Dodaj do ulubionych

Nowa lista czasopism - parę obrazków

02.01.20, 11:19
Parę obrazków w związku z nową listą czasopism.
- liczba czasopism za 20 ... 200 pktów wg. dziedzin
https://static.pokazywarka.pl/c/t/g/9c65104811b7fee2f85eaf04e37527a4_orig.jpg
- to samo, tylko znormalizowane
https://static.pokazywarka.pl/s/s/p/401ccdda0de8c55c5de4b17f19f678f1_orig.jpg
- i wreszcie dendrogram "pokrewieństw" dziedzin. Im więcej czasopism przypisanych równocześnie do dwu dziedzin, tym mniejszy między nimi dystans. Efektu wow w tych obrazkach nie ma, w szczególności w 3. Może jedyne co mnie zaskakuje, to to, że nauki o kult. fiz. lokują się wśród nauk społecznych a nie biomed. I drugie - że nauki techniczne skupiają się nie ze sobą razem, ale z ich dziedzinami podstawowymi, co jest pewno zakakujące tylko dla mnie- humanisty.
https://static.pokazywarka.pl/t/h/p/89358584c8b8f62884cd05b7b8c68483_orig.jpg
Obserwuj wątek
    • pan.toranaga Re: Nowa lista czasopism - parę obrazków 02.01.20, 12:17
      A z czego wynikają różnice w rozkładach na wykresie #2?
      >Poproszę o łatwiejsze pytanie ;-) Ja raczej sądziłem, że z łaskawości (bądź jej braku) komisji, która mogła korygować punktację. Drugi strzał - długie ogony 20 np. w naukach o sztuce, prawie kanonicznym.
      BTW teraz zobaczyłem, że etykietki są ledwo czytelne po tym, jak gazeta.pl zmniejszyła rozdzielczość.
      >Mało merytoryczna uwaga: według aktualnej terminologii to są chyba 'dyscypliny'.
      dziękuję.
      • nobooks Re: Nowa lista czasopism - parę obrazków 03.01.20, 09:16
        Ogony 20 z ERIH to osobna kwestia, tak.
        Eksperyment myślowy odnośnie innego czynnika wpływającego na rozkład: dyscyplina o niskiej cytowalności (jakaś Hum), która przecina się z wysoko cytowalną, "dziedziczy" niższe punkty z uśredniania. Odwrotnie jest w dyscyplinie wysoko cytowalnej. Innymi słowy, przecięcia dyscyplin w pewnym stopniu rozregulowują początkowo równy rozkład punktacji w obrębie dyscypliny X.
        Czy próbowałeś innych metod clusterowania? Jak one wpływały na rozmieszczenie gałęzi drzewka? Niektóre metody bardziej opierają się na znajdowaniu skupisk, inne - par.
        W hclust() dostępne metody to:
        method
        the agglomeration method to be used. This should be (an unambiguous abbreviation of) one of "ward.D", "ward.D2", "single", "complete", "average" (= UPGMA), "mcquitty" (= WPGMA), "median" (= WPGMC) or "centroid" (= UPGMC).
          • pan.toranaga Re: Nowa lista czasopism - parę obrazków 08.01.20, 11:11
            No i oczywiście nie dam głowy, że dobrze policzyłem dystans (Jaccard, a właściwie Rouzicka z pakietu vegan w R), mam niejakie wątpliwości.
            O ile wiem, nie ma "prawdziwego" i "nieprawdziwego" dendrogramu, a jedynie lepiej i gorzej interpretowalny. Przy complete, gdzie automatyka etc. jest "informatyką" zapewne jest jakieś ziarnko prawdy w tym rozdwojeniu jaźni. Poniżej method="complete". I dziękuję Nobooksowi za tę podpowiedź, żeby posprawdzać inne metody.
    • pan.toranaga Re: Nowa lista czasopism - parę obrazków 08.01.20, 11:21
      Jak bardzo można być inter- a nawet transdyscyplinarnym? Istnieje w wykazie kilkanaście czasopism, gdzie zapraszamy do publikowania przedstawicieli wszystkich, ale to wszystkich dyscyplin. Poniżej obrazek gdzie na boxplotach pokazuje się ile jest czasopism przypisanych do n dyscyplin, w rozbiciu na dziedziny (znów dziękuję za to ważne sprostowanie). Tych rekordzistów wyciąłem, ale i tak na podium stają tacy, co są przypisani do dwudziestu i więcej dyscyplin. Wynika z tego (tu znów brak zaskoczenia), że najbardziej wsobni są humaniści i społecznicy, najbardziej trans są rolnicy

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka