przepisanie domu Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam, mam 2 problemy:
    1. Teściowie mają 3dzieci, ale chcą przepisać dom, tylko na siostrę
    mojego męża. W domu tym mieszkają oni, siostra z rodziną oraz brat
    męża. I tu pytania, czy mogą to tak zrobić?, czy mój mąż ma prawo do
    jakiejś części? Czy musi się zgodzić bez żadnego ale do ich decyzji?
    2. Drugim problemem jest postawione na ziemi należącej do tego domu
    (stoi to już ze 20lat,ale wcześniej nic tam nie było),coś takiego
    jak szopa, składzik trudno to nazwać, bo znajduje się tam wszystko
    począwszy od części samochodowych, po stare meble(a raczej ich
    resztki) do przeróbki,kosiarkę i inne narzędzia. Mąż do tego czegoś
    dostawił metalową konstrukcję pokrytą plandeką i ma tam mini
    warsztat.Korzysta z tego rownież teść i szwagier, jak coś potrzeba
    naprawić, to mąż to robi. I teraz jak to się ma do przepisania domu
    na szwagierkę, czy trzeba zaznaczyć że tam coś stoi, czy wystarczy
    tylko informacja że przepisywany jest budynek oraz grunty do niego
    należące?
    Proszę o szybką odpowiedź
    • g.aga1 napisała:

> 1. Teściowie mają 3dzieci, ale chcą przepisać dom, tylko na siostrę
      > mojego męża. W domu tym mieszkają oni, siostra z rodziną oraz brat
      > męża. I tu pytania, czy mogą to tak zrobić?,

Mogą, dom jest ich. Mogą nawet sprzedać i wyjechać na Hawaje, albo w podróż
      dookoła świata, albo pieniądze uzyskane ze sprzedaży sprzeniewierzyć w kasynie.
      Albo zapisać na towarzystwo opieki nad zwierzętami.

• do "bezpocztyonline"
        Nie potrzebuję sarkazmu tylko profesjonalnej odpowiedzi!
        • g.aga1 napisała:

> do "bezpocztyonline"
          > Nie potrzebuję sarkazmu tylko profesjonalnej odpowiedzi!

Pytasz, czy staruszkowie mają obowiązek przekazać swoim ustawowym spadkobiercom
          wszystko, czego się w życiu dorobili, czy też mogą swoim majątkiem zadysponować
          bez zgody tychże ustawowych spadkobierców.

Otóż mogą swoim majątkiem zadysponować bez zgody tychże spadkobierców w sposób
          dowolny.

Normalnie zgodnie z kodeksem cywilnym takie darowizny po śmierci
          spadkodawców/darczyńców obdarowani spadkobiercy powinni zaliczyć na poczet
          swojego udziału w masie spadkowej, ale tylko o ile nie jest inaczej ustalone w
          umowie darowizny. I o ile jest to umowa darowizny, a nie np. umowa dożywocia.

Najczęściej zatem w umowach darowizny jest adnotacja, że majątek darowany nie
          będzie zaliczany na poczet masy spadkowej. I już.

Wtedy będzie się należał twojemu mężowi zachowek (do trzech lat od momentu
          śmierci spadkodawców/darczyńców) czyli kwota pieniężna odpowiadająca wysokości
          połowy wartości tego udziału w masie spadkowej, jaki by otrzymał po śmierci
          swoich rodziców, gdyby owa darowizna nie została uczyniona - według takiej
          wartości rynkowej nieruchomości w momencie wypłacania owego zachowku, jaki
          miałaby, gdyby była wówczas w stanie, w jakim była w momencie uczynienia darowizny.

Ale to tylko w przypadku jeśli darowizna będzie na podstawie umowy darowizny, a
          nie na podstawie umowy dożywocia, bo w przypadku umowy dożywocia nie będzie się
          twojemu mężowi należał żaden zachowek.

Co do szopy: można ją opisać w akcie notarialnym darowizny, jeśli strony sobie
          tego życzą, a zwłaszcza jeśli dodatkowo przedstawią dokumenty na potwierdzenie,
          że ta szopa tam stoi.

O konkrety pytaj notariusza, u którego ma być sporządzany akt darowizny, on
          będzie miał wgląd w komplet dokumentów i będzie wiedział najlepiej, co należy
          dodatkowo dostarczyć i co i jak zgodnie z ustaleniami stron opisać.
          • Dzięki za odpowiedź!
            • Rodzice przepisali dom mojemu bratu nie informując mnie o niczym.Czy mieli do tego prawo?Czy także mnie należy sie część majątku rodziców(prawu zachowku).Jeśli tak to w jakiej sytuacji.
              • iwa-adi napisała:

> Rodzice przepisali dom mojemu bratu nie informując mnie o niczym.Czy mieli do t
                > ego prawo?

Oczywiście.

> Czy także mnie należy sie część majątku rodziców(prawu zachowku).Jeśli tak to w jakiej
                > sytuacji.

Nie do majątku, ale do kwoty pieniężnej odpowiadającej wartości połowy tego, co by Pani odziedziczyła, gdyby nie było darowizny czy testamentu. Od tej kwoty powinna Pani odliczyć wartość tego, co Pani otrzymała/otrzyma droga darowizny uczynionej przez rodziców na Pani rzecz oraz wartość tego, co Pani w spadku de facto otrzyma.

Kwotę zachowku oblicza się biorąc pod uwagę stan techniczny darowanej nieruchomości w momencie uczynienia tej darowizny według wartości rynkowych podobnych nieruchomości w momencie ustalania prawa do zachowku. Z żądaniem zachowku występuje się do spadkobiercy / obdarowanego w terminie 3 lat od czasu, gdy uprawnionemu do zachowku wiadomo o tym, że spadkodawca zmarł, a uprawniony do zachowku nie dziedziczy.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.