podatki przy kupnie nieruchomosci Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Moze ktos wyjasnic lub nawet podac dobre zrodlo do przepisow jak to jest z podatkiem od kupna nieruchomosci.

Wiem ze osoby kupujace pierwsza nieruchomosc maja znizke pod warunkiem ze beda tam mieszkac 5 czy iles lat.

Pytanie jest:

Czy to chodzi o pierwsza nieruchomosc kupiona w Belgii? (tak pisza polska gazeta wydawana w Brukseli).

Czy pierwsza nieruchimosc posiadana na terytorium EU? czy moze wogole na swiecie?

Dzieki za odpowiedz.
    • - pierwsza nieruchomosc - na terenie UE - oczywiscie nie latwo to zweryfikowac, ale jezeli by im sie udalo w przyszlosci, to masz problem.
      - podatek od kupna w BXL - 12.5% z ceny (istniejace mieszkanie)
      - zapis 1% z ceny
      - do tego koszty notariusza, hipoteki itp itd

wiecej:
      www.notaire.be/acheter-louer-emprunter/acheter-un-logement-existant/frais-de-lacquisition/droits-fiscaux
      • Gość: Belgofan IP: *.117-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 04.12.11, 17:12
        Czyli do ceny sprzedaży należy dodać około 20%?

Do tego co roku podatek katastralny. Niemały.

A w zamian, ci debile nawet nie potrafią przyzwoicie posprzątać swojej stolicy...

Niech żyje socjalistyczne 'królestwo' belgii!

• Gość: Voilà IP: *.255-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 04.12.11, 18:16

www.notaire.be/acheter-louer-emprunter/
          www.immoweb.be/en/
          www.notaire.be/acheter-louer-emprunter/droits-denregistrement/en-region-bruxelloise-1136/abattement-de-droits-denregistrement-a-bruxelles
          • Gość: mz IP: 139.191.187.* 05.12.11, 08:30
            To jesli np R.C. wynosi 1000 E to ile sie placi tego podatku, powiedzmy jakies 20% od tej kwoty?
            • Z mojego doświadczenia - i rozmów ze znajomymi - wynika, że P.I. to około 55-60% R.C. Ale wzoru dokładnego nie znam.
              Belgofan, nie przesadzaj, że 20%. W rzeczywistości ok. 13,5% (Bxl), a jeśli ktoś kupuje za gotówkę, to sporo mniej (wiem wiem, kto kupuje za gotówkę?)
              Natomiast uważam, że ci notariusze robią tu za tę kasę dla klienta dużo więcej niż w Polsce (gdzie też u notariusza zostawia wcale wcale wcale niemały procent wartości transakcji).

Nie wspominam już o skandalu, jakim w PL jest pobieranie przez agencje prowizji od obu stron transakcji. To chyba musi być dziwo na skalę europejską. No ale co kraj, to obyczaj.

--
              bzmot.geoblog.pl - podróż to nałóg
              • Gość: P.I. i R.C. IP: *.12-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 05.12.11, 12:31
                Kto nie wie, to tlumacze :

P.I., to jest "précompte immobilier"
                R.C., to jest "revenu cadastral".
                • Gość: Précompte immob. IP: *.12-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 05.12.11, 13:59
                  www.belgium.be/fr/logement/achat_et_vente/precompte_immobilier/calcul/
                  Le précompte immobilier équivaut à un pourcentage du revenu cadastral (RC) indexé de votre habitation. Le pourcentage du précompte varie en fonction de la région que vous habitez :

1,25 % du RC pour les habitations situées en Région wallonne et dans la Région de Bruxelles-Capitale (seulement 0,8 % pour les propriétés qui sont mises en location en tant que logements sociaux).
                  2,5 % du RC pour les habitations situées en Région flamande (seulement 1,6 % pour les propriétés qui sont mises en location en tant que logements sociaux)

La taxe de base destinée à la région ne constitue qu'une partie du précompte immobilier que vous devez payer. Les provinces, les agglomérations et les communes ont le droit de majorer cette taxe de base de centimes additionnels. Le nombre de centimes additionnels qu'elles prélèvent peut varier d'année en année ; ce sont les conseils communaux et provinciaux qui le déterminent chaque année.

Concrètement :
                  Les centimes additionnels appliquent un pourcentage d'augmentation au montant de la taxe de base. Cent centimes additionnels signifient par exemple une taxe complémentaire d’un euro pour chaque euro de taxe régionale.

Dans certains cas, vous pouvez avoir droit à une réduction du précompte immobilier.

Plus d'informations sur le précompte immobilier

Adresses et sites web
                  SPF Finances
                  North Galaxy Boulevard du Roi Albert II 33 1030 Bruxelles
                  Téléphone : 0257 257 57
              • Gość: Belgofan IP: *.252-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 05.12.11, 18:33
                > Belgofan, nie przesadzaj, że 20%. W rzeczywistości ok. 13,5% (Bxl),

To wciąż ponad 6 i pól raza więcej niż w Polsce (2% PCC). Plus kataster, którego w Polsce nie ma (tak wiem, jest jakiś smieszny podatek od nieruchomości).

> a jeśli ktoś kupuje za gotówkę, to sporo mniej (wiem wiem, kto kupuje za gotówkę?)

Otóż to... argument właściwie nieistotny.

> Natomiast uważam, że ci notariusze robią tu za tę kasę dla klienta dużo więcej
                > niż w Polsce (gdzie też u notariusza zostawia wcale wcale wcale niemały procent
                > wartości transakcji).

Koszt notariusz to nie podatek. To zaplata za usługę. Czy belgijski notariusz robi więcej? Nie wiem. Ja miałem do czynienia ostatnio zarówno z notariuszem w Polsce i w belgii. Nie stwierdziłem bym dostał więcej od tego w belgii niż od tego w Polsce.

Kupowałem tez kilka misiecy temu ziemie w Polsce. Jestem w 101% pewny, ze prowizje zapłaciłem tylko ja. Agent sprawił się wręcz podręcznikowo. Przesyłałem mu (stad) linki do ofert w innych biurach nieruchomości, które znajdywałem w internecie, a on jeździł na miejsce, robił zdjęcia, doradzał, brał mapki z urzędu gminy (czy tam skądś) i sam dokonywał pomiarów.
    • przy zakupie nowego mieszkania/domu placi sie 21% VAT zamiast oplaty rejestracyjnej. A od nowego roku uslugi notariuszy rowniez beda oblozone podatkiem VAT
      • Gość: Do Karamela IP: *.251-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 06.12.11, 11:52

A przy zakupie starego domu, czy to jest 6 % VATu ?

W Wallonii, istnieje "réduction pour habitation modeste".

fiscalite.wallonie.be/article.php3?id_article=29
      • Gość: Belgofan IP: *.ec.europa.eu 06.12.11, 16:01
        W takim razie cos sie zmienilo. 3 lata temu, na 100% VAT nie byl naliczony od tej czesci ceny, kotra odpowiedala wartisci udzialu w dzialce na ktorej stoi budynek. Od tej czesci placilem normalnie droits d'enregistrement (czy jak tam sie to nazywalo).

• VAT 6% obowiazuje na dom/mieszkanie ktore ma ponad 5 lat.
        Kolega powyzej slusznie zauwazyl ze w 2011 zmienily sie przepisy i teraz nie tylko nowa nieruchomosc ale tez dzialka na ktorej jest postawiona oblozona jest 21% VAT.
        • Gość: Do wiadomosci IP: *.173-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 08.12.11, 07:44
          VAT (u notariusza) bedzie dopiero aktualne od roku 2012.

Na dzialke (4 a), za 40.000 €, zaplacilem 7.000 € u notariusza w Wallonii.
          • Gość: Belgofan IP: *.249-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 08.12.11, 08:01
            4 a? To nie kupiłeś działki, tylko znaczek pocztowy, hehe. No chyba, ze chcesz tam postawić niezłej wielkości garaż :)
            • Gość: anbxl IP: 91.194.202.* 08.12.11, 09:34
              i znowu belgofan pieprzysz... wystaczy... u mnie stawiaja domy na 1 a,a taka dzialka kosztuje 150 tys€,a wiec 40 tys€ za 4 ary to bardzo tanio
              • Gość: Tanie tereny IP: *.173-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 08.12.11, 09:55
                Z Waterloo do lotniska (Gosselies-Charleroi), niektore tereny prawie za darmo.

Ex. Pont-à-celles, Viesville, Luttre, Gouy-lez-Piéton etc

See

www.adoos.be/post/9113962/beau_et_spacieux_terrain_anbsp_vendre_viesville
                • Gość: VAT notariusz IP: *.173-128-109.adsl-dyn.isp.belgacom.be 08.12.11, 10:06
                  Tu jest opisane :

www.lalibre.be/actu/belgique/article/703349/les-notaires-soumis-a-la-tva.html
                  Ils déplorent une possible surcharge de travail mais surtout le fait qu’elle touchera surtout les faibles revenus.

La Fédération royale du notariat belge n’en sait pas beaucoup plus que ce qui se raconte dans les couloirs, et ne veut donc pas réagir officiellement. "Par manque d’informations sur les modalités , nous avons décidé de ne pas prendre position" , y dit-on. Mais officieusement, certains notaires ont accepté de commenter cette décision d’imposer leurs honoraires, voire peut-être les frais des actes qu’ils réalisent, à la TVA. Une décision qui est dans l’air depuis une quinzaine d’années déjà, conseillée par l’Europe, que subissent la plupart de leurs confrères européens, et qui pourrait sonner vigoureusement dans le porte-monnaie des consommateurs. Ainsi, dans le cadre de l’acquisition d’un bien immobilier d’une valeur de 170 000 € (soit le prix de vente moyen d’une maison en Wallonie), assortie de droits d’enregistrement de 12,5 % (21 250 €, que les notaires réceptionnent pour l’Etat), une TVA de 21 % sur les honoraires (1 992 €) représenterait un supplément de 420 €. Si les frais de dossier (entre 700 et 1 000 €) sont pareillement imputés, il faudra ajouter de 150 à 210 €. Pour un contrat de mariage dont le coût total s’établit à quelque 250 ou 300 €, le supplément de TVA sur les honoraires de 50 € s’élèverait à une dizaine d’euros.

"Ce coût, à charge du grand public, touchera finalement moins les sociétés et les particuliers aisés que les revenus bas et moyens" , s’étonne ce notaire wallon . "J’espère que cette TVA ne sera imposée que sur les honoraires tarifés, et pas sur les provisions pour frais de transcription, administratifs qui ne sont pas des rémunérations", ajoute Olivier de Clippele, député bruxellois, par ailleurs notaire. Non sans s’inquiéter d’une concurrence déloyale à l’encontre des avocats qui ne seraient pas soumis à la TVA. Mais pas d’une perte de clients, qui continueront à trouver chez leur notaire la sécurité (des actes, des déclarations) qu’ils cherchent.

Pour les études, cette TVA compliquera les choses. "Mais ce n’est jamais qu’une complication supplémentaire, dans un environnement de travail qui depuis dix ans se complexifie toujours davantage" , ajoute son confrère wallon, qui reconnaît néanmoins que cela se traduira pour certaines études par une réelle surcharge de travail. Et ce, avec peu de récupération de TVA, le gros des frais d’une étude (salaire, location de bureau) n’y étant pas soumis. "Seuls 5 à 10 % de nos charges sont soumis à TVA , renchérit Olivier de Clippele. Ce qui veut dire que nous allons encore plus servir de percepteurs d’impôts."

"L’équilibre entre recettes et dépenses n’est pas toujours évident" , reprend son confrère, pointant l’image erronée d’aisance et de richesse de certains notaires et surtout la méconnaissance du grand public dans les techniques de ventilation des frais de notaires entre taxes, frais administratifs et honoraires légaux proprement dit. Avec ceci qu’ils datent de 1978. "La majorité des recettes venant d’opérations immobilières, on pourrait croire que, les prix augmentant, les honoraires aussi, conclut-il. Mais ils sont dégressifs. L’indexation des prix n’a donc pas d’effet de rattrapage équivalent aux frais des études."
              • Gość: Belgofan IP: *.ec.europa.eu 08.12.11, 17:28
                > i znowu belgofan pieprzysz... wystaczy... u mnie stawiaja domy na 1 a,a taka dz
                > ialka kosztuje 150 tys€,a wiec 40 tys€ za 4 ary to bardzo tanio

Alez ja nie twierdze, ze to drogo.... Ja twierdze, ze dzialka jest strasznie mala.

Na 1 arowej dzialce stawiaja DOMY?? Wiesz, ze 1 ar to kwadrat 10x10m? Toz to ledwo garaz sie na takim czyms miesci.... Zero podjazdu, zero ogrodu.... Wybacz, ale dla mnie takie cos to nie jest DOM, tylko makieta domu w skali 1:1,5, a 1 ar to nie dzialka tylko rabata na kwiaty :). No ale jesli ktos tak lubi..... Prosze bardzo...

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.