Dodaj do ulubionych

W poszukiwaniu absurdu.

25.05.10, 19:03
Litopsy nie są psami ,które są lite.
Jak psy mogą być lite, kiedy ogon swoim własnym życiem -tańczy taniec miłości?A język opuszcza pysk by towarzyszyć błyskowi inteligencji w oczach?
Litopsy to żywe kamienie.Cokolwiek to znaczy.Kamień w żaden sposób nie kojarzy mi się z życiem.
--
Myślenie boli, ale można się przyzwyczaić
Obserwuj wątek
     • tropem_misia1 za Wiki: 25.05.10, 20:51
      Litops (Lithops) – rodzaj sukulentów z rodziny przypołudnikowatych. Znany pod zwyczajową nazwą żywe kamienie. Pochodzi z Afryki, głównie z Namibii i RPA. Należy do niego ok. 40 gatunków.

      Słowo lithos pochodzi z języka greckiego i oznacza kamień. Lithops oznacza podobny do kamienia. Jest to bardzo dobre określenie tych roślin, które starają się unikać bycia zjedzonym przez zmieszanie się z okolicznymi kamieniami. Rodzaj ten został odkryty przez Williama Johna Burchella w roku 1811, który myślał że widzi kamień o bardzo interesującym kształcie. Gdy próbował go podnieść ku swojemu zdziwieniu odkrył iż jest to roślina

      --
      Chcesz się wyprać?
      • tropem_misia1 hodowanie: 25.05.10, 20:52
       Opis:

       Żywe kamienie są przedstawicielem rodziny przypołudnikowatych i jak sama nazwa wskazuje mają postać, bardzo podobną do kamieni. Występują na suchych, piaszczystych terenach Afryki Południowej a ich podobieństwo do otoczenia sprawia, że ciężko je rozpoznać. Lithops obejmuje kilkadziesiąt gatunków, charakteryzujących się głównie odmiennymi wzorami. Ten sukulent składa się z mięsistych, grubych, naprzeciwległych, zrośniętych ze sobą grubych liści. Półokrągłe wierzchołki liści są częściowo lub całkowicie przezroczyste. W okresie letnio- jesiennym kamyk otwiera się, ukazując błyszczące, promieniste kwiaty o spłaszczonych szypułkach, mieniące się zależnie od gatunku barwą białą lub żółtą. Zazwyczaj z jednej szczeliny ukazuje się jeden kwiat. Z gatunków kwitnących na żółto warto wymienić kamyk barwny (L. aucampiae), kamyk fordoński (L. bromfieldii), kamyk orański ( L. lesliei), kamyk Helmuta (L. helmutti) a z kwitnących na biało kamyk piękny (L. bella), kamyk marmurkowy (L. marmorata), kamyk solniszowy (L. salicola).
       Uprawa:

       Uprawa tych roślin w zasadzie nie jest trudna, jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki, zbliżone do ich naturalnego siedliska, gdzie rozwijają się na gliniastym piasku i żwirze. A tym samym w warunkach domowych należy im zapewnić bardzo przepuszczalne podłoże z dodatkiem żwiru i piasku, bez zbytniej zasobności pokarmowej. Stanowisko powinno być słoneczne i przewiewne, więc wybierajmy wystawę południową. Główną przyczyną problemów z tym rodzajem jest zbytnia wilgotność, która doprowadza do pękania, gnicia oraz zwiększenia podatności na choroby. Ta wielka wrażliwość wymaga bardzo oszczędnego i umiarkowanego podlewania, które wykonujemy tylko w okresie wzrostu, czyli latem, natomiast już od jesieni zaprzestajemy tego zabiegu. Odnośnie temperatury, to w okresie letnim, winna być na poziomie 18-20 ºC a w okresie spoczynku na poziomie 10-15 ºC, co zapewni dobre przezimowanie. Pamiętajmy o jasnym stanowisku, które jest wymagane przez cały rok. Podlewanie wznawiamy wówczas, jak pojawi się pierwsza para młodych liści, co następuje najczęściej w maju. Lithops najłatwiej rozmnażać poprzez nasiona, choć można również ukorzenić sadzonki. Rośliny z nasion uzyskują zdolność kwitnienia po około trzech latach.
       Uwagi:

       Gatunki kwitnące na biało charakteryzują się szczeliną między liśćmi, która nie przecina całej powierzchni, natomiast u gatunków o żółtej barwie kwiatów ta szczelina przecina całą powierzchnię. Autor opisu – Sargon.

       --
       Myślenie boli, ale można się przyzwyczaić

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka