Dodaj do ulubionych

Jak wypłacic pieniądze po śmierci z konta bankoweg

30.03.10, 11:23
W jaki sposób mogę wypłacić pieniądze z konta bankowego cioci po jej śmierci?.
Dyspozycja bankowa na wypadek śmierci odpada, bo jestem dalsza rodziną,
upoważnienie też bo wygasa z chwilą śmierci właściciela konta, sam testament
tez nie wystarcza. co w takim razie mogę zrobić?, jakich czynności dokonać ?
abym po śmierci cioci mogła wypłacić pieniądze z jej konta bez czekania na
sprawę spadkową(pracownicy banku i notariusz nie potrafili mi pomóc w tej sprawie)
Obserwuj wątek
      • bezpocztyonline Re: Jak wypłacic pieniądze po śmierci z konta ban 30.03.10, 12:50
        zosia_1 napisała:

        > Znalazłam informację, ze notariusz może sporządzić akt poświadczenia
        > dziedziczenia testamentowego, ale czy to oznacza ze należy to zrobić przed
        > śmiercią czy już po??

        Po. Zamiast sprawy spadkowej w sądzie.

        i co on daje??

        Nie czekasz kilku tygodni na sprawę sądową (a potem na uprawomocnienie
        orzeczenia sądu), tylko wszystko załatwiasz jednego dnia u notariusza.

        Musisz mieć komplet dokumentów (oprócz testamentu, akt zgonu cioci, akty
        urodzenia (i akty małżeństwa) jej krewnych, którzy byliby spadkobiercami
        ustawowymi, wszystkich uprawnionych osobiście u notariusza.
    • bezpocztyonline Nie ma takiej możliwości 30.03.10, 12:33
      zosia_1 napisała:

      > jakich czynności dokonać ?
      > abym po śmierci cioci mogła wypłacić pieniądze z jej konta bez czekania na
      > sprawę spadkową

      Albo przeprowadzisz sprawę spadkową albo zaproś do notariusza wszystkich
      spadkobierców ustawowych i testamentowych wraz z dokumentami, by móc uzyskać u
      notariusza poświadczenie dziedziczenia.

      Dopiero, gdy bank będzie wiedział, że naprawdę jesteś spadkobierczynią wypłaci
      ci pieniądze.

      Inaczej bank ryzykowałby, że pieniądze mogłaby podjąć osoba nieuprawniona (np.
      na podstawie testamentu, który później został zmieniony lub podważony).
      • zosia_1 Re: Nie ma takiej możliwości 30.03.10, 13:09
        ciocia nie miała dzieci mąż, rodzice i rodzeństwo nie żyją, ciocia ma 100 lat.
        czy to oznacza, ze w takim razie ja jestem jedynym spadkobiercą??, jeśli ciocia
        w testamencie zapisze mi wszystkie pieniądze?? dla notariusza musiałabym
        zorganizować akt zgonu męża, rodziców i rodzeństwa cioci?? kto jeszcze
        wchodziłby w grę?? (jacy członkowie rodziny do spadku??
        • bezpocztyonline Re: Nie ma takiej możliwości 30.03.10, 13:39
          zosia_1 napisała:

          > ciocia nie miała dzieci mąż, rodzice i rodzeństwo nie żyją, ciocia ma 100 lat.
          > czy to oznacza, ze w takim razie ja jestem jedynym spadkobiercą??, jeśli ciocia
          > w testamencie zapisze mi wszystkie pieniądze?? dla notariusza musiałabym
          > zorganizować akt zgonu męża, rodziców i rodzeństwa cioci?? kto jeszcze
          > wchodziłby w grę?? (jacy członkowie rodziny do spadku??

          Dzieci/wnuki/prawnuki/praprawnuki rodzeństwa cioci.

          Oczywiście nie wszyscy naraz.

          Z kodeksu cywilnego:

          "Art. 934. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia
          spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada
          jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą
          podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy."

          Jeżeli żyją wszystkie dzieci rodzeństwa cioci, musisz zaprosić do notariusza te
          dzieci rodzeństwa.

          Jeśli któreś z dzieci rodzeństwa nie żyje, to zamiast niego ustawowym
          spadkobiercą były jego dzieci (czyli wnuki rodzeństwa). Wtedy je musisz zaprosić
          też.

          Jeśli dzieci zmarłego dziecka rodzeństwa też nie żyją, to może zostały po nich
          ich dzieci czyli prawnuki rodzeństwa. I tak dalej...

          Będziecie mieli duuże zebranie rodzinne u notariusza...

          Inna wersja to jednak zrobić postępowania spadkowe.

          Ma to tę zaletę, że wystarczy podać sądowi tylko dane osób które byłyby
          ustawowymi spadkobiercami (i dokumenty), one same nie muszą być obecne w sądzie.
            • bezpocztyonline Re: Nie ma takiej możliwości 30.03.10, 14:52
              zosia_1 napisała:

              > Bardzo dziękuję, ale jeszcze pytanie, w przypadku spisanego testamentu ja
              > otrzymuję to co zapisała mi w nim ciocia - zachowek, zaś spadkobiercom ustawowy
              > m
              > należy się tylko zachowek, czy tak??

              Zachowek należałby się dzieciom lub małżonkowi spadkodawcy, ale nie rodzeństwu,
              więc tym bardziej nie dzieciom rodzeństwa ani dzieciom dzieci rodzeństwa ani
              dzieciom dzieci dzieci rodzeństwa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka