Dodaj do ulubionych

Ks. Tymoteusz Szydło żegna się z kapłaństwem

11.12.19, 12:12
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25500387,ks-tymoteusz-szydlo-chce-wystapic-ze-stanu-duchownego-moja.html#s=BoxOpImg2
Obserwuj wątek
    • mobic Re: Ks. Tymoteusz Szydło żegna się z kapłaństwem 11.12.19, 14:30
      Prawidłowo dobrze ze to zrobił nikt na siłę nie powinien siedzieć i być kapłanem.

--
      ----------------------------------------------------------
      Nigdy się nie tłumacz przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą. - Mark Twain
      Unikaj złośliwych uwag (Poradnik Życia)
        • pia.ed Przeniesienia kapłana do stanu świeckiego 11.12.19, 17:33
          wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25500652,jak-bedzie-wygladac-zycie-tymoteusza-szydlo-po-rezygnacji-z.html#a=168&c=100

Zgodnie z przyjętymi przez Watykan zasadami dotyczącymi przeniesienia kapłana do stanu świeckiego, zanim sprawa zostanie skierowana do Świętej Kongregacji Nauki i Wiary, przełożeni duchownego powinni "podjąć możliwe środki, by pomóc takiemu kapłanowi w przezwyciężeniu przeżywanych przez niego trudności". Jeśli mimo to ksiądz nie zmieni swojej decyzji, rusza cała procedura. Prośba trafia do papieża za pośrednictwem Świętej Kongregacji Nauki i Wiary, a składa ją w Watykanie nie sam zainteresowany, ale jego przełożony.
          • marii51 Re: Przeniesienia kapłana do stanu świeckiego 11.12.19, 19:10
            Nie on jedyny
            ale czy ktoś znał dalsze wymogi po rezygnacjii ?
            ----jak tu czytamy?
            "Ksiądz przeniesiony do stanu świeckiego i zwolniony z obowiązków związanych ze święceniami powinien z zasady opuścić miejsce, gdzie jest znany jego stan kapłański" - tłumaczy adw. Mateusz Łątkowski.

Jak dodaje, księdzu w stanie świeckim wolno zawrzeć związek małżeński.

"Ordynariusz powinien przy tym czuwać, by powstrzymano się od wszelkiej okazałości i przepychu. Małżeństwo kanoniczne ma być zawarte wobec upoważnionego kapłana bez udziału świadków, ewentualnie – jeśli zachodziłaby potrzeba – wobec dwóch świadków. Dowód zawarcia takiego małżeństwa należy przechowywać w tajnym archiwum Kurii" - wyjaśnia adwokat.

--
            ''Szczęście to nie tylko co los nam daje... ,
            ale tez wtedy, gdy nam szcęścia nIe odbiera""
    • marii51 Re: Ks. Tymoteusz Szydło żegna się z kapłaństwem 11.12.19, 18:47
      "Obecnie moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły.
      Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania" -
      tłumaczy swoją decyzję duchowny."
      Z bólem przyznaję, że z czasem zacząłem tracić sens mojej posługi i
      coraz częściej nachodziły mnie myśli o odejściu ze stanu duchownego.
      Po głębszym namyśle postanowiłem jednak dać sobie jeszcze jedną szansę
      i poprosiłem o kilka miesięcy urlopu, by poukładać swoje życie duchowe.
      Uznałem, że będzie to uczciwe w stosunku do Wiernych,
      wobec których zawsze starałem się sprawować posługę szczerze i z przekonaniem"
      - napisał ks. Tymoteusz Szydło w oświadczeniu cytowanym przez Onet.
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~czy PRZEZ POLITYKIERSTWO MATKI?

A TO NIE JEST TAKIE ZWYCZAJNE I PROSTE oświadczyć i już jestem wolny ... od kapłańsywa czytamy w artyk pia.ed
      czeka go procedura z najwyzszych wladz - z Watykanu

--
      ''Szczęście to nie tylko co los nam daje... ,
      ale tez wtedy, gdy nam szcęścia nIe odbiera""
      • mobic Tak powinni robić wszyscy księża bez powołania 13.12.19, 10:59
        Tak powinni robić wszyscy księża u których powołanie odeszło u których już nie ma powołania, nie ma u nich wiary 100%. Po co na siłę siedzieć i ludzi oszukiwać?
        Podobało mi się to co zrobił ksiądz Tymoteusz.

----------------------------------------------------------
        Nigdy się nie tłumacz przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą. - Mark Twain
        Unikaj złośliwych uwag (Poradnik Życia)
        • pia.ed Tak powinni robić księża bez powołania... 15.12.19, 12:11
          mobic napisał:

Tak powinni robić wszyscy księża u których powołanie odeszło,
          u których już nie ma powołania, nie ma u nich wiary 100%.

>

Przypuszczam, ze wiara w Boga nie zmienila sie u tego mlodego ksiedza,
          tylko moze zastanowil sie nad pewnymi obowiazkami ksiedza.
          Spowiedz i pogrzeby - dla mnie osobiscie te poslugi sa uciazliwe
          i robienie tego przez nastepnych 40 lat - niewyobrazalne...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka