Dodaj do ulubionych

Jak Polska długa i szeroka

10.01.11, 08:48
"Jeśli chcesz naprawić świat, najpierw musisz przyjrzeć się sobie i zmienić się. Zacznij od tego gościa, którego widzisz w lustrze – czyli od siebie!" - Michael Jackson. To mysl dla kazdego, ktory probuje wyplenic zlo szukajac winnych.
Edytor zaawansowany
 • ar.co 10.01.11, 11:23
  "Tak, ale problem polega na tym, że jedwabińską zbrodnię łatwo potraktować jako aberrację, fakt odizolowany, niepowtarzalny. To się zdarzyło gdzieś tam daleko, u nas byłoby to niemożliwe. A to, o czym teraz piszemy i o czym pisze Gross, pokazuje, że Jedwabne to nie był incydent. Mordowanie Żydów miało miejsce wszędzie, jak Polska długa i szeroka."
  Bardzo ważna uwaga. W dodatku tym razem nie można usprawiedliwiać morderców - jak to robiono przy okazji Jedwabnego - poparciem Żydów dla Sowietów (znacznie zresztą wyolbrzymianym przez obrońców polskich morderców) czy "żydokomuną". Na większości terenów, na których Polacy kończyli za Niemców holokaust, o żadnych Sowietach nie było jeszcze mowy. Była tylko zwykła polska podłość i chciwość.
 • wujaszek_joe 11.01.11, 22:21
  Nie wiem czy to podłość i zawiść. raczej prymitywna rządza zysku i odsunięcie zagrożenia z jakim wiązał się wtedy Żyd. Niemcy stworzyli sytuację, w której wyzwoliły się sceny rodem z "malowanego ptaka". Polska wieś była biedna i straszliwie zacofana.
  --
  nima
 • ibonawnak 13.01.11, 00:39
  Na pewno jest jakaś trzecia droga pomiędzy „zwykłą polską podłością i chciwością” i „polską wsią … biedną i straszliwie zacofaną”, tzn. pomiędzy samobiczowaniem i wszystko usprawiedliwianiem. Marzy mi się dogłębna spokojna analiza problemu, ale nie prędko pewnie się jej doczekam – ten problem ma tyle odcieni i tak zmiennych że trudno znaleźć obiektywne kryteria.
  Jedno jest dla mnie pewne : Europa w owym czasie, jak prawdziwe laboratorium, zafundowała sobie niesamowity eksperyment na ludziach. I eksperymentowi poddano tyle parametrów (nic dziwnego dotyczył on ludzi, a więc obiektu z natury rzeczy dosyć skomplikowanego) że do tej pory analizuje się wyniki. Najgorsze jest to że cokolwiek by się nie powiedziało, polska chciwość czy polska bieda, ma się rację. Kto to kiedyś wyprostuje ? Jeśli w ogóle … .
 • chimek 26.01.11, 13:05
  Biorac pod uwage, ze Gazeta Wyborcza to gazeta zydowska, nie ma w tym nic zlego, sa gazety mniejszosci niemieckiej, ukrainskiej itp., to czekam az redaktorzy zaczna wlasnie spoglada w lustro i zaczna naprawiac swiat od siebie i omowia wszystkie ciemne strony postepowania zydow w czasie wojny.
  Druga uwaga. Historycy mowia, ze Holokaust zaczal sie w styczniu 1942, niektorzy mowia, ze w grudniu 1941. Jak wiec to mozliwe, ze ci wielcy szpece od historii, Grabowski i ta Pani, mowia o trzeciej fazie Holokaustu od poczatku 1942. Cos ci szpenie rozbiegaja sie z glownym nurtem historiografii?
 • przyjacielameryki 26.01.11, 15:49
  chimek napisała:

  > Biorac pod uwage, ze Gazeta Wyborcza to gazeta zydowska, nie ma w tym nic zlego
  > , sa gazety mniejszosci niemieckiej, ukrainskiej itp., to czekam az redaktorzy
  > zaczna wlasnie spoglada w lustro i zaczna naprawiac swiat od siebie i omowia ws
  > zystkie ciemne strony postepowania zydow w czasie wojny.
  > Druga uwaga. Historycy mowia, ze Holokaust zaczal sie w styczniu 1942, niektorz
  > y mowia, ze w grudniu 1941. Jak wiec to mozliwe, ze ci wielcy szpece od histori
  > i, Grabowski i ta Pani, mowia o trzeciej fazie Holokaustu od poczatku 1942. Cos
  > ci szpenie rozbiegaja sie z glownym nurtem historiografii?

  Aha, czyli ci profesorowie Twoim zdaniem kłamią?? A dlaczego mieliby to robić, to poważni ludzie, to naukowcy o prestiżu międzynarodowym. Dlaczego dla pewnej grupy ludzi jedyne autorytet to: Lepper, Rydzyk, Stalin, Lenin, itp.????
  Tak rozumując można wszystkiemu zaprzeczyć ale czy przez to staniemy się lepsi???? Chowanie głowy w piasek jest raczej mało efektywną metodą poszukiwania prawdy.
 • chimek 26.01.11, 23:06
  Klamia w sensie, ze uogolniaja bezprawnie. Grabowski mowi o 'oczyszczaniu', tak jaby Polacy mieli jakis plan wymordowania Zydow. To klamstwo. Tak samo porownanie chlopa do bankiera szwajcarskiego to tez klamstwo, w tym wypadku wychodza intencje autorow. Swiat juz przerabial banki szwajcarskie i Holokaust, tak wiec po wypowiedziach tego typu wychodzi, ze nie idzie o historie tylko znowu o kase. Steretoryp chciwego Zyda tylko sie wzmacnia.
  Co do autorytetow, to przyglupow i ludzi zlej woli wsrod naukowcow nie brakuje, sa tam jak w kazdej innej grupie zawodowej.
  Niech ci sami autorzy nie mowia potem o steretotypie zydokomuny wsrod Polakow, bo sami propaguja najbardziej perfidne stereotypy, w tym wypadku Polaka-mordercy. I w jednym przypadku i w drugim ktos kiedys cos zlego zrobil, byli i dobrzy Zydzi i dobrzy Polacy, byli i zli Polacy i zli Zydzi. Grabowski i inni wyjmuja ponadto wszystko z kontekstu. Tak jak oni uprawiaja historie, to mozna w ten sposob oskarzyc Zydow z gett o mordowanie Polakow. W koncu Niemcy brali Zydow z gett do egzekucji Polakow. Stosujac metodologie Grossa wystarczy znalezc choc jeden komentarz Zyda, typu 'Gincie Polacy, bobrze was', i mozna napisac, ze Zydzi z getta to byli 'chetni egzekutorzy', ktorzy brali udzial w estermiancji Polakow, cieszyli sie, sprawialo im to radosc. Taka wlasnie historie bez kontekstu i proporcji uprawiaja ci szpece z GWna. Taka historia warta jest GWno.
 • przyjacielameryki 26.01.11, 15:31
  Zawsze uważałem, że powinniśmy być wdzięczni prof. Grossowi za opisanie prawdy o losie Żydów w okupowanej Polsce i o udziale Polaków w holocauście. Niestety, to wszystko co pisze prof. Gross ale i nasi historycy" prof. Grabowski czy Pani Engelking to prawdy, okrutne prawdy. Polacy w tym polska wieś uczestniczyli w wydawaniu i zabijaniu Żydów. Wielu cieszyło się, że "Niemcy wreszcie zrobili porządek z Żydami", których obarczano za wszystkie nieszczęścia i że po wymordowaniu Żydów Polakom będzie się żyło lepiej. Po wojnie Polacy bardzo chętnie uczestniczyli w przejmowaniu majątku żydowskiego. To bardzo przykre i smutne fakty, w szczególności w zderzeniu z wizerunkiem Polaka bohatera, ginącego za "Waszą i Naszą". Powinniśmy bardzo długo przepraszać Żydów a nie wymyślać im i oskarżać ich w absurdalny sposób o rzeczy których nie było!!!!
  Polacy, opamiętajcie się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • piotrek410 26.01.11, 17:54
  Ci, ktorzy wychowali sie w rodzinach mordercow Zydow, a wiec w zwierzecej nienawisci do wszystkiego co zydowskie, maja dzis obsesje na tym tle, co widac w wielu postach na tym forum.
  Ta powszechnosc anty-semickich wpisow ilustruje wlasnie te ogromna skale mordow jaka dokonala sie w tym czasie, tak, jak Polska długa i szeroka, za sprawa polskich chlopow…
  ---------------------

  “A pamiętacie, jak żeśmy się wtedy modlili, kiedy matka szła na te łąki, jak żeśmy się wtedy bali?” – zaslyszane u rodziny, ktora przechowywala Zyda w kopce siana na łąkach.
  Ten strach byl przed sąsiadami; to byl smiertelny strach…
 • epilenka 14.07.11, 17:51
  Całkowicie się z panami zgadzam (z poprzednikiem też). Przeczytałam ks. Engelking i mogę napisać, że jest to naprawdę arcydzieło. Rzetelna i piękna. To, co robili Polacy podczas holocaustu głęboko mnie zawstydza, ale także wstydzę się za tych, którzy dziś bronią te kreatury. Engelking opisuje przede wszystkim strach chłopów, potem biedę, na końcu zaś odczłowieczenie i straszną chciwość (wziąć od rodziców pragnących przechować dziecko cały majątek i na drugi dzień zawieźć to dziecko na policję - to w głowie się nie mieści). Ci co obrzucają błotem autorkę (pozostałych książek nie znam): po pierwsze jak zwykle książki nie czytali, po drugie bronią gnoi, bo nie ma innego określenia. Dlaczego ich bronicie? Dlaczego? Czyżby gnoje nie wymarły?
 • miabra 03.11.11, 15:26
  Kolejna antypolska wypowiedź i w dodatku całkowity brak podstawowej kultury. Co to znaczy "gnoje" ?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka