Dodaj do ulubionych

DOBRE WSKAZóWKI DLA Opozycjii

26.06.19, 16:59
JEŚLI CHCE opozycja wygrać to musi się porządnie napracować np...

wiadomosci.onet.pl/kraj/pawel-kowal-opozycja-powinna-powolac-kurs-im-przemyslawa-gosiewskiego/12y76t5
Edytor zaawansowany
 • marii51 27.06.19, 20:15
  PSL rozpoczęło przygotowania do samodzielnego startu w wyborach do Sejmu. Choć Grzegorz Schetyna wciąż liczy, że zatrzyma ludowców w koalicji z Platformą, to musiałby się stać polityczny cud, by do tego doszło.
  ~~~~~tradycja, bo PSL ODLAT OD LAT samodzielne
  teraz też przystąpią sami do jesiennych wyborów
  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/psl-gotowe-na-rozwod-z-platforma-obywatelska/elg7r9b

 • marii51 29.06.19, 14:06
  Jerzy Lipka
  3 min

  📢 BREJZA: Zbudujemy armię wolnych, przyzwoitych ludzi, która wygra te wybory. Uruchomimy siłę dobrych serc‼️
  Poprawiamy komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, mamy program i opowiemy o nim wszystkim wyborcom. Niezależnie, czy jest członkiem partii, sympatykiem naszym czy PiS-u. Niezależnie, czy mieszka w Warszawie, czy w małym sołectwie pod Ustrzykami Dolnymi. Wygramy...
  Teraz wdrażajmy w życie wnioski, wypruwajmy sobie żyły. To nie będą zwykłe wybory. To wybory, jaka będzie Polska - nowoczesna, sprawna, sprawiedliwa czy scentralizowana, pełna jakichś dziwnych oligarchicznych grup, gdzie prezes partii zarządza spółką od nieruchomości, a premier jest byłym banksterem, który kupił sobie tanio grunty pokościelne.
  ...Jako szeregowy poseł opozycji wykorzystałem wszystkie możliwości, które dali mi wyborcy, by kontrolować władzę. Dziś zrobię wszystko, żeby sztab, działacze i nasi sympatycy dostali niezbędne narzędzia, by wybory wygrać. Przyzwoitych ludzi jest w Polsce więcej niż oligarchów ze spółek skarbu państwa wpłacających dziesiątki tysięcy na kampanie PiS. Niż tych, którzy zorganizowali w mediach publicznych niebywałą szczujnię na ludzi przyzwoitych. Już się zgłaszają do nas wyborcy niezwiązani z naszą partią, chcą pomóc. Zbudujemy armię wolnych, przyzwoitych ludzi, która wygra te wybory. Uruchomimy siłę dobrych serc.
 • marii51 30.06.19, 05:43


  Być jak najbliżej człowieka i jego spraw, to sposób działania ludowców., tymczasem PiS zmierza do centralizacji Polski i chce, by o wszystkim decydowali urzędnicy z Warszawy – ostrzega PSL. W programie Gość Wiadomości poseł ludowców, Krzysztof Paszyk, przypominał też o niezrealizowanych obietnicach PiS dla wsi.
  „Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku Kaczyński obiecał podwojenie dopłat dla rolników. Do dzisiaj nie wywiązał się z tej obietnicy” – mówił Krzysztof Paszyk. „Gdzie jest obiecany przez PiS Narodowy Holding Spożywczy? Sadownicy dalej czekają na obiecane pieniądze a polskie zakłady przetwórcze są wykupywane przez Chińczyków” – dodał ludowiec.

  Zobacz obraz na Twitterze
  i tak trzymać, chłop żywemu nie przepuści""Tekst linka
 • marii51 02.07.19, 14:12
  ALE SIĘ MOZE WYDARZYĆ.. POMOC DLA OPOZYCJII PRZELAPANA PRZEZ WIAD TV1 NA NEKORZYŚĆ
  CAŁY ARTYK - WYJAŚNIA
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24950931,prof-kisilowski-zdecentralizujmy-aborcje-niech-kazdy-region.html?fbclid=IwAR0mjutJBurmWeUYaveWXeXn4yywnhG8-qhbLC-p5RXRBVx864RXh3TUoBM

  Zagłodzić?

  Intelektualnie. Żeby każdy, komu przez myśl przejdzie wspieranie opozycji, w tym przypadku radą, dobrze się zastanowił.

  Półtora roku temu stu naukowców i ekspertów o bardzo różnych poglądach politycznych postanowiło wspólnie przygotować program „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”. W marcu tego roku zrobiliśmy oficjalną konferencję, ogłosiliśmy szczegóły tego pomysłu, zaczęliśmy chodzić po mediach i o tym opowiadać. Kilka partii się zainteresowało, niedawno w Sejmie bardziej konserwatywni koledzy z naszej grupy mieli konferencję z PSL i Kukiz’15. Dla Platformy napisałem społecznie analizę pokazującą, jak nasz pomysł decentralizacji można wcielić w życie w wariancie bardzo szerokiej koalicji - od lewicy do konserwatystów. A potem nagle fotografię mojej notatki pokazały „Wiadomości”, przedstawiając to jako tajny plan rozbioru Polski.

  Przecież ja jestem politycznie nikim, outsiderem! Napisałem jeden kwit dla PO na temat czegoś, o czym publicznie mówię od dawna. I jest z tego raban. To co nas spotkało, ta fala hejtu, że jesteśmy „zdrajcy Polski”, to nieprawdopodob
 • marii51 06.07.19, 15:55
  Ostatnio dziennnilarze zastanawiali się,
  czy ładne usmiechy i prezentacja modelowa wystarczy?
  Co ma w sobie Szetyna ,że jest nieakceptowany ??\
  A PSL STANOWCZE DECYJE --

  -Kosiniak-Kamysz: Do wyborów parlamentarnych proponujemy dwa bloki - lewicę i umiarkowane centrum

  jagor
  06.07.2019 12:06
  - Tylko dwa bloki, określone programowo, ideowo, mają szansę na zatrzymanie samodzielnych rządów jednej partii - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na wstępie do Rady Naczelnej partii. PSL ma dziś ostatecznie zdecydować czy do jesiennych wyborów pójdzie samo, czy też w koalicji z Platformą Obywatelską.b]

  Tekst linka
 • marii51 14.07.19, 11:46
  Bo wykombinowali, (Psl)
  że w kościelnej kruchcie rozgrywać się będzie wyborczy dramat.

  Ale Kościół jest już PiS-owski i PSL-u nie poprze, bo mu się to nie opłaci.

  Nasuwa się tylko jeden wniosek,
  kombinują coś z PiS-em.
  Coś im prezes za rozbicie Koalicji Obywatelskiej obiecał.
  Ale – na zdrowy rozum – co im mógł obiecać?
  Swoich ma tak dużo, że dla nich stołków ledwie starcza.
  Chyba że rolnictwo w pacht im odda, bo tu mu się nie wiedzie
  .
  Nawrócony na PiS profesor Kik w wywiadzie udzielonym Do Rzeczy popiera decyzję ludowców, bo – według niego – w Koalicji Obywatelskiej musiałby Kosiniak-Kamysz nie na siebie grać, ale na Schetynę, który chce swoje przywództwo kosztem PSL-u umocnić, a PSL, jeśli do parlamentu wejdzie, mogłoby zostać koalicjantem PiS, dającym mu większość konstytucyjną.


  ale ubaw ma JK Z TYCH nieuporządkowanych zdarzeń w opozycjii ..może się smiać z ich podziałów dowoli
  bo gdyby opozycja potrafiła się dogadac to większe szanse
  ale nie ma takiej opcjii,żeby te wybory opozycja wygrała
  niedobrze,że mam takie niepozytywne przewidywania
  ale opozycjii nie ma komu dowodzić to musialby byc ktoś z wielką charyzmą
  ---a takiej osoby brak!!
  sama jestem zdziwiona,że wciąż nad tym rozmyslam 9ale to trwa moment0 za dużo ciekawszyxg spraw dookołasmileTekst linka
 • mobic 14.07.19, 15:06
  DOBRE WSKAZóWKI DLA Opozycjii
  Chodzić w koszulkach z napisem KONSTYTUCJA. Zauważyłem że tylko sam Bolek chodzi a reszta?

  --
  ----------------------------------------------------------
  Nigdy się nie tłumacz przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą. - Mark Twain
 • marii51 14.07.19, 18:10
  bezprawie jakie objęła Konstytucja
  a to przecież zbiór praw ktorych nie można jak zrobila ""dobra zmiana ""
  na swoj sposob stosować i w Polsce o tym się mówi i w Europie
  a
  teraz jesienią zrbi się tak:
  "Szóstka Schetyny"
  W tym pierwszym obszarze KO zapowiada m.in. zbiór ustaw, który cofnie wszelkie działania, którymi politycy Prawa i Sprawiedliwości łamią konstytucję i zasady państwa prawa, upowszechnienie referendów oraz wprowadzenie związków partnerskich w akceptowalnej dla Polaków formie.
 • marii51 14.07.19, 18:16
  i argumenty przedstawił szef opozycycjii
  aż niektorzy z PIS ZANIEMÓWILI
  pis-o-szóstce-schetyny-komentarz-mazurek-zdradzil-nerwowosc-w-partii

  Tekst linka
 • marii51 18.07.19, 15:46
  biedron-czarzasty-i-zandberg-dogaduja-sie-przed-wyborami-budujemy

  Tekst linka
 • marii51 18.07.19, 18:39


  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25002321,aleksander-kwasniewski-ostrzega-grzegorza-schetyne-to-powtorzenie.html
 • marii51 19.07.19, 14:53
  W ten sposób ziszcza się też czarny sen Kaczyńskiego, który najbardziej obawia się scenariusza wielu przeciwników. Jego partia jest wewnętrznie bardzo podzielona, bo kanapowe partyjki Gowina i Ziobry zgarnęły ogromną część z miejsc, rzucając się na wszystkie możliwe stanowiska, co wywołało wściekłość wśród działaczy PiS.

  Porozumienie, które budują ludowcy, pokazuje również jak demokratyczna i transparentna jest polityka Władysława Kosiniaka-Kamysza, który potrafi na poziomie lokalnym znaleźć najlepsze rozwiązanie dla wyborów, bez odwoływania się do odgórnych i narzuconych ustaleń. To bardzo ważne, bo w PiS panuje z kolei system najbardziej odległy od demokratycznego jak można sobie to wyobrazić.Tekst linka
 • marii51 19.07.19, 15:51
  SLD, Wiosna i Lewica Razem idą wspólnie do wyborów parlamentarnych, jako Lewica. Dogadaliśmy się, żeby wygrać z PiS; zaprosimy do współpracy lewicowe partie, stowarzyszenia, organizacje kobiece i ruchy miejskie - zapowiedzieli liderzy tych ugrupowań. W sobotę ma być powołany wspólny sztab wyborczy.

  Na wspólnej konferencji prasowej pod Sejmem szefowie: SLD Włodzimierz Czarzasty, Wiosny Robert Biedroń oraz Lewicy Razem Adrian Zandberg poinformowali o rezultatach swojego czwartkowego spotkania dotyczącego startu w wyborach parlamentarnych.
  Stoją dzisiaj przed państwem przedstawiciele i przedstawicielki trzech największych sił politycznych na lewicy - SLD, Partii Razem oraz Wiosny. Te trzy siły polityczne zdecydowały wczoraj, że zrobimy ważny krok, wielki krok w kierunku wzmacniania polskiej demokracji - mówił Biedroń.
  Czarzasty podkreślił, że trzy ugrupowania "dogadały się", bo chcą wygrać wybory parlamentarne i wygrać z PiS. "Chcemy przedstawić wizję lewicową Polkom i Polakom - dodał. Jak poinformował, blok SLD, Wiosny i Lewicy Razem od dzisiaj nazywa się Lewica.
 • marii51 19.07.19, 15:52
  "Podjęliśmy ważną decyzję, która rzutować będzie na to, jak będzie wyglądał budynek Sejmu już za cztery miesiące, kto w nim będzie reprezentował polskie społeczeństwo. Chcieliśmy i chcemy odrobić ważną lekcję demokracji, która nauczyła nas tego, że w Polsce lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona, kiedy wspólnie - jednym wielkim, silnym, demokratycznym, nowoczesnym, europejskim blokiem - idziemy do wyborów" - podkreślił polityk. "To wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji" - oświadczył lider Wiosny.
 • marii51 19.07.19, 18:55
  "Masz tylko jedną szansę, by zrobić dobre pierwsze wrażenie" – mówi amerykańskie powiedzenie. Wzięli je sobie do serca Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty. Na pierwszej wspólnej konferencji wypadli naprawdę dobrze.

  Szerokie uśmiechy nie zdołały jednak przykryć przykrej prawdy o ich koalicji. Bo dobrym pierwszym wrażeniem nikt jeszcze dobrego wyniku wyborczego nie zrobił. Dobre wrażenie to co najwyżej jeden krok w kierunku takiego wyniku.

  Żeby wejść do Sejmu lewica musi się spełnić dwa warunki. Po pierwsze, uporać ze swoim dziedzictwem. Po drugie, zamaskować najbardziej oczywistą słabość, jaką jest fakt, że ich koalicja jest prowizorką. Rozwiązaniem, które jest – najdelikatniej pisząc – planem B, po tym, jak nie wypalił plan A, czyli sojusz z Platformą. Są do tego zdolni?

  i czyta sie o tym świetnie zryw świeżości o to o to nam chodzi !!!

  Tekst linka

 • marii51 23.07.19, 14:04
  NIE ZDAWALAM Z TEJ WALKI SPRAWY,
  ŻE toczy się na prawicy -obecnie zarzadzajacych państwem
  ....


  W tej walce nasprytniejszy wydaje się Zbigniew Ziobro,
  któremu często udaje się ogrywać i Moraweckiego i Gowina.
  Paradoksalnie to jednak powoduje, że PiS staje się coraz słabszy.
  Kilka ośrodków władzy, które dzisiaj funkcjonują,
  nie ułatwia Kaczyńskiemu rządzenia.
  Walka o listy wyborcze pokazuje,
  jak wielki wpływ uzyskali baronowie PiS
  i jak bardzo trzeszczy ta cała egzotyczna koalicja, ogarnięta rządzą pieniądze.

  W najbliższych tygodniach będziemy świadkami wielu ciekawych wydarzeń, bo działacze, którzy się nienawidzą, zrobią wiele, by zaszkodzić swoim partyjnym wrogom. A materiałów mają zapewne na siebie bardzo dużo.

  Kaczyński chciałby uciąć te konflikty i stąd pomysł na to, by poszedł na premiera. Tyle, że to zagraża notowaniom i otoczenia polityczne blokują prezesa PiS
  .

  chyba nie zacytowalam najważniejszych treśći ..czytam .. artyk i widać ,ze coś jednak nie gra !!Tekst linka
 • marii51 24.07.19, 17:07
  od czuk1 i mądrze i jakże dobre wskazowki dla opozycjii
  o rozdawnictwie ...
  Oburzające ? Kwalifikowane jest jako działanie przestępcze.
  A na pewno Trybunał Stanu powinien się tym zająć.
  Tu mamy rozdawnictwo - ale z myślą o partii rządzącej -
  by jak najwięcej zwolenników wyborczych pozyskało PiS i "
  trwało przy władzy" przez długie lata.
  Rozdawnictwo jest bardzo rozrzutne.
  Środki socjalne trafiają również dla ludzi
  którzy pomocy socjalnej nie potrzebują (np. bogaci mają te 500 zł na dziecko)
  lub dla rodzin patologicznych ,
  które środków pomocy nie wykorzystują zgodnie z przeznaczeniem
  lecz na alkohol lub na narkotyki.
  Przed nami kolejna fala podwyżek.
  Wszystko z powodu inflacj,
  która w Polsce skokowo wzrosła za czasów PiS. „
  Wytłumaczeń inflacji za PiS jest sporo:
  susza, ryzyko wojny z Iranem, wzrost cen emisji CO2
  (ceny energii elektrycznej). Nie mówi się jednak w ogóle o
  … emisji pieniądza. Za Glapińskiego (prawie 3 lata 06.2016-05.2019) podaż złotego (M1) wzrosła o… 39,9 %” informuje Tomasz Urbaś.
  To dramat dla polskich rodzin!
  „Za Glapińskiego banki komercyjne
  „wydrukowały” 42,4 % więcej depozytów bieżących
  (z rekordowym wzrostem 48,4 % na rachunkach bieżących osób fizycznych).
  NBP w tym samym czasie „
  wydrukował” 31,1 % więcej gotówki w obiegu W niecałe 3 lata.” –
  dodaje Urbaś.’
  GLAPINSKI dzis podanoże wziął i sobie dał nagrodę 500 tys !!!! okradanie trwa!!!
  wiesci24.pl/2019/06/29/czar-prysl-czeka-nas-fala-podwyzek-wszystko-przez-druk-pieniadza-i-socjalistyczne-rozdawnictwo/

  „PiS drukuje złotego z #DrukarkaGlapy i sypie zasiłkami. Polacy ufali,że PiSowcy są fachowcami i nie spodziewali się inflacji. Nowy pieniądz rozkręcił gospodarkę. Okazało się, że PiSowcy to nieuki. Czar prysł. Ceny rosną, koniunktura siada.” – podsumowuje.

  Oto potwierdzenie:
  wiesci24.pl/2019/06/29/czar-prysl-czeka-nas-fala-podwyzek-wszystko-przez-druk-pieniadza-i-socjalistyczne-rozda
 • marii51 03.08.19, 09:31
  fakty.interia.pl/polska/news-protasiewicz-ko-przegra-z-kretesem-bo-zachowuje-sie-jak-gang,nId,3129263
 • marii51 03.08.19, 21:30
  Dlaczego prezydent zapowiedział wybory,
  ale wciąż ich nie rozpisał? Opozycja ma teorię:
  Skraca czas na zbieranie podpisów. Niektórzy mogą nie zdążyć
  www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25054877,dlaczego-prezydent-zapowiedzial-wybory-ale-wciaz-ich-nie-rozpisal.html#s=BoxOpCzol6
 • marii51 05.08.19, 17:46
  W PO może dojść do zmiany lidera, jeśli partia przegra jesienne wybory parlamentarne. 26 stycznia 2020 r. kończy się kadencja Schetyny jako przewodniczącego.

  Z ustaleń "Wprost" wynika, że jego największym konkurentem może być były minister kultury i były europoseł Bogdan Zdrojewski. Żeby mógł jednak zmierzyć się obecnym liderem partii, musi do tego czasu pozostać w PO, mimo konfliktu.


  Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/aktualnosci/news-wprost-zamach-stanu-w-platformie,nId,3132459,via,1?utm_source=pushpushgo&utm_medium=push&utm_campaign=CampaignName#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 • marii51 05.08.19, 18:20
  Lewica nazwa najnowsza dla polączonych partii SLD, WIOSNA , RAZEM

  fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/aktualnosci/news-sld-nowym-skrotem-partii-bedzie-lewica,nId,3132708?parametr=zobacz_takze
 • marii51 07.08.19, 17:04
  JEŚLI ...Ryszard Terlecki po raz kolejny skomentował aferę związaną z lotami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w które zabierał członków swojej rodziny i innych posłów z rodzinami. Wicemarszałek Terlecki miał radę dla posłów, który żądają dymisji Kuchcińskiego: "Niech się pukną w głowę".wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25067480,ryszard-terlecki-radzi-poslom-po-puknac-sie-w-glowe-i-wyjsc.html
 • marii51 08.08.19, 19:53
  brawo--trzeba , tak trzeba tworzyć grupy- kluby--
  bardzo mądre to jest ..tak podpowiadał też włąsnie Wałęsa
  --Koalicja Obywatelska wystartuje ze śląskimi organizacjami regionalnymi
  Kształt list ma być znany w przyszłym tygodniu (Fot. Marek Plura - parlamentarzysta - Facebook)
  Porozumienie ws. wspólnego startu w wyborach parlamentarnych zawarły śląska Koalicja Obywatelska oraz część działających w woj. śląskim organizacji regionalnych, które zawiązały wcześniej Śląskie Porozumienie Wyborcze. Kształt list ma być znany w przyszłym tygodniu.  Szef śląskiej Platformy Obywatelskiej wskazał na współpracę środowisk w poprzednich latach.
  Obecny na spotkaniu wiceprzewodniczący PO Borys Budka uznał, że zawarte porozumienie to "dobry sygnał dla Śląska, dla woj. śląskiego, dla naszych mieszkańców".
  Pytany, kiedy można spodziewać się ostatecznego kształtu list KO i kto ze Śląskiego Porozumienia Wyborczego na nich się znajdzie, wiceszef PO odpowiedział, że to po stronie Porozumienia będzie leżało wskazanie nazwisk, a decyzje dla całej KO będą zapadały w przyszłym tygodniu.
  www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/koalicja-obywatelska-wystartuje-ze-slaskimi-organizacjami-regionalnymi,130200.html
  ps i nie chwalić się nie halasowac.. być jak najbliżej ludzi .. przekonywać do celu do zmian... w kraju
 • marii51 13.08.19, 12:54
  można zwyciężyc cd,,,,
  [b][A jednak muszę ją postawić, bo zmusza mnie do tego publicystyczna uczciwość nakazująca bez ogródek, prosto i rzetelnie opisać to, co widzę w Polsce teraz, w tym ważnym, historycznym czasie. I to, czego się w czasie obecnych rządów nauczyłam.

  Brzmi ona: to nieprawda, że zło można zwyciężyć dobrem.

  Przeciwnie: przekonanie to, dobre dla poetów i pieśniarzy, w życiu społecznym wyrządza straszne, olbrzymie i niepowetowane straty, będąc kosztownym dowodem naiwności i niezrozumienia ważnej maksymy Terencjusza: „Gdy dwóch robi to samo, to nie jest to samo”./b]Nigdy w życiu!

  Trzeba sięgnąć po ich metody
  Zła nie zwycięży się dobrem, zło się dobrem co najwyżej utuczy do niebotycznych rozmiarów, rozzuchwali, uczyni potężnym i bezczelnym.

  Jedyne dobro, które ma szansę zwyciężyć zło, to dobro podparte siłą, propagandą, sprawnością techniczną, pijarową i organizacyjną, wielkimi pieniędzmi i agencjami wpływania na opinię publiczną, dobro uzbrojone w pięść i broń (polityczną, rzecz jasna), a nade wszystko, w bezwzględność, bo tak naprawdę do niej wszystko się sprowadza.

  Jednym słowem: trzeba działać jak zło, pokonać je jego własnymi metodami, ale nie być złym. Trzeba być jak oficerowie wywiadu (niegdyś, bo teraz polskiego sprawnego wywiadu już nie ma), którzy popełniają przestępstwa, ale zawsze dla dobra kraju i obywateli.

  Po kopaniu i biciu kobiet na marszu „niepodległości”, po zatrzymywaniu ludzi chcących powstrzymać Międlara, po łamaniu i naginaniu prawa i śmianiu się w twarz dziennikarzom i opinii publicznej, po marszu tej władzy do celu po trupach (nie tylko w przenośni, ale i dosłownie) powiem wam jedno: kto chce zatrzymać populistów, musi rozprawiać się z nimi na zimno, bezwzględnie, konsekwentnie, wcale nie litościwie – stosując przeciw nim niektóre ich metody.

  Kto chce być skuteczny, nie może cofnąć się o krok.

  Czy to słuszne? Nie wiem. Czy moralne? Nie bardzo. Czy godne pochwały. Absolutnie nie.Tekst linka
 • marii51 13.08.19, 13:03
  29
  państwo prawa, demokracja, PiS
  Oglądaliście już na HBO serial „Na cały głos” z brawurowym Russellem Crowe'em w roli Rogera Ailesa, twórcy i wieloletniego prezesa stacji Fox News? Nie? Zobaczcie koniecznie. Znajdziecie w nim odpowiedzi na wszystkie pytanie, jakie zadajecie sobie przed wyborami, a zwłaszcza na to jedno najważniejsze: dlaczego zło wygrywa?

  Umieszczę tu teraz ostrzeżenie: ten felieton będzie tylko dla czytelników o mocnych nerwach, jeśli ich nie macie, nie czytajcie dalej, a jeśli tak, to na własną odpowiedzialność.

  Stawiam tezę, która z pewnością nie spodoba się wielu liberałom i ludziom lewicy, wszystkim zacnym i przyzwoitym obrońcom demokracji i najlepszemu rzecznikowi praw obywatelskich, jakiego kiedykolwiek mieliśmy, dr Adamowi Bodnarowi (dlatego mam nadzieję, że nie przeczyta tego tekstu).

  Tezę, z którą sama do niedawna nie zgadzałam się fundamentalnie, ba! – z zapałem obalałam, mając zresztą w zanadrzu wiele sensownych i wciąż słusznych argumentów.

  REKLAMA

  Tezę, której jako wielbicielka Mahatmy Gandhiego i Jezusa z Nazaretu (jako filozofa, nie bóstwa oczywiście) jestem wciąż moralnie przeciwna.

  A jednak muszę ją postawić, bo zmusza mnie do tego publicystyczna uczciwość nakazująca bez ogródek, prosto i rzetelnie opisać to, co widzę w Polsce teraz, w tym ważnym, historycznym czasie. I to, czego się w czasie obecnych rządów nauczyłam.

  Brzmi ona: to nieprawda, że zło można zwyciężyć dobrem.

  Przeciwnie: przekonanie to, dobre dla poetów i pieśniarzy, w życiu społecznym wyrządza straszne, olbrzymie i niepowetowane straty, będąc kosztownym dowodem naiwności i niezrozumienia ważnej maksymy Terencjusza: „Gdy dwóch robi to samo, to nie jest to samo”.

  Nigdy w życiu!

