Dodaj do ulubionych

przewożenie dziecka na przednim siedzeniu w aucie

01.10.12, 10:19
właśnie dzwoniła do mnie zatroskana koleżanka mówiąc, że ona zawsze jeździ z dzieckiem na przednim siedzeniu, bo tak wolno i tak też powiedziała swojej znajomej. No i znajoma postanowiła sprawdzić i posadziła 8latka na przednim siedzeniu i dostała mandat. Teraz koleżanka ma wyrzuty.. No właśnie, ale sprawdziłam przepisy i przecież wolno, więc jeśli dostała mandat to pewnie dlatego, że było bez fotelika. A Wy wozicie dzieci z przodu? Ja bardzo często, ale dlatego, że wożę po 4ro dzieci i zwyczajnie z tyłu już nie ma miejsc smile
Edytor zaawansowany
  • aniuta75 01.10.12, 10:39
    Można od jakiegoś tam wieku i w odpowiednim foteliku, ew.na poddupniku.
    Ja nie wożę, dzieci dwójka i by były kłótnie, kto ma siedzieć z przodu, temu sprawiedliwie z tyłu moje szkodniki siedzą big_grin.

--
    SERIALOWO, FILMOWO I NIE TYLKO big_grin
  • melancho_lia 01.10.12, 10:55
    Na poddupniku nie wolno na przednim siedzeniu wozić!
    --
    elizabanicka.pl/
  • andziulec 01.10.12, 10:44
    Wolno jak kierowca jedzie sam z dzieckiem. Ja tak z młodym jeżdżę jak jadę sama. Jesli jedzie z nami ktoś to młody ląduje z tyłu. Oczywiście jeździ w foteliku.
    --
    "I had to let you go
    to find a way back home."
  • jowitka345 01.10.12, 10:46
    Czasem tak, ale własnie też dlatego, że zabieram swoje+pożyczonewink
    Jeżeli biorę tylko swoje to jadą z tyłu.
    Te pożyczone ZAWSZE mają fotelik bo zabieram ich rodzicom z samochodu lub przekładam ze swojego drugiego auta o ile mam odpowiedni wiekowo.

--
    jowitka345@gazeta.pl
    jowitka345@onet.pl
  • mamakarolla 01.10.12, 10:51
    Nie można przewozić na przednim siedzeniu dzieci w fotelikach do jazdy tyłem.

Rzadko zdarza się, że wożę córkę z przodu, w jakiś wyjątkowych sytuacjach, bo nie jest to najbezpieczniejsze miejsce.
  • melancho_lia 01.10.12, 10:53
    Można przewozić, tylko poduszkę trzeba wyłączyć
    --
    elizabanicka.pl/
  • mamakarolla 01.10.12, 11:35
    no tak masz rację, zapomniałam o tym
  • melancho_lia 01.10.12, 10:52
    Z przodu mozna wozić dziecko poniżej 12 lat ale w foteliku. Musi to byc fotelik, nie wolno na poddupniku wozić z przodu.
    --
    elizabanicka.pl/
  • anna_sla 01.10.12, 11:03
    a poddupnik to nie fotelik? W artykule znalazłam tylko info, że może w foteliku dostosowanym wiekowo i wagowo do dziecka
  • melancho_lia 01.10.12, 11:07
    Poddupnik to nie fotelik, ostatnio czytałam, że odchodzi się od stosowania poddupników.
    --
    elizabanicka.pl/
  • anna_sla 01.10.12, 11:15
    znaczy, że fotelik to tylko z oparciem? W sumie bezsens, bo jakoś nie widziałam fotelików z szerszymi oparciami dla starszych dzieci. A większość poddupników ma te uszy po bokach i o nie zahacza się pas samochodowy. W wakacje wiozłam 12latkę w moim największym foteliku, bo inaczej pas jej po szyji szedł i ramiona się jej nie mieściły w oparciu..
  • jowita771 01.10.12, 11:22
    Są, nawet takie rozszerzane, tylko drogie. Poddupnik nic nie daje w razie wypadku, to tylko takie zabezpieczenie przed mandatem i żeby dziecka psa nie udusił. Pas nie udusi, ale i tak marne ma szanse na takim poddupniku.
    --
    Dobrze, że pan przyszedł. Właśnie takie coś jak pan jest mi potrzebne. Takie ni to ni owo.
  • anna_sla 01.10.12, 12:01
    > Pas nie udusi, ale i tak marne ma szanse na takim poddupniku.

no dorosły bez poddupnika też, a mimo to jeździ przypięty tylko samochodowymi pasami smile. Poddupnik jest po to by pas spełniał swoje zadanie
  • mme_marsupilami 01.10.12, 12:07
    Opowiadacie drogie Panie. Sa bezpieczne foteliki dla duzych dzieci (15-36+ z naprawde szeroka regulacja) w cenie ok. 360 -400 zeta (drogo, niedrogo ?).
    Jestem za calkowitym zakazem uzywania atrap fotelikow jakim sa poddupniki, gdzie ceny porzadnych fotelikow z testami zaczynaja sie od ok 120 zlotych. Z reszta moze sie ktos na mnie obrazic, ale za skrajna nieodpowiedzialnosc uwazam "oszczedzanie" na bezpieczenstwie dziecka (nie ma kasy na fotelik, to korzysta sie z komunikacji publicznej).
    W temacie: wolno, ale z wylaczona poduszka powietrzna (foteliki tylem), z wlaczona (foteliki przodem, lub te nieszczesne poddupniki).
    Moja dwojke woze tylko z tylu.
    --
    Mój sposób na kryzys:
    Jem spleśniały ser, piję stare wino i jeżdżę autem bez dachu.

http://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/ij/xd/byhj/95h3tYgolzoIAY0PqA.jpg
  • thegimel 01.10.12, 11:06
    Może poduszkę powietrzną dla pasażera miała?
  • donerkasia 01.10.12, 11:15
    ale za przeproszeniem pieprzycie koleżanki. Macie prawo jazdy? i nie znacie przepisów?!!!
    .

pozostaje Wam doczytać:
    kodeks-drogowy.org/ruch-drogowy/porzadek-i-bezpieczenstwo-ruchu-na-drogach/przepisy-porzadkowe

--
    Mam złoty charakter, chyba dlatego taki ciężki...
  • melancho_lia 01.10.12, 11:17
    No i co Twoim zdaniem z nich wynika?
    --
    elizabanicka.pl/
  • donerkasia 01.10.12, 12:18
    melancho_lia napisała:

> No i co Twoim zdaniem z nich wynika?

z czego? z przepisów kodeksu drogowego?

Z punktu widzenia polskiego prawa: Można przewozić ośmiolatka z przodu, o ile dziecko jest w foteliku i o ile nie jest to fotelik zamontowany tyłem do kierunku ruchu na miejscu z aktywną, przednią poduszką powietrzną.

--
  • donerkasia 01.10.12, 12:19
    z tym , ze ośmiolatka trudno posadzić tyłem do kierunku jazdy big_grin

--
  • aniuta75 01.10.12, 11:18
    No, czyli na poddupniku można.

--
    SERIALOWO, FILMOWO I NIE TYLKO big_grin
  • cudko1 01.10.12, 11:32
    no niby można, ale jeżeli chodzi o kodeks drogowy (o ile mnie pamięć nie myli), jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w razie wypadku to już nie koniecznie, nawet ubezpieczyciel obniża odszkodowanie w przypadku gdy dzieciak jedzcie na poddupniku czy w foteliku bez pasów bodajże 5 - punktowych czy jakoś w ten deseń
    --
    pomóżcie wygrać, nie lenić się http://emotikona.pl/emotikony/pic/drzewo-tanczy.gif
  • melancho_lia 01.10.12, 11:33
    Ale poddupnik to nie jest fotelik. To jest bodajże "siedzisko"
    --
    elizabanicka.pl/
  • grave_digger 01.10.12, 12:12
    3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

poza tym, przewożenie 8-latka na przednim siedzeniu jest po prostu niebezpieczne, no chyba, że mamy zapędy matki madzi i chcemy się pozbyć dziecka lub pozbawić go twarzy, którą zmiażdży mu poduszka powietrzna będąca na wysokości owej twarzy dziecka. no dobra, załóżmy, że ową poduszkę jednak wyłączymy, to i tak, miejsce pasażera na przednim siedzeniu jest najmniej bezpiecznym miejscem w samochodzie - uczestnicy wypadku giną tam najczęściej. poza tym, jeśli ośmiolatek nie ma 150 cm wzrostu to znaczy, że pas w trakcie wypadku pomoże mu skręcić kark.
  • grave_digger 01.10.12, 12:16
    aha
    zauważyłam, że jeśli ktoś posiada liczną rodzinę, to posiada również odpowiedni samochód do przewożenia owej licznej rodziny i żadne dziecko nie siedzi na przednim siedzeniu. 7-osobowe samochody rodzinne nie są już takie drogie. jak ktoś wyżej napisał - na bezpieczeństwie dzieci nie wolno oszczędzać.
  • anna_sla 01.10.12, 14:42
    yyy no no big_grinbig_grinbig_grin

Czyli mając trójkę dzieci należy kupić auto 7osobowe, bo może jakiś kuzyn będzie chciał wpaść i żeby zabrać ich gdzieś to w przypadku braku takiego auta trzeba w autobus albo na piechotę, bo z przodu dziecka nie wolno sadzać... yhyy
  • jan.kran 01.10.12, 16:39
    Jezeli auto nie zapewnia STO % BEZPIECZENSTWA nie powinno sie nim dzieci przewozic chyba ze sie wychodzi z zalozeniaze jakma sie troje to jakby
    co dwoje zostanie.
    Jakies 20 lat temu mieszkalam na bawarskiej wiosce.Wtedy moja polska rodzina patrzyla na mnie jak na kosmitke. Samochod nie ruszyl kiedy dzieci nie byly zapiete porzadnie w odpowiednich fotelikach nawet jezeli odleglosc wynosila kilometr.
    Od kiedy zaczely jezdzic na rowerze nie ruszyly bez kasku
    W szkole byly egzaminy na karte rowerowa bardzo wczesnie z dokladnym uswiadamianiem
    czemu trzeba miec kask.
    Bawarska policja odbywala pogadanki z dziecmi i rodzicami . Wtedy sie dowiedzialam ze najwiecej wypadkow dzieje sie kiedy sie jedzie kawaleczek z dzieckien na kolanach lub odwoazac niezabezpieczona piatke z urodzin.
    Zreszta mojej kolezance dziecko wylecialo przez przednia szybe jak jechala po bulki do sklepu na rogu , oczywiscie niezabezpieczone. Na szczescie nic sie nie stalo.
    Zapinanie dzieci w odpowiednich fotelach i kaski rowerowe to dla mnie automat i taka oczywistosc jak mycie zebow czy nie dlubanie publicznie w nosie.
    Zwykla higiena zycia codziennego...

• anna_sla 01.10.12, 16:53
    ale my nie mówimy o niezapinaniu pasów smile tylko o jeździe dziecka z przodu w foteliku lub na poddupniku smile
  • donerkasia 03.10.12, 08:37
    pokaż mia auto, które zapewnia 100% bezpieczeństwa. bo ja takiego nie znam. no chyba, ze chodzi Ci o takie zaparkowane w garażu - wtedy każde, oczywiście smile

--
  • olinka20 03.10.12, 09:57
    Rosomak albo czołg chyba big_grin
    --
    Mam odsmyczowe i odkuwetkowe zapalenie mózgu smilesmilesmilesmile
  • grave_digger 01.10.12, 16:59
    anna, już raczej nikt nie myśli o aucie 5-osobowym jako o aucie rodzinnym. renault grand scenic, auto 7 osobowe i wcale nie wyglada jak bus. co więcej, te 9 osobowe to też nie busy wink
    http://static1.money.pl/i/moto/galerie/24/1237/3/9.medium.jpg
  • anna_sla 01.10.12, 20:22
    być może w dużych miastach nie. Tu u nas na prowincji, gdzie bieda w co trzecim domu nikt nie myśli, że jak rodzina 5cio osobowa to auto trzeba mieć co najmniej 6cio osobowe big_grin.. Wszystko rozbija się też o koszta, te auta są droższe. My mamy forda jeszcze ze sprzed dwutysięcznego roku a mamy już 2012 smile. Myśleliśmy o fordzie galaxy, ale cena za używany nas powala, nowych nawet nie bierzemy pod uwagę. Nawet nie wszedłby nam na wysokość do garażu smile
  • bei 01.10.12, 19:27
    1.Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)
    2.
    Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.

3.
    Stosowanie zasad określonych w pkt. 2 nie dotyczy przewozu dziecka

taksówką osobową

pojazdem pogotowia ratunkowego

•Policji
    2.
    Ponieważ obowiązek przewożenia dzieci zgodnie z w/w zasadami dotyczy pojazdów samochodowych wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, przypominam, że:

Pojazd samochodowy powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia, dotyczy to:
    1.
    przednich siedzeń w samochodach osobowych rejestrowanych po raz pierwszy po dniu:

30.06.1971 - z silnikiem o pojemności skokowej powyżej 1400 cm3,

31.12.1971 - z silnikiem o pojemności skokowej od 1000 cm3 do 1400 cm3,

30.06.1972 - pozostałych

2.
    siedzeń innych niż przednie - w samochodach osobowych rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30.06.1993r.

3.
    siedzeń w pojazdach innych niż wymienione pod literą a i b wyposażonych w punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa - rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31.12.1993r. - nie dotyczy pojazdu z nadwoziem otwartym ( § 11 ust. 1 pkt. 7 Rozporządzenia MTiGM z dnia 01.04.1999r. w sprawie warunków technicznych pojazdów, oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dz. U. Nr 44 z 15.05.1999r.).

--
    olaromanska.blox.pl/html

www.dlaleszka.cba.pl/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka