.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.