  Trzeba sięgnąć po ich metody
  Zła nie zwycięży się dobrem, zło się dobrem co najwyżej utuczy do niebotycznych rozmiarów, rozzuchwali, uczyni potężnym i bezczelnym.

  Jedyne dobro, które ma szansę zwyciężyć zło, to dobro podparte siłą, propagandą, sprawnością techniczną, pijarową i organizacyjną, wielkimi pieniędzmi i agencjami wpływania na opinię publiczną, dobro uzbrojone w pięść i broń (polityczną, rzecz jasna), a nade wszystko, w bezwzględność, bo tak naprawdę do niej wszystko się sprowadza.

  Jednym słowem: trzeba działać jak zło, pokonać je jego własnymi metodami, ale nie być złym. Trzeba być jak oficerowie wywiadu (niegdyś, bo teraz polskiego sprawnego wywiadu już nie ma), którzy popełniają przestępstwa, ale zawsze dla dobra kraju i obywateli.

  Po kopaniu i biciu kobiet na marszu „niepodległości”, po zatrzymywaniu ludzi chcących powstrzymać Międlara, po łamaniu i naginaniu prawa i śmianiu się w twarz dziennikarzom i opinii publicznej, po marszu tej władzy do celu po trupach (nie tylko w przenośni, ale i dosłownie) powiem wam jedno: kto chce zatrzymać populistów, musi rozprawiać się z nimi na zimno, bezwzględnie, konsekwentnie, wcale nie litościwie – stosując przeciw nim niektóre ich metody.

  Kto chce być skuteczny, nie może cofnąć się o krok.

  Czy to słuszne? Nie wiem. Czy moralne? Nie bardzo. Czy godne pochwały. Absolutnie nie.

  Idą na nas z siekierą
  Ale my, obywatele, patrząc na postępowanie władzy i jej akolitów, jak Kościół katolicki, jesteśmy dziś w sytuacji człowieka, który widzi, jak włamywacz idzie ku niemu z siekierą w ręku i mordem w oczach.

  Grzeczne mówienie: „Wiesz, że wszedłeś do mojego domu bez pozwolenia, czego nie pochwala kodeks karny. Może wyjdziesz, a ja zapakuję ci na drogę ciasteczka i zaparzę kawy?” – nie podziała, zapewniam.

  W takiej sytuacji trzeba wziąć, co się ma pod ręką, i uderzyć, bo wiadomo, że jeśli my nie unieruchomimy włamywacza, to on unieruchomi nas. Być może na zawsze. I jeśli nie chcemy umierać, a przeciwnie, obronić nasz dom, naszą rodzinę, zdrowie i życie, musimy działać jak włamywacz – i bić się w obronie własnej.

  W prawie są przepisy wyłączające odpowiedzialność za użycie przemocy, jeśli działało się w obronie własnej lub w stanie wyższej konieczności, jeśli zastosowaliśmy ostateczne środki, żeby przeżyć.

  Co jest ekwiwalentem obrony własnej w życiu społecznym i politycznym? Z pewnością nie przemoc fizyczna, bo przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, w żadnej sytuacji. Jest jednak dość jasne, że białe róże i uśmiechy na pokojowych demonstracjach – także nie.
 • marii51 13.08.19, 13:03
  Amerykanie mają to w konstytucji
  Mądrzy Amerykanie przewidzieli taką okoliczność i wymyślili rozwiązanie, które zapisali w Deklaracji Niepodległości: „Uważamy następujące prawdy za oczywiste: że wszyscy ludzie stworzeni są równymi, że Stwórca obdarzył ich pewnymi nienaruszalnymi prawami, że w skład tych praw wchodzi prawo do życia, wolność i dążenia do szczęścia.

  Że celem zabezpieczenia tych praw wyłonione zostały wśród ludzi rządy, których sprawiedliwa władza wywodzi się ze zgody rządzonych.

  Że jeżeli kiedykolwiek jakakolwiek forma rządu uniemożliwiałaby osiągnięcie tych celów, to naród ma prawo taki rząd zmienić lub obalić i powołać nowy, którego podwalinami będą takie zasady i taka organizacja władzy, jakie wydadzą się narodowi najbardziej sprzyjające dla ich szczęścia i bezpieczeństwa. Roztropność, rzecz jasna, będzie dyktowała, że rządu trwałego nie należy zmieniać dla przyczyn błahych i przemijających. Doświadczenie zaś wykazało też, że ludzie wolą raczej ścierpieć wszelkie zło, które jest do zniesienia, aniżeli prostować swoje ścieżki przez unicestwienie form, do których są przyzwyczajeni. Kiedy jednak długi szereg nadużyć i uzurpacji, zmierzających stale w tym samym kierunku, zdradza zamiar wprowadzenia władzy absolutnej i despotycznej, wówczas ich słusznym i ludzkim prawem, ich obowiązkiem staje się odrzucenie takiego rządu oraz stworzenie nowej straży dla swego przyszłego bezpieczeństwa”.

  My, Polacy, takiego rozwiązania nie mamy.
 • marii51 13.08.19, 13:04
  To nie jest wojna dla wrażliwców
  Potrzebujemy jednak przywódców, ostrych, pragmatycznych, myślących w kategoriach interesu państwa, a nie interesu partii, mocnych i niewahających się mówić i postępować ostro, nazywać rzeczy po imieniu. Odpowiedzialnych, ale niedających zapędzać się populistom i nacjonalistom w kozi róg. Niebojących się Kaczyńskiego, Brudzińskiego, Kamińskiego – nikogo.

  Potrzebujemy wyszczekania, zdecydowania, elokwencji i socjotechniki, dokładnie takich samych, jakie mają populiści, tej samej bezczelności i bezwzględności. W tej wojnie o Polskę nie ma miejsca dla wrażliwców.

  Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych, został właśnie szefem MSWiA, łącząc w swoich rękach niespotykaną dotąd i niezwykle groźną dla obywateli władzę. Minister Ziobro rozszerza władzę prokuratury, nadając jej uprawnienia sądów (prokuratura będzie zdecydować, że podejrzany nie może wyjść za kaucją, co do tej pory leżało w gestii sądu i co da jej nieograniczone możliwości trzymania ludzi w aresztach). Niezgodnie z prawem dwa miesiące przed wyborami (łamiąc ciszę legislacyjną, do której zobowiązują władzę wyroki TK, zgodnie z którą nie można wprowadzać istotnych zmian w prawie wyborczym później niż sześć miesięcy przed wyborami) zmieniono prawo wyborcze tak, żeby stworzona przez PiS Izba Kontroli Spraw Publicznych SN orzekała o ważności wyborów.

  Możecie myśleć, że to niewinne przypadki, ale ja widzę zaciskającą się na naszej, obywateli, szyi pętlę. I moim zdaniem, jeśli Polska ma zwyciężyć to bezprawne, autorytarne, rozrastające się zło, to bynajmniej nie uroczym, romantycznym dobrem.

  Komentarze Elizy Michalik znajdziecie też na jej kanale YouTube.
 • marii51 13.08.19, 14:01
  NIE MAM CZASUwyborcza.pl/7,75968,25080897,kto-nas-zahibernowal.html NACOPI ..
 • marii51 18.08.19, 14:45
  Biedroń powiedział przed prezentacją "jedynek", że lewica przezwyciężyła wszystkie problemy i udało się zjednoczyć "trzy pokolenia". "To historyczny moment. Na ten moment ludzie czekali wiele lat" - powiedział.

  Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/aktualnosci/news-lewica-zaprezentowala-jedynki-na-listach-wyborczych,nId,3155408#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 • marii51 19.08.19, 10:22
  Koalicja Polska chce ponadpartyjnego paktu na rzecz kluczowych obszarów polskiego państwa. Pierwszym z pomysłów jest taki pakt na rzecz walącej się już służby zdrowia. Sprawa ta jest szczególnie bliska Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, który jest z wykształcenia lekarzem.
  „Uzdrowimy służbę zdrowia we współpracy i do tego wzywam wszystkie partie opozycyjne i koalicji. Wszystkich, którzy startują w wyborach. Ponadpartyjny, ponadpolityczny pakt na rzecz polskiej służby zdrowia. Inaczej nigdy w Polsce nie będzie lepiej” – mówił podczas sobotniej konwencji, otwierającej kampanię wyborczą.

  Według najnowszych sondaży Koalicja Polska może liczyć na blisko 10% głosów Polaków. Pomysł ludowców jest bardzo rozsądny, bo zdrowie jest sprawą wspólną wszystkich Polaków i powinniśmy położyć duży nacisk na pozytywne zmiany w tym systemie. Tymczasem w aptekach brakuje coraz więcej leków a kolejki do lekarzy wydłużają się. Najbardziej cierpią seniorzy, którzy są zmuszeni korzystać z państwowej służby zdrowia bo przy głodowych emeryturach nie stać ich na prywatna opiekę lekarską.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka