Dodaj do ulubionych

Menu tylko dla Polaków

27.01.11, 07:13
A przeciez mogl odpowiedziec ze jest np Albanczykiem Serbem Chorwatem czy innej narodowosci, watpie by ochroniarz umial odroznic.
a ochrona nie ma prawa legitymowac wiec dupa- a watpie by wzywali policje w celu sprawdzenia, bo to bylby dopiero obciach, i jakby mieli sie przed policja wytlumaczycL:)?
Edytor zaawansowany
 • snellville 27.01.11, 07:18
  Troche do dupy..............
  Wiemy jacy sa Cyganie ale nie mozna generalizowac calej spolecznosci.
  Mozna zawsze ich wyprosic gdy nie zachowuje sie prawidlowo ale nie z kopa przed drzwiami .
  W USA majac taki filmik wlascicielka knajpy poplynelaby z knajpa a moze ze wszystkim co ma.
 • 1stanczyk 27.01.11, 09:52
  ani knajpy ani możliwości, przez najbliższe kilka lat, dalszego "funkcjonowania" w tym sektorze.
  Nie mówiąc już o wysokości kary.
  Re: Menu tylko dla Polaków
 • izaakjk 27.01.11, 10:59
  Próba stosowania wobec społeczności Romów w Polsce zasady wspólnej odpowiedzialności świadczy jedynie o bardzo niskiej kondycji moralnej i intelektualnej ludzi, którzy nienawiść do przedstawicieli innych kultur przedkładają ponad obowiązujące prawo i wcześniejsze europejskie doświadczenia eksterminacji Żydów i także właśnie Romów przez nazistów. - Czy polski Rząd nadal będzie obojętny wobec wyraźnej eskalacji nietolerancji w Polsce? Czy Polacy wynaleźli sobie teraz Cyganów - by ich nienawidzić, represjonować, a potem..... nie trudno sobie to wyobrazić.

  Dzisiaj jest Dzień Pamięci o Auschwitz-Birkenau (związany z datą wyzwolenia obozu przez Rosjan). Tradycyjnie zapalamy wieczorem w oknie świeczkę, by zaświadczyć o naszej pamięci. Wiele żydowskich społeczności wspomina dzisiaj nie tylko pomordowanych w Oświęcimiu Żydów, ale także Romów. I Polaków...

  Jaka miara zezwierzęcenia ludzi i bezczynności państwa jest potrzebna, by w Polsce w XXI szerzył się w najlepsze rasizm?

  Shalom, Izaak Janas Kaszczyk
 • kukacz74 27.01.11, 11:20
  Tak, kolego, dokładnie tak było! Polacy się nudzili, w końcu któryś wpadł na pomysł: "A może byśmy kogoś podyskryminowali?". "Świetny pomysł!", podchwycił drugi. "No dobra, ale kogo?" - trzeci był nieco skonsternowany. "Hmmm, może rudych? Albo garbatych? Kobiety o małych piersiach? Albo właścicieli czerwonych ferrari?". Padały różne propozycje. W końcu ktoś wykrzyknął: "Wiem! A może Romów???!". "Romów?", zapytał inny, "Pzrecież oni nic nam nie szkodzą, świetnie się asymilują, ich dzieci kończą najlepsze uniwersytety z wyróżnieniem, a oni sami stanowią elitę naszego kraju.". Znów nastąpiła konsternacja, a ponieważ pojawiło się ryzyko impasu, zadecydowano więc, że o wyborze zdecyduje ślepy los. "Ene, due, rike... Na ciebie bęc!!!". I tak padło właśnie na Romów, i trwa po dziś dzień.
 • rozenek_taki 27.01.11, 18:51
  Takie są realia i nic tu lewackie bicie piany nie pomoże:

  www.youtube.com/watch?v=pQ5IoK4HVcI
 • he1ku 27.01.11, 12:16
  Izaakjk.Czy kiedy kolwiek spotkałeś się z Cyganem.On z góry zakłada,że ty jesteś tym którego można okraść,oszukać ,lub nabić.Znają tą nację czesi,słowacy i dziwię się innym ,że potępiają ich za budowanie murów odgradzających od tego sąsiedztwa.Humanitarni szwedzi przyjeli do swojego kraju romów i bardzo cieszą się z ich bytności.Sarkozi również naraża się ,ale wygania z Francji pasożytów ,wiecznie żebrzących .Czy Polska będzie darmozjadów tolerować.Oszuści ,którzy wiejskim ludziom wciskają skajowe kurtki za skórzane,czy dywany z poliestru za wełniane.Panoszą się super samochodami.
 • najlepszygeorge 27.01.11, 13:27
  Bo należy tak zmienić prawo, żeby właściciel lokalu mógł swobodnie decydować kogo chce wpuszczać do siebie.
  A nie tak jak teraz, że otwiera się klub za własne pieniądze i nie można nikogo dorosłego nie wpuścić.
 • zojek2 27.01.11, 13:45
  na tej roznicy akurat polega problem prawny. Wszystkie te zasady niedyskryminacji itd. besposrednio wiaza tylko instytucje publiczne. Czyli np. do muzeum narodowego trzeba wpuscic Romów, gdyby im przyszlo do glowy doksztalcic sie w zakresie sztuki. Natomiast prywatny wlasciciel nie musi zawierac umowe (np. o sprzedaz piwa) z kazdym, ma prawo wybrac klienta. Inaczej wszyscy bramkarze dyskotek juz od dawna mieliby przerabane.

  Cala glupota ochroniarza polegala na tym, ze zbyt otwarcie sformulowal kryterium odmowy zawarcia umowy. Mogli ich po prostu nie "zauwazyc", nie obsluzyc przez godzine, i sami by sie poszli. Nie jest to byc moze ladne, ale takie sa prawa wlasnosci.
 • rozenek_taki 27.01.11, 19:23
  czemu ta babka mówiła po angielsku to dyskryminacja dla osób, które nie mówią w tym języku

 • para-lela 27.01.11, 13:50
  Izaak nie wciskaj bajeczek, sami dyskryminujecie gojów ale bajeczki o tolerancji to lubicie im wciskać, bo według was są za głupi żeby zrozumieć że ich wkręcacie.
 • andrzejto1 27.01.11, 14:05
  izaakjk napisał:

  Czy Polacy wynaleźli sobie teraz Cyga
  > nów - by ich nienawidzić, represjonować, a potem..... nie trudno sobie to wyobr
  > azić.
  >
  > Dzisiaj jest Dzień Pamięci o Auschwitz-Birkenau (związany z datą wyzwolenia obo
  > zu przez Rosjan). Tradycyjnie zapalamy wieczorem w oknie świeczkę, by zaświadcz
  > yć o naszej pamięci. Wiele żydowskich społeczności wspomina dzisiaj nie tylko p
  > omordowanych w Oświęcimiu Żydów, ale także Romów. I Polaków...
  >
  > Jaka miara zezwierzęcenia ludzi i bezczynności państwa jest potrzebna, by w Pol
  > sce w XXI szerzył się w najlepsze rasizm?
  >
  > Shalom, Izaak Janas Kaszczyk

  Izaak, aby móc oceniać kogoś, samemu należałoby pokazywać inny przykład. Niestety, sami nie jesteście w porządku. Dla przykładu : Kara więzienia dla araba który bzyka się z żydówką, obywatelką Izraela. Czy to nie jest przejaw rasizmu?? Nie wypominam przedstawicielom Twojego narodu współudziału w zbrodniach komunizmu.
  Więc proszę, daruj te komunały. A szczególnie te o tym, że My Polacy musimy kogoś nienawidzieć. Bo lepsi nie jesteście. A czasem gorsi.
  --
  Alfa Romeo to magiczny samochód i tylko jej posiadacze wiedzą o tym
  "Całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji" - Sapkowski
 • tylko1wpis 27.01.11, 17:52
  pieprzyć trzy po trzy, co ci ślina na język przyniesie?

  weź ty chłopaku, popatrzy wpierw na swój kraj co wyrabia - może się zamyślisz zanim zaczniesz komu innemu prawić morały.

  a w temacie pozwolę sobie zamieścić kopię swoich wpisów do analogicznych artykułów na portalu gazeta.pl, poznań.gazeta.pl (co za mania dublowania tego samego/lub prawie tego samego/ w trzech różnych miejscach???)

 • tylko1wpis 27.01.11, 17:52
  nie cierpię dyskryminacji, głupoty, kiboli, brunatnych.

  niestety,
  rozumiem też dlaczego nie chcą wpuszczać romów do knajp, podobnie jak swego czasu nie chcieli wpuszczać w krakowie młodych anglików (nikt wtedy nie pisał o dyskryminacji rasowej anglików - powody były dla wszystkich jasne i zrozumiałe).
  oczywiście, sytuacja kiedy kogoś nie wpuszcza się do lokalu "na wszelki wypadek" jest fatalna, zła.
  problem w tym, że ludzie mieli, mają i będą mieć tendencje do upraszczania sobie życia i generalizowania. jeśli właściciel, restaurator raz, drugi, trzeci natnie się na problemy z obsługą grupy romów to pójdzie po najmniejszej linii oporu i po prostu przestanie ich wpuszczać. oczywiście że to źle, ale każdy ma dość innych problemów przy prowadzeniu lokalu (to nie jest lajtowy biznes - zresztą jak większość prywatnej inicjatywy w tym kraju) by dokładać sobie nowe. taki jest niedoskonały świat.

  zarówno wymowa artykułu jak i komentarz pani lidii do artykułu jest niestety płaski i jednostronny.
  nieco upraszczając, wymaga ode mnie bym się przystosował do sposobu bycia/zachowania roma ale nie wymaga tego samego od roma.
  taka postawa to w gruncie rzeczy jest rodzaj dyskryminacji (tak!) - bo traktuje romów jak jakieś niedorozwinięte dzieci dla których trzeba być pobłażliwym i wyrozumiałym wg. zasady "bo one, panie, gupie się urodziły i gupie som".
  moim zdaniem jest to stawianie sprawy na głowie - więcej szkodzi niż przynosi pożytku, bo w tzw. "ogóle społeczeństwa" wzmacnia tylko niechęć do innych/obcych kulturowo, a nie pomaga w zrozumieniu problemu i znalezieniu jakiegoś/jakiegokolwiek, choćby nawet kiepskiego rozwiązania.
  zarówno w artykule jak i komentarzu pani lidii brakuje mi choć cienia refleksji (poza wypowiedziami właścicieli lokalu) skąd się taka postawa wzięła i choćby śladu zrozumienia ze strony gazety/romów, że może coś i po naszej stronie jest nie tak - i może coś by się jednak dało zmienić.
  w filmie ewy ewart "mali złodzieje" /do znalezienia w necie/ jest pod koniec rozmowa z ważną osobą w hierarchii romów (dla którego cyt. "złodziejstwo to zawód z pokolenia na pokolenie" a który kiedyś zaczął kraść by żyć i przeżyć), która mówi że skala złodziejstwa przeszła wszelkie pojęcie i powoduje narastającą niechęć do romów w CAŁEJ europie. człowiek ten rozumie powody tej niechęci (która, jak myślę dla każdego średnio rozgarniętego człowieka powinna być całkowicie zrozumiała).
  skończmy z tym chowaniem głowy w piasek, źle rozumianą "polityczną poprawnością" i powiedzmy to GŁOŚNO:

  może czas by romowie troszkę i nad sobą się zastanowili?

  tzw. "polityczna poprawność" oślepia publicystów na co najmniej jedno oko nie pozwalając im dostrzec źródeł problemu, których duża cześć leży nie po stronie ksenofobicznych polaków (słowaków, francuzów, niemców etc.) tylko po stronie społeczności romskiej.

  która, póki co, nie wyraża nawet śladów chęci poprawy czegoś u siebie (a przynajmniej ja o takich działaniach nic nie słyszałem).
  a jest co poprawiać.

  tak jak polscy emigranci (szczególnie "starej emigracji") w znakomitej mierze sami zapracowali sobie na przykre i dyskryminujące uogólnienia o "głupich polaczkach", pijaczkach, "polskiej robocie" itd., tak romowie sami pracują na własne uogólnienia.

  tak już jest ten świat zbudowany.
  nigdy nie był inny i nigdy nie będzie i czas wyrosnąć z naiwnych, idealistycznych postaw że zaczarujemy rzeczywistość i nagle wszyscy dookoła będą wyrozumiali, otwarci itd.itp.
  (za wyjątkiem, oczywiście tych dyskryminowanych - oni, nie wiedzieć czemu, mogą pozostać tacy jacy są - tu żaden bojownik o wolność i równość wymagań jakichkolwiek nie stawia).

  romowie mogą zacząć pracować nad zmianą swojego wizerunku - tak jak mogą to robić i ROBIĄ polacy z tzw. "nowej emigracji".
  trwa to długo, bo raz spieprzoną opinię trudno naprawić, ale przynosi rezultaty.

  -----
  zacznijmy rozmawiać o problemie w uczciwy sposób, bez polityczno-poprawnej obłudy.
  -----
 • tylko1wpis 27.01.11, 17:53
  ...jak to jest,
  "droga gazeto", że ten sam artykuł, podpisany tymi samymi nazwiskami na poznań.gazeta.pl ma ZASADNICZO różny wydźwięk, mimo że niby się nie różni???

  i tytuł taki jakby prawdziwszy:
  "Poznańscy restauratorzy: Romów nie wpuszczamy"
  a nie:
  "Menu tylko dla Polaków"
  /wtf??? nikt innej narodowości nie zje???/

  i takie fakty trochę jakby inne (wiem, nie pasują do tytułu) że właścicielką " Cuba Libre jest Klaudia Lopez, pół Kubanka urodzona w Polsce" (och, straszne, nie jest rodowitą polką która ksenofobię wyssała z mlekiem matki, choć w sumie mogła, jeśli matka była polką, nie? ;] ) i jej wyjaśnienie jakby takie dłuższe i lepiej umotywowane...

  no tak, ale to wszystko osłabia medialny i chwytliwy przekaz pt.: "głupie polskie ksenofoby z poznania...itd", więc w wydaniu ogólnopolskim trza było zmienić, podkręcić...

  a ta zmiana to autorstwa autorek, za wiedzą autorek, czy może autorki też nie miały nic do gadania?

  ------
  czy naprawdę portal gazeta.pl ma ambicje stać się drugim "faktem"?

  RÓWNANIE W DÓŁ WAS BAWI ?

  ...to miłej zabawy.
  zobaczymy jak daleko zajedziecie...
 • ordw9 27.01.11, 14:21
  Pamiętam nie tak dawno odsyłali ich do domu, francuska policja też na pewno jest o wiele bardziej ostra, gdy Romowie rozrabiają - kradzieże w sklepach, rozróby w restauracjach itp to niestety ich specjalność.
  Ta niechęć nie bierze się z uprzedzeń, tylko ilości negatywnych doświadczeń z Romami. Policja niestety w Polsce nie umie utrzymać porządku
 • cehaem 27.01.11, 17:45
  > Ta niechęć nie bierze się z uprzedzeń, tylko ilości negatywnych doświadczeń z R
  > omami.

  Tak? Znasz jakis Romow osobiscie, czy tylko od sasiadki slyszales?
 • rozenek_taki 27.01.11, 18:53
  Podobno Cyganie masowo wypraszają Polaków w swoich restauracjach?

 • eugenia.pigwa 27.01.11, 07:18
  Manipulacja Gazety polega na tym, że użalacie się nad romskimi outcastami, którzy akurat nie kradną ani nie wrzeszczą. A prawda jest taka, że przeciętny Rom wchodzi do sklepu, żeby kraść. W mojej piekarni dziewczyna zza lady skarżyła się że już dzieci romskie proszą o bułkę i wybiegają bez płacenia. To w ramach szkolenia. Gdy dorastają robią to bardziej profesjonalnie. We wszystkich Biedronkach w pobliżu romskich siedzib pracuje ochrona - to też dyskryminacja?
 • tbernard 27.01.11, 08:50
  > Manipulacja Gazety polega na tym, że użalacie się nad romskimi outcastami, któr
  > zy akurat nie kradną ani nie wrzeszczą. A prawda jest taka, że przeciętny Rom w
  > chodzi do sklepu, żeby kraść.

  Sama manipulujesz. To tak jakby powiedzieć, że przeciętny Polak w Niemczech wchodzi do sklepu po to aby ukraść. To jest takie odgrywanie się. Niemcy poniżają nas, to my sobie też musimy na kimś odegrać.
  Jestem jak najbardziej za tym aby tych źle zachowujących się wywalać z knajpy i to bez względu jakiej są narodowości. Złodziei łapać i karać. Ale nie jestem za odpowiedzialnością zbiorową prowadzącą do dyskryminacji, bo to już cienka linia do kolejnej wojny światowej, gdy jakaś nacja poczuje w sobie moc nadludzi która daje im prawo do eksterminacji tych z gorszego gatunku.
 • lungompa 27.01.11, 14:06
  Proponuje znalesc odpowiedzi na nastepujace pytania zanim dyskusja przerodzi sie w pyskowke:
  1. Dlaczego Cyganie kradna ?
  2. Dlaczego sie nie asymiluja ?
  3. Dlaczego w polskim jezyku od stuleci istnieje slowo "ocyganic" (lub nowa pp wersja - wy-romowac :) ?

  Polecam link: www.olszowka.most.org.pl/cygan02.htm


 • camparis 27.01.11, 15:55
  tbernard napisał:
  > Jestem jak najbardziej za tym aby tych źle zachowujących się wywalać z knajpy i
  > to bez względu jakiej są narodowości. Złodziei łapać i karać.

  A powiedz mi - w jaki sposób mam rozróżnić kto jest złodziej, a kto nie? Myślisz, że taki Rom ma wypisane na twarzy "uwaga jestem złodziejem" a inny "jestem tylko artystą"? Wybacz, ale w moim życiu zostałam dwa razy BEZCZELNIE okradziona przez Cyganów i jak widzę tę nację to przechodzę na drugą stronę ulicy.

  Nie uczą się, nie asymilują, nie pracują, tylko chodzą po ulicach, żebrzą i kradną. Może to uogólnienie, ale większość nich tak robi. Nie rozumiem tylko dlaczego nie są im odbierane dzieci choćby za brak nauki czy żebractwo na ulicach. Sądy też się mafii romskiej boją?  --
  moje spojrzenie na Wrocław
  www.miastowroclaw.blox.pl
 • panbies 27.01.11, 12:08
  Kurna ile Romów do Twej piekarni wchodzi dzienni?
  Ile do Biedronki i do marketów w porównaniu z polaczkami?
  Ile dziennie łapie się złodziei w sklepie?
  Ile z nich to Romowie albo jakiekolwiek inne narodowości?
  Na 1000 złapanych 1 jest innej narodowość.
  Polaczki kradną ale pamięta się tych co wyglądają inaczej.
  To zwykły rasizm.  --
  ~Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego.
 • wkkr 27.01.11, 12:34
  To powiedz co ma zrobić właściciel knajpy którą regularnie demolują całkiem przypadkiem osoby takiej a nie innej narodowości?
  Zamknąć knajpe?
  Udawać ze jest cacy?
  Zaproponuj konstruktywne rozwiazanie i to takie które własciciela nie bedzie obciażać dodatkwoymi kosztami!
  PS
  WQTRWIAJA mnie tacy którzy są szlachetni cudzym kosztem!
 • najlepszygeorge 27.01.11, 13:28
  On nie odpowie, bo wie, że by się skompromitował. Ale najłatwiej jest pokrzyczeć zza klawiatury o dyskryminacji i że tak nie wolno.
 • panbies 28.01.11, 13:53
  wkkr napisał:

  > To powiedz co ma zrobić właściciel knajpy którą regularnie demolują całkiem prz
  > ypadkiem osoby takiej a nie innej narodowości?
  > Zamknąć knajpe?
  > Udawać ze jest cacy?
  > Zaproponuj konstruktywne rozwiazanie i to takie które własciciela nie bedzie ob
  > ciażać dodatkwoymi kosztami!
  > PS
  > WQTRWIAJA mnie tacy którzy są szlachetni cudzym kosztem!


  Po Twoim tekście od razu można powiedzieć że jesteś jednym z tych którzy demolują te knajpy.
  A zapewne Romem nie jesteś.
  --
  ~Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego.
 • rozenek_taki 28.01.11, 13:56
  Kto zdemolował te bloki? Hehehe ... jacyś kandydaci?

  www.youtube.com/watch?v=5iLbUnKCY2c


 • karolkaka 27.01.11, 13:48
  Dawniej za "polaczków" dostałbyś w ryło. Dziś, w czasach poprawności politycznej, pod patronatem GW i Fundacji Helsińskiej, możesz takie słowa wypisywać bezkarnie...
 • citizenpoland 27.01.11, 14:06
  Też na to zwróciłem uwagę, ciekawe kim (lub czym) jest ten jegomość od "polaczków" .
 • panbies 28.01.11, 13:57
  W jkarolkaka napisała:

  > Dawniej za "polaczków" dostałbyś w ryło. Dziś, w czasach poprawności polityczne
  > j, pod patronatem GW i Fundacji Helsińskiej, możesz takie słowa wypisywać bezka
  > rnie...


  Jak GW? Jaki patronat? Jaka fundacja??
  Dawniej ludzi na bosaka łazili, żarli co na ulicy znaleźli i w skóry się zawijali.
  Teraz jest teraz inne czasy, przeszłość mam gdzieś i sam jestem polaczkiem.
  Zaraz gdzieś wyjechać będę musiał:D
  Ale po co jak mi tu dobrze?
  Obrażam patriotów?
  Ja na pewno nim nie jestem.

  --
  ~Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego.
 • rozenek_taki 28.01.11, 14:01
  panbies napisał:

  > Dawniej ludzi na bosaka łazili, żarli co na ulicy znaleźli i w skóry się zawijali.

  To prawie tak jak Cyganie na Słowacji w Kosicach ...
  Skąd biorą takich lemingów?
 • eugenia.pigwa 28.01.11, 07:25
  panbies napisał:

  > Kurna ile Romów do Twej piekarni wchodzi dzienni?
  > Ile do Biedronki i do marketów w porównaniu z polaczkami?
  > Ile dziennie łapie się złodziei w sklepie?
  > Ile z nich to Romowie albo jakiekolwiek inne narodowości?
  > Na 1000 złapanych 1 jest innej narodowość.
  > Polaczki kradną ale pamięta się tych co wyglądają inaczej.
  > To zwykły rasizm.
  A Ty odpowiedz na moje pytania:
  1 Jaki procent polaczków kradnie w sklepie?
  odpowiedź: koło 1%
  2. Jaki procent Romów kradnie w sklepie?
  odpowiedź: około 90%, tych brakujących do setki 10%, to ci których złapano.
  Biznes, który nie wpuszczałby Polaków - padnie.
  Biznes który nie wpuszcza Romów - tnie straty.
  Czy to przemawia do lewackiego neuronu?
 • rozenek_taki 28.01.11, 13:36
  > Biznes, który nie wpuszczałby Polaków - padnie.
  > Biznes który nie wpuszcza Romów - tnie straty.
  > Czy to przemawia do lewackiego neuronu?

  Mnie też powala naiwność ludzi w Wolsce. Zreszta najczęściej ci 'liberalni' nigdy nie prowadzili byznesu i nie mają pojęcia o czym piszą. Oto klasyk:

  www.youtube.com/watch?v=FMlAZNX62to
  Dlaczego są tam tylko kobiety? Bo faceci grają w karty w domu.
  Dlaczego kradnie nieletnia? Bo jej policja może "skoczyć" ...

 • augenthaler 27.01.11, 07:22
  Jestem w szoku. Przeciez tego rodzaju dyskryminacja jest niezgodna z konstytucja. Czemu policja nie przyjela zgloszenia? Prokuratura powinna wszczac sprawe z urzedu, a restauratorzy, poza odszkodowaniami powinni poniesc surowe kary, wlacznie z zamknieciem ich lokali.
 • rydzyk_fizyk 27.01.11, 07:44
  Ja też jestem w szoku, że ludzie nie odróżniają Konstytucji od kodeksu karnego czy kodeksu wykroczeń.

  Zresztą jeśli chodzi o niektóre kluby to dyskryminacja jest ich modelem biznesowym - selekcja jak na rampie a do tej pory nikt ich nie straszył policją.
  --
  eksmisja.wordpress.com/2009/
 • kaz11 27.01.11, 07:49
  Jednak chyba nie o narodowość tu chodzi, a o zachowanie...
  Zamiast pomstować na lokal, napiszcie parę artykułów o pracy wśród Romów (często pracy Romów i Romek właśnie) nad integracją, uświadamianiem wartości wykształcenia itp. Trudne sprawy i trudne tematy. Chętnie dowiedziałabym się:
  - jaki procent mężczyzn romskich pow. 18 r.ż. jest karany? (nie robi się statystyk)
  - ile Romek (w procentach) kończy gimnazjum
  - ile dziewczynek romskich rodzi dzieci przed 18 r.ż
  - ilu Romów jest klientami Opieki społecznej i -
  - ilu Romów jest właścicielami nieruchomości.
  To pokazałoby skalę koniecznej pracy. Ale...
  Gdyby ktokolwiek zaczął zbierać takie dane podniósłby się krzyk, że ksenofobia i kto wie, może pogromy szykują. Tymczasem w silnym państwie pewna społeczność "od zawsze" omija prawa, ze szkodą dla wielu swoich członków, a szczególnie członkiń. Dziewczyny mają jeden los i żadnego wyboru. Chłopcy - bez wykształcenia wyborów też niewiele. To się nazywa zniewolenie, po prostu...
  Miło byłoby, gdyby pod tym artykułem odezwali się wykształceni Romowie i Romki. Może dzięki nim poznalibyśmy tę jaśniejszą stronę narodu, który od kilkuset lat żyje wśród nas i jak do tej pory - kompletnie nie pozwala się poznać. Chcemy Was poznać!
  Pozdrowienia dla czytających to Romów.
 • skrot.myslowy 27.01.11, 08:08
  Nie mam nic do murzynów, chińczyków, żydów, etc. Ale Romowie budzą we mnie odruch ksenofobiczny i to ONI zapracowali sobie na taki wizerunek. Każdy kto mieszkał w przysłowiowej romskiej okolicy zapewne wie o czym piszę. To jest po prostu reguła nie wyjątek. A z lżejszych spraw to proponuję Pani Sylwii i Pani Joannie zająć się "casusem romskim" pod kątem wizyt romskich rodzin w galeriach handlowych i marketach. Zawsze się z takich miejsc czym prędzej katapultuję.
 • ofra.cohhen 27.01.11, 08:29
  nie na ksenofobiczna ale rasistowska to i owszem. straszne..
 • 1zorro-bis 27.01.11, 08:31
  na glupia swinie z zakreconym w pozrdowieniu "Sieg Heil" ogonem.....
  --
  Okres polowan na kaczki sie zaczal.....
 • ubiquitousghost88 27.01.11, 10:01
  ...to zaiste brzmi dumnie!
  (A podaje się za... krótko myślącego... Polaka)

  1zorro-bis napisał:

  > na glupia swinie z zakreconym w pozrdowieniu "Sieg Heil" ogonem.....
 • goove 27.01.11, 08:07
  Poczytaj sobie ifp.pl i znajdź tam człowieka, dla którego równość jest ważniejsza od narodowej przynależności.
 • royal_pl 27.01.11, 10:11
  goove napisał:

  > Poczytaj sobie ifp.pl i znajdź tam człowieka, dla którego równość jest ważniejs
  > za od narodowej przynależności.

  To, że ktoś nie odróżnia konstytucji od kk, to akurat nie jest wina policji.
 • thorgallpl 27.01.11, 08:13
  jw
 • bleku666 27.01.11, 07:22
  "Dorota Pudzianowska z fundacji: - Mają prawo żądać odszkodowania" Szkoda że manipulatorzy z gazeta.pl nie dodali na jakiej to podstawie prawnej byłoby możliwe dochodzenie odszkodowania?
 • snellville 27.01.11, 07:38
  bleku666 napisał:

  > "Dorota Pudzianowska z fundacji: - Mają prawo żądać odszkodowania" Szkoda że ma
  > nipulatorzy z gazeta.pl nie dodali na jakiej to podstawie prawnej byłoby możliw
  > e dochodzenie odszkodowania?


  Masz racje.
  O co moga wlasciciela sadzic,o wartosc obiadu ktorego nie zjedli?
  Jesli nie ma konkretnej grzywny ustanowionej przez prawo moga sobie tylko pomarzyc.
 • 1stanczyk 27.01.11, 10:05
  formie, nie jest w naszym kraju z urzędu karalny to tylko świadczy o naszym systemie prawnym a pośrednio o odpowiedzialnym za ten stan rzeczy Sejmie.
  Re: Menu tylko dla Polaków
 • bumcykcykhopsiup 27.01.11, 14:39
  oczywiscie ze maja prawo zadac odszkodowania. ja tez mam prawo zadac od nasa odszkodowania za pyl kosmiczny, ktory mi pruszy na chalupe, bo ichni satelita cus w kosmosie potracil.
  problem polega na tym, ze oni maja prawo olac moje zadania cieplym moczem :)
 • snellville 27.01.11, 07:27
  balbin79 napisał:

  > A przeciez mogl odpowiedziec ze jest np Albanczykiem Serbem Chorwatem czy innej
  > narodowosci, watpie by ochroniarz umial odroznic.
  > a ochrona nie ma prawa legitymowac wiec dupa- a watpie by wzywali policje w cel
  > u sprawdzenia, bo to bylby dopiero obciach, i jakby mieli sie przed policja wyt
  > lumaczycL:)?

  Najpierw trzeba zaczac od tego ze nie jest "romem"tylko Cyganem.
  Jesli sie wstydzi prawidlowej nazwy swojego pochodzenia sam doprowadza do takich sytuacji.
  Pamietam gdy moja Mama odprowadzala Cyganki z domu ktore chodzily po prozbie.
  Zawsze cos podpier...ly gdy sie ich nie pilnowalo.
 • obi76 27.01.11, 07:43
  snellville napisał:


  > Najpierw trzeba zaczac od tego ze nie jest "romem"tylko Cyganem.
  > Jesli sie wstydzi prawidlowej nazwy swojego pochodzenia sam doprowadza do takic
  > h sytuacji.
  > Pamietam gdy moja Mama odprowadzala Cyganki z domu ktore chodzily po prozbie.
  > Zawsze cos podpier...ly gdy sie ich nie pilnowalo.

  Gdybyś miał/a pojęcie o śrubokręcie to być głupot nie pisał/a. Skoro gość mówi, że jest Romem to jest Romem. Cyganie to jakby to ładnie ująć grupa nadrzędna, dużo szersze pojęcie. Nazwa Cyganie odnosi się do sporej liczby grup etnicznych.
  --
  "Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."
  George Bernard Shaw
 • snellville 27.01.11, 07:55
  "Gdybyś miał/a pojęcie o śrubokręcie to być głupot nie pisał/a. Skoro gość mówi, że jest Romem to jest Romem. Cyganie to jakby to ładnie ująć grupa nadrzędna, dużo szersze pojęcie. Nazwa Cyganie odnosi się do sporej liczby grup etnicznych. "

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Mam do ciebie prozbe "zlota raczka".
  Rozgranicz mi te grupy etniczne i wytlumacz mi gdzie jest rom a gdzie cygan na ich drzewie genetycznym?
  Mam prawie 50 lat i znam tylko Cyganow a o romach dowiedzialem sie niedawno moze 2 lata temu.
  Czy to jakas nowa generacja cyganska,oswiec mnie prosze?
 • obi76 27.01.11, 08:31
  snellville napisał:

  > ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  > Mam do ciebie prozbe "zlota raczka".
  > Rozgranicz mi te grupy etniczne i wytlumacz mi gdzie jest rom a gdzie cygan na
  > ich drzewie genetycznym?
  > Mam prawie 50 lat i znam tylko Cyganow a o romach dowiedzialem sie niedawno moz
  > e 2 lata temu.
  > Czy to jakas nowa generacja cyganska,oswiec mnie prosze?

  Służę pomocą. Pod nazwą Cyganie mieszczą się:

  Romowie – naród lub grupa etniczna indyjskiego pochodzenia
  grupy etniczne wywodzące się od Romów, lecz podkreślające swoją odrębność, np.:
  Aszkali, Egipcjanie Bałkańscy, Sinti
  pokrewne Romom grupy etniczne indyjskiego pochodzenia, żyjące poza subkontynentem indyjskim, np.: Domowie, Jatowie, Lomowie, Luli
  grupy etniczne lub kasty hinduistycznego systemu kastowego, prowadzące podobny tryb życia, jak powyższe społeczności, niekiedy określane mianem "Cyganie", np.: Domba, Bandżarowie, Lambani
  Koczownicze narody Europy – żyjące w Europie, tradycyjnie półkoczownicze narody lub grupy etniczne, które poza wspomnianymi powyżej społecznościami, nie mają wspólnej z Romami etnogenezy, mimo iż wiele z nich jest również określanych nazwami "Cyganie" lub "Biali Cyganie", np.: Jenisze, Kinkowie, Podróżnicy Irlandzcy, Podróżnicy Skandynawscy, Podróżnicy Szkoccy
  Morscy Cyganie – zbiorcza nazwa prowadzących półkoczowniczy tryb życia, niespokrewnionych grup etnicznych, które żyją na wybrzeżach Azji południowo-wschodniej, np.: Badżawowie, Mokenowie, Orang Lautowie, Lawowie, Ugiowie – niekiedy zaliczani do Badżawów, wszyscy użytkownicy języka makasarskiego
  --
  "Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."
  George Bernard Shaw
 • monop2 27.01.11, 12:29
  > Najpierw trzeba zaczac od tego ze nie jest "romem"tylko Cyganem.

  Jest Romem i Cyganem. To to samo. Określenie Rom pochodzi z ich języka (sami się tak nazywają od dawna), a Cygan to po polsku.
 • zawodnik005 27.01.11, 07:32
  Jakoś się nie dziwie, mieszkam w Tarnowie a gdzie tylko pojawią się indianie tam jest syf , hałas ( oni nie potrafią rozmawiać cicho), często wywołują zadymy pomiędzy sobą. Nie jestem uprzedzony, ale po doświadczeniach wiem, że restauratorzy mają racje. Popieram, chyba że Romowie nauczą się żyć ww społeczeństwie.
 • nameja 27.01.11, 07:37
  Czy naprawdę robicie syf na stoliku? Czy szukacie zaczepki i bijecie sie w lokalu? Jak to z tym jest?
 • zawodnik005 27.01.11, 07:49
  nameja napisała:

  > Czy naprawdę robicie syf na stoliku? Czy szukacie zaczepki i bijecie sie w loka
  > lu? Jak to z tym jest?
  Nie jestem Romem, mam szacunek do kilku osób z tej nacji, jednak mieszkając w okolicy zamieszkania Romów i prowadząc knajpę z doświadczenia wiem,, że większość nie zaaklimatyzowała się w naszym społeczeństwie. : tzn. kradną, ćpają itd,
  p.s. Jeszce nie widziałem w Tarnowie Cygana (poza kilkoma wyjątkami) który zajął by się uczciwą pracą
 • skrot.myslowy 27.01.11, 08:00
  nameja napisała:
  > p.s. Jeszce nie widziałem w Tarnowie Cygana (poza kilkoma wyjątkami)
  > który zająłby się uczciwą pracą

  No to zdecyduj się ;)))) Widziałeś czy jednak nie widziałeś? ;)

 • rozenek_taki 28.01.11, 14:36
  Oto wypowiedź: www.youtube.com/watch?v=Dro6iTg1vng&feature=related

 • k0les 27.01.11, 07:40
  A czego sie spodziewali...ze wszedzie beda witac wrzeszczace na cala okolice bydlo?? Ile razy widziałem w jakims miejscu grupe romów, to był hałas, syf i totalna gemela. Wydaje im sie ze są nie wiadomo kim. Oczywiscie krzywdzące jest podchodzenie tak do wszystkich, ale niestety sami sobie wypracowali taka opinie. Ile razy widzialem jak taka grupa romow rozbiegla sie po jakims centrum, a potem darli sie do siebie - normalnie nawolywali sie jak w jakims stadzie...i to jest normalne kulturalne zachowywanie sie??
 • goove 27.01.11, 08:11
  Ja niestety nie mam w okolicy zbyt wielu Romów. Ale z tego co piszecie nic nie tracę. Syf w lokalach, burdy i gnój na ulicy robią białe Polaki i żadnych Romów do pomocy nie potrzebują.
 • thorgallpl 27.01.11, 08:17
  jakis bialy polak wpadl na pomysl robinia prania dla rodiznki w fontannie miejskiej:)
 • snellville 27.01.11, 08:26
  thorgallpl napisał:

  > jakis bialy polak wpadl na pomysl robinia prania dla rodiznki w fontannie miejs
  > kiej:)


  No dobra ale w Szwecji (iles lat temu)zaczely ginac labedzie w parku bo sie co niektorym z nas pomylily z gesia.
 • thorgallpl 27.01.11, 08:34
  w irlandii tez. to podobno polski przysmak:)
  ja i tak wole golabki!:)
 • posh_emka 27.01.11, 13:10
  A w Londynie kto jakieś 2-3 lata temu łabędzie w miejskich parkach zaczął wyłapywać ?
  Polacy przecież i to bynajmniej nie Romskiego pochodzenia.
  --
  Racja jest jak doopa-każdy ma swoją ;)
 • andrzejto1 27.01.11, 14:27
  posh_emka napisała:

  > A w Londynie kto jakieś 2-3 lata temu łabędzie w miejskich parkach zaczął wyłap
  > ywać ?
  > Polacy przecież i to bynajmniej nie Romskiego pochodzenia.

  Ciekawe niepomiernie. Wynikałoby z tego, że w Polsce nie powinno być ani jednego łabędzia.
  Jakoś chodzę po swoim mieście i na łasze wiślanej pływają i jakoś się ich nikt nie czepia. W Mikołajkach na przykład same podpływają do ludzi i sępią żarcie.
  Więc po prostu pleciesz dla plecenia. Złapano kogoś kto takowego łabądka złapał i skonsumował??

  --
  Alfa Romeo to magiczny samochód i tylko jej posiadacze wiedzą o tym
  "Całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji" - Sapkowski
 • dulok_wita_was 27.01.11, 14:42
  kurde i znowu jak ww. radiu
  bo to nie było w Szwecji tylko w UK i nie Polacy a Rumuni - tylko łabędzie się zgadzają.
 • dulok_wita_was 27.01.11, 14:44
  a i było to w tak opiniotwórczej gazecie jak "The Sun"...
 • posh_emka 27.01.11, 13:07
  >" A czego sie spodziewali...ze wszedzie beda witac wrzeszczace na cala okolice by
  > dlo?? Ile razy widziałem w jakims miejscu grupe romów, to był hałas, syf i tota
  > lna gemela. Wydaje im sie ze są nie wiadomo kim. Oczywiscie krzywdzące jest pod
  > chodzenie tak do wszystkich, ale niestety sami sobie wypracowali taka opinie. I
  > le razy widzialem jak taka grupa romow rozbiegla sie po jakims centrum, a potem
  > darli sie do siebie - normalnie nawolywali sie jak w jakims stadzie...i to jes
  > t normalne kulturalne zachowywanie sie??"

  Zupełnie jak bym czytała o Polakach w niektórych dzielnicach Londynu.

  Teraz zasadnicze pytanie- czy to usprawiedliwia nie wpuszczenie kogoś do lokalu ?
  To tak jak skazanie kogoś za kradzież tylko za to,że wygląda na złodzieja.

  Rzoumiem wyproszenie kogoś s restauracji bo zachowuje się nieprzyzwoicie.

  Bajzel zostawiony na stoliku ? - no cóż w dzisiejszych czasach chyba płaci się w lokalu i za towar konsumowany jak i za usługę- Romowie czy nie za darmo się nie stołują.

  Niech pozwą takich "biznesmenów"- jak im się nie podoba to chowem trzody chlewnej się zająć, a nie gastronomią.

  Dzisiaj Romom odmówią wpuszczania- jutro brunetom.........


  Co za zaściankowy kraj.
  -
  Racja jest jak doopa-każdy ma swoją ;)
 • w.abaddon 27.01.11, 07:41
  Zgadzam się z autorami artykułu, że takie zachowanie właścicieli klubów i restauracji jest karygodne. Jest po prostu niezgodne z prawem i rasistowskie.
  Inną sprawą natomiast jest to, że rzeczywiście najbardziej widoczni Romowie (nie koniecznie większość) to złodzieje i chuligani. Oczywiście, że jest sporo Romów którzy żyją normalnie, tak jak każdy z nas i pewnie właśnie oni chcieli wejść do klubu, ale muszą pokutować za zachowania za swoich "rodaków". Ja pochodzę ze Śląska, z Zabrza, i tam jest cała dzielnica cygańska. Nikt mi nie powie, że Romowie to porządni "obywatele" - po prostu złodziejstwo, bezrobocie i syf. Pewnego razu był nawet artykuł o jednym uczciwym i pracującym Romie - jednym w całej społeczności.... Coś chyba można z tego wywnioskować.
 • ciemnastronaksiezyca 27.01.11, 07:51
  Istotnie, pomimo sympatii niektórych forumowiczów dla Romów, bardzo często ich zachowanie w różnych lokalach jest okropne. Faktycznie okropnie brudzą a po alkoholu bardzo często bywaja agresywni. Generalnie kłopotliwi goście. Nic więc dziwnego ze własciciele starają się pozbyć takiej przyjemnosci. Romowie, zamiast sie skarzyć, powinni poprawić swoje zachowanie, bo o dobrym wychowaniu mozna zazwyczaj zapomnieć. Oczywiście są wyjątki i nie o nich tu mówimy. A Fundacja Helsińska niech zajmie się realnymi problemami. Jeśli chce pomóc, może organizować Romom kursy dobrego wychowania, zamiast aż tak się nadymać w tak banalnej sprawie. Chyba że fundacja uważa, że wszystko wszystkim mozna. Po trupach, byle było demokratycznie. A prawa człowieka? Najpierw trzeba być człowiekiem, żeby mieć prawa. I na tym trzeba się skupić.
 • yesname 27.01.11, 07:51
  Oni sami ustawili się jako gatunek podludzi. Widziałem kiedyś stolik w resauracji po wyjściu romów. Nie można nazawać tego chlewem, bo obraziłbym świnie.
  Dlaczego po odmowie chłopakom romskim umycia szyb na skrzyżowaniu - plują lub kopią w samochód i uciekają. Dlaczego w każdym sklepie kradną. Takich pytań jest więcej. Cieszę się, że nareszcie zaczęto traktować ich tak jak się o to proszą.
 • ofra.cohhen 27.01.11, 08:33
  to tak jakby uznac, ze polacy w innych krajach ustawiaja sie jako podgatunek ludzi. np. w czechach standardem jest zajebany z calym szacunkiem polak dracy sie noca na miescie, robiacy syf w piwiarniach i zachowujacy sie tak, jakby byl panem swiata, bo wpadl do pragi na weekend.
 • klara551 27.01.11, 11:21
  Tak sobie możemy pogadać o hałaśliwych Niemcach,zalanych Szwedach, Polakach ale ci w knajpach nie robią chlewu i najwyżej płacą mandaty za zakłócanie porządku. Cyganie,tfu Romowie w szpitalach,sklepach pociągach zachowują się jak banda wrzeszczących dzikusów. Śmiecą ,łażą ,przekrzykują się nawzajem Jak idę do restauracji,to nie po to żeby oglądać żrących ,hałasujących śmiecących ludzi,a po to żeby zjeść ,pogadać. A ci cisi płacą niestety za zachowanie swoich pobratymców. Jak piszecie ,jeden Polak zjadł łabędzia i jeden Rom chciał spokojnie zjeść obiad. Tym się różnimy.
 • najlepszygeorge 27.01.11, 13:37
  Róznica jest jednak taka, że Polacy w większości żyją normalnie tak jak i Niemcy czy Szwedzi.

  Romowie to jednak grupa, która żyje swoimi zasadami i nie zamierzają się dostosywać do powszechnych zasad współżycia. Są agresywni i niebezpieczni, duże prawdopodobieństwo, że Ciebie okradną.
 • andrzejto1 27.01.11, 14:32
  ofra.cohhen napisała:

  > to tak jakby uznac, ze polacy w innych krajach ustawiaja sie jako podgatunek lu
  > dzi. np. w czechach standardem jest zajebany z calym szacunkiem polak dracy sie
  > noca na miescie, robiacy syf w piwiarniach i zachowujacy sie tak, jakby byl pa
  > nem swiata, bo wpadl do pragi na weekend.

  To samo robią angole w Krakowie na przykład. I jakoś nikt ich za podludzi nie traktuje.
  Problem leży w tym, ze jak nasyfią, to też płacą. A cyganie nie dosyć, że mają wymagania, to jeszcze najlepiej aby było za free.
  Poza tym, widziałem w markecie scenkę. Cygańska rodzina weszła do sklepu z psem, pomimo wyraźnego zakazu. Ochroniarz zwrócił uwagę, to jeszcze pretensje były. Jak sądzę, gdyby ich wywalił na pysk ze sklepu, to też byłby wrzask o dyskryminacji??

  --
  Alfa Romeo to magiczny samochód i tylko jej posiadacze wiedzą o tym
  "Całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji" - Sapkowski
 • posh_emka 27.01.11, 13:11
  Polacy też się tak zachowują i słychać o tym na świecie- mam nadzieję i życzę ci tego,że na podstawie naszych innych "szlachetnych" obywateli ktoś potraktuje cię jak "podosobę" i to w najbliższej przyszłości.
  --
  Racja jest jak doopa-każdy ma swoją ;)
 • tomasso3 27.01.11, 14:20
  Pieprzysz jak potłuczony.

  Dość często w lokalu do którego wpadam na obiad są też Cyganie (Romowie jak kto woli) Zachowują się normalnie, stolik po ich wyjściu wygląda tak samo jak po wyjściu przeciętnego klienta. Nie hałasują, nie żebrzą. Ich dzieciaki są przyzwoicie ubrane.
 • k_rol 27.01.11, 07:52
  Nie moge wprost uwierzyc, ze w Polsce sa ludzie majacy takie podejscie do Romow czy innych.
  Uwazam ,ze takie restauracje/kluby powinno sie pozbawiac koncesji. A odszkodowanie to druga sprawa, o ktorej trzeba pamietac.
 • k0les 27.01.11, 07:58
  PArszywy to ty hestes...a widziales jak sie romowie zachowuja w takich miejscach?? Syf, balagan, halas...wydaje im sie ze wszystko im wolno, wydzieraja sie jakby bli sami...w restauracji, w centrum handlowym... oczywiscie nie wszyscy sie tak zachowuje i jest to w jakis sposob krzywdzace dla tych "normalnych" ale cala reszta to bydlo wiec nie ma co sie dziwic ze restauratorzy nie chca takich klientow. A poza tym, mamy kurde wolny rynek i jezeli nie chce obslugiwac jakiejs gupy ludzi to moj zasrany interes...
 • psyko123 27.01.11, 08:03
  @K0les
  Moze troche ostro ale masz absolutna racje. Zastanawia mnie tylko czy panie dziennikarki czy swieci oburzeni na forum weszliby do restauracji gdzie "bawi" sie romska rodzina i zajeli stolik obok. Smiem twierdzic zeby szybko zmienili lokal. Ze wzgledu na to ze by zostali przypuszczalnie zwyzywani, okradzeni, zastraszeni. Jak widze romow w knajpie to nie wchodze, kilka razy probowalem przebywac w jednym lokalu z nimi, ale niestety zaczepiali mnie swoimi glupimi gadkami, probowali sprzedac jakas chale i cos ukrasc przy okazji. Dziekuje za taki wieczor.
 • 1zorro-bis 27.01.11, 08:06
  znam to tez w innej wersji....Widac, historia sie powtarza....
  --
  Okres polowan na kaczki sie zaczal.....
 • kukacz74 27.01.11, 11:34
  1zorro-bis napisał:

  > znam to tez w innej wersji....Widac, historia sie powtarza....

  A potrafisz odpowiedzieć merytorycznie? Czy to dla Ciebie za trudne?
 • najlepszygeorge 27.01.11, 13:40
  Ci co tak krzyczą o dyskryminacji to często Cyganów to oglądają tylko na obrazku.

  Spróbuj prowadzić knajpę, gdzie wpada Tobie banda agresywnych Cyganów, którzy robią burdel i straszą gości.
 • k0les 27.01.11, 08:18
  @psyko123
  No niestety taka jest prawda - wyciaganie ze jest to dyskryminacja narodowosci to przyczepianie latki to zupelnie innej sprawy. PRzeciez swego czasu w krakowie angolom robiono problemy w pubach bo tez robili zadymy... A ci juz sie skrza - ze dyskryminacja... Rozumiem wplyw historii, ale niech zaczna od siebie...a potem czepiaja sie innych..
 • stanislaw32 27.01.11, 12:20
  @psyko123
  Zgadzam sie zupelnie.
  Mieszkalem w Niemczech 7 lat i musze przyznac ze Niemcy czasmi rowniez maja sklonnosci do generalizacji, ale tez czesto maja racje. Sam widzialem kiedys w niemieckim supermarkecie dwoje dzieci rozmawiajace po polsku: jedno drugiemu tlumaczylo jak najlepiej cos ukrasc. Wlos mi sie na glowie zjezyl. Kiedy widze polskich meneli awanturujacych sie na ulicy w zachodniej Europie przestaje mnie dziwic ze wielu obcokrajowcow ma o nas nienajlepsze zdanie. Badz co badz to awanturnicy najbardziej rzucaja sie w oczy. Niestety nic na to nie potrafie poradzic. Zachowuje sie kulturalnie i kiedy ustapie w autobusie miejsca starszej Niemce, czasami nadmienie ze jestem Polakiem. Podobnie kiedy dam dobry napiwek w restauracji na Zachodzie. Jednak ucze sie z tego smiac i sam powtarzam niemieckie dowcipy o Polakach podobnie jak Niemcom polskie o Niemcach. Mysle ze zdrowy dystans i smiech jest wlasciwym podejsciem.

  Mysle tez ze co innego jest dyskryminowac kogos dla samej idei -poniewaz jest inny. A co innego poniewaz jest realnym zagrozeniem chocby tylko dla czystosci i porzadku.
  Polacy zyjacy w Niemczech sa na tyle zintegrowani ze wrecz niezauwazalni. Nie sa brudniejsi czy mniej kulturalni niz Niemcy. Jesli jednak jacys lachmaniarze wrzeszczac w obcym jezyku zblizaja sie do restauracji wowczas ochrona ma prawo ich nie wpuscic.
  Niemcy nauczyli sie juz ze Polacy bywaja rozni i ze nie moga wkladac nas do jednego worka i dlatego przypadki dyskryminacji sa rzadsze.
  Cyganie jak dotad nie dali sie nam poznac z dobrej strony. Mamy wylacznie negatywne przyklady, wiec trudno za kazdym razem dawac im szanse.
 • cehaem 27.01.11, 17:43
  > zeni. Jak widze romow w knajpie to nie wchodze, kilka razy probowalem przebywac
  > w jednym lokalu z nimi, ale niestety zaczepiali mnie swoimi glupimi gadkami, p
  > robowali sprzedac jakas chale i cos ukrasc przy okazji.

  1) Polacy nie zaczepiaja
  2) Polacy nie kombinuja
  3) Polacy nie kradna

  Wierz dalej.

  Teraz kazdy tu wyskakuje z jakimis doswiadczeniami, chociaz w PL jest paredziesiat tysiecy Romow, posrod ktorych moze 10% stac na zjedzenie obiadu w restauracji. Jakos sie dziwnie namnozyli, co?
 • asperamanka 27.01.11, 08:35
  Przepraszam, ale to trzeba napisać wyraźnie i bez poprawności politycznej. Ta grupa narodowościowa sobie bardzo ciężko na taką opinię zapracowała, i to w całej Europie, i pracuje na nią nadal. W Polsce jest cała masa Azjatów, głównie Wietnamczyków, którzy tak samo sie wyrózniają wizualnie jak "Romowie". Czy tobie albo komukolwiek innemu przyszłoby do głowy nie wchodzić do knajpy w której siedzą Wietnamczycy albo mieć wątpliwości kiedy twoje dziecko chodzi z ich dzieckiem do jednej klasy? Nie, bo ty wiesz i wszyscy wiedzą że to są ludzie którzy nie kradną i ciężko pracują, a ich dziecko się w szkole na poważnie uczy, a nie rozrabia. I tu jest sedno sprawy. Słowo "Cygan" stało się synonimem złodziejstwa i oszustwa, więc przedstawiciele Cyganów zażyczyli sobie żeby ich nazywać "Romami". OK, zachowań nie zmienili i za 10 lat słowo "Rom" będzie tak samo obraźliwe jak "Cygan", i wtedy wymyślą sobie nową nazwę dla siebie, i też sie nic nie zmieni. I tyle w tym temacie.
 • bombay.saphire 27.01.11, 09:43
  tym bardziej, ze goscie to byli przyzwoici ludzie. Romowie z organizacji, ktora w Poznaniu robi duzego dobrego, propaguje edukacje dzieci romskich, pomaga im, wspiera kobiety, przygotowuje wystawy. Tej rodzinie zostal poswiecony reportaz w Wysokich Obcasach, dlaczego nikt o tym nie pamieta?

 • a.lojewska 30.01.11, 19:14
  Co Ty piep...szysz? Znam tę organizację "B...R i jej liderów- Anne M i spólkę rodzinną. Ani na poważnie nie edukuje swoich podpiecznych, ani w realu nie prowadzi szkoły, ani innej wiarygodnej działalności. Odpowiedz. bo jesteś jedną z tej organizacji zapewne- ile pieniedzy otrzymaliście na edukację, socjalizację, reintegrację Waszych podopiecznych, a ilu dzieciom ułatwiliście pójście do szkoły? Ilu z Waszych poniosło konsekwencję pedofilii, czy też nierespektowania obowiązku szkolnego? Moje odczucia są zbieżne ze zdaniem podwykonawców EFS u Was. Roszczeniowośc, wydumane problemy i przejdanie (dosłownie) pieniędzy UE
 • rincewind07 27.01.11, 20:46
  Do wszystkich oburzonych!
  Zwróćcie proszę uwagę, że zachowanie poznańskich restauratorów ma podłoże ekonomiczne a nie rasistowskie, oni wprost mówią, że cyganie nie płacą lub swoim zachowaniem odstraszają klientów. Żaden nie twierdzi, że przeszkadza mu kolor skóry czy niezrozumiały język lub krzykliwy ubiór.
  Każdy z nich natomiast podnosi sprawę doznanych szkód lub nawet strat.

  Wydaje mi się, że oni (restauratorzy) nie chcą użalać się post factum nad powstałymi stratami tylko starają się im zapobiegać, bo przecież nikt chyba nie wieży, że cyganie zapłacą za szkody. Prawie 100% z nich nie pracuje, są na utrzymaniu opieki społecznej, to z czego restaurator ma się zaspokoić? Zajmie im zasiłek?!
  Wolne żarty. Ten konflikt ma tylko i wyłącznie podłoże ekonomiczne a nie rasistowskie jak chcą niektórzy z obecnych tu nawiedzonych.
 • rozenek_taki 27.01.11, 22:20
  To dlaczego MOPS-y nie dają Cyganom wyższych zasiłków i wtedy mogliby płacić w restauracjach bez cyganienia? To rasizm!


 • psyko123 27.01.11, 07:59
  Ja sie nie dziwie wlascicielom lokali. Znakomita wiekszosc Romow kradnie, wywoluje specjalnie awantury zeby odwrocic uwage, grozi klientom lokali i nie lubi placic rachunkow.
  Na Malcie do klubow nie wpuszcza sie gosci narodowosci arabskiej bo uzywaja nozy (rozpruwaja ludzi robiac ciecie od mostka do pepka), kradna i sa agresywni bo nie potrafia sie kontrolowac po alkoholu. Mozna to uznac za rasizm, ale z drugiej strony kto z was swieci zajalby stolik tuz obok grupy romow ?
 • raind 27.01.11, 07:59
  Czytam te posty i wlos mi sie jeży. Ludzie, czy wy naprawde nie rozumiecie, ze tak nie mozna??? Do k...y nedzy, juz jedni wymyslili lokale, tramwaje i dzielnice "nur fur Deutsche". Naprawde wam sie to z tym nie kojarzy? Jezeli Rom balagani i halasuje to wchodzi ochrona i go wywala na zbity pysk. Tak samo jak Polaka, Anglika i kogo tam jeszcze. Tyle. Ale kurcze nie mozna komus zabronic wchodzic tylko dlatego, ze jest Romem, Niemcem czy Hindusem.
 • libl 27.01.11, 08:41
  raind napisał:

  > Czytam te posty i wlos mi sie jeży. Ludzie, czy wy naprawde nie rozumiecie, ze
  > tak nie mozna??? Do k...y nedzy, juz jedni wymyslili lokale, tramwaje i dzielni
  > ce "nur fur Deutsche". Naprawde wam sie to z tym nie kojarzy? Jezeli Rom balaga
  > ni i halasuje to wchodzi ochrona i go wywala na zbity pysk. Tak samo jak Polaka
  > , Anglika i kogo tam jeszcze. Tyle. Ale kurcze nie mozna komus zabronic wchodzi
  > c tylko dlatego, ze jest Romem, Niemcem czy Hindusem.

  Świetnie to powiedziałeś, lepiej bym nie ujął.
 • gamma_m 27.01.11, 08:54
  A słyszałeś, że lepiej zapobiegać niż usuwać skutki ?? Poza tym, właściciel prawdopodobnie poprzez obecność Cyganów zaczął tracić klientów.
 • mleczar 27.01.11, 08:59
  Taaaak cwaniaczku? Za to za nieodpowiednie trampki to już pewnie można komuś odmówić wstępu co? Brudasów nie wpuszczają to już pełno krzyku a jak kogoś za ubiór nie wpuszczą to morda w kubeł i siedzicie cicho.
 • cehaem 27.01.11, 17:30
  Trampki mozna zmienic na inne buty, narodowosci nie, cymbale.
 • takisobiejac 27.01.11, 08:00
  A to pyrlandzkie ksenofobistyczne świnie!
  Nie wiem jak inni goście mogą normalnie siedzieć w tych knajpach wiedząc, że jest tak jawna dyskryminacja/
  A i ta babka niezła, Klaudia Lopez, rodowita Polka, hehe.

  Najlepiej zrównać te budy i tyle.
  Ksenofobii i białemu rasizmowi mówimy stanowcze nie!

  djamaladdin.blog.pl
 • gamma_m 27.01.11, 13:28
  Białemu rasizmowi nie ! Czyli np. czarny rasizm OK !!! :)))
 • ss.swarozyc 27.01.11, 16:22
  JEDŻ SOBIE,NIEDOROZWOJU LEWACKI,DO Słowacji i zamieszkaj z cyganami w gettcie jak z ciebie taki ich "światły obrońca".Nakręć film o ich "specyficznej kulturze"(jak ci kamery nie zapier...-co mało prawdopodobne na szczęście-NIE BĘDZIEMY MUSIELI TYCH WYPOCIN OGLĄDAĆ!) i wtedy się tu wypowiadaj ze szczerym OBURZENIEM!
 • danwrc1 27.01.11, 08:02
  czekam az inne miasta pójda w ślady Poznania wtedy bedzie mozna wejsc i zjeść i zabawić sie bez oglądaNIA CIABARESKÓW
 • bezzebnypirat 27.01.11, 13:30
  Dlaczego? Bo nie potrafi analizowac faktow. A fakty sa takie, ze w krajach bogatszych, Polak (wsrod rasistow) jest dyskryminowany jako przedstawiciel bydla. 'bo mieszkaja w 10 w jednym mieszkaniu', 'kradna na kazdym kroku, upijajac sie pozniej najtanszym alkoholem', 'zjadala labedzie' itp. Za granica te matoly krzycza o dyskryminacji, w Polsce sami dyskryminuja, bo czuja sie lepsi. Sprawa jest BANALNIE prosta. Ktos halasuje, zostawia syf, wszczyna burdy? Wyrzucic z lokalu i zakazac mu wstepu. Niewazne, czy jest Polakiem, Zydem czy Romem. I tak to dziala w NORMALNYCH krajach. Ale Polska daleko ma do takiego kraju. Niestety. Za duzo u nas matolow.
 • zawodnik005 27.01.11, 08:03
  Cyt. Nameja "niech się wypowie jakiś ROM"
  To jest taska nacja, że w większości, " ne cytate nie pisate" ale cóż . Damy Radę
 • bezpocztyonline 27.01.11, 08:04
  Od tego właśnie zaczynał się faszyzm w Niemczech. Od niewpuszczania do konkretnych sklepów i lokali.

  Nawiasem mówiąc knajpa się nazywa "Cuba Libre".

  Ma właścicielka specyficzne - jak widać - poczucie humoru...
 • asperamanka 27.01.11, 08:15
  "Cuba Libre" to akurat nazwa drinka. Rum z Coca Colą. Z wolną Kubą ma tyle wspólnego, że podczas wojny Amerykańsko - Hiszpańskiej w 1898 roku pewien oficer US Army zamawiał w knajpie rum i Coca Colę i wznosił tym toast "por Cuba libre", czyli za wolną Kubę. Nazwa się przyjęła. Jako dowcip, w niektórych środowiskach latynoskich w USA nazywają teraz tego drinka "mentirita", czyli "kłamstewko", bo Cuba nie jest Libre ;-)

  A co do meritum, to właściciele postepują racjonalnie. Jeśli stu klientów nie wejdzie do knajpy widząc że siedzi tam dziesięciu Romów, to możesz winić "ksenofobię" Polaków, którzy nie umieją byc "poprawni politycznie", ale właściciel nie chce tracić, bo on prowadzi interes a nie zakład wspierania równości między narodami. Pozdrawiam.
 • zyd_suss 27.01.11, 08:04
  Dopóki nie ma antyromskich ustaw nie ma problemu.
 • posh_emka 27.01.11, 13:13
  Konstytucja decyduje- nie właściciel lokalu. Jak mu się konstytucja nie podoba to niech na madagaskar spada.
  --
  Racja jest jak doopa-każdy ma swoją ;)
 • gamma_m 27.01.11, 13:24
  Powiedz to Żydom, którzy musieli przestrzegać Ustaw Norymberskich. Generalnie zauważyłem, że lewica lubi się powoływać na prawo wtedy, kiedy jest to im na rękę w dyskusji.
 • jimmyjazz 27.01.11, 14:09
  posh_emka napisała:

  > Konstytucja decyduje- nie właściciel lokalu. Jak mu się konstytucja nie podoba
  > to niech na madagaskar spada.

  Chyba nie. Może Romów na Madagaskar jak im się nie podoba?

  Każdy ma prawo współpracować z kim chce - czy to dotyczy knajpy czy fabryki.

  Jak ktoś mnie nie chce u niego w kanjpie to bym w życiu tam nie wrócił. Dlatego nie chodzę do miejsc gdzie ktoś przy drzwiach decyduje czy mogę wejśc czy nie. Trzeba być idiota by sie na to godzić.

  --
  Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie.

  Dla odważnych
  i27.tinypic.com/34oap9h.png
 • bezpocztyonline 27.01.11, 17:39
  jimmyjazz napisał:


  > Każdy ma prawo współpracować z kim chce - czy to dotyczy knajpy czy fabryki.

  Jesteś przedsiębiorcą, oferujesz towar lub usługę.
  Jeżeli ktoś odpowie na twoją ofertę pozytywnie, to zawiera w ten sposób z tobą umowę (chyba, że ustawowo jest wymagana jakaś szczególna forma umowy).

  Nie możesz się wycofać z oferty pod hasłem "Nie, bo pański krój kołnierzyka mi się nie podoba". Albo "kolor oczu".

  Była oferta, została przyjęta, umowa już została zawarta.
 • facetzokolic 27.01.11, 08:09
  A Polacy do USA TYLKO z wizami , bo polacy to do zatoki swiń a nie do Nowego Jorku , w Niemczech zamiatać ulice a w Londynie zapie...ć na zmywaku.
  Ludzie ,jak Wy byscie sie czuli jakby ktoś w np Niemczech zabronił wejść do kawiarni , bo POLACY TO ZŁODZIEJE I NA PEWNO SIĘ OPIJĄ I BEDĄ ROBIĆ ZADYME .
  To co zrobiły te knajpy to jest RASIZM i za to sie karze w cywilizowanym kraju
 • ksks3 27.01.11, 08:34
  facetzokolic napisał:

  > A Polacy do USA TYLKO z wizami , bo polacy to do zatoki swiń a nie do Nowego Jo
  > rku , w Niemczech zamiatać ulice a w Londynie zapie...ć na zmywaku.
  > Ludzie ,jak Wy byscie sie czuli jakby ktoś w np Niemczech zabronił wejść do ka
  > wiarni , bo POLACY TO ZŁODZIEJE I NA PEWNO SIĘ OPIJĄ I BEDĄ ROBIĆ ZADYME .
  > To co zrobiły te knajpy to jest RASIZM i za to sie karze w cywilizowanym kraju

  To nie rasizm, to zwykły strach przed złodziejami i bandytami. Wystarczy sprawdzić wybranych losowo stu Romów w dowolnym wieku i różnej płci. Dziewięćdziesięciu, dziewięćdziesięciu pięciu, miało poważne kłopoty z prawem. Nie widzą możliwości pogodzenia naszej moralności z romską , skoro tam dzieci są nagradzane za udaną kradzież.
 • maciekz70 27.01.11, 12:21
  Wystarczy sprawdzić wybranych losowo stu Polaków w dowolnym wieku i różnej płci w Niemczech UK Szwecji czy Stanach.Dziewięćdziesięciu, dziewięćdziesięciu pięciu, miało poważne kłopoty z prawem. Nie widzą możliwości pogodzenia ich moralności z polskłą ,nastawioną na chlanie i jumę.Już widzę wasze darcie mordy gdyby tam zrobiono coś takiego z Polakami,bando p...nych hipokrytów.
 • ksks3 27.01.11, 13:33
  Gówno prawda !
 • maciekz70 27.01.11, 14:14
  Zawyj dłużej.Co tak krótko i cicho.
 • jeruzalem51 27.01.11, 14:39
  wystarczy sprawdzic tylko jednego Zyda, nie potrzeba stu i wychodzi,ze to oszust i kryminalista,jak niejaki maciek
 • maciekz70 27.01.11, 14:57
  Buda,leżeć!Bo miski z żarciem nie dostaniesz!
 • cehaem 27.01.11, 17:36
  > To nie rasizm, to zwykły strach przed złodziejami i bandytami. Wystarczy spr
  > awdzić wybranych losowo stu Romów w dowolnym wieku i różnej płci. Dziewięćdzie
  > sięciu, dziewięćdziesięciu pięciu, miało poważne kłopoty z prawem. Nie widzą
  > możliwości pogodzenia naszej moralności z romską , skoro tam dzieci są nagrad
  > zane za udaną kradzież.

  Polskich bandytow w knajpach spotkac nie mozna? Dam ci pare adresow, to zobaczysz, gdzie sie miejscowa smietanka bawi i kiedy.
  Romowie chodza do knajp, zeby sie najesc i wypic, tak samo jak ty. Zwykle chodza calymi rodzinami, wiec chca siedziec razem. Jesli zachowuja sie glosno, to robota kelnera jest usiszenie ich, tak samo, jak w przypadku pijanych Polakow (nie mow, ze jeszcze nigdy nie byles swiadkiem "meskiego wieczoru" w knajpie)
 • volflarsen 27.01.11, 08:12

  jeszcze niedawno traktowano ich tak samo.
 • snellville 27.01.11, 08:17
  volflarsen napisał:

  >
  > jeszcze niedawno traktowano ich tak samo.


  Pilnuj sie swoich niemieckich muzulmanow folksdojczu.
  W butach tez cie szkopku nie wpuszcza a przeciez to troche nieludzkie........ nie?
 • psyko123 27.01.11, 08:26
  Otworz sobie lokal dla Romow, zobaczymy jak dlugo pociagniesz. Przypomina mi sie kumpel ktory byl wiggerem (bialym czarnuchem) zagorzalym milosnikiem kultury hip hop. W koncu wybral sie w upragniona podroz do N.Y. i wpadl zwiedzic jedna z "czarnych" dzielnic. Jak mu szybe w samochodzie wybili na pierwszym skrzyzowaniu i chcieli wyciagnac z auta szybko mu przeszla milosc do gangsta. Tu sytuacja jest analogiczna ludzie ktorzy nie maja stycznosci z "kultura" Romska staja w obronie ludzi. Problem polega na tym ze 90% tych ludzi nie lubi nas i zachowuje sie agresywnie, okrada i obraza kazdego kto Romem nie jest. Dlatego nawiedzonym proponuje wyprawe humanitarna na osiedla i asymilacje potem mozemy sobie pogadac jak jest fajnie.
 • bezpocztyonline 27.01.11, 08:38
  psyko123 napisał:

  > ludzie ktorzy nie maja stycznosci z "kultura" Romska staja w
  > obronie ludzi. Problem polega na tym ze 90% tych ludzi nie lubi nas i zachowuj
  > e sie agresywnie, okrada i obraza kazdego kto Romem nie jest. Dlatego nawiedzon
  > ym proponuje wyprawe humanitarna na osiedla i asymilacje potem mozemy sobie pog
  > adac jak jest fajnie.


  Przez dziesięciolecia mieszkali na moim osiedlu Romowie. Jakoś nie było w nimi żadnych kłopotów - nikogo tu nikt nie okradał, nie zaczepiał, czasem - na wiosnę chyba i w lecie - chadzali promenadą spacerową i grali sobie na gitarze.

  Co do okradania - byłam świadkiem, jak (polskie) sprzedawczynie w sklepie usiłowały okraść dzieci romskie nie wydając im należnej reszty z zakupów. Gdyby nie to, że czekając w kolejce akurat - przypadkowo - zwracałam uwagę,jakie nominały te dzieci dawały, ile powinny były zapłacić, a ile dostawały (lub nie dostawały) reszty, to udawałoby się polskim sprzedawczyniom okradać Romów.
 • obi76 27.01.11, 08:45
  psyko123 napisał:

  > Tu sytuacj a jest analogiczna ludzie ktorzy nie maja stycznosci z "kultura" Romska staja w
  > obronie ludzi. Problem polega na tym ze 90% tych ludzi nie lubi nas i zachowuje sie > agresywnie, okrada i obraza kazdego kto Romem nie jest. Dlatego nawiedzonym
  > proponuje wyprawe humanitarna na osiedla i asymilacje potem mozemy sobie pogadac jak jest fajnie.

  Pysko tak się składa, że mieszkam w takim mieście gdzie żyje sporo osób narodowości romskiej. Nie można wszystkich wrzucać do jednego wora. Nie mówię, że w tej grupie nie ma ludzi, którzy nie są na bakier z prawem itd.. Nie można też powiedzieć, że np. Polacy są święci. Czy Polacy nie kradną??, nie zachowują się agresywnie?? Jeżdżę sporo za granicę z racji wykonywanego zawodu, to jak zachowują się nasi rodacy za granicą powoduje, że mimo tego, że nie wszyscy tak się zachowujemy większość mieszkańców danego kraju jak słyszy, że polak to od razu złodziej, oszust i kombinator i na tą opinię również sobie ciężko zapracowaliśmy.

  --
  "Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."
  George Bernard Shaw
 • tylko1wpis 28.01.11, 11:18
  zapracowaliśmy. tak jak romowie pracują na swoją.

  a ludzie mają dość innych problemów w życiu i sobie upraszczają.
  wszyscy.
  nie tylko polacy, także anglicy, czesi, amerykanie, chińczycy, itd.
 • bombay.saphire 27.01.11, 09:47
  Pysko, akurat w Poznaniu Romowie stanowia stateczna i dobrze sytuowana grupe. Sa dobrymi klientami i lokali na Starym Rynku i Starego Browaru.
 • hella_79 27.01.11, 12:00
  a to dobre usytuowanie z czego wynika? z cięzkiej i uczciwej pracy? dobrze sytuowani to oni są, ale stateczną grupą to ich nazwać nie można.

  Cyganie są jacy są i chlubne wyjątki wśród nich ich nie zbawią.

  ja, wiedząc, ze jakiś lokal iupodobała sobie własnie ta grupa ludzi przestałabym tam chodzić. i nie chodzi tu tylko o hałasliwe, wielkie rodziny (jak ci okupujący King Crossa), ale też o lokale, gdzie młodzi chodzą się pobawić. po prostu bałabym się.

  mam mieszane odczucia co do tej akcji w Cuba Libre, ale z jednej strony nie dziwię się.

  swoją droga to co za problem wprowadzic selekcję - jakoś w klubach z selekcją nikt sięnie rzuca, ze jest dyskryminowany, bo nie został wpuszczony z powodu znanego tylko selekcjonerowi...
 • cehaem 27.01.11, 19:07
  > a to dobre usytuowanie z czego wynika? z cięzkiej i uczciwej pracy? dobrze syt
  > uowani to oni są, ale stateczną grupą to ich nazwać nie można.

  Rozumiem. Jak ktos jest zamozny, to nie moze byc uczciwy. A Cyganowi wrecz nie wolno takim byc.

  No a taki Zyd. To tez przeciez wiadomo, ze kretacz....

  > jący King Crossa), ale też o lokale, gdzie młodzi chodzą się pobawić. po prostu
  > bałabym się.

  Ze ktos cie zaatakuje wykalaczka na parkiecie?

  > swoją droga to co za problem wprowadzic selekcję - jakoś w klubach z selekcją n
  > ikt sięnie rzuca, ze jest dyskryminowany, bo nie został wpuszczony z powodu zna
  > nego tylko selekcjonerowi...

  Jak nie widzisz roznicy pomiedzy selekcja za nieodpowiedni ubiora a kolor skory, to serdecznie wspolczuje.
 • rozenek_taki 27.01.11, 19:11
  On co prawda jest ostatnio mocno zajęty i ma wiele spraw na głowie, ale to doskonały fachowiec!

 • tylko1wpis 28.01.11, 11:24
  "a to dobre usytuowanie z czego wynika? z cięzkiej i uczciwej pracy? dobrze sytuowani to oni są, ale stateczną grupą to ich nazwać nie można.
  Rozumiem. Jak ktos jest zamozny, to nie moze byc uczciwy. A Cyganowi wrecz nie wolno takim byc. "

  nie manipuluj. chodzi o fakty.
  ilość zamożnych romów, których zamożność wynika z prowadzenia uczciwego biznesu jest... mała (żeby dosadniej nie powiedzieć).
  gdzie ty żyjesz, człowieku?

  niechęć do romów W CAŁEJ EUROPIE (gdzie tylko występują) nie wzięła się niestety z powietrza.
 • rozenek_taki 28.01.11, 13:53
  > niechęć do romów W CAŁEJ EUROPIE (gdzie tylko występują) nie wzięła się niestety
  > z powietrza.

  A jest ich circa 8 mln! Może powinni wszyscy wyjechać na bezludną wyspę i tam się nawzajem okradać i robić przekręty jeden drugiemu?


 • obi76 27.01.11, 08:37
  no to już wiemy dlaczego nie lubimy Romów i jakie ugrupowanie polityczne popieramy :)
  --
  "Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."
  George Bernard Shaw
 • johram 27.01.11, 08:23
  W Poznaniu nie wpuszcza się ich nie tylko do knajp na Starym Mieście ale i w centrach handlowych.Siada ekipa w 12 osób,zamawiają dwie mineralne i nadzierają się na całe gardło.Kiedyś po zwróceniu uwagi dwóm cyganom w garniturkach iż stanęli na miejscu dla niepełnosprawnych przed samym wejściem jeden sam mi oświadczył iż sam zostane kaleką.Metoda wtedy krótka-nie dać się przestraszyć ich wrzaskom tylko od razu w pysk-nawet jak jest ich więcej.Nie dajmy się zastraszać we własnych miastach przez tych bandziorków!

 • antidotumm 27.01.11, 13:09
  Jestem z Poznania - nic takiego nie obserwuje. Ganiaja po 12, 20 osob - to fakt, zamawiaja jak inni - czasem duzo, czasem malo, sa glosniejsi niz Polacy, ale tez bez przesady. Nie lubie ich jakos szczegolnie (mam prawo) ale mi NIE przeszkadzaja!!!!!

  johram napisał:

  > W Poznaniu nie wpuszcza się ich nie tylko do knajp na Starym Mieście ale i w ce
  > ntrach handlowych.Siada ekipa w 12 osób,zamawiają dwie mineralne i nadzierają s
  > ię na całe gardło.
 • cehaem 27.01.11, 19:28
  > ntrach handlowych.Siada ekipa w 12 osób,zamawiają dwie mineralne i nadzierają s
  > ię na całe gardło.Kiedyś po zwróceniu uwagi dwóm cyganom w garniturkach iż stan
  > ęli na miejscu dla niepełnosprawnych przed samym wejściem jeden sam mi oświadcz
  > ył iż sam zostane kaleką.

  Od polskiego dresa uslyszalbys dokladnie to samo. Wystarczylo powiedziec cod obsludze.

  > ył iż sam zostane kaleką.Metoda wtedy krótka-nie dać się przestraszyć ich wrzas
  > kom tylko od razu w pysk-nawet jak jest ich więcej.Nie dajmy się zastraszać we
  > własnych miastach przez tych bandziorków!

  Powiedzial ten, ktory bedac najechany przez owego Cygana skukil ogonek i zwial. My hero...
 • ksks3 27.01.11, 08:24
  Organizacje romskie i nasze rodzime pięknoduchy powinny się zastanowić jak
  "ucywilizować " to środowisko.
  Kilka lat temu mieszkałem w sąsiedztwie trzech romskich rodzin. Były to rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe. Każdy z członków tych rodzin, powtarzam KAŻDY miał problemy z policją.
  Już ośmiolatki zaprawione były w złodziejskim fachu . Nauczyciele w szkole odmawiali pracy jak do klasy trafiał mały Rom ( właściwie nie trafiał tylko przyprowadzała go policja) Kradzieże, napady, pobicia to codzienność. Później więzienie, dla młodszych poprawczak itd. Czy są wyjątki ? Na pewno są. Ale to tylko wyjątki !!!! Siedemdziesięcioletnia babcia też swoje odsiedziała - okradała mieszkania wraz z dziesięcioletnią wnuczką.
  Dla badaczy problemu ważne powinno być to, że niechęć do Romów rodzi się u tych co poznają ich bliżej. Dla tych co z Romami na co dzień nie przestają "zachowania poznańskie " to barbarzyństwo.
  Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
 • misiek25 27.01.11, 08:25
  nigdy nie zapomne jak sliczna romska dziewczynka mnie opłuła kiedy częstowałam ją drożdźówką. Ot tak - podbiegła do mnie, uśmiechnęła się, poprosiła o ciastko a potem mnie opluła. Byłam w szoku. To strasznie smutne ale od tego czasu mam do tej nacji ogromne uprzedzenia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.