Dodaj do ulubionych

Zmienia sie na lepsze!

12.12.10, 15:04
Co dedykuje narzekaczom z tego forum.
"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wraz z ekspertami z tej dziedziny, opracowało pakiet ustaw reformujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego, który wszedł w życie 1 października. W 2010 r. z budżetu państwa przeznaczono na ten cel 5,6 mld. Ministerstwo podpisało też umowy na unijne dotacje (na lata 2007-13) i uzyskało 16 mld zł. Dotychczas wypłacano już 13 mld zł.
Co się zmieni? Od nowego roku jednostki naukowe, które uzyskują najlepsze efekty, będą dostawały więcej pieniędzy niż te, które funkcjonują słabo. Głównym celem będzie zacieśnienie współpracy państwowych instytutów badawczych z przedsiębiorcami.
Kto może zgłaszać się po dotacje? Instytucje naukowe, uniwersytety, a zwłaszcza przedsiębiorstwa. Dodatkowo 20 proc. środków będzie musiało trafić do młodych naukowców, czyli takich, którzy nie ukończyli 35. roku życia.
Powołano dwie instytucje - Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ta druga zajmuje się podziałem grantów budżetowych i unijnych na badania dla polskich naukowców."
wyborcza.biz/Firma/1,101618,8801751,Polskie_uczelnie_daleko_w_tyle_za_USA.html
Obserwuj wątek
    • zitterbewegung To niech sie już zmieni to porozmawiamy 12.12.10, 15:38
      Nie jestem narzekaczem, ale umiem czytać ze zrozumieniem.

Ministerstwo podpisało też umowy na unijne dotacje

One word: sustainability.

uzyskało 16 mld zł. Dotychczas wypłacano już 13 mld zł.

Dalej artykuł pyta: Co się zmieni?

Ja pytam: Co się zmieniło? Skoro wypłacono, tak?

Powołano dwie instytucje - Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Nie pierwszy raz i nie pierwsze dwie. Jak poprzednio, zupełnie apolityczne. Do tego stopnia, że zanim jeszcze NCN zaczęło działać, to już brało udział w wyborach prezydenta Krakowa, i poleciał jego pierwszy prezes, który nota bene tę reformę wymyślił, wiec się pewnie nie znał.
      • whiteskies Re: To niech sie już zmieni to porozmawiamy 12.12.10, 16:24
        Jak na razie brakuje rozporządzeń do ustawy o finansowaniu nauki, w związku z tym np, nie odbywa się konkurs na dofinansowanie projektów prowadzonych we współpracy z zagranicą. Wg starej ustawy ow konkurs najpierw nie miał terminów (skladalo sie wnioski, ktore rozpatrywano w miare płynnie, czasem pozytwnie czasem nie). Potem po zmianie i rozporządzeń konkurs miał 2 edycje rocznie. Ostatnio sytuacja byla niejasna- nowa ustawa , telefon do ministerstwa: "niech Pan sklada, jeszce nie wiemy co bedzie, ale jak nie bedzie nowego rozporzadzenia konkurs odbedzie sie na starych zasadach) . Wlasnie sie na tym przejechałem. Znaczy - na razie ustawa przynosi budżetowe oszczednosci :), a ja moge sobie poteoretyzowac, nie mowiac o tym ze wystrychnalem na dudka i siebie i kolegow z zagranicy....
      • flamengista unijne dotacje 12.12.10, 20:23
        Fajny wynalazek, ale dla ludzi o mocnych nerwach.

Właśnie kazano mi zrobić konkurs ofert cenowych na wydruk materiałów projektowych - za szacowaną kwotę ok. 500 złotych.

Za chwilę do użycia pisuaru potrzebne będzie wypełnienie odpowiedniego formularza. To są pańskie jaja, my za chwilę z naukowców zmienimy się w księgowych i urzędników.
        --
        Never try typing google into google - you can break the Internet!
    • ford.ka Re: Zmienia sie na lepsze! 12.12.10, 21:03
      Narzekacz się zgłasza!
      Na humanistykę z tego nie ma nic. Nic nie wpłynęło, nic nie wpłynie. To nawet nie jest narzekanie, bo za dużo lat bawię się w naukę za własne, żeby uwierzyć, że ktoś w końcu zacznie się dokładać. To tylko stwierdzenie faktu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka