Dodaj do ulubionych

Autoreferat niejedno ma imie...

01.12.11, 18:26
na stronach CK pojawiaja sie juz autoreferaty w nowej procedurze (tzw. postepowania awansowe). mnie akurat interesuja nauki humanistyczne, wiec poczytalem 4 autoreferaty juz zamieszczone, i widac w nich wielka rozbieznosc rozumienia tego pojecia. z jednej strony sa referaty szczegolowo omawiajace problem badawczy, tego typu. z drugiej strony, rozszerzone zyciorysy naukowe, nawet z elementami humorystycznymi typu kto jak sie uczyl w szkole podstawowej (jak ten). jest wersja z szczegolowym spisem publikacji, inne sa bez. poniewaz oczekuje na wydanie ksiazki i przygotowuje swoj autoreferat do starej procedury, mam pytanie do Kolegow/Kolezanek recenzujacych habilitacje - z ktorym z ww., a moze jeszcze z jakims innym, formatem spotykaliscie sie najczesciej? czy lista kryteriow opublikowana przez CK (na koncu tej strony) moze byc tu wyznacznikiem do autoreferatu w "starym trybie"?
pozdrawiam
ling-stos
Edytor zaawansowany
 • adept44_ltd 01.12.11, 20:43
  to jakieś jaja są... ten od wczesnego dzieciństwa... to nie może być serio!
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 01.12.11, 22:01
  to jest tak urocze, ze mi zabraklo jescze o kolorze mundurka i czy musial przechodzic przez ulice, jak szedl do szkoly. :-)

  adept44_ltd napisał:

  > to jakieś jaja są... ten od wczesnego dzieciństwa... to nie może być serio!


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • pr0fes0r 01.12.11, 22:32
  Oj, to filozof jest przecież.

  --
  "Chcieliśmy pierwsze konkursy ogłosić jeszcze w styczniu, ale w takiej sytuacji nie wiem, czy nie powinniśmy przekazać tego do nowego Narodowego Centrum Nauki" (min. B.Kudrycka dla polskatimes.pl)
 • dala.tata 01.12.11, 22:35
  obawiam sie, ze jeden fizyk zaczal od szkoly podstawowej w Choszcznie (to chyba kolo Grudziadza, bo tez wspomina....).

  pr0fes0r napisał:

  > Oj, to filozof jest przecież.
  >


  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • adept44_ltd 01.12.11, 22:49
  jakoś tak mi się wydaje, że ten wynalazek Basi jest jednym z nielicznych pozytywów jej projektu, będzie wesoło...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 01.12.11, 23:30
  mysle podobnie. i moze narazenie sie na smiesznosc dostarczy uczestnikom przewodu habilitacyjnego refleksji.....


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • adept44_ltd 01.12.11, 23:33
  pytanie, czy ktoś, kto wypisuje takie brednie, jest w stanie wzbudzić w sobie refleksję...
  --
  Louder Than Bombs...
 • charioteer1 01.12.11, 23:37
  dala.tata napisał:

  > mysle podobnie. i moze narazenie sie na smiesznosc dostarczy uczestnikom przewo
  > du habilitacyjnego refleksji.....

  Czarno to widze. Ktos te brednie juz pozytywnie zrecenzowal dla wydawnictwa. Tak mi sie nasunelo po lekturze jednego z tych czterech humanistycznych autoreferatow.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • pfg 01.12.11, 23:20
  Też mi trudno uwierzyć, że to jest na serio. Facet uważa, że argumentem za przyznaniem mu habilitacji jest to, że za późnego Gomułki był gospodarzem klasy w podstawówce?! Albo że w latach '90 uznano go za businessmana roku? Nie może być...
  --
  ...aut digito male pertinaci
 • ling-stos 01.12.11, 23:42
  mam wrazenie, ze co po niektorzy nie znaja przepisow, i nie sa swiadomi, co nalezaloby miec "w papierach" skladajac wniosek o wszczecie. i juz nie mowie tu o samych autoreferatach, ale o dorobku ktory sie z nich wylania...
 • pfg 01.12.11, 23:53
  ling-stos napisał:

  > ale o dorobku ktory sie z nich wylania...

  Mogę coś powiedzieć jedynie o fizyce. Dorobek dwóch spośród tych trzech osób jest bardzo przyzwoity, natomiast ten astronom pochodzący z Choszczna - nie kwestionuję samych badań, ale "osiągnięciem" cztery prace zbiorowe? Byłbym skłonny powiedzieć, że to mało.

  --
  Troll z habilitacją
 • anuszka_ha3.agh.edu.pl 03.12.11, 00:03
  Ale indeks Hirscha ma 30. To jest według ciebie mały dorobek?

  --
  Moje jedynie słuszne poglądy na wszystko
 • pfg 03.12.11, 01:31
  anuszka_ha3.agh.edu.pl napisała:

  > Ale indeks Hirscha ma 30.

  Kolaboracje tak mają. Masz wielki, wieloosobowy zespół, mierzący jakieś ważne rzeczy. Człowiek jest częścią owego zespołu. Prace tego zespołu są cytowane wiele razy, bo oni *naprawdę* mierzą ważne rzeczy. Czy to ma się automatycznie przekładać na ocenę pewnego członka owego zespołu? To jest *poważny* problem przy ocenie dorobku członków takich zespołów. Czy członek takiego zespołu zasługuje na habilitację? To zależy od jego indywidualnego wkładu w wyniki - czy jest jedynie częścią zespołu, którą równie dobrze mógłby zastąpić ktoś inny, czy też jego osobisty wkład intelektualny był niezbędny dla sukcesu całego przedsięwzięcia.
  --
  Kozak frajer
 • dala.tata 03.12.11, 10:03
  niezle pojechales pfg. jakis czas temu byla tu dyskusja na temat wspolautorstwa. o ile pamietam, broniles artykulow, ktore maja i 500 autorow, dowodzac, ze ten legion ludzi, to wspolautorzy. teraz masz delikwenta z wspolautorstwem, ktore w wielu publilkacjach nie przekracza 10 osob i zaczynasz relatywizowac dorobek.

  nie mam oczywisice zdania na temat jakosci publikacji habilitanta, ich donioslosci, czy tez donioslosci badan, ktore robil i nie wypowiadam sie na ich temat. jednak ja sobie potrafie wyobrazic artykul, ktorego wspoautorem jest kilka osob, a i badania robione przez taka grupe ludzi oraz to, ze maja rzeczywisty wklad i w badania i publikacje. zakladajac wiec, ze zadaniem habilitanta nie bylo robienie kawy, tudziez skoczenie po piwo po ciezkim dniu, rozwazanie wkladu poszczegolnych badaczy jest nieuzyteczne.

  albo bowiem traktujesz wspolautorstwo jako wspolautorstwo (ja nadal mam trudnosci ze wspolautorstwem 500 osob - ale to oczywiscie moja sprawa), albo nalezy wyproacowac szczegolowe kryteria rozpatrywania wspolautorstwa dla takich dziedzin jak fizyka. troche nie widze po co, ale skoro trza to trza.

  i zeby nie bylo: ja rozumiem to, ze inny wklad ma zdobywca grantu. co wiecej, tu zdobywanie grantow jest kluczowym kryterium oceny dorobku pracownika, szczegolnie na wyzsze stanowiska (reader czy profesor). jednak w PL chyba tak nie jest.


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • pfg 03.12.11, 11:26
  dala.tata napisał:

  > niezle pojechales pfg. jakis czas temu byla tu dyskusja na temat wspolautorstwa
  > . o ile pamietam, broniles artykulow, ktore maja i 500 autorow, dowodzac, ze te
  > n legion ludzi, to wspolautorzy. teraz masz delikwenta z wspolautorstwem, ktore
  > w wielu publilkacjach nie przekracza 10 osob i zaczynasz relatywizowac dorobek

  Z zastrzeżeniem, że ja nie relatywizuję dorobku, tylko wyrażam wątpliwości odnośnie do "osiągnięcia habilitacyjnego" - te dwie opinie nie wykluczają się. Wielkie eksperymenty współczesnej fizyki - czy, jak w wypadku tego astronoma, wielkie programy obserwacyjne - wymagają wielkich, często gigantycznych zespołów badawczych. Bywa znacznie więcej, niż 500 :-) *Wspólnie* osiągają bardzo ważne wyniki, mówiące istotne rzeczy o świecie. O tym już pisałem. Z habilitacją jest inaczej.

  > rozwazanie wkladu posz
  > czegolnych badaczy jest nieuzyteczne.

  Ale tego wymaga Ustawa o stopniach naukowych etc. Art. 16 ust. 2 mówi:
  Cytat
  2. Osiągnięcie, o którym mowa w ust. 1, może stanowić:
  [...]
  3) część pracy zbiorowej, jeżeli opracowanie wydzielonego zagadnienia jest indywidualnym
  wkładem osoby ubiegającej się o nadanie stopnia doktora habilitowanego.


  Można postulować zmianę ustawy w tym zakresie, ale nie sądzę, żeby to był w tej chwili realistyczny postulat. A, jak pisałem, w fizyce jest poważny problem, jak z osiągnięć kolaboracji wybrać "indywidualny wkład" kandydata. Możemy mieć osobę, która wymyśliła cały eksperyment. Możemy mieć kogoś innego, kto wymyślił i zaprojektował unikalne urządzenie, bez którego eksperyment byłby niemożliwy (Georges Charpak za coś takiego dostał Nobla!), ale które bez pracy pozostałych osób co najwyżej stałoby sobie i się kurzyło. Może być ktoś, kto na potrzeby habilitacji uzyskał zgodę szefostwa kolaboracji na opracowanie jakiegoś zespołu danych (duże eksperymenty produkują ocean danych) i opublikowanie wyników w pracach indywidualnych, z kolaboracją w podziękowaniach. Może być osoba, która opracuje jakiś model teoretyczny, choćby cząstkowy, i testuje go w oparciu o dane uzyskane przez kolaborację, której jest członkiem. Może być wreszcie - i to są te trudne przypadki - ktoś, kto jest rzetelnym, sumiennym członkiem kolaboracji, wykonuje pracę niewątpliwie naukową, na przykład analizuje dane, buduje i testuje jakieś urządzenie, ważne, ale nie tak kluczowe, jak takie, o którym wspominałem wyżej, jest przydatny i pomocny, ale nie konieczny dla sukcesu całego eksperymentu (ktoś inny mógłby go zastąpić i takiego "zastępcę" nietrudno byłoby znaleźć). Czy tego typu udział może być "osiągnięciem habilitacyjnym"? Nie ma tu, stwierdzam ze smutkiem, wypracowanych jasnych zasad.

  Nie wiem, rzecz jasna, jak było w wypadku astronoma, od którego zaczęła się ta gałąź wątku. Decydujące będą oświadczenia współautorów, jeżeli nie będą kurtuazyjne. Ale potencjalny problem jest.

  Przypominam zresztą, że odpowiadałem na uwagę anuszki, iż człowiek ma indeks H=30. To jest stwierdzenie mylące, to nie on sam ma taki indeks, tylko kolaboracja (kolaboracje), w których uczestniczył. Nie jest to zarzut do tej konkretnej osoby, raczej kolejny przykład na to, że nie należy bezkrytycznie stosować parametrów bibliometrycznych.

  --
  Ignorant schmuck
 • dala.tata 03.12.11, 17:40
  Mam wrazenie, ze jak zwykle ustawa swoje a zycie swoje. ludzie biora udzial we wspolnych badaniach, pisza wspolne publikacje. wyliczanie, jaki jest wklad habilitanta nie ma wiekszego sensu (nawiasme mowiac brytyjska parametryzajca rowniez wymaga czegos takiego - co jest absurdem). czy rzeczywiscie wklad kogos kto napisal artykul wspolnie z 10 osobami jest mniejszy niz gdyby napisal ze 100? pewnie robi te same obliczenia, analizy, czy inne dzialalonosci intelektualne, tyle ze sa skladka mniejszej czy wiekszej calosci.

  brytyjski reader (plus minus odpowiednik naszej habilitacji) musialby sie nie tyle wykazac, jaki wklad ma w poszczegolne artykuly, ale, raczej, musialby sie wykazac tym, ze potrafi zdobyc grant, ze potrafi kierowac zespolem badawczym. a zatem ocekiwac sie bedzie od niego tego, ze czasem bedzie sumiennym czlonkeim zespolu, czasem bedzie robil cos waznego, a jeszcze kiedy indziej bedzie przywodca zespolu. ale to sa zueplnie inne rozwazania niz rozwazania, ktore zaproponowales. powtorze, nie ma wiekszego sensu roztrzasac stopnia wspolautorstwa!

  niewatpliwie mozna rozwazac 'kluczowosc' wkladu w badania, ale to jest zupelnie inny wymiar naszej pracy i, o ile rozumiem, ustawodawca nie porusza jej.

  i na koniec, niedawno widzialem recenzje hablitacyjna, w ktorej stwierdzono, ze prace wspolautorskie nie wliczaja sie do dorobku habilitanta. jest to oczywisty absurd! ja oczywiscie nie tweirdze, ze tobie bliskie jest takie myslenie (jestem pewien ze tak nei jest), jednak to jest wlasnie myslenie w kategoriach wspolautorstwa, ktore, jednak zostane przy swoim, relatywizuje dorobek.

  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • zitterbewegung 03.12.11, 18:11
  > pewnie robi te same obliczenia, analizy, czy inne dzialalonosci intelektualne, tyle ze sa skladka
  > mniejszej czy wiekszej calosci.

  Właśnie niekoniecznie. Kolaboracje eksperymentalne polegają na tym, ze ktoś coś zrobił - raz - a nie robi ciągle. Zrobił raz estymator statystyczny, ktorego wszyscy używają, albo wyfrezował jakąś część. Najczęściej potem kolaboracja publikuje krótki opis eksperymentu, który wszyscy cytują. Dane są jednak pozostawione na pewien czas do dyspozycji członków kolaboracji, żeby mogli z nich publikować indywidualnie. Robi się tak dlatego, żeby dać ludziom, którzy włożyli mnóstwo pracy, szansę na uzyskanie wynikow przed innymi. Milcząco przyjmuje się zatem, że sam udział w kolaboracji średnio się liczy. Taki jest utarty, deprecjonujacy inżynierów, obyczaj.

  Kolaboracje w astronomii trochę sie temu przeciwstawiają wykazując się często sporą solidarnością. Z kolei prawie nigdy nie udostępniają swoich danych. Parę lat temu spotkałem się nawet z sytuacją, że prosili matematyków o pomoc i nie wysłali im oryginalnych danych, ale kilkadziesiąt terabajtów komputerowo wygenerowanych danych o identycznych parametrach statystycznych.
 • charioteer1 03.12.11, 18:33
  Wszedzie, gdzie ocenia sie powazna dzialalnosc naukowa, do oceny tej dzialalnosci powoluje sie recenzenta, ktory ma doswiadczenie w tego rodzaju badaniach. Tylko taka osoba moze ocenic wlasciwie wklad i role ocenianego. Zadne kryteria bibliometryczne ani najbardziej wymyslne metody punktowania prac wieloautorskich tego nie zastapia. Standardy oceny polskiej habilitacji pod tym wzgledem przypominaja standardy ze szkolki niedzielnej, w ktorej uwaza sie, ze do oceny postepow wystarczy pierwszy lepszy, ale wystarczajaco czcigodny recenzent.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • dala.tata 03.12.11, 21:36
  jednak roznica polega na wkladzie w badania, a nie na wspoautorstwie. i skoro habilitacja to ocena dorobku, publikacji, to to powinnismy oceniac.

  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • pfg 03.12.11, 23:31
  zitterbewegung napisał:

  > Kolaboracje w astronomii trochę sie temu przeciwstawiają wykazując się często s
  > porą solidarnością. Z kolei prawie nigdy nie udostępniają swoich danych. Parę l
  > at temu spotkałem się nawet z sytuacją, że prosili matematyków o pomoc i nie wy
  > słali im oryginalnych danych, ale kilkadziesiąt terabajtów komputerowo wygenero
  > wanych danych o identycznych parametrach statystycznych.

  A, to ładna historia. Nie słyszałem. W wypadku danych budzących poważne emocje poza kręgiem specjalistów (zmiana klimatu, postawy wobec palenia tytoniu - o tym ostatnim pisał dala) w UK nawet dochodziło do sporów sądowych, w których skarżący domagali się dostępu do surowych danych na podstawie Freedom of Information Act.

  --
  Naukowy beton
 • zitterbewegung 03.12.11, 09:16
  W UK REF jest, czy ma być tak, że indeksy się normalizuje dzieląc przez liczbe wspólautorow każdej publikacji.
 • dala.tata 03.12.11, 09:44
  korzystanie z metrics jest decyzja paneli z poszczegolnych dyscyplin. rzad zrezygnowal z narzucenia wsakznikow scjntometrycznych w parametryzacji wszystkim.

  nawet jednak przy 'lokalnych' decyjach problemy nie znikaja. w naukach medycznych, prosta biomedycyna ma czasopisma o IF dosiegajacych nieba. oceniani przez ten sam panel ludzie robioacy badania z pielegniarstwa nie moga byc porownywani za pomoca tych samych wskaznikow.....


  zitterbewegung napisał:

  > W UK REF jest, czy ma być tak, że indeksy się normalizuje dzieląc przez liczbe
  > wspólautorow każdej publikacji.


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • pfg 03.12.11, 11:31
  zitterbewegung napisał:

  > W UK REF jest, czy ma być tak, że indeksy się normalizuje dzieląc przez liczbe
  > wspólautorow każdej publikacji.

  Podobną rzecz zrobiono w Polsce przy przed-poprzedniej parametryzacji. Oczywiście zrobił się skandal, bo nagle okazało się, że uczestnictwo w "kolaboracjach" było de facto nieopłacalne dla Wydziału Fizyki UW, dla AGH czy dla nas, więc przy ostatniej parametryzacji już czegoś takiego nie było. Jak będzie przy kolejnej, nie wiem. Ale wpływ na ocenę jednostki naukowej to jedno, a ocena indywidualnych osiągnięć jednostki ludzkiej to co innego.

  --
  Kozak frajer
 • zitterbewegung 03.12.11, 13:05
  Dala ma rację, taka dyskusja toczyła się w panelu astro.

  Dlaczego co innego w przypadku osób niż instytucji? W statystyce i w ocenianiu chodzi o to, żeby wypadać korzystnie, po to na przykład wymyślono oceny, żeby prawie każdy na coś zdawał. Podobnie jest z parametryzacja, kazdy coś tam dostaje. A potem robi się oceny "wyrózniające", które... też każdy dostaje moze poza Lublinem i Zieloną Górą.

  Fascynujące w autoreferatach jest to, że widać jak na dłoni czym faktycznie jest w polsce habilitacja - studiami IV stopnia. Przynajmniej habilitanci in gremio czują sie jak studenci, z wyjątkiem chyba niestety tylko matematyka (referatami wszystkich fizyków jestem zawiedziony).
 • spokojny.zenek 03.12.11, 13:39

  > Fascynujące w autoreferatach jest to, że widać jak na dłoni czym faktycznie jes
  > t w polsce habilitacja - studiami IV stopnia

  www.takiedomeny.pl.tl/Dok%26%23261%3Bd-jedzie-ten-tramwaj-f--J-.--A-.--Zajdel.htm
 • pfg 03.12.11, 14:59
  Matematyk tam jest chyba tylko jeden. Nie mam kompetencji, żeby go ocenić, ale jego autoreferat to jest właściwie praca naukowa, powołująca się na poprzednie publikacje z "cyklu".
  --
  Kozak frajer
 • zitterbewegung 03.12.11, 16:13
  Wlasnie nie, też takie miałem wrażenie i w pierwszym odruchu zamnkąłem pomyslawszy, ze ktoś sobie jaja robi i wrzucił rozprawe habilitacyjną in the stead of proper research statement.

  Ale teraz otworzyłem drugi raz, bo mnie korciło (jak to ja), żeby potępic wszystkich w czambuł... I okazało się, że jest to moze nie referat, ale ciekawa konwencja i calkiem dobra forma autoreferatu biorąc pod uwagę, że auto powinno nie dotyczyc autora, a autorstwa i to autorstwo powinno się referować. Pod swoim tytułem przedstawia się w nim praca naukowa referującego, o którego CV dowiadujemy się na OSTATNIEJ stronie. Nie ma więc wstepu na temat KTO - o dzieciństwie i Kogo To Obchodzi.

  Uwazam, że CK powinna wziąc ten dokument jako jeden z przykładowych szablonów-wskazówek.

  Co do samego dorobku, to bez rewelacji, wyglada na solidny ale bardzo specjalistyczny wyrobek. W matematyce są niestety takie standardy rozwłókniania się w subdziedziny superspecjalizacji. Choc i za dużo mniej sie daje habilitacje (znów się wzruszyłem naszą almae matris, gdzie własnie habilitowano we wrześniu za doniosłe wyniki z rekreacyjnej dziedziny w dziesięciu odcinkach oraz opus w Schedae).
 • zitterbewegung 03.12.11, 16:22
  Może przesadzilem z dawaniem za wzór, bo to jest jednak rozprawa i ludzie na serio zaczną przesyłać skrócone wersje rozpraw, niechcący unikając należnej kompromitacj. Ponadto szybko pojawiłyby się rozprawki z rysem historycznym dziedziny i zdawkowym opisem wkładu. To juz lepiej od razu sie dowiedzieć, ze autor już od szkoły podstawowej zajmował się głównie zajmowaniem stanowisk.
 • capo.di.tutti_capi 05.01.12, 03:53
  Jeśli chodzi o matematyka, to doborek jest w miare OK, tylko, ze brakuje prac w ogolno-matematycznych czasopismach. Autoreferat sprawia wrażenie troche "przyczynkarstwa" i zamknięcia się w b. wąskiej dziedzinie.
 • dungeon.master 03.12.11, 00:17
  Rzeczywiście astronom zupełnie nie nadaje się na habilitowanego! Wystarczy przeczytać dokładniej ten autoreferat: 112 publikacji filadelfijskich, 2900 cytowań, index Hirsha 30, post-doc w Cambridge University, przedtem pre-doc w University of Manchester, stypendium w Tel-Awiwie. Pierwsza praca "osiągnięcia" - już 28 cytowań.
 • adept44_ltd 03.12.11, 00:29
  jak wam to wyszło robaczki? POP daje indeks H 4... wrzucenie samego nazwiska nie wystarczy, no chyba że teraz oblicza się to rodzinnie
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 03.12.11, 00:48
  ale jak wpiszesz sam inicjal, to ci wyjdzie, ze ma ok 30. tez sprawdzalem. i wszystko o tym samym (wydaje mi sie).
  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • adept44_ltd 03.12.11, 00:50
  ok, większość jego...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dungeon.master 03.12.11, 01:03
  Tym gorzej dla PoP. Myślisz, że kandydat nakłamał w autoreferacie? Wystarczy sprawdzić w astronomicznej bazie publikacji.
 • capo.di.tutti_capi 05.01.12, 03:47
  dungeon.master napisał:

  > Rzeczywiście astronom zupełnie nie nadaje się na habilitowanego! Wystarczy prze
  > czytać dokładniej ten autoreferat: 112 publikacji filadelfijskich, 2900 cytowań
  > , index Hirsha 30, post-doc w Cambridge University, przedtem pre-doc w Universi
  > ty of Manchester, stypendium w Tel-Awiwie. Pierwsza praca "osiągnięcia" - już 2
  > 8 cytowań.

  Ja mam tez problem ze współautorstwem. Widząc serie takich prac, to ciężko mieć pewność jaki dokładny był wkład habilitanta i czy wszyscy współautorzy napiszą oświadczenia o jego wkładzie (co może być wymagane). Z tego co wiem, to w UK (przynajmniej w mojej działce) bardziej się liczy przy aplikacji o prace/stypendia mierzalny wkład danej osoby, a nie całej ferajny. W tym konkretnym przypadku wątpię aby astronom dostał stanowisko readera/profesora z aktualnym dorobkiem. Jest b. dobrym postdokiem (jakich wielu).
 • hugow 05.01.12, 05:40
  powinna być prosta zasada przy współautorstwie - nie tylko wyraźne określenie kto ile czego ale również przy wyliczaniu indeksu Hirscha powinno się uwzględniać udział w pracy - np. przy n autorskiej z wkładem własnym Xińskiego na poziomie 5%, dopiero zacytowanie takiej pracy 20 krotnie powinno być traktowane jako 1 cytowanie.
  Podobnie impact factor (IF), powinien być liczony z uwzględnieniem współautorstwa, publikacja o wkładzie własnym autora na poziomie 5% z czasopisma o IF = 10 powinna u niego być traktowana jako IF = 0,5.
  Analogicznie pieniądze na badania - konieczny jest wskaźnik IF/(k PLN) czyli ile wynosi łączny IF publikacji z grantu podzielony przez ilość tysięcy wydanych na wytworzenie takich publikacji.
  To żadna sztuka, że 30 autorska praca jest cytowana około 10 razy częściej niż 1 autorska. To żadna sztuka, że praca na której wytworzenie wydano 20 razy więcej ma 5 razy wyższy IF od pracy na którą wydano 20 razy mniej.
  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • pfg 20.01.12, 09:37
  pfg napisał:

  > ten astronom [...]
  > "osiągnięciem" cztery prace zbiorowe? Byłbym skłonny powiedzieć, że to mało.

  Tytułem ciekawostki: Wczoraj odbyła się u nas habilitacja (w starej formule) pewnego astronoma, którego "osiągnięciem" ("rozprawą" w starej nomenklaturze) był cykl ośmiu prac zbiorowych (od trzech do bodaj sześciu autorów), w których habilitant był pierwszym autorem jednej i drugim autorem sześciu prac. Jeden z recenzentów uznał, że to za mało i dał recenzję negatywną. Trzy pozostałe były pozytywne. Po dłuższej dyskusji człowiek został dopuszczony do kolokwium. Ostatecznie habilitacja przeszła zdecydowaną większością głosów.
  --
  I read, much of the night, and go south in the winter
 • h_hornblower 02.12.11, 19:13
  pfg napisał:

  > Facet uważa, że argumentem za przy
  > znaniem mu habilitacji jest to, że za późnego Gomułki był gospodarzem klasy w p
  > odstawówce?! Albo że w latach '90 uznano go za businessmana roku? Nie może być.

  "nagrodę wręczał mi prof. Leszek Balcerowicz w obecności redaktora naczelnego „Gazety” Adama Michnika."
 • carnivore69 05.01.12, 14:01
  Juz nie taki mlody, a wciaz wyksztalcony (i z duzego miasta).

  Pzdr.
 • ling-stos 01.12.11, 21:52
  jeszcze jedno podejscie do autoreferatu, tym razem w socjologii. wydaje sie, ze laczy w sobie bardziej rozbudowany opis co najwazniejsze publikacje wnosza do nauki, z rozbudowanym opisem zycia zawodowego oraz wyszczegolnieniem publikacji. jedyny problem, jaki mialbym przy jego ocenie, to kwestia najwazniejsza - a wiec opis "osiagniecia". nie wiem jak Wam sie wydaje, ale dla mnie nie jest tu jasno napisane co habilitant uwaza za rzeczone osiagniecie.
  pozdrawiam,
  ling-stos
 • quisquidfacit 01.12.11, 22:08
  Tego ostatniego to sie nie da czytac, literowki, niepoprawnie skonstruowane zdania, jakis koszmar.
 • adept44_ltd 01.12.11, 22:11
  ale sacrum jest...; no i chyba wszystkie kanały publikacyjne w Suwałkach
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 01.12.11, 22:13
  napisz swa 'historie intelektualna'. czym sie zajmowales, czym sie zajmujesz, jakie zrobiles badania i co z tego ci wyszlo. autoreferat profesroski zaczalem od 'tozsamosci dyscyplinarnej', a potem napisalem o 3 glownych nurtach w badaniach, ktore prowadzilem.

  zdecydowanie nie zaczynaj od tego, ze mama ci juz w wieku 2 latek zaczela czytac....


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • dr_pitcher 02.12.11, 00:54
  Przyznam, ze sie zalamalem. Albowiem albo jest to autoreferat infantylny albo napisany malo poprawna polszczyzna albo jest to potworny zargon.
 • kramka1 02.12.11, 10:38
  Przejrzałam kilka autoreferatów i rzuciłam przy okazji okiem na daty wniosków. Wyglada na to, ze wyprzedziły zalecenia CK odnosnie tekstu wniosku i zawartości autoreferatu. Czyli chyba spokojnie trzeba poczekac na wnioski przesłane do CK wedle obecnego wzoru, który dośc precyzyjnie podaje, co ma byc w takim autoreferacie. Pytanie tylko, czy tez podaje, czego nie ma byc, jak chocby tej nieszczęsnej podstawówki....
 • dala.tata 02.12.11, 12:00
  no chyba bym pekl ze smiechu, jakbym zobaczyl info o szkole podstawowej, czy nawet o studiach! to jest przewod habilitacyjny! autoreferat ma mi pokazac uczonego, badacza, a nie studenta, ktory sie zafascynowal jakas dyscyplina. co mnie, jako recenzenta obchodzi, co robil habilitant jako uczen czy student? jak sie mialoby to miec do stopnia doktora habilitowanego?

  wsyztsko co masz napisac, musi byc relewantne dla kogos, kto recenzuje twoj dorobek badawczy, a w konktekscie przewodu habilitacyjnego, jest to zatem przede wsyztskim dorobek habilitacyjny. autoreferat umieszcza suche informacje na temat publikacji w konktekscie rozwoju intelektualnego habilitanta.

  na czym polega problem???


  kramka1 napisała:

  > feracie. Pytanie tylko, czy tez podaje, czego nie ma byc, jak chocby tej nieszc
  > zęsnej podstawówki....


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • dworzec 02.12.11, 18:19
  "Wszystkie informacje przedstawione powyżej są prawdziwe, za co ręczę swoim słowem honoru."

  hahahah! nie no to jakas parodia jest :)

  ciekawe jest rowniez jak habilitanci rozumieja branie udzialu w swiatowej nauce:
  np. ta Pani ekonomistka: www.ck.gov.pl/images/PDF/Awanse/PrzychodzkaIwona/autoreferat.pdf
  1) Siektor małych i sriednich predprijatij w Polsze, IWC Minfina, Miosk 2009, ISBN 978-985-6847-93-9
  2) Europines integracijos itaka mazoms ir vidutinems imonems Lenkijoje, Aly-taus kolegija, Alytaus 2009, ISBN 978-609-8020-09-0
  3) Rozwitok malich i sierednich pidpriemstw w Polszi, Ewropiejskij Uni-wersitet, Kijów 2009, ISBN 978-966-301-179-0
  4) Male a stredne podniky v obdobi globalizacie, Slovenska akademia ma-nazmentu, 2010, ISBN 978-80-89238-30-9

  LOL.
 • dala.tata 02.12.11, 18:39
  ja bardzo prosze!!!! poplulem wlasnie ekran, parskajac ze smiechu :-)

  dworzec napisał:

  > "Wszystkie informacje przedstawione powyżej są prawdziwe, za co ręczę swoim sł
  > owem honoru."
  >
  > hahahah! nie no to jakas parodia jest :)


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • adept44_ltd 02.12.11, 18:49
  klnę się na Boga przodków mych, honor i inne tam...
  --
  Louder Than Bombs...
 • charioteer1 02.12.11, 18:57
  tja, na glowy dziatek

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • pfg 02.12.11, 19:41
  Nie doczytałeś tego autoreferatu do końca. On się *naprawdę* tak kończy.
  --
  Ignorant schmuck
 • h_hornblower 02.12.11, 19:10
  Czy ja się mylę, czy też Habilitantka nie ma praktycznie publikacji o szerszym zasięgu niż mikrolokalny? IWC to jest może dobra marka zegarków, ale o takim wydawnictwie to ja nie słyszałem... Zero publikacji nawet w krajowych periodykach, za to wstrząsający dorobek międzynarodowy:

  "I. Przychocka; A. Królikowski; G. Drozdowski; J. Rogozioska-Mirut, Sodierżanie sowriemiennych koncepcji motiwaci truda w trudach rossijskich uczonych [w:] Aktualnyje problemy menadżmienta, Rossijskij Uniwersitet Kooperacii, Moskwa 2008."

  Nie przegapcie też "dorobku dydaktycznego". Ponad 180 prac licencjackich i ponad 100 magisterskich - w ciągu sześciu lat (tak myślę, bo w 2005 doktorat). To mówi wiele o szkolnictwie wyższym w Polsce.

  Generalnie powiało grozą...

  pzdr
  horny
 • adept44_ltd 02.12.11, 19:14
  to, co tam wisi, pokazuje, że tradycyjny tryb z kolokwium miał sens... odnoszę wrażenie, że na habilitację obecnie rzucili się ci, którzy wiedzieli, że nie przejdą w dawnym trybie (zazwyczaj przekonani, że są sekowanymi geniuszami, bo Moskwa, bo Bratysława, bo wszystkie gazety w Siedlcach i słowo honoru), zobaczymy, jakie będę efekty, ale, jeśli pozytywne, to to jest klęska...
  --
  Louder Than Bombs...
 • pfg 02.12.11, 19:49
  horny ma rację, powiało grozą. A to proste obliczenie - trzydzieści licencjatów i kilkanaście prac magisterskich *rocznie* - robi duże wrażenie. Powiem brutalnie: Nie wierzę, normalnie nie wierzę, że ona to była w stanie wszystko merytorycznie skomentować, wytropić ewentualne plagiaty lub nieuniknione słabe miejsca. Z tym, że, adepcie, ja bym się nie pocieszał, że oto z zakamarków wyszli zapoznani, sekowani geniusze. Boję się, że to są ci, którym naturalną koleją rzeczy nastała pora na habilitację - ba, to są ci aktywni, w końcu osoba, o której tu piszemy, zrobiła doktorat w 2005, więc jeszcze nie ma noża na gardle i nie "musi" się habilitować.

  horny ma rację, powiało grozą.
  --
  Kozak frajer
 • dala.tata 02.12.11, 21:40
  ale dla mnie to to nie to powialo zgroza. To, co mowi horny (ma racje) o dorobku mikrolokalnym wlasciwie wystarcza, by si eprzerazic. ale przeciez nie raz tu o tym juz byla rozmowac.

  dla mnie powialo zgroza, bo z tych autoreferatow wylania sie przerazajacy obraz nauki. habilitant uznajacy za stosowne reczyc slowem honoru, ze jego autoreferat zawiera prawde, wskazuje na kompletny brak zaufania do recenzentow, a z drugiej strony, zaklada, ze recenzenci podejrzewaja go o przekrety. z kolei habilitant zaczynajacy autoreferat od czasow szkoly podstawowej, wskazuje, ze wedlug niego nie ma znaczenia, ze on zrobil jakies badania. wazne jest, ze przeszedl swoja 'droge przez meke'. zasluzyl, bo byl na olimpiadzie w Grudziadzu. to jest obraz nauki-karykatury.

  musze powiezdiec, ze nie docenialem idei publikacji dokumentow na internecie. teraz widze donioslosc tego. zrobilo sie nie tylko strasznie, ale rowniez smiesznie.


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • h_hornblower 02.12.11, 23:17
  dala.tata napisał:

  >zrobilo sie nie tylko strasznie, ale rowniez smiesznie.

  A właśnie, że nie! Bo ja cofam moją pesymistyczną ocenę. Przeczytałem kilka autoreferatów z ekonomii (dyscypliny: zarzadzanie, ekonomia, finanse). Osiągnięcie jednej z osób polega m.in. na tym, że zaproponowała, by metody badania ryzyka dzielić na "ilosciowe, jakościowe i mieszane". Nie jestem specjalistą w tym zakresie, ale wygląda to na bardzo oryginalne i przełomowe.

  Inny habiltant pisze zbyt skromnie o swej rozprawie: "Książek o katalaktyce, a na pewno z katalaktyką w tytule, jak dotąd, nie publikowano.". W świetle bowiem autorefaratu Jego praca prezentuje nam się niezwykle obiecująco. Oto cytat, który zapewne i Was skłoni do zamówienia tej publikacji:

  "W pracy udało się zaprezentować dorobek literaturowy dotyczący katalaktyki, jak również
  zaproponować autorskie rozwinięcie zakresu zainteresowania katalaktyki, jako samodzielnej
  dziedziny naukowej w ramach nauk ekonomicznych, Omówiono podstawowe pojęcia związane Z funkcjonowaniem katalaktyki, zaproponowano autorską propozycję nowego podziału nauk ekonomicznych na ekonomikę, merkatologię i katalaktykę, doprecyzowano zakres pojęciowy odnoszący się do katalaktyki, odrożntając naukę katalaktyki, będącą domeną katalaktyków, od obszaru aktywności gospodarczej człowieka zajmĄącego się wymianą, nazwanego katalaksją, a zagospodarowywanego przęz praktykow katalaktyki, czylt katali. Przedstawiono takze określenie stosunku katalaktyki do podstawowych paradygmatów obecnych w naukach ekonomicznych oraz zasadniczych kategorii zasobowych. Dokonano wreszcie autorskiej próby klasyfikacji katalaktYki jako dyscypliny naukowej na subdyscypliny naukowe, nazwanę katalaktyką handlową, finansową ipubliczną."

  Kolejny habilitant - podkreślę,że już Jego doktorat przyciąga uwagę i wiele obiecuje tytułem "Determinanty zarządzania kadrami w usługach hotelarskich województwa warmińsko-mazurskiego" - udowodnił, że "implementacja wiedzy jest zdecydowanie za niska". I trudno się z tym nie zgodzić.

  pzdr
  horny
 • dala.tata 02.12.11, 23:31
  masz racje. to proste stwierdzenie uderza pieknem i elegancja. i juz rozumeim twoj optymizm.....a ja dzieki temu habilitantowi od razu sprawdzilem, co to jest ta katalektyka.....

  h_hornblower napisał:

  > Inny habiltant pisze zbyt skromnie o swej rozprawie: "Książek o katalaktyce, a
  > na pewno z katalaktyką w tytule, jak dotąd, nie publikowano.". W świetle bowiem

  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • adept44_ltd 02.12.11, 23:36
  tlumach.com.ua/slovnyk_inshomovnyk_sliv/page/katalektyka.8711/
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 02.12.11, 23:50
  ty to zawsze cos wymyslisz. w wikipedii jest o tej katalepsji.

  adept44_ltd napisał:

  > tlumach.com.ua/slovnyk_inshomovnyk_sliv/page/katalektyka.8711/


  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • charioteer1 02.12.11, 23:56
  No, dobra...

  Przy założeniu (stanowiącym podstawę Metody Synoptycznej), że wszystkie języki
  etniczne są wyodrębnione z jednego wszechjęzyka, który każdy człowiek nosi w
  swoim mózgu, możliwa do wyobrażenia staje się glosolalia, czyli dar mówienia
  językiem przedbabelskim zrozumiałym przez wszystkich, oraz ksenoglosja, czyli dar
  mówienia wszystkimi językami. Takie perspektywy otwiera Metoda Synoptyczna,
  która promuje wielojęzyczność.


  Przy tym, katatonia nie robi na mnie wrazenia. Zadnego.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • pfg 03.12.11, 01:05
  No dobrze, adepcie, wygrałeś. Nowa procedura albo wywabiła na światło dzienne absolutnych aberrantów, albo pokazała, jaki jest poziom niektórych (?) polskich habilitacji. I proszę mi nigdy więcej nie mówić, że reforma Kudryckiej jest OKDR. Jeśli efektem nowej procedury są takie rewelacje, to czapki z głów...

  Nb, cytat, który podałeś, to już są Lemowskie sepulki.

  A tak poważnie - całkiem poważnie! - to gdy dzieckiem w kolebce będąc uczyłem się łaciny i w wierszu stało Odi profanum volgus et arceo, (rytm jak Vides un alta stet nive candidum), a pani łacinniczka kazała czytać "odi profan volgus", to to była - co? - katalektyka? Nie mówiąc już o Exegi monumentum skandowanym "monument"...
  --
  ...aut digito male pertinaci
  Tym razem nie mogło być innego podpisu :-)
 • spokojny.zenek 03.12.11, 10:43
  pfg napisał:

  > No dobrze, adepcie, wygrałeś. Nowa procedura albo wywabiła na światło dzienne a
  > bsolutnych aberrantów, albo pokazała, jaki jest poziom niektórych (?) polskich
  > habilitacji.

  To drugie. Przecież tego rodzaju dokumenty nie zaczęły powstawać nagle teraz. Były zawsze, tylko my o nich nie wiedzieliśmy, bo niby skąd? Znamy własne dyscypliny i własne ośrodki, trochę też pokrewne, nie wiemy, co się dzieje gdzieś "na peryferiach".
 • flamengista 04.01.12, 22:48
  Śmiejecie się z tej ekonomistki - pewnie słusznie. Ale tak wyglądają prowincjonalne ośrodki. Ta Pani i tak ma (ilościowo) imponujący dorobek. Imponujące jest też to, że nie ma ŻADNEJ publikacji przynajmniej w przyzwoitym polskim czasopiśmie.

  Ale tak to wygląda. Oni prowadzą jakąś równoległą, nie mającą zupełnie kontaktu z resztą kraju (nie mówiąc o reszcie świata) naukę.

  Przykre, ale taki jest prawdziwy obraz polskiej nauki w biedniejszych i słabszych ośrodkach.
  --
  Fio Maravilha, Nós gostamos de você
  Fio Maravilha, Faz mais um pra gente ver
 • adept44_ltd 03.12.11, 13:54
  wygrałem, czyli przegrałem :(
  --
  Louder Than Bombs...
 • charioteer1 03.12.11, 14:12
  pfg napisał:

  > Nowa procedura albo wywabiła na światło dzienne a
  > bsolutnych aberrantów, albo pokazała, jaki jest poziom niektórych (?) polskich
  > habilitacji. I proszę mi nigdy więcej nie mówić, że reforma Kudryckiej jest OKD
  > R. Jeśli efektem nowej procedury są takie rewelacje, to czapki z głów...

  Na razie za wczesnie, zeby to oceniac. Zdecydowalbys sie sam poddac sie procedurze, o ktorej nic nie wiadomo? Przypuszczam, ze poza normalnymi ludzmi, ktorzy tam niewatpliwie sa, w pierwszej kolejnosci z okazji postanowili skorzystac najrozniejsi desperaci. W pierwszej kolejnosci pewnie ludzie, ktorym juz ktos gdzies odmowil wszczecia przewodu.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • zitterbewegung 03.12.11, 14:57
  > ludzie, ktorym juz ktos gdzies odmowil wszczecia przewodu.

  Z tymi sepulkami to na pewno, w końcu nawet na tym tle jest to dno. Ale co do szkół podstawowych, obawiam się o stan rozowoju mentalnego ogółu.
 • ling-stos 03.12.11, 23:20
  Przypuszczam, ze poza normalnymi ludzmi, ktorzy
  > tam niewatpliwie sa, w pierwszej kolejnosci z okazji postanowili skorzystac naj
  > rozniejsi desperaci. W pierwszej kolejnosci pewnie ludzie, ktorym juz ktos gdzi
  > es odmowil wszczecia przewodu.

  z tym ostatnim sie calkowicie zgadzam. z tych wspomnianych kandydatow humanistycznych jeden jest mi znany, osrodek akademicki nie majacy praw do hab, a wiec musi isc gdzies indziej, podczas gdy wczesniej jego kolegow z tej samej uczelni nie chcieli habilitowac gdzie indziej.
  gorsze w tym wszystkim jest to, ze wielu z tych ludzi jest pozbawionych 1) odpowiedniej dozy krytycyzmu, 2) swiadomosci jakie warunki/cechy itd powinny byc spelnione. nawet nie zeby zadowolic ck czy recenzenta, ale zeby nie narazic sie na smiesznosc wobec chociazby studentow.
 • flamengista 04.01.12, 22:36
  blisko 30 licencjatów i kilkanaście magisterek rocznie to mam ja i tylko dlatego, że przed resztą bronię się rękami i nogami.

  I zaręczam cię, że czytam [niestety] wszystko. Tracąc mnóstwo czasu. Na moim biurku cały czas leży kupa prac - biorę do domu kolejne, wracam z przeczytanymi - a kupa nie maleje.

  Aha, czytam nie raz. Niektóre "dzieła" czytam po raz 4-5.

  I teraz doceń, jakie masz cieplarniane warunki na tych ujotach;)

  PS. a od plagiatów mamy plagiat.pl. no i wujka google. Mimo ostrzeżeń, co roku wywalam niestety 2-3 osoby z seminarium za próbę plagiatu.
  --
  Fio Maravilha, Nós gostamos de você
  Fio Maravilha, Faz mais um pra gente ver
 • ling-stos 02.12.11, 22:51
  Nie przegapcie też "dorobku dydaktycznego". Ponad 180 prac licencjackich i pona
  > d 100 magisterskich - w ciągu sześciu lat (tak myślę, bo w 2005 doktorat). To m
  > ówi wiele o szkolnictwie wyższym w Polsce.

  to rzeczywiscie duzo wiecej niz "przyzwoita dwuetatowa srednia" - ja zrobilem od 2004 roku w dwoch uczelniach 140 lic i 62 mag, i jak teraz na to patrze, to bylo to zarzynanie sie. ale niestety - drugoetatowcem moglem byc tylko dlatego, ze robilem seminaria magisterskie po 2 w roku (I rok i II rok na raz). pewnie tez bym tego nie przeczytal, gdyby nie PKP - cotygodniowa podroz do pracy i z powrotem w sumie 5 godzin pozwalala na sprawdzenie wszystkich rozdzialow...
  BTW, zebyscie nie czynili zarzutow ze nie czytalem - moi pisali prace w jezyku obcym, wiec trzeba je bylo dokladnie poprawiac...
 • klisiewitz 21.08.14, 18:50
  Czy międzynarodowy dorobek wymaga uzupełniania krajowymi publikacjami?

  Praca jest zespołowa i międzynarodowa - tak bardzo cenicie tu prace zespołowe na forum - macie klasyczny przykład genialnej pracy realizowanej w tym systemie - i międzynarodowo i zespołowo. Czy to nie o to chodzi?
 • hohenstauf 22.08.14, 10:24
  Ale ten artykuł nie jest na świętej liście w WoK / JCR ani w eryku
 • hugow 02.12.11, 19:21
  ""mam pytanie do Kolegow/Kolezanek recenzujacych habilitacje - z ktorym z ww., a moze jeszcze z jakims innym, formatem spotykaliscie sie najczesciej? czy lista kryteriow opublikowana przez CK (na koncu tej strony) moze byc tu wyznacznikiem do autoreferatu w "starym trybie"? ""

  Ten link:
  www.ck.gov.pl/index.php/komentarze/kryteria-oceny-kwalifikacji-kadry-naukowej-i-artystycznej
  Jaki podałeś, odnosi się do STAREGO trybu, wskazuje na to jednoznacznie brzmienie 16 artykułu:
  "a ponadto przedstawiła rozprawę habilitacyjną."
  to stare brzmienie nieaktualnego już tekstu (przejściowo przez 23 miesiące jeszcze podtrzymywanego przy życiu)
  --
  --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • ling-stos 02.12.11, 22:47
  link dalem celowo, bo tez do starego trybu sie szykuje mimo wszystko.
 • nullified 03.12.11, 15:43
  "Nadal nic nie wiadomo". Pewnie z rok zajmie (jak nie dwa) zanim się cokolwiek ogarnie i ustali jakaś pragmatyka - inna rzecz, że po drodze znowu może się coś zmienić. Zapnij pasy ;)
 • ling-stos 03.12.11, 23:24
  moze juz lada dzien zobaczymy autoreferat i wniosek o wszczecie naszego slynnego naukowca, kiedys obiektywnego eksperta, aktualnie wysoce profesjonalnego europosla, specjalisty od krotkich form filmowych, biegania, kotow, i what not? pana MM?
 • hugow 04.01.12, 15:13
  Cytatna stronach CK pojawiaja sie juz autoreferaty w nowej procedurze (tzw. postepowania awansowe)
  ... i znikły ...
  obecnie ich już tam nie ma, ciekawe czy na zawsze, i czy będą publikowane tylko na stronach uczelni a na stronach CK nie, czy też to tylko chwilowe lub nieplanowane zniknięcie
  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • hugow 04.01.12, 15:15
  www.ck.gov.pl/index.php/2-uncategorised/91-k-o-m-u-n-i-k-a-t-n-r-62011
  zdaje się sugerować, że to chwilowe "zniknięcie"
  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • hugow 04.01.12, 15:31
  ten komunikat, zawiera takie stwierdzenie: Cytat"zobowiązując jednocześnie Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów do zamieszczania na stronie internetowej Komisji m.in. wniosków o przeprowadzenie postępowania habilitacyjnego wraz z autoreferatami kandydatów do stopnia" z kolei art. 18a p. 12 nakłada ten obowiązek na uczelnie/itp.:
  CytatRada jednostki organizacyjnej zamieszcza na stronie internetowej wniosek osoby
  ubiegającej się o nadanie stopnia doktora habilitowanego wraz z autoreferatem, informację o
  składzie komisji habilitacyjnej, harmonogram przebiegu postępowania oraz uchwałę o nadaniu
  lub odmowie nadania stopnia doktora habilitowanego, wraz z uzasadnieniem.

  z kolei o stronie internetowej CK jest wzmianka w art. 36
  CytatArt. 36. 1. Centralna Komisja prowadzi, aktualizuje i zamieszcza na swojej stronie
  internetowej:
  1) informacje o jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni wraz z
  wykazem tych stopni;
  2) informacje o jednostkach organizacyjnych prowadzących studia doktoranckie;
  3) wykaz osób posiadających stopień doktora habilitowanego oraz osób, które nabyły
  uprawnienia równowaŜne z uprawnieniami doktora habilitowanego na podstawie art. 21a,
  uprawnionych do recenzowania w przewodach doktorskich i postępowaniach
  habilitacyjnych, w podziale na dziedziny nauki i dziedziny sztuki;
  4) wykaz osób posiadających tytuł profesora, uprawnionych do recenzowania w
  postępowaniach o nadanie tytułu, w podziale na dziedziny nauki i dziedziny sztuki;
  5) informacje o prowadzonych postępowaniach habilitacyjnych i w sprawie nadania tytułu
  profesora
  ;
  6) recenzje złozone w przewodach o nadanie stopni doktora, doktora habilitowanego oraz tytułu profesora.

  --
  --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • mmsps 17.01.12, 11:49
  Jak na chwilowe zniknięcie to trwa trochę długo. Przyczyną może być nieudolny sposób ukrycia danych osobowych w udostępnionych wcześniej plikach pdf...

  Mnie ciekawi, jak długo z kolei przyjdzie czekać na wywiązanie się CK z zobowiązań
  wynikających z pkt. 3 cytowanego powyżej art. 36 ustawy o stopniach.
 • hugow 17.01.12, 12:43
  CytatMnie ciekawi, jak długo z kolei przyjdzie czekać na wywiązanie się CK z zobowiązań
  wynikających z pkt. 3 cytowanego powyżej art. 36 ustawy o stopniach.

  a co dokładnie masz na myśli?
  Artykuł 36 zdaje się mieć tylko dwa punkty, po drugim punkcie jest całe stado uchylonych paragrafów:
  CytatArt. 36. 1. Centralna Komisja prowadzi, aktualizuje i zamieszcza na swojej stronie
  internetowej:
  1) informacje o jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni wraz z
  wykazem tych stopni;
  2) informacje o jednostkach organizacyjnych prowadzących studia doktoranckie;
  3) wykaz osób posiadających stopień doktora habilitowanego oraz osób, które nabyły
  uprawnienia równowaŜne z uprawnieniami doktora habilitowanego na podstawie art. 21a,
  uprawnionych do recenzowania w przewodach doktorskich i postępowaniach
  habilitacyjnych, w podziale na dziedziny nauki i dziedziny sztuki;
  4) wykaz osób posiadających tytuł profesora, uprawnionych do recenzowania w
  postępowaniach o nadanie tytułu, w podziale na dziedziny nauki i dziedziny sztuki;
  5) informacje o prowadzonych postępowaniach habilitacyjnych i w sprawie nadania tytułu
  profesora;
  6) recenzje złoŜone w przewodach o nadanie stopni doktora, doktora habilitowanego oraz tytułu
  profesora.
  2. Centralna Komisja przesyła jednostkom organizacyjnym uprawnionym do nadawania
  stopni roczne sprawozdanie ze swojej działalności.
  Rozdział 6 (uchylony)
  Studia doktoranckie w placówkach naukowych
  Art. 37. (uchylony).
  Art. 38. (uchylony).
  Art. 39. (uchylony).
  Art. 40. (uchylony).
  Art. 41. (uchylony).
  Art. 41a. (uchylony).

  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • mmsps 17.01.12, 19:24
  Oczywiście pkt 3 w ust. 1
 • hugow 17.01.12, 21:01
  Jeśli nie ma jakiegoś podanego dokładnie deadline - to może oznaczać to, że dopiero będą publikowani ci, którzy uzyskali stopień dr hab. pod działaniem nowej ustawy?
  --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
  <i>...jest taki sam procent głupich profesorów co głupich studentów...</i>
 • mmsps 19.01.12, 09:45
  To dość przewrotna interpretacja (przynajmniej w kontekście użyteczności tego przepisu
  w ciągu najbliższych kilkunastu lat). Aczkolwiek bardzo się nie zdziwię, jeśli faktycznie tak będzie...
 • dala.tata 04.01.12, 18:36
  zastanawiam sie, czy ten wzor autroeferatu jest bardziej smieszny, czy bardziej straszny. tak czy owak, najwyrazniej kandydaci na uczelniane profesury nie sa w stanie napisac autoreferatu. powala to na kolana.


  hugow napisał:

  > www.ck.gov.pl/index.php/2-uncategorised/91-k-o-m-u-n-i-k-a-t-n-r-62011
  > zdaje się sugerować, że to chwilowe "zniknięcie"


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • ewa_65 04.01.12, 19:11
  nie dziwię się, że powiesili wzróz, patrząc na te autoreferaty, które były zgłoszone. A w sumie wystarczyło przeczytać ustawę...
 • dala.tata 04.01.12, 19:30
  ja rowniez sie nie dziwie. mnie przeraza, ze ten wzor jest konieczny, by zupelnie nie osmieszyc habilitacji.

  ewa_65 napisała:

  > nie dziwię się, że powiesili wzróz, patrząc na te autoreferaty, które były zgło
  > szone. A w sumie wystarczyło przeczytać ustawę...


  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • scibor3 05.01.12, 01:04
  Ale to jest dobre:

  "* w przypadku, gdy osiągnięciem tym jest praca/ prace wspólne, należy przedstawić oświadczenia wszystkich jej współautorów, określające indywidualny wkład każdego z nich w jej powstanie"

  Teraz trzeba poszukać ludzi po całym świecie i nakłonić ich do takiego oświadczenia (tu ciekawe czy wystarczy % czy też każdy musi opisać co konkretnie robił? Bo jak to drugie to trzeba by sięgnąć do zeszytów laboratoryjnych a czasami to też nie wystarcza). Czy jest jakaś instrukcja co zrobić jak były współpracownik każe spadać na drzewo? A co jak były współpracownik już nie żyje? Wystarczy świadectwo zgonu czy trzeba zamawiać seans spirytystyczny? Czy w tym kraju kiedyś będzie normalnie i oświadczenie + odpowiedzialność karna za fałszywe oświadczenie zastąpią zaświadczenia z 7 pieczątkami ważnych urzędów, fotografią ojca i kluczami od mieszkania?
 • ewa_65 04.01.12, 16:40
  znikło!
  A jeszcze 3 dni temu tam wisiałam :(
  Dobrze, że zdążyłam sprawdzić, to przynajmniej wiem, że wisiałam
  Ciekawe, czy ktoś zaczął protestować, czy podaż przekroczyła możliwości?
 • ewa_65 04.01.12, 16:45
  ale tam wisiały same autoreferaty i wnioski. Bez recenzentów, toku postępowania. Nawet nie powiesili tych "informacji o..", które wcale nie były częścią autoreferatu i ja akurat informacji tych w autoreferacie nie powielałam.

  Ciekawe..
 • ling-stos 04.01.12, 23:25
  znikly, rzeczywiscie, ale tylko glowna strona z podzialem na dziedziny nauk. linki bezposrednie z mojego postu zaczynajacego dyskusje dzialaja.
  anyway, okazalo sie, ze stara zasada chomika pt. 'sejwuj na dysk co sie tylko da, bo nie wiadomo kiedy to zniknie z sieci' okazala sie znowu zbawienna. wszystkie autoreferaty z mojej dziedziny nauk humanistycznych zapisane na dysku - jezeli nie bedzie a ktos sobie zazyczy, moge sie podzielic.
  swoja droga, mala watpliwosc - wrzuce tu, bo nie chce zaczynac nowego watku. czy naprawde myslicie, ze w postepowaniu habilitant nie bedzie dostarczal ksiazki osiagnieciowej, cyklu osiagnieciowego ani dorobkowych artykulow? jak na razie na to wyglada...
 • ewa_65 04.01.12, 23:47
  jak na razie na to wygląda:)
  Ale u mnie jest jeszcze sporo ustawowgo czasu...
 • ling-stos 05.01.12, 00:01
  czyli co zlozylas? wniosek, autoreferat, kopie dyplomu, liste publikacji, liste wygloszonych referatow na konferencjach? czy wyliczalas sobie indeks Hirscha?
 • ewa_65 05.01.12, 10:20
  lista załączników. Zresztą wisi (ała) w internecie.

  1. Wniosek o wszczęcie postępowania oraz oświadczenie o wyborze trybu postępowania.
  2. Autoreferat w polskiej wersji językowej.
  3. Informacje o osiągnięciach dydaktycznych, współpracy z instytucjami i towarzystwami naukowymi i działalności popularyzującej naukę – w polskiej wersji językowej.
  4. Wykaz opublikowanych prac naukowych w języku polskim.
  5. Analizę bibliometryczną w języku polskim (nie jest konieczna)
  6. Wykaz publikacji z określonym wkładem autorów- w języku polskim. (tu zarówno procentowo jak i opisowo, ale sama podpisuję)
  7. Oświadczenia współautorów prac wchodzących w skład osiągnięcia naukowego określający indywidualny wkład każdego z nich w jego powstanie. (wszyscy podpisali, też ci zagraniczni, dla nich przygotowałam wersję po angielsku i polsku, żeby wiedzieli, co podpisują)
  8. Zeskanowana kopia dyplomu w wersji elektronicznej.
  9. Autoreferat w angielskiej wersji językowej.
  10. Informacje o osiągnięciach dydaktycznych, współpracy z instytucjami i towarzystwami naukowymi i działalności popularyzującej naukę – w angielskiej wersji językowej.
  11. Wykaz opublikowanych prac naukowych w języku angielskim.
  12. Wykaz publikacji z określonym wkładem autorów- w języku angielskim.

 • ewa_65 05.01.12, 10:24
  acha, co we wnętrzu tych załączników, to masz w rozporządzeniach. Listę referatów też trzeba i to z podziałem na polskie-zagraniczne., był tam jakiś zonk, ze trzeba te prezentowane przez własną osobę wyróżnić (a nie te, co byłeś współautorem). poczytaj sobie.
 • hugow 05.01.12, 11:27
  Czy Twój autoreferat wisi już na stronach uczelni / jednostki gdzie wnioskowałaś otwarcie?
  Np. KZiF SGH:
  www.sgh.waw.pl/kolegia/kzif/oferta_dyd/atompage.2011-10-27.3947585477/
  "wiszą" tu nawet wnioski których nie ma na stronach CK
  porównaj z:
  www.ck.gov.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=23&Itemid=48
  Jak widać, na stronach CK nie ma wniosku Michała Brzoza-Brzeziny ale jest na stronie SGH
  może to oznaczać, że CK zmienia podejście i zacznie publikować informacje po otrzymaniu recenzji natomiast wieszać będą uczelnie ...

  Czy ewo masz już wyznaczony harmonogram??
  Jak widać - Uczelnia wiesza:
  CytatWniosek o wszczęcie postępowania habilitacyjnego (pdf) Aneks do Wniosku (pdf)
  Autoreferat przedstawiający opis dorobku i osiągnięć w działalności naukowej (pdf)
  Harmonogram przebiegu postępowania habilitacyjnego dr. Jarosława Poteraja przeprowadzanego w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH (pdf)
  Skład komisji habilitacyjnej (pdf)

  za: www.sgh.waw.pl/kolegia/kzif/oferta_dyd/atompage.2011-10-27.3947585477/
  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • ewa_65 05.01.12, 23:43
  nie wiszę ;)
  bo jeszcze nie mam składu całej komisji, a przynajmniej nic nie przysłali. Pytałam dziś
 • hugow 06.01.12, 03:46
  ale to nie powód, bo bez komisji też wiszą, popatrz na pierwszych z trzech z podanego linku:
  KZiF SGH:
  www.sgh.waw.pl/kolegia/kzif/oferta_dyd/atompage.2011-10-27.3947585477/
  "wiszą" tu nawet wnioski których nie ma na stronach CK

  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • ewa_65 06.01.12, 18:39
  Mój Instytut w osobie jednej pani, która uważa, że się na tym zna, zdecydował, ze powiesi, jak otrzyma z Warszawy komplet dokumentów. A i wtedy powiem raczej, że będzie usiłował powiesić, po od zamierzeń do reultatów może upłynąć tutaj bardzo długi czas... Hm.. jak znam życie, to może im się uda powiesić zawiadomienie o zakończeniu całego procesu?
 • hugow 06.01.12, 19:40
  w zasadzie ustawa nie precyzuje kiedy to ma być powieszone - tak mi się przynajmniej wydaje - a zakończenie procesu może mieć też niejedną interpretację - np. moment przejścia na emeryturę :-)
  dobrze, że nie uzasadniają tej niechęci zawieszenia ochroną danych osobowych
  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • ford.ka 05.01.12, 00:28
  Na razie wygląda tylko na to, że nie musi jej dostarczać przed otwarciem przewodu. Otwiera się na podstawie opisu ww. dzieł zawartego w autoreferacie. Ale potem się dostarcza, bo recenzenci sami sobie owych cymeliów nie kupią (choćby dlatego że w większości są to publikacje bez dystrybucji w nakładzie dwudziestu sztuk).
 • ewa_65 05.01.12, 10:07
  w sumie po co mają je czytać?
  W referacie opisałam cele, metody, wnioski. Prace są (były) recenzowane przez ludzi, którzy niemal tworzyli podwaliny tematu (takiego farta miałam, jak zobaczyłam nazwiska recenzentów w trakcie 'procesu publikacyjnego", to mi się nogi ugięły), co może do tego dodać człowiek, który niejednokrotnie jedynie wie, że taka dziedzina istnieje.. Też bym chyba nie czytała :)

 • charioteer1 06.01.12, 12:09
  ewa_65 napisała:

  > co może do tego dodać człowiek, który niejednokrotnie jedynie wie, że ta
  > ka dziedzina istnieje.. Też bym chyba nie czytała :)

  Dobrze, jezeli wie. Moi nie wiedzieli.


  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • hugow 05.01.12, 03:41
  sprawdź czy wisisz na stronie uczelni bo to uczelnia, gdzie składasz, wiesza 4 rzeczy: wniosek, autoreferat, skład komisji, harmonogram z dokładną datą do kiedy rozstrzygnięcie (harmonogram)
  -- --
  Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia :-)
  :):-)
  szukam|^|domu
 • capo.di.tutti_capi 05.01.12, 04:00
  ewa_65 napisała:

  > znikło!

  a wcale że nie, wystarczy trochę pokombinować

  www.ck.gov.pl/index.php/component/search/?searchword=wniosek&ordering=oldest&searchphrase=all&limit=100
  oraz

  www.ck.gov.pl/index.php/component/search/?searchword=wniosek&ordering=newest&searchphrase=all&limit=100
  oczywiście z dnia na dzień dziura czasowa się powiększa
 • dala.tata 05.01.12, 09:46
  te linki niewyczerpane zrodlo wesolosci.....

  ten autoreferat powalil mnie na kolana. niesamowite.
  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • adept44_ltd 05.01.12, 09:54
  we mnie przerażenie, przecież tam są błędy składniowe...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 05.01.12, 10:44
  oj tam, oj tam! :-)

  adept44_ltd napisał:

  > we mnie przerażenie, przecież tam są błędy składniowe...


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • pfg 05.01.12, 10:11
  Funkcja lektora "prasówek" za Stalina (str. 7) jako argument na rzecz przyznania habilitacji bije na głowę nawet funkcję gospodarza klasy za Gomułki!
  --
  Troll z habilitacją
 • dala.tata 05.01.12, 10:58
  ty sie wysmiewasz! a mnie w serce zapadla szcerosc autoreferentki, ktora pisze:

  Nie mam dowodu, ze nie popelnilam zasadniczego bledu czy to w procesie samego badania, czy to w zbieraniu danych.

  jest to rozczulajaca otwartosc i to na wielu poziomach.

  pfg napisał:

  > Funkcja lektora "prasówek" za Stalina (str. 7) jako argument na rzecz przyznani
  > a habilitacji bije na głowę nawet funkcję gospodarza klasy za Gomułki!


  --
  Sometimes, I think the surest sign that there is intelligent life out there in the universe is that none of it has tried to contact us. Bill Watterson.
 • ling-stos 06.02.12, 00:04
  wskrzeszam watek do zycia - po dluzszej ciszy, na strone CK wrocily postepowania habilitacyjne wraz z wszystkimi autoreferatami, plus kilka nowych. przejrzalem swoja dziedzine nauk humanistycznych, i widac ze
  1. w dalszym ciagu wiekszosc postepowan to dziwolagi ktore nie mialyby szans w starym systemie
  2. rozumienie pojecia "dzialalnosc naukowa" jest tak plynna, ze rowniez redakcja pism kogostam jest wymieniana jako "osiagniecie naukowe"
  3. wiele autoreferatow nawet nie wymienia "osiagniecia', choc jest to wymogiem ustawowym
  4. autoreferat dalej niejedno ma imie - wersja mini to 2 strony, z czego jedna to spis zatrudnienia
  5. habilitanci coraz mlodsi - rekordzistka w mojej dziedzinie to rozpoczecie studiow 1996, magister 2001, doktor 2006.
  sejwuje wytrwale wszystkie autoreferaty, mam nadzieje kiedys zobaczyc ich recenzje...
  swoja droga, czuje rzez niewiniatek, jak to widzielismy juz w recenzjach gosciow z finansow na SGH (recenzji zdjetych po 1 dniu).
 • adept44_ltd 06.02.12, 00:26
  czuję podobnie, to jest jakiś koszmar...
  --
  Louder Than Bombs...
 • ling-stos 06.02.12, 00:37
  tym razem znowu pare ciekawych historii ludzkich do poczytania:
  1. mistrz krotkich form, z autoreferatem na 1 strone
  2. poeta
  3. tropiciel kryptocytatow
 • adept44_ltd 06.02.12, 00:52
  poeta z rozdwojeniem jaźni... (po dwóch stronach mopsożelaznego autoreferatu)
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 06.02.12, 01:41
  to ja moze jeszcze raz powiem: nic nie zrobilo tyle szkody habilitacji i nauce polskiej ogolnie, co upublicznianie tych dokumentow.

  jest strasznie. a moze nawet straszniej niz strasznie.
  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • charioteer1 06.02.12, 02:15
  Strasznie bedzie dopiero wtedy, kiedy zaczna splywac wnioski profesorskie. Na razie nikt sie nie powazyl.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • dala.tata 06.02.12, 15:20
  niestety, obawiam sie, ze mozesz miec racje. mam nadzieje, ze to bedzie dostepne. bardzo byloby pieknie. choc pewnie czest strasznie.

  charioteer1 napisał:

  > Strasznie bedzie dopiero wtedy, kiedy zaczna splywac wnioski profesorskie. Na r
  > azie nikt sie nie powazyl.
  >


  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • pfg 06.02.12, 10:50
  dala.tata napisał:

  > jest strasznie. a moze nawet straszniej niz strasznie.

  Strasznie będzie dopiero wtedy, gdy niektóre z tych habilitacji przejdą. Na tym etapie nie można wykluczyć, że
  a) nowa procedura zachęciła do ujawnienia się jakichś dziwnych osób lub
  b) takie osoby pojawiały się i wcześniej, ale ich habilitacje były odrzucane.
  Możliwość b) jest dość przykra, ale jednak nie straszna.
  --
  Troll z habilitacją
 • adept44_ltd 06.02.12, 11:21
  myślę podobnie, podejrzewam, że na habilitacje rzucili się obecnie "młodzi geniusze" przekonani, że układ uniemożliwiał im habilitowanie się...; i to nie oni świadczą o tym, co się dzieje w nauce w kraju
  --
  Louder Than Bombs...
 • niewyspana123 06.02.12, 14:26
  > Strasznie będzie dopiero wtedy, gdy niektóre z tych habilitacji przejdą. Na tym
  > etapie nie można wykluczyć, że
  > a) nowa procedura zachęciła do ujawnienia się jakichś dziwnych osób lub
  > b) takie osoby pojawiały się i wcześniej, ale ich habilitacje były odrzucane.
  > Możliwość b) jest dość przykra, ale jednak nie straszna.

  odpowiedź c) takie osoby pojawiały się i wcześniej, a ich habilitacje były przyjmowane i teraz też tak będzie:)))

 • dala.tata 06.02.12, 15:19
  otoz ja mysle, ze takie osoby pojawialy sie wczesniej, jednak ich habilitacje nie byly odrzucane. z mojego wlasnego doswiadczenia to jest najbardziej prawdopodobne. juz tu nie raz pisalem, ze w ciagu ostatnich lat znam jedna, moze dwie habilitacje, ktore uznalbym za przyzwoite/dobre.

  tak, pewnie, jak pisze adept, znajdzie sie kilka osob, ktore w poczuciu niesprawiedliwosci szybko zlozy podanie. nie chce mi sie jednak wierzyc, ze akurat tak sie wlasnie stalo, ze teraz jest wysyp tych osob i za chwile bedziemy mieli te dobre habilitacje. co wiecej, tam sa ludzie z uniwersytetow i chcacy sie habilitowac na ujotach i innych almach materach. my mowimy o instytucjonalnej elicie polskiej nauki

  poki co, to co przeczytalem, przeraza mnie. czasem mniej, czasem bardziej. zastanawiam sie jednak, co jest gorsze: polonista nie rozumiejacy slowa 'autoreferat' i piszacy o sobie w 3. os l.poj, czy moze uczona, ktora referat habilitacyjny zaczyna od motywacji podjecia studiow wyzszych. bo tak sobie mysle, ze skoro nie maja specjalnego dorobku, to moze chociaz ten autoreferat bylby perfekcyjny.

  pfg napisał:
  >
  > Strasznie będzie dopiero wtedy, gdy niektóre z tych habilitacji przejdą. Na tym
  > etapie nie można wykluczyć, że
  > a) nowa procedura zachęciła do ujawnienia się jakichś dziwnych osób lub
  > b) takie osoby pojawiały się i wcześniej, ale ich habilitacje były odrzucane.
  > Możliwość b) jest dość przykra, ale jednak nie straszna.


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • adept44_ltd 06.02.12, 15:32
  mogę mieć tylko nadzieję, że się mylisz :), takiej kaszanki nie widziałem jeszcze... ale nie zdziwiłbym się, gdybyś się nie mylił...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 06.02.12, 15:47
  no wlasnie. pewnie zobaczymy, co bedzie dalej.

  musze powiedziec, ze do czasu czytania tych autoreferatow myslalem sobie, ze mnie juz niewie zdziwi. a tu jest caly swiat, o ktorym nie mialem pojecia.....bo bledy ortograficzne u polonistow mnie jednak zaskakuja. odwolanie do 'jakiejs bardzo wybitnej pani profesor az ze francji', ktora cos skomentowala tez mnie jednak dziwi....  adept44_ltd napisał:

  > mogę mieć tylko nadzieję, że się mylisz :), takiej kaszanki nie widziałem jeszc
  > ze... ale nie zdziwiłbym się, gdybyś się nie mylił...


  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • adept44_ltd 06.02.12, 15:55
  nie jesteś osamotniony w tym doświadczeniu...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dworzec 06.02.12, 15:40
  przerazajace to bedzie dopiero jak ich habilitacje przejda procedure pozytywnie

  tymczasem polecam lekture:
  tego autoreferatu (pani podjela sie trudnego zadania pisania wyłącznie ksiazek)

  a ten pan z kolei byl m.in. "dyrektorem wydawnictwa Jaćwież" - za to chyba sie nalezy hab, czyz nie?

  ale swoja droga to dobrze, ze w koncu mozna uzyskac stopien w dziedzinie nauk socjologicznych...
 • adept44_ltd 06.02.12, 15:50
  to nie może być prawda....
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 06.02.12, 15:54
  juz dawno stwiedzono, ze zycie przerasta kabaret....

  adept44_ltd napisał:

  > to nie może być prawda....


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • dala.tata 06.02.12, 15:51
  jak juz zabraknie na forum tematow, zawsze bedzie mozna sie posmiac a autoreferatow habilitantow. No przeciez zdania:

  wybralam trudna i czasochlonna droge naukowa, jaka jest pisanie wlasnych ksiazek.

  za chlere bym nie wymyslil. zastanawiam sie, czy habilitantka chciala w pewnym momencie wybrac kariere polegajaca na pisaniu cudzych ksiazek.


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • dworzec 06.02.12, 15:56
  moze chodzi o to, ze te jej ksiazki to nie sa plagiaty? wiedzac jak zle z tym jest w krajowej nauce, uznala to za godne podkreslenia
 • adept44_ltd 06.02.12, 16:02
  no dobra, ale o co chodzi z tym: "Książka, niezależnie od jej charakteru, ma ponadto bogatą strukturę i prezentuje złożona problematykę"????
  --
  Louder Than Bombs...
 • pfg 06.02.12, 16:32
  dworzec napisał:

  > tymczasem polecam lekture:
  > tego autoreferatu (pani podjela sie trudnego zadania pisania wyłącznie ksiazek)

  Niezależnie od wszystkiego innego, to smutne, że "status bestselleru" może w Polsce zdobyć książka wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy i sprzedająca się dlatego, że jest podręcznikiem. Jak pisze wydawca,
  Cytat
  Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków związanych z zarządzaniem w turystyce, słuchaczy studiów podyplomowych, uczestników kursów i szkoleń w zakresie turystyki.

  A autorka chce się na tej podstawie habilitować. Straszne, naprawdę straszne.
  --
  ...aut digito male pertinaci
 • kramka1 06.02.12, 17:38
  Czytam sobie ten wątek i czytam, czasem się posmieję, ale cały czas nurtuje mnie mysl, ile to lat zeszło na robieniu habilitacji szanownym dyskutantom? ;)
  Bo tak sie sprawy mają wg obecnych wymogów, ze ja mam na habiliatację 9 lat, a wiekszośc mojej rady wydziału robiła swoje habilitacje ponad 10 lat, np. lat 16-cie. No i sie pytam, czy tacy przeterminowani mają moralne prawo do oceny, czy i co udało mi sie zrobic przez te 9 lat spędzone pod ich światłym kierownictwem?
 • adept44_ltd 06.02.12, 17:51
  mnie się nie zeszło, więc mam prawo (moralne), dziękuję!
  --
  Louder Than Bombs...
 • adept44_ltd 06.02.12, 17:51
  a mówiąc serio, nie zauważyłem tu sprawy czasu... chodzi raczej o pewne upośledzenie, tych wniosków oczywiście...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 06.02.12, 17:56
  no wlasnie. czas, czasem, ale te autoreferaty sa po prostu straszne. juz nawet pal szesc te bledy rtograficzne, ale habilitant zaczynajacy swoj autoreferat od przygod w szkole podstawowej?!?!?! no kurde, nie przyszloby mi do glowy.

  adept44_ltd napisał:

  > a mówiąc serio, nie zauważyłem tu sprawy czasu... chodzi raczej o pewne upośled
  > zenie, tych wniosków oczywiście...


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • dala.tata 06.02.12, 17:53
  od uzyskania doktoratu, do wszczecia procedury niecale 9 lat, w tym jednak bylo roczne opoznienie w wydaniu ksiazki, bo Sage przechodzil restrukturyzacje.no i w czasie przewodu w druku byla nastepna ksiazka.

  co do moralnego prawa to nie wiem, nie znam sie, natomiast teraz sa takie przepisy i tyle. po co do tego moralnosc pchac? faktem jednak jest, ze habilitacja po uplywie terminu waznosci kandydata nie jest czyms nowym i niezwyklym.

  kramka1 napisała:

  > Czytam sobie ten wątek i czytam, czasem się posmieję, ale cały czas nurtuje mni
  > e mysl, ile to lat zeszło na robieniu habilitacji szanownym dyskutantom? ;)
  > Bo tak sie sprawy mają wg obecnych wymogów, ze ja mam na habiliatację 9 lat, a
  > wiekszośc mojej rady wydziału robiła swoje habilitacje ponad 10 lat, np. lat 16
  > -cie. No i sie pytam, czy tacy przeterminowani mają moralne prawo do oceny, cz
  > y i co udało mi sie zrobic przez te 9 lat spędzone pod ich światłym kierownictw
  > em?


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • kramka1 06.02.12, 18:00
  No jest mi bardzo przyjemnie, ze dyskutuję z ludźmi moralnymi. ;)) Co do reszty, wiem, ze chodzi o tu jakość, a nie o lata. Tye eze mam niejakie wrażenie obserwując naukowe dokonania członków mojej RW, ze nie tylko byli przeterminowani, ale i z dyskusyjnym dorobkiem.
  Wracając do watku, jeszcze troche takich wpisów tu na forum, a nikt nie zechce sie habilitowac w naszym pieknym kraju z obawy przed publicznym wysmianiem. ;)
  Ja na szczęscie reprezentuję dziedzine, w której na habilitacje składają sie przede wszystkim zagraniczne publikacje, których z definicji nie trzeba sie wstydzic. No ale jak je ocenią ci, którzy robili swoje za starych wymogów i może czesto w stylu, o którym tyle to piszecie?
 • adept44_ltd 06.02.12, 18:06
  po przeczytaniu tych wniosków, przyznam, jestem za pełną odpłatnością habilitacji... może wtedy kandydat by się zastanowił dwa razy, co bredzi... (ewentualny zwrot kosztów - po pomyślnym finale i braku rechotu na DNU)
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 06.02.12, 18:43
  no ale to jest insza inszosc.i tu rozmawialismy na ten temat nie raz. ci wybitni autoreferatowcy, jka juz dostana habiltacje, tez beda zasiadac w radach. i biada nam.... pozostaje tylko zazdroscic scislakom, ze ich dorobek sklada sie glownie z prac miedzynarodowych.

  i jakos nie wierze w odstraszajaca moc naszych postow :-)

  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • ling-stos 07.02.12, 01:01
  mnie poraza absolutny brak samooceny u wielu wspomnianych humanistow. podreczniki dla studentow podawane jako osiagniecie naukowe, brak jakichkolwiek artykulow z ERIHu, jedyne publikacje zagraniczne to pokonferencyjniaki zza wschodniej granicy. rozumiem jeszcze, ze w starym trybie takie habilki przechodzily, jak ktos mial dobre uklady w radzie. ale dlaczego ci ludzie majac wybor trybu decyduja sie na nowy, ktory chociazby z racji jawnosci autoreferatu i recenzji bedzie bardziej rygorystyczny? tego nigdy nie zrozumiem.
 • charioteer1 07.02.12, 01:16
  W wiekszosci przypadkow oni szczerze i autentycznie wierza, ze te pokonferencyjniaki zza wschodniej granicy stanowia wybitne osiagniecie naukowe.

  --
  Buty na nogi!Trzeba wiać!
 • dala.tata 07.02.12, 09:02
  a ja mysle ze to nie jest brak samooceny. te autoreferaty, wydaje mi sie, wynikaja z mniej czy bardziej chlodnejsamooceny. siada czlowiek, po publikacji ksiazki w zakladach poligraficznych urzedu powiatowego w Kaczorach (ale przeciez miejsce publikacji nie ma znaczenia - ksiazka to ksiazka) i mowi sobie: no to mam habilitacje. mam nawet dorobek miedzynarodowy. 3 rozdzialy w Baku i Alma-acie. jestem wielki! i sklada wniosek. co wiecej, podejrzewam ze czesc sie rozglada wokol i widzi podobny dorobek.podreczniki, pokonfeencyjniaki itd itd.

  i ja mysle, ze duzo mniej przerazajace byoby, gdyby to byl brak samooceny. bo to mozna zwalic na jednostki. duzo gorzej byloby gdybym ja mial racje. bo to dawaloby wglad w polska humanistyke, a przynajmniej jej jakas czesc. a rozrzut geograficzny i instytucjonalny tych wnioskow raczej nastraja mnie pesymistycznie.

  ling-stos napisał:

  > mnie poraza absolutny brak samooceny u wielu wspomnianych humanistow. podreczni

  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • adept44_ltd 07.02.12, 09:46
  myślę, że jest tak, jak mówisz, natomiast za tym znajduje się coś jeszcze - prowadzona przynajmniej od 15 lat polityki równości i uniwersalizmu. Kiedyś było wiadomo, że jak ktoś jest z UJ, to jednak klasa (w dużym uproszczeniu i w swojej klasie ;)), teraz okazało się, że wszyscy mają być tacy, jak z UJ, choć warunków nie mają...; za tym idzie bredzenie, że nie da się ocenić dorobku (no bo dla większości taka ocena to byłby dramat)... a wg mnie - ani nie są, ani nie muszą być... wszędzie jest zróżnicowanie poziomu i ja znam np. takich humanistów z USA, że te wnioski habilitacyjne to jest klasa....; tylko że tam wiadomo, że oni są z Koziej wólki - i zarabiają jak na taką wólkę przystało... a u nas nie...
  --
  Louder Than Bombs...
 • prawdziwam2011 07.02.12, 10:25
  No to jak to widzisz w praktyce? Inne wymogi formalne mają być dla elyty (pisownia zamierzona) z UJ czy UW, a inne dla tych wszsytkich z kozich...?
 • adept44_ltd 07.02.12, 10:37
  nie dokładnie takie same :), wystarczy odpowiednia paramteryzacja i kończymy z udawaniem, że ktoś, kto publikuje w byle jakich pokonferencyjniakach jest takim samym profesorem, jak ten, który publikuje w dobrych pismach i w dobrych seriach wydawniczych, proste? proste...
  --
  Louder Than Bombs...
 • prawdziwam2011 07.02.12, 10:48
  adept44_ltd napisał:

  > nie dokładnie takie same :), wystarczy odpowiednia paramteryzacja i kończymy z
  > udawaniem, że ktoś, kto publikuje w byle jakich pokonferencyjniakach jest takim
  > samym profesorem, jak ten, który publikuje w dobrych pismach i w dobrych seria
  > ch wydawniczych, proste? proste...
  Eeeeeeeeee tam, już teraz znak równości duża część środowiska postawiła między tytułem naukowym profesora i stanowiskiem profesora nadzwyczajnego. Poza garstką nikt się w tym nie rozeznaje, o otoczeniu nie wspominając. A renoma naukowa niekonicznie przekłada się na wpływ na funkcjonowanie życia naukowego.
 • adept44_ltd 07.02.12, 10:54
  odnoszę wrażenie, że twój komentarz jest niekompatybilny z moim :)
  bo tak, środowisko położyło, no ogólnie środowisko kładzie, nie powiem co na co... no i jest jak jest... i co? zostawić to tak?
  no chyba że problem jest z leksemem profesor - podstaw więc sobie - adiunkt itd... mnie chodzi o to, że system premiuje nicnierobienie... bo profesor bez dorobku tak samo firmuje kierunek jak ten z dorobkiem... a bardziej niż adiunkt z dorobkiem, sensowne? chyba nie...
  --
  Louder Than Bombs...
 • prawdziwam2011 07.02.12, 10:27
  czy też nie wszyscy z formalnego punktu widzenia muszą mieć hab przed nazwiskiem, by funkcjonować w nauce?
 • adept44_ltd 07.02.12, 10:37
  jak najbardziej :), wystarczy rozróżnić etaty dydaktyczne od naukowych... ale my wszyscy zapieprzamy na dydaktycznych, naukowych, administracyjnych, no dobrze, że jeszcze nie sprzątamy (choć... i z tym bywa różnie).
  --
  Louder Than Bombs...
 • prawdziwam2011 07.02.12, 10:44
  adept44_ltd napisał:

  > jak najbardziej :), wystarczy rozróżnić etaty dydaktyczne od naukowych... ale m
  > y wszyscy zapieprzamy na dydaktycznych, naukowych, administracyjnych, no dobrze
  > , że jeszcze nie sprzątamy (choć... i z tym bywa różnie).
  Tu pełna zgoda:-) Co więcej, obciążeń pozanaukowych przybywa.
  Sprawa druga, funkcję dydaktyczną pełnił/pełni starszy wykładowca. Ale co w sytuacji, gdy studentów coraz mniej i może dojść do walki o godziny dydaktyczne. Już słyszę stwierdzenia, że jak nie będzie godzin dla pracowników, to będą zwolnienia.
 • adept44_ltd 07.02.12, 10:45
  a punkt wyjścia to rozróżnienie statusu uczelni, dlaczego wszystkie mają być uniwersytetami? i w efekcie większość udaje uniwersytety, bo nawet w zgodzie z obowiązującymi przepisami nie spełniają kryteriów uniwersyteckości... (tylko lokalny polityk się nadął i jest uni...); mnie się po prostu marzy normalność. Przy czym dla jasności, jeśli chodzi o wartościowanie, to ja myślę, że dobry prowincjonalny college (tak własnie pomyślany) to coś lepszego niż udawanie uniwersytetu...
  --
  Louder Than Bombs...
 • prawdziwam2011 07.02.12, 10:52
  adept44_ltd napisał:

  > a punkt wyjścia to rozróżnienie statusu uczelni, dlaczego wszystkie mają być un
  > iwersytetami? i w efekcie większość udaje uniwersytety, bo nawet w zgodzie z ob
  > owiązującymi przepisami nie spełniają kryteriów uniwersyteckości... (tylko loka
  > lny polityk się nadął i jest uni...); mnie się po prostu marzy normalność. Przy
  > czym dla jasności, jeśli chodzi o wartościowanie, to ja myślę, że dobry prowin
  > cjonalny college (tak własnie pomyślany) to coś lepszego niż udawanie uniwersyt
  > etu...

  Też tak uważam. Sądzę jednak, że wcześniej należałoby do tego stanowiska przekonać decydujących o wizji nauki i szkolnictwa na kolejne lata. Tu ścierają się interesy i interesiki.
 • adept44_ltd 07.02.12, 10:58
  prawdziwam2011 napisała:


  > Też tak uważam. Sądzę jednak, że wcześniej należałoby do tego stanowiska przeko
  > nać decydujących o wizji nauki i szkolnictwa na kolejne lata. Tu ścierają się i
  > nteresy i interesiki.

  no, nie jestem aż tak szalony, bym nie sądził, że trzeba ... ;-)

  --
  Louder Than Bombs...
 • prawdziwam2011 07.02.12, 11:07
  adept44_ltd napisał:

  > prawdziwam2011 napisała:
  >
  >
  > > Też tak uważam. Sądzę jednak, że wcześniej należałoby do tego stanowiska
  > przeko
  > > nać decydujących o wizji nauki i szkolnictwa na kolejne lata. Tu ścierają
  > się i
  > > nteresy i interesiki.
  >
  > no, nie jestem aż tak szalony, bym nie sądził, że trzeba ... ;-)
  >
  no to wymieniliśmy się naszymi opiniami:-)
 • adept44_ltd 07.02.12, 16:25
  wiele zdaje się na to wskazywać... ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • pfg 07.02.12, 11:29
  adept44_ltd napisał:

  > no, nie jestem aż tak szalony, bym nie sądził, że trzeba ... ;-)

  A wiesz, że ludzie miewają problemy ze zrozumieniem zdań zawierających wielokrotne przeczenie? Ja na przykład powyższego ni w ząb...

  --
  Komentarze fizyka
 • adept44_ltd 07.02.12, 16:15
  w oryginale jest gorzej: "nie jest tak szalony, bym mniemał tak lub nie w tej kwestii" ;))) double coding ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 07.02.12, 12:06
  adepcie, ale tak jest na calym swiecie. znakomita wiekszosc z nas ma obowiazku dydaktyczne, administracyjne itd.

  oczywiscie, ze sa etaty research profoessor, ale one sa rzadkoscia i najczesciej ow professor musi w grantach zarobic na swa pensje....

  adept44_ltd napisał:

  > jak najbardziej :), wystarczy rozróżnić etaty dydaktyczne od naukowych... ale m
  > y wszyscy zapieprzamy na dydaktycznych, naukowych, administracyjnych, no dobrze
  > , że jeszcze nie sprzątamy (choć... i z tym bywa różnie).


  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • adept44_ltd 07.02.12, 16:19
  i naprawdę na całym świecie tego, który pracuje naukowo zażyna się tak samo, jak tego, który nie pracuje??? hm... chyba jesteś przypadkiem przeczącym tej tezie :)
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 07.02.12, 17:17
  no ale to zalezy, co rozumiesz przez 'zazyna'. oczywiscie, ze sa roznice w naciskach. niektorzy maja wiecej takich obowiazkow, inni takich. natomiast jest bardzo malo ludzi, ktorzy moga sie poswiecic tylko nauce.

  co do mnie, mysle, ze by ci szczeka opadla, jak wiele mam obowiazkow, nazwijmy je, administracyjnych.

  adept44_ltd napisał:

  > i naprawdę na całym świecie tego, który pracuje naukowo zażyna się tak samo, ja
  > k tego, który nie pracuje??? hm... chyba jesteś przypadkiem przeczącym tej tezi
  > e :)


  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • pfg 07.02.12, 10:34
  adept44_ltd napisał:

  > i zarabiają jak na taką wólkę przystało... a u nas nie...

  U nas tendencja jest raczej odwrotna, wólki płacą lepiej niż ujoty.

  Nawiasem mówiąc, ja byłem "przeterminowany", to znaczy habilitowałem się później, niż powinienem był, toteż staram się nie wydziwiać, że ktoś habilituje się późno. Uważam natomiast za rzecz fatalną, że ktoś próbuje się habilitować a to na podstawie podręcznika, a to na podstawie prac wtórnych, o trzeciorzędnym znaczeniu i czwartorzędnym obiegu, nie wspominając już o tym, że ktoś jako argument za przyznaniem stopnia *naukowego* podaje to, że był w podstawówce gospodarzem klasy lub w wieku dojrzałym dyrektorem wydawnictwa lokalnego urzędu.
  --
  Kozak frajer
 • dala.tata 07.02.12, 12:01
  masz racje, adepcie, wszedzie jest zroznicowanie. i rowniez tu zdarzaja sie ludzie, ktorzy sa na naprawde niskim poziomie.

  to jest zreszta wada i zaleta systemu habilitacji. bo, teoretycznie, habilitacja powinna pozwalac na utrzymanie poziomu. w praktyce wyglada to zupelnie inaczej. nie jestem tez pewien, czy sam UJ utrzymuje ow poziom (w humanistyce).

  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • adept44_ltd 07.02.12, 16:15
  pewnie większy niż gdzie indziej... ale - habilitacja jest czymś, co trzeba zrobić, a nie czymś co trzyma poziom (to znaczy - daje jakąś zaporę... ale raczej chodzi w tym systemie o to, by wszyscy zrobili, i by statystyki się zgadzały)
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 07.02.12, 16:48
  niestety mozesz miec racje. zreszta to dosc absurdalny system, ktory zaklada wprost, ze kazdy powinien byc profesorem. a przeciez to nie ma sensu....

  adept44_ltd napisał:

  > pewnie większy niż gdzie indziej... ale - habilitacja jest czymś, co trzeba zro
  > bić, a nie czymś co trzyma poziom (to znaczy - daje jakąś zaporę... ale raczej
  > chodzi w tym systemie o to, by wszyscy zrobili, i by statystyki się zgadzały)


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • prawdziwam2011 07.02.12, 19:10
  dala.tata napisał:

  > niestety mozesz miec racje. zreszta to dosc absurdalny system, ktory zaklada wp
  > rost, ze kazdy powinien byc profesorem. a przeciez to nie ma sensu....
  >
  > adept44_ltd napisał:
  >
  > > pewnie większy niż gdzie indziej... ale - habilitacja jest czymś, co trze
  > ba zro
  > > bić, a nie czymś co trzyma poziom (to znaczy - daje jakąś zaporę... ale r
  > aczej
  > > chodzi w tym systemie o to, by wszyscy zrobili, i by statystyki się zgadz
  > ały)
  >
  >
  Nie każdy. Tylko ten, kto z uczelnią wiąże swoje plany życiowe:-) Hmmmm, no jestem szalona.
 • nullified 08.02.12, 17:06
  nie sądzisz, że to głupawe jest?

  ktos może być niezłym adiunktem i do bani profesorem, bo to jednak sa inne wymagania, inny sposób pracy... etc.

  Kazdy sierżant *musi* "wewterminie* przerobic sie na generała?

  nonsens.

  *roll_eyes*... to juz może w kolysce licencjat, przy pierwszym zabkowaniu master, za kontrolę wydalania doktorat i habilitacja po skladnym wypowiedzeniu słowa "profesor". Przynajmniej TE parametry są klarownie mierzalne ;p

  "a co? a jak?"
 • dala.tata 08.02.12, 17:17
  no wlasnie. tyle ze tych dobrych adiunktow nalezy przenisc na etat dydaktyczny i jest pieknie. z zastrzezeniem, ze mam trudnosci z adiunktem, ktory przez 20 lat nie napisal nic i nigdy nie napisze. bo jakos mi sie nie chce wierzyc, ze on jest 'na biezaco'.

  ale sobie zupelnie spokojnie wyobrazam adiunkta, ktory jest dobrym dydaktykiem i wartosciowym pracownikiem, ale nigdy nie zrobi habilitacji. chocby dlatego ze mu sie nie chce. publikuje se artykul raz na 2 lata, wykazuje sie dzialalnoscia naukowa i spoko. po jaka cholere zmuszac go do habilitowania sie?

  nullified napisał:

  > ktos może być niezłym adiunktem i do bani profesorem, bo to jednak sa inne wyma
  > gania, inny sposób pracy... etc.
  >
  > Kazdy sierżant *musi* "wewterminie* przerobic sie na generała?
  >

  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • nullified 08.02.12, 19:51
  ! O.M. (F). G. !

  chyba skrina zrobie xD


  świat nie skłąda sie z samych geniuszy (gdyby sie składał to byśmy pozałowali ;) ), przyzwoity personel średniego szczebla jest niezbędny bo bez niego najlepsi będa zajmowali sie bez końca rzeczami odwracajacymi ich uwagę od tego *co chcą i powinni robic*.

  Wiara w to, że przymuszenie wszystkich do przeskakiwania co rusz przestawianej przeszkody (tak tak ;p to wcale nie jest uczciwa konkurencja) w jakikolwiek sposob cokolwiek polepszy wskazuje albo na zła wolę (wiare?) albo na braki w rozumie. Efekt takiego postepowania taki może byc tylko, że z "nauki" tubylczej zrobi sie cos jeszcze bardziej przypominającego tubylcza "flote wojenna". Tysiac admirałów, dwa dziurawe flagowe kajaki.

  taaa.
 • adept44_ltd 08.02.12, 19:59
  no i siłą rzeczy, jeśli wszyscy mają przeskoczyć, to trzeba już nie tyle obniżyć poprzeczkę, ale ją gdzieś zakopać
  --
  Louder Than Bombs...
 • charioteer1 08.02.12, 20:38
  Mysle, ze poprzeczka zostala zakopana juz dawno temu. Teraz dostojne jury, zlozone z na wpol osleplych starcow, ocenia, czy kandydat przeskoczyl, czy stracil niewidzialna poprzeczke.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • adept44_ltd 08.02.12, 20:44
  kto da więcej ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • whiteskies 08.02.12, 20:55
  W sumie pozytywny efekt reformy. Jasno widać ze Król jest nagi.....
 • charioteer1 08.02.12, 21:05
  Oficjalna wersja jest taka, ze jest ubrany skromnie, ale przyzwoicie i obawiam sie, ze tak pozostanie.

  --
  Buty na nogi! Trzeba wiać!
 • dala.tata 08.02.12, 22:48
  a co maja do tego starcy? na ostatnim kolokwium habilitacyjnym, na ktorym bylem, widzialem samych niestarcow.

  charioteer1 napisał:

  > Mysle, ze poprzeczka zostala zakopana juz dawno temu. Teraz dostojne jury, zloz
  > one z na wpol osleplych starcow, ocenia, czy kandydat przeskoczyl, czy stracil
  > niewidzialna poprzeczke.
  >


  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • charioteer1 08.02.12, 22:57
  Nie, no, dala, to na pewno bardzo nietypowe kolokwium bylo. Przeciez ty nie jestes starcem i do tego osleplym, a poprzeczka, jak lsniacy miecz Damoklesa, spokojnie sobie przez caly czas zwisala z sufitu i nikt jej nie zakopywal.

  dala.tata napisał:

  > a co maja do tego starcy? na ostatnim kolokwium habilitacyjnym, na ktorym bylem
  > , widzialem samych niestarcow.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • dala.tata 08.02.12, 23:22
  ale starcem juz niedlugo bede i prosze o odpieprzenie sie od starcow. znam paru 80 latkow, ktorym moge zazdroscic przenikliwosci i jasnosci umyslu.

  charioteer1 napisał:

  > Nie, no, dala, to na pewno bardzo nietypowe kolokwium bylo. Przeciez ty nie jes
  > tes starcem i do tego osleplym, a poprzeczka, jak lsniacy miecz Damoklesa, spok
  > ojnie sobie przez caly czas zwisala z sufitu i nikt jej nie zakopywal.

  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • charioteer1 08.02.12, 23:46
  Dala, starosc to stan umyslu, a nie metryki.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • prawdziwam2011 09.02.12, 00:13
  albo wywalić z roboty (poprzeczki nie obniżać)
 • prawdziwam2011 09.02.12, 00:11
  no właśnie, po jaką cholerę? a po jaką cholerę trzymać go na uczelni, gdy brakuje etatów dla nowych zdolnych chętnych i pracowitych? a co z nim bedzie poza uczelnią, gdy problem z pracą (to już nie mój biznes)
 • dala.tata 09.02.12, 00:43
  bo od czasu do czasu warto miec rowniez dobrych nauczycieli. warto jednak pamietac, ze uczelnie to nie sa instytuty badawcze, ale maja rowniez studentow, ktorych trzeba nauczyc. mozna sie klocic o niuanse, jednak nie mozna uznac, ze poziom dydaktyki nie jest wazny.


  prawdziwam2011 napisała:

  > no właśnie, po jaką cholerę? a po jaką cholerę trzymać go na uczelni, gdy braku
  > je etatów dla nowych zdolnych chętnych i pracowitych? a co z nim bedzie poza uc
  > zelnią, gdy problem z pracą (to już nie mój biznes)


  --
  Sometimes, I think the surest sign that there is intelligent life out there in the universe is that none of it has tried to contact us. Bill Watterson.
 • prawdziwam2011 09.02.12, 11:17
  dala.tata napisał:

  > bo od czasu do czasu warto miec rowniez dobrych nauczycieli. warto jednak pamie
  > tac, ze uczelnie to nie sa instytuty badawcze, ale maja rowniez studentow, ktor
  > ych trzeba nauczyc. mozna sie klocic o niuanse, jednak nie mozna uznac, ze pozi
  > om dydaktyki nie jest wazny.
  >
  >
  > prawdziwam2011 napisała:
  >
  > > no właśnie, po jaką cholerę? a po jaką cholerę trzymać go na uczelni, gdy
  > braku
  > > je etatów dla nowych zdolnych chętnych i pracowitych? a co z nim bedzie p
  > oza uc
  > > zelnią, gdy problem z pracą (to już nie mój biznes)
  >
  >
  dobry nauczyciel, he, he.
  Dla mnie dobry nauczyciel w uczelni to ten, który potrafi wpleść własne wyniki badań do procesu dydaktycznego i zainspirować studentów, nawet jeśli wcześniej guzik ich to obchodziło. To tyle.
 • dala.tata 09.02.12, 12:42
  mysle podobnie i czesto o tym tu mowie. jednak bardzo watpie, ze wszyscy uczymy tylko o wynikach naszych badan. jest cala masa przedmiotow przegladowych, pogladowych i cholera wie jeszcze jakich, w ktorych uczysz o klasykach, o teoriach i z cala pewnoscia nie tym, co wlasnie zrobilas w CERN. bo zanim o tym opowiesz, trzeba studentow nauczyc podstaw laboratorium czy metod badawczych. i do tego sa potrzebni rowniez dobrzy dydaktycy.

  jestem daleki od przeceniania dydaktyki i nie proponuje, zeby wszyscy naucyciele akademiccy mieli przygotowanie pedagogiczne. jednak to nie znaczy, ze studenci nie widza i nie doceniaja dorbych i zlych wykladowcow.

  prawdziwam2011 napisała:

  > dobry nauczyciel, he, he.
  > Dla mnie dobry nauczyciel w uczelni to ten, który potrafi wpleść własne wyniki
  > badań do procesu dydaktycznego i zainspirować studentów, nawet jeśli wcześniej
  > guzik ich to obchodziło. To tyle.


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • proon 09.02.12, 15:55
  " jestem daleki od przeceniania dydaktyki i nie proponuje, zeby wszyscy nauczyciele akademiccy mieli przygotowanie pedagogiczne" --- uczyć studentów bez znajomości psychologii rozwojowej, pedagogiki i dydaktyki, fajnie, a może jeszcze bez umiejętności czytania i pisania, jak w komunie - nie matura lecz chęć szczera....
 • charioteer1 09.02.12, 16:40
  Taa, psychologia rozwojowa do tego najbardziej potrzebna. Chyba na uniwersytecie trzeciego wieku.


  proon napisał:

  > " jestem daleki od przeceniania dydaktyki i nie proponuje, zeby wszyscy nauczyc
  > iele akademiccy mieli przygotowanie pedagogiczne" --- uczyć studentów bez znajo
  > mości psychologii rozwojowej, pedagogiki i dydaktyki, fajnie, a może jeszcze be
  > z umiejętności czytania i pisania, jak w komunie - nie matura lecz chęć szczera
  > ....


  --
  Buty na nogi! Trzeba wiać!
 • adept44_ltd 09.02.12, 16:43
  to już raczej, pozwolę się wtrącić, raczej psychologia zwojowa...
  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 09.02.12, 17:13
  a czy młodych można uczyć nie znając rozwoju ich umysłu w określonym wieku??? wiem, że decydenci szkolnictwa wyższego raczej tak myślą; z tym, że już zaczynają budzić się z ręką w nocniku - uczelnie już zaczynają tracić kandydatów na rzecz szkół dających zawód - bo m.in. tam uczą nauczyciele, którzy przynajmniej czytali coś o psychologii rozwojowej człowieka
 • dala.tata 09.02.12, 17:24
  no prosze, radza sobie z tym ludzie od tysiecy lat, panie dzieju, a okazuje sie, ze nie wiedzieli, ze to sie nie da. proon, zbawco!!!

  proon napisał:

  > a czy młodych można uczyć nie znając rozwoju ich umysłu w określonym wieku??? w
  > iem, że decydenci szkolnictwa wyższego raczej tak myślą; z tym, że już zaczynaj
  > ą budzić się z ręką w nocniku - uczelnie już zaczynają tracić kandydatów na rze
  > cz szkół dających zawód - bo m.in. tam uczą nauczyciele, którzy przynajmniej c
  > zytali coś o psychologii rozwojowej człowieka


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • nullified 09.02.12, 15:49
  ...przeraza mnie poziom tych "młodych, gniewnych, zdolnych, przebierających nóżkami"...

  n/c
 • prawdziwam2011 09.02.12, 00:08
  Nie sądzę.
 • charioteer1 07.02.12, 22:36
  dala.tata napisał:

  > to jest zreszta wada i zaleta systemu habilitacji. bo, teoretycznie, habilitacj
  > a powinna pozwalac na utrzymanie poziomu.

  Biorac pod uwage, do czego ten poziom w praktyce sie porownuje, bez wiekszej szkody mozna ja zniesc. Pod tym wzgledem mozna sie nawet dopatrzec korzysci z ujawnienia autoreferatow na stronach CK. Szkoda tylko, ze nie publikuje sie spisow dorobku.


  --
  Nim naprawdę zaczniesz się baćButy na nogi!Trzeba wiać!
 • ling-stos 07.02.12, 20:20
  fakt, z tym sie zgodze. wiekszosc polskiej humanistyki, niestety, taka jest. nieliczni, glownie filolodzy publkujacy w jezykach obcych, wystaja troche ponad ta mizerie. niestety na swoim wlasnym przykladzie widze, ze brak wskazania przez profesure (promotora doktoratu/kierownika zakladu) priorytetow publikacyjnych, pokazania w co warto, a w co nie warto isc, powoduje, ze po uplywie czasu na habilitacje mamy mniejsza lub wieksza ilosc mniej lub bardziej ale zawsze smieciowych publikacji...
 • dala.tata 07.02.12, 20:57
  rowniez mysle, ze profesura zawalila i zawala na co dzien. ale warto pamietac, ze ja (te profesure) rowniez uczono tego, ze pubikacja w lokalnym/instytuowym dzurnalu to jest to. i oni niespecjalnie mieli sie skad nauczyc. i ta mizeria jest reprodukowana z roku na rok, pokolenia na pokolenie.

  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • adept44_ltd 07.02.12, 21:19
  tę mizerię się dalej wtłacza doktorantom, wymagając ilości, a nie jakości publikacji; ja zaczynam od wyperswadowania tego typu myślenia, no ale jeśli stypendium zależy nie od jednej dobrej publikacji z przyzwoitego pisma, a od 10 wypocin z doktoranckich pokonferencyjniaków, to jest ciężko
  --
  Louder Than Bombs...
 • kramka1 07.02.12, 21:58
  Wymagania dotyczace ilosci, a nie jakosci zawarte sa tez w regulaminie oceny okresowej pracowników np. na mojej uczelni. Dokładnie, to są wymogi punktowe, ale jeżeli ktos nie robi prac na (punktową) miarę Science, to mu sie bardziej opłaca tasmowa produkcja kilku prac niskopunktowych niz dwóch-trzech z pólki 27-32 pkt. Bp tak niestety jest, że jedna publikacja w lepszym czasopismach wymaga wielokrotnie więcej pracy niz kilka byle jakich publikacji. No ale jak się meirzy efekty pracy miarą ilosciową wzieta wprost z tasmy fabrycznej, to potem są efekty, że adiunkt ma dorobku kilkadziesiąt prac, lecz zadna nie zasługuje nawet na jedno powazne cytowanie.
 • charioteer1 07.02.12, 22:42
  ling-stos napisał:

  > fakt, z tym sie zgodze. wiekszosc polskiej humanistyki, niestety, taka jest. ni
  > eliczni, glownie filolodzy publkujacy w jezykach obcych, wystaja troche ponad t
  > a mizerie. niestety na swoim wlasnym przykladzie widze, ze brak wskazania przez
  > profesure (promotora doktoratu/kierownika zakladu) priorytetow publikacyjnych,
  > pokazania w co warto, a w co nie warto isc, powoduje, ze po uplywie czasu na h
  > abilitacje mamy mniejsza lub wieksza ilosc mniej lub bardziej ale zawsze smieci
  > owych publikacji...

  Buehehe. Przed habilitacja wszyscy ci powiedza, ze masz w tych smieciowych publikowac, jak sie chcesz habilitowac. Tu jest pelna schizofrenia. Co innego jest wymagane przy habilitacji, a co innego przy ocenie parametrycznej. Trzema publikacjami za 120 punktow lacznie nie przebijesz grafomana, ktory w 8 lat splodzil 120 publikacji. Recenzentow tez nie przekonasz, ze twoje sa lepsze niz jego caly dorobek, bo dla przecietnego recenzenta z namaszczenia ck 3 publikacje w czasopismie to jest szajs, z ktorym nie ma co w ogole startowac do habilitacji.

  --
  Nim naprawdę zaczniesz się baćButy na nogi!Trzeba wiać!
 • ling-stos 07.02.12, 23:49
  to naturalnie rowniez racja. duza ilosc smieciowych publikacji jest dobrze przyjmowana przez recenzentow, ktorzy maja takie same smieci w swoim urobku.
  z drugiej strony uczelnie mialyby ochote wymagac tylko publikacji wyzej punktowanych, w dzurnalach, na przyklad powyzej 7 punktow ministerialnych. i maja ochote wpisywac tego typu zapisy do umowy o prace, z ustalonymi limitami rocznymi.
  zaiste, pelna schizofrenia. jedyne wyjscie - do habilitacji natluc kilkadziesiat smieciowych publikacji z mniejsza lub wieksza doza autoplagiatu (bo jak inaczej), a po habilitacji zajac sie prawdziwa nauka i czasopismami. no co najwyzej mozna sie dopisywac jako wspolautorow doktorantow, ktorych sie przeciez "zapladnia"...
 • kramka1 08.02.12, 09:13
  Widzę, ze dyskusje zdominowali reprezentanci nauk humanistycznych, w ktorych łatwo o autoplagiat, a trudno o wysokopunktowane publikacje zagraniczne. Niestety, w dziedzinach eksperymentalnych jest niemal na odwrót: trudno zrobic autoplagiat z wyników ekperymentalnych, a przy przywoitym budżecie całkiem łatwo o dobrą publikacje. No niestety, jest jeden minus: te pieniądze... Bez pieniędzy wyników się nie zrobi, a bez wyników z publikacji nici, chocby sie juz miało w glowie temat na miarę Nobla. No i tu ta przysłowiowa rzeczywistośc skrzeczy: uczelnie wymagają wyników, ale nie prowadza aktywnej polityki wspomagania najbardziej kreatywnych naukowców. Wręcz odwrotnie, oczekują, ze uczelniane Zosie-samosie jakos naleją z tej finansowej próżni...
 • pr0fes0r 08.02.12, 13:42
  Czy nauki medyczne to ścisłe, czy humanistyczne? Bo jeśli to pierwsze, autoplagiaty z wykorzystaniem tych samych danych są tam nie rzadsze niż u humanistów.

  --
  tym, którzy poganiają do reform - np. dziennikarzom czy naukowcom - premier proponuje dyskusję o likwidacji 50 proc. kosztów uzyskania przychodu" (D.Tusk wg. wyborcza.pl)
 • proon 09.02.12, 13:38
  jest pierwszy efekt reformy Kudryckiej - rosną zastępy niby poważnych ludzi, którym się jednak we łbach poprzewracało od stresu punktowego; a czy białe punkciki już widzicie? cała ta dyskusja o wyższości jakiś publikacji nad innymi, o jakoby nędzy polskiej nauki a zwłaszcza humanistyki, o śmieciowości publikacji , które nie trafiły do opunktowanych (a może osranych) czasopism jest żałosna i dowodzi tego, że niektórzy powinni skorzystać z dobrodziejstwa rocznego urlopu dla podratowania zdrowia
 • adept44_ltd 09.02.12, 13:46
  zdarza ci się pomyśleć przed opublikowaniem postu??? (akurat gorączka punktowa jest irytująca, ale wynika głównie z nędzy gorączkujących się), co do reszty, z coraz większym przekonaniem dochodzę do wniosku, że nie masz pojęcia, o czym piszesz, ale pewnie tak ci jest wygodniej...
  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 09.02.12, 13:50
  sorki, że cię zawiodłem, ale taki już jestem - z trudnością mi przychodzi mądre pisanie o zjawiskach ewidentne głupich
 • adept44_ltd 09.02.12, 13:55
  jakoś przetrwam :), niemniej, gwoli pewnej ścisłości, co jest głupie? system punktowy? system punktowy w PL, czy fakt, że jak w każdej populacji i w naszej są miernoty i są ci lepsi...???
  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 09.02.12, 13:47
  wyjaśnienie konieczne - słowo osrane pochodzi od firmy Osram dostarczającej produkty oświecające 9oświetlające) maluczkich
 • adept44_ltd 09.02.12, 13:52
  akurat średnio możliwe, w związku z dokonaną alternacją m do n...  proon napisał:

  > wyjaśnienie konieczne - słowo osrane pochodzi od firmy Osram dostarczającej pro
  > dukty oświecające 9oświetlające) maluczkich


  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 09.02.12, 13:55
  po prostu słowo osrame jakoś mi nie pasowało
 • charioteer1 09.02.12, 14:23
  Proon, cos tu nie gra. Jestes historykiem. W punktowanych polskich czasopismach recenzentami sa inni polscy historycy. Jezeli nie chca cie publikowac w punktowanych polskich czasopismach, to znaczy, ze twoje prace nie ciesza sie uznaniem w twoim wlasnym srodowisku. Moze powinienes zastanowic sie nad zmiana zawodu?


  proon napisał:

  > jest pierwszy efekt reformy Kudryckiej - rosną zastępy niby poważnych ludzi, kt
  > órym się jednak we łbach poprzewracało od stresu punktowego; a czy białe punkci
  > ki już widzicie? cała ta dyskusja o wyższości jakiś publikacji nad innymi, o ja
  > koby nędzy polskiej nauki a zwłaszcza humanistyki, o śmieciowości publikacji ,
  > które nie trafiły do opunktowanych (a może osranych) czasopism jest żałosna i d
  > owodzi tego, że niektórzy powinni skorzystać z dobrodziejstwa rocznego urlopu d
  > la podratowania zdrowia


  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • proon 09.02.12, 15:32
  a kto ci powiedział, że moich artykułów nie publikują w czasopismach punktowanych? wiesz to, czy kierujesz się "kobiecą" intuicją?
 • adept44_ltd 09.02.12, 15:43
  no wiesz, jeśli pracujesz w jednym ze zlokalizowanych na wschodniej rubieży uni, to nawet nie powinieneś publikować w czasopismach punktowanych tudzież poza rubieżą... by nie zirytować dyrekcji; możesz natomiast publikować bardzo dużo w zasadzie na ten sam temat... (ale przy spełnieniu powyższych warunków).
  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 09.02.12, 15:51
  a jak pracuję na rubieży zachodniej, to co wtedy???
 • adept44_ltd 09.02.12, 15:55
  średnia jest mniej więcej podobna, acz rzeczywiście, na rubieży zachodniej jest lepiej :), tam możesz nawet publikować poza granicami... (a zdarza się też - wykładać tamże)
  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 09.02.12, 15:58
  tak, Czechy blisko i NRD też
 • adept44_ltd 09.02.12, 16:02
  hm, no to jednak nie jesteś z zachodniej rubieży :)
  tylko skąd, jeśli wiadomości o upadku NRD jeszcze nie dotarły... ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 09.02.12, 16:18
  syberyjski zesłaniec
 • adept44_ltd 09.02.12, 16:26
  ale to raczej powinny zaskakiwać informacje z Królestwa Polskiego niż profecje na temat NRD ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • charioteer1 09.02.12, 15:44
  Proon, kieruje sie tylko i wylacznie twoja niechecia do wszelkich czasopism punktowanych.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • proon 09.02.12, 15:57
  ty jednak chyba stawiasz na intuicję - w realu jest bowiem różnica pomiędzy stosunkiem do czasopism (nawet punktowanych), a stosunkiem do punkcikowego szaleństwa
 • charioteer1 09.02.12, 16:36
  W realu, proon, publikacje w bialoruskich zbiorowkach licza sie na rowni z publikacjami indeksowanymi w Web of Knowledge.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • proon 09.02.12, 17:07
  białoruskie zbiorówki mają przewagę - solidniejszy proces cenzorski; ale zarówno fanów tych zbiorówek jak i fanów WoK może pogodzi perspektywa kurzu, który przykryje ich publikacje, tak jak to się stało nawet z 99,99% dotychczasowych publikacji, łącznie z czasopismami topowymi; a to będzie i tak łaskawy los, bowiem niektóre prace (równie często spośród białoruskich zbiorówek, jak i WoK) nie będą mogły liczyć na zasłużony spoczynek - stanął się przykładem plagiatu, nieuczciwości badawczej (częstej w warunkach dużej konkurencji o granty i punkciki), pomyłek itp sytuacji powodujących, że przez wiele będą "zaczepiane" przez różnych krytyków
 • charioteer1 09.02.12, 17:15
  proon napisał:

  > białoruskie zbiorówki mają przewagę - solidniejszy proces cenzorski;

  Powiedziales jedyna rzecz, z ktora moge sie zgodzic.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • proon 09.02.12, 17:35
  aż trudno uwierzyć, tyle szczęści na raz!!!
 • adept44_ltd 09.02.12, 17:16
  oszczędź, bo mam kawę na monitorze...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 09.02.12, 17:13
  proon, alez ty sie nie nerwuj tak. zlosc pieknosci szkodzi, panie dzieju.

  ja bym ci radzil na Internecie, panie, publikowac. wreszcie bedziesz mogl sie wyzyc, opublikowac tyle, ile chcesz i nikt ci nie zarzuci, ze punkcikami sie przejmujesz.

  na internet, proon, na internet!!

  proon napisał:

  > jest pierwszy efekt reformy Kudryckiej - rosną zastępy niby poważnych ludzi, kt
  > órym się jednak we łbach poprzewracało od stresu punktowego; a czy białe punkci
  > ki już widzicie? cała ta dyskusja o wyższości jakiś publikacji nad innymi, o ja
  > koby nędzy polskiej nauki a zwłaszcza humanistyki, o śmieciowości publikacji ,
  > które nie trafiły do opunktowanych (a może osranych) czasopism jest żałosna i d
  > owodzi tego, że niektórzy powinni skorzystać z dobrodziejstwa rocznego urlopu d
  > la podratowania zdrowia


  --
  Sometimes, I think the surest sign that there is intelligent life out there in the universe is that none of it has tried to contact us. Bill Watterson.
 • proon 09.02.12, 17:34
  i to jest wreszcie właściwy kierunek rozwoju nauki
 • ewa_65 07.02.12, 12:22
  W pewnym sensie rozumiem, o co ci chodzi. Do wszystkiego trzeba "dorosnąć". Jak patrzę na swoje publikacje sprzed 10 lat i na te ostatnie, to widzę ogromną różnicę. Nawet warsztatu. Więcej, mogłam wystartować juz ze 2 lata temu, dorobek ewentualnie by się znalazł, ale stwierdziłam, ze po prostu nie czuję się na siłach. Nie czułam się pewnie, uważałam, ze za mało umiem. Mam ten luksus, że mogłam sobie poczekać.
  Narzucone wymogi czasowe powodują, że pchają się do habilitacji ludzie na siłę. Może nawet zdają sobie sprawę, że nie powinni, ale cóż, muszą, bo etat, bo zatrudnienie. Więc robią, jak potrafią a raczej jak nie potrafią ;)

  A dodam jeszcze - pomyślcie, co z medykami... W mędzyczasie jedna, druga specjalizacja- czasochonna, z licznymi kursami na które trzeba jeździć. Staże i kursy poza miejscem pracy niejednokrotnie zajmują 2 z 3 lat spacjalizacji!. Do tego "w miedzyczasie" praca na oddziale, dydaktyka (jak ktoś ma) i dorabianie po godzinach na dyżurach czy w spółkach, bo żyć za coś trzeba. A lata lecą:)
 • dala.tata 07.02.12, 13:56
  ja rowniez mysle, ze do wszystkiego trzeba moze nie dorosnac, ale nie dojrzec. do habilitacji rowniez. ja rowniez patrze na swoje poczatki i dziwie sie, ze to naprawde nie bylo takie dobre, jak wtedy myslalem. ale to dosc naturalne.

  i rowniez sie zgadzam, ze ustalanie odgornego limitu czasu nie ma wiekszego sensu. problem w tym, ze bez tego limitu uczelnie sobie zupelnie nie radza z nieproduktywnymi adiunktami (nie radza sobie rowniez z nieproduktywnymi profesorami, ale to inna rozmowa). i ustawodawca, chcac pozbyc sie owych wiecznych adiunktow, wprowadzil limit czasowy. z cala pewnoscia zalatwia to jakis problem, ale oczywiscie pojawiaja sie nowe, chocby wlasnie to, ze badania nie zajmuja tyle czasu, ile trzeba, ale tyle, ile ustawodawca mowi....

  podejrzewam, ze niejedna habilitacja bylaby lepsza, gdyby uczelnia mogla powiedziec: tak, te badania sa super i my wolimy poczekac jeszcze dwa lata, ale miec superhabilitacje. tyle ze zeby to zrobic, trzeba by miec porzadny system oceny pracownikow. a tego nie ma i jeszcze dlugo nie bedzie na wiekszosci polskich uczelni.

  --
  Sometimes, I think the surest sign that there is intelligent life out there in the universe is that none of it has tried to contact us. Bill Watterson.
 • temprana 07.02.12, 11:17
  "Opublikowane i cenzurowane artykuły naukowe"? (www.ck.gov.pl/images/PDF/Awanse/PodgorskiRyszard/autoreferat.pdf, s. 15)
 • pfg 07.02.12, 11:28
  Nigdy nie wierz spellcheckerowi!
  --
  Ignorant schmuck
 • dala.tata 07.02.12, 12:04
  hmmm. ja bym powiedzial: wykaz odrobine profesjonalizmu i przeczytaj swoj autoreferat przed wyslaniem. to jest niebywale.....

  pfg napisał:

  > Nigdy nie wierz spellcheckerowi!


  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • whiteskies 08.02.12, 20:51
  Och, nie załapałeś że cenzura to forma recenzji :) ?!?
 • kramka1 09.02.12, 12:22
  Krytykujecie, krytykujecie, a mnie ciekawi, czy juz jest opublikowany jakiś autoreferat bliski ideału? Pytam bardzo interesownie, czeka mnie niebawem pisanie mojego własnego. I choc juz wiem, ze nie moge pisać o przedszkolu i sukcesach w podstawówce,;) to jednak brak mi rozeznania, jak tu sformułować autoreferat, by był zarówno na miarę potrzeb mojego własnego PR, jak i gustów czytelników tego forum.
 • proon 09.02.12, 13:28
  gustami forumowiczów nie przejmuj się - i tak znajdzie się ktoś, kto wyśmieje i zglebi twój autoreferat, takich którym wydaje się, że zjedli wszystkie rozumy nie brakuje;
  pytasz o autoreferat bliski ideału - mam nadzieję, że to żart, przecież dorosły człowiek powinien wiedzieć, że ideały występują w bajkach;
  w swoim autoreferacie postaraj się jak najlepiej "sprzedać" i niczym więcej nie przejmuj się, chyba sama czujesz co o tobie najlepiej świadczy?
 • adept44_ltd 09.02.12, 13:38
  no ale forumowicze wyśmiewali rzeczy, które po przyzwoitej szkole średniej nie powinny mieć miejsca w autoreferatach, rzeczywiście, nie ma się co przejmować
  --
  Louder Than Bombs...
 • kramka1 09.02.12, 13:42
  Alez wcale nie żart... Tak jak trzeba umiec pisac artykuły do prestizowych czasopism, aby je "kupili", tak samo trzeba umiec napisac taki autoreferat, by uwypuklic swoje najmocniejsze punkty i pomniejszyc słabe strony. A pytam o ideał wedle gustów forumowiczów nie dlatego, abym sie nimi przejmowała, ale dlatego, że część z tutejszych dyskutantów to ludzie z hab., czyli przynależacy do grupy moich przyszłych recenzentów. A kto mi jest w stanie podpowiedzieć, jak może wygladac dobry autoreferat jak nie ci własnie, którzy maja doświadczenie wynikajace z obserwacji róznych przewodów hab. ?
 • proon 09.02.12, 13:49
  hehe, to niech ci hab wstawią tutaj swoje autoreferaty jako dzieła przykładne i przykładowe,
 • dala.tata 09.02.12, 17:22
  Ja rowniez mysle, ze pisac trzeba sie nauczyc. tyle ze z autoreferatami jest problem, bo nie ma wielu okazji.

  niestety nie mam juz swego autoreferatu habilitacyjnego, moglbym przeslac. zagladnalem do autoreferatu profesorskiego (mysle ze habitacyjny jest podobny) i struktura jest nastepujaca:

  wstep - ustyuowanie dyscplinarne.
  dzialanosc badawcza - glowne nurty badan, omawiam tam glowne publikacje i granty (to najdluzszy element autoreferatu)
  wystapienia konferencyjne - jeden akapit bardzo ogolnie.
  dzialnosc dydaktyczna
  dzialalnosc redakcyjna

  struktury bym nie zmienial, moze niektore akcenty w samym tekscie.
  sam autoreferat jest pisany dosc sucho, bez kwiecistosci na temat tego, jaki jestem wspanialy.

  oczywisice nie iwem, czy to jest dobry autoreferat. jednak troche sobie nie wyobrazam, jak mialby wygladac inny.

  kramka1 napisała:

  > Alez wcale nie żart... Tak jak trzeba umiec pisac artykuły do prestizowych czas
  > opism, aby je "kupili", tak samo trzeba umiec napisac taki autoreferat, by uwyp
  > uklic swoje najmocniejsze punkty i pomniejszyc słabe strony. A pytam o ideał we
  > dle gustów forumowiczów nie dlatego, abym sie nimi przejmowała, ale dlatego, że
  > część z tutejszych dyskutantów to ludzie z hab., czyli przynależacy do grupy m
  > oich przyszłych recenzentów. A kto mi jest w stanie podpowiedzieć, jak może wy
  > gladac dobry autoreferat jak nie ci własnie, którzy maja doświadczenie wynikaja
  > ce z obserwacji róznych przewodów hab. ?


  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • charioteer1 09.02.12, 17:45
  Piszac Polish-style, trzeba jeszcze strescic rozprawe tudziez "osiagniecie". Nie nalezy liczyc na to, ze wszyscy recenzenci przeczytaja, a jak przeczytaja, to ze zrozumieja chocby glowne zalozenia.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • dala.tata 09.02.12, 17:46
  no ale to bylo Polish-style. mowie o profesurze belwederskiej

  charioteer1 napisał:

  > Piszac Polish-style, trzeba jeszcze strescic rozprawe tudziez "osiagniecie". Ni
  > e nalezy liczyc na to, ze wszyscy recenzenci przeczytaja, a jak przeczytaja, to
  > ze zrozumieja chocby glowne zalozenia.
  >


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • rudamaruda1949 09.02.12, 14:08
  CytatAutoreferat
  1. Imię i Nazwisko.
  2. Posiadane dyplomy, stopnie naukowe/ artystyczne – z podaniem nazwy, miejsca i roku ich uzyskania oraz tytułu rozprawy doktorskiej.
  3. Informacje o dotychczasowym zatrudnieniu w jednostkach naukowych/ artystycznych.
  4. Wskazanie osiągnięcia* wynikającego z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. nr 65, poz. 595 ze zm.):
  a) tytuł osiągnięcia naukowego/artystycznego,
  a) (autor/autorzy, tytuł/tytuły publikacji, rok wydania, nazwa wydawnictwa),
  b) omówienie celu naukowego/artystycznego ww. pracy/prac i osiągniętych wyników wraz z omówieniem ich ewentualnego wykorzystania.
  5. Omówienie pozostałych osiągnięć naukowo - badawczych (artystycznych).
  * w przypadku, gdy osiągnięciem tym jest praca/ prace wspólne, należy przedstawić oświadczenia wszystkich jej współautorów, określające indywidualny wkład każdego z nich w jej powstanie


  Podkreśl wszystkie niewątpliwe zalety naukowe swoich prac. Unikaj wątpliwych - bo wtedy skupisz na nich całą energię recenzentów. To co ma walory naukowe i dydaktyczne - przedstaw jako dydaktyczne, zaznaczając, że oprócz walorów dydaktycznych ma walory naukowe takie a takie, wtedy co najwyżej się z Tobą recenzent nie zgodzi, a jeśli dasz to do naukowych, całą energię recenzent poświęci na to by udowodnić, że miejsce tych prac to dydaktyka.

  Obecni recenzenci sami nie mają publikacji w JCR lub są mało świadomi co to jest - dlatego postępowanie według rozporządzenia i kryteriów według których recenzent ma oceniać, nie jest gwarantem sukcesu. Hasła IF, indeks H, JCR, nie wywołują na większości z nich żadnego wrażenia, ważniejsze jest to, czy publikowałeś w "renomowanych czasopismach krajowych", ponieważ zagranicznych nie znają. Publikacje w innym niż język polski streść - co do zawartości naukowej, nawet te po angielsku, inaczej u niepublikującego po angielsku recenzenta (nie używającego go w obszarze naukowym świadomie a jedynie dla ozdoby wklejającego przypadkowe odwołania do zagranicznych publikacji w sposób zbliżony do losowego aby wywołać wrażenie uczoności u niewtajemniczonych), nie znajdą zrozumienia. Nie licz na to, że zapisek o renomie "w tym międzynarodowej" będzie przestrzegany, chyba, że miarą międzynarodowej renomy jest spryt w ukrywaniu się przed indeksowaniem w Web of Science (WoK, JCR) mimo wytworzenia setek publikacji naukowych.
 • kramka1 09.02.12, 14:22
  rudamaruda1949 napisała:
  "Obecni recenzenci sami nie mają publikacji w JCR lub są mało świadomi co to jest - dlatego postępowanie według rozporządzenia i kryteriów według których recenzent ma oceniać, nie jest gwarantem sukcesu. Hasła IF, indeks H, JCR, nie wywołują na większości z nich żadnego wrażenia, ważniejsze jest to, czy publikowałe w "renomowanych czasopismach krajowych", ponieważ zagranicznych nie znają"
  No jednak chyba nie... W mojej dziedzinie akurat dominuje kierunek na zachód, choc faktem jest, że krajowe srodowisko dzieli sie na dwie mało przenikajace sie warstwy, czyli tych z JCR-owymi publikacjami i tych z krajowymi. Ale rada naukowa, która wybrałam, nalezy do tej pierwszej i co jak co, ale potrafi docenić takie wysokoimpactowe prace.
  Co do reszty, przepisy znam, ale ze diabeł tkwi w szczególach, to pytam... Jak na razie z mojej dziedziny jest mało aplikacji na stronie CK i sa takii sobie, a wszystkich mi się czytać nie chce z braku wolnego czasu, więc licze na niezawodnych czytelników forumowych. :)
 • proon 09.02.12, 15:29
  "To co ma walory naukowe i dydaktyczne - przedstaw jako dydaktyczne, zaznaczając, że oprócz walorów dydaktycznych ma walory naukowe takie a takie, wtedy co najwyżej się z Tobą recenzent nie zgodzi, a jeśli dasz to do naukowych, całą energię recenzent poświęci na to by udowodnić, że miejsce tych prac to dydaktyka." --- jeżeli recenzent zaliczy do dydaktyki (czyli wiedzy o kształceniu oraz prawideł metodyki kształcenia) cokolwiek (w sensie książek i artykułów) poza podręcznikami, to należy wysłać do CK pismo z informacją, że delikwent nie rozumie czym jest dydaktyka i w związku z tym rola recenzenta znacznie go przerasta; artykuł lub książka (w naszej branży) mogą być albo o charakterze popularno-naukowym albo naukowym, nie ma czegoś takiego jak artykuł/książka dydaktyczny/a; do osiągnięć dydaktycznych zalicza się wyłącznie opracowanie i wdrożenie nowoczesnych metod i narzędzi kształcenia, opracowanie nowatorskich strategii kształcenia, uzyskanie ponadprzeciętnych wyników kształcenia
 • charioteer1 09.02.12, 15:32
  Drogi proonie, obawiam sie, ze gdyby zastosowac sie do twojej rady, liczba pism sparalizowalaby prace CK w bardzo krotkim czasie.

  --
  Buty na nogi! Trzeba wiać!
 • proon 09.02.12, 15:33
  a to już nie moje zmartwienie
 • rudamaruda1949 09.02.12, 17:58
  Cytateżeli recenzent zaliczy do dydaktyki (czyli wiedzy o kształceniu oraz prawideł metodyki kształcenia) cokolwiek (w sensie książek i artykułów) poza podręcznikami, to należy wysłać do CK pismo z informacją, że delikwent nie rozumie czym jest dydaktyka i w związku z tym rola recenzenta znacznie go przerasta; artykuł lub książka (w naszej branży) mogą być albo o charakterze popularno-naukowym albo naukowym, nie ma czegoś takiego jak artykuł/książka dydaktyczny/a;

  Pięknie. Jednak ci recenzenci to CK i zaliczają książki i artykuły do dydaktyki - ba, nawet artykuły z czasopism wyróżnionych w JCR, są dla nich dydaktyczne i co im zrobisz? Są nadal twardym jądrem CK. A jak myślisz - kto będzie rozpatrywał to pismo, które zalecasz wysłać??
 • kramka1 09.02.12, 18:00
  Czy moge niesmiało przypomniec, ze w nowej habilitacji ocenia się osiagniecia naukowe, anie dydaktyczne?
  Art. 16. Do postępowania habilitacyjnego może zostać dopuszczona osoba, która posiada stopień doktora oraz osiągnięcia naukowe lub artystyczne, uzyskane po otrzymaniu stopnia doktora, stanowiące znaczny wkład autora w rozwój określonej dyscypliny naukowej lub artystycznej oraz wykazuje się istotną aktywnością naukową lub artystyczną.
 • dala.tata 09.02.12, 18:04
  tak, ale dzialanosc dydaktyczna nachodzi na dzialalnosc naukowa, szczegolnie jesli z niej wyplywa. jak napisalem wczesniej, ja o niej napisalem i bym napisal :-) ale kramka moze se zrobic co kramka chce

  kramka1 napisała:

  > Czy moge niesmiało przypomniec, ze w nowej habilitacji ocenia się osiagniecia n
  > aukowe, anie dydaktyczne?
  > Art. 16. Do postępowania habilitacyjnego może zostać dopuszczona osoba, która p
  > osiada stopień doktora oraz osiągnięcia naukowe lub artystyczne, uzyskane po ot
  > rzymaniu stopnia doktora, stanowiące znaczny wkład autora w rozwój określonej d
  > yscypliny naukowej lub artystycznej oraz wykazuje się istotną aktywnością nauko
  > wą lub artystyczną.


  --
  I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken.
 • kramka1 09.02.12, 18:11
  dala.tata napisał:
  " kramka moze se zrobic co kramka chce". No niestety nie, bo Kramka nie ma etatu związanego z dydaktyką. Więc sie nie może dydaktycznie wykazać w jakimś pozaincydentalnym zakresie. ;)
 • dala.tata 09.02.12, 18:17
  no to kramce juz napisalem, jaka ma byc struktura autoreferatu. niech zagladnie i przyswoi.

  kramka1 napisała:

  > dala.tata napisał:
  > " kramka moze se zrobic co kramka chce". No niestety nie, bo Kramka nie ma etat
  > u związanego z dydaktyką. Więc sie nie może dydaktycznie wykazać w jakimś pozai
  > ncydentalnym zakresie. ;)


  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • kramka1 09.02.12, 18:19
  dala.tato, wiem, wiem i nawet miałam juz wczesniej podziekowac za merytoryczną wypowiedź w temacie. :)) W koncu od kogoz innego pobierac nauki jak nie od taty? ;))))
 • adept44_ltd 09.02.12, 18:20
  nie sądziłem, że brak etatu związanego z dydaktyką eliminuje wolną wolę... cholera... sprawa jest warta książki ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • kramka1 09.02.12, 18:52
  No niestety chyba popadłam w gniazdo samych humanistów, wyspecjalizowanych w łapaniu za słowka. A nie ma tu choc jednego sprawiedliwego z dziedzin bardziej wymiernych?
 • adept44_ltd 09.02.12, 19:06
  ostatni bodaj o 11.29... niemniej, pozwolę sobie zaoponować, prawdopodobnie nie ma nic bardziej wymiernego od języka ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • kramka1 09.02.12, 19:17
  "nie ma nic bardziej wymiernego od języka" Tak, ale pod warunkiem, że mierzymy długośc. Bo kiedy nie liczy się długośc, lecz uczucia, to.... ;))
 • adept44_ltd 09.02.12, 19:27
  ale jakie uczucia? czy ktoś ci powiedział, że język to uczucia? rany boskie...
  --
  Louder Than Bombs...
 • kramka1 09.02.12, 19:29
  adept44_ltd napisał: ale jakie uczucia? czy ktoś ci powiedział, że język to uczucia? rany boskie...

  Rany boskie, nie dość, ze adept, to bez poczucia humoru i/lub znajomosci klasyki dowcipu... ;)))
 • adept44_ltd 09.02.12, 19:34
  po prostu nie sądziłem, że jak ktoś jest od tego, co wymierne, to zamiast przywołania argumentów opowiada dowcipy; no ale teraz, jak już napisałaś, że to dowcip, mogę się popłakać ze śmiechu... (ostatni post też był zabawny :)
  --
  Louder Than Bombs...
 • charioteer1 09.02.12, 19:38
  Jak to nie ma? Pewnie, ze ma!!!!!!


  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • adept44_ltd 09.02.12, 19:42
  co ma?
  --
  Louder Than Bombs...
 • charioteer1 09.02.12, 19:44
  Wstydze sie powiedziec ;-))))

  --
  Buty na nogi! Trzeba wiać!
 • adept44_ltd 09.02.12, 19:50
  e tam, nie udawaj macho ;-), no ma, nie powiedziałem, że nie ma...
  --
  Louder Than Bombs...
 • chilly 19.02.12, 08:56
  W zakładce "Postępowania awansowe" w sprawie nadania tytułu nie znajduję żadnego wniosku, żadnego nazwiska. Koniec z profesurami, czy są gdzieś indziej?
 • dala.tata 19.02.12, 11:08
  nie. ck slusznie boi sie, ze jak zaczniemy czytac wnioski profesorskie, to sie dopiero smiesznie zrobi.

  chilly napisał:

  > W zakładce "Postępowania awansowe" w sprawie nadania tytułu nie znajduję żadneg
  > o wniosku, żadnego nazwiska. Koniec z profesurami, czy są gdzieś indziej?


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • adept44_ltd 19.02.12, 12:15
  okres przejściowy, 2 lata starej ustawy... wydawnictwa zapchane dziełami profesorskimi...
  --
  Louder Than Bombs...
 • chilly 22.02.12, 09:35
  Tak, to wszystko tłumaczy. Dowiedziałem się, że poszedł wniosek o profesurę dla znajomego haba (nauki społeczne). Tyle, że nie napisał on w życiu żadnej książki, niewiele artykułów (a raczej rozdziałów w zbiorówkach), za to - z racji pełnionej funkcji - wydał wiele "prac po redakcją". No i znajomości ma spore. Po wyjaśnieniu adepta sprawa stała się jasna. Zapewne zdąży ...
 • mmsps 06.03.12, 01:26
  Postępowania habilitacyjne, o wszczęcie których wnioski zostały złożone na początku października, zgodnie z pobożnymi życzeniami ustawodawcy powinny już zostać zakończone.
  Czy ktoś może wie coś więcej na ten temat?
 • ling-stos 06.03.12, 16:32
  niby tak, choc raczej nie do konca. z tego co widzialem harmongramy, na przyklad w SGH, to posiedzienia Rady Wydzialu konczace sprawe byly wyznaczone na koniec marca.
  Tekst linka
 • dworzec 15.03.12, 21:31
  moze to juz bylo, ale tu w autoreferacie pan sie chwali, ze 3 razy wygral wielką grę (btw. co to jest "periodyk resorowy"? - wszystko na s. 1, akapit 1, dalej tez pewnie ciekawie ale nie mam czasu)
 • adept44_ltd 15.03.12, 22:03
  że bujdy na resorach...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 30.03.12, 23:45
  to jest dopiero autoreferat. i wcael nie dlatego, ze to Bendera uczen.
  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • adept44_ltd 31.03.12, 00:08
  dawniej to takimi sprawami zajmował się pisarz gminny, teraz robi się habilitacje; nawet jeśli te dzieła są na jakimś przyzwoitym poziomie, to pojawia się pytanie - i co z tego? czy bycie historykiem polega na odsiedzeniu sobie tyłka i gramotnym ujęciu efektów tej czynności???
  --
  Louder Than Bombs...
 • adept44_ltd 31.03.12, 00:11
  to nawet może być jednak na wyrost, nie jest to wprawdzie najbardziej kuriozalny autoreferat z dotychczas cytowanych ;), ale wyciągane przez uczonego wnioski powalają...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 31.03.12, 00:13
  ano wlasnie.....ale moze to habilitacja z pisarstawa gminnego.....
  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • pfg 31.03.12, 01:01
  dala.tata napisał:

  > to jest dopiero autoreferat.

  1. Podtrzymuję to, co kilkakrotnie pisałem: moim zdaniem są w polskiej humanistyce tematy, o których warto pisać po polsku, ze świadomością, że świata to pewnie nie zainteresuje, tym niemniej warto.

  2. Uroczyście oświadczam, że moim zdaniem tematyka badawcza tego pana nie zalicza się do powyższej kategorii.
  --
  ...aut digito male pertinaci
 • dala.tata 31.03.12, 01:25
  chcesz powiedziec ze ta tematyka nikogo nie zainteresuje, nie :-)?

  pfg napisał:

  .
  >
  > 2. Uroczyście oświadczam, że moim zdaniem tematyka badawcza tego pana nie zalic
  > za się do powyższej kategorii.


  --
  Sometimes, I think the surest sign that there is intelligent life out there in the universe is that none of it has tried to contact us. Bill Watterson.
 • pfg 31.03.12, 01:51
  Emotikon emotikonem, a ja chcę powiedzieć rzecz gorszą: ta tematyka nie dość, że nikogo nie zainteresuje (hm, cztery cytaty u dwóch autorów, w tym w niepublikowanej pracy magisterskiej i niepublikowanej pracy doktorskiej pewnego jegomościa), zatem, ta tematyka, nie dość, że nikogo nie zainteresuje, to w dodatku *jest* nieinteresująca.

  Publikowanie w wydawnictwie Sigma w Łukowie nie jest chyba najlepszym przepisem na zdobycie szerokiego grona czytelników
  --
  Dum loquimur, fugerit invida aetas
 • adept44_ltd 31.03.12, 09:28
  pfg napisał:

  >
  > Publikowanie w wydawnictwie Sigma w Łukowie nie jest chyba najlepszym przepisem
  > na zdobycie szerokiego grona czytelników

  no, cały Łuków czyta...

  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 31.03.12, 10:43
  jeszcze nie tak dawno "specjaliści od powiatów" kończyli na etapie doktoratu, a dzieje powiatu były co najwyżej rozprawą doktorską; teraz reformatorski wymóg, by wszyscy pracownicy wyższych uczelni robili habilitacje (nawet jak im talentu brakuje) dał niewątpliwy postęp w postaci awansu dziejów powiatu do rangi habilitacji; jak obstawiacie sukces tego ucznia Bendera?
 • dala.tata 31.03.12, 10:55
  Co ty chrzanisz proon, przeciez to ty jestes zwolennikiem idei, ze niewazne, gdzie sie publikuje.., no to masz publikacje w Lukowie. Przeciez to ty jestes za tym, zeby publikowac lokalnie, nieustannie mowisz tez, ze publikacja o lokalnych sprawach jest wazna dla spolecznosci. Przeciez internet wszystko zalatwia nie? Wojewodztwo ok, a powiat nie? Rzeczywiscie po prostu kapitalne kryterium. A wojewodztwo dzisiejsze czy sprzed reformy moze byc?

  A co to ma wspolnego z reforma?! Jesli reforme potraktowac powaznie, to wlasnie dzieki niej takie publikacje moze wreszcie nie beda brane pod uwage.

  A sukces habilitanta zalezy od tego, czy to metaforyczny ty bedziesz recenzowal. Oby trafilo do hisotryka, ktory widzi swiat poza internetem. Takie habilitacje sa prosty wynikiem bzdur, kotre glosisz. Po prostu biora je o krok dalej.

  proon napisał:

  > jeszcze nie tak dawno "specjaliści od powiatów" kończyli na etapie doktoratu, a
  > dzieje powiatu były co najwyżej rozprawą doktorską; teraz reformatorski wymóg,
  > by wszyscy pracownicy wyższych uczelni robili habilitacje (nawet jak im talent
  > u brakuje) dał niewątpliwy postęp w postaci awansu dziejów powiatu do rangi hab
  > ilitacji; jak obstawiacie sukces tego ucznia Bendera?


  --
  Beauty is in the eye of the beholder. Mental illnes is in the eye of the controller. (Peter Breggin)
 • proon 31.03.12, 11:33
  chrzanisz bzdury albo nie czytasz tego co piszę
 • dala.tata 31.03.12, 11:42
  jasna sprawa, proon. mi sie przywidzialy filipiki na temat punkcikow i tego, ze jakosc obroni sie na internecie i spolecznych recenzentow, bo historia ma byc dla podatnika.

  ale najwazniejsze, ze ustalislismy kryterium. historia powiatu - doktorat i nic wiecej. chetnie jednak bym uslyszal o tym, jakie jest minimum na habilitacje. powiat miejski czy jednak wojewodztwo (nadal nie wiem tylko, czy przemyskie, dzisiaj powiad przemyski, kwalifikuje sie, czy nie)? rozumie sie samo przez sie, ze profesor operuje tylko na poziomie kraju. nie zajmuje sie takimi pikusiami jak jakies powiaty, na wojewodztwo spojrzy, ale tylko na krotko. ale co z regionami? czy profesor moze sie zajac Pomorzem na przyklad? albo WIelkopolska? bo Kujawy to oczywicie za malo.

  proon napisał:

  > chrzanisz bzdury albo nie czytasz tego co piszę


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • adept44_ltd 31.03.12, 11:44
  1. to nie reforma zawiera wymagania, by pisać o powiatach...
  2. kto powiedział, że każdy musi być habilitowany? (poza tym - facet jest z prywatnej uczelni),
  3. jeśli przejdzie, to kiepsko u was w dyscyplinie...
  --
  Louder Than Bombs...
 • proon 31.03.12, 10:54
  poczytajcie ten autoreferat - www.ck.gov.pl/images/PDF/Awanse/BoberSabina/autoreferat.pdf - interesuje mnie to, czy niehistorycy wyłapią istotną wadę, która według mnie powinna uniemożliwić uzyskanie habilitacji
 • adept44_ltd 31.03.12, 11:50
  pani popularyzuje Hitlera i jeszcze się tym chwali... (w szkole...) :), wnikliwiej przyjrzę się po zajęciach... ale lektura pasjonująca...
  --
  Louder Than Bombs...
 • dala.tata 31.03.12, 11:13
  czytam te uatoreferaty habilitacyjne i juz mi sie powoli nudza. nie moge sie doczekac dokumentacji profesorskich. nie mam wielu watpliwosci, ze bedzie jeszcze zabawniej.
  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • proon 31.03.12, 11:18
  jeszcze długo poczekasz, przy obecnych zasadach niewielu humanistów wystartuje po tytuł
 • dala.tata 31.03.12, 11:21
  niestety mysle, ze te przewody sa, ale ck woli ich nie pokazywac. odrzucam bowiem to, ze w Polsce zaden hab nie wystapil w ciagu otatniego pol roku o profesure.


  proon napisał:

  > jeszcze długo poczekasz, przy obecnych zasadach niewielu humanistów wystartuje
  > po tytuł


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • chilly 31.03.12, 11:34
  Mamy, zdaje się, okres przejściowy. Można więc uzyskać tytuł profesora po cichu, bez rozgłosu (tisze jediesz, dalsze budiesz). Podobno maszyny drukarskie aż się grzeją od "książek profesorskich". Sam znam jeden taki "przypadek" - w życiu bym się nie spodziewał, bo dorobku naukowego brak (ale jest "organizacyjny" - na małej uczelni habilitacja zwykle oznacza wejście na ścieżkę kariery administracyjnej). Zabawnie może być poczytać te profesorskie knigi, no, ale będzie już po ptokach. Profesor może wygadywać największe głupstwa (są liczne przykłady), ale tytułu profesorskiego raz nadanego chyba nikt jeszcze nie stracił...
 • prawdziwam2011 31.03.12, 11:44
  Zgadza się, po cichu przechodzą:-)
 • pfg 31.03.12, 11:35
  dala.tata napisał:

  > odrzucam bowiem to, ze w Polsce zaden hab nie wystapil w ciagu otatniego pol roku
  > o profesure.

  Wystąpił niejeden - według starych przepisów, co nie wymaga publikowania autoreferatów etc. Nowe przepisy ISTOTNIE podnoszą próg potrzebny do uzyskania tytułu, w szczególności przez wymóg wypromowania trzech doktorów, pisania recenzji, prowadzenia grantów. Stare przepisy wymagają jednego wypromowanego doktora, tak więc teraz każdy, kto choć jednego wypromował, występuje z wnioskiem w starym trybie. Z habilitacjami jest całkiem na odwrót: powszechne odczucie - zresztą być może niesłuszne; nie ma jeszcze statystyki, żeby to ocenić - jest takie, że nowa procedura habilitacyjna obniża próg.

  Bottom line jest taka, że na profesury w nowym trybie poczekamy aż skończy się możliwość występowania w starym trybie. Oczekuję masowego wysypu byle jakich doktoratów za mniej więcej rok, żeby ostatni kandydaci rzutem na taśmę zdążyli skorzystać ze starych przepisów.
  --
  Troll z habilitacją
 • dala.tata 31.03.12, 11:45
  tak, chilly i ty macie racje. nie pomyslalem o tym (swoja droga tych 3 doktorantow to jest kompletny absurd).

  ciekawe jest to odczucie obnizenia progu przy habilitacjach i ciekawe, skad sie bierze. brak kolokwium i wykladu? przeciez na papierze procedura wydaje sie byc ciasnijesza. ale moze tylko mi sie tak wydawalo.
  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • prawdziwam2011 31.03.12, 11:48
  Być moze masz rację, że nowa procedura habilitacyjna obniża próg. W naukach społecznych i humanistycznych twierdzą, że podnosi. To zależy od tego, jak będą interpretowane przepisy.
 • adept44_ltd 31.03.12, 11:55
  no, no, spiskowy zwrot tuż za rogiem ;-)
  --
  Louder Than Bombs...
 • prawdziwam2011 31.03.12, 11:43
  proon napisał:

  > jeszcze długo poczekasz, przy obecnych zasadach niewielu humanistów wystartuje
  > po tytuł
  Startują według starych zasad. Ruch w interesie dość duży:-)
 • chilly 31.03.12, 22:12
  prawdziwam2011 napisała:
  > Startują według starych zasad. Ruch w interesie dość duży:-)
  Ale przynajmniej wiemy, kto bezie oceniał nasze wnioski o profesurę :)
  I że nie będzie lekko :(
 • dala.tata 31.03.12, 23:36
  Nie mowiac o naszych habilitacjach :)

  Fala, panie, fala!

  chilly napisał:

  > Ale przynajmniej wiemy, kto bezie oceniał nasze wnioski o profesurę :)
  > I że nie będzie lekko :(


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • prawdziwam2011 01.04.12, 00:42
  Teraz wyprodukowani będą oceniali wnioski według nowych zasad:-) Nie wiem czy to śmieszne, czy straszne. Podtrzymuję moje zdanie, że rozwiązania formalne zostaną odpowiednio zinterpretowane i ukształtuje się praktyka na miarę ocieniających.
 • adept44_ltd 01.04.12, 12:16
  a tak na marginesie - nowe wymogi do profesury powstały wtedy, kiedy chciano potraktować profesora zwyczajnego jako urzędnika państwowego i dać mu emeryturę w wysokości ostatniej pensji (albo dość wysokiego % tejże...), pozostały tylko wymogi. Nie chcę teraz dyskutować sensowności tego pomysłu, chodzi mi tylko o zwrócenie uwagi na pewną prawidłowość - wszędzie został kij, zabrano marchewki, jeśli ktoś myśli, że daleko na tym zajedzie, myli się...
  --
  Louder Than Bombs...
 • chilly 01.04.12, 18:26
  prawdziwam2011 napisała:
  > Teraz wyprodukowani będą oceniali wnioski według nowych zasad:-) Nie wiem czy t
  > o śmieszne, czy straszne.
  I śmieszno, i straszno, jak mawiają Rosjanie. A uwaga adepta o wielkim kiju i znikającej marchewce jest nader zasadna. Dlatego tez jesteśmy zasypywani durnowatymi robotami, jak tworzenie "systemu zapewnienia jakości kształcenia" czy inne KRK (a wszystko pod groźba PAKI Wszechmogącej). Bo nie tylko nie mamy już czasu na myślenie, ale żyjemy w stanie ciągłej frustracji i poczucia, że nie wypełniamy swoich (?) obowiązków.
 • adept44_ltd 01.04.12, 18:33
  chilly napisał:

  > prawdziwam2011 napisała:
  > > Teraz wyprodukowani będą oceniali wnioski według nowych zasad:-) Nie wiem
  > czy t
  > > o śmieszne, czy straszne.
  > I śmieszno, i straszno, jak mawiają Rosjanie. A uwaga adepta o wielkim kiju i z
  > nikającej marchewce jest nader zasadna. Dlatego tez jesteśmy zasypywani durnowa
  > tymi robotami, jak tworzenie "systemu zapewnienia jakości kształcenia" czy inne
  > KRK (a wszystko pod groźba PAKI Wszechmogącej). Bo nie tylko nie mamy już czas
  > u na myślenie, ale żyjemy w stanie ciągłej frustracji i poczucia, że nie wypełn
  > iamy swoich (?) obowiązków.

  i jeszcze jedno - wypełnianie naszych obowiązków już nie polega na pracy naukowej i dydaktycznej tylko na wypełnianiu obowiązków...
  --
  Louder Than Bombs...
 • adept44_ltd 31.03.12, 11:46
  nie będzie, przy nowych zasadach - dla humanistów jest to prawie niemożliwe, a jeżeli, to jednak przez te wymogi nie przejdą ludzie powiatowi...
  --
  Louder Than Bombs...
 • mmsps 01.04.12, 22:44
  A ja się nie mogę doczekać opublikowania pierwszych recenzji nowych habilitacji. Nie wątpię, że będą bardzo interesującą lekturą (samą w sobie, jako dzieło elity profesorskiej...)
 • si-kej 11.04.12, 15:45
  Szukając info o procedurze habilitacyjnej trafiłam na ciekawy blog. Może i was zainteresuje, bo poglądy autora podobne do przedstawianych tutaj:blog
 • proon 11.04.12, 20:24
  świetny pomysł z tym blogiem, czytając go zacząłem się cieszyć, że już habilitację mam za sobą; ciekawi mnie, w którym miejscu bloga zacznę mieć wrażenie, że autor pisze horror
 • charioteer1 11.04.12, 20:40
  proon napisał:

  > ciekawi mnie, w którym miejscu bloga zacznę mieć wrażenie, że
  > autor pisze horror

  Mysle, ze do tego miejsca nie dojdzie. Nawet anonimowo nie da sie ujawnic wszystkiego w taki sposob, by zainteresowane osoby nie rozpoznaly siebie w opisywanych sytuacjach.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • habilitant2012 12.04.12, 11:56
  To prawda, pisanie tego bloga jest znacznie trudniejsze niż podejrzewałem. Jak napisałem na poczatku, po 3 sekundach uznałem, że muszę zachować kompletną anonimowość, również dyscyplinarną. po kilku postach wiem, że jej zachowanie jest bardzo trudne.

  charioteer1 napisał:

  > Mysle, ze do tego miejsca nie dojdzie. Nawet anonimowo nie da sie ujawnic wszys
  > tkiego w taki sposob, by zainteresowane osoby nie rozpoznaly siebie w opisywany
  > ch sytuacjach.
  >


  --
  Robię habilitację
 • dala.tata 23.04.12, 18:19
  polecam ten. Autorka przeprowadzila badania na temat wplywu mediow na polska frazeologie. i tak czytam i czytam, co ma do powiedzienia i jak dla mnie za cholere nie wykazuje zadnego wplywu. co wiecej, mowi o tym, ze ludzie 'jednoznacznie' odbieraja cos w mediach i za cholere nie wiem, skad ona to wie. zdaje sie, ze zadnych badan na temat skojarzen nie przeprowadzila.


  --
  We are the Borg. Resistance is futile
 • h_hornblower 23.04.12, 19:03
  dala.tata napisał:

  > > jak dla mnie za cholere ni
  > e wykazuje zadnego wplywu. co wiecej,

  Może raczej nie "kwantyfikuje". Choć rzeczywiście jak się to czyta, to człowiek jest rozczarowany brakiem aparatu naukowego w podejściu do tego ciekawego zagadnienia. Oczywiście nie mnie oceniać, czy rzeczywiście występuje tu to, co ekonomista prof. Gorynia w swej recenzji jednej z prac z zakresu zarządzania nazywa (jeśli dobrze pamiętam) "brakiem świadomości metodologicznej".

 • dala.tata 23.04.12, 19:40
  nie wiem, jak jest teraz, jednak do niedawna na polonistyce nie uczylo sie metodolgii badan. jakos podejrzewam, ze tak jest dalej. I habilitantka po prostu zauwazyla jakies slowa w mediach, potem zauwazyla je poza mediami i stweirdzila, ze jest wplyw. tylko za to jedno napisalbym negatywna recenzje.


  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • dala.tata 23.04.12, 19:50
  z ciekawosci zagladnalem na strony polonistyki UAM do opublkowanych tam planow zajec. Slowo 'metodologia' sie nie pojawia (pojawia sie 'metodyka' - to zajecia, jak uczyc).

  warto zwrocic uwage, ze juz we wroclawiu studenci polonistyki maja zajecia z metodologii zarowno badan literackich, jak i o jezyku. jestem zaskoczony. szkoda ze habilitantka nie chodzila tam na zajecia.


  --
  James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher.
 • h_hornblower 23.04.12, 20:06
  dala.tata napisał:

  > pojawia sie 'metodyka' - to zajecia jak uczyc).

  Niekoniecznie, choć pewnie się nie mylisz. Rzeczywiście jest to raczej "metodyka dydaktyki", niż "metodyka badań naukowych" (bo to o nią nam chodzi, a nie o "metodologię").

  pzdr
  horny

 • proon 23.04.12, 20:20
  dobrze byłoby uściślić pojęcia (zwłaszcza w recenzjach); metodyka - zbiór zasad dotyczących (w naszym przypadku) prowadzenia badań naukowych; metodologia - nauka o metodach badań naukowych; habilitant jak ma problemy, to z metodyką swoich badań, a nie z metodologią;
 • h_hornblower 23.04.12, 20:25
  proon napisał:

  > dobrze byłoby uściślić pojęcia (zwłaszcza w recenzjach)

  Oczywiście

  >habilitant jak ma problemy, to z metodyką swoich badań, a nie z metodologią;

  Oczywiście - właśnie to napisałem w moim poście :)

  pzdr
  horny
 • ling-stos 24.04.12, 21:36
  zlinkowany przez dale autoreferat, Doroty Polowniak-Wawrzonek, to akurat interesujacy przypadek z punktu widzenia formalnego. habilitantka otwarla przewod habilitacyjny w starej procedurze na UMCS. 22.02.2012 na Radzie Wydzialu stanal wniosek o dopuszczenie habilitantki do kolokwium (tekst linka), kiedy to po negatywnych recenzjach wniosek zostal odrzucony. po miesiacu habilitantka sklada papiery w nowej procedurze, sprytnie (lub wrecz przeciwnie, ignorancko) nie podajac konkretnej monografii jako osiagniecia, ale wskazujac "Po obronie pracy doktorskiej napisałam 46 prac naukowych. Wśród nich występują 2 monografie oraz 12 części prac zbiorowych (opracowane wydzielone tam zagadnienia są moim indywidualnym wkładem".
  co Wy na to? co Jedyny Znajacy Przepisy, pfg, na ponowna proba habilitowania sie po miesiacu od odrzucenia poprzedniej?
 • dala.tata 24.04.12, 21:41
  coraz bardziej mysle, ze 'pfg' znaczy: przepisow fantastyczny guru!
  --
  Doktorat - nauka - uczelnia
  Forum dla doktorantów, doktorów, a nawet dla profesorow!
 • proon 24.04.12, 21:44
  tej samej książki lub cyklu artykułów nie można dwa razy przedstawiać do habilitacji (przynajmniej tak było do tej pory)
 • charioteer1 24.04.12, 21:58
  Nie mozna przedstawiac tej samej rozprawy w starym trybie, ale w nowym trybie nie ma rozprawy, wiec droga wolna.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.
 • ling-stos 24.04.12, 21:59
  to ze tej samej ksiazki nie mozna dwa razy przedstawiac, to jasne, ale z drugiej strony habilitantka w autoreferacie tak naprawde nie wskazuje wcale osiagniecia, nie rozroznia osiagniecia i aktywnosci naukowej.
  przejrzalem pare aktow prawnych, zeby nie bylo ze tylko pfg to jelen, i :
  1. stare rozporzadzenie o habilitacji nakazywalo dolaczyc "informację o przebiegu przewodu habilitacyjnego lub kwalifikacyjnego, jeżeli uprzednio kandydat ubiegał się o nadanie stopnia doktora habilitowanego lub kwalifikacji II stopnia", nowe nie kaze
  2. ustawa o stopniach i tytule z 2003 roku mowi "W przypadku podjęcia przez radę jednostki organizacyjnej uchwały o niedopuszczeniu do kolokwium habilitacyjnego rozprawa habilitacyjna nie może stanowić podstawy do wszczęcia przewodu habilitacyjnego w innej jednostce organizacyjnej"
  a wiec w tym przypadku:
  1. recenzenci CK moga sie nie dowiedziec, ze habilitantka wlasnie "polegla" w starej procedurze
  2. habilitantka podala jako osiagniecie caly dorobek, a wiec recenzent moze uznac ze rozprawa jest podana ponownie jako podstawa do wszczecia, lub rownie dobrze moze uznac ze rozprawa nie jest podana ponownie jako podstawa do wszczecia...
  pewnie bedziemy mieli wiecej habilitantow ktorzy polegli na starym i szybciutko i po cichutku wskakuja na nowy tryb...
 • charioteer1 24.04.12, 22:07
  ling-stos napisał:

  > pewnie bedziemy mieli wiecej habilitantow ktorzy polegli na starym i szybciutko
  > i po cichutku wskakuja na nowy tryb...

  Mysle, ze juz sa. Ktos mi kiedys wspominal cos o negatywnej recenzji. Habilitantki nie znam osobiscie, ale jezeli to ta sama osoba wisi teraz na stronie CK, to troche sie dziwie. Bardzo mnie ciekawi przebieg procedury.

  --
  Buty na nogi! Trzeba wiać!
 • ling-stos 08.05.12, 00:42
  kolejne ciekawe wyimki z autoreferatu - tym razem o okropienstwach starego trybu, czyli jak UJ potraktowal wlasnego pracownika...

  W tym miejscu muszę zaznaczyć, że w 2007 roku ubiegałam się już o stopień doktora habilitowanego na UJ. Wszyscy recenzenci jednogłośnie stwierdzili, że mój dorobek spełnia wymagania na stopień doktora habilitowanego. Natomiast jeden z czterech recenzentów, polonista strukturalista, negatywnie ocenił samą moją rozprawę. Z tego powodu RWF UJ dwukrotnie nie dopuściła mnie do kolokwium habilitacyjnego. Zgadzam się, że książka zawiera merytorycznie nieistotne redaktorskie uchybienia, co na pewno usunę w razie wznawiania książki. Jednak zasadnicza krytyka, jak to argumentowałam w skutecznym odwołaniu do CKSTN, a czego nie miałam okazji wyjaśnić RWF UJ, wynikała z z oceny badań w paradygmacie nauk empirycznych poprzez strukturalizm. Na skutek moich odwołań, postępowanie habilitacyjne skierowano na Radę Wydziału Neofilologii UAM. (Stało się tak pomyłkowo mimo mojej prośby w odwołaniu do CKSTN o skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez uniwersytet Łódzki, gdzie prowadzone są badania korpusowe, zatem takie jakie stanowią istotny wkład mojej pracy.) Rada Wydziału Neofilologii UAM przyjęła mój dorobek i rozprawę, o czym świadczy dopuszczenie mnie do drugiej części kolokwium habilitacyjnego. Elementem kolokwium, który tym razem został skrytykowany był wykład habilitacyjny. Obecnie jednak wykład habilitacyjny nie jest już wymagany do uzyskania stopnia doktora habilitowanego, stąd ubiegam się o ten stopień ponownie według zasad nowej ustawy. Tym bardziej, że konsekwencje poglądów prezentowanych przeze mnie w rozprawie z 2007 roku, tj. opis języka jako procesu, stanowi obecnie gwałtownie zyskujący na popularności nowy paradygmat dla językoznawstwa za oceanem (skupiony wokół Five Graces group) i po części w Europie (reprezentowany przez Zipfowców.) Ten ostatni nurt reprezentuje też przede wszystkim, coraz prężniejszy nurt językoznawstwa w paradygmacie nauk empirycznych.
 • charioteer1 08.05.12, 01:15
  Wyimki wyimkami, ale cytowanie mejli na temat ksiazek, ktore jeszcze nie powstaly, to dla mnie cos, co nie powinno miec miejsca w tego rodzaju procedurze. Dobrze, ze habilitantka rozwija sie naukowo i ma plany na przyszlosc, ale kolekcja cytatow z korespondencji mejlowej i recenzji we wczesniejszych postepowaniach nie zrobila na mnie dobrego wrazenia.

  --
  Please use elevator, stairs stuck between floors.