Dodaj do ulubionych

karanie przy gościach

30.07.07, 13:47
już nie pierwszy raz zadaję to pytanie na forum(innym), ale jak dotąd bez
odpowiedzi. Chodzi mi o karanie dziecka (3 latka), gdy przyjmujemy w domu
gości. Gdy przychodzą z dziećmi równolatkami i troche starszymi,zawsze sa
boje o zabawki. Staram sie nie wkraczać dopóki to możliwe, ale czasem
poprostu się nie da nie zareagować. Wtedy najczęściej go izoluję, wynosząc
syna do drugiego pokoju, ale to niewiele daje, a tylko prowokuje jego
histerię.Poza tym mam wyrzuty, czy w ten sposób nie poniżam syna, karając go
w obecności osób postronnych.Ale czy jest sens zostawiać karę "na potem", gdy
syn już zapomni za co? Jak w takich sytuacjach reagować na niegrzeczne
zachowania syna?
Obserwuj wątek
    • kicia031 Re: karanie przy gościach 30.07.07, 16:28
      Dziwne pytanie. Oczywiscie ze karzesz syna przy gosciahc, natychmiast jak
      narozrabial. Jesli nie chce byc karany przy gosciach to niech przy nich nie
      rozrabia...
      --
      "Kicia Ty idealistka jesteś"
      m-m-m
      • ika997 Re: karanie przy gościach 31.07.07, 11:24
        Nie mam dzieci, ale wspominam z własnych doświadczeń takie motywy, gdy ciotka
        opowiadala o wyskokach swoich dzieci i karach nalozonych przy stole rodzinnym,
        przy nich. Mysle ze bylo to upokarzające i niewychowawcze, ale sytuacje o
        których piszesz wymagają niestety interwencji natychmiastowej.
    • alexxa6 Re: karanie przy gościach 02.08.07, 11:10
      sama widzisz że to co stosujesz przynosi odwrotny skutek,więc po co się
      upierać?spróbuj organizować zabawy wspólne dzieci tak,by jak najmniej dochodziło
      do konfliktów,zapewnić taką ilość różnorodnych zabawek by dzieci nie były
      zazdrosne o to że jedno ma a drugie nie.Poza tym,jeśli te dziecięce kłótnie nie
      są "groźne" to pozwolić by dzieci same je rozstrzygnęły na swój dziecięcy sposób.
      Interweniować dopiero wtedy gdy może się stać konkretna krzywda.
      vanilla-cafe.net/
    • agnieszka_iwaszkiewicz Re: karanie przy gościach 05.08.07, 20:15
      Oczywiście na niegrzeczne zachowanie dziecka należy reagować od razu, ale z
      uwzględnieniem sytuacji w jakiej się to odbywa, tak aby reakcja była skuteczna,
      ale nie upokarzająca. Jednak sytuacja którą Pani opisuje ma inny aspekt. Jeśli
      dobrze zrozumiałam 3 - letnie dziecko nie umie podzielić się swoimi zabawkami
      ze swoimi równie małymi gośćmi. I zachowuje się niegrzecznie. Ale jedynie w
      pojęciu dorosłych i ich pojęciu gościnności.Trzylatek nie zna reguł takiej
      gościnności. Dla niego to jest wkraczanie wrogów na jego teren i próba aneksji
      jego własności. Więc broni się sposobami mu znanymi i dostępnymi, które dla
      dorosłych wyglądają jak niegrzeczne zachowania które , w imię dobrego
      wychowania, chcą wytępić. Wydaje się, że lepsza będzie próba zrozumienia synka
      i jego dzecięcych potrzeb i uczuć. To nie jest niegrzeczność. On się może bać,
      że straci swoje ulubione zabawki, że nie ma kontroli nad sytuacją a dodatkowo
      rodzice nie pródują mu pomóc. Trzeba też pamiętać, że gościom, nawet tym małym,
      nie można robić wszystkiego. Oni też muszą, do pewnego stopnia, uwzględnić
      prawa "pana domu". Reasumując, należy inerweniować wtedy, gdy zachowania syna
      istotnie naruszają granice i bezpieczeństwo innych dzieci lub jego. Ale trzeba
      wyraźnie podkreślać, że interwencja jet właśnie w tej sprawie, a nie dlatego,
      że nie dał zabawki albo histeryzuje z rozpaczy, że ją utracił. Ważne aby Pani
      synek uczył się szacunku dla innych ale też i dla siebie. Mam nadzieję, że
      dobrze Panią zrozumiałam, a ta odpowiedź uspokoi Panią. Agnieszka Iwaszkiewicz
      • magda9730 Re: karanie przy gościach 06.08.07, 19:47
        Bardzo dobrze Pani mnie zrozumiała. Tak właśnie intuicyjnie czułam,
        że przedkładam dobre samopoczucie gości, nad uczucia mojego syna.
        Myślę, ża następne spotkanie z gośćmi będzie mniej stersujące dla
        mnie i dla synka. Bardzo, bardzo dziękuje za dobre rady.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka