Dodaj do ulubionych

darowizna raz jeszcze, mieszkanie powyżej 110m2

09.02.09, 14:26
Witam!
Bardzo proszę o poradę w nastepującej kwestii.
W 2003r. zakupiliśmy z mężem mieszkanie ale na teścia, gdyż w ten
sposób były lepsze warunki kredytowe. W chwili obecnej chcielibysmy
mieszkanie to przepisać w formie darowizny od teścia ale na nas
obojga, żebyśmy obydwoje byli współwłascicielami a nie tylko mój
mąż. Mieszkanie ma 118m2. Obydwoje nie posiadamy żadnych
nieruchomości. Czy ja jako synowa, będę płacić podatek od darowizny?
Jakie są opłaty w przypadku mieszkania powyżej 110m2? Wartość
rynkowa mieszkania szacuje się na mnie więcej 450-500 tys. Ile
wyniosą wszystkie opłaty z tym związane?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • izba.notarialna Re: darowizna raz jeszcze, mieszkanie powyżej 110 09.02.09, 15:03
      Przyjmuję, że wartość mieszkania to 500.000,00 zł.
      Darowizna między ojcem a synem będzie zwolniona od podatku od
      spadków i darowizn na podstawie art. 4 i 4a ustawy o tym podatku,
      natomiast w Pani przypadku (przyjmując że jest to pierwsza darowizna
      między Panią a teściem) zwolniona będzie darowizna 55m2 a nadwyżkowe
      4m2 (otrzymuje Pani tak jakby 59m2) zostaną opodatkowane – te cztery
      m2 mają wartość w zaokrągleniu 16.949 zł więc podatek wyniesie
      219,40 zł;
      Taksa notarialna wyniesie około 1385 zł plus podatek VAT 304,70 oraz
      dodatkowo wypisy/odpisy około 150-200 zł;
      Nie rozumiem co ma Pani na myśli pisząc że jest to mieszkanie
      własnościowe z gruntem bez Kw – może być albo własnościowe
      spółdzielcze prawo do lokalu bez gruntu albo lokal stanowiący
      odrębną nieruchomość z udziałem w gruncie ale wówczas bezwzględnie
      musi być prowadzona księga wieczysta.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka