Dodaj do ulubionych

Bóg tak chciał

28.05.14, 12:26
więc przestańmy się leczyć

warto sprawdzić listę lekarzy

--
z każdym dniem mojego życia nieuchronnie rośnie liczba tych, którzy mogą mnie pocałować w d.....
moviemovie.blox.pl
Edytor zaawansowany
  • ave.duce 28.05.14, 12:42
    scoutek napisała:

> więc przestańmy się l
    > eczyć

>
    > warto sprawdzić listę lekarzy
    >
    >

"ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci".

Coraz lepiej ;)))
    --
    ... Ave duce ptaszku pisowski tak sobie plujesz? ...> Ruski99
    Forum ze Dworum/Freedom
  • scoutek 28.05.14, 12:45
    co z przeszczepami?

--
    z każdym dniem mojego życia nieuchronnie rośnie liczba tych, którzy mogą mnie pocałować w d.....
    moviemovie.blox.pl
  • ave.duce 28.05.14, 12:51
    Jeżeli ludzkie ciało jest nietykalne - to nawet nie wolno użyć słuchawek ani ciśnieniomierza, a Ty tu o przeszczepach!
    --
    ... I’m the leader, I’m the leader, I’m the leader of the gang I am ...
    > Forum ze Dworum/Freedom
  • ewa9717 28.05.14, 12:53
    Na pewno trzeba by przestać się leczyć w prywatnych gabinetach tych... hm... zadeklarowanych lekarzy. Czy wytrwaliby w wierze?
  • scoutek 28.05.14, 13:00
    a wewogle to niech kasę za kształcenie oddadzą, zmarnowali pieniądze

--
    moviemovie.blox.pl
  • scoutek 28.05.14, 13:06
    nazwiska tych znachorów
    --
    moviemovie.blox.pl
  • ave.duce 28.05.14, 13:20
    Powinni być oznaczeni - na identyfikatorach mieć to wypisane.
    --
    @ nie chce mi się @ <<< Michaił Bułhakow >>>
    „Prawdziwa dama pije tylko czysty spirytus i nigdy w małej ilości”
  • scoutek 28.05.14, 13:23
    ave.duce napisała:

> Powinni być oznaczeni - na identyfikatorach mieć to wypisane.

i na drzwiach wejściowych

--
    moviemovie.blox.pl
  • ave.duce 28.05.14, 13:26
    i nie leczą w "państwowych" placówkach. A tym placówkom, w których leczą nie dotykając ciała, wara od kasy NFZ.
    --
    "szczególnie znienawidzonego prezydenta, byłego dziś, nieżyjącego, ś.p. mojego brata" >
    Prezes Jarosław K.
    Forum ze Dworum/Freedom
  • ewa9717 28.05.14, 13:29
    scoutek napisała:

> nazwiska tych znachoró
    > w

Matkoboskoczęstochowskoiostrobramsku, już tylu??????????????????????????????
  • gat45 28.05.14, 13:52
    Spokojnie, Ewuniu. Większa połowa to : studenci (niebezpieczeństwo dopiero nadciąga) oraz takie specjalizacje jak : stomatolog, ortodonta, higienistka, pielęgniarka, fizjoterapeuta (bezdotykowy ?) itp, jak również jeden arcybiskup (Hoser, medycyna tropikalna) i jedna salowa. Zaś pozycje 63 i 64 to jedna dochtórka sklonowana.
  • man_sapiens 28.05.14, 23:27
    Jedną panią stomatolog z listy znam - kiedyś wjechała mi wiertłem w dziąsło. I to ma być, kurdebalans, nienaruszalność ludzkiego ciała?
    --
    Tam, gdzie palą książki, będą później palić ludziHeine
  • trusiaa 28.05.14, 13:55
    :)))))))))))))
    Fantastyczne: ci wszyscy ludzie powinni natychmiast odejść z zawodu - jak śmią leczyć kogokolwiek wbrew woli Pana, który choroby i śmierć na ludzi zsyła?

Zastanawia mnie liczna reprezentacja protetyków, ortodontów, rehabilitantów, balneologów, był też patomorfolog (mam nadzieję, że w badaniu tkanek pobranych od żywych pacjentów się specjalizuje) oraz anatom.
  • trusiaa 28.05.14, 14:02
    Bym niesprawiedliwie pominęła panią terapeutkę (tańcem).
  • ave.duce 28.05.14, 13:57
    https://bi.im-g.pl/im/d7/d2/f4/z16044759AA,Kamienne-tablice-z-Deklaracja-Wiary-Lekarzy.jpg
    --
    "szczególnie znienawidzonego prezydenta, byłego dziś, nieżyjącego, ś.p. mojego brata" >
    Prezes Jarosław K.
    Forum ze Dworum/Freedom
  • dzidzia_bojowa 28.05.14, 14:46
    Całe szczęście lekarz, pod opieką którego ciągle jestem jest Żydem. Szczerze mówiąc trochę mnie przeraziła liczba deklarujących...
  • ave.duce 28.05.14, 15:23
    w kotlinie?
    --
  • dzidzia_bojowa 28.05.14, 15:38
    ave.duce napisała:

> w kotlinie?

Pada. Rzeki górskie wzbierają, nie za dobrze to wygląda. Przypuszczam, że nie tylko w Kotlinie, całe południe zagrożone. Ale damy radę! Bo to pierwszy raz? :)) Dzięki, Ave:)
  • ave.duce 28.05.14, 15:50
    dzidzia_bojowa napisała:

> Ale damy radę! Bo to pierwszy raz? :)

No! :)))
    --
  • ploniekocica 28.05.14, 14:56
    Mój tata umarł ponad trzydzieści lat temu. Nigdy (przynajmniej przy mnie) nie używał brzydkich słów, raz mu się tylko wymskło. Teraz go zacytuję: "Ten naród ocipiał."

Tak mi się skojarzyło albowiem właśnie na innym forumie rozmawiam o pierwszych wydaniach Lema, co je po nim, znaczy ojcu mym, mam.
    --
    "Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby". Stefan Kisielewski
  • trusiaa 28.05.14, 15:03
    Kocico, jesteś córką Lema i dopiero teraz to mówisz?!
  • ave.duce 28.05.14, 15:49
    Córka nie córka, ale to WYDANIE!
    Gdzie jest IPN?!
    --
  • magdolot 29.05.14, 01:05
    Wdzie IPN?
    Zajentyk.
    Chyba kwaterę na Powązkach lustruje, żeby powykopywać niegodnych nieboszczyków. A przy tym opowiada, że to kwatera dla Bohaterów Narodowych i nie należy tam chować Generała. I zapomina, że wobec tego logicznie należy tam natychmiast po lustracji pochować Kaczyńskiego Lecha, wytrząchniętego uprzednio z Wawelu. I ja się logicznie będę o to dopominała, a co? Przecież narząduf rozrodczych nie wolno mi używać, a moje dzieci są zupełnie nielegalne... to czymś się muszę zająć.

Jak szaleć to szaleć, wykopki na wiosnę też mają swój wdzięk, choć chyba bezprawne są troszku, ale Sanepid można zaprzysięgnąć, żeby zaczął używać pilnie woli Bożej miast jakichś gupich praw, wystarczy solidnie pomachać kadzidłem i gotowe. Te fszystkie mikroby są przereklamowane, jakby Bóg je naprawdę był zrobił, by było cholery widać gołym okiem, a nie tymi jakimiś szkiełkami od cywilizacji śmierci. Apage!

I jedna jest na fffszystko odpowiedź: dielewe!

Gdy odbyt zarosły ci złe hemoroidy,
    to die, dielewe!
    Gdy wnuczek i dziadek dostali znów korby,
    to die, dielewe!
    Gdy robak ci dziury we brzuchu fciąż wierci,
    to die, dielewe!
    Gdyś coraz jest bliżej naTUralnej śmierci,
    to die, dielewe!

[drastyczna zmiana melodii i refren]

"Grajmy Panu na harfie
    Grajmy Panu na cytrze
    Chwalmy śpiewem i tańcem
    Cuda te fantastyczne

Och, och, to radości szloch, och
    Aj aj dziękczynienia maj "

• mariner4 30.05.14, 08:27
    Ja tak zrobiłem.
    Na Sodzie, albo innym programie zamienić PDF na plik Excela. Użyć funkcji "sortuj" ułożyć listę alfabetycznie względem kolumny nazwisk. Potem można to ponownie zapisać w PDF. Wtedy jest łatwo delikwenta odnaleźć.
    na szczęście ci co mnie leczą na tej liście nie figurują.
    M.
  • kanciasta 30.05.14, 09:09
    Bardzo mądra porada.
    Myślę, że pojawi się ta lista w jakiejś gazecie, albo jako osobna publikacja. I teraz będzie łatwiej: każdy może sobie wybrać lekarza biorąc pod uwagę oprócz specjalności - tę dodatkową informację. Dla wszystkich łatwiej.
    --
    :-))
    Ba.
  • witekjs 01.06.14, 16:28
    Od pewnego czasu "deklaracja wiary lekarzy" stała się pojęciem powszechnie znanym i szeroko dyskutowanym, nie jedynie w środowisku lekarskim.
    Wstrząsający jest ten pomysł dr Wandy Półtawskiej, lekarza i wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły, późniejszego papieża.

Sześciopunktowa "Deklaracja Wiary Lekarzy" - jako wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II,
    Cały tekst: czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,16046658,Lekarze_zadeklarowali__Uznajemy_pierwszenstwo_prawa.html#MT#ixzz33OXpeHeE

Związane to jest z podpisaniem jej w Częstochowie
    Deklaracja wiary to pogróżka w stronę pacjentów, a nie oświadczenie dobrej woli
    filozof i etyk prof. Jacek Hołówka
    Około 3 tys. lekarzy podpisało Deklarację wiary, w której uznają wyższość prawa boskiego nad ludzkim. Sprawę dla Medexpressu komentuje filozof i etyk prof. Jacek Hołówka.

Około trzech 3 tys. lekarzy podpisało tzw. deklarację wiary, uznając tym samym wyższość prawa boskiego nad prawem ludzkim, także w sferze zawodowej. Jakie będzie to miało konsekwencje dla pacjentów?
    W tej sprawie powinno zareagować Ministerstwo Zdrowia, bądź osoby odpowiedzialne za zapewnienie ciągłości i pełnego zakresu usług medycznych. Nie wiem, jakie będą konsekwencje zamierzone przez osoby, które podpisały tę deklarację. Jeśli ograniczy się to do przypadków nielicznych np. zmiany płci, to istotnych konsekwencji nie będzie. Natomiast, jeśli Deklaracja wiary będzie rozumiana w taki sposób, i to mi się wydaje najpoważniejszym problemem, że ci lekarze będą uważali, że procedura in vitro jest w religii niedopuszczalna, z ich punktu widzenia jest także medycznie niewykonalną, to będą to już bardzo poważne konsekwencje. Wtedy Ministerstwo powinno zareagować. Dlatego, że byłaby to silna ingerencja przekonań religijnych w dostarczanie usług zdrowotnych, które są potrzebne społeczeństwu. Tak, jak niewłaściwe jest narzucanie katolikom rozwiązań, których oni nie chcą akceptować, tak niewłaściwe jest, kiedy katolicy, powołując się na wyższość prawa boskiego, blokują dopuszczalne i osiągalne terapie, bardzo ważne dla szczęścia i zdrowia pacjentów./.../
    Niektórzy alarmuję, że deklaracja wiary nie ograniczy się tylko do in vitro, ale, że ci, którzy ją podpisali mogą odmawiać pomocy osobom żyjącym w nieformalnych związkach, ponieważ będzie to niezgodne z ich sumieniem.
    /.../ Deklaracji wiary jest bardzo szkodliwa. Brzmi ona bardziej jak pogróżka w stronę pacjentów, niż jak oświadczenie dobrej woli i moralnego zobowiązania.
    www.medexpress.pl/start/deklaracja-wiary-to-pogrozka-w-strone-pacjentow-a-nie-oswiadczenie-dobrej-woli/43908/
    Naczelna Rada Lekarska skarży do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie klauzuli sumienia
    Edyta Hetmanowska
    12 marca 2014 07:01
    Naczelna Rada Lekarska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zawodzie lekarza. Zdaniem NRL ograniczenia prawa do korzystania z klauzuli sumienia narusza Konstytucję.
    Sprzeciw NRL budzi art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tzw. klauzula sumienia) jako niezgodny ze sformułowaną w Konstytucji RP oraz Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych zasadą wolności sumienia.
    Naczelna Rada Lekarska upoważniła prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza do sporządzenia i złożenia ww. wniosków do Trybunału Konstytucyjnego oraz reprezentowania Naczelnej Rady Lekarskiej w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, z prawem udzielenia pełnomocnictwa.
    Źródło: NIL.org.pl
    www.medexpress.pl/pacjent/naczelna-rada-lekarska-skarzy-do-trybunalu-konstytucyjnego-w-sprawie-klauzuli-sumienia/36584/

• witekjs 01.06.14, 16:38

Kuriozum na Jasnej Górze
    Jacek Kowalczyk 28.05.14

Aż trudno uwierzyć, że wykształceni ludzie mogą z przekonaniem podpisać taką deklarację, jaką podpisało ok. 3 tys. lekarzy i studentów medycyny. Deklaracja, wykuta w dwóch kamiennych tablicach, oraz zwój z podpisami pozostawiono na Jasna Górze w ramach pielgrzymki zdrowia. Jest to wotum dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II. Pomysłodawczynią była Wanda Półtawska, lekarz, wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły. Podkreślam, szokuje mnie nie akt wyznania wiary w tej formie, szokuje mnie treść tego wyznania.

Zanim się jednak odniosę do treści, najpierw przytoczę ten dokument w całości (zachowując podaną tutaj formę):

DEKLARACJA WIARY

Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej

Nam – lekarzom – powierzono strzec życie ludzkie od jego początku…

1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.

2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: – ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, – moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” — powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.

4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.

5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim – aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, — potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

6. UWAŻAM, że — nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań — lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem./.../

kowalczyk.blog.polityka.pl/2014/05/28/kuriozum-na-jasnej-gorze/
    Lekarzy wyznanie wiary. Czy to zagrożenie dla pacjentów?

Cały tekst: opole.gazeta.pl/opole/1,35086,16059477,Lekarzy_wyznanie_wiary__Czy_to_zagrozenie_dla_pacjentow_.html#ixzz33OkmIEpQ

opole.gazeta.pl/opole/1,35086,16059477,Lekarzy_wyznanie_wiary__Czy_to_zagrozenie_dla_pacjentow_.html
    Kodeks Etyki Lekarskiej

www.nil.org.pl/dokumenty/kodeks-etyki-lekarskiej

• witekjs 01.06.14, 16:53
    Lista osób podpisanych pod deklaracją wiary
    Aktualizowana

cdn14.se.smcloud.net/s/files/lista_lekarzy.pdf
  • kanciasta 01.06.14, 18:54
    "Aż trudno uwierzyć, że wykształceni ludzie mogą z przekonaniem podpisać taką deklarację, jaką podpisało ok. 3 tys. lekarzy i studentów medycyny"

A tego nie rozumiem: naprawdę to takie zaskoczenie, że niektórzy ludzie - w tym i lekarze - są wierzący? Przecież nie stali się tacy dopiero przez podpisanie deklaracji.
    Trudno uwierzyć, że ktoś inny może wierzyć w co innego? Inność budzi strach?

Tak na marginesie: Chyba coraz częściej przyjdzie ludziom teraz podpisywać różne deklaracje, niekoniecznie dotyczące wiary.
    Taki specyficzny sposób komunikacji. Cena tolerancji.

--
    Ba.
  • scoutek 01.06.14, 19:20

kanciasta napisała:

> "Aż trudno uwierzyć, że wykształceni ludzie mogą z przekonaniem podpisać taką d
    > eklarację, jaką podpisało ok. 3 tys. lekarzy i studentów medycyny"
    >
    > A tego nie rozumiem: naprawdę to takie zaskoczenie, że niektórzy ludzie - w tym
    > i lekarze - są wierzący?

to nie to jest zaskakujące
    tylko to, że ktoś kto się kształcił by leczyć podpisuje deklarację, że to wszystko czego się nauczył to bzdura, bo wierzy, że to Bóg leczy, nie lekarz
    jeśli wyżej ceni wiarę to po co zmarnował pieniądze, które poszły na jego wykształcenie?

--
    moviemovie.blox.pl
  • kanciasta 01.06.14, 19:32
    tylko to, że ktoś kto się kształcił by leczyć podpisuje deklarację, że to wszystko czego się nauczył to bzdura, bo wierzy, że to Bóg leczy, nie lekarz
    jeśli wyżej ceni wiarę to po co zmarnował pieniądze, które poszły na jego wykształcenie?

No i tu jest sedno nieporozumienia. Według wiary (nie tylko chrześcijańskiej) człowiek nie jest wszechmocny, za to Bóg - tak.

No i znowu nie mogę dokończyć, bo muszę
    Przepraszam - jutro wstanę wcześniej :-)

--
    Ba.
  • scoutek 01.06.14, 19:48

kanciasta napisała:
    > No i tu jest sedno nieporozumienia. Według wiary (nie tylko chrześcijańskiej) c
    > złowiek nie jest wszechmocny, za to Bóg - tak.

no właśnie
    jeśli to Bóg decyduje to po co lekarz (wierzący w Boga) bierze się do leczenia?
    idąc tym tropem powinniśmy nie brać nawet tabletek zbijających gorączkę - jeśli Bóg tak chciał to nie wolno nam ingerować w jego działania
    żadnych przeszczepów, żadnych rozruszników, żadnych dializ czy inkubatorów
    wszystko zależy od woli Boga

--
    moviemovie.blox.pl
  • kanciasta 02.06.14, 06:20
    Scoutek napisała:

> no właśnie
    > jeśli to Bóg decyduje to po co lekarz (wierzący w Boga) bierze się do le
    > czenia?
    > idąc tym tropem powinniśmy nie brać nawet tabletek zbijających gorączkę - jeśli
    > Bóg tak chciał to nie wolno nam ingerować w jego działania
    > żadnych przeszczepów, żadnych rozruszników, żadnych dializ czy inkubatorów
    > wszystko zależy od woli Boga

Myślę, że to zdecydowanie nie ten trop:-)
    Z faktu, że Bóg decydujewcale nie wynika, że człowiek nie musi nic robić.
    Tak, jak z tego, że rodzic decyduje o swoim małym dziecku nie wynika, że ono nie musi nic robić, "bo przecież mama może/potrafi zrobić to sama" (w dodatku lepiej).

Na pytanie "po co?" człowiek nie zna odpowiedzi, bez względu na światopogląd.

--
    Ba.
  • kanciasta 02.06.14, 06:28
    Za duży skrót mi wyszedł, przepraszam. Chodziło mi o pytanie: po co to wszystko a nie po co lekarz bierze się...

--
    Ba.
  • kanciasta 02.06.14, 07:56
    Bóg tak chciał:

Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
    Nie będziesz wzywał imienia Boga twego nadaremno.
    Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
    Czcij ojca swego i matkę swoją.
    Nie zabijaj.
    Nie cudzołóż.
    Nie kradnij.
    Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
    Nie pożądaj żony bliźniego swego.
    Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

BĘDZIESZ MIŁOWAŁ PANA BOGA SWEGO
    CAŁYM SWOIM SERCEM,
    CAŁĄ SWOJĄ DUSZĄ
    I CAŁYM SWOIM UMYSŁEM
    BĘDZIESZ MIŁOWAŁ SWEGO BLIŹNIEGO JAK
    SIEBIE SAMEGO

Lekarze:

Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:

obowiązki te sumiennie spełniać;
    służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
    według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;
    nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego;
    strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych;
    stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.

Przyrzekam to uroczyście!

DEKLARACJA WIARY

Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej

Nam – lekarzom – powierzono strzec życie ludzkie od jego początku…

1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.

2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: – ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, – moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” — powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.

4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.

5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim – aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, — potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

6. UWAŻAM, że — nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań — lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem./.../

--
    Ba.
  • gat45 02.06.14, 08:15
    Wszystko pięknie, dopóki pozostajemy na płaszczyźnie ogólnej. Wiele wzniosłych deklaracji tak ma, że błyszczą cudnie na papierze, ale szarzeją i bledną w zetknięciu z przaśną rzeczywistością. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że tak właśnie będzie w praktyce.

No i jeszcze to na przykład :
    {płeć} jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” — powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.
    jeżeli ten wywód nie jest rozszerzeniem i bardzo daleko idącą nadinterpretacją samej deklaracji, to znaczy, że ja nie umiem czytać ze zrozumieniem.
  • kanciasta 02.06.14, 08:35

Wszystko pięknie, dopóki pozostajemy na płaszczyźnie ogólnej. Wiele wzniosłych deklaracji tak ma, że błyszczą cudnie na papierze, ale szarzeją i bledną w zetknięciu z przaśną rzeczywistością. Mam podejrzenie graniczące z pewnością, że tak właśnie będzie w praktyce.

???
    To przecież oczywiste: )
    Deklaracja, to określenie celu, do którego człowiek dąży/ chce dążyć.
    Jak jednak uczy doświadczenie - publiczna deklaracja/ zobowiązanie bardziej motywuje człowieka niż postanowienie " w skrytości ducha".

No i jeszcze to na przykład :
    {płeć} jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” — powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.
    jeżeli ten wywód nie jest rozszerzeniem i bardzo daleko idącą nadinterpretacją samej deklaracji, to znaczy, że ja nie umiem czytać ze zrozumieniem.

Może i jest - Półtawska ma swoje lata i jej styl jest nieco staroświecki. Ale sens jest ten sam: człowiek ma układ rozrodczy, a nie rozrywkowy, jak to niektórzy usiłują przedstawiać.
    --
    Ba.
  • gat45 02.06.14, 08:43
    Wybacz, ale niezależnie od stylu : każdy dorosły człowiek ma prawo używać swoich "świętych" organów w celach rozrywkowych, jeżeli tylko nie krzywdzi partnera. To się nazywa wolność sumienia.
  • kanciasta 02.06.14, 08:56
    gat45 napisała:

> Wybacz, ale niezależnie od stylu : każdy dorosły człowiek ma prawo używać
    > swoich "świętych" organów w celach rozrywkowych, jeżeli tylko nie krzywdzi partnera.
    > To się nazywa wolność sumienia.

Oczywiście. Ale każdy dorosły ma prawo również uważać tak, jak Półtawska.
    Tosię też nazywa wolność sumienia.
    --
    Ba.
  • gat45 02.06.14, 09:03
    Naprawdę nie widzisz różnicy miedzy dwiema postawami ? Tu nie ma żadnego "również" !
    "Mój" dorosły człowiek nikomu nie narzuca swojego podejścia do sprawy i uznaje, że innym wolno traktować układ rozrodczy jak świętość. "Twój" dorosły wymaga, żeby inni jego postawę podzielali.
    Wiem, wiem, zaraz się dowiem, że nie narzuca... I musiałybyśmy zacząć od poczatku, a ja się na to nie piszę. Dodam tylko, że popierałabym całym sercem klauzulę wolności sumienia lekarzy, gdyby była to rzeczywiście klauzula wolności sumienia. A ta deklaracja-potworek napewno nią nie jest.
  • kanciasta 02.06.14, 09:20
    Akurat "mój" dorosły naprawdę niczego nikomu nie narzuca: ja najchętniej (zwłaszcza ostatnio) najchętniej zaszyłabym się gdzieś w kącie i
    Patrzę, próbuję zrozumieć. W sprawach dla mnie najważniejszych jestem bezsilna. Uczę się akceptować rzeczywistość, jaka jest.

Niestety dopiero za siedem lat mam przejść na emeryturę i - jeśli dożyję tej świetlanej przyszłości - może wtedy czas będzie mniej deficytowym towarem. Na razie dzięki za rozmowę, przepraszam jeśli w czymś uraziłam. Ewakuuję się do pracy.
    --
    Ba.
  • scoutek 02.06.14, 08:49

kanciasta napisała:
    > Może i jest - Półtawska ma swoje lata i jej styl jest nieco staroświecki. Ale s
    > ens jest ten sam: człowiek ma układ rozrodczy, a nie rozrywkowy, jak to niektór
    > zy usiłują przedstawiać.

zdarzają się także błędy w sztuce samego pana Boga i pojawiają się ludzie, których płeć w mózgu nie zgadza się z tym co mają na ciele
    co z transseksualistami?
    zamknąć oczy i udawać, że sprawy nie ma?

--
    moviemovie.blox.pl
  • ave.duce 02.06.14, 10:16
    Czy najbliższe boskiego "ideału" są hermafrodyty?
    --
    Forum ze Dworum/Freedom
  • kanciasta 02.06.14, 09:02
    Miało być:
    > Może i jest - Półtawska ma swoje lata i jej styl jest nieco staroświecki. Ale s
    > ens jest ten sam: człowiek ma układ rozrodczy, a nie WYŁĄCZNIE rozrywkowy,
    > jak to niektórzy usiłują przedstawiać.
    --
    Ba.
  • magdolot 02.06.14, 10:44
    kanciasta napisała:

> Miało być:
    > > Może i jest - Półtawska ma swoje lata i jej styl jest nieco staroświecki.
    > Ale s
    > > ens jest ten sam: człowiek ma układ rozrodczy, a nie WYŁĄCZNIE rozrywkowy
    > ,
    > > jak to niektórzy usiłują przedstawiać.

Którzy to tak przedstawiają?
    Nie spotkałam się z takim.
    Nazwiska, adresy, prosz.
  • scoutek 02.06.14, 08:35

kanciasta napisała:

> Bóg tak chciał:
    >
    > Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

Bogiem (cudzym) jest również medycyna
    a więc nie będziesz go wywyższać nad Boga, w którego wierzysz

no i to, co zacytowała właśnie Gat (dzięki)
    to też budzi wielkie wątpliwości

poza tym, Kanciasta, nie rozumiesz, że wszystko to zależy od człowieka, a ten jest różny
    rzeczywistość jest taka, że w Warszawie ma się wybór - lekarzy, przychodni - a na takiej dzikiej wsi i małym miasteczku jest problem z wyborem i znalezieniem lekarza, który np. przepisze młodej dziewczynie środki antykoncepcyjne
    a ma do nich (póki co) prawo

--
    moviemovie.blox.pl
  • kanciasta 02.06.14, 08:50

Bogiem (cudzym) jest również medycyna
    a więc nie będziesz go wywyższać nad Boga, w którego wierzysz

Nie. Medycyna jest specyficznym narzędziem.

no i to, co zacytowała właśnie Gat (dzięki)
    to też budzi wielkie wątpliwości

poza tym, Kanciasta, nie rozumiesz, że wszystko to zależy od człowieka a ten jest różny
    rzeczywistość jest taka, że w Warszawie ma się wybór - lekarzy, przychodni - a na takiej dzikiej wsi i małym miasteczku jest problem z wyborem i znalezieniem lekarza, który np. przepisze młodej dziewczynie środki antykoncepcyjne
    a ma do nich (póki co) prawo.

Przyjmuję z pokorą: wielu rzeczy nie rozumiem. Pozwolę sobie jednak zwrócić uwagę, że "różni ludzie" zdarzają się wsród wszystkich lekarzy - niezależnie od światopoglądu.
    --
    Ba.
  • scoutek 02.06.14, 09:04

kanciasta napisała:

> Nie. Medycyna jest specyficznym narzędziem.

dlatego też lekarze czasem zachowują się (są czasem też tak traktowani) jakby byli bogami

> "różni ludzie" zdarzają się wsród wszystkich lekarzy - niezależnie od św
    > iatopoglądu.

oczywiście
    ale tu rozmawiamy o tych, którzy podpisali deklarację wiary

--
    moviemovie.blox.pl
  • ave.duce 01.06.14, 22:41
    kanciasta napisała:

> No i znowu nie mogę dokończyć, bo muszę
    > Przepraszam - jutro wstanę wcześniej :-)

Się rozumie i się poczeka na cd. ;)
    --
  • k.karen 03.06.14, 10:48
    kanciasta napisała:

> A tego nie rozumiem: naprawdę to takie zaskoczenie, że niektórzy ludzie - w tym
    > i lekarze - są wierzący?Przecież nie stali się tacy dopiero przez podpisanie
    > deklaracji.

Ja też tego nie rozumiem. Dlaczego MUSIELI zadeklarować swoją wiarę? Jaki w tym sens?
    Gdyby nie podpisali, przestaliby wierzyć? Czy osobie wierzącej potrzebny jest transparent nad głową - wierzę w Boga?

>
    > Tak na marginesie: Chyba coraz częściej przyjdzie ludziom teraz podpisywać różn
    > e deklaracje, niekoniecznie dotyczące wiary.
    > Taki specyficzny sposób komunikacji. Cena tolerancji.

Według mnie (katoliczki praktykującej, jak się to popularnie określa), wręcz przeciwnie. Taka publiczna deklaracja jest zaprzeczeniem tolerancji i stąd sprzeciw tylu ludzi, w tym także katolików, na temat "deklabrystów".

Gdyby jakiś ksiądz zażądał ode mnie podpisania deklaracji wiary, to odesłałabym go do wszystkich diabłów! Wiara w połączeniu z religią, to sprawa sumienia, a nie deklaracji.
    --
    http://i47.tinypic.com/2wqaekm.gif
  • scoutek 03.06.14, 10:52
    k.karen napisała:

dzięki za to, co napisałaś
    najbardziej ujęło mnie to: Dlaczego MUSIELI zadeklarować swoją wiarę? Jaki w tym sens? Gdyby nie podpisali, przestaliby wierzyć? Czy osobie wierzącej potrzebny jest transparent nad głową - wierzę w Boga?

--
    moviemovie.blox.pl
  • k.karen 03.06.14, 11:09
    scoutek napisała:

> dzięki za to, co napisałaś

Chyba jedyne czego nienawidzę, to fanatyzm. I nie ma dla mnie znaczenia, jakiego rodzaju. Tak samo nienawidzę fanatyzmu religijnego, jak ateistycznego, czy ekologicznego, żywieniowego, czy jakiegokolwiek innego.
    To nie światopogląd ma znaczenie, ale przeginanie pały w myśleniu i czynach. Fanatyzm odbiera ludziom rozum i czyni z nich stado ludzkich baranów. Takim, rozum i tyłek zamieniają się miejscami i dają się łatwo prowadzić na manowce. Pół biedy, kiedy robią źle tylko sobie, ale jeśli ich nierozumne czyny mogą mieć istotny wpływ na życie innych, wtedy należy się sprzeciwiać.

--
  • ploniekocica 03.06.14, 11:50
    scoutek napisała:

> k.karen napisała:
    >
    > dzięki za to, co napisałaś
    > najbardziej ujęło mnie to: Dlaczego MUSIELI zadeklarować swoją wiarę? Jaki w
    > tym sens? Gdyby nie podpisali, przestaliby wierzyć? Czy osobie wierzącej potr
    > zebny jest transparent nad głową - wierzę w Boga?

>
    >

Żeby transparent. Na kamiennych tablicach wyryli!
    --
    "Im większe zero tym bardziej nadęte"
  • gat45 03.06.14, 12:21
    "deklaratystów" na odgórne zarządzenie, że na drzwiach każdej placówki zdrowotnej ma wisieć lista lekarzy, którzy tam pracują i deklarację podpisali. Toż samo na drzwiach prywatnych gabinetów.
    Obawiam się, że miast dumnie potwierdzać swoją postawę, nasi męczennicy za wiarę krzyk by wznieśli pod niebiosa, że się ich prześladuje. I wtedy by można pogadać o logice oraz o prawach pacjentów. Czy pacjent też ma prawo domagać się, żeby leczył go ktoś o określonym światopoglądzie ? Dotąd wydawało się, że w gabinecie lekarskim światopoglądy pozostają w szatni. Ale skoro jedna strona tę niepisana umowę złamała, to musi się liczyć z powrotem wahadła.
  • k.karen 03.06.14, 12:41
    gat45 napisała:

I wtedy by można poga
    > dać o logice oraz o prawach pacjentów. Czy pacjent też ma prawo domagać się, że
    > by leczył go ktoś o określonym światopoglądzie ?

Jasne że tak! I co więcej, ma też prawo, powołując się na podpisaną przez lekarzy deklarację, w której Prawo Boże nad świeckim, od teraz domagać się wizyt u "deklabrystów " za Bóg zapłać!
    --
  • damakier1 01.06.14, 17:48
    A nie mógłbyś takiej alfabetycznej listy tu wkleić albo zalinkować? Bo przecież ja tego wszystkiego mądrego, co tu napisałeś, w życiu nie potrafię zrobić.
    --
    "Dama ma - jak zwykle rację. I nie może być inaczej, skoro jest Damą."
    (aut.: ToJaJurek)

Wrona i inne zwierzaki
  • man_sapiens 01.06.14, 22:12
    Zapewne wiesz, że jak listę nieuporządkowaną ale w pliku pdf otworzysz przy pomocy Acrobata (standardowy program do pdf), naciśniesz ctrl+F i wpiszesz nazwisko lekarza , to Acrobat je znajdzie (potem klikaj "następny" aż przeleci cały dokument). Ale to wymaga kompootera czyli trzeba znać nazwisko lekarza przed wyjściem z domu.
    --
    Nie dziw się tym, którzy potrafią być dobrzy bez Boga, użalaj się raczej nad tymi, którzy potrzebują Boga, by być dobrymiNN.
  • mariner4 02.06.14, 18:20
    Plik PDF z listą alfabetyczną.
    M.
  • damakier1 02.06.14, 19:31
    Bardzo dziękuję. Na szczęście u żadnego zadeklarowanego się nie leczę.
    Pozdrawiam wzajemnie :)
    --

Wrona i inne zwierzaki
  • scoutek 03.06.14, 08:30
    panowie i panie lekarze z Bożej Łaski
    jak się powiedziało a należy mówić dalej i ginąć za wiarę, a tu co? tchórz ich obleciał
    --
    moviemovie.blox.pl
  • magdolot 03.06.14, 11:56
    scoutek napisała:

> panowie i panie lekarze z Bożej Łaski
    > jak się powiedziało a należy mówić dalej i ginąć za wiarę, a tu co?

Ale jakże to pasuje do tej deklaracji!
    Słusznie Karen zauważyła, że nachalna potrzeba składania publicznych deklaracji jest mocno niezdrowa, a teraz zaczyna być widać jak. Najpierw się deklaruje głośno gotowość do męczeństwa a zaraz potem jeszcze głośniej się wrzeszczy, że to straszliwe męczeństwo właśnie się zaczyna, bo ktoś się ośmielił głośno bałaknąć coś i stado ukrzyżowanych za wiarę pracowicie [publicznie] obnaża stygmaty i fffcale im w tym bynajmniej nie przeszkadza, że minister zdrowia nie mniej pracowicie nabrał wody w dziup.

I tak minister, choć nabrał wody w dziup, zostaje Piłatem Pączkiem, w dodatku winnym dla obu stron. Dla jednej winnym tego, że nabrał wody w usta, dla drugiej - tego, że chyba chciał coś powiedzieć.

Putińska propaganda bardzo podobnie pogrywa sobie z Obamą i chyba wreszcie koledzy się doigrali... Mięciutki "Pindoś", tak pogardzany przez Maczory Fschodu i równocześnie przez nie oskarżany o cały, calutki burdel ukraiński, z obrzydzeniem oderwał się od spraw ważniejszych i przyjechał skopać kilka dup, bo co ma ciągle obrywać za darmo i na dodatek w obydwa poliki?!

Arłukowicz, ucz się.
  • mariner4 03.06.14, 10:22
    jak. Zamiana na JPG daje zbyt wiele stron. Muszę pomyśleć, żeby to był jeden dokument.
    M.
  • k.karen 03.06.14, 10:50
    Mariner4, bardzo proszę, jeśli to nie będzie dla Ciebie trudność, o przesłanie mi tej listy. Z góry dziękuję :)
    --
  • mariner4 03.06.14, 11:05
    :-)
    M.
  • witekjs 03.06.14, 22:20
    Czy mógłbym, również prosić o przesłanie tej, alfabetycznie ustawionej listy, na moją pocztę ?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Witek

PS. wysłałem post w temacie "Deklaracji" do Podwórka

forum.gazeta.pl/forum/w,92813,151243417,151323624,Re_3_000_lekarzy_oszolomami_i_przestepcami.html
  • k.karen 03.06.14, 23:31
    Wysłałam Ci tę listę, Witku :)

Pozdrawiam
    --
  • witekjs 04.06.14, 09:11
    Dziękuję Ci bardzo, Karen :-)
    Lista dotarła i nie mogłem już znaleźć tam, kilku znanych mi osobiście osób, które były w pierwszej dostępnej, jedynie z lekarzami, w początkowej części...
    Na szczęście, nie znalazłem również, szeregu innych osób.
    Cieszę się.
    Jak zawsze i w tej dyskusji czytam Cię Karen, z zainteresowaniem.
    Nie jest łatwo o tym pisać.
    Długo nie mogłem się odezwać z powodów "komputerowych" i o wielu sprawach już rozmawiano.
    Odezwałem się w Forum Podwórko.
    Myślę, że jeszcze będzie się o tej nowej formie pokazania, jak bardzo polski KK jest "wszechobecny", niemało mówiło.
    Przykre jest to o czym się dowiedzieliśmy.

Pozdrawiam Cię. Witek

tutaj mój post w Forum Podwórko
    forum.gazeta.pl/forum/w,92813,151243417,151323624,Re_3_000_lekarzy_oszolomami_i_przestepcami.html

• ewa9717 04.06.14, 09:43
    alfabetyczną?
  • mariner4 04.06.14, 12:46
    M.
  • ave.duce 09.06.14, 14:14
    ci lekarze >

www.nil.org.pl/struktura-nil/naczelny-rzecznik-odpowiedzialnosci-zawodowej/sklad
    --
  • mariner4 13.06.14, 13:10
    Z tej listy nie ma ani jednego.
    Pocieszające.
    M.
  • ewa9717 13.06.14, 16:00
    www.rp.pl/artykul/17,1117819-Prawnicy--my-tez-chcemy-odwolywac-sie-do-Boga.html
  • mariner4 13.06.14, 16:28
    Paragraf 1
    Kościół ma zawsze rację
    Paragraf 2
    Jeżeli Kościół je ma racji, patrz paragraf 1.

I koniec. Proste, nieskomplikowane.
    Kiedyś PZPR miała zawsze rację.
    M.
  • ave.duce 13.06.14, 16:30
    --
  • 99venus 03.06.14, 08:57
    w dziedzinie gospodarczej mamy konglomerat rozlicznych grup realizujących swoje interesy ekonomiczne.
    korporacje zawodowe:lekarze,sędziowie,prokuratorzy odpowiadają jedynie przed bogiem i historią a organy władzy mówią:my nic nie możemy.to dziwne,ze są państwa,które jednak cos mogą.
    natomiast wszystko mogą górnicy i pracownicy KGHM.
    podoba wam się to państwo?
    --
    Paranoja i Schizofrenia siłą przewodnią motłochu.
  • dzidzia_bojowa 03.06.14, 16:23
    Nie zgadzam się z Tobą Venusie. Nasze państwo istnieje i ma się dobrze. To, że w dziedzinie gospodarczej istnieją podmioty realizujące własne interesy gospodarcze nie jest wcale dziwne czy nienormalne. To jest naturalne. Natomiast do poprawienia jest kilka rzeczy i to do poprawienia natychmiast. Chyba nie muszę tu szanownemu forumostwu pisać, które rzeczy należy naprawić, od dawna się tu o tym pisze.
    Nie zgadzam się z Tobą Venusie w dwóch kwestiach: po pierwsze jest we mnie głęboka niezgoda na pisanie/mówienie o Polsce "ten kraj". To jest mój kraj, nasz kraj a pogardliwe określenie "ten kraj" mnie boli. Po drugie: uważam, że nie jest tak źle jakby tego chcieli malkontenci. Dość bystrym wzrokiem dostrzegam ogrom zmian jakie nastąpiły przez ostatnie lata w naszym kraju, zmian na lepsze. Nawet podczas rządów nielubianych przez nas pisowców, wbrew wszystkiemu rozwijał się i parł do przodu co wzbudza we mnie niekłamany podziw.
    I tak jest teraz!
    A to, że grupa nawiedzonych robi wokół siebie dużo szumu, nakręcanego zresztą przez media, w niczym rozwojowi naszego kraju nie zaszkodzi. Uważam, że to taki nasz lokalny nic nieznaczący folklor. Ci co podpisali tę listę strzelili sobie w stopę i mają trochę przerąbane, moim zdaniem. Od kiedy lista dochtorów i dochtórek jest dostępna to teraz jest ich problem, nie nasz.
  • 99venus 03.06.14, 16:55
    to nie jest niestety odpowiedź na moje zarzuty.jeżeli silne korporacje siłą realizują swoje interesy-patrz sprawa ZUS i Kompanii Węglowej a takich przykładów mamy wiele to jest to moim zdaniem skandaliczne i wielce naganne.
    jeżeli przepisy korporacyjne-lekarze,sędziowie,prokuratorzy,dziennikarze itp są ponad prawem państwowym to znaczy,że tego państwa nie ma.jezeli kosciół bezkarnie okrada społeczeństwo i nie spotyka się to z żadną reakcją organów państwa to znaczy,że tego państwa nie ma.jeżeli posłowie bezkarnie wyczynią brewerie,naruszają prawo,namawiają do naruszenia prawa(exemplum poseł Pieta nawołujący do organizowania społecznych niepokojów) i to wszystko jest bezkarne to tego państwa nie ma.
    i tak mógłbym długo.dlatego też to nie jest mój kraj ale ten kraj.

--
  • ave.duce 03.06.14, 14:44
    http://img.sadistic.pl/pics/534055ad9201.jpg
    --
    Forum ze Dworum/Freedom
  • 99venus 03.06.14, 16:56
    bardzo ładne i niestety prawdziwe.
    --
  • ewa9717 03.06.14, 17:33
    www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1700984,1,zabraklo-3-metrow-8230,index.html
  • 99venus 03.06.14, 18:11
    "Zgodnie z przepisami kobiety mogą dźwigać w pracy do 25 kg, ten pan ważył około 100."
    a żona może??
    a panom doktorom nie wpadło do głowy,że zamiast pielęgniarek to pan doktor z kolegą mogli te 3 m przenieść pacjenta?pan doktor pewnie podpisał akt wiary.tak wygląda dzisiaj lekarska etyka.
    i ten kraj chory na totalne chamstwo i znieczulicę ma być moim krajem??
    proszę nie żartować.
    --
  • ave.duce 03.06.14, 20:01
    99venus napisał:

> "Zgodnie z przepisami kobiety mogą dźwigać w pracy do 25 kg, ten pan ważył okoł
    > o 100."

Potrzebne były 4 kobiety ;)

ps. wszystko zależy od tego, czy się trafi na człowieka, czy na ludzisko.
    --
  • 99venus 03.06.14, 20:46
    problem polega na tym,że coraz rzadziej widzimy człowieka
    --
  • gat45 03.06.14, 21:05
    99venus napisał:

[...]
    > i ten kraj chory na totalne chamstwo i znieczulicę ma być moim kr
    > ajem??
    > proszę nie żartować.

Niby rozumiem, co masz na myśli i tak dalej, ale w takich okolicznościach zawsze wyłazi ze mnie harcerka (którą nigdy oficjalnie nie byłam) i pyta, potrząsając czupurnie kokardą : a co TY zrobiłeś ostatnio dla kogoś ? Wniosłeś damie wózek na schody, pomogłeś komuś taszczyć ciężki bagaż, lub chociaż poczekałeś chwilę specjalnie, żeby komuś potrzymać drzwi ? Albo jeszcze bardziej chociaż - uśmiechnąłeś się ciepło do kogoś bez towarzyskiej potrzeby ?
    Wiesz, Venusie, Ty tak piszesz, że ja nie potrafię sobie wyobrazić Ciebie z ciepłym uśmiechem na ust koralu. Wychodzi mi, że Ty nie tylko ostro widzisz rzeczywistość, która często-gęsto jest niesmaczna, ale że Ty po prostu nie lubisz ludzi. Mam nadzieję, że się mylę na całej linii.
  • 99venus 03.06.14, 21:23
    myślę,że wielu ludziom w życiu pomogłem,czasami w sposób decydujący,wiele zrobiłem i robię dla dzieci.nie bedę wchodził w szczegóły ponieważ nie chciałbym być zidentyfikowany.
    wnoszenie damie wózka etc to zwykła,normalna życzliwość.
    myślę,że ludzie,którzy mnie znają mają o mnie dobrą opinię,w każdym razie taką mam nadzieję.
    natomiast prawdą jest,że nie lubię bardzo wielu ludzi i mam na to swoje uzasadnienie.być może w twoich oczach najgorsze będzie to,że w moich oczach wiele osób nie zaliczam do kategorii ludzi.
    w związku z powyższym twoja nadzieja jest bezpodstawna.ale jest mi przykro jeżeli swoimi poglądami i opiniami sprawiam ci dyskomfort.
    --
  • gat45 03.06.14, 22:06
    Ależ jaki dyskomfort ! Wprost przeciwnie - bardzo się cieszę, że prywatnie jesteś ludziom życzliwy. Lubię życzliwość.
  • damakier1 03.06.14, 21:32
    99venus napisał:

.tak wygląda dzisiaj lekarska etyka. i ten kraj chory na totalne chamstwo i znieczulicę ma być moim krajem??

Etyka lekarska wygląda różnie nie tylko w tym kraju, ale i w innych krajach. A i w tym kraju bywa całkiem nieźle:
    forum.gazeta.pl/forum/w,89075,150744453,150744453,Sluzba_zdrowia_w_praktyce_sprawozdanie.html
    --

Wrona i inne zwierzaki
  • 99venus 03.06.14, 21:46
    www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1700984,1,zabraklo-3-metrow-8230,index.html
    bez komentarza.
    --
  • 99venus 03.06.14, 21:48
    --
  • witekjs 07.06.14, 17:17
    ave.duce napisała:

> http://img.sadistic.pl/pics/534055ad9201.jpg

Dzień dobry Ave :-)

Bardzo mi się podoba zacytowany przez Ciebie, rysunkowy komentarz do "deklaracji wiary", która wzbudziła wśród wielu, nie tylko lekarzy ogromne,
    niezbyt przyjemne emocje.
    Taki rysunek doskonale pomaga je rozładować.
    Pojawiło się już kilka bardzo ciekawych komentarzy etyków, filozofów i lekarzy.
    Oczywiście nie wszystkie pozytywne.
    Dyskusja o deklaracji wiary lekarzy, spowodowała wiele dyskusji i potrzebę czytania o relacjach Kościół, wiara a pracownicy opieki zdrowotnej.
    Wydaje mi się, że takie deklaracje, mogą wzbudzić wśród lekarzy agnostyków poczucie, że są znacznie bliżej ateizmu, niż im się zdawało...

Pozdrawiam. Witek

Deklaracja Wiary Lekarzy - niemądra i niebezpieczna
    Dodane przez Mirosław Rutkowski wtorek, 03 czerwca 2014

etykapraktyczna.pl/wpis/2014/06/03/deklaracja-wiary-lekarzy

Federacja na rzecz kobiet protestuje przeciw deklaracji wiary lekarzy

www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp=&filename=&idnews=164180&data=&status=biezace&_CheckSum=-672671030

Sławomir Neumann do dymisji!

www.naszdziennik.pl/polska-kraj/81383,slawomir-neumann-do-dymisji.html
  • ave.duce 07.06.14, 17:36
    Dzięki za wkład w dyskusję.
    Z tego jeszcze będzie dym :(
    --
  • witekjs 07.06.14, 18:35
    ave.duce napisała:

> Dzięki za wkład w dyskusję.
    > Z tego jeszcze będzie dym :(

Ja też myślę, że z tego już jest dym :-)) , nieoczekiwany wśród tuzów KK, łącznie z "twarzą Kościoła polskiego" z Torunia.

Pozdrawiam. Witek

Arłukowicz o deklaracji wiary: My będziemy stosowali prawo ludzkie
    2014-05-30 13:24 | Aktualizacja: 13:23

"Najważniejsze jest ratowanie życia ludzkiego" - mówi Bartosz Arłukowicz o tzw. deklaracji wiary. Minister zdrowia podkreśla, że przepisy określają postępowanie lekarza w przypadku wszelakich deklaracji.
    Przypomina, że każdy kto na przykład stosuje klauzulę sumienia musi powiadomić wcześniej o tym przełożonego na piśmie, wpisać to do dokumentacji i uzasadnić, a także przekierować pacjenta do lekarza, który stosuje wszystkie dostępne nowoczesne metody medyczne.

Bartosz Arłukowicz dodaje, że NFZ ma narzędzia do tego by wyciągać konsekwencje wobec lekarzy, którzy stwarzają zagrożenie życia.

- Każdy ma prawo mieć swoje poglądy, przekonania religijne, ale wobec wszystkich którzy będą stwarzali zagrożenie dla pacjenta kierując się prawem boskim a nie ludzkim, my będziemy stosowali prawo ludzkie i będziemy w tym zdeterminowani - zapewnił Arłukowicz.

Minister dodał, że precyzyjne są kontrolowane zarówno szpitale, jak i przychodnie.

Deklarację wiary podpisało na Jasnej Górze 3 tysiące lekarzy. Ma ona być wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Inicjatorką powstania deklaracji jest dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Karola Wojtyły. Dokument głosi, że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci.

wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/460515,arlukowicz-o-deklaracji-wiary-my-bedziemy-stosowali-prawo-ludzkie.html?utm_source=dziennik.pl&utm_medium=bloczek-z-polecanymi-art&utm_campaign=zobacz-takze-rc-red
    Po "Deklaracji wiary" lekarz bez kontraktu z NFZ? [ROZMOWA]

Cały tekst: wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,16111475,Po__Deklaracji_wiary___lekarz_bez_kontraktu_z_NFZ_.html#ixzz33yDEIuWW

Lekarze przeciw "Deklaracji wiary". "Jestem lekarzem, nie księdzem. Mam ratować życie i zdrowie. Po to Bóg stworzył medycynę"
    Paweł Kośmiński
    29.05.2014 , aktualizacja: 29.05.2014 23:50

Cały tekst: wyborcza.pl/1,75478,16059418,Lekarze_przeciw_Deklaracji_Wiary___Jestem_lekarzem_.html#ixzz33yG0h76a

Diduszko: Deklaracja fanatyzmu

www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20140528/diduszko-deklaracja-fanatyzmu

Deklaracja Wiary Lekarzy: "Fala nietolerancji na tle religijnym" - alarmuje PiS Data dodania: 2014-06-02 12:45:03

Czytaj więcej: www.gloswielkopolski.pl/artykul/3458541,deklaracja-wiary-lekarzy-fala-nietolerancji-na-tle-religijnym-alarmuje-pis,id,t.html

www.gloswielkopolski.pl/artykul/3458541,deklaracja-wiary-lekarzy-fala-nietolerancji-na-tle-religijnym-alarmuje-pis,id,t.html
  • ave.duce 07.06.14, 18:47
    Kolejny przykład, że ręce (daj komuś palec...) trzeba trzymać przy sobie ;)
    --
  • ewa9717 07.06.14, 18:52
    Jaki jest PiS, każdy widzi, ale kiedy czytam, że Arłukowicz bredzi, ze ma narzędzia, to już inna sprawa. Niech lekarz podpisze i uzasadni. Nadal jest pracownikiem szpitala. Ma dyżur. Przywożą pacjentkę z ciązą pozamaciczną; on oczywiście umyje rączki, ale zgodnie z "narzędziami" wskaże, gdzie może się udać pacjentka. Tylko pacjentce może się nie udać dojechać na czas. Tak miała moja koleżanka, a przeżyła tylko dlatego, że dyżur miał świetny ginekolog, a jeszcze nie zdążył wyjść do domu świetny chirurg. Szło ponoć o minuty.
  • witekjs 07.06.14, 19:29
    ewa9717 napisała:

> Jaki jest PiS, każdy widzi, ale kiedy czytam, że Arłukowicz bredzi, ze ma narzę
    > dzia, to już inna sprawa. Niech lekarz podpisze i uzasadni. Nadal jest pracowni
    > kiem szpitala. Ma dyżur. Przywożą pacjentkę z ciązą pozamaciczną; on oczywiście
    > umyje rączki, ale zgodnie z "narzędziami" wskaże, gdzie może się udać pacjentk
    > a. Tylko pacjentce może się nie udać dojechać na czas. Tak miała moja koleżanka
    > , a przeżyła tylko dlatego, że dyżur miał świetny ginekolog, a jeszcze nie zdąż
    > ył wyjść do domu świetny chirurg. Szło ponoć o minuty.

Opisujesz przypadek, który nie ma nic wspólnego, z omawianą "Deklaracją wiary".
    Być może piszesz o sytuacji, kiedy pacjentka trafiła na, niedouczonego lekarza.
    Ciąża pozamaciczna najczęściej wymaga leczenia operacyjnego.

Witek

Ciąża pozamaciczna – ryzyko, objawy, leczenie

" Leczenie ciąży pozamacicznej

Wyłącznie szpitalne. Przy wczesnym wykryciu ciąży pozamacicznej wystarczy zabieg metodą laparoskopową, natomiast w stadium zaawansowanym, zwłaszcza jeżeli wystąpił krwotok, otwierane są powłoki brzuszne. Wczesna diagnoza daje szansę ocalenia jajowodu, przy późniejszej może zaistnieć niestety konieczność jego usunięcia. Dlatego tak ważne jest badanie USG możliwie jak najwcześniej po odczytaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego."

ciaza-pozamaciczna.pl/ciaza-pozamaciczna-ryzyko-objawy-leczenie/
  • magdolot 08.06.14, 00:37
    Tak, Witku. Jednakowoż w niedoszłej kodyfikacji pana Zolla art. bodaj 152 [aborcyjny], w którym nawet Hanusia Suchocka zostawiła określenie "ciąża" nawtykawszy gdzie indziej ile wlezie "dziecka nienarodzonego" w kodeks... była planowana zamiana owej ciąży na owe dziecko napoczęte i pan Zoll sam się był chwalił, że to pułapka na embriona z in vitro, żeby go nie krzywdzili. I albo nie zauważył, świętoszkowaty baran biologiczny, że zamierza on chronić prawem karnym ciążę jeszcze przed jej nastaniem [bo przecież trwa chwilę, zanim się takie "dziecko nienarodzone" zagnieździ]... ale i ciążę pozamaciczną! Bo wedle tej definicji przecie ciąża pozamaciczna też zyskiwała status "dziecka nienarodzonego"! To odkrycie w kodyfikacji Zolla mnie było obezwładniło dosyć dokumentnie, ale myślałam że taki debilizm może się zdarzyć jeno prawnikom niedouczonym biologii...

I teraz, czytając Ewę, zaczynam ja się ponuro zastanawiać, czy to baraństwo aby się nie rozniosło na co bardziej świętych ginekologów? Czy coś takiego jest w ogóle możliwe, by ze świętości odmówić operowania ciąży pozamacicznej?!

A może ja tylko Ewę spietrałam awansem? Ewo, ktoś Twojej przyjaciółce na przykład powiedział, że miała fart, bo gdyby trafiła na doktora Q, to by nie żyła? Jakiekolwiek okoliczności dziwne? Dopowiedz, bo straszno.
    Kiedyś pani doktor przy mnie podniosła słuchawkę telefonu, po czym wybiegła galopem z gabinetu, rzucając mi jeno :"wiozą ciążę pozamaciczną!". Ot, normalna reakcja.

• 99venus 08.06.14, 13:22
    niestety faktem jest,że prof.Zoll to dewot.może lepiej żeby prawnicy nie zabierali się za regulację praw biologii?
    --
  • magdolot 08.06.14, 17:18
    Dopotąd myślałam że Zoll jest dewotem, a kozłem ofiarnym został przede wszystkim na zamówienie rządowe, że Platforemka się usiłowała dość desperacko i brzydko władzy chwycić. Bo to jest dla mnie podejrzana sekwencja ruchów: wywalamy Boniego co się hierarchom kojarzy niemiło z handryczeniem się o podatek kościelny, odbywamy tajemnicze bardzo spotkanie rząd-episkopat, z którego stenogramu nie ma i być nie może, a szczególnie jak go po fakcie żąda Płatek, a następnie objawia się nam tak reklamowana jako światła i nowoczesna [wreszcie] Kodyfikacja i się wrzasek zaczyna jakiś durny babski. Rząd się natychmiast odcina [proszę kardynała, zrobiliśmy fszak co mogliśmy by zostać Dobrymi Synami we miejsce Kaczuchy, ale to społeczeństwo doprawdy nie nadąża! i tu bolesne westchnienie].
    Brak ukochanego ciągu dalszego w tej sprawie widzę głównie w "okazji ukraińskiej" odzyskania pola w stosunku do PIS-u, która się w bardzo dobrym momencie dla mieszkanek RP napatoczyła [Sława Ukrainie!].
    I dlatego we głosowaniu do PE ja mogłam się przemóc i zagłosować przez zęby, ale do Sejmu się, sorko, nie przemogę i będę głosować na jakąkolwiek niekatolicką nóżkę, choćby i lewą dokumentnie, bo jatki na Ukrainie nie będą trwały wiecznie i ktoś w PO sobie może przypomnieć, że przecież aspirował do skopania Kaczuchy z pozycji Dobrego Syna i że episkopat kolanoskopię kocha...

Przeraża mnie bardzo myśl, że moje okropne podejrzenie nie jest jedynym powodem owej Kodyfikacji i jeśli jednym z powodów jest rzeczywiście lekarska ginekologiczna śfiętość, a nie jeno polityczne handelki i gierki obywatelami, to mi jeszcze gorzej...

A jak fspomnę na pewność z jaką Olejnik na spółę z ks. Sową oświadczali, że dla naszych hierarchów beknięcie psześfiętego Terlika jest rozkazem i fspomnę, co Terlik z siebie fczoraj był raczył wybekać, to flaki które mi właśnie ze oburzenia wyeksplodowały zbieram ja z dachu pomimo upału, a one samotrzeć na nowo się semtexem napychają... i da capo.

I usilnie proszę ja Ewe o dopowiedzenie, czy choć hyr doszedł ją na temat śfiętości u niektórych ginekologów tak wielkiej, że im ona ciąży pozamacicznej "mordować" nie daje, ino kobietę raczej, zgodnie z Wolą Bożą.
  • witekjs 07.06.14, 19:04
    Lekarze przeciw "Deklaracji wiary". "Jestem lekarzem, nie księdzem. Mam ratować życie i zdrowie. Po to Bóg stworzył medycynę"
    Paweł Kośmiński
    29.05.2014 , aktualizacja: 29.05.2014 23:50

Cały tekst: wyborcza.pl/1,75478,16059418,Lekarze_przeciw_Deklaracji_Wiary___Jestem_lekarzem_.html#ixzz33yRJbvGv

"Pokażmy, że nie rządzi nami sumienie w Duchu Świętym, ale kierujemy się dobrem pacjenta i Kodeksem Etyki Lekarskiej!" - pod takim hasłem zbierają się na Facebooku lekarze, którym nie spodobała się "Deklaracja wiary lekarzy". Nie tylko oni. W popularnym serwisie internetowym powstała też strona "Deklaracja wiary pacjentów świeckich"/.../

/.../Dobro pacjenta, a nie Duch Święty

Na reakcję środowiska lekarskiego długo nie trzeba było czekać. Na Facebooku utworzono już wydarzenie „Nie podpisuję »Deklaracji wiary lekarzy «!”. „Pokażmy, że w Polsce są lekarze, którzy składali przysięgę przed rektorem, a nie biskupem. Pokażmy, że nie rządzi nami sumienie w Duchu Świętym, ale kierujemy się dobrem pacjenta i Kodeksem Etyki Lekarskiej!” - zachęcają jego organizatorzy.

I przypominają art. 3 Kodeksu Etyki Lekarskiej. Mowa w nim o tym, że "lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania".

„Odrzucamy »Deklarację wiary lekarzy « jako manifest środowiska ochrony zdrowia!” - deklarują. W ciągu kilkunastu godzin chęć uczestnictwa w wydarzeniu zadeklarowało ok. 1,3 tys. osób. „Jestem lekarzem. Nie księdzem. Mam ratować życie i zdrowie. Po to Bóg stworzył medycynę” - napisał Andrzej. „Ta deklaracja, a w szczególności punkt 2, pozbawia mnie - jako chirurga - po prostu chleba” - to już Justyna. Sylwia zwraca uwagę, że deklaracja odbije się nie tylko na pacjentach, ale i na farmaceutach.

Ale poparcie dla akcji wyrażają też osoby innych profesji. "Dziękujemy za odwagę, normalność i humanitaryzm" - pisze Ewa. "Dobro człowieka na pierwszym miejscu, a przekonania religijne prywatnie" - dodaje Sławomir.

Wiara, ale w fakty, wiedzę i doświadczenie

Ale nie tylko lekarze postanowili zareagować. W popularnym serwisie społecznościowym powstała też strona "Deklaracja wiary pacjentów świeckich". "My, pacjenci publicznej służby zdrowia o świeckich poglądach, protestujemy przeciwko pierwszeństwu prawa Bożego w kontekście usług medycznych" - piszą pomysłodawcy.

W swoim dokumencie deklarują "wiarę w medycynę jako złożoną naukę opartą na faktach, wiedzy, badaniach i doświadczeniu, a nie przekonaniach religijnych praktykującego ją lekarza". Od lekarzy domagają się poszanowania własnych przekonań, "szczególnie w kontekście stosunku zależności pacjent - lekarz", oraz umożliwienia im "korzystania ze świadczeń medycznych zgodnie ze swoim sumieniem".

Podkreślają, że płacąc podatki, "mają prawo do korzystania z pełni świadczeń medycznych zagwarantowanych im przez prawo i dostępnych w ramach obecnej wiedzy medycznej".

Na "Deklarację wiary lekarzy" zareagowali też politycy. "Prawo szariatu: prawo Boże nad ludzkim" - skomentowała jeszcze w środę minister do spraw równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Poseł SLD Marek Balt nazwał to "skandalicznym cofaniem się w czasy średniowiecza".

W czwartek SLD zaapelowało do ministra Bartosza Arłukowicza. Sojusz chce od szefa resortu zdrowia deklaracji, że jeżeli jakiś lekarz nie przyjmie pacjenta ze względu na światopogląd, NFZ zerwie z nim kontrakt. - Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić pacjenta który jedzie na operację, a tam czeka na niego chirurg, ale z kropidłem - mówił podczas konferencji rzecznik partii Dariusz Joński.

W sprawie dokumentu oficjalnie nie wypowiedziały się na razie ani Ministerstwo Zdrowia, ani Naczelna Izba Lekarska.

Cały tekst: wyborcza.pl/1,75478,16059418,Lekarze_przeciw_Deklaracji_Wiary___Jestem_lekarzem_.html#ixzz33yQ5zYuR
  • witekjs 08.06.14, 13:02
    Myślę, że zaistnienie "Deklaracji Wiary" w świecie medycznym Polski, doprowadziło do poważnego podziału.
    Niewykluczone, że ordynatorzy będą uzależniać pozycję lekarza w swoim zespole od tego, czy znajduje się on na liście z podpisami Deklaracji.
    Chyba naturalne być może, że zmniejsza się zaufanie do kolegi, dla którego Deklaracja Wiary jest ważniejsza od Kodeksu Lekarskiego, dobra pacjenta i zasad sztuki lekarskiej.

Witek
  • ewa9717 08.06.14, 17:33
    Naturalne to są w Polsce tylko poczęcia, wcale bym nie była taka pewna, czy akurat ci sumienni nie będą mieli lepiej, bo szef na wszelki wypadek będzie chciał się zasłużyć.
    Dopowiadam: koleżanka miała szczęście kompetencyjne, bo - dowiezioną przez męża do szpitala - pielęgniara chciała najpierw pokierować na rózniaste badania, ale mąż zrobił rozpierduchę, trafił akurat na tych kompetentnych lekarzy i dalej poleciała sznelcugiem. A poza tym były to czasy komuny, chyba 1985 - 6 rok. No ale dziś może się zdarzyć, że czasu zabraknie między diagnozą a znalezieniem niesumiennegp, skoro każda ciąża, nawet 11-letniego dziecka jest święta.
  • witekjs 08.06.14, 22:05
    Deklaracja Wiary lekarzy katolickich – na poważnie

Wojciech Sadurski
    Filozof prawa i konstytucjonalista, publicysta, bloger

Zamierzam tu zgodnie z życzeniem samych Autorów, wyrażonym pod koniec Deklaracji, potraktować ją najzupełniej poważnie

Dyskusja wokół Deklaracji Wiary Lekarzy Katolickich toczy się – i dobrze – wokół podstawowego zagadnienia: czy lekarze, którzy podpisali tę deklarację i zamierzają jej ściśle przestrzegać, będą nadal mogli spełniać zawodowe i moralne obowiązki, stawiane przez prawo i społeczne oczekiwania przed medykami. Czy może – jak postulują niektórzy komentatorzy – powinni wyraźnie uprzedzać swych potencjalnych pacjentów, że są nie po prostu „lekarzami’, ale „lekarzami katolickimi”, którzy pewnych powinności lekarskich spełniać nie zamierzają. (Nota bene, „lekarz katolicki” to nie to samo co „lekarz katolik”, tak samo jak malarz katolicki to nie to samo co malarz katolik).

To ważna dyskusja, ale zamierzam tu podejść do Deklaracji inaczej: zgodnie z życzeniem samych Autorów, wyrażonym pod koniec, zamierzam potraktować ją najzupełniej poważnie, odsiewając to, co jest wyłącznie wyznaniem wiary (i nic mi do tego, poza szacunkiem należnym każdej wierze) a tym, co jednak poddaje się kontroli – przepraszam za słowo – rozumu./.../

wojciechsadurski.natemat.pl/104273,deklaracja-wiary-lekarzy-katolickich-na-powaznie
  • witekjs 08.06.14, 22:15
    Deklaracja wiary wciąż na topie

Nie ustają dyskusje na temat kontrowersyjnej deklaracji wiary. Zabrał w tej sprawie głos minister Arłukowicz twierdząc, że ministerstwo nie jest za rozszerzeniem możliwości korzystania z klauzuli sumienia. Tomasz Latos, przewodniczący Komisji Zdrowia nie ukrywa swojej irytacji i uważa, że temat deklaracji jest sztucznie podtrzymywany, a społeczeństwu brakuje tolerancji.
    - Klauzula sumienia dobrze działa, nie jesteśmy za jej poszerzaniem - powiedział PAP ministerArłukowicz. - Nikt nie będzie wyciągał konsekwencji za przekonania religijne, ale będziemy trzymali się litery prawa – dodaje. To dopowiedź na pomysł znowelizowania ustawy o zawodzie lekarza i rozszerzenia możliwości korzystania z tej klauzuli.

Akcję zbierania podpisów pod projektem zmian w ustawie, a związanych z rozszerzeniem klauzuli sumienia tak, by lekarz powołujący się na nią nie miał obowiązku wskazywania innego specjalisty, który może dany zabieg wykonać powstał z inicjatywy senatora Kazimierza Jaworskiego oraz Stowarzyszenia Ręce Życia.

- Dzisiaj klauzula sumienia funkcjonuje w ustawie i lekarz, który chce skorzystać z tej klauzuli, musi po pierwsze wpisać to do dokumentacji medycznej, uzasadnić, dlaczego tę klauzulę stosuje, następnie poinformować na piśmie swojego przełożonego i wskazać pacjentowi miejsce, w którym dane świadczenie medyczne będzie mu udzielone. To prawo funkcjonuje w Polsce od wielu lat i nie zgłaszano do niego żadnych zastrzeżeń – przypomniał minister zdrowia.

Minister nie przeczy, że deklaracja jest dla niego formą publicznego wyznania, ale nie obawia się także, by wpłynęła ona i miała ścisły związek z faktycznym wykonywaniem zawodu. Natomiast, jak zdecydowanie podkreślił, wszyscy ci, którzy będą przekraczali granice prawa, będą ponosili tego konsekwencje./.../

www.termedia.pl/Deklaracja-wiary-wciaz-na-topie,13072.html
  • ewa9717 09.06.14, 09:44
    wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Wprost-Klauzula-okrucienstwa-dramat-mlodej-rodziny,wid,16666892,wiadomosc.html?ticaid=112e01
  • ave.duce 09.06.14, 10:22
    wyślę mu pdf.

Wśród użytkowników klauzuli sumienia i sygnatariuszy "Deklaracji Wiary Lekarzy" empatia ma poziom zerowy.
    --
    Prezes Jarosław K.
    Forum ze Dworum/Freedom
  • ploniekocica 09.06.14, 10:35
    poproszę uniżenie
    --
    "Kocice nie grzeszą rozumem a płonące używają go bardzo rzadko." made by człowiek radziecki
  • ave.duce 09.06.14, 10:47
    Proszsz...
    --
  • ave.duce 09.06.14, 10:50
    niezalezna.pl/56154-tylko-u-nas-prof-bogdan-chazan-odpowiada-na-zarzuty-wprost-i-wandy-nowickiej
    --
  • trusiaa 09.06.14, 12:21
    "- Dlaczego w swoich odmowach nie wskazuje pan placówki, w której można dokonać aborcji?
    - Gdybym odesłał do placówki, która wykonuje aborcję, z faktycznie skierowaniem do aborcji – brałbym udział w procedurze aborcyjnej, której nie akceptuję."

Nie mam więcej pytań.

W imię wartości, które głosił Zwykły - Święty Syn polskiej Ziemi Jan Paweł II.
    Przestrzegaj !!!!! -
    napisał Kaszub w komentarzu pod artykułem

Tatusiu. Mamusiu. Szczęścia moje.
    Dzięki Wam – być mamy we troje.
    Z woli Stwórcy - winniśmy żyć w miłości.
    Aby doświadczać rajskiej bytności.

Być zakochanym. Zalążek to Boskości.
    Stokrotnie pomnożony uczuciem wzajemności.
    Serca. W jedno, pulsem życia zespolone.
    Nie czują cierni, siłami natury ujarzmione.

Po tej rozkosznej chwili uniesienia.
    Aby nie płakały kwiaty - posłuchaj kwilenia.
    Maleńkie ciałko, drobiażdżek, nikłość.
    Już snuję plany na świetlaną przyszłość.

Żyję Twoim rytmem, jako cząstka Ciebie.
    Tak przytulnie i błogo, czuję się jak w niebie.
    Gdybyś uległa ciemnościom, nie ujrzę słońca.
    Wbrew losu - przeciwnościom, zostanę do końca.

Bedę Cię kochać z calutkich sił.
    Obejmę Cię moimi malutkimi rączkami.
    Nigdy nie zostawię Cię samą.
    Mamo! Ma-mo? Ma-ma-m .....

Ja piórkuję :/
  • ave.duce 09.06.14, 12:53
    To jest niezłe:

Chazan: Czas przejść z ciężkich słów do polubownych rozwiązań, które będą prowadziły do tego, że lekarze, którzy chcą z tej klauzuli korzystać – nie będą zmuszani pod różnym pretekstem do jej łamania.

Obowiązujące prawo jest pretekstem?
    Czekam na reakcje rządzących.
    --
    Prezes Jarosław K.
    Forum ze Dworum/Freedom
  • ave.duce 09.06.14, 14:18
    Arłukowicz poinformował, (...) że sprawę prof. Chazana kieruje do wyjaśnienia przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodał, że prawidłowość realizacji kontraktu skontroluje Narodowy Fundusz Zdrowia, a postępowanie medyczne sprawdzi Ministerstwo Zdrowia wraz z konsultantem krajowym.
    --
    Prezes Jarosław K.
    Forum ze Dworum/Freedom
  • ewa9717 09.06.14, 17:54
    wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,16111475,Po__Deklaracji_wiary___lekarz_bez_kontraktu_z_NFZ_.html#LokKrajTxt
  • ave.duce 09.06.14, 12:50
    nie rozumiem tych ludzi - jakby nie wiedzieli, na jakim świecie żyją :(
    --
    Forum ze Dworum/Freedom
  • trusiaa 09.06.14, 13:19
    Pod wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16120501,Musi_urodzic_nieuleczalnie_chore_dziecko__Lekarz_powolal.html?v=1&obxx=16120501&order=najfajniejsze&page=4#opinions

taki komentarz:
    makosiam
    Moja siostra dowiedziała się w 20-22 tygodniu ciąży, że jej córeczka Julcia nie ma czaszki. Dostała skierowanie do szpitala bielańskiego, spod drzwi którego zawróciła. Donosiła ciążę, w siódmym miesiącu urodziła Julcię, która nie przeżyła porodu. Teraz ma dwoje cudownych zdrowych dzieci, cudowne małżeństwo, błogosławi ten dzień, w którym zdecydowała z mężem o donoszeniu ciąży do naturalnego rozwiązania. A dla lekarza, który wypisał skierowanie na przerwanie ciąży, moja siostra, jej mąż i zmarła córeczka, byli cudownym przykładem i świadectwem.

:(
  • ewa9717 09.06.14, 13:27
    Arłukowicz nie ma nawet szczątków jaj, a rzecznik czegoś tam na pewno nie znajdzie podstaw, zeby temu pochrzanionemu choćby pogrozić paluszkiem.
  • man_sapiens 09.06.14, 19:01
    Nie rozumiem: czy gdyby nie urodziła tego bezgłowego potworka niezdolnego do życia to nie miałby dwojga zdrowych cudownych dzieci?
    Jakoś przy sprawie tego sumiennego Chazana tracę poczucie humoru.
    --
    Kościół ucieka się do pomysłu, by Dobrą Nowinę zastąpić dobrą ustawą.J.Makowski
  • trusiaa 09.06.14, 19:22
    Tak wynika z cytowanego wpisu. Najwyraźniej cudowne zdrowe dzieci i cudowne małżeństwo uznane zostały za zupełnie zasłużoną nagrodę z niebios za sprowadzenie na świat niezdolnej do życia istoty. Gdyby ta pani nie zdecydowała z mężem o donoszeniu ciąży do naturalnego rozwiązania, lekarz, który wypisał skierowanie na przerwanie ciąży, nie zostałby ubogacony możliwością obcowania z tą panią, jej mężem i zmarłą córeczką jako cudownym przykładem i świadectwem.

• man_sapiens 09.06.14, 20:49
    Obrzydliwe.
  • trusiaa 10.06.14, 07:22
    Cudze cierpienie uszlachetnia :(
  • scoutek 10.06.14, 09:57
    trusiaa napisała:

> Cudze cierpienie uszlachetnia :(

tak, to bardzo dobre podsumowanie, Trusiuu

--
    moviemovie.blox.pl
  • ave.duce 13.06.14, 07:54
    ... Trwa lewicowa nagonka na profesora Bogdana Chazana, który rzekomo miał przewlekać stosowne procedury tak, aby kobieta – spełniające formalne wymogi – nie mogła dokonać aborcji. Nagonka, którą profesor Chazan znosi z budząca najwyższe uznanie godnością. Nagonka, w której nikt nie udowodnił mu dotąd przekroczenia prawa.
    Nagonka, w której bardziej chyba idzie o zlinczowanie tych, którzy w kwestiach dopuszczalności aborcji kierują się sumieniem i nauką Kościoła
    ...

V kolumna Pi$&co.
    --
    Prezes Jarosław K.
    Forum ze Dworum/Freedom
  • ave.duce 13.06.14, 22:15
    ... Chazan (...) poinformował, że pacjentka, która domagała się aborcji postanowiła urodzić dziecko.

Jednocześnie profesor zdementował medialne doniesienia, że płód jest śmiertelnie uszkodzony. - Nieprawdą jest, że dziecko nie ma czaszki, że zaraz po urodzeniu umrze. Wedle badań jest bardzo możliwe, że dziecko będzie długo żyć. Bardzo się cieszę, że pani zgodziła się donosić ciążę. Dziękuję zarazem dwóm instytucjom, które nie zgodziły się zabić tego dziecka
    ...

--
  • ave.duce 03.07.14, 23:34
    wiadomosci.tvp.pl/15904089/ludzkie-prawo (początek)

... Sadysta Chazan: dziecko kobiety opisywanej przez media może żyć długo, są propozycje operacji i rokowania nie są złe ...
    --
  • trusiaa 16.07.14, 09:22
    - Dyrektor naszego szpitala zapowiedział, że postara się przekonać każdą kobietę, żeby pokochała swoje dziecko. Bez względu na to, jak zostało poczęte, czy jest chore, czy jest zniekształcone - stwierdził starosta.

Ja wiem, polococktowcy nas nie kochają, ale my ich tak długo będziemy kochać, aż oni nas w końcu pokochają. Szyszkownik Kilkujadek

Kingsajz - nie dla każdego :(

od 0:42 do 2:37

• magdolot 16.07.14, 09:40
    Mam potrzebę wsadzenia w ten wątek wywiadu z Dębskim i będę go wsadzać tak długo aż te cholerne ^%$#*(!!!... Dębskiego pokochają. I to nie ukradkiem i nie tylko wtedy, kiedy mają do niego "interes", ale publicznie i bez tajemnicy lekarskiej.

wyborcza.pl/duzyformat/1,139142,16171511,Debski__Jestem_z_pacjentka_na_dobre_i_na_zle.html
  • scoutek 16.07.14, 10:24
    masz rację, Lotka
    a ja go kocham już od czasu, gdy ten wywiad ujrzałam po raz pierwszy

--
    moviemovie.blox.pl
  • ave.duce 16.07.14, 10:35
    To "czy chore, czy zniekształcone" + matka + ew. ojciec - będą żyć samą miłością.
    --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka