Dodaj do ulubionych

ECTS godziny kontaktowe

01.06.19, 11:08
Szanowni Forumowicze,
Wg wykładni:konstytucjadlanauki.gov.pl/stanowisko-w-sprawie-okreslania-w-programie-studiow-lacznej-liczby-punktow-ects

" łączna liczba punktów ECTS, jaką student musi uzyskać w ramach zajęć z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia, określona w danym programie studiów (w przypadku studiów stacjonarnych – co najmniej połowa punktów ECTS objętych programem studiów), powinna stanowić sumę wartości poszczególnych punktów ECTS odnoszących się do jego udziału w poszczególnych, zajęciach (lub grupach zajęć) prowadzonych przez nauczycieli lub inne osoby."

Jeśli zatem prowadzę przedmiot 30 godzinny o wartości 3 ECTS, to teraz powinno to być 3x30 (25-30 godz. liczy się zwykle 1 ECTS) czyli 90 godzin?

Jak u Was wykazuje się te 50%?

Edytor zaawansowany
  • trzy.14 01.06.19, 14:22
    Czytałem ten cytat 3 razy, nic nie zrozumiałem. Spytaj swojego dziekana ds dydaktyki, on to musi wiedzieć.

W normalnych zajęciach, w których kontakt z nauczycielem obejmuje 30 + 30 godzin, zwykle uwzględnia się także czas pracy własnej studenta.
    No i teraz jedyny problem, jaki widzę, to czy jeśli mamy 30 + 30 z nauczycielem + 30 godz. pracy własnej, a za to dla równego rachunku 3 ects, to czy w tym przykładzie masz liczyć 2 ects czy pełne 3 ects.

Nie mam pojęcia, jaka jest odpowiedź. Rozmawiałem z jednym funkcyjnym od sylabusów, ects-ów etc. i on już ma od nich białą gorączkę.

p-tau napisał(a):

> Szanowni Forumowicze,
    > Wg wykładni:konstytucjadlanauki.gov.pl/stanowisko-w-sprawie-okreslania-w-programie-studiow-lacznej-liczby-punktow-ects
    >
    > " łączna liczba punktów ECTS, jaką student musi uzyskać w ramach zajęć z bez
    > pośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęci
    > a
    , określona w danym programie studiów (w przypadku studiów stacjonarnych –
    > co najmniej połowa punktów ECTS objętych programem studiów), powinna stanowić
    > sumę wartości poszczególnych punktów ECTS odnoszących się do jego udziału w pos
    > zczególnych, zajęciach (lub grupach zajęć) prowadzonych przez nauczycieli lub i
    > nne osoby."
    >
    > Jeśli zatem prowadzę przedmiot 30 godzinny o wartości 3 ECTS, to teraz powinno
    > to być 3x30 (25-30 godz. liczy się zwykle 1 ECTS) czyli 90 godzin?
    >
    > Jak u Was wykazuje się te 50%?
    >
  • p-tau 02.06.19, 08:33
    W podanym przykładzie: 30 + 30 z nauczycielem + 30 godz. pracy własnej jest pow. 50% godzin kontaktowych.

Kłopot w tym, że chyba nikt nie wie jak to potraktować. Przeglądałem wyliczenia ECTS na innych uczelniach i głównie dominują przykłady z nauk ścisłych, gdzie te godziny kontaktowe wyrabia się w laboratoriach.

Niektórzy wliczają w to godziny konsultacji. Ciekawe czy wtedy dla każdego przedmiotu konsultacje trzeba organizować.
    No i czy te konsultacje to wliczają się w pensum? ;)
  • trzy.14 02.06.19, 10:41
    p-tau napisał(a):

Nie wliczają się do pensum, ale do 40-godzinnego tygodnia pracy - owszem...
  • trzy.14 02.06.19, 11:03
    U nas nikt tym za bardzo się nie przejmuje, choć np. w moich sylabusach stoi bardziej realistycznie: 30 wykład 30 ćwiczeń 75 praca własna => 5 ECTS. Tu nie ma 50%.

Może to ci pomoże- to jest z opisu jednegi z naszych kierunków studiów:

Liczba punktów ECTS konieczna do uzyskania kwalifikacji: 210 ECTS
    Łączna liczba punktów ECTS, które student musi uzyskać na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich: 190 ECTS
    Łączna liczba punktów ECTS, które student musi uzyskać w ramach zajęć z zakresu nauk podstawowych, objętych kierunkowymi efektami kształcenia: 172 ECTS
    Łączna liczba punktów ECTS, którą student musi uzyskać realizując zajęcia o charakterze praktycznym, w tym zajęcia laboratoryjne i projektowe: 48 ECTS (w ramach przedmiotów obowiązkowych)
    Liczba punktów ECTS, którą student musi uzyskać w ramach zajęć z obszarów nauk humanistycznych i nauk społecznych: 5 ECTS
    Liczba punktów ECTS, którą student musi uzyskać w ramach zajęć z języka obcego: 12 ECTS
    Minimalna liczba punktów ECTS, którą student musi uzyskać realizując moduły kształcenia na zajęciach ogólnouczelnianych lub na innym kierunku studiów: 13 ECTS
    Minimalna liczba punktów ECTS, którą student musi uzyskać na zajęciach z wychowania fizycznego: 1 ECTS
    Wymiar i zasady odbywania praktyki: 4 tygodniowa praktyka zawodowa zgodnie z regulaminem odbywania praktyk: 3 ECTS
  • p-tau 02.06.19, 15:49
    Dziękuję.
    Poczekam aż władze uczelni przedstawią swoją interpretację.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.