Dodaj do ulubionych

strajk okupacyjny na Uniwersytecie Białostockim

05.06.18, 14:29
czy historia kołem sie toczy ?
kiedyś docenci marcowi a teraz profesorowie gowinowi ... itd
aczkolwiek znam wielu doktorów co mają większy dorobek niż profesor belwederski
ciekawy jestem czy ich rozgonią .... ;)))))

wpolityce.pl/polityka/397291-naukowcy-i-studenci-protestuja-przeciwko-reformie-gowina-strajk-okupacyjny-na-uw-na-uniwersytecie-bialostockim-protestowaly-zwiazki-zawodowe
Edytor zaawansowany
 • js.c 05.06.18, 20:54
  :)
 • pfg 06.06.18, 17:48
  Przeciwko ustawie, na skutek której najbardziej ucierpieć mogą mniejsze uczelnie regionalne, czynnie protestuje tylko hipster-lewica z Warszawy. Taki mamy klimat.

  --
  inżynier przemysłu pogardy
 • zitterbewegung 06.06.18, 18:05
  Myślę że cierpieć będą nie tylko regionalne.

  Można się nie zgadzać z akcentami, ale dr hab. Gdula to wyartykuował w przemówieniu. Ale kto by na poważnie brał takie rzeczy skoro wiadomo że hipster-lewica.

  Proponuję więcej porad dla PO na blogu, bo jak narazie symbolem hipsterstwa w Warszawie jest Rafał "jarmuż" Trzaskowski.
 • pfg 06.06.18, 18:42
  Akurat przemówienie Gduli mnie nie zachwyciło; w ogóle neomarksiści raczej mnie nie zachwycają. To prawda, że jednoosobowa, właściwie niczym nie skrępowana władza rektora może być bardzo groźna dla uczelni, nawet dla tych największych - ale to wiadomo i Gduli do wyartykułowania tego sprzeciwu nie trzeba. (Inna rzecz, że nie dziwota, że rektorzy i indywidualnie, i w postaci zorganizowanej na przykład w formie KRASP, bardzo reformę Gowina chwalili.) Chaos, kompletna zmiana struktur i procedur, jakie nastąpią w ciągu kilku lat bezpośrednio po wprowadzeniu reformy, a także wyraźnie i trwale zmniejszona transparentność przy podejmowaniu wszelkich decyzji, od decyzji finansowych po nadawanie stopni naukowych, bardzo uczelniom zaszkodzą (o tym Gdula akurat nie mówi).

  Dalej, Gdula o proponowanych radach uczelni:
  CytatPowiem wprost: to policzek wymierzony we wspólnotę naukową przez polityków i ich sojuszników na wyższych uczelniach. Policzek dlatego, że wprowadzenie rad jest równoznaczne stwierdzeniu: nie potraficie sami się rządzić.

  No ale jeśli zastosować biblijną zasadę "po owocach poznacie go", to uczelnie faktycznie nie potrafią się same rządzić. Powiem więcej: jestem przekonany, że uczelnie są niereformowalne od wewnątrz. Poważnych zmian może dokonać tylko jakiś regulator zewnętrzny. Pozostaje jednak co najmniej wątpliwe, czy rozwiązania proponowane przez Gowina będą stanowić zmianę na lepsze (hm, dobrą zmianę).

  Ale sedno wypowiedzi Gduli sprowadza się do tego:
  CytatOznaczać to będzie bowiem likwidowanie czegoś, co wciąż stanowi osnowę działalności na uniwersytecie, zarówno jeśli idzie o badania, jak i dydaktykę, mianowicie bezinteresowności. Bezinteresowność to nie jest ideologia nieudaczników. To nie jakiś metafizyczny kotylion arystokracji naukowej. To termin, który konkretyzuje się w określonych odruchach i praktykach składających się na wspólnotę naukową. Bezinteresowność to gotowość, żeby poświęcić czas wyczerpującej odpowiedzi na pytanie studenta. Bezinteresowność to czytanie tekstów wykraczających poza własny obszar specjalizacji. Bezinteresowność to krytyka, która ma na celu nie pognębienie kogoś czy zwycięstwo w akademickiej dyspucie, ale podniesienie jakości pracy naukowej. Bezinteresowność to dzielenie się pomysłami i zaangażowanie w projekty koleżanek i kolegów w zamian za proste dziękuję.


  Tylko że tak rozumiana bezinteresowność albo gdzieś jest i zapewne się utrzyma, albo - na skutek mechanicznego przenoszenia wzorców z krajów anglosaskich, manifestującego się punktozą - już jej nie ma. Nie spodziewam się, żeby reforma Gowina miała wiele zmienić akurat w tym zakresie.

  > Proponuję więcej porad dla PO na blogu

  Ja nie jestem zwolennikiem PO. Ja jestem przeciwnikiem PiSu.

  --
  zdrajca, kretyn, niedostatecznie poinformowany
 • pfg 07.06.18, 10:58
  Od Gduli lepszy jest tekst Andrzeja Ledera. Za paywallem, niestety.

  Leder powiada, że ustawa Gowina ustanawia autorytarny porządek na uczelniach (nieograniczona władza rektora) i daje rządzącym mechanizmy wprowadzenia autorytarnej władzy nad uczelniami. Według Ledera jest to tym bardziej niebezpieczne, że w ogóle coraz mniej osób ceni sobie demokrację i skłania się do akceptacji rządów autorytarnych.

  Cytat
  Znajdujemy się w sytuacji, w której państwo jest jeszcze w pewnym, nawet powiedziałbym – w dużym stopniu demokratyczne. Nadal odbywają się różnego rodzaju wybory, nadal istnieje wolna prasa, chociaż wymiar sprawiedliwości jest już przejmowany przez rządzącą partię. Ale jednocześnie demokracja, w takim sensie, w jakim ją rozumiemy, a zatem jako samorządność, jako możliwość kolegialnego decydowania o własnych sprawach, jest delegitymizowana. Istnieje bardzo duży odłam społeczeństwa, który po prostu uważa, że demokracja w Polsce się nie sprawdziła albo że w ogóle jej stan jest marny i że potrzebne są inne formy rządzenia społeczeństwem. Inne, czyli autorytarne. I aktualnie procedowana ustawa wpisuje się w ten ogólny proces odrzucania wartości demokratycznych, który jest zwyczajnie popierany przez część społeczeństwa.

  [...]
  Ustawa, o której będzie debatował Sejm, jest zgodna z duchem tych zmian. Wprowadza kontrolę uniwersytetu, społeczności akademickiej, z zewnątrz – to znaczy tworzy pewnego rodzaju zewnętrzne ciała, w których duży wpływ będzie mogła mieć aktualnie dominująca siła polityczna. A trzeba pamiętać o tym, że polityczna kontrola odbywać się będzie w warunkach określonych przez obecność nastrojów autorytarnych. Prowadzić to może do narzucania społeczności akademickiej politycznych nominatów, którzy będą realizować politykę rządzących w ramach uniwersytetu. Senat, jedyne ciało kolegialne mające realny wpływ, może się okazać zbyt słaby, by się temu przeciwstawić. W tym kontekście rozbicie struktury wydziałowej, instytutowej, z marginalizacją kolegialnych ciał reprezentujących realnie istniejące środowiska naukowe, niesłychanie je osłabia. Powoduje, że jednoosobowa władza rektora jest władzą hierarchiczną – odległą i anonimową – sprawowaną nad każdym pracownikiem niemal indywidualnie. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, nie muszę opowiadać.  --
  Ignorant schmuck
 • zitterbewegung 10.06.18, 22:13
  Akurat taka Gdula była na fejsie. Też nie jestem zadowolony poziomem tej debaty, ale lepsza Gdula naszych czasów i na nasze możliwości, niż żadna.

  W tych wyimkach jest natomiast napisane wielkimi literami FASZYZM O LA BOGA i mnie z kolei nie podoba się to. Ale w ZjO tak mają.
 • adept44_ltd 07.06.18, 15:50
  luzik, lewica nad tym jeszcze trochę popracuje i będzie miała hipstera Jakiego, który jej wszystko pozamyka na kłódkę, może wtedy jakoś dorośnie?

  --
  Realne występuje we wszystkich możliwych światach... albo gdzieś indziej...
 • pfg 07.06.18, 19:55
  Lepszy tekst Gduli: Linka.


  --
  Polak najgorszego sortu
 • doktorgibek 06.06.18, 18:37
  na mniejszej uczelni większy strach
  "starym" to fruwa a młody boi się bo zaraz postawią go do pionu
 • adept44_ltd 07.06.18, 15:51
  starzy mogą się zdziwić, logika finansowa ustawy jest taka, ze bardziej opłaca się zatrudniać młodych...

  --
  Realne występuje we wszystkich możliwych światach... albo gdzieś indziej...
 • js.c 07.06.18, 20:38
  Właśnie. Tak naprawdę, to już od dobrych paru lat opłacają się młodzi, a profesura jest balastem. Ale system opierał się na minimach kadrowych. Ustawa zaś znosi WSZYSTKIE minima kadrowe związane ze stopniami i tytułami.
 • trzy.14 07.06.18, 21:17
  js.c napisał(a):

  > Właśnie. Tak naprawdę, to już od dobrych paru lat opłacają się młodzi, a profes
  > ura jest balastem. Ale system opierał się na minimach kadrowych. Ustawa zaś zno
  > si WSZYSTKIE minima kadrowe związane ze stopniami i tytułami.

  Dlatego głównym efektem tych reform będzie gwałtowne, niczym niehamowane różnicowanie się uczelni na UWUJ i efektywne PWSZ-ty z zachowanym dla niepoznaki i lokalnego sznytu szyldem uniwersytetu.
 • js.c 07.06.18, 21:33
  Nie jestem pewien. Oczywiście finansowanie jest tak ustawione, aby tak było (mam nadzieję, że to uda się jakoś ucywilizować, ale właściwie jawnie nikt o to zbytnio nie walczy, oby robiono coś "pod stołem"...). Ale samo zniesienie minimów może mieć najdziwniejsze skutki. Mogę sobie wyobrazić różne scenariusze, a bardzo dużo będzie zależało od sposobu wstawienia kategorii naukowych w algorytm. Przy sposobie podobnym do obecnego będzie naprawdę "ciekawie".


 • adept44_ltd 08.06.18, 11:20
  Europa to już przeżyła, powywalali z pracy drogich profesorów, u nas słowo "drogi"brzmi w tym kontekście zabawnie, ale, jak będzie można zaoszczędzić na nową limuzynę dla rektora, to dlaczego nie?

  --
  Realne występuje we wszystkich możliwych światach... albo gdzieś indziej...
 • adept44_ltd 07.06.18, 15:53
  tak, to jest niezwykłe, no i protestują ci, którzy na krótką metę mogliby się okazać beneficjentami ustawy, a siedzą po cichu ci, którzy oberwą..., i tak sobie myślę, niech to się już stanie, to nieżądne królestwo zaprawdę zginienia bliskie...

  --
  Realne występuje we wszystkich możliwych światach... albo gdzieś indziej...
 • kasia.zillich 07.06.18, 18:38
  nierządne?
 • js.c 07.06.18, 20:44
  To istotnie jest zastanawiające :) Bo nawet Białystok, wywołany w tym wątku, łatwiej spełni nowe warunki do statusu "pełnego" uniwersytetu, niż te obecne (których nie spełnia i nigdy nie spełniał). Możliwe, iż na tych najsłabszych uczelniach poziom samodzielności czy demokracji akademickiej jest już tak niski, że "gorzej być nie może" i za bardzo nie ma tam ani o co, ani komu walczyć? • charioteer1 08.06.18, 21:45
  Nie tylko na najslabszych.

  --
  https://twitter.com/CharioTweets
 • charioteer1 06.06.18, 09:34
  Posel Krystyna zapowiada, ze bedzie glosowac przeciw:
  twitter.com/KrystPawlowicz/status/1004249408807071745

  --
  https://twitter.com/CharioTweets
 • tuptus235 06.06.18, 15:26
  Kolejny głos. Ale czy aby nie "pod suwerena"? LINK
 • zitterbewegung 06.06.18, 18:13
  Wcześniej głos w mediach zabrał poseł Bernacki, a w końcu w komisji nie wziął udziału.
 • doktorgibek 08.06.18, 00:19
  świat zwariował ......
  Pawłowicz i Biedroń mówią jednym głosem. Sprzeciw wobec reformy Gowina jednoczy lewicę i prawicę link

  Gowin na dywaniku u Dudy. Będzie weto?
  link

 • herr7 08.06.18, 07:58
  Tzw. reforma wprowadza w istocie feudalizm na uczelnie i relacje chłop pańszczyźniany-karbowy. Takie będą tego konsekwencje, przy czym rolę karbowego przyjmuje na siebie rektor, a chłopami będą pracownicy naukowi. Co to w praktyce będzie oznaczać? Sporo ludzi będzie szukać pracy w PAN, która to instytucja będzie ostatnią w Polsce, gdzie jeszcze można uprawiać naukę. Bardzo wielu ludzi, głównie młodych z uczelni odejdzie.
  Problem z tą reformą jest taki, że daje ona ogromną władzę rektorowi i bardzo iluzoryczną odpowiedzialność za skutki podjętych przez siebie decyzji. Jej skutkiem będzie też jeszcze większa patologia wynikająca z presji na zdobywanie punktów. Warto też pamiętać, że rząd nie obiecuje zwiększenia nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę, a był to jeden z podstawowych punktów tej kontrowersyjnej reformy.
 • trzy.14 09.06.18, 10:24

  twitter.com/KrystPawlowicz/status/1004249408807071745

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka