Dodaj do ulubionych

Spóźniona ulga osetkowa?

14.04.08, 22:11
Poradźcie - akt notarialny z 2006 na mieszkanie od developera budowane z kredytu który łącznie został udzielony na zakup mieszkania i jego wykończenie.Wykończenie odbyło się w 2007r (z tego roku są ostatnie faktury na materiały budowlane). Dlatego sądziłem, że zakończenie inwestycji odbyło się w 2007 i chciałem po raz pierwszy ulgę odsetkową rozliczyć za 2007r.Ale podobno nie jest to dobra interpretacja i powinienem zacząć rozliczać ulgę rok temu. Jakie jest najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji?Co mogę teraz rozliczyć.Pozdrawiam biegłych w temacie.
Edytor zaawansowany
  • 15.04.08, 11:00
    Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2007,
    sygn. 1401/BF-II/415-61/07/BCz, Izba Skarbowa w Warszawie
    Pytanie podatnika
    Jakie są możliwości odliczania od dochodu za 2006r. wydatków
    poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego
    przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego w
    nowo wybudowanym budynku mieszkalnym?
    Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku w dniu 18
    października 2004r. wspólnie z żoną podpisał Pan z E Nieruchomości
    Sp. z o.o. umowę dotyczącą budowy lokalu mieszkalnego w budynku
    mieszkalnym, realizowanym jako wspólne przedsięwzięcie Spółdzielni
    Mieszkaniowej G i E Nieruchomości Sp. z o.o.Termin zakończenia
    budowy ustalony został do 30 grudnia 2005r. i został
    dotrzymany.Zgodnie z §3 umowy lokal mieszkalny został oddany przez
    Spółkę w stanie surowym, tzn. bez podłóg, drzwi i tzw. białego
    montażu.Na sfinansowanie budowy lokalu mieszkalnego zaciągnęli
    Państwo dwa kredyty:- w dniu 11 kwietnia 2005r. kredyt budowlano-
    hipoteczny w kwocie 100.000 zł przeznaczony na sfinansowanie budowy
    budynku mieszkalnego;- w dniu 22 lutego 2006r. kredyt budowlano-
    hipoteczny w kwocie 20.362 zł przeznaczony na sfinansowanie
    wykończenia lokalu mieszkalnego, zgodnie z zakresem rzeczowym
    określonym w załączniku do umowy kredytowej.

    Pana zapytanie dotyczyło możliwości odliczania od dochodu za 2006r.
    wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-
    hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia lokalu
    mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.W rozumieniu
    przepisów ustawy Prawa budowlanego i Rozporządzenia Ministra
    Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków
    technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
    przez mieszkanie rozumie się zespół pomieszczeń mieszkalnych i
    pomocniczych, mających odrębne wejście, wydzielony stałymi
    przegrodami budowlanymi, spełniający niezbędne warunki do stałego
    pobytu ludzi i prowadzenia samodzielnego gospodarstwa domowego.
    Z przedstawionego wcześniej opisu wynika, że budowa lokalu
    mieszkalnego realizowana była w dwóch etapach: etap zasadniczy
    zrealizowany przez dewelopera i etap wykończeniowy zrealizowany
    przez Podatników. Taką sytuację przewidział ustawodawca, bowiem w
    art. 26b ust. 2 pkt 7 ppkt f jest wymienione wykończenie lokalu
    mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia
    zasiedlenia tego lokalu. Mając na uwadze powyższe podnosi Pan, iż
    przedstawiony stan faktyczny wyczerpuje wszystkie wymogi formalne
    określone w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
    i uprawnia do odliczenia od podstawy obliczenia podatku za 2006r.
    zarówno odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie budowy
    lokalu mieszkalnego, jak i odsetek od kredytu przeznaczonego na
    sfinansowanie wykończenia lokalu, ponieważ kredyty przeznaczone
    zostały na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie
    własnych potrzeb mieszkaniowych.

    Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu
    prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, Naczelnik
    Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany po rozpatrzeniu powyższego
    wniosku postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2007r. Nr
    1432/IDG/415/428/19/60/2007 nie potwierdził Pana stanowiska
    zawartego we wniosku z dnia 06 lutego 2007r.W uzasadnieniu swojego
    postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany podniósł,
    że ustawodawca w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób
    fizycznych wymienił 4 rodzaje inwestycji, które podatnicy finansują
    z zaciągniętego kredytu i spłacając go mogą korzystać z ulgi
    odsetkowej. W katalogu tych wydatków nie zostało wymienione
    wykończenie lokalu mieszkalnego, zakupionego od dewelopera w stanie
    surowym. Tym samym spłacone odsetki od kredytu, który został
    zaciągnięty na sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego nie
    podlegają odliczeniu od dochodu.
    Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany
    pismem z dnia 15 maja 2007r. wniósł Pan zażalenie do Dyrektora Izby
    Skarbowej w Warszawie.W zażaleniu wnosi Pan o zmianę stanowiska
    Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany zawartego w
    postanowieniu z dnia 26 kwietnia 2007r. i uznanie, że zakres
    rzeczowy robót zrealizowanych bezpośrednio przez podatnika i
    sfinansowanych kredytem budowlano-hipotecznym otrzymanym na
    wykończenie lokalu mieszkalnego systemem gospodarczym stanowi część
    składową wkładu budowlanego wniesionego do Spółdzielni Mieszkaniowej
    Gocław-Lotnisko. Wkład budowlany na nabycie własnościowego prawa do
    lokalu mieszkalnego obejmuje sumaryczne koszty wpłacone na rzecz
    inwestora zastępczego oraz wydatki poniesione przez podatnika na
    dokończenie budowy przedmiotowego lokalu.Przedstawiony przez Pana
    stan faktyczny spełnia zatem wymogi formalne wyszczególnione w art.
    26b ustawy i uprawnia do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu
    budowlano-hipotecznego przeznaczonego na sfinansowanie wykończenia
    lokalu mieszkalnego, zrealizowanego systemem gospodarczym.
  • 15.04.08, 11:03
    Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor
    Izby Skarbowej w Warszawie nie znalazł podstaw do zmiany
    zaskarżonego postanowienia i w oparciu o przepisy prawa stwierdza,
    co następuje:

    Katalog potrzeb mieszkaniowych, których sfinansowanie kredytem
    (pożyczką) pozwala podatnikowi na odliczenie od dochodu odsetek
    zawiera art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku
    dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z
    późn. zm.).W myśl tego przepisu - od podstawy obliczenia podatku,
    ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem
    ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę
    odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na
    sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych
    potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
    1) budową budynku mieszkalnego, albo
    2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni
    mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku
    mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
    3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu
    mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która
    wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
    4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową
    (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub
    pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których
    powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w
    przepisach prawa budowlanego.

    Z powyższego wynika zatem, że prawo do odliczeń daje podatnikowi
    zaciągnięcie kredytu (pożyczki) na ściśle określone inwestycje
    mieszkaniowe wskazane przez ustawodawcę w cyt. wyżej przepisie art.
    26b ust. 1 ustawy.Ze znajdującej się w aktach sprawy Umowy nr X
    złotowego mieszkaniowego kredytu budowlano-hipotecznego na
    inwestycję realizowaną systemem gospodarczym zawartej w Warszawie w
    dniu 22 lutego 2006r. pomiędzy Bankiem S.A. z siedzibą w Warszawie a
    Panem i Pana żoną wynika, że kredyt jest przeznaczony na
    sfinansowanie wykończenia lokalu mieszkalnego położonego w budynku
    przy ul. B. w Warszawie.Wykończenie lokalu mieszkalnego, zakupionego
    od dewelopera w stanie surowym nie mieści się jednak w katalogu
    inwestycji mieszkaniowych uprawniających do skorzystania z tego
    odliczenia.Oznacza to, że wydatki na spłatę kredytu, którym
    sfinansowano wykończenie lokalu mieszkalnego nie mieszczą się w
    ramach ulgi odsetkowej i nie podlegają odliczeniu od
    dochodu.Podkreślić również należy, że wkład budowlany oraz
    wykończenie lokalu mieszkalnego nie są to pojęcia tożsame.Wkład
    budowlany jest wnoszony do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie
    prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu
    mieszkalnego.

    Prace wykończeniowe dotyczą natomiast już istniejącego czyli
    wybudowanego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnegoZatem nie
    można zgodzić się z twierdzeniem, iż zakres rzeczowy robót
    zrealizowanych bezpośrednio przez Pana i sfinansowanych kredytem
    budowlano-hipotecznym otrzymanym na wykończenie lokalu mieszkalnego
    systemem gospodarczym stanowi część składową wkładu budowlanego
    wniesionego do Spółdzielni Mieszkaniowej G.

    Z tych wszystkich względów Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w
    sentencji.
    Izba Skarbowa w Warszawie
  • 15.04.08, 11:03
  • 15.04.08, 11:05
    w każdym razie ulga nie przepadnie. Tu jest jeszcze potrzebna
    informacja, czy byla mozliwosc odliczenia za 2006 r w znaczeniu
    dochod za 2006 r, podlegajacy opodatkowaniu, rozumiem ze tak
  • 15.04.08, 11:26
    O rany! Dzięki. Mam nadzieję że się komuś przyda bo mi już chyba nie.Widziałem na różnych forach podobne pytania ale bez odpowiedzi.NIe przyda mi się dlatego, że mieszkanie poszło pod młotek w 2007r. i złożyłem oświadczenie że nie zamierzam płacić podatku zatem skorzystanie z ulgi odsetkowej byłoby czymś w rodzaju samobója bo te przywileje podatkowe podobno się wykluczają... Właśnie się dowiedziałem.Mimo to dzięki za dobrą robotę.Pozdrawiam.

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.