Dodaj do ulubionych

sprzedaz mieszkania, ktore było darowizną PILNE

31.07.07, 13:46
Witam.
31 maja 2006 roku dostalismy darowizne w formie mieszkania od meza rodzicow.
Oboje, maz i ja jestesmy włascicielami tego mieszkania. Mieszkamy tu juz rok,
ale doszlismy do wniosku, ze chcemy zmienic mieszkanie na wieksze. Niedawno
nadażyła sie okazja i mozemy kupic wieksze mieszkanie w dosc atrakcyjnej
cenie. Chcielismy sprzedac nasze mieszkanie, dołozyc różnice i kupic wieksze.
Niestety tesciowa usmiadomiła nam, ze nie mozemy sprzedac tego mieszkania
przez 5 lat, poniewaz byla to darowizna. W akcie notarialnym znalezlismy taki
zapis:
"Tacy i tacy oswiadczaja, ze nie sa włascicielami budynku mieszkalnego,
lokalu mieszkalnego stanowiacego odrebna wlasnosc, nie przysluguje im
spoldzielcze wlasnosciowe prawo do lokalu, lokatorskie prawo do lokalu, prawo
do małego domu mieszkalnego wynikajacego z przydzialu Spółdzielni, nie sa
najemcami lokalu, a W PRZEDMIOTOWYM LOKALU BEDA ZAMIESZKIWAC PRZEZ 5 (PIĘĆ)
LAT oraz ze spelniaja pozostale warunki wynikajece z art. 16 ustawy o podatku
od spadku i darowizn."

Czy to ze mamy tu mieszkac przez 5 lat, jest rownoznaczne
z tym ze nie mozemy sprzedac tego mieszkania przez 5 lat??? Czy nie mozna cos
z tym zrobic, zapłacic jakiegos podatku zeby pozbyc sie tego zobowiazania?
Bardzo prosze o rade, zalezy nam na tamtym mieszkaniu.

Pozdrawiam serdecznie
Obserwuj wątek
    • izba.notarialna Re: sprzedaz mieszkania, ktore było darowizną PIL 31.07.07, 14:03
      Mieszkanie możecie Państwo sprzedać. Ponieważ jednak korzystaliście przy jego
      nabyciu z ulgi z art. 16 ust. o podatku od spadków i darowizn, doyczącej
      nabycia lokalu mieszkalnego, to w wypadku sprzedaży tego mieszkania będziecie
      Państwo musieli zapłacić podatek od darowizny, na podstawie której lokal ten
      został nabyty. Wysokość tego podatku w decyzji określi naczelnik urzędu
      skarbowego.
      Nie będziecie Państwo musieli zapłacić tego podatku, jeśli zbycie lokalu jest
      uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a
      przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego lokalu
      mieszkalnego nastąpi w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny
      okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym lokalu, potwierdzony zameldowaniem na
      pobyt stały, wynosi 5 lat. Urząd skarbowy oceni tu, czy istniały przesłanki
      uzasadniające taką konieczność zbycia. Najczęściej podawanymi przyczynami są
      tu: uzyskanie pracy w innej miejscowości, konieczność nabycia większego
      mieszkania spowodowana faktem, że nabyty lokal jest za mały dla rodziny
      nabywcy, a także zbyt wysokie koszty utrzymania nabytego lokalu lub budynku.
      • zoja.pl Re: sprzedaz mieszkania, ktore było darowizną PIL 31.07.07, 14:43
        Bardzo dziekuje za odpowiedz, prosze jeszcze o rozwianie moich wątpliwosci w
        innej sprawie. Otóż w przytoczonym przeze mnie cytacie z aktu notarialnego jest
        napisane ze:
        "Tacy i tacy (ja i mąż) oswiadczaja, ze nie sa włascicielami budynku
        mieszkalnego,
        lokalu mieszkalnego stanowiacego odrebna wlasnosc, nie przysluguje im
        spoldzielcze wlasnosciowe prawo do lokalu, lokatorskie prawo do lokalu, prawo
        do małego domu mieszkalnego wynikajacego z przydzialu Spółdzielni, nie sa
        najemcami lokalu.."
        Co to oznacza? Moj znajomy mówi, że z tego co tu jest napisane wynika, że ja i
        mąż wcale nie jestesmy właścicielami tego mieszkania. Czy to prawda?
        Od siebie dodam, że to bylo tak ze tesciowie kupili to mieszkanie na siebie i w
        tym samym akcie notarialnym zrobili darowizne na mnie i na męża.
        Prosze zatem odpowiedziec czy jestesmy z mezem właścicielami tego mieszkania
        czy są nimi tesciowie?
        --
        Chce mieć Drugie Dziecko
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka