Komentarze do artykułu

Wylecą ze szkoły za zdjęcia, na których się obejmują?

Uczennice, które się obejmują pozując do zdjęć, manifestują swą orientację seksualną i zachowują niegodnie - uznała dyrekcja liceum i nakazała usunąć fotografie z internetu. Jeśli Ania z Mają tego nie zrobią, wylecą ze szkoły

Zgodne z prawem usunięcie ze szkoły nie jest możli Dodaj do ulubionych


W świetle art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie
oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), dyrektor
szkoły może, w drodze decyzji, skreślić ucznia nieobjętego
obowiązkiem szkolnym (obowiązek szkolny dotyczy szkół podstawowych i
gimnazjów) z listy uczniów, w przypadkach określonych w statucie
szkoły. Skreślenie to następuje w drodze decyzji administracyjnej
(podlega zaskarżeniu w trybie określonym w Kodeksie postępowania
administracyjnego) na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po
zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.


Norma prawna, określająca sytuacje uprawniające dyrektora szkoły do
skreślenia ucznia z listy uczniów znajduje się w statucie szkoły
publicznej. Ustawa o systemie oświaty zawiera w art. 60 ust. 1
katalog spraw, które statut szkoły publicznej musi określać, m.in. w
pkt 7 zobowiązuje do określenia konkretnych przypadków, w których
może nastąpić skreślenie ucznia (potwierdza to uchwała Sądu
Najwyższego z dnia 18 października 1995 r. III AZP 28/85 OSNP Nr 11,
poz. 149 z 1996 r.). Możliwość skreślenia ucznia z listy uczniów
musi zatem wynikać bezpośrednio ze statutu tej szkoły, który
powinien określać przypadki, w jakich skreślenie to może nastąpić.
Należy przyjąć więc, że dyrektor szkoły może skreślić ucznia tylko w
wypadkach wskazanych w statucie szkoły i powinien w zasadzie
ograniczyć stosowanie tego środka do przypadków rażącego naruszenia
obowiązków przez ucznia.

Oczywiście statut szkoły nie może określać podstaw usunięcia ucznia
ze szkoły w sposób całkowicie dowolny. Statut ten podlega bowiem
kontroli pod względem zgodności z nadrzędnymi aktami prawnymi. Nie
może zatem zawierać postanowień, które byłyby sprzeczne np. z
Konstytucją RP czy ustawami. Jeżeli statut szkoły zawiera
nieprecyzyjne, ogólne sformułowania należy interpretować je w sposób
zgodny z obowiązującym prawem.

Zgodnie ze statutem IX LO w Łodzi (§ 7 pkt III, podpunkt 5 statutu)
skreślenie ucznia z listy uczniów może nastąpić w trzech sytuacjach:

- łamania postanowień ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy
o wychowaniu w trzeźwości;

- wykroczenia zagrażającego życiu lub zdrowiu innych członków
społeczności liceum;

- zastraszania, wymuszania, stosowania przemocy fizycznej i
psychicznej, kradzieży mienia na terenie szkoły lub w czasie imprez
organizowanych przez liceum.

Usunięcie ze szkoły może zatem nastąpić tylko na tej podstawie, a
nie na żadnej innej. W przedmiotowej sprawie nie zaistniała żadna
z trzech przesłanek wymienionych w statucie, a zatem zgodne z prawem
usunięcie ze szkoły nie jest możliwe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Przeczytaj całą dyskusję (701-792)
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
(601-700)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.