Dodaj do ulubionych

Prezydent Andrzej Duda

12.08.19, 12:08
Prezydent Andrzej Duda stracił na tę chwilę mowę. Andrzej Sokołowski jest bohaterem solidarnościowych strajków w Świdniku. Z tego też powodu na wniosek prezesa IPN, Andrzej Duda postanowił nagrodzić go odznaczeniem Krzyża Wolności i Solidarności. Takiej odpowiedzi głowa państwa na pewno się I nie spodziewała.

Pan Sokołowski zaskoczył wielu,
ponieważ postanowił odmówić przyjęcia tego prestiżowego wyróżnienia. Decyzję swoją wyjaśnił w otwartym liście. Niżej przedstawiamy jego fragmenty. Pierwsze słowo w nazwie tego odznaczenia to
»Wolność«. Cóż to za wolność, kiedy Prezydent mojego kraju podejmuje decyzje niezgodne z Konstytucją, niszczy Trybunał Konstytucyjny, podporządkowując go politykom. – rozpoczął.

Cóż to za wolność, kiedy policja wyprowadza w kajdankach bohaterów wolności z lat 80. (w tych latach SB wielokrotnie wyprowadzała mnie z domu na komendę milicji i nigdy nie założono mi kajdanek).[…] Cóż to za Solidarność, która pozwala opluwać na wszystkie możliwe sposoby twórcę tejże Solidarności Lecha Wałęsę – kontynuował. To wszystko wskazuje na to, że nie mamy już dziś Państwa Demokratycznego, o które walczyłem, a jedynie dyktaturę partyjną – tymi słowami zakończył list
.
Tekst linka
Edytor zaawansowany
 • marii51 12.08.19, 12:11
  a o Brygadzie świętokrzyskiej też coś PAD
  niewłaściwie naopowiadał... a Premier wcześniej..
  to już dwaj cos nie w historii ... naopowiadali nie tak?
 • marii51 12.08.19, 12:18
  11 sierpnia 1944 r. powstała Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych.
  W Warszawie odbędą się uroczyste obchody tej rocznicy,
  nad którymi patronat narodowy objął prezydent Andrzej Duda.
  W Kielcach po raz pierwszy od kilku lat nie będą wisiały flagi NSZ,
  ale uroczystości organizuje starosta powiatu kieleckiego.
  W Lasocinie (gm. Łopuszno), gdzie utworzono Brygadę,
  zostanie wmurowany kamień węgielny pod pomnik.
  Prof. Rafał Wnuk, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: – Pamiętać tak. Pamiętać należy o chwalebnych i niechwalebnych wydarzeniach. Licząca tysiąc ludzi Brygada Świętokrzyska była największym oddziałem bojowym wywodzącym się z przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego ABC – organizacji o charakterze faszystowskim. Podczas okupacji ONR-ABC powołał Związek Jaszczurczy, który następnie wszedł do NSZ. Po kolejnych rozłamach powstał NSZ-Związek Jaszczurczy i to właśnie ta organizacja stworzyła Brygadę.
  może tu doszukamy się wyjaśnień -prawdy?kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,25070115,prof-rafal-wnuk-o-brygadzie-swietokrzyskiej-nsz-jawnie-u-boku.html
 • marii51 12.08.19, 18:55
  Krok ten jest postrzegany jako część szerszej strategii rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, by przed październikowymi wyborami zwrócić się w stronę prawicowych wyborców - czytamy w depeszy.

  Następnie zauważono, że choć historycy twierdzą, że Brygada Świętokrzyska współpracowała z nazistami, reprezentant weteranów, Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - red.) próbował zaprzeczyć temu powiązaniu.
  AP zaznacza, że oficjalna rehabilitacja członków Brygady Świętokrzyskiej rozpoczęła się w 2018 roku, gdy premier Mateusz Morawiecki uhonorował żołnierzy związanych z tym ugrupowaniem podczas uroczystości na cmentarzu w Monachium.

  Na konferencji prasowej tego samego dnia - zauważono w depeszy - Morawiecki powiedział, że byli też "żydowscy sprawcy Holocaustu".

  Associated Press pisze także, że obchody rocznicowe zostały skrytykowane przez potomków żołnierzy AK, którzy napisali list do Dudy. Zauważono też, że naczelny rabin Polski odrzucił zaproszenie na uroczystość upamiętnienia, nazywając to "osobistą zniewagą", a przeciwnicy organizacji uroczystości zorganizowali protest.  Czytaj więcej na fakty.interia.pl/prasa/news-zagraniczna-prasa-polska-honoruje-grupe-ktora-wspolpracowala,nId,3145149#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka