Dodaj do ulubionych

39 ROCZNICA POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH

31.08.19, 08:57
https://www.gdansk.pl/download/2019-08/134106.jpg
Rok 2018 Prezydent Adamowicz na czele marszu Porozumień sierpniowych
Edytor zaawansowany
 • marii51 31.08.19, 08:59
  https://www.gdansk.pl/download/2019-08/134107.jpg
  Symboliczne otwarcie Bramy nr 2. Obchody w 2018 r.
  Historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska. To pod nią w sierpniu 1980 r. spotykali się codziennie mieszkańcy miasta i inne osoby, które wspierały bądź były zainteresowane protestem. To tu wysłuchiwano komunikatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Była to wówczas, w czasach głębokiego komunizmu prawdziwa przestrzeń wolności i prawdy. Podobną rolę pełniły też pozostałe bramy ówczesnej Stoczni im. Lenina, ale to właśnie w tym miejscu wywieszono tablice, a na nich 21 postulatów strajkujących załóg Wybrzeża, z których najważniejszym było utworzenie niezależnych związków zawodowych. To tu gromadziły się największe tłumy. To obok tej bramy strajkujący stoczniowcy ustawili krzyż upamiętniający swoich kolegów, którzy zginęłi w czasie protestu w 1970 r. 39 lat temu brama została udekorowana kwiatami, pojawiły się na niej obraz Matki Boskiej i zdjęcie papieża Jana Pawła II. Jej zdjęcia pojawiły się na całym świecie w każdym dziennikarskim przekazie z Polski.
 • marii51 31.08.19, 09:03
  Kiedy 31 sierpnia 1980 r. MKS podpisał porozumienie z rządem komunistycznym,
  bramy stoczni zostały otwarte, a tłumy stoczniowców wśród oklasków opuściły zakład. Otwieranie na oścież stoczniowej Bramy nr 2 w rocznicę zakończenia słynnego strajku stało się już tradycją.


  W sobotę 31 sierpnia 2019 r., w 39. rocznicę Porozumień Sierpniowych spod pomnika Króla Jana III Sobieskiego ruszy ulicami Gdańska Marsz Sektorówki. O godz. 10.00 jego uczestnicy przejdą otwartą Bramą nr 2. W uroczystości udział zapowiedzieli m.in. bohaterowie wydarzeń: Lech Wałęsa, Henryka Krzywonos, Bogdan Borusewicz i Jerzy Borowczak. Planowane są wystąpienia Aleksandry Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Mieczysława Struka – marszałka województwa pomorskiego i Basila Kerskiego – dyrektora ECS.
  https://www.gdansk.pl/download/2019-08/134108.jpgDo uczestników uroczystości przemówi przywódca strajku sprzed 39 lat Lech Wałęsa
 • marii51 31.08.19, 09:08
  ]PROGRAM OBCHODÓW:


  godz. 9.30 - Targ Drzewny/Pomnik Króla Jana III Sobieskiego - Marsz Sektorówki do historycznej Bramy nr 2

  godz. 10.00 - Historyczna Brama nr 2/ul. Doki – Symboliczne otwarcie Bramy nr 2. Przemówienie Lecha Wałęsy (transmisja na gdansk.pl)

  godz. 10.30 - Pl. Solidarności – Gdańskie Serce. Wspomnienie o Pawle Adamowiczu godz. 11.00 - Droga do Wolności – Poranna kawa z drożdżówką

  godz. 15.00 – Europejskie Centrum Solidarności – Międzynarodowa debata o przyszłości samorządów (transmisja na gdansk.pl)

  godz. 18.00 – Europejskie Centrum Solidarności – Koncert „Solidarność i Pokój”


  31 sierpnia o godz. 17.00 w ECS zaplanowano wręczenie Medali Wdzięczności: Gáborowi Demszky'emu, Myrosławowi Marynowyczowi i Fransowi Timmermansowi. Wyróżnienie przyznawane jest zasłużonym dla Polski obcokrajowcom, wybitnym osobistościom, zaangażowanym w obronę demokracji, praworządności i praw człowieka. To wydarzenie również będzie transmitowane na żywo na portalu gdansk.pl.
 • marii51 31.08.19, 09:11
  Dziś debata "Przyszłość samorządu". Postulaty dotyczące decentralizacji władzy TRANSMISJE
  4 czerwca br., podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku, kilkuset samorządowców z całej Polski sformułowało i podpisało dokument, który nazwano "21 Tezami Samorządowymi". Następnie, przez blisko trzy miesiące, były konsultowane z mieszkańcami całego kraju, a w najbliższą sobotę, 31 sierpnia, zostaną zaprezentowane jako postulaty samorządowców. Transmisja z tego wydarzenia na żywo na www.gdansk.pl. o godz. 15.00.
 • marii51 31.08.19, 09:12
  A WCZORAJ
  O pojęciu solidarności dyskutowali w piątek, 30 sierpnia 2019 r. w ECS [od lewej]: dziennikarz Szymon Hołownia, dr filozofii Dominika Kozłowska i socjolog prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Debatę prowadził Basi Kerski, dyrektor ECS
  Grzegorz Mehring/gdansk.pl[Organizatorzy poprosili gości debaty, aby ponad bieżącymi problemami i sporami, ze swojej perspektywy, opowiedzieli - czym jest dla nich solidarność. Inspiracją do dyskusji była, wydana w roku 2018, książka “Gdańsk jako wspólna”, której autorem był tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

  Swój punkt widzenia przedstawili:

  dr Dominika Kozłowska - krakowska publicystka i filozofka, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” i członkini Rady Fundacji na rzecz Chrześcijańskiej Kultury Społecznej im. Hanny Malewskiej
  Szymon Hołownia - dziennikarz z Warszawy, pisarz i publicysta, założyciel fundacji Kasisi i Dobra Fabryka
  prof. Cezary Obracht-Prondzyński - gdański historyk, socjolog i antropolog, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Instytutu Kaszubskiego. Animator kultury oraz członek kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
  Debacie przysłuchiwali się m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego; uczestnicy strajków z sierpnia ‘80, z zastępcą przewodniczącego rady ECS Bogdanem Lisem na czele oraz prof. Joanna Muszkowska - Penson, Honorowa Obywatelka Miasta Gdańska.
 • marii51 31.08.19, 09:14
  ECS to polityczne i intelektualne dziecko Pawła Adamowicza - przypomniał Basil Kerski, dyrektor ECS w piątą rocznicę otwarcia siedziby Europejskiego Centrum Solidarności
  Grzegorz Mehring/gdansk.pl


  Otwierając debatę, Basil Kerski, dyrektor ECS przypomniał, że nad Gdańskiem ciąży magia dwóch wydarzeń: - Gdańsk dał początek zakończeniu zimnej wojny, ale też tutaj rozpoczęła się symbolicznie II wojna światowa.

  Te daty uzupełnia jeszcze jedna, radosna rocznica - 30 sierpnia 2014 roku odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. Pięciolecie stało się więc dla uczestników spotkania okazją do wspólnego obejrzenia dokumentalnego filmu przypominającego ważne wydarzenia z życia instytucji i jej niezwykłych gości: m. in. wizytę księżnej Kate i księcia Williama w ECS.

  - ECS to polityczne i intelektualne dziecko Pawła Adamowicza - przypomniał Basil Kerski i serdecznie powitał też obecną na sali rodzinę zmarłego: Teresę i Ryszarda Adamowiczów, żonę Magdalenę Adamowicz i brata Piotra Adamowicza.

  - Założeniem Pawła i Miasta było ćwierć miliona gości w tym budynku. A tylko w tym roku odwiedziło nas już 933 279 osób. W sumie, w ciągu pięciu lat instytucję odwiedziło ponad 4 mln osób. ECS jest wyrazem dumy z pokojowej tradycji - mówił dyrektor Kerski.
 • marii51 31.08.19, 09:14
  https://www.gdansk.pl/download/2019-08/134157.jpg
  Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska wita prof. Joannę Muszkowską-Penson, lekarkę, opozycjonistkę, Honorową Obywatelkę Miasta Gdańska
  Grzegorz Mehring/gdansk.pl
 • marii51 31.08.19, 09:15
  JAK TO W CALOŚCI
  www.gdansk.pl/wiadomosci/kozlowska-holownia-obracht-pradzynski-o-wspolczesnym-obliczu-solidarnosci-debata-w-ecs,a,153676
 • marii51 31.08.19, 13:37
  Tekst linka]Były prezydent zwrócił uwagę, że obecnie większość osób w Polsce nie chodzi na wybory i jego zdaniem, trudno tutaj mówić o prawdziwej demokracji. - Mnie uczono, że demokracja to większość. Jutro na wybory będą chodzić tylko ci, którzy mają być wybrani, a reszta nie będzie chodzić. No bo po co? - ironizował Wałęsa, który zdaje sobie sprawę, że teraz trudniej niż 40 lat temu mobilizować Polaków.

  Co dzisiaj jest "wspólnym mianownikiem"?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka