Dodaj do ulubionych

nadzwyczaj ważne- gatunek ludzki zagrożony

30.06.19, 14:06

https://strajk.eu/wp-content/uploads/2019/05/FORET-300x300.jpgTrzy lata pracy 450 ekspertów ONZ ds. bioróżnorodności zamknięte w opublikowanym dziś 1800-stonicowym raporcie przynoszą bardzo złe wiadomości:
„Jesteśmy w trakcie niszczenia samych fundamentów naszych gospodarek,
naszych środków przeżycia, bezpieczeństwa żywnościowego,
zdrowia i jakości życia na całym świecie” –
mówił dziś na konferencji prasowej Robert Watson,
przewodniczący grupy naukowej Narodów Zjednoczonych (IPBES).
Ten proces niestety przyśpiesza.
Nasze środowisko jest już w tak żałosnym stanie, że przetrwane gatunku ludzkiego stanęło pod znakiem zapytania.
Edytor zaawansowany
 • marii51 30.06.19, 14:07
  nie wolno nam pozostawać w tej sprawie w ciszy
  Już 75 proc. naturalnego środowiska ziemskiego zostało „poważnie uszkodzone” poprzez ludzką działalność. W rezultacie ok. miliona gatunków fauny jest zagrożonych całkowitym wyginięciem w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Jeśli przyjąć, że długość historii Ziemi to doba, dwie dziesiąte sekundy istnienia ludzkości narobiły szkód wielkości kosmicznych katastrof.

  Oto piątka winnych uszeregowana od najgroźniejszego: traktowanie powierzchni ziemi (rolnictwo i wycinanie lasów), bezpośrednie wykorzystywanie dóbr naturalnych (rybołówstwo, myślistwo), zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i niekontrolowany rozwój gatunków inwazyjnych z powodu zachwiania równowagi ekologicznej. Nawet jeśli klimatyczna umowa paryska, której ambicją jest ograniczenie globalnego ocieplenia do dwóch stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, zakończy się sukcesem, zmiany klimatyczne pójdą w górę tej klasyfikacji, co negatywnie wpłynie na pozostałe czynniki.

  Pierwszym celem działań ratunkowych powinna być zmiana całego systemu żywnościowego. Choć naukowcy piszą wprost, że jedzenie mięsa ma największy – wśród innych produktów – negatywny wpływ na naszą przyrodę, synteza raportu przyjęta przez delegacje polityczne nie wzywa bezpośrednio do zmniejszenia konsumpcji mięsa, ze względu na naciski niektórych wielkich producentów.

  Kilka liczb: tylko 13 proc. oceanów można określić jako „dzikie” i 23 proc. powierzchni lądowych, najczęściej w miejscach bardzo oddalonych od ludzkiej infrastruktury lub nieproduktywnych. „Ponad jedna trzecia lądów i trzy czwarte ich słodkiej wody są używane do produkcji rolnej i hodowli zwierząt rzeźnych” – mówi tekst raportu i zwraca uwagę, że wynikająca z tego degradacja gleby zredukowała produktywność rolną na ponad 20 proc. powierzchni upraw, co dotyka już trzech miliardów ludzi. 80 proc. ludzkich ścieków ląduje w przyrodzie bez żadnego oczyszczania (w tym do 400 milionów ton metali ciężkich), a to sprawia, że już 40 proc. ludzkiej populacji nie ma dostępu do czystej wody pitnej.
 • marii51 30.06.19, 14:10
  Już za późno,
  by przywrócić naturę do poprzedniego stanu,
  ale jeśli „teraz, nie później”
  będzie zdecydowana planetarna wola polityczna,
  by dokonać transformacji ekologicznej metod produkcji,
  ludzkość przeżyje.
  W przeciwnym wypadku podzieli los gatunków, które zniszczyła
  .


  czytalam tu...
  Tekst linka
 • marii51 30.06.19, 14:11
  w takim kolorze atmosfery ???o nie!!https://strajk.eu/wp-content/uploads/2019/05/energy-1-800x475.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka