Dodaj do ulubionych

klamka zapadła

23.06.18, 12:30
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że w kierownictwie politycznym Prawa i Sprawiedliwości zapadła decyzja o poparciu projektu ustawy 2.0 LINK
Edytor zaawansowany
 • nieopierzony 23.06.18, 14:13
  Po tych wszytskich rozmiękczeniach - zakładając, że statuty odzworują dotychczasową strukturę wydziałów - na czym polega reforma? Bo już się pogubiłem.
 • charioteer1 23.06.18, 14:26
  Wydzialy trzeba bedzie utworzyc na nowo, zeby efektywnie tym wszystkim zarzadzac.

  --
  https://twitter.com/CharioTweets
 • zitterbewegung 23.06.18, 15:12
  Dziekanow powola rektor
 • js.c 23.06.18, 16:13
  Reforma polega przede wszystkim na zniesieniu wszystkich minimów kadrowych, uprawnienia wszelkie będą zależały od kategorii naukowych (B+ do nadawania stopni, B do prowadzenia studiów nie-praktycznych), kategoryzacja dyscyplin (ok. 40 ponoć ich będzie) na uczelni w miejsce kategoryzacji jednostek czy wydziałów, oraz bardzo duże extra dofinansowanie do ok. 10 uczelni wskazanych jako "badawcze" (być może kosztem reszty, jeśli pojawią się braki w budżetowej kasie). Poza tym: habilitacja nieobowiązkowa, stypendium doktorskie (ponad dwa razy większe niż teraz) obowiązkowe. Znika BSt. W sumie zmiany te oceniam jako rewolucyjne.

 • trzy.14 23.06.18, 17:42
  js.c napisał(a):

  > Reforma polega przede wszystkim na zniesieniu wszystkich minimów kadrowych, upr
  > awnienia wszelkie będą zależały od kategorii naukowych (B+ do nadawania stopni,
  > B do prowadzenia studiów nie-praktycznych), kategoryzacja dyscyplin (ok. 40 po
  > noć ich będzie) na uczelni w miejsce kategoryzacji jednostek czy wydziałów, or
  > az bardzo duże extra dofinansowanie do ok. 10 uczelni wskazanych jako "badawcze
  > " (być może kosztem reszty, jeśli pojawią się braki w budżetowej kasie). Poza t
  > ym: habilitacja nieobowiązkowa, stypendium doktorskie (ponad dwa razy większe
  > niż teraz) obowiązkowe. Znika BSt. W sumie zmiany te oceniam jako rewolucyjne.

  W tym bardzo dobrym podsumowaniu od razu uwidacznia się pierwsza przeszkoda, na której to wszystko może się wywrócić: zasady kategoryzacji, które z definicji nie mogą być obiektywne, choć bardzo by chciały za takie uchodzić.

  Natomiast to, że dofinansowanie dużych jednostek nie odbędzie się kosztem reszty to zaklinanie rzeczywistości. Nikt nie daje gwarancji wzrostu udziału nakładów na Szkolnictwo wyższe oraz uczelniane R&D w PKB. Co więcej, w starciu z żądaniami górników, PESA, niepełnosprawnych, pielęgniarek, a zwłaszcza lekarzy - nie mamy ŻADNYCH szans.
 • petrucchio 23.06.18, 21:40
  To OCZYWISTE, że finansowanie nauki będzie polegało na przekładaniu pieniędzy z kieszeni lewej ("reszta") do prawej ("uniwersytety badawcze"). Jeszcze wczesną jesienią 2017 r. nie miało tak być, ale postawa Ministerstwa Finansów nie pozostawia złudzeń.

  --
  M[----]mmm!
 • herr7 24.06.18, 08:35
  I w ten sposób Jarosław Kaczyński przejdzie do historii, jako polityk który zniszczył uniwersytety w miastach będących politycznym zapleczem jego własnej partii. Jak sądzę, będzie to najbardziej trwałe dziedzictwo rządów PIS. Przy czym PIS zrealizuje projekt, który wcześniej chciała wprowadzić PO, ale zabrakło jej na to odwagi. Wszystko też wskazuje na to, że Polska wybrała drogę Ukrainy, a nie Finlandii czy Danii. Kiedy zabraknie parasola ochronnego z Unii to wybór ten stanie się jeszcze bardziej oczywisty.
 • adept44_ltd 26.06.18, 17:06
  a tak na marginesie - za popieranie PIS przy, przynajmniej potencjalnie, posiadaniu jakiegoś rozumu jest to dość adekwatna kara...

  --
  Realne występuje we wszystkich możliwych światach... albo gdzieś indziej...
 • loleklolek_pl 24.06.18, 10:34
  „Znika BSt”
  Czyli te grosze służące podtrzymaniu minimalnego potencjału badawczego i współpracy z otoczeniem oraz choćby częściowej amortyzacji ryzyk grantowych, które same z siebie często nie zawierają tego komponentu. To nie rewolucja, to zwyczajna destrukcja.

  Miejmy nadzieję, że Terlecki wypuścił balon w celu wywołania wystarczającej fali sprzeciwu.
 • zitterbewegung 24.06.18, 10:50
  To już są troche szachy 4D.. Sam mógł się bardziej energicznie sprzeciwiać.

  Natomiast potwierdził dość otwartym tekstem to co się mówiło już ponad tydzień temu, że oni to teraz puszczą, ale chcą zaraz nowelizację. Ot cały balon, takie łudzenie.
 • loleklolek_pl 24.06.18, 12:39
  Na to, że teraz robią dewastację tylko po to, by za miesiąc trochę w tym ropiejącym wrzodzie jeszcze podłubać to wolę nie mieć nadziei. Proszę o wybaczenie.
 • tuptus235 24.06.18, 11:44
  Ale przecież eksperyment pt. Czy da się funkcjonować dotacji podmiotowej i celowej chyba dalej trwa? Ja przynajmniej nie słyszałem, żeby tegoroczna dotacja na uczelnię już przyszła. Zaraz będą wakacje, początek roku i zaraz się trzeba będzie z tej dotacjo rozliczać. No chyba, że w ogóle jej już nie będzie ;)
 • loleklolek_pl 24.06.18, 12:51
  Marny to eksperyment, skoro jego celem jest potwierdzenie oczywistości (że się nie da*). Odpowiedni wniosek grantowy zrecenzowałbym negatywnie, ale jak widać grantoza jeszcze nie wszędzie dotarła ;-).

  A jeśli chodzi o dotację to podobno przyszła. Więc niektórym co zwinniejszym może nawet uda się zorganizować jakiś przetarg - to już ostatnie dni na jego przeprowadzenie tak, żeby procedura na pewno zakończyła się w tym roku.

  * Tzn. są jeszcze środki ogólnouczelniane, więc zawsze będzie można po tego tysiaka na konferencję iść pożebrać u rektora. Tyle, że zapewne Pani z dziekanatu będzie miała lepsze argumenty, żeby jednak kupić za to niszczarkę (RODO, etc.). No i będzie trzeba odpalić niezłą kaskę na znajomych królika zasiadających w Radzie Uczelni. Te Rady Uczelni to swoją drogą dość ciekawy twór, przez który będzie trzeba przepisać podręczniki do zarządzania. Bo oto obok zarządzania strategicznego uskutecznianego przez Ministra pojawi się zarządzanie strategiczniejsze uskuteczniane przez RU.
 • piotrek786 23.06.18, 23:30
  jest! A teraz za mordy wydziały! Swoi politpoprawni rektorzy, potem dziekani, politycy do katedr. upadek w imię standardów i dobrych obyczajów w nauce . Synekury, szfagry i kochanki na stanowiskach, coraz więcej pracowników administracji, z przewagą kolesi... Coraz większa biurokracja. A na końcu okaże się, że poza listkiem figowym kilku uczelni to tak naprawdę reszta nie jest potrzebna. Nowe reformy, jeszcze więcej polityki i adkinistracji... Tak kurczy się to państwo. Ten kierunek już jest narzucony i działania PIS tylko to przyspieszają. Ja się zastanawiam, co będzie po tym. I tak naprawdę ta nowa struktura po ostatecznym upadku obecnego naukozombie powinna nas interesować a nie dogorywanie truchła wspomagane przez wykrawanie synekur. Bo o poszerzanie koryta pis chodzi. O nic innego.
 • joanna3107 24.06.18, 15:10
  A czy ktoś może napisać czy na procedury profesorskie będzie okres przejściowy i jaki?
 • ford.ka 24.06.18, 15:38
  To bez znaczenia bo profesorzy nie będą już do niczego potrzebni. Proszę sobie jakiś inny cel w życiu znaleźć.
 • tuptus235 24.06.18, 16:22
  Dopóki uczelnia nie uzna, że trzeba profesora wyrzucić bo się nie kalkuluje, to jednak opłaca się nim być. Pensum troszeczkę niższe a pensja wyższa. No chyba, że samemu trzeba będzie koszty całego postępowania pokryć.
 • tuptus235 24.06.18, 16:18
  W jakim sensie okres przejściowy? Jeśli się nie mylę do końca kwietnia 2019 będzie można składać wnioski na starych zasadach, a od 30.09.2019 na nowych (tzn. z zgodnie wymaganiami według nowej ustawy). Będzie 5 miesięcy przerwy we wszystkich postępowaniach.
 • joanna3107 24.06.18, 18:20
  No właśnie, czy ten okres przejściowy pozostał (pozostanie)?
 • pigwa_polska 25.06.18, 19:51
  A czy Brunon Kwiecień jest już na wolności?
 • doktorgibek 25.06.18, 22:20
  a prezydent ?
  niedawno wyczytałem że jak Gowin nie uwzględni jego postulatów to zawetuje ustawę
  chodziło m.in. o wiek emerytalny profesorów tytularnych
  to co mi wiadomo to wiek emerytalny cały czas jest na zasadach ogólnych czyli 60/65
  a miało być do 70

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka