Dodaj do ulubionych

uprawnienia notarriusza

30.07.09, 10:19
jakie właściwie uprawnienia ma notariusz, może narzucić treść umowy
czy musi stosować się do życzeć strony czy ewentualnie stron w
ramach obowiązującego prawa ?
dam przykład: sprzedający życzy sobie aby zapisano, iż "akt
notarialny i przejęcie własności nabiera mocy prawnej po zapłaceniu
całej należności, niedotrzymanie ustalonego terminu powoduje
unieważnienie umowy sprzedaży a co za tem idzie także aktu
notarialnego" - czy istnieje w polskim prawie cywilnym paragraf
wykluczający, zabraniający takie sformułowania ?
przypomnę, że stosowana obecnie formułka "wydanie obiektu sprzedaży
nastąpi po zapłaceniu całej sumy ........" w sensie prawnym jaskrawo
odbiega od powyższej i de facto przenosi własność bez spełnienia
warunku zapłaty,
proszę nie przytaczać paragrafu 777 KC, którego można uniknąć
stosując się do formy zapisu jaką podałem,

dziękuję za zabranie stanowisku do poruszonego tematu
Edytor zaawansowany
  • ernest31 31.07.09, 08:02
    żadnych komentarzy ?
    strach przed utratą prestiżu ?

    spotkałem się z taką sytuacją - notariusz przeczytał to co chciał
    przeczytać z aktu notarialnego i podsunął go do podisania, gdy
    spytałem czy mogę najpierw przeczytać, zdziwiony i wyraźnie
    podenerwowany powiedział, już czytałem !!!
    przypomniałem, że to ja podpisuję i to ja decyduję co podpisuję a
    nie Pan
    szanuję każdy zawód, także notariusza ale można odnieść wrażenie, iż
    w niektórych zawodach jego wykonawcy cenią się zbyt wysoko

  • yoggi13 04.08.09, 14:52
    Własność nieruchomości przenosi sie bezwarunkowo czyli takie zapisy są niedozwolone.
  • ernest31 08.08.09, 15:25
    yoggi13 napisała:

    > Własność nieruchomości przenosi sie bezwarunkowo czyli takie
    zapisy są niedozwo
    > lone.

    czy możesz podać paragraf,który zabrania wpisy warunkujące
    przeniesienie własności ?
    nawet wyroki sądowe bardzo często bywają warunkowe, np. rok w
    zawieszeniu ........ ale jako prawnikowi powinno być ci to znajome,
    czy może notariusz nie jest prawnikiem ?
    tylko wyroki boskie są bezwarunkowe !!! wszystko inne,jak też każdą
    umowę, każdy AKT można uwarunkować,
    sprzedający podpisując akt notarialny wypełnił zobowiązanie
    przekazania własności pod warunkiem, że zostanie ona (własność) w
    odpowiednim terminie przez kupującego zapłacona !!!
    nie dotrzymanie terminu MUSI unieważnić taki akt na co kupujący
    także wyraził zgodę, co w tym jest niezgodnego z kulejącym polski
    prawem ?
    akt notarialny to przecie nic innego jak umowa stron nad którą czuwa
    przedstawiciel prawa czyli notariusz, potwierdzając podpisy jako
    zgodne z umawiającymi się stronami bez wymuszania treści w zapisach
    umowy,
    czy może ten wywód jest zbyt filozoficzny w stosunku do polskiej
    rzeczywistości w pojmowaniu prawa własności, obowiązku zapłaty jak
    też roli notariusza ?
  • wlochaty_kudlaty 12.08.09, 21:02
    w art. 155 w zw z art. 157 paragraf 1 kodeksu cywilnego wyjaśniono zasady
    przenoszenia własności pod warunkiem, tj. własność nieruchomości nie może byc
    przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu, jedynie przepisy ustawy
    mogą przewidywać sytuacje w których przeniesienie własności nastąpuje pod
    warunkiem np. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego i prawo pierwokupu Agencji
    Nieruchomości Rolnych, i w tych sytuacjach możemy mówić o warunkowoci. Inną
    sprawą są zastrzeżenia umowne dotycące zapłaty ceny i wydania nieruchomości w
    posiadanie a art. 777 kpc służy jedynie do egzekwownia świadczeń, które nie
    zostały w znaczonym czasie spełnione.Proszę nie mylić także róznych gałęzi
    prawa, bo warunkowe zaiweszenie wykonania kary nie ma nic wspolnego z
    przeniesieniem własności a jedynie odnosi sie do ogólnego pojecia warunku jako
    zdarzenia przyszłego i niepewnego.
  • ernest31 22.08.09, 11:41
    "w art. 155 w zw z art. 157 paragraf 1 kodeksu cywilnego wyjaśniono
    zasady przenoszenia własności pod warunkiem, tj. własność
    nieruchomości nie może byc przeniesiona pod warunkiem ani z
    zastrzeżeniem terminu, jedynie ........."

    wobec tego należy zmienić prawo dostosowując je do wymogów w
    cywilizowanym świecie, do którego Polska przystąpiła 1 maja roku
    2004

    póki co, zapis w akcie notarialnym powinien brzmieć:
    wydanie kupującemu ariginału aktu notarialnego nastąpi po
    przedstawieniu poświadczenia o dokonaniu zapłaty w terminie nie
    przekraczającym 7 dni roboczych od daty spisania niniejszej umowy
    sprzedaży, wydanie nieruchomości nastąpi w dniu dostarczenia
    poświadczenia o całkowitej zapłacie jednak nie później niż jeden
    dzień po wydaniu aktu notarialanego....
    niedotrzymanie przez kupującego tego terminu może spowodować
    anulowanie przez sprzedającego umowy sprzedaży i przepadku zaliczki
    wniesionej przez kupującego na rzecz sprzedającego,

    na chwilę obecną, sprzedający podpisując akt notarialny formalnie
    pozbywa się własności dostając w zamian paragraf 777 KC,
    to jakaś paranoja w praktykach notarialnych kraju mieniącego
    się "cywilizowanym"

    podobno notariusz w Polsce ma dbać o interesy umawiających sie
    stron, a może dba li tylko o własne interesy pobierając należność i
    zwalając odpowiedzialność prawną na paragraf 777 KC ?
  • wlochaty_kudlaty 13.09.09, 18:25
    nasze wyjaśnienia nie mają na celu dokonanie zmiany prawodawstwa czy nawet
    znajdowanie bardziej precyzyjnych rozwiązań, a jedynie wyjanienie obecenie
    obowiązujących zasad. Jeżeli jesteś tak bardzo przywiązany, to otrzymania całej
    ceny sprzedaży przed przeniesieniem własności nieruchomości domagaj się aby Twoi
    kontrahenci (jeżeli oczywiście podzielą Twoje opory) dokonali zapłaty całęj ceny
    sprzedaży przed podpisaniem aktu notarialnego i masz problem z głowy.
    poza tym ogryginał aktu notarialnego nie jest nigdy i nikomu wydawan!!!! [art.
    95 ustawy prawo o notariacie]
    chciałbym zauważyć że w kręgu państw i systemów prawnych "cywilizowanych"
    jesteśmy już od dawna, bo przed 01 maja 2004 roku, też coś się działo.
  • yoginka_pl 05.08.09, 10:30
    mam podobne pytanka
    czy umowę kupna lokalu sporządza notariusz czy powinnam przyjść z
    gotową umowa napisaną przez prawnika (bo zależy mi na zawarciu w
    umowie kilku szczegółów odbiegających od standardów).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.