Dodaj do ulubionych

wprawdzie nie wiem czy pytanie zmiesci sie w zakre

28.07.08, 16:14
sie, ale spróbuje..mam problem, wydaje mi sie podatkowy. z męzem nie mieszkam od kilkunastu lat, ale nie mamy rozwodu ani separacji, 4 lata temu nawet rozliczalismy sie razem z PIT rocznego. ja mieszkam we wlasnym mieszkaniu a mąz mieszka w domu bedacym własnoscia jego cózki z poprzedniego małżenstwa, i własnie w tym domu wynajmował pokój, i nie zglosił tego do US, xczy dla mnie sa z tego powodu jakies zagrozenia?? i jeszcze jedna sprawa, przy okazji wyszło ze równiez nielegalnie do tego domu podłaczony był prąd, poza licznikiem, czy ta sprawa w jakis sposób moze dotknac mnie??
Edytor zaawansowany
  • 29.07.08, 09:51
    Niech Pani rozpocznie ocenę swojej sytuacji od poniższych przepisów - wynika z
    nich, że musi Pani pozbyć się jak najszybciej wspólności majątkowej z mężem.

W przypadku najmu jest chyba tak - ale to na szybko i trzeba sprawdzić: pomimo
    że dom jest w majątku odrębnym to czynsz z najmu jak dochód osiągnięty w czasie trwania małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego no
    i jest ta małżeńska odpowiedzialność.
    Ale jeżeli dom jest własnością córki to jak mąż mógł osiągać dochody z najmu?
    (chyba że dom kilka lat temu był własnością męża i np. teraz został podarowany córce).
  • 29.07.08, 09:52
    art. 26. Podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań
    podatkowych podatki.

Art. 29. § 1. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim
    odpowiedzialność, o której mowa w art. 26, obejmuje majątek odrębny podatnika
    oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.
    § 2. Skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności
    majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
    1) zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej;
    2) zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu;
    3) ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka;
    4) uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.
    § 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do płatnika oraz inkasenta.
  • 29.07.08, 09:53
    Art. 110. § 1. Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
    § 2. Odpowiedzialność, o której mowa w § 1, nie obejmuje:
    1) niepobranych należności wymienionych w art. 107 § 2 pkt 1;
    2) odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu
    uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.
    § 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie unieważnienia małżeństwa
    oraz separacji.
  • 29.07.08, 10:16
    rowała go juz odrazu męża córce, mąz mieszka tam tak po prostu, bo mieszka, i domniemywam ze tak po prostu wynajmował, czy córka jego wiedziala o tym czy nie, nie wiem. tak czy inaczej nie jest i nigdy nie byl ten dom moja wlasnoscia nawet w czesci. troche sie boje co z tego wyniknie dla mnie ponieważ mam nieco pieniedzy odlozonych na funduszu a mąż raczej nie ma nic, czy us nie przyjdzie do mnie z tego powodu?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